LEIDSCH DAGBLAD BRUSSEL: BELEGERDE VESTING Belgische hoofdstad omringd door drie verdedigingsgordels— Toch demonstranten aangehouden WEERBERICHT Krachtmeting in Zuid-Vietnam gedurende het weekeinde? Brutale inbraak in Kasteel „Zoelen" in de Betuwe Treedt Molotof af als minister van Buitenlandse Zaken? 94ste Jaargang ZATERDAG 26 MAART 195S No. 28484 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Belgische regering heeft gisteren en vannacht zeer uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen om de R.K. demonstranten, die vandaag in Brussel tegen de schoolwetten van de Socialistische minister Collard willen betogen, tegen te houden. Op alle loegangswegen naar de hoofdstad zijn Friese ruiters opgesteld en op bepaalde plaatsen moeten de vervoersmiddelen een soort „sluis" passeren, waar de Belgische rijkswacht scherpe controle oefent. Velen hebben reeds rechtsomkeert moeten maken. Deze versperringen, die ook op de secundaire wegen zijn aangebracht, werden opgesteld op 15 km. van het centrum der stad. Vannacht werd een tweede „verdedigingsgordel" gevormd met een straal van vijf km. uit het centrum en een derde afsluiting werd van ochtend vroeg opgericht rondom het hart van de stad. De gendarmeS zijn gekleed in veldtenue, met de handmitrailleur aan de riem. Gisteravond werd ook het leger geconsigneerd. Alle verloven werden ingetrokken. Dit bevel gold voor alle troepen op Belgisch grondgebied. Naar schatting zijn zestienduizend leden van de rijkswacht in Brussel en omgeving geconcentreerd. Hun comman danten zouden vandaag uit helicopters de „verdediging" van Brussel leiden. In de stad is de rijkswacht met een waterkanon uitgerust om betogingen en schermutselingen in de kortst mogelijke tijd te beëindigen. Deze voertuigen zijn dezer dagen voor het eerst gebruikt tijdens studentenrelletjes te Leuven. Voorts is een gemotoriseerde eenheid van de rijkswacht voorzien van maskers ingeval er met traangasbommen gewerkt zou worden. Ondanks al deze maatregelen is een groot aantal betogers gisteren in de loop van de dag in de hoofdstad aangekomen. Twee grote vergaderingen verliepen gisteravond rustig Onder het opschrift „De strijd is be gonnen' schreef het Socialistische Ka merlid Gailly gisteren een fel artikel in „Le Peuple" waarin hij o.m. zegt: „Wij weten, dat, waar het Vaticaan en de Katholieke kerk de lakens uitdelen, de dictatuur zich vestigt. Wij zullen deze niet dulden. Wij weten ook, dat de schoolkwestie niet de eigenlijke inzet is van deze strijd. Wat de Katholieken wil len is het heroveren, met onverschillig welk middelen, van de macht om België te kunnen verroomsen. Deze pretenties roepen wij een „nooit" toe, onverschil lig wat er te gebeuren staat". De beide grote hoofd-vergaderingen, de Socialistische en de Rooms-Katho- lieke, zijn gisteravond overigens in een vrü rustige sfeer verlopen. Men meldde geen incidenten in de binnen stad, met uitzondering van enkele optochten van studenten der Vrijzinnige universiteit van Brussel, die het oude anti-Katho lieke strijdlied „A bas la calotte" (weg met de pater) zongen, en van R.K. stu denten, die „Weg met Collard" riepen. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Veelzeggende cijfers Premier Van Acker bevestigde giste ren op de grote volksvergadering van de Socialistische partij', dat de manifestatie ordelijk zal blijven. In de zaal waren circa 2500 personen aanwezig. De grote R.K. vergadering werd door 6000 7000 manifestanten bijgewoond. Weinig verandering Het KNMI deelt mede: Terwijl het begin van de maand Maart was gekenmerkt door zeer koud weer, zo heeft deze week een weersomslag te zien gegeven die een andere uiterste vertoont met voor de tijd van het jaar zeer warm weer. Het bijna zomerse weer was t< danken aan een depressie die vrij zuide lijk op de Oceaan, tussen Spanje en de Azoren warme tropische lucht naar West-Europa stuwde. Hoewel verschillende storingen in ons land nu en dan wat regen brachten, had de zon veelal vrij spel om de maximum temperaturen plaatselijk tot omstreeks 20 graden te doen oplopen. Ook in de afgelopen nacht bleven de temperaturen aan de hoge kant, waar bij bijv. Beek een minimumtemperatuur meldde van 14 graden. Wel trad in de kustprovincies een com- Ïilicatie op doordat de wind naar Weste- Ijke richtingen draaide en de lucht die van de Noordzee wordt aangevoerd. Door de lage zeewatertemperaturen koelt de lucht af tot ongeveer 6 graden en ontstaat op uitgebreide schaal mist. Deze mist dreef vannacht en vanmor gen in sommige kustprovincies binnen. Voor de komende 24 uur wordt ver wacht dat de nieuwe storingen over En geland naar de Noordzee zullen trekken welke ook morgen in ons land wat re gen kunnen veroorzaken. In het Westen en in het Noorden van het land zullen de temperaturen in ver gelijking met de afgelopen dagen lager zijn; in het Zuid-Oosten van het land daarentegen blijft het voorlopig nog zacht voor de tijd van het jaar. Zelfde temperatuur De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met in het Noorden enige regen, in het Zuiden op klaringen Vannacht hier en daar mist en lagere temperaturen Morgen over- da? ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegens matige wind tus- ten Zuid en West (Opgemaakt te 10 u.) 27 Maart Zon op: 6.31 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 7.33 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 5.16 er 17 37 uur. (O0/3 te 5.58 en 18.24 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Beide vergaderingen waren uiteraard propagandabijeenkomsten. Een studen ten leider van de Vrijzinnige Brusselse universiteit v^fklaarde op de Socialisti sche bijeenkomst, dat de studenten soli dair zyn in de strijd tegen de kardi naal Van Mechelen, die in België het regime van Franco wil vestigen. Daarentegen sprak de minister van Onderwijs, Leo Collard, een uiterst ge- matigde rede uit. De staat heeft het mogriUke „krachtmeting^ recht en de plicht scholen op te richten, het komende weekeinde. zo zei hij, om een werkelijk vrije keuze tussen vrij en officieel onderwijs te ga randeren. In het arrondissement Brussel aldus de minister, waar 60% van de kiezers links stemt, dat wil dus zeggen Socia list, Liberaal of Communist, zijn 42 of ficiële middelbare scholen en 54 R. Ka tholieke. In Antwerpen zün tien offi ciële en 15 vrije (d.w.z. R.K.) middel bare scholen In het land zijn zr veel R.K. kweekscholen als officiële. Ongeveer 60% van de Belgische ge meenten hebben geen officiële lagere school. In Limburg heeft de huisvader, die neutraal onderwijs voor zijn kinde ren wenst, zelfs op de officiële scholen, slechts één kans op de veertig een on derwijzer te vinden, die een diploma van een staatskweckschool heeft. Slot op Pag. 2 Geen Tsjechische militaire attaché's meer in Stockholm Het Zweedse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt lot nader order geen toestemming meer te zullen geven voor het stationneren van Tsjechische militaire attaché's in Stock holm. Dit is het gevolg van de kortge leden ontdekte spionnagezaak. concentreren troepen Zowel regering als secten Premier Djem heeft" vijf nieuwe ba taljons van het nationale leger in het gebied gestationneerd, terwijl vier batal jons van de particuliere legers van de Zowel de Ziiid-Vietnamiwe rejerlne 1 Hoa Hao relinieuse secte de «Irüdkrach- ak de religieuze seelen hebben gisteren ,.an „pp^,le hebben versterkt, troepenversterkingen in bet gebied ,pa„„|„K in de hoofdstad stögt rondom Saigon geconcentreerd voor een gedurende Slapende bewoner van f50.000 aan geld en sieraden beroofd Kluissleutels uit slaapkamer weggenomen Naar wfj vernemen heeft in de nacht dienstmeisje. Bij het wakker worden en regeringstroepen hebben de wacht betrokken op strategische punten en btf de ministeries. Intussen voerde premier Djem Vrij dagavond 90 minuten lang een bespre king met vertegenwoordigers van de religieuze secten in een poging om overeenstemming te bereiken, voordat heden (Zaterdag* het ultimatum van - de laatsten verstrijkt. Na de bijeen- j komst werd officieel bekend gemaakt. j dat geen bindende besluiten waren ge- nomen, omdat de vertegenwoordigers van de particuliere legers hiertoe van hpn leiders geen bevoegdheid hadden gekregen. Men verwachtte, dat"vandaag opnieuw besprekingen zouden worden gevoerd. van Donderdag op Vrijdag een grote inbraak plaatsgevonden in het kas teel Zoelen. Men heeft, toen de eige naar van het kasteel rustig sliep, de sleutels van de brandkast uit de slaap kamer gehaald. Daarin lagen de sleu tels van de kluis, waarin voor ruim 50.000 geld en sieraden geborgen lag en waarvan men zich meester heeft gemaakt. De politie is onmiddellijk met behulp van speurhonden een onderzoek be gonnen, doch tot nu toe heeft men slechts kunnen vaststellen, dat de in- Weer terugkeer van jeugdige vluchteling geëist De Sovjet-Russische Hoge Commissa- j ris in Duitsland heeft opnieuw de „on- De sleutels van de brandkast waren middellijke terugkeer' geëist van de 16- van het nachtkastje weg genomen. Zij j jarige zoon van een Russische luitenant kolonel in Oost-Duitsland. Valery Ly> sikof De eis is gesteld in een tweede brief van de Hoge Commissaris. Georgi Poesjkin, aan de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland. James B. Conant. De bevelhebber van de Amerikaanse troepen in Berlijn, generaal-majoor George Honnen. heef gisteren reeds eenzelfde eis. gesteld door de Sovjet- Russische bevelhebber in Berlijn, gene zen bij de open brandkast teruggevon den; die van de kluis lagen op de bui tenplaats. De dieven moeten met een auto ge arriveerd zijn. Zij zijn waarschijnlijk binnen de slot gracht gekomen, toen de tuinknecht, die op enige afstand van het kasteel woont, zijn dagelijkse gang maakte naar het brekers gebruik gemaakt hebben van koelhuis, waar hjj iedere avond de koel- een ladder. Van deze ladder zün de die- installatie inschakelt. Hy opent h;ertoe ven op een veranda gekomen, waar 2;y dan de kasteelpoort en laat deze dikwijls j raal-majoor Dibrova van de hand ge- een ruit ingedrukt hebben, om vervol- achter zich open staan, omdat er met1 wezen. De Amerikaanse autoriteiten gens het kasteel binnen te dringen. het inschakelen niet veel tijd gemoeid I in Berlijn hebben Lysikof politiek asyl Van de inbraak heeft de bewoner van., is. verleend, het kasteel, de heer H. G J. Völcker van Deze inbraak heeft in Zoelen en om- Soelen niets gemerkt, evenmin als het I geving grote opschudding verwekt! olgens AFP heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris de eis van zijn Sov- jet-Russische ambtgenoot van de hand gewezen. Conant weten, dal Lysikof ..srr, 'niet tegen ziin zin in West-Berlyn ver- I blijft en dat hii naar het Oostelijk stadsdeel kan vertrekken, zodra hij dat I wenst. Zandruiter kreeg dure trap van een ezel In Hamburg heeft een deskun dige van het dierenpark Hagen beek. Emil Köhrmann de recht bank op haar verzoek ingelicht over de vraag of het een gewoonte van ezels is om naar mensen te trap pen. Een buitenman, die zich in een nachtgelegenheid aan de be faamde Reeperbaan aan een fzels- rit waagde, was door het koppige dier na twee ronden niet alleen tot zandruiter gemaakt, maar hii kreeg ten overvloede nog een ezels- trap na, die hem een hoge dokters rekening bezorgde. De onfortuin lijke ruiter had daarop een klacht tegen de eigenaar van de ezel in gediend. De deskundige was van mening, dat een ezel nooit trapt voordat men hem zelf kwaad heeft gedaan en hij vermoedde, dat de ruiter Langoo* onheus had behan- deld. De man moet nu zelf zijn doktersreken ine betalen. ■■IIIIIBBBIIIIIIiaili De situatie rond Brussel is als gevolg van de schoolstrijd gespan nen. Aan de invalswegen van de Belgische hoofdstad zijn barricades opgericht en wordt door militairen en politie controle uitgeoefend op alle auto's, die het rumoerige gebied binnenrijden. Spaak naar Valkenburg De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henrl Spaak, heeft in principe toegezegd te willen deelne men aan het van 19 tot 21 Mei in Val kenburg te houden nationaal bevrij dingscongres van de Nationale Federa tieve Raad van het voormalig verzet Nederland Ondanks het feit. dat de heer Spaak niet actief aan het verzet in België heeft deelgenomen, wordt hi) door de voormalige Belgische verzets beweging als de meest representatieve figuur beschouwd, aangezien hij van Londen uit het Belgische verzet heeft geleid. Richtlijnen voor vier Mei Nationale Herdenkingsavond Stille tochten en Klokgelui De Commissie Nationale Herdenking heeft, onder goedkeuring van de mi nister-president. richtlijnen vastgesteld voor de Nationale Herdenkingsavond op Woensdag 4 Mei 1955. Herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkracht;, de zeelieden, de verzetstrijders, de geallieerde militairen, en alle overige, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog voor de vrijheid van het Ko ninkrijk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onder daan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgekomen. Van des avonds 18 uren tot zons-on- i Van 19.45 uren af tot 30 seconden dergang zuilen van alle openbare ge- voor 20 uren zullen dc klokken van alle bouwen, particuliere woningen en vaar- kerken luiden. tuigen de vlaggen halfstok worden ge hangen. Te 19.30 uren zal een Ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt. niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood heb ben gevonden of zijn begraven. De enige plaats in de wereld waar men deequator nauwkeurig heeft aangegeven en een monument waar dig heeft gekeurd ligt in Ecuador. 15 mijl ten Noorden van Quito. r, Deze granieten merkpaal staal op de kruising van evenaar en een meridiaan op 1700 meter hoogti in het Andesgebergte. Amerikaanse berichten ran uitzonderlijke bronnen achter het ijzeren gordijn Volgens berichten uit Amerika zou de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, spoedig worden ontslagen uit deze functie. Dit meldt de correspondent in Washington van de „New York Post". De Nationale Veilig heidsraad in de Ver. Staten zou volgens deze correspondent, Robert Allen, een speciaal rapport hebben ontvangen van „uitzonderlijke bronnen achter het ijze ren gordijn en van diplomaten". Tot dc tipgevers behoort oa. de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles Boh- len. Men neemt aan dat Andrei Gro- myko. eerste minister van Buitenlandse Zaken, die op het ogenblik een bezoek aan Stockholm brengt, Molotofs opvol ger zou worden. Gromyko heeft gisteren vijftig minu ten lang met de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Enden, gesproken over „algemene politieke kwesties". La ter had Gromyko een kort onderhoud met het permanente hoofd van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lundberg. Eerder op de dag was de Sovjet-Russische onderminister in audiëntie ontvangen door Koning Gus- taaf Adolf. Te 20 uren precies zal. nadat 30 secon den tevoren döor middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaat sen der herdenking gedurende twee mi nuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij ware te ver zoeken, deze plechtige stilte overal en algemeen te betrachten. In overeenstemming met de geest, welke onze gevallen helden, die naam loos streden, bezielde, zullen geen toe spraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deelnemers. Deze „stille tochten" kennen rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabestaanden der gevallenen of de ver tegenwoordigers der bevriende mogend heden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In aansluiting aan en in overeenstem ming met vorenstaand programma zui len in de kerken of andere gebouwen van elke gemeente herdenkingsbijeen komsten worden belegd Met het oog op het karakter van deze national? herdenkingsavond is het ge wenst dat de burgemeesters het daar heen lelden, dat die avond van 18 uren af geen openbare vermakelijkheden wor den gebodën en alle verkooplokaliteiten 'cijn gesloten. In overeenstemming met het boven staande hebben de Ned. Bond van werk gevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven „Horecaf", te Den Haag. de Ned. R.K. Bond van ho tel-, café-, restauranthouders en slijters ..Hocres" te Rotterdam, en de Ned Bond van exploitanten van hotels, cafe's, res taurants. slijterijen en aanverwante be- drijven te Amsterdam hun leden ver docht, in de avond van Woensdag 4 Mei 1955 van 19 00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken, i Van 19 00 uur af zal de buitenverlich- I ting, zoals neons en lichtbakken gedoofd moeten zijn en wordt in de inrichting I geen andere muziek ten gehore gebracht dan die van de officiële Nederlandse I radio-programma's. De .Nederlandse Bioscoop-Bond" heeft zijn leden verzocht op Woensdag 4 Mei de theaters van 18 00 uur tot 2i 00 uur te sluiten en gedurende d:e avond, zo- wel tijdens als na genoemd tijdstip, geen neon- of andere lichtreclame te bezigen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1