Niet over papegaaien, doch over straalvliegtuigen.... Oud-vlieger Er moeten nog 214.000 woningen worden gebouwd D. O. S. overtreft zichzelve )»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 25 Maart 1955 Tweede Blad No. 28483 Kwaliteitsvee op de Leidse Paasvee-show tkomen van de boer valt regelmatig terug Slet een prachtige collectie kwalitelts vee - een eerste lustrumviering waardig resenteerden zich vandaag de mesters uit Leidens wijde omgeving op de isveetentoonstelling, die op een afgescheiden terrein van de Leidse vee- rkt werd gehouden. Terwijl de jury met critische blikken 1 aangevoerde vee „onder de loupe" n, vond in Café-restaurant 't Schut- shof de officiële opening van deze !de Paasveetentoonstelling plaats. On- de vele aanwezigen, die dit „feest loven en bieden" bijwoonden, merk- wü o.m. op mr H. A. A. Dinger, ver- enwoordiger van de Commissaris van Koningin in Zuid-Holland, de burge ester van Leiden, jhr mr F. H. van aschot, de wethouders Jongeleen en i der Kwaak, de Gemeente-secretaris J. Bool, de heer A. v. d. Hoek, voed- lommissaris in de provincie Noord- Zuid-Holland, mr dr P. G. Knibbe, retaris van de Kamer van Koophan en Fabrieken voor Rynland, de di- teur van het Openbaar Slaohthuis, dr Reitsma, de heer Kuiper, voorzitter i de Federatie van Paasveetentoon- llingen, de heer M. Weima, directeur de Markt- en Havendienst, leden de Gemeenteiyke Commissie van ■r Dienst, de Commissaris van Politie, heer R. J. Meyer, de heer J. H. de jg, directeur van de Gem. Reinigings- Ontsmettingsdienst en uiteraard vele en van het Vebo-bestuur. )e heer G. J. van der Stoel uit Was- aar, die allen hartelyk welkom heet- drukte er zyn blydschap over uit, dat •r Paasveetentoonstelling tot een tra- !e is uitgegroeid. Spreker, die reeds indruk had opgedaan van het ten- ngestelde vee. gaf als zijn mening te inen, dat zich op deze expositie het te vee van Nederland presenteerde. Tenslotte herinnerde spreker aan de te activiteiten, die worden voorbe- met het oog op het twintig-jarig taan van de Vebo. Vethouder D. van der Kwaak, die ma de opening verrichtte, zeide, dat Gemeentebestuur van Leiden ver- igd was over het initiatief, dat vyf geleden werd genomen: het jaar- houden van een Paasveetentoon- Qing, waaraan ook dit jaar weer een te kring van mesters uit de omgeving ilneemt. Aan de initialen van de 30 gaf spreker voor deze dag een an- e uitleg: Vee En Betere Opbrengsten, orden, waarin volgens de heer Van Kwaak de doelstelling van het Vebo tuur verankerd ligt. toorts wees spreker op de groei van Nederlandse veestapel, die momenteel totaal 5.537.000 runderen, varkens en apen omvat, en op het uitvoercyfer i vleesproducten, dat thans een re- dcijfer van 437 mlllioen gulden aan- rt. )e heer Van der Kwaak sprak ten- te de hoop uit, dat de boer vandaag goede prijs, de slager een goede koe de consument straks een goed stukje es mocht ontvangen. bijzondere waardering voor de boer, die onder alle omstandigheden de tan den op elkaar zet en er in slaagt om het beste kwaliteitsproduct naar vo ren te brengen. In de veehouderij. aldus spreker, maakt men mede tengevolge van de slechte zomer en het najaar van 1954, een moeiiyke tyd door. Spreker is er echter van overtuigd, dat de boer de moed en het enthousiasme zal weten op te brengen hieraan het hoofd te bieden. Een tentoonstelling als deze is daar me de het bewys van! Na een dankwoord van de heer Van der Stoel maakten de aanwezigen een rondgang over het tentoonstellingster rein. Voor het verslag van onze deskundige medewerker verwijzen wy naar elders op deze pagina. (lneez Med.-Adv.) Kindje verkouden? Aan eiser vordering ontzegd. De president van de Rechtbank te Amsterdam, mr. C. Brlët heeft vanmor gen in zyn uitspraak in het kort ge ding tussen een kleine zelfstandige on dernemer in de diamantindustrie (eiser) en de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond (gedaagde) de eiser ziin vordering ont zegd. Deze had gevraagd de A.N.DJ3. te verbieden handelingen te of te doen —verrichten, waardoor eiser in de vrije uitoefening van zyn beroep en hU en zyn gezinsleden in hun vrijheid van be wegingen zouden worden belemmerd. De president overwoog in zyn uit spraak, dat de handelingen (o.a. mo lestatie, opwachten en begeleiden naar zyn huis) zioh hadden voorgedaan op Dinsdag 15 Maart en Donderdag daarop De gedaagde had toegezegd, dat dit zich niet meer zou herhalen. Toen op Vry- dag 18 Maart de dagvaarding werd in gediend had eiser geen belang meer bij zün vordering: deze werd daarom ont zegd. De eiser werd veroordeeld tot be taling der kosten van het geding. Op de heden gehouden Vebo-ten- toonstelling verscheen vanzelfspre kend het Paasvee op z"n Paas-best. In de afdeling vette kalveren dik- billen ging bovenstaand fraai exem plaar van de veehouder Cuvelier van de Rijndijk te Zoeterwoude met de eerste en ere-prijs strijken. (Foto L.D./Van Vliet). Van Veenendaal sprak reserve-officieren De heer Van der Hoek, voedsel-com- ilssaris van Noord- en Zuid-Holland, loest deze dag een pessimistisch ge lid laten horen: terwijl het Inkomen >n het Nederlandse volk stijgt, loopt et inkomen van de Nederlandse boer fgelmatig terug. Indanks dit verschijnsel, had spreker Jaarvergadering N.C.L.B. het Gebouw van Chr. Sociale Be ren werd gisteren de Jaarvergadering raden van de Ned. Chr. Landarbei- sbond. Voorzitter G. F. Veenstra nde de vergadering op de gebruike- f wijze en heette in zyn welkomst- ird in het byzonder welkom de hoofd- luurder, de heer I. Vermaas. Uit het rverslag van de secretaris bleek dat het afgelopen Jaar een ledenwinst 5 is geboekt: het kassaldo bedroeg 15,31. By de bestuursverkiezing wer- de heren Veenstra en L. Verhoeks, penningmeester, herkozen, ervolgens werd het woord gevoerd de heer Vermaas, die wees op de (tanden in het agrarisch bedryf. De istrie is in verhouding met de land- sterk vooruit gegaan, wat met het op de bevolkingsdichtheid zeergun- is. Ook is het voor de land- en ibouw niet ongunstig geweest. Spre- wekte de aanwezigen op trouw te en aan het beginsel en aan de istelyke vakbeweging. In het byzon- geldt dit voor de jongeren. De heer maas was verheugd dat hij een drie gouden bondsinsignes uit kon reiken de heren G. F. Veenstra, A. van (ten en J. P. Breedyk. Deze gouden mes getuigen van langdurige trouw de vakbeweging, sn het slot van de avond werden nog vragen gesteld, waarna de heer maas de avond met dankgebed sloot. G. VAN ROMMEN BEROEPEN. G. van Rommen, predikant by de ef. Kerk art. 31. heeft een beroep rangen van de Gemeente te Loun- on (Tasmanië). oewel het sedert enkele Jaren onze oonte «iet is over de opening of her- van winkelpanden te schryven, !en wy daarop vandaag wel een uit- iering maken. De Haarlemmerstraat ie omgeving van de Hartebrugkerk, door de opening van Bata's schoe- Bagazyn wel zulk een opvallend en r aanzien, dat van een drastische (ging van het stadsbeeld ter plaatse i worden gesproken. De voormalige oopruimten van het daar voor kort itigde confectie-magazyn gingen ge- tegen de grond en op de fundamen ts een nieuwe naar Amerikaanse be ien gebouwd winkelpand opgetrok- met een speciale speelruimte voor eren, die tijdens het winkelen van ouders hier aangenaam worden be houden. ACADEMISCHE EXAMENS. slaagd voor het candidaatsexamen «"lands recht mej. U. Rynsdorp 'terdam) en de heren C. J. Vogel n>. P J P. Verloop (Amsterdam) Vogel (Den Haag). Ch. W. Ie (Amsterdam). H. C. van Eek terdam). C. B. Oudkerk (Voor- F B Durksz (Hengelo). H. L. v. (Den Haag). L. Galenkamp (Den V A J. Hulst (Aerdenhout). J. H. r (Den Haag). J. K. de Vries (Den P T. Fehmers (Leiden) en M 1 M Jansen (Vueht) APOTHEKERSEXAMENS slaagd voor het Apothekersexamen lames E. J. Guittart te Rotterdam S. Huysse te 's-Gravenhage. Niet over het „liefdeleven bij pape gaaien", zoals op de convocatie van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve-Officieren, afd. Leiden, ver meld stond, maar over de luchtvaart in het algemeen sprak gisteravond in de officiersmess van de Doelenkazerne de oud KLM-vlieger en schrijver, de heer W. van Veenendaal. Deze wel zeer bekende „oude rot" In het vliegersvak begon zyn betoog met op te merken, dat velen zich maar al te weinig realiseren welk een enorm snelle ontwikkeling de vliegery sinds de sen sationele eerste vlucht van de gebroe ders Wright, nu 52 jaar geleden, doorge maakt heeft. Was de vlieger vroeger ge heel aangewezen op zyn eigen vliegge- voel, thans is hij volkomen afhankelyk van tientallen meters, knoppen, draad jes, radio, radar en wat dies meer zy, waarbij de marge tussen succes en fa len voor hem dunner is dan een siga rettenvloeitje. De romantiek van het vliegen in de jaren twintig is wel een geheel andere als die in het tijdperk van supersonische knallen en geluids barrières. zo verzekerde spreker, die vervolgens enige aandacht wydde aan recente vliegongevallen, zoals die van het Italiaanse lijntoestel bij New York en die van de „Triton" by Shannon. De heer Veenendaal wees hierbij op de langdurige inspanningen, die derge lyke reizen over de oceaan nu eenmaal vergen en pleitte voor een uitgebreider slipsysteem, waarby op een vlucht van Amsterdam naar New York byv. drie maal van bemanning gewisseld moet worden (Schiphol. Shannon, Ganderi. Het is echter weer het geld, dat in deze materie een belangryke rol speelt, want zelfs een maatschappy als de KLM zou de extra-uitgaven, welke een dergelyk systeem met zich meebrengt liet kunnen doen. Wat de opzienbarende ongelukken met de Comets betreft deelde spreker mede, dat na langdurig en bijzonder nauwkeurig onderzoek, waarbij de En gelsen kosten noch moeite gespaard hebben, gebleken is dat de oorzaak hiervan gezocht moet worden in de luchtdrukverschillen, die er binnen en I buiten de cabine, op grote hoogte vliegend, bestaan. Wanneer tijdens een dergelyke vlucht een spant breekt of een klinknageltje losschiet tengevolge van metaalver moeidheid, volgt binnen de fractie van een seconde een explosieve decompres sie met alle gevolgen van dienDat de slachtoffers van de Cornet-rampen reeds tydens de ontploffing overleden waren, werd wel bewezen door de sectie die men heeft verricht op een stoffelijk overschot, dat men gevonden heelt en waarby bleek, dat zowel het hart als de longen gebarsten waren. HISTORISCHE ANECDOTE wyien de heer Plesman heeft inder- tyd wel een zeer vooruitziende blik ge had toen hy de raadgevingen van en kele van zyn medewerkers om tot de aanschaffing van straalvliegtuigen over te gaan in de wind sloeg, zo vervolgde spreker. Toen de grote luchtvaartpionier die de Comet van binnen en buiten aan schouwd en bewonderd had, weer door een adviseur op het belang van een dergelyke aanschaf gewezen werd, stuur de hy deze terzake kundige ietwat ge ïrriteerd naar Engeland met de nadruk- kelyke opdracht om enige malen op een afstand van 100 meter rond een Cornet- vliegtuig te lopen en er nauwkeurig naar te kyken. Op de vraag naar zyn bevin dingen vergeleek de ingenieur de Cornet met een byzonder mooie vrouw, waarop Plesman hem toeriep „en dat is nou Juist de reden waarom ik niet op haar gesteld ben!" Na deze historische anecdote verteld te hebben verklaarde de heer Van Vee nendaal echter van mening te zijn, dat omstreeks 1960 het verkeersstraalvlieg- tuig de andere vliegtuigen zal gaan ver vangen, daar de tyd hiervoor dan rijp genoeg is. De oud-vlieger was er echter van over tuigd, dat vliegen veilig is en dat het aantal vliegongelukken zeker niet meer is dan die van trein- of auto-ongeluk ken. Dat bij een vliegramp zoveel perso nen tegelyk de dood vinden, spreekt echter tot de verbeelding van de massa en dit achtte spreker betreurenswaardig. Zo er al een maatschappy bestaat waar veiligheid boven al gaat dan is dit zeker nog steeds de KLM. die haar vliegtuigen tydens slecht weer niet op Schiphol laat landen, maar doorstuurt naar Hamburg. Brussel of Londen on danks de enorme extra-onkosten die hieraan verbonden zyn. Een vliegtuig kan tegenwoordig altyd i onder alle weersomstandigheden starten en in de lucht bhjven, aldus de heer van Veenendaal, die tenslotte nog enige aandacht schonk aan de welke de KLM haar passagiers biedt. altyd Nadat spreker nog had verklaard, dat het leven van een verkeersvlieger zeker niet by veertig begint, vertelde hy tot slot op wel zeer amusante en boeiende wyze over de ervaringen, die hij op de meest uiteenlopende plaatsen op de aardbol had opgedaan. Ook tijdens het vragen stellen gaf de vlieger enkele by zonder interessante beschouwingen. Een zeer Interessante causerie van een mar kante persoonlykheid, ook al ging het niet over papegaaien Op de Leidse veemarkt Opvallend beste collectie runderen Paasvee gezien door de ogen van een kenner ('Van een deskundige medewerker) De rundveefokkers en veehouders in ons land hebben zich In de laatste halve eeuw wel zeer speciaal ingesteld J. Bommer sprak voor Federatie van Leidse woningbouwverenigingen Voor de oorlog hadden wjj een woningproductie van rond 40.000 woningen per jaar en thans van plm. 68.000 woningen. Ondanks dit grote verschil zitten wy altyd nog met een tekort van 214.000 woningen (31 December j.l.) Dit deelde gisteravond de heer J. Bommer, lid van de Tweede Kamer, mede tydens een lezing, welke hy in „Het Gulden Vlies" hield voor de Fede ratie van te Leiden en omstreken geves tigde Woningbouwverenigingen. Behal ve een groot aantal afgevaardigden van diverse Woningbouwverenigingen, waren deze avond ook aanwezig de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de heer G. F. E. Kiers, hoofd ingenieur-directeur van de Prov. dienst voor Wederopbouw en Volkshuisvesting, tal van gemeenteraadsleden en enkele architecten en hoofdambtenaren van de gemeente Leiden. Na een inleidend woord van de voor zitter van bovengenoemde Federatie, de heer Oostveen, sprak de heer Bommer over „Woningnood en Woningbouw". In het begin van zyn inleiding wees spre ker er op, dat wy zeer voorzichtig moe ten zijn met de samenstelling van de omvang van het woningtekort, aange zien de vraag ryst of wel ieder huishou den in Nederland een woning nodig heeft. Bovendien is er een aantal van toelaatbare samenwoningen. Gaat spr echter af op de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dan blykt daaruit, dat wy eind 1948 een wo ningtekort van 276.000 woningen had den. Na een tijd van stilstand zijn wy na 1950 op dit tekort gaan inlopen. Hoe wel een eenvoudige berekening uitwyst, dat wij onder de huidige omstandighe den ongeveer 15 Jaar zouden nodig heb ben om het huidige tekort van 214.000 woningen in te lopen, is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting niet j zo pessimistisch en rekent hy op een pe riode van 9 10 jaar. Indien deze bere kening uitkomt zullen wy ongeveer 19 jaar hebben gedaan over het wegwerken van het woningtekort. Een aantal jaren, dat in vergelyking met de perioden na de eerste Wereldoorlog (toen wy over een minder groot tekort toch altyd nog 11 jaar deden) nog niet eens zo gek is. Vervolgens wees spreker op de 2 fac toren, die de toeneming van het aan tal huishoudens (woningen) bepalen, t.w. het groot aantal liuwelyken en het lage sterftecijfer. Was de jaarlijk se woningbehoefte vóór de oorlog ge middeld 33.1)00 woningen per jaar, van 1946 tot heden is deze reeds opge lopen tot 51.000 woningen. Gezien dit grote tekort, hetgeen in vele gevallen noopt tot een gedwongen samenwoning, met alle onplezierige ge volgen vandien, begrijpt spreker het al gemeen verlangen om meer woningen te bouwen Veelal hoort men de klacht: „het ons toegewezen bouwvolume is te gering", doch spreker zou dan weieens willen vernemen welke gemeente in Ne derland een te veel aan bouwvolume kreeg toegewezen De grote vraag is of wy de woningproductie in baar geheel kunnen opvoeren. Dit is een kwestie van arbeiders en bouwmaterialen. In 1952 is byv. een financiering voor de bouw van 73.000 woningen gegeven, doch deze konden niet gereed komen. Teneinde de woningbouw niet in de weg te staan wordt momenteel sterk af geremd op de bouw van Openbare ge bouwen Mede met het oog op een toekomstige krotopruiming en het in de toekomst spitsen van duplexwoningen, doch bo venal in het belang van de opvoering van de woningbouw, zullen wy volgens spreker, alles moeten doen om het bouw vak voor de arbeiders aantrekkelyk te maken. Tenslotte weidde de heer Bommer nog uit over het woningpeil, dat z.i. een ver gelijking met het buitenland zeker kan doorstaan, en de onlangs in de Tweede Kamer gevoerde discussies over de huur verhoging, waarvan wij uiteraard reeds eerder een beschouwing gaven. Na een korte pauze was er gelegenheid om met spreker in discussie te treden. Hiervan werd een ruim gebruik gemaakt en opende de mogeiykheid, dat de heer Bommer op enkele details van het wo- ningbouwprobleem nog dieper inging. De genealogen van de kring Leiden hebben zich gisteravond kunnen bezig houden met de handschriften en ver zamelingen van hun voorgangers. In de Kleine Burcht giaf gisteravond de heer H. L. Kruimel, conservator by het cen traal bureau van Cenealogie te Den Haag voor een klein doch sterk geïnte resseerd gezelschap een beschouwing over de handschriften vain de vroegere genealogen. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van de kring, dr Swart Voor- spuy, begon de heer Kruimel zyn lezing met een korte uiteenzetting over de op het fokken en houden van melk vee, dat veel en vette melk geeft: de melk- enzuivel waarde staan op het eerste plan. Specifieke vleesrassen zoals we in het buitenland aantreffen, o.a. in Engeland en in Zuid-Amerika, worden in ons land niet gefokt, zelfs niet aangetroffen. Het blaarkoprundvee, dat omstreeks de eeuw-wisseling nog als ons meest in de vleesrichting gefokte veeslag gold, is in de laatste decenniën geheel naar de trant der zwartbonten in de melkrich- ting gefokt. Het roodbonte Maas-Rijn-IJssel vee daarentegen is tegenwoordig meer vlees type dan het blaarkopvee al is dit M.R.IJ - vee dan nog lang geen vleesras, wel een vlees-melk-ras. Voor slachtvee en dus voor Paasvee wordt in de eerste plaats gevraagd een rund, dat jong veel vlees en niet te veel vet heeft gevormd, een uitgesproken vleestype dus. Of de Engelse vleesrassen deze eigenschap wel in de gewenste mate en in de goede verhouding hebben wagen we een beetje in twijfel te trek ken; de Aberdeen Augus byv. zal ook nog wel een behoorlyk kwantum vet produceren. En dat vet, wil men juist niet. het brengt lang niet zoveel geld op als het vlees. En dat vlees moet weer van een bepaalde samenstelling zijn: mals en fijn gespierd. Het is deze com binatie, die by vele roodbonten nog te wensen laat: een best zwartbont of blaarkop slachtbeest levert fyner vlees dan een roodbont. De Nederlandse fokker zal nu wel niet gaan fokken in de richting van het vleesras doch bij een intensief gedreven bedrijf toch wel letten op bepaalde slachtkwaliteiten. In Leiden was ditmaal, op de eerste lustrumtentoonstelling, een opvallend beste collectie runderen aangevoerd, blykbaar verdeeld in twee afdelingen: roodbonten en zwartblaar- en zwart- moeilijkheden, die de vroegere genealo gen by het byeengaren van hun gege vens te overwinnen hadden. Terwojl de genealogen vroeger dikwyls geen toe gang tot de officiële bronnen kregen, ge nieten hun opvolgers de grootste steun van de instanties iHerdoor is het mo gelijk de handschriften aan een nader en zeer leerzaam onderzoek te onder werpen. Spr. illustreerde zyn lezing met enkele handschriften uit de verzame ling van het Bureau voor Genealogie. (Van een speciale medewerker) Voor de tweede maal in dit seizoen gaf de Chr. Gymnastiek- en Scherm - vereniging D.O.S. een propaganda-uitvoering, waarvoor ook nu weer grote be langstelling bestond. Bevatte het programma althans wat de dames en heren betreft in hoofdzaak dezelfde nummers als dat van de reeds eerder gehouden uitvoering, nu was het de beurt van de sedert korte tyd aan de vereniging verbonden nieuwe leider, de heer J. Groothoff, om met zyn adspi- rantenafdeling voor het voetlicht te treden. Zyn debuut kan volkomen ge slaagd worden genoemd, zodat D.O.S. in hem een leider ryk is geworden, waarvan zy weet. dat er gymnastiek zal worden bedreven op de „ouderwetse", doch beproefde methode van discipline en orde. I vorige keer by een grote vereniging als D.O.S. is, de jongens, nu kon men ze in hun frisse witte pakjes zesmaal in hun prestaties bewonderen, waarby zy vooral een pluimpje verdienen voor het nummer kastsprlngen en vrye oefenin gen, temeer daar vooral dit laatste in het algemeen niet bepaald een lieve lingsnummer van die vroiyke robbe doezen is De kleine meisjes, die eveneens aar dige vrye oefeningen deden, vielen voor al op by haar klassikale oefenvormen op de lange mat. Zou er voor hun even wichtsoefeningen passende muziek zyn gevonden, dan had ook dit nummer, meer dan nu het geval was. een aardig effect gesorteerd. De muzikale begeleiding was ook nu weer in de bekwame handen van Gé Hofenk Jammer, dat hy voor de pauze te weinig ingeschakeld was om het ge heel fleuriger te maken. Al met al kan D O S. terugzien op een zeer geslaagde uitvoering, die vooral al verheugend was door de reeds ge memoreerde vooruitgang. Tweede uitvoering schonk veel voldoening Wat de oorzaken ook mogen zyn, het ging gisteravond beslist van een leien dakje: vlot, fris, gevarieerd en boven dien was er een dankbaar publiek, dat gul was de verrichtingen met een flink applaus te belonen. Het optreden van de dames en heren, waarover enkele weken geleden reeds een uitvoerig ver slag in ons blad is opgenomen, schonk ook nu weer veel voldoening. De heren, ditmaal aan brug en rek zekerder en meer beheerst, gaven bovendien nog een correcte demonstratie tafelspringen. By het ringenzwaaien der dames, ook nu weer heel goed, moet ditmaal beslist de contra-salto van mej. Elly Momberg af- zonderiyk werden genoemd. DE ADSPIRANTEN Ook al bewogen de oefeningen voor jongens en meisjes zich ook nu weer op het vlak der eenvoud, toch was het ge heel veel aantrekkeiyker. Miste men de bonten. Een verdeling die ons weinig om het lijf lykt te hebben: de kwali teit der allerbesten uit beide afdelin gen liep weinig uiteen en onder de zwarten merkten we ook een blauwe op. Laat men op die slachtveetentoonstel lingen maar niet het Nederl. Rundvee Stamboek proberen na te doen. Afwykende dieren zagen we practisch op deze dag niet, wel waren er zeer ve len die, gepunt, een ereprys veroverden. En wat te zeggen van de slachtrijpe roodbonte dikbillen waaronder meerde ren die het maximum van 300 punten haalden Het was dan ook een hele toer om hieruit de kampioene aan te wyzen. Deze titel kreeg tenslotte de afgewis selde van Gebr. Spronk te Zoetermeer; reserve werd de viertander van Wed. A. Pruissen te Haarlemmermeer, terwyl als laatste aanbleef een afgewisselde van Gebr. Biemond te Abbenes. Alle drie met 300 punten! Van de zwartbonte dikbillen kreeg de titel één der beide van Wed. A. Pruissen te Haarlemmermeer, een zestander van 289 punten; de andere van 284 punten zou dus reserve zyn. Van de zwart (en blauw) gekleurden verschenen in de ring voor de eindstrijd en blaarkop en D van Leeuwen te Hoofddorp, de zestander en een afge wisselde blauwe van Gebr. Spronk te Zoetermeer, resp. 282 en 284 punten. Hier bleek weer de betrekkelijkheid van de punten: de blaarkop kreeg de titel. Wel geeft het punten een mooie aanwyzing maar absoluut is het toch maar een betrekkeiyk hulpmiddel. By de roodbonten zegevierde wel weer de hoogst gepunte viertander van Gebr. Biemond te Abbenes. die met 290 pun ten beloond was. Reserve werd een aan de catalogus toegevoegde van 283 punten terwyi de derde was één van 282 punten van Gebr. Spronk te Zoetermeer; beide laatsten zyn afgewisselde dieren. Vooral tussen de blaarkop (die reser ve-kampioen was gisteren in Den Bosch) en de blauwe duurde de stryd lang; de kampioen der roodbonten was ook kam pioen in Rhenen, waar ook een beste collectie was aangevoerd. De collecties vormden het sluitstuk van de dag. Van de dikbillen-collecties was er één aangegeven: de Fa N. D. Enthoven te Nieuw-Vennep, die met haar drie besten eerste werd. Er was een tweede groep gekomen: Wed. A. Pruis sen met 3 zwartbonten plus een rood bonte. w.o. enkele van 300 punten, evenals by de vorige, welke groep tweede werd. Heel weinig minder. Van de andere groeoen zegevierde het beste viertal van Gebr. Biemond te Abbenes; de dikbil werd vervangen door een andere, toch nog vier eersten. Beste collectie, gevoled door de goede vier van G Roos te Vijfhuizen en de vier zwaren van P. A. Stokman te Abbenes. Het was een heel mooie Paasvee tentoonstelling Ere-promotie S. van Zwanenberg Onder zeer grote belangstelling pro moveerde vanmiddag te Utrecht tot doctor honoris causa in de geneeskunde de heer S. van Zwanenberg te Nymegen. De promotor was prof dir W. G. Sil- levis Smltt. Na dank te hebben gebracht aan de Senaat van de Universiteit, zeide de heer Van Zwanenberg, dat hy het zich tot een levenstaak had gesteld het werk van anderen te bevorderen. FAMILIEBERICHTEN ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: Pielkenrood—Hottentot, zn Zaandijk; Schwarzvan Santen, dr San Isidro (Arg.); Van Voorst tot VoorstRoest Crollius, zn, Twello: Bindt—Bones, dr, A'dam. Gehuwd: J. N. Hakkert en R. Groen Morpugo. Schevenlngen; J. A. Poulis en M. J. Verton, R'dam. Overleden: A. Kritzler. m. Baarn; C. H. de Jonge. vr.. 85 jr. Zutphen; A. E. Kerling. vr.. 93 jr. Den Haag; J. J. Umans, m„ 73 jr. Den Haag; B. G M. Schoemaker. m. 52 j Haag; H. Hertz berger. m. 74 jr. New York; D. Bak ker. m.. 64 jr. Velsen; A. Goedewaagen. m.. 72 jr Gouda; A. Barendregt Hoeksma, vr. 79 jr R'dam; D. J. Wöhr- mann. m.. 77 jr Zutphen; A. C. W. DonsRoozemeyer. vr. A'dam; H. van Fijn—Rozendaal. vr. 90 i. Naarden; F. L, van Riemsdijk, m.. 64 jr Parijs: D. Bakker, m.. 64 jr. Velsen; J. van der Maal, m.. 80 jr. A'dam; J G Jonger - ling—De Beurs, vr., 77 Jr. Bussum; J. W. R. Husen. m„ Marrakech (Mar.).

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3