Ruim één millioen voor uitbreiding W ater-gasf abriek Een half millioen voor centrale werkplaats S.L.F. Leidse Raad houdt liet hij een middagvergadering evenwicht NZH-zomerdienst brengt weinig veranderingen rond Leiden Waarom geen R. K. in Leids Bevrijdingscomité 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 29 Maart 1955 No. 28486 Bewondering voor Brandweer en Politie Vergde de discussie over het houden van middag- of avondvergade ringen van de Leidse Raad ruim anderhalf uur, zonder „slag of stoot werd een voorstel aanvaard om een bedrag van f 1.100.000 beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de water-gasfabriek. Bovendien werd een credict van een half millioen gevoteerd voor de bouw van een centrale werkplaats t.b.v. de Stedelijke Lichtfabrieken. Ook dit voorstel vereiste slechts een kleine toelichting. Meerdere „voeten in de aarde" gaf het voorstel om een bedrag van f. 40.000 be schikbaar te stellen voor de ontwatering van de Rijndijkstraat, dat was gekop peld aan een voorstel om een bedrag van f. 1.130.000 te voteren voor het bouwrijp maken van terreinen in het Uitbreidingsplan Rodenburgcrpolder. De heer De Kier (Prot. Chr.), die geen bezwaar had tegen het uitbreidingsplan, was over de voorgenomen ontwatering van de Rijndijkstraat maar weinig te spreken, aangezien hierdoor een onhy giënische toestand (open riool) gehand haafd blijft. Volgens hem wordt „hier gespot met alle opvattingen van de volksgezondheid". Wethouder Jongeleen, die zich de re denering van de heer De Kier kan be grijpen, toont evenwel aan.'dat de situa tie toch wel iets anders ligt. Inderdaad is de voorgestelde oplossing een nood oplossing, doch aan een rioleringsplan van de Rijndijkstraat, dat een kosten van drie ton met zich brengt, valt niet te denken. In dit geval zou iedere huis eigenaar plm. f. 3.000 moeten betalen en dat terwijl deze straat in de toekomst voor sanering in aanmerking komt. Ten einde enigermate in de ongezonde toe stand tegemoet te komen zal een ge- maaltje worden geplaatst, dat het water van de aanwezige sloten in het stads- riolennet zal pompen. Voor verversing van het slootwater is aan de kopeinden der sloten een uitlaat van spoelleidingen ontworpen, welke leidingen zullen wor den aangesloten op de in de Verdam straat aanwezige brandleiding. Hoewel dit een noodoplossing is. doen wij er. al. dus de wethouder, met het oog op de toekomst goed aan. hier „goed geld naar kwaad geld te gooien". Nadat de heer De Kier gevraagd had of hier geen middenweg kan worden be wandeld (wethouder Jongeleen: gezien de bestaande situatie is dit onmogelijk) en de heer Schüller (P. v.d. A.) er op aangedrongen had. dat er in de toekomst op wordt toegezien, dat niet allerhande rommel in de sloot wordt geworpen (..dat zal geschieden", aldus wethouder Jon geleen) werd het voorstel z.h.st. aange nomen. Bij het voorstel om ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsdag aan de geheel- en gedeeltelijk gesteun- den van de Dienst van Sociale Zaken een extra ondersteuning (kosten in to taal f 12.500) te verstrekken, merkte de heer Hagens (WD) op, dat zijn fractie hiervan op principiële gronden een te genstandster is. Zulks niet op grond van het feit, dat'zijn fractie meent, dat deze mensen een dergelijke ondersteuning niet welkom zou zijn of daarvoor niet in aanmerking zouden komen, doch hier wordt een bepaalde groep van de be volking er zijn er meer bevoor recht. De heren Piena, Knol en mevr. Vyi- brief zijn het echter niet met de heer Hagens eens. Deze ondersteunden leven op de minimumgrens van hun inkomen. De heer Piena (P. v. d.A.) gaat zelfs verder en dient een voorstel in om het extra-zakgeld voor de verzorgden in te huizen en inrichtingen (voorgesteld wordt f.1.te brengen op f. 2.50. Wethouder Menken zegt, dat de voor gestelde uitkeringen reeds in andere plaatsen zullen worden uitgekeerd. De gulden is bedoeld als een extra zakgeld. Zakgeld, dat in deze tehuizen en inrich. tingen momenteel permanent varieert van f. 1.— tot f. 2 Bovendien ontvan gen de verzorgden reeds 2 maal per jaar een extraatje. De gulden, welke thans wordt voorgesteld, wenst spreker dan ook te handhaven. VOORSTEL PIENA VERWORPEN Het voorstel-Plena, in stemming ge bracht. wordt verworpen met 15 tegen 20 stemmen. (Voor de P. v. d. A. en de C.P.N.). Het voorstel van B. en W. wordt hierna aanvaard, waarbij de V.VJD. ge acht wil worden tegen te hebben ge stemd. Het voorstel om het brandweerper soneel met 15 man uit te breiden en over te gaan tot de aanschaffing van twee mobilofoons en het treffen van enkele voorzieningen in de brandweer kazerne, wordt met algemene stemmen begroet. De heren De Bree (K.V.P.), Schüller (P. v. d. A.) en De Kier (Prot. Chr.) hebben zeer veel waar dering voor de wUze. waarop de Cmdt. van de Brandweer en „zijn" personeel en in dit verband ook het politie personeel ondanks de huidige on derbezetting van het corps zijn taak verricht. De voorzitter, die uit deze algemene waardering afleidt dat het voorstel geen tegenstand ontmoet, sluit zich bij deze woorden van instemming gaarne en van harte aan. Conform wordt dan besloten. SUBSIDIE PIJPERDAG By het voorstel om f.800.subsidie en Genoegen", is de heer Hagens (V.V. D.i, die overigens niet tegen dit voor stel is. van oordeel, dat particuliere ver enigingen wel eens te spoedig en te veel op de gemeente een beroep doen om in een eventueel tekort bij te springen. ALLE OVERIGE VOORSTELLEN AANVAARD De overige door ons reeds gepubli ceerde voorstellen werden alle z.h.st. aanvaard. Alvorens de rondvraag wordt gehou den, deelt wethouder Jongeleen op een reeds eerder door de heer Aalders ge stelde waag mede. dat het Ruime Con- gcientieplein nog dit Jaar zal worden be straat. Bij de rondvraag brengt de heer Woudstra het College en de directie van de S.L.F. hulde voor de wijze, waarop de ingebruikneming van de nieuwe cen trale van de S.L.F. heeft plaats gevon den. Op een vraag van de, heer Piena deelt de voorzitter mede, dat de onthulling van een permanent bevrydmgsteken (Kruis) dit' jaar helaas nog niet plaats kan vinden. By het ontwerpen van een dergelyk monument hebben zich tegen slagen voorgedaan: het ontwerp is eerst volgend jaar gereed. De heer Kortmann verwacht, dat de bestrating van de Stationsweg (zyde ge bouw K. v. K.) vlotter zal geschieden dan de tegenoverliggende zijde. Wethou der Jongeleen: Hier kimt U op rekenent De heer De Kier oordeelt het onjuist, dat het parkeren van auto's op deRljns- burgerweg thans ook al geschied tussen burgerweg thans ook al geschiedt tussen dele in beslag wordt genomen. Wethou der Jongeleen: deze zaak zal onderzocht worden. Na dit vraag- en antwoordspel volgt dan te zes uur sluiting van deze zitting. Met 18 14 stemmen tegen De heer Kortman» „Geef minderheid ook eens gelegenheid tot een avondvergadering" Na ruim anderhalf uur van discussie heeft de Leidse Raad zijn middagvergaderingen geprolongeerd. Een besluit, waarbij de scheidings lijn door vrijwel alle fracties liep. Met 18 tegen 14 stemmen (tegen de P. r. d. A„ de C.P.N.. de heren Van Iterson en Huurman (Prot. Chr.) en de heer Hagens van de V.V.D.) heeft de Leidse Raad gistermiddag het voorstel van de heren Van Dijk en De Bree (beiden K.V.P.) om de raadsvergaderingen bij voorkeur in de avonduren te houden, verworpen. Aan het einde van de discussies, sprak de heer Kortmann (K.V.P.) de verwachting uit. dat de voorzitter, hoe ook de beslissing mocht vallen, toch in ieder geval rekening zou houden met de „grote minderheid" van de Raad. die in dit geval zich uitsprak voor het houden vqn avondver gaderingen. Hoewel hier niet direct een bevestigend antwoord op werd gegeven, zullen wij in de toekomst toch wel rekening moeten houden met het van tijd tot tijd beleggen van een avondvergadering. De wethou ders. die zich op het standpunt stelden gevolg te geven aar, de uitspraak van de Raad. onttrokken zich van stemming. Vóór de stemming ver lieten zij de raadzaal. In aansluiting op hetgeen wy giste ren meldden over de discussies, vroeg de heer Portheine (WD), mede namens zyn fractiegenoot, de heer Dryber, aan dacht voor de argumenten, die pleitten voor het houden van avondvergaderin gen. In dit verband merkte hij op, dat het mogeiyk moet zijn, dat een candi- daat voor de Gemeenteraad, ongeacht de positie, die hy in het maatsohaonr- lyk leven bekleedt, de mogelijkheid moét worden geboden ook zitting te nemen in de Raad. Hoewel spreker ambtenaren en pers een „warm hart toedraagt." meende hy voor het te berde gebrachte argument van „nachtwerk" toch niet te mogen zwichten. De heer Woudstra iProt. Chr.i was van oordeel, dat de meeste argumenten een subjectief karakter dragen en oor deelde het niet juist, dat er thans men sen (candidaten voor het Raadslid maatschap) zyn die zich niet beschik baar kunnen stellen, omdat de vergade ringen in de middaguren worden ge houden. Mer zal er aldus spreker, voor moeten zorgen, dat de Raadsleden uit een zo breed mogeiyke laag der bevol king worden gekozen. Dc heer Van Weizen iCPN>, die het nog in twijfel trekt of de avondverga deringen meer publieke belangstelling zouden trekken, was eveneens een te genstander van het houden van avond vergaderingen. Bovendien achtte spre ker na de bevrijding de mogelijkheden voor arbeiders veel groter om aan het gemeenteiyk leven deel te nemen dan voorheen De heer Knol 'Prot. Chr.). die ver- moedelyk wel voor dit voorstel stemmen, achtte het voor of tegen meer in de persoonlyke sfeer te liggen. Evenwel: gaan wy over tot het hou den van avondvergaderingen, dan is het niet uitgesloten.- dat ook vele commis sie-vergaderingen in de avonduren zul len worden gehouden. Bovendien: een avondvergadering wekt by de Raads leden spanningen op, welke het gevolg kunnen zyn „dat men eerst laat in de nacht gaat slapen." De heer Hagens (WD), die van me ning is. dat in dit opzicht de zaak lich- telyk wordt overdreven. Jcan zich met voorstellen, dat men zich niet éénmaal in de drie oi vier weken voor een mid dag vergadering kan vrij maken. Ern stig trek* spreker ook in twyfel of de avondvergadering meer publiek op de tribune zal brengen. De heer Goslings (PvdA) is van oor deel. dat men de vermoeidheidsfactor niet geheel en al op zijde mag schui ven. In de middaguren zal men zich helderder kunnen concentreren dan in de avond, hetgeen ook van belang is voor het peil waarop de discussies staan. Nadat de heer Van Dijk nog het pro van avondvergaderingen en mevr. Braggaar-de Does het tegendeel had bepleit (het voortzetten van een avondvergadering wordt wel zeer be- P. Herfkens overleden Na een vry langdurige ongesteldheid is gisteren in de ouderdom van 60 Jaar overleden de heer P. Herfkens, een be kende figuur in de kringen van het Christelijk onderwijs en in tal van plaatselijke verenigingen. De heer Herfkens. die 25 Augustus 1894 te Utrecht werd geboren, werd 1 Maart 1923 benoemd als hoofd van de nieuwe door de Ver. van Chr. Onder- wys geëxploiteerde school aan de Mun- nlkenstraat. Hoewel hy tot tweemaal toe enkele maanden met ziekteverlof moest gaan. heeft hy gedurende ruim dertig jaar zijn byzondere gaven van hoofd en hart in dienst van het chris telijk onderwys in het algemeen en van deze school in het bijzonder gesteld. Zyn liefde tot dit onderwijs sprak o.m. uit het initiatief, dat hy in 1925 nam en dat leidde tot een avondopleiding van leidsters by het chrlstelyk kleuteronder- wys. Bij de oprichting tot directeur van deze opleiding benoemd, bekleedde hy deze functie tot October van het vorig jaar. Behalve in de kringen van het byzon- der onderwys, was hy ook een bekende figuur in de Leidse schaakwereld. Jarenlang was hy voorzitter van de vereniging Phihdor en van 1941 af tot twee jaar geleden ook voorzitter van de Leidse Schaakbond, waarvan hy lid van verdienste was. Voorts had hij vele jaren zitting in het bestuur van de Leidse Chr. Oranje vereniging. maakte hy tal van jaren deel uit van een sub-commissie der 3 Octo- bervereniging voor de ochtendfeesteiyk- heden en had hij zitting in de Commis sie, die telkenjare op de verjaardag van de Koningin het feest voor de school jeugd in de Stadsgehoorzaal organiseert. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal Donderdagmiddag om 12 uur plaatsvinden op de Algemene Be graafplaats te Leiderdorp. 40 Jaar bij P.T.T. As. Vrydag hoopt de heer W. J Hulg- sloot. hoofd besteller bij de PTT zyn 40-jang jubileum in dienst van dit be- dryf te vieren. De jubilaris trad op 1 April 1915 als hulpbesteller te Roelof- arendsveen in dienst en werd op 1 De cember van datzelfde jaar aangesteld als besteller. In Juni 1935 werd hy op verzoek overgeplaatst naar Lelden Na korte tyd als besteller gefungeerd te (Ingez. Meded.-Adv.) Op het komt het aan Evenwichtskunst op boog niveau! Dat is een typering- naar-maat voor Golden Fiction. In deze sigaret zijn 28 soortenVirgima in perfect evenwicht samengevoegd. Iedere soort, voortreffelijk reeds op zichzelf, stimuleert de beste eigenschappen van de andere soorten. Elke Golden Fiction bevat schat ten aan studie, ervaring en vakmanschap. Maar méér nog haalt de roker er uit aan geur, smaak en zachtheid! Em gulden genieting voor 80 cent hebben, werd hy op de expdit-ie geplaatst om na ongeveer 5 jaar te promoveren tot Hoofdbesteller. AUTO IN BRAND Gistermiddag omstreeks half zes ge raakte een stilstaande vrachtauto in de Vrouwenkerksteeg vermoedelyk ten ge volge van kortsluiting in brand. De brandweer bluste het vuur met twee stralen. De cabine brandde geheel uit en de motor werd verwoest. De wagen was niet tegen brand verzekerd. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd: voor het candidaatsexamen Godgeleerdheid mej. A. Visscher te Bus- sum en voor het candidaatsexamen klassieke taal- en letterkunde de heer A. Koot te Den Haag. moeilijkt). vroeg de heer Kortmann (KVP) de voorzitter begrip te hebben voor een eventuele uitspraak van de grootst mogelyke minderheid. De voorzitter, die zich niet in het pro en contra wilde mengen, verzocht de Raad, met het oog op de lange agen da die nog moest worden afgehandeld, zich van repliek te willen onthouden. Prompt werd hieraan gevolg gegeven, met als resultaat, dat het voorstel Van Dijk/De Bree met 18 tegen 14 stemmen werd verworpen. De Raad blijft in het vervolg 's middags verga deren. -werkplaateen, waar thans de centrale tramremise van de NZH b|J het hoofdgebouw aan de Leidsevaart te Haarlem gevestigd is. Dit plan voorsiet In moderne bus hallen met werkplaatsen, magazijnen, personeeUJokalitetten. opleiding», en Instructielokalen etc. Geen gegevens konden worden ver strekt over de over enkele Jaren te ver wachten opheffing van de tramdien sten in en rond Leiden, waarvan de con cessies omstreeks 1960 aflopen, en over de wijze, waarop dan deze diensten door busdiensten worden vervangen. Nieuw busstation in Haarlem Tydens een gisteren te Haarlem ge houden persconferentie deelde de direc tie van de NZH mede. dat de aanstaande zomerdienstregeling dit jaar niet ge- lyktydig met die van de spoorwegen (op 22 Mei) ingaat, doch op 19 Mei, waar door ook Hemelvaartsdag wanneer vé len van de NZH-diensten gebruik ma ken. over de ruimere zomerdiensten beschikt kan worden. De zomerdienst brengt geen grote wy- zlgingen in de diensten in en rond Lei den. In deze omgeving ls sleohts van belang, dat de dienst Haarlem-Noord- wyk-Den Haag voortaan ook Noordwy- kerhout-Dorp zal-aandoen, waardoor een rechtstreekse verbinding Noordwyker- hout-Bollenstreek verkregen wordt. In de vertrek- en aankomsttijden van de dienst Sancta Maria—Leiden zyn wij zigingen gebracht, zodat een betere aan sluiting op de treinen verkregen wordt. De dienst VoorschotenWassenaarse- slag. een typische „mooiweerdienst". zal dit jaar in Mei en Juni alleen op Zon en feestdagen riiden en van 4 Juli tot 11 September dagelijks. Voorts wordt- verwacht dat over enige tijd vergunning wordt verleend tot op heffing van de tramdiensten Amster- dam-Haarlem-Zandvoort waardoor deze trajecten met bussen zouden kunnen worden gereden Hiervoor ziln 65 nieuwe bussen reeds besteld Voorts zijn 55 nieuwe bussen besteld voor de Haarlemse stadsdiensten. Wanneer de tramdiensten Amster- dam-Haarlem-Zandvoort worden op geheven. kan een aanvang worden ge maakt met de uitvoering van een groot project van 2.6 millioen gulden, na melijk de bouw van een complex auto- Bij de behandeling van het voorstel om een subsidie van f. 17.000 beschik baar te stellen aan het Comité „Bevrydingsdag" voor de a.s. 5 Mei-viering, sprak de heer J. van Dyk (KVP) gistermiddag in de Leidse Raad zyn bevreemding uit, dat dit Comité, waarvoor hjj overigens alle achting had. geen R.K. in zün n.Hden heeft. Voorts had het hem zeer verwonderd, dat het Comité met ds Vorsers overleg zal plegen over het houden van een herdenkingsdienst in de Tieterskcrk. Hoewel spreker tegen ds Vossers en de door hem vertegenwoordig de kerkelijke groeperingen geen enkel bezwaar heeft, vraagt hy zich af waarom met de deken van Leiden geen contact is opgenomen over het beleggen van een R.K.-herdenking der bevrijding. Nu het Comité zo eenzijdig te werk is gegaan, ziet de heer Van Dyk, die zich overigens niet tegen het voorstel zal verzetten, hierin met een afspiegeling van de structuur der bevolking. Wethouder Van Schaik, die op de sa menstelling van het Bevrijdingscomité iets dieper ingaat, brengt de heer Van Dijk onder het oog. dat vertegenwoordi gers van diverse verenigingen hierin zit ting hebben. Terwyi de Stichting Doodenherden- king de heer Zandbergen (RK) en de Ver Koninginnedag de heer Lamber- mont (RKhierin af hadden kunnen vaardigen, is dit. waarschynlyk onwe tend. niet geschied. Het valt de heer Van Schaik tegen, dat de heer Van Dyk bij een herdenking als die van 5 Mei de kerkelyke inslag een rol laat spelen en dit in een openbare vergadering ter sprake brengt. Dat men zich tot d6 Vossers heeft gewend ligt voor de hand Men was van oordeel, dat een herden king - evenals op de 3 Octoberdag - in de Pieterskerk moest plaats vinden. Dit is een traditie! Het punt van de kerkelyke herden king wil spreker nog wel eens met het Comité opnemen. Wellicht, dat ook in RK-richting nog iets kan worden ge daan. De voorzitter deelt in aansluiting hier op mede, dat by de samenstelling van het programma voor alles ruimte is ge laten aan een kerkelyke herdenking voor alle gezindten Bij het Comité heeft zeker nip! de gedachte voorgezeten om het R K. volksdeel te passeren. Na nog een korte gedachtenwisseling tussen de heer Van Dyk en wethouder Van Schaik wordt het voorstel z. h. st. aanvaard. Het terras voor het restaurant van Keukenhof wordt gereed ge maakt voor de ontvangst van de j tvrste bezoekers van het nieuwe I officiële opening van dit seizoen lenteseizoen. Donderdag vindt del plaats. KRINGVERGADERING DETAIL. HANDELAREN AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. De Kring Zuid-Holland van de detail handelaren in Aardappelen Groenten en Fruit kwam in café Heemskerk te Roelof aren dsveen voor haar kringverga dering byeen. De voorzitter der kring sprak het openingswoord in tegenwoor digheid van Bondsvoorzitter Van Kessel, de geestelijk adviseur, twee hoofdbe stuurders. alsmede de heer Koster van de Advies- en Bemiddelingsstichting voor de Groentenhandel Het woord was hierna aan de heer Koster, ie een uitgebreide toelichting gaf over verzekeringen, bemiddeling by liquidatie, overdracht bedrüven, boe delscheiding en alle lasten, welke in deze door de fiscus gevorderd kunnen worden. Uit de gestelde vragen bleek wel, o»e de Stichting nuttig werk zal kunnen verrichten, en deze Stichting heeft dan ook reeds bewezen een grote aanwinst te zyn voor de federatie. Naar aanlei ding van de gelezen notulen, bracht de heer Sassen uit Lelden het a.s. zilveren mbileum van de R.K. Bond in bespre king. De heer Van Engelen besprak de zehöuden retraite, welke dit jaar slecht bezocht was. De volgende Kringvergade ring werd vastgesteld op 28 April as. te 's-Gravenhage. Na een geanimeerde rondvraag sprak de geestelijk adviseur een kort woord ter opwekking, waarna voorzitter v, d Akker met een kort dank. woord deze leerzame en nuttige verga dering sloot. SLACHTOFFERTJE VERDRINK TNGSONGEVAL GEVONDEN Hedenmorgen hebben duikers van de Koninklijke Marine uit Den Helder het stoffelijk overschot gevonden van de 9-jarige Jan tin a Dekker, die op 1 Maart jl. samen met hpar twee zusjes, resp. 4 en 7 Jaar. door het lis van de grote poel in de Meerburgerpolder zakte Het 4-jarig meisje verdronk eveneens hoe wel het vry spoedig uit het water was gehaald In de afgelopen vier weken heeft men voortdurend getracht het stoffelijk overschot van Jantina te vin- I dan. doch eerst heden is mzn h erin geslaagd, en wel op aanwyzing van de heer G Croiset. telepaath te Enschede, die telefonisch de plaats aangaf, waar het lykje zich moest bevinden. Deze te- lephaat was op advies van prof Ten- haeff, hoogleraar ln de para-psycholo- gle aan de Ryksuniversiteit te Utrecht. Ingeschakeld. De normale werkzaamhe den in de put hebben in de afgelopen weken op last van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat geen doorgang gevonden. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De collecte, welke de vorige week nier ter stede gehouden is ten bate van het comité voor een Jaarlykse autotocht van ouden van dagen aller gezindten, heeft f. 1837,69 opgebracht.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3