LEIDSCH DAGBLAD Nieuw stelsel van subsidiëring van emigranten Voor allen 1 April a.s. bijslag Eigen bijdrage naar aanslag loon c.q. inkomstenbelasting Franse trein reed met snelheid van 320 km per uur WEERBERICHT Baretta en von Balluseck in ons land terug „Spoedig goed radarsysteem „Domheid van 't ongeduld Botsingen in Tongeren en Bergen 94ste -Taargang DINSDAG 29 MAART 1955 No. 28486 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Initiatief van minister Suurhoff Unicum in de emigratie-politiek Met ingang van I April a.s. zal door minister J. G. Suurhoff een nieuw stelsel van subsidiëring van emigranten worden ingevoerd. Dit mag een belang- j rijk Nederlands initiatief worden genoemd. Het nieuwe stelsel, waaraai. geen terugwerkende kracht wordt verleend, is een unicum in de internationale migratiepolitiek. Er worden gedachten in gerealiseerd, die al eerder in internationale kring werden geuit; het is voor emigratiepolitieke doeleinden hanteerbaar. Het brengt duidelijker het onder scheid tot uitdrukking tussen de immigratielanden, waarmee ons land een over eenkomst heeft en die dus ook in de emigratiekosten bijdragen en de landen, waarmee we geen overeenkomst hebben en die niet bijdragen. sociale omstandigheden van de emi grant. De norm voor de bedrage van eenhe den, in wier emigratiekosten noch het ontvangende land, noch de leem bij draagt. Is drie maal het belastingbedrag. Wanneer hetzij het ontvangende land, hetzij de leem bijdraagt tweemaal dat bedrag. Wanneer èn het ontvangende land en de Ioem bijdraagt 1% maal dat belastingbedrag Slot op Pag. 2 Overbrugging van verschil Alle emigranten, die voor steun in de kosten hunner emigratie in aanmerking komen, zullen per 1 April een bijslag ontvangen, die het verschil overbrugt tussen de eigen bijdrage (aan een maximum gebonden en lager dan de werkelijke bosten) en de werkelijke kosten, gebaseerd op de goedkoopste Nederlandse ver- voersgelegenheid overzee. In het algemeen wordt van elke emigranteneenheid een bijdrage in de kosten gevraagd, waarvoor een minimum is vastgesteld. De eigen bijdrage wordt gebaseerd op de aanslag in de loon-, c.q. inkomsten belasting en varieert, al naar gelang er al dan niet door het land van bestemming en/of de leem (Intergouvernementele Comité voor Europese migratie) wordt bij gedragen. Verwacht mag worden, dat het aantal zelfbetalers, dat na 1952 is terug gelopen, thans weer zal toenemen. Zij toch zullen niet meer voor het voile pond in de kosten bij te dragen hebben. Voorts zal door het systeem van egalisatie der emigratiekosten, ongeacht de bestemming, de keuze van het immigratieland niet meer in die mate door het verschil in kosten worden beïnvloed. iming, waarheen een belamgrijk deel Nederlandse emigranten is vertrokken: Ontario, Canada. Het minimum werd gesteld op f 100.— voor een gezin en op f 150.voor een zelfstandig emigrerende ongehuwde emi grant. Hoe wordt nu de bijdrage tussen mi nimum en maxmium bepaald? Zii wordt gebaseerd op de aanslagen in de loon-, c.q. inkomstenbelasting in het jaar, voorafgaande aan de emigra tie. Men kon in ons land die belasting als uitgangspunt kiezen, omdat daarin in ons land alles is verwerkt, ook de Geen egalisatie van mensen Volgens het nieuwe stelsel zal er niet meer die egalisatie bestaan zoals die zich tot nu toe voor vele emigranten voordeed, by aankomst in het nieuwe lland. In dit verband herinneren we er laan, dat het tot nu toe gebeurde, dat een gezin, dat b.v. f 8000.gespaard had en een gezin, dat niets gespaard had, ibeide met niets in Australië moesten 'beginnen. Het eerste gezin zal thans een bedrag overhouden, om daarmee in ide moeilijke aanvangsperiode in het nieuwe land te beginnen. Het ontvangt thans, evenals het tweede gezin, ook een leubsidie, afgestemd op zijn draagkracht. Tenslotte is het niet uitgesloten, dat het nieuwe stelsel invloed zal hebben op de migratiepolitiek van die ont vangende landen, met wie ons land op het ogenblik geen emigratie-over eenkomst heeft en die geen bijdrage in in de emigratiekosten verlenen. Een aanvullende regeling, welke de mogelijkheid bevat om emiigranten-een- neden, die daaraan behoefte hebben, een egemoetkaming in de aanloopkosten te verlenen, is in voorbereiding. Het nieuwe systeem In het nieuwe stelsel is het maximum van de eigen bijdrage voor een persoon van 12 jaar en ouder gesteld op f 900. f. 450.voor ieder kind van 311 jaar en f225.— voor ieder kind van 1 of 2 jaar Voor kinderen, dae de leeftijd van jéén jaar nog niet hebben bereikt, wordt het maximum van de eenheid niet ver hoogd. Men is uitgegaan van een bestem- Koudegolf in V.S. kost veertig levens Een koudegolf heeft in de afgelopen dagen in het Noord-Oosten van de Ver. Staten aan veertig mensen het leven ge kost en aan de landbouw een schade van naar schatting 50 millioen dollar toegebracht. In de staat New-York is Veel sneeuw gevallen. Zondag waaide de sneeuw hier en daar op tot lagen van drie of vier meter dik. Op verscheidene wegen en spoorlijnen was het verkeer onmogelijk. De rivier de Niagara is be vroren. Door drijvende ijssehotsen dreigt schade te worden toegebracht aan de electriciteitscentrales bij de grote wa tervallen. In de Zuidelijke staten Alabama, Louisiana, Mississippi, Georgië, Virgi nia en Noord- en Zuid-Cairoliina is grote schaide toegebracht aan boomgaarden. Hier en daar stonden de bomen reeds in bloei en op sommige plaatsen vreest men, dat de gehele fruitoogst van dit Jaar verloren zal gaan. Saigon door secten geblokkeerd Drie particuliere legers in Zuid-Viet- nam, die zich verzetten tegen premier Djem, zijn vanochtend begonnen met een blokkade van Saigon teneinde dc staf af te snijden van haar voedselvoor ziening uit de rijke rjjstgebleden van Cochin-China. Volgens sommige berichten echter zou het leger van de Cao Dai-secte niet zo veel voelen voor een blokkade als dc twee andere legers van de Hoa Hao en de Binh Xoejen. Het wordt mogelijk geacht, dat dit leger, dat zich ten Noord-Westen van Saigon bevindt, rijst- transporten naar de stad van 1.500.000 zielen zal doorlaten. Pon jade liad maar weinig succes Slechts weinig winkeliers in Parijs hebben gisteren de oproep opgevolgd voor staking van één dag, die was uit gegeven door de anti-belastuigbeweging van Foujade. De staking, die moest sa menvallen met de eerste dag van he. debat in de Nationale Vergadering over een door de regering voorgesteld „hand vest voor belastingbetalers", viel tevens samen met een traditionele vrije dag van veel Parijse winkeliers. De winkels, die normaal op Maandag geopend zijn, zoals bakkers, slagers en kruideniers, waren als gewoonlijk geopend. Hier en daar waren op winkelramen wel briefjes bevestigd met de medede ling, dat de zaak Maandagmiddag van twee tot vijf uur gesloten zou zijn in verband met een bijeenkomst van de Poujadisten in de „Vélodrome d' Hiver". In Bordeaux, waar anders de meeste winkels 's Maandags open zijn, was 80 procent van de winkels gesloten. In Pau echter waren alle zaken, zoals gewoon lijk, open In Montpellier deed zich een klein incident voor. toen Poujadisten stinkbommen wierpen in een winkel die open was. In Marseille waren veel café's en restaurants gesloten. Oude record: 243 km; vandaag nieuwe poging op het traject Bordeaux-Hendaye Een Franse electrische locomotief, met een vermogen van 4400 pk., heeft gis teren op een recht stuk spoorlijn tussen Bordeaux en Hendaye een snelheid be reikt van niet minder dan 320 kilometer per uur en daarmee het wereldsnelheids record gebroken. Het oude record stond sinds verleden jaar Februari met 243 km. per uur op naam van een „zusje" van de nieuwe wereldrecordhoudster. Met een ander type zou men vandaag proberen het pas gevestigde record te breken. De locomotief, die zelf 107 ton weegt, trok op deze rit drie gestroomlijnde wagens van elk 34 ton. Op de locomotief stonden zeven ingenieurs om de snelheid te controleren. In de wagens reden enige specialisten van de Franse spoorwegen mee, van wie er twee opdracht hadden na het bereiken van de grootste snelheid de ramen te openen, omdat de luchtdruk moest helpen bij het afremmen. Bij een snelheid van meer dan 200 kilometer per uur is het namelijk niet meer mogelijk met de wielen af te remmen zonder gevaar te lopen van een ernstig ongeluk.... Volgens schattingen bedraagt de rembaan van een trein, die meer dan 300 kilometer per uur bereikt, ongeveer 30 kilometer! Uit Lamothe (Zuidwest-Frankrijk) wordt gemeld, dat een electrische locomo tief van de Schneider-fabrick hedenochtend het record van 320 km. per uur heeft geëvenaard, dat gisteren door een andere machine op een traject van 66 km. van Lamothe naar Marceux gevestigd werd. Weinig bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond Over het algemeen weinig bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tydelyk overwegend matige kind iiit Noordelijke richtingen. Van nacht lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of Iets ho- igere. (Opgemaakt te 10 uur). 30 MAART Zon op: 6.24 uur; onder: 19.10 uur. Maan op: 10.17 uur; onder: 2.24 uur. j Hoogwater te Katwijk te 7.33 uur en 20.09 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Na een verblijf van ongeveer een maand in de V. S.. is de Chef Lucht machtstaf, luitenant-generaal-waar- nemer A. Baretta, gisteravond laat met de „Westerdam" in ons land teruggekeerd. Hij verklaarde dat zijn gezondheid weer uitstekend is. Deze reis was, evenals die in 1951 een oriëntatiereis. Zo heeft hij nu persoonlijk de chef van de Amerikaanse Luchtmachtstaf ontmoet. Desgevraagd deelde hij over de Sabre F 86 K, een zg. .all weatherfighter" mede, dat Nederland nog geen lucht verdediging heeft bij slecht weer en des nachts. Aan het einde van dit jaar zal men zover zijn, dat er een goed ra darsysteem is, dat 24 uur lang kan waarnemen. Het personeel is dan ook opgeleid. Alle radarstations behoeven niet bemand te worden. Dan zün tevens nachtjagers nodig. Het genoemde vliegtuig is het enige, dat te krijgen is en dat voldoet, aldus spr. Het is best mogelijk, dat wij straks in Nederland op tweepersoonsjagers overgaan. Hij meende, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn. Dit vliegtuig is dan niet verloren, want het kan dan dienstdoen als dagjager. Men moet op het ogen blik iets doen en wii kunnen niet steeds wachten. Deze toestellen zün de beste, die te krijgen zün en die Amerika voor het buitenland vrijgeeft De Amerika nen hebben de F 86 D. Dit is hetzelfde toestel, doch met andere, nog geheime, radarapparatuur. Nederland krygt van de F 86 K drie squadrons De Chef Luchtmachtstaf zeide deze nachtjager in productie te hebben gezien en heeft opgemerkt, dat verschillende modifica ties worden aangebracht, die wy ook krijgen. Het grootste deel van deze nachtjagers komt voor het einde van dit jaar. Het technisch personeel is ln Nederland in opleiding: de opleiding van de piloten zal in Amerika geschie den. Ook komen er dit jaar helicopters. Zij zijn bestemd voor het leger, doch de Luchtmacht zal ze onderhouden. Wij sturen het er op aan, de oplei ding van piloten zoveel mogelijk ln Canada te doen geschieden. Dit land doet dit, in tegenstelling tot Amerika, gratis. De eerste vijf .Thunderstreaks' ko men ln April, doch tegen het einde van het jaar begint dit pas te lopen. Wij krijgen enkele vooruit om het technisch personeel ermede vertrouwd te maken, aldus besloot luitenant-generaal-waar nemer Baretta, die. omdat onze land genoten zo'n goede indruk in Texas Dc roegcf permanente verte-Westerdam" m Rotter^ genwoordiger van Nederland bij del heer Von Balluseck Verenigde Naties te New York interview onmiddellijk kwam gisteravond laat met de I komst. Staking in drie Britse havens In drie Britse havens lag Maandag avond het werk op een groot aantal schepen stil als gevolg van een staking van ongeveer 6000 havenarbeiders. De staking begon oorspronkelijk Maandag ochtend in Liverpool, waar ongeveer vierduizend arbeiders op 43 schepen het werk neerlegden. In de namiddag kre gen zij steun van nog enkele honderden arbeiders en van 700 havenarbeiders in Birkenhead, op de andere oever van rivier de Mersey. Ook in Manchester legden gisteren 1200 arbeiders het werk neer en volgens stakingsleiders zal de staking zich nog uitbreiden tot de ha ven van Huil en mogelijk zelfs tot Lon den. De staking is het hoogtepunt van een conflict tussen twee vakverenigingen, de grote „Transport and General Workers Union" en de kleinere „National Amal gamated Stevedores and Dockers Union" De werknemers staan geheel buiten dit geschil. De heer D. J. von Balluseck, die gedurende vijf jaar de functie heeft vervuld van hoofd van de permanente Nederlandse delegatie bij de V. N. te New-York, keerde eveneens met de „Westerdam'" terug. Hij zeide nog niet te weten wat hij gaat doen; dit hangt af van een beslissing van hogerhand. Zijn indruk van deze vijf jaar was, dat de organisatie van de V. N. nog verre van volmaakt is. doch hij meen de, dat de2« instelling noodzakelijk en onvermijdelijk is. omdat ze, zoals spr. et uitdrukte, een werkmethode is, 'aarin 60 landen rond de tafel over verschillende zaken praten. Er zijn mensen, die sceptisch staan tegenover de V N. aldus de heer Von Balluseck, die verder zeide, dat deze mensen in deze snelle tij-d eenzelfde snelheid van de V. N. eisen. Men wenst op korte termün vrede en welvaart, doch deze kunnen de V. N. niet geven. Sommigen zeggen dan: ..Schaf deze organisatie maar af", maar dit noemde spr. domheid van het ongeduld. Spr merkte voorts op. dat men in September a.s., wanneer de 10de Assemblee bijeenkomt, een beslissing wil nemen over een herziening van het Handvest. Om deze te doen slagen heeft men de vijf „vetostemmen" no dig. Het ziet er volgens de heer Von Balluseck niet naar uit. dat de grote mogendheden het hierover eens zullen zijn of worden. We moeten niet het geduld verlie zen en vertrouwen koesteren in de kernfunctie van deze organisatie, die gebaseerd is op de fatsoensnorm, ver vat in het Handvest. Er is groei van deze norm te constateren en bet wordt moeilijk zich aan die norm te ont trekken. Dit achtte de heer Von Bal luseck voldoende bewijs voor het be staan van de V. N. De Griekse Koninklijke familie verlaat de Kathedraal te Athene na het bijwonen van een dienst op de nationale feestdag, de herdenking van de Griekse revolutie tegen de Turken, nu 134 jaar geleden. Links Koning Paul en Koningin Frederika. rechts Kroonprins Constantin en Prinses Sophia. Accoord Ziekenfondsen- tandartsen? Morgen zal in de Ziekenfondsraad vermoedelük de beslissing vallen in de reeds lange tijd lopende onderhande lingen tussen Ziekenfondsen en tand artsen wat betreft de honorering. De loop der besprekingen onder lei ding van de voorzitter van het Col lege van Rüksbemiddelaars. mr Ber ger. wettigen de verwachting, dat het tot de lang verwachte definitieve re geling komen zal. Deze zou dan per 1 Juli ingaan met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.L Wel beperking cadeaustelsel EERST OVER 9 a 10 MAANDEN LN WERKING? Het zal nog wel 9 a 10 maanden du ren, vóór de wet op de beperking van het cadeaustelsel in werking zal tre den. Niet alleen zal het ontwerp nog door de Eerste Kamer behandeld moe hen worden, doch na dc afkondiging zal het nog zes maanden duren, voor de wet van kracht zal worden, opdat het bedrijfsleven gelegenheid heeft de lopende cadeaulevering af te wikkelen. Dit heeft mr J. J. Waltheer, admini strateur van de afdeling Handel en Nij verheid van het Ministerie van Econo mische Zaken Maandagmiddag mede gedeeld in een bijeenkomst van midden standers uit Noord-Holland, die op uit nodiging van de Kamer van Koophan del naar Alkmaar waren gekomen. Vluchtende militair zwaar gewond Een militair van het Corps Comman dotroepen. die in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal in arrest zat, heeft tydens het luchten getracht te ontvluchten. De dienstdoende wacht loste tweemaal waarschuwingsschoten, waarop de militair echter niet reageerde. Het derde gerichte schot trof hem in de long. waardoor hij ln ernstige toestand in het ziekenhuis Caritas moest worden opgenomen. Regering bemoeide zich met de radio-nieuwsdienst In Tongeren (Belgisch Limburg) moest de politie Maandagavond traangas en waterstralen gebruiken om een menigte Rooms-Katholieken uiteen te lryven, die een Socialistische bijeenkomst, waar op o.m. de minister van Binnenlandse Zaken Vermeylen aanwezig was, trachtte te verstoren. Een politieman en drie demonstranten werden licht gewond. Twintig betogers zijn aangehouden. In Bergen raakten R.K. studenten slaags met Socialistische jongeren, die de Socialistische minister van Onderwijs Collard waren komen toejuichen bij dc opening van een centrum voor kern onderzoek. De politie verspreidde de vechtende groepen. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De R.K. manifestatie van Zaterdag J.l. krijgt een politiek staartje. De Vlaamse en Frans-sprekende radio- journalisten van België zyn n.l. veront waardigd over de manier waarop pre mier Van Acker, de minister van Bin nenlandse Zaken Diets Vermeylen en de minister van Verkeer Anseele (allen Socialisten) Zaterdag hebben ingegrepen in de nieuwsdienst van het N.f.R. thet Nationaal Instituut voor de Radio). zy hebben naar aanleiding daarvan een uitvoerig dossier (met protestnota i aan de raad van beheer van het NJ.R, ge richt. Dat dossier hebben wij gisteravond ter inzage gehad. Het geeft in scherpe termen een overzicht van de directe maatrernlen, ^flke de regering Zater dag heeft genomen om te beletten, dat andere dan de regeringsberichten door de Vlaamse en Franse radio zouden worden uitgezonden. Naar wij vernemen zal de Brusselse Socialist Pilson heden in de Kamer de regering Interpelleren over het ?ebeurde bij de radio, terwijl de radio-journalisten besloten hebben de zaak aanhangig te maken by de Belgische persbond. Een beetje te laag Na een speciale kabinetsraad van Maandagochtend deelde de minister van Binnenlandse Zaken Vermeylen mede, dat 34 aangehouden personen ter be schikking van het gerecht zullen worden gesteld, 17 gearresteerden biyven in hechtenis. Het aantal personen, dat zich Zaterdagmiddag (tydens de manifesta tie) ln Brussel bevond, bedroeg volgens de minister 16 17.000. Het verkeer naar Brussel was Zaterdag moetiyker ge maakt. aldus erkende minister Vermey len. maar er waren geen beperkings maatregelen ten aanzien van het trein verkeer Het aantal demonstranten moet klein worden genoemd als men weet dat cr in het arrondissement Brussel 200 000 C V P.-kiezers zyn, De minister zei, niet te willen ontkennen dat er betogers m Brussel zyn geweest. ..Maar wat ik wel beweer", aldus de verklaring, ,is dat de voorgenomen betoging, die men zich had voorgenomen en die op de politiever- sperrïng gestuit ls. niet is doorgegaan In Brusselse perskringen en ln die van de buitenlandse journalisten noemt men deze verklaring van de minister niet serieus. Algemeen heeft men Immers het aantal betogers geschat tussen de 50 en de 100.000.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1