LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 25 MAART Gromyko onthult nieuw voorstel voor vermindering van bewapening Hij is ontevreden over 't Westen, dat „voorwendsels zoekt" Weinig verschil met Brits-Frans plan van Juni 1954 Andrei Gromyko, de Sovjet-Russische afgevaardigde op de Londense vyf- mogendhedenconferentie over ontwape ning, heeft in een interview met het officiële Sovjet-Russische persbureau ,,Tass" verklaard, dat hij de vorige week op de conferentie voorstellen heeft in gediend die voorzien in een quota-stelsel voor vermindering van de bewapening. Deze voorstellen verschillen weinig van de Brits-Franse voorstellen van Juni 1954, zo zei hü. De Brits-Franse voorstellen vragen om een verbod van atoomwapens in fasen, waarbij elke fase afhangt van de feitelijke stappen die genomen worden om de gewone bewapening te beperken. Gromyko heeft in Londen aan de andere deelnemers aan de conferentie, (Groot-Brittannië, Frankrijk, de Ver. Staten en Canada) gevraagd met de Sovjet-Unie een internationale conven tie te tekenen voor vermindering van wapens en verbod van atoom-, water stof- en andere wapens voor massale vernietiging. De voornaamste voorzie ningen van de conventie, zo verklaarde hij tegenover „Tass", zijn, dat de staten begrotingen met de helft van overeen gekomen quota moeten verminderen. Voorts stelde Gromyko voor. dit jaar nog een wereldconferentie over ontwa pening te beleggen, waaraan ook landen die geen lid zijn van de Ver. Naties zou den kunnen deelnemen. Een ander voor stel voorzag voorts in een tijdelijk internationaal controle-orgaan onder auspiciën van de Veiligheidsraad. Dit orgaan zou toezicht moeten houden op de ontwapening. De Sovjet-Unie heeft ook voorgesteld, dat in latere stadia van ontwapening gelijktijdige maatregelen moeten worden genomen voor verbod van atoom-, waterstof- en andere wapens voor mas sale vernietiging. Nadat hü zijn voor stellen op 18 Maart had ingediend, zo verklaarde Gromyko, „begonnen de ver tegenwoordigers van de Westelijke mo gendheden opnieuw allerlei voorwendsels tegen deze voorstellen te zoeken". Het Westen wil instelling van een permanent Internationaal controle-orgaan met be voegdheid om insnecties uit te voeren nog voor maatregelen zijn genomen om atoom- en wa'Tstofwapens te verbie den, zo zei h'i U t de Westelijke houding blijkt volgens Gromvko duidelijk, dat „zij niet ernstig de kwestie van vermin dering van bewapening en strijdkrach- binnen zes maanden of een jaar hun ten verbod van 'atoom- en waterstof bewapening. strijdkrachten en militaire wapens willen bestuderen' LEIDERDORP De N.V. Gebr. Schouls hebben op dracht gekregen van B. en W. van Hil- legom de Prinses Marijkestraat door te trekken naar Oranje Nassauplein. RAADSAGENDA De Raad komt hedenavond om 8.45 uur in vergadering bijeen ter behande ling van o.m. de volgende punten: Vaststelling van de voorschotten op de exploitatievergoeding voor 1955 aan de bijzondere scholen; vaststelling van de voorschotten op de vergoeding aan bij zondere scholen voor het vakonderwijs voor 1955: wijziging der bouwverorde ning; verkoop van grond uit complex V van het grondbedrijf aan de heer G. S. Nagtegaal; aangaan van geldleningen bij de NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten; éénmalige subsidie aan de Stichting 1940-1945; gedeeltelijke be ëindiging van pachtovereenkomsten; verhoging der storting in het straten- fonds; onderhandse aanbesteding van de uitbreiding der openbare lagere school; geven van een opdracht aan een architect tot het maken van een schets- plan voor de bouw van een gymnastiek lokaal; aanwijzing van een bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Melkauto in de berm Op de Pro vinciale Weg is vanmorgen een zware meiktankauto in de berm terecht ge komen. Een takelwagen heeft het ge vaarte weer op het juiste spoor ge holpen. VOORSCHOTEN Voordrachtsavond Charlotte Kohier Charlotte Kohier heeft gisteravond in de Hervormde Kerk enkele boeken uit het Oude Testament tot nieuw leven gebracht met een voordracht, die diepe indruk gemaakt heeft op de vele aan wezigen. Het was van de Culturele Commissie van de Hervormde Jeugd raad ongetwijfeld een bijzonder goede keuze op deze laatste van vier avonden deze begaafde voordrachtskiunstenares te laten optreden. Dat deze keuze ge waardeerd werd in Voorschoten en om geving bleek wel uit het feit, dat de kerk bijna geheel gevuld was. Charlotte Kohier droeg eerst het diep zinnige boek Prediker voor. Gezeten op een eenvoudig, maar smaakvol podium, dat voor de kansel opgericht was, bracht zij dit prachtige Bijbelboek op bijzonder indringende wijze. Ook het Hooglied van Salomo werd door haar tot leven gewekt en het zal ongetwijfeld voor velen een openbaring zijn geweest ook dit moeilijke boek eens zo te horen zeggen. Psalm 20 werd prachtig gezegd, maar Psalm 44 in een berijming van Marnix van St. Aldegonde kon ons persoonlijk niet zo bekoren. Daarentegen was het slot, het gebed van Mozes, Psalm 90, zo diepgevoeflg, zo aangrijpend, dat het ons voorkwam of het uit ons hart ge grepen werd. De intermezzi werden gevuld met orgelspel door Mevr. Blankenstein, die met haar spel een gewaardeerde bijdra ge aan deze bijzondere avond gaf. Het was slechts jammer, dat de Her vormde Kerk zich acoustiseh niet zo l erg goed leende voor deze voordrachts- avond. Op vele plaatsen ging daardoor I nog wel eens iets van de voordracht ver loren en was het uitermate inspannend mevr. Kohier te volgen. Ds Saraber, die mevr. Kohier ingeleid had, sprak ook een kort dankwoord, waarin hij zeide gegrepen te zijn door de wijze, waarop deze oude boeken wer den gegeven en dankbaar te zijn, dat we dit Boek mogen kennen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven ge tuigde door zijn komst met zijn echt genote van zijn belangstelling voor het werk van de Culturele Commissie. Filmavond „Het Zonnehuis" De film van Rudi Hornecker. „Een mens was teveel", is vertoond in het Ge bouw voor Chr. Belangen, had de ver dienste de gezonde mens een inzicht te geven in de nood van iemand, die het ook geestelijk moet verwerken soms tien tallen jaren op bed te moeten liggen. Op indringende wijze predikt deze film de enige Troost. Voor de pauze werd de film „Draagt zorg voor hem" gedraaid. Een documen taire, die een vrij fragmentarische in- druk gaf van het werk in het „Zonne huis". j De heer Van der Helm, sprekend na mens de Chr. Vereniging „Het Zonne huis", zei, dat naar schatting in ons land 20.000 mensen langdurig ziek zijn. De „Zonnehuizen" hebben nog slechts plaats voor 220 patiënten en deze ver eniging heeft dus nog pas een begin ge- maakt met de verwezenlijking van haar ideaal: in elke provincie tenminste één ziekenhuis, ingericht voor de verpleging van hen, die een zeer bijzondere ver zorging nodig hebben, i Christelijk Nederland heeft dus noi geen reden tot zelfgenoegzaamheid, dat er reeds drie tehuizen bestaan, ook al zijn deze drie ziekenhuizen model Inge richt. r was voor deze filmavond veel be langstelling en uit propagandistisch oog punt is ze dan ook zeker geslaagd. In de eerste klasse A miste Weggen de aansluiting met de leiders, doordat hij in het middenspel van de partij tegen Oostergo een blunder maakte, waarvan laatstgenoemde dankbaar gebruik maak te. Door deze overwinning is Oostergo vrijwel zeker van de finale plaats. J. v. Bemmelen verbeterde zijn positie dooi de ongeslagen Overduin te kloppen, waardoor de kansen van laatstgenoem de aanzienlijk z-ijn verminderd. In de eerste klasse B zorgde H. v. d. Velden voor een surprise door leider Zitman te kloppen. Zitman is nu uitgespeeld en moet afwachten, of zijn concurrenten Storm en B. v. Bemmelen, die remise tegen elkaar speelden, hem in de reste rende partijen nog kunnen inhalen. Oudshoorn boekte een verdienstelijke remisie tegen B. v. Bemmelen, In de tweede klasse A had Westerbeek aan remise tegen Wouda genoeg om de finale te bereiken. Wouda bezorgde zijn tegenstander echter veel moeilijkheden en wist Westerbeek tot overgave te dwin gen. Van Paassen was hier de lachende derde, want door deze nederlaag heeft hij de kans op de finale plaats weer 'n eigen hand. De situatie in de tweede klasse B is nog onoverzichtelijk. Leider v. d. Hulst kreeg een verrassende neder laag tegen de jeugdige Ijjuskens te In casseren, waardoor v. Delft door een overwinning op H. v. d. Vlekkert in pun ten met v. d. Hulst gelijk kwam, echter met één wedstrijd meer gespeeld, v. a. Munt speelde remise tegen Turenhout, en is met Buskens nog tot de kansheb bers in deze klasse te rekenen. SCHAAKCLUB „VOORSCHOTEN" In de eerste groep is alleen te vermel den de uitslag van de afgebroken part-ij WaasdorpSmit. Deze eindigde remise. Verder van Dr Vermet tegen Maarsen. Deze werd door dr Vermet gewonnen. In de tweede groep deelden Verstraten en Oudshoorn het punt en Braggaar won van Oudshoorn. Verstraten en Maat hielden remise. In de derde groep won Heijer van Groenenberg en Boxman van Grobben en Noorhoff. N. Segaar verloor van Groenenberg en Grobben van v. d. Werff, Uitslagen: Groep I: WaasdorpSmit lidr VermetMaarsen 10. Groep II: VerstratenOudshoorn VerstratenMaat ^4; Brag gaar—Oudshoorn 1—0. Groep III: GroenenbergHeijer 01; BoxmanGrobben 10; Grobbenv. d. Werff 01; N. SegaarGroenenberg 01; NoorhoffBoxman 01. WARMOND K.V.P.-JONGEREN BIJEEN. Het K.V.P.-bestuur afd. Warmond or ganiseerde in hotel J>e Stad Rome" een jongeren-bijeenkomst. De voorzitter van de K.V.P.. de heer van Leeuwen, opende deze avond met een welkomstwoord. Het deed spreker genoegen, dat er zovelen jongeren gehoor hadden gege ven aan de oproep om kennis te maken met de politiek. Na de opening decla meerde mej. A. Bakker „Het Lentelied" en hierna kreeg de heer J. van Zonne- •eld, Klingcommissaris van de Jonge- enorganisatie in de K.V.P.het woord. In een uitvoerig betoog gaf hij weer hoe de jongeren effectief kunnen deel nemen aan de politiek hier in Neder land. Het is nu eenmaal noodzakelijk, dat ALPHEN Roei- en Zeilvereniging Hollandia 1IWEDSTRIJDE LLANDIA-NJOl LUSTRUMWEDSTRIJDEN Tijdens de Woensdag in hotel "s-Mole- ngarsbrug gehouden jaarvergadering, welke stond onder leiding van de voor zitter, de heer ir E. Ruempoll is ge sproken over de op 3 en 4 Juni a.s. te houden roeiwedstrijden. Naast de vier kilometer-race wil men 'n tweede speciaal nummer inlassen, het z.g. Sprintroeien. Deze wedstrijden gaan naar Amerikaans en Engels voorbeeld over korte afstan den van hoogstens 250 of 300 meter. Met het Inlassen van dit nummer hoopt men het roeierspeil in het algemeen te kunnen opvoeren. Besprekingen hierover zullen worden gehouden met de tech nische commissie van de Nederlandse Roeibond. Er bestond voor deze vergadering vrij grote belangstelling o.m. waren ook ver tegenwoordigers van verschillende stu denten roeiverenigingen aanwezig. De verslagen uitgebracht door de se- cretaris-pennm., mr U. J. Suermondt, gaven een gunstig beeld te zien, o.m. kon een vooruitgang van het ledental gemeld worden, terwijl ook de finan ciën niet ongunstig waren te noemen. De voorzitter wekte de aanwezigen op dit jaar de mijlpaal van 300 leden te bereiken. De aftredende bestuursleden de heren Ernst Crone en mr U. J. Suermondt, werden bij acclamatie herkozen. De wedstrijden zullen dit jaar weer in samenwerking met de Leidse Stu dentenroeivereniging Njord worden ge houden en wel op 3 en 4 Juni a.s. De wedstrijden zullen als Hollandia-Njord Lustrum Roeiwedstrijden worden aan gekondigd. Tot slot heeft de vergadering zich bezig gehouden met de orgamsatie van deze roeiwedstrijden op de Oude Rijn nabij 's-MolenaarSbrug, waarna ir Ruem poll deze geanimeerde vergadering sloot. de jonge Nederlanders dieper ingaan op het werk dei- K V.P. en zich volledig inzetten in het politieke leven. Hij gaf dan een overzicht van de jongerenorganisatie in de K.V.P. De invloed van de jongeren in de party is thans reëel, dit blykt o.a. meer, omdat 1/5 van de bestuursraad bestaat uit jongeren beneden de 30 jaar; dit schept verantwoordelijkheid en verpliohting. Aan deze avond was tevens verbon den een jongerenforum, bestaande uit de heren J. van Zonneveld. A. Dorsman, A. van Moorsel en M. Pieterse. Er werden vele vragen op de groene tafel afgevuurd en er kwamen onderwerpen ter tafel op allerlei gebied. De voorzitter dankte alle aanwezigen en in het byzonder ging zyn dank uit naar de spreker. WASSENAAR In een gecombineerde vergadering van de afdeling van de Kon. Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, de Bloemisten Patroonsvereniging Wasse naar, de Tuinbouwstudieclub Wassenaar en de Tuinbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, afdeling van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, gisteren gehouden in Het Wapen van Leiden, werd het woord gevoerd door de heren ir D. A. Kraayenga en A. van Heusden, Lisse, over het onderwerp: Bodemkartering en grondverbetering. De vergadering werd geopend door de heer C. E. van den Berg. voorzitter van Bloembollencultuur, met een welkom, speciaal aan de sprekers, en een kort Inleidend woord over het belang van goede cultuurgrond. De heer Kraayenga, die het eerst sprak, vertelde in het algemeen over de bodemkartering. Hy gaf een inzicht van de gesteldheid van de bodem achter de duinen, speciaal in verband met de bloembollencultuur, waarvoor kalkhou- dend zand nodig is. Dit is te vinden daar waar duintoppen werden afgegra ven. De bodemkartering dient om deze plaatsen te vinden en voorts na te gaan of er ook storingen door veenlagen aan wezig zijn. De heer Van Heusden sprak over de grondverbetering door het naar boven brengen van het kalkhoudende zand. Hij sprak in het byzonder over de ge schikte gedeelten in Wassenaar. Er was gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan gebruikt werd ge maakt. Gisteravond werd in het Dorpshuis de Jaarvergadering gehouden van de Buurt vereniging Oostdorp en Omgeving. De voorzitter, de heer A N. Beyersbergen. begroette by de opening in het byzon der de burgemeester, bracht dank aan alle gemeentelijke instanties en speciaal aan het gemeentebestuur, waarmee een aangenaam contact wordt onderhouden. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek o.m., dat het ledental steeg tot 438 en de kas sloot met een batig saldo. Besloten werd de contributie te ver hogen tot f. 1.50 p.j. Door de voorzitter werden de plannen voor het lopende jaar meegedeeld. De burgemeester sprak vervolgens over de betekenis van een buurtvereni ging. welke in zekere mate is te verge lijken met het bestuur van een ge meente. Ik zal steeds met het grootste plezier aan deze avond terug denken; vooral als jij voor je zelf wilt betalen Laatste Berichten R.M.S.-macht 7000 man Voor de Krijgsraad te Djokja is de beklaagde Nussy, chef-staf van de R.M.S.-strijdkrachten gehoond. Hij zeide oa, dat de Ril S.-affaire „niets anders wds dan een spel van de Nederlanders" en dat hy, Nussy, niet anders had ge daan dan het uitvoeren van de orders van zyn meerdere, in dit geval Soumo- kil. Volgens Nussy bevindt Soumokil zioh nog steeds op Ceraon en zou de omvang van de RM.S-macht daar on geveer 7000 man 'bedragen, waaronder zowel burgers als voormalige leden van het KNIL. De Amsterdamse advocaat, mr Stof fels, is inmiddels in Djokja aangekomen. Bloedig incident Egypte-Israël Egyptische indringers hebben bij het dorp Patisj handgranaten geworpen in een Israëlische menigte, die deelnam aan een bruiloftsviering; een meisje is gedood en achttien personen, onder wie vrouwen en kinderen, liepen ver wondingen op. Juist toen de feest vreugde op haar hoogst was. wierpen de Egyptische indringers de handgrana ten. De gasten dansten op het erf en velen hunner stortten neer, terwyl an deren een goed heenkomen zochten. Kort daarna verschenen leden van de Israëlische strydkrachten met speur honden ter plaatse. Voorts wordt gemeld, dat by het dorp Nirim een Egyptische indringer door een Israëlische patrouille is gedood. Hy trachtte te ontvluchten, toen hem een halt werd toegeroepen. Tydens de vandaag te Amersfoort gehouden ouderdag by het Regiment Huzaren van Sytzama, is een bandelier, behorende by het destijds door Z.K.H. Prins Bermhard uitgereikte regiments vaandel officieel overgedragen. Officie ren, ondier officieren, korporaals en hu zaren hadden gelden bijeen gebracht om gezamenlijk de bandelier aan te kopen. Luitenant L. Fentener van Vlissingen droeg het geschenk met een toespraak over aan dè Commandant van het Re giment, luitenant-kolonel J. H. W. Nix, die de leden van zijn regiment harte lijk dank zegde voor deze geste. Daar na werd'-een parade en een défilé ge houden voor de Commandant, waarby als parade-commandant optrad majoor S. J Luining. Hittegolf in Zuid-Frankrijk In Zuid-West-Frankryk, waar het een tiental dagen geleden nog byzonder koud was, heerst thans een hittegolf. Er zyn temperaturen gemeten van dertig gra den in de sohaduw. De bewoners hebben in zeer korte tyd hun overjas moeten verruilen voor de luchtigste zomerkle ding, die zy in huis hebben. Ook in West-Duitsland zyn hoge temperaturen genoteerd: hier en daar was het 25 graden in de schaduw. Prins Tungi bezocht Voorjaarsbeurs Vanochtend bracht Z.K.H. Prins Tungi der Tonga-eilanden van het Britse Ge menebest een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht. In de buitenlandse club werd de Prins ontvangen door het gedelegeerd lid van de Raad van Beheer der Jaarbeurs, mr Millus. Tijdens het vriendschappelyk gesprek, dat hier gevoerd werd, infor meerde de Prins het eerst naar de aan- webigheid op de beurs vandrie- wielige bakfietsen. Later bleek de be langstelling van de hoge bezoeker ook uit te gaan naar andere aspecten van de Jaarbeurs. Na de ontvangst maakten de bezoe kers een rondgang over het terrein aan het Vredenburg. Na de lunch in hotel Des Pays Bas zal vanmiddag het ter rein aan de Croeselaan worden be zocht. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren A. N. Beyerbergen en G. J. Vink en in een vacature werd voorzien door de benoeming van de heer J. P. W. Snelderwaard. De voorzitter dankte nog speciaal wethouder mr Hazenberg, die daarop antwoordde, dat aan de wensen van de vereniging gaarne gehoor wordt gege ven, omdat wordt getoond zélf iets te willen doen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 25 Maart. Kaasmarkt: Op de kaasmarkt te Lelden zyn heden,aange voerd: 10 partyen Goudse kaas. Notering Goudse le soort 2.222.26. Handel kalm. LEIDEN. 25 Maart. Veemarkt. Op de veemarkt te Lelden zi)n heden aangevoerd: Stieren 5, melkkoeien 135. vette koelen 350. vare koelen 101. vette kalveren 12, nuchtere kalveren 502, geiten 12, vette schapen 50, weldeschapen 70. vette lamme ren 233. weldelammeren 128, varkens/zeu gen 58. schrammen 309, biggen 470, paar den 3. veulens 2. Totaal 2520. Notering: Melkkoeien 710960, vette koelen slacht 2 002.75. vare koelen 4.30 6.80. vaarzen 5.007.75. pinken 3.604.50, nuchtere kalveren slacht 3340. schoon 0 901.10, vette schapen 1 001.45, weide- schapen 1.401.60, vette lammeren 1.00— 1.40, schapen slaoht 1 501.75, weldelam meren 1.802.10, drachtige zeugen 2 80 4,00, schrammen 0.651.10, biggen 0.40 0.55, gelten 15—30. Overzicht: melk- en varekoelen, vaarzen en pinken traag; vette koelen stiug; nuch tere kalveren zeer stroef, zeugen, schram men en biggen matig, schapen en lam meren matig. T.b.c.-vrije afdeling goede ALKMAAR. 25 Maart. Kaasmarkt: Com missie notering fabrlekskaas 1.85, gang van de markt 1.80 per kg. Handel stug. KATWIJK AAN DEN RIJN, 24 Maart. Groenteveiling Witlof A 60—65, witlof B 4548. rode kool 48—^50, waspeen A 30— 48, waspeen B 3548, groene kool 2630, uien 5.5010. kroten 3435, spruiten ge schoond 101107, spruiten ongesch. 45 50, knolselderle 820. ROELOFAR ENDS VEEN, 24 Maart. Bloe menveiling: Sneeuwklokjes 2527, Ane monen 54—69. BI druifjes 15—29, W. Pltt 811.03. Snowden 791.07. Zenober 71 06, Sonja 6595, Rose Copland 891.30. Red Pltt 87—1.19. White Sail 81—1.12. Sultane 7685. Golden Harvest 891.28, Truman 921.04, Crown Imperial 6895, Prunus 901.03, Campflre 871.07. Bartl- gon 861.12. Piccadilly 721.04, E. Eddy 7196, Albino 1.151.23. Bandoeng 90 1.12, v d Eerden 1 021.23, Olympiade 901 08. Pink Gem 8592. Athleet 1.13 1.22. Earlv Quoen 8591. Dubbele tulpen 5183. Narcissen: Whrestler 5667. Actea 52—59, Early Glory 63—77, Kosters 60— 65, Carlton 6673, lTnnocen6e 52 WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth J. M., dr van Jhr J. E. M. van Nispen tot Pannerden en C. W. M. Berger; Jacoba A M dr van P. L. Hoogeveen en C. M. Meyer; Eveline B.. dr van E. van den Hoek en J. S. M. Bredero; Maria A. P.. dr van J. D. Jongma en H. Lokerse. Ondertrouwd: H M. Schutjens en G. H. C. Feddema; B. W. Oosthoek en H. van Rhyn; H Kuhn en M. G. Dura; A. L. M. Bots en G. M. Droge; R. M. Lammere en J von Ende; E. Snelderwaard en M. Tlnne- feld; T. C. J. van der Velde en G. J. van Zomeren; C. H. Grossmann en M. W. Sark. Getrouwd: C. van dier Burgt en M. Schade; P. M. Hengstmengel en A. E. van Plools; J. P. Bos en W. C. Frederlks; J. H. Schulmeyer en E. Hessellng. Overleden: G. W. den Hertog. 57 jr: BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornells, zn van C. Klinken berg en J. Plug; Wlllemlen B. M„ dr van H. J. Verhoeven en J. P. Toebak; Cornelia A., dr van J. Hazenoot en A. C. v. d. Does. Ondertrouwd: G. van der Tang, 25 jr en M. van der Meulen, 24 Jr Getrouwd: J F. Mlnnee, 32 Jr en A. Duyndam. 24 Jr; L. Inen, 19 Jr en T. W. Graal. 21 Jr: C. J. Warmenhoven. 25 Jr en M. R. E. Bol, 23 Jr; S. Klinkenberg. 24 Jr en D. Kret, 18 Jr; P. Marynue, 31 Jr en M. L. van Roon. 29 Jr. Overleden: D. van Beelen, 85 Jr; M. C. Caspers. 90 Jr; I. van Duyn, 75 Jr. t J. J. Korbee. Een van de middeleeuwse muur schilderingen. die bij restauratie werkzaamheden van het Leidse Gravensteen voor de dag is geko men. waarvan wij in ons Blad van gisteren een beschrijving gaven. (Foto L.D./Van Vliet). Zaak Jungschlager uitgesteld tot 29 Maart By de voortzetting van de behan deling van de zaak-Jungschlager heeft de openbare aanklager, mr Soenarjo, vanochtend verklaard, dat getuige Ma- noch wegens ziekte verhinderd was te verschynen. Hij stelde daarom voor Am- miroedin, thans werkzaam aan het mi nisterie van Defensie, als getuige te horen. Hiertegen maakte de verdediging bezwaren, aangezien zij zich op dit verhoor niet had voorbereid. Mevrouw Nani Ra zak vroeg een week uitstel, waartegen de openbare aanklager geen bezwaren opperde. Hii merkte echter op. dat de zaak daardoor te lang zou worden opgehouden. De rechter stelde daarop de volgende zitting vast op 29 Maart voor het horen van de getuigen Man och en Amiroedin. Gisteren is een 45-Jarige bewaker van de N.V. Werkspoor om het leven geko men toen een 22 m. lange stalen hei stelling gemonteerd op een panton in de Wlttehbungervaart tydens de werk zaamheden omsloeg. Twee arbeiders moeten gewond in het OL.V. Gasthuis worden c BEURSOVERZICHT KALME STEMMING Amsterdam, 25 Maart Vandaag heeft de markt zich geken merkt door een eohte Vrijdagstemming. De voortgezette verbetering in Ameri ka was ditmaal geen stimulans. Zowel publiek als beroepshandel hielden zich grotendeels afzydiig. Van de Internatio nale soorten sloot Kon. Olie per saldo ruim 4 punten lager en zag Aku zich 3 punten ontgaan. Philips wist zich te handhaven rond het slotrüveau van gis teren. Voor Unilever heerste vry grote belangstelling en dit papier wist dan ook 2 punten te avanceren tot 393%. De Scheepvaartsector had een zeer rustig verloop, doch de ondertoon hier was niet onvriendeiyk. De meeste cou rante soorten wisten een kleinigheid aan te trekken. Holland-Amerika Lyn was zelfs 1% punt hoger. Ook by de cultures was er bitter weinig te doen. De stemming bleek enigszins verdeeld te zyn. H.VA. was een puntje lager, Ver. Deli daarentegen kwam van 143% op 144% Amsterdam Rubber onveranderd. Guldensbeleggingen stil en eerder een fractie luier. Beurs van Amsterdam Vrijdag 25 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 102% Grootboek obl102 Ned. '51 3% 102A 102% Ned. '53 3% 102A 102% Ned. '48 3% 100fg 10011 Ned. '54 3% 100% 100% Ned. '55 3% lOOfg 100% Ned. '47 3% 3100B 100% Dollarlng '47 3 97 97% Investeringscert. 3 101A 101A Ned. 62-64 3 101% 101% Indië *37 A 3 100% 100% Grootboek '46 3 100% 100% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 65% 65% Nat. Handelsbank 167 167% Ned. Handelmy226% 228% A.K.U307% 306% Philips 367% 367% Unilever 391% 393% Wilton Feyenoord 227% 227% Biliton 2de r315 319 Kon. Olie f.50.— ..304 Kon. Olie 608% 604 Amst Rubber 112% 112% Holl, Amer. lyn187 188 Kon. Ned. Stoomb.176% 176% Ned. Scheepv. Unie 182% 182% H.V.A147% 146% Java Cult67 67% Dell My143% 144% Senembah96% 97% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 102A Den Haag 1937 1 3.. 101B Leiden 1947 100% R'dam '37 I O 3% 102% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% Premieleningen A'dam '51 2% 137% 138 Eindhoven'54 2% 111% 111% Enschede'54 2% 114% 114» Den Haag '52 12%.. 133% 134% idem n 2 139% 140 R'dam '52 I 2% 135 135 idem n 2 134 134% Utrecht'52 2% 123 123% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinsteilingen Amsterd. Bank 249% 250% Rotterd. Bank216% 217% TwentscheBank 231% 233 Industrie Of*- imingen Ned. G. en Spir. fabr. 255% 256% Kon. Ned. Grofsm.151% 156 Rott. Droogd. My... 620 524 Tieleman en Dros 61 59% L Zwanenb. Organon.. 268 270 Handelsondernemingen BorsumU. cv A f 1000 107% 109 Internatio150% 160 Diversen Albert Heyn272 271% Ned. M. Walv. Vrt. 82% 82 Spoorwegen Deli Spoorw. Mjj. 39% 39 Atncrik. fonr'-»n Anaconda 57% 57A Shell OU Cy62% 61 Aandelen HolL Constructie Int Kunststof f. Ind. Kon. Ned. Edelmet. Pref. w.a. Idem Textiel Gebr v, wyk Leidsche Wolsplnn Ned. Electrolasn4J Slkkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrieken Wernlnk's Betonm V K 24/3 335G3. 335G3. 93G3 94% 82% 81% 85%GL

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7