EIDSCH m DAGBLAD Eouverneur van Belgisch Brabant ondigt noodtoestand af olitie mag Zaterdag het vervoer naar Brussel tegenhouden Moskou nodigt van Oostenrijk kanselier Raab voor bezoek uit WEERBERICHT President Heuss ondertekende de aeeoorden van Parijs ljste Jaargang VRIJDAG 25 MAART 1955 No. 28483 Kteur: j. w Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mtte slD^ Leiden Giro No 57055 rfdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Stijgende opwinding in Brussel (Telefonisch van onze ;spondent in Brussel) Zó gespannen is de politieke situatie in België, da. de gouverneur van bant gisteren de noodtoestand heeft afgekondigd. Dat betekent, dat de iwacht en de politie alle treinen en autobussen, die morgen naar Brussel en, mogen tegenhouden. De R.K. manifestanten, die het voornemen hadden lerdag in de hoofdstad te demonstreren tegen de schoolwetten van de cialistische minister Collard, zal dus verhinderd worden om te betogen, igeveer tienduizend marechaussees zullen in en rondom Brussel gelegerd Nog ongeveer zesduizend man zullen de wegen naar de hoofdstad contro- m en volgens geruchten zullen ook legereenheden gereed worden gehouden, burgemeesters, ook de R.K. burgemeesters van de Brabantse gemeenten, eten aan de maatregelen medewerken. Overigens worden niet alleen de demonstranten in deze „schoolstrijd" (die overigens een geheel ander akter draagt dan wat wij in Nederland daaronder verstaan) tegengehouden, ook de Socialistische tegenbetogers, die naar Brussel zouden komen om Socialistische partijlokalen te beschermen. Ondanks genoemde straffe maatregelen wordt gevreesd, dat tienduizenden demonstranten erin zullen slagen om tussen het Noordstation en de Beurs betogen. Van hun comité „Voor vrijheid en democratie" hebben zij opdracht regen „kalm en waardig" in de straten van de hoofdstad te wandelen als iwijgend protest tegen de wetten van Collard. nstige incidenten hoopt men te kunnen vermijden e toestand is dus veel ernstiger dan het algemeen werd gedacht. Tot het rste zijn dan ook bemiddelingspo- ;en gedaan. Woensdag reeds deed het icht de ronde, dat de Liberale mi er van Staat. Albert Devèze. oud- jster van Defensie, een voorstel had aan. Het kwam er op neer. dat een imissie voor de studie van het school- bleem zou worden opgericht, de on- rijsontwerpen van de regering voor- g niet verder in de Tweede Kamer- imissie voor onderwijs zouden wor- besproken en de manifestatie van Oud-Minister Lieftinck naar Jordanië nder leiding van oud-minister mr P. eftinck zal een missie van de We- Idbank een algemene studie maken de economie van Jordanië. Dit iderzoek geschiedt op verzoek van regering van het land. De missie ordt 26 Maart te Amman verwacht. werkzaamheden in Jordanië zul- n vermoedelijk 3 a 4 maanden du in. hals bekend is oud-minister Lieftinck ïrt 1952 in dienst van de Wereld- Ie. Achtereenvolgens is hij werkzaam eest als speciale vertegenwoordiger rurkije. leider van een studiecommis- naar Syrië en adviseur van de rege- 1 de Iibanon. ieuwe Belgische gezant: aron Vanderstraten-Waillet fan onze Brusselse correspondent) «ar wij vernemen zal de Belgische mbassadeur in Argentinië, baron rancis Vanderstraten-Waillet, tot mbassadeur in Den Haag worden be- oemd. laron Vanderstraten-Waillet begon carrière als directeur van de Fede- ie der katholieke werkgevers. Hij werd Tweede Kamerlid voor Antwerpen ozen; werd minister van Buitenland- Handel in het Kabinet-Spaak-Eys- s. dat van 1947 tot 1949 aan het ind was. Hij was voorzitter van de P. tijdens de roerige dagen van ae lingskwestie in 1950 Daarna kreeg een diplomatieke functie, werd tot lister van België in Argentinë be- md en later tot ambassadeur in her- ide land toen België en Argentinië krzijds hun legaties tot ambassades hieven. Goudkust naar A.A. conferentie Ie Goudkust heeft de uitnodiging een ga tie te zenden naar de Afrikaans- itische conferentie, die volgende tnd in Bandoeng zal worden gehou- aanvaard 26 Maart zou worden afgelast. De So cialistische pers reageerde hierop on gunstig en de voorzitter van de Socia listische partij. Max Buset. weigerde het verder in overweging te nemen. De R.K. partijleiding schijnt hetvoor- stel-Devèze niet k priori te hebben af gewezen. maar wenste pas na 26 Maart te praten over pogingen om tot een ver gelijk te komen. Intussen werd gisteren het bevel tot staking van alle R.K. scholen van Bel gië in het algemeen opgevolgd. In vele steden hebben de R.K. studenten bo vendien protestbetogingen gehouden. In Leuven is de situatie nog altijd moei lijk. Enkele gendarmes werden gekwetst. Met traangasbommen werden de stu denten namelijk bij een betoging van de markt verdreven. „Kalm en waardig" Mgr Van Waienberg. rector van de Leuvense universiteit, deed een dringen de oproep: „Onze zaak wordt niet ge diend door vernielingen of baldadighe den. Ik doe een beroep op alle studen ten, Vlamingen of Frans-sprekenden, om vooral gedurende de eerstvolgende dagen kalm en waardig te blijven". De rector protesteerde verder tegen het feit. dat studenten door Socialisti sche arbeiders waren geslagen. Anderzijds werd gemeld, dat de wo ning van de minister van Onderwijs, Leo Collard, die tevens burgemeester van Bergen (Mons) is, met kalk werd besmeurd. De „Peuple" publiceerde een foto van de muur van een kerkhof van een klein dorpje bij Luik, waarop in Waals dialect stond geschreven: ..Hier achter is nog een plaats voor Collard". Zaterdag zullen de R K. georganiseer- mijnwerkers van Limburg staken Tn regeringskringen is men van oordeel dat door het uitroepen van de noodtoestand in Brabant het grootste gevaar voor ern stige incidenten vermeden zal kunnen worden. Hogere R ijksam btenaren gaan vergaderen De Centrale van hogere Rijksambte naren heeft voor 2 April een buitenge wone vergadering des middags om 2 uur in gebouw Amicitia te Den Haag uitgeschreven ter bespreking van de toestand en de voor de toekomst te be palen gedragslijn. Afgezien van de uit de vergadering komende eisen en zonder daarop te wil len vooruit lopen, meent het bestuur van de Centrale - zoals gemeld - dat de ernst van de toestand dwingt tot het voorstel, dat allen zich in het vervolg, zolang him verlangens niet zijn inge willigd. zullen beperken tot een strikt formele uitoefening van het door hen aanvaarde ambt. voor zover dit binnen de officieel geldende werktijd uitvoer baar is. Dit advies van het bestuur zal aan de vergadering worden voorgelegd. De ruim zesduizend ton grote Noorse passagiersboot ..Venus" liep tijdens de zware storm op de rotsen voor de kust bij Plymouth. Het schip was met 248 passagiers op de terugtocht van Madeira naar Noor wegen. Maar deze wil niet met lege handen terugkeren De Sovjet-Unie heeft de Oostenrijkse kanselier Raab uitgenodigd voor een bezoek in de naaste toekomst aan Mos kou. zulks ter bespreking van het Oos tenrijkse staatsverdrag. Raab is slechts van plan naar Moskou te gaan als hij er zeker van is niet met lege handen te zullen terugkeren. De Sovjet-Russiisehe regering zegt van oordeel te zijn. dat, ter waarborging van de onafhankelijkheid van Oosten rijk en het uitsluiten van het gevaar van een .Anschluss", maatregelen noodzakelijk zijn. waarbij rekening ge- houten moet worden met de planner om ^West-Duitsland te herbewapenen, die het gevaar van de inlijving van Oostenrijk vergroten. Volgens de Sovjet-Russische nota. dienen de kwestie van de termijn voor het terugkomen van de bezettingstroe pen van de vier betrokken mogendhe den en het vraagstuk van de te nemen maatregelen in geval van een onmid dellijk gevaar voor een „Anschluss" be sproken te worden. De Sovjet-Russische regering is be reid de kwestie te overwegen, in welke vorm Oostenrijk een verklaring zou kunnen geven, waarin het zaoh verbindt, niet toe te treden tot militaire bond genootschappen en de vestiging van mi litaire bases op zijn gebied niet toe te staan. De Sovjet-Russische regering ver klaart. dat de regeringen der V. S., En geland. Frankrijk en de Sovjet-Unie van haar kant overeenkomstige verplichtin gen op zich moeten nemen. Volgens diplomatieke waarnemers in de Britse hoofdstad is de Russische stap om Oostenrijk tot het voeren van di- j recte onderhandelingen uit te nodigen, erop berekend de Westelijke mogend reden opzettelijk te passeren. Officiële Britse kringen hebben nog geen commentaar gegeven, maar bo vengenoemde waarnemers menen, dat Moskou door deze manoeuvre het Wes ten in verlegenheid wil brengen, dat herhaaldelijk aangedrongen heeft op j het spoedig sluiten van een staatsver- 1 drag met Oostenrijk, dat reeds zolang jop zich heeft laten wachten. Verwacht werd. dat de Westelijke mogendheden zelf spoedig besprekingen ipet de Oos- tenrijkse regering zouden gaan voeren. Overdag minder zacht )e Bilt verwacht tot morgenavond: 'cranderlljke bewolking met enige tn. Lagere middagtemperaturen. tige tijdelijk krachtige wind uit uit lopende richtingen. Opgemaakt te 10 uur). 26 Maart on op: 6.34 uur; onder: 19.04 uur. laan op 7.01 uur; onder: 22.51 uur. taogwater te Katwijk te 4.38 en 16.55 Springtij). .Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Op 10 Mei 1953 landde bij het kustplaatsje Werpigang nabij Fak- fak op Nieuw-Guinea een groep In donesische infiltranten van 19 man. van wie er drie waaronder de commandant) bij het eerste treffen sneuvelden. In October vorig jaar werden de overigen, die gevangen werden genomen, berecht en tot ge vangenisstraffen van twee tot zes piar veroordeeld. Negen van hen boven afgebeeld) tekenden hoger beroep aan. Tijdens een openbare zitting te Hollandia bekrachtigde de Raad van Justitie echter deze vonnissen. De onderste foto toont de president van de Raad van jus titie mr H. M. Vrijheid midden met bril) tijdens het voorlezen van de vonnissen. Geen kranten in Engelse hoofdstad Staking van electriciens (Van onze Londense correspondent) Londen moet het vandaag zonder avondbladen stellen en zal waarschijnlijk ook gedurende het «eekeinde van kran ten verstoken zijn. Dit is het gevolg van een vanochtend om acht uur begonnen staking van electriciens en machineper- soneel bij de Londense dagbladbedrijven. Ook de edities in Manchester en Schot land zullen niet uitkomen. De vakbon den hebben een. door de dagbladeigena ren. voorgestelde loonsverhoging en ook arbitrage afgewezen. Andere bonden in de Londense dagbladwereld hebben de loonregeling echter wel aanvaard. Dit is de tweede maal in een jaar tijd. dat l.onden zonder kranten zit. De vorige maal werden de bedrijven stilgelegd door een onderling conflict tussen de druk kers. Londen zonder de dagbladen, waarvan de vroege edities reeds des morgens om 10 uur verschijnen, is Londen niet meer. De krantenverkopers op de hoeken van de straten vormen een onverbrekelijk onderdeel van het stadsbeeld Zonder avondblad is de Londenaar zijn stuur kwijt, want. ook al koopt hij geen krant, dan kan hi) de ganse dag het nieuws volgen door de zware koppen van de boulevardbladen en door middel van de opschriften op de nieuwsafflches. die bij de krant en venters staan. Als er geen kranten verschijnen blijven ook de afflohes blank Het ls zelden voorgekomen, dat het publiek het zonder de sensationele en andere Zondagsbladen heeft moeten doen Wanneer het con flict niet tijdig wordt bijgelegd van middag zouden bemiddelingspogingen van de regering beginnen zullen mil- lioenen zich ongelukkig gevoelen als zij hun geliefde Zondagskrant zullen moe ten missen, zonder welke de vekelijkae ontspanning niet compleet isl Franse Senaat debatteert er nog lustig op los, al staat de uitslag reeds vast De West-Duitse Bondspresident, professor Heuss, heeft gisteren de Parjjse aeeoorden getekend, die bewapening van West-Duitsland mogelijk maken en het land souvereiniteit geven. Hiermede is in Duitsland het proces van de parlementaire goedkeuring voltooid. Onder de getekende stukken is ook de Saarovereenkomst. waarbij de Saar onder een Europese commissaris wordt geplaatst tot de sluiting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland. Intussen wordt in de Franse Senaat (Eerste Kamer) nog gedebatteerd over de Partjse aeeoorden. Het debat is Woensdag begonnen en gisteren voortgezet, maar ofschoon men aanvankelijk dacht, dat de Senaat wel heden of mor gen tot een beslissing zou komen bet ziet er niet naar uit. dat de debatten vóór Zondagavond beëindigd zullen worden. De Senatoren, die zich reeds bijna tien jaar beklagen over gebrek aan belangstelling, schijnen niet van zins deze kluif voortijdig los te laten en iedereen wil zijn woordje doen! Veel nieuws valt er over de zitting van gisteren niet te melden, want de argumenten pro en contra waren onder veel dramatischer omstandigheden in de Nationale Vergadering (Tweede Kamer) al tot in het oneindige herhaald en herkauwd. Bovendien blijkt de teerling al bij voorbaat gewo pen. want aan de positieve uitslag wordt door vrijwel niemand meer getwijfeld. Een keer dreigde er een zeker ge vaar voor de regering en de aeeoorden. Dat was toen de Conservafiief Pinchard het accent vtaiegde van de politieke naar de militaire aspecten van de Pa- rijse aeeoorden. Hij waarschuwde, dat het Duitse leger in zijn volle macht herrijzen zou en hij wilde «-eten of het waar was. da( Duitsland au al over twee atoombommen zou beschikken. Faure voelde onmiddellijk, dat de wind op draaien stond en hij greep op slag in om in een briljante improvisatie nog maals in helle kleuren de situatie te schilderen, waarin Frankrijk zich van daag bevindt. Wanneer we weer van mening veranderen, dan moet U niet verwachten dat ik. zo riep Faure uit, die boodschap aan onze Geallieerde vrienden zal overbrengen. Het gaat mind-r om het vertrouwen, dat we in Spel van kat en muis Onze correspondent ln Parijs telefo neerde ons hedenochtend: Het 16 ln de Franse Senaat meer een spel van kat en muis. waarbij voor. en tegenstanders elkaar verwijten hun standpunten op minder oirbare redenen verlaten te hebben! Zo heeft gisteren de Gaullistisohe minister Palewskl na Pinay een veeg uit de Senatorlale pan gekregen, toen hem voor de voeten werd geworpen dat hij zich terwille van zijn portefeuille plotseling tot de „pro"- partii had bekeerd en nu dezelfde ae eoorden aanprees, die hij een paar maanden geleden nog een fatale mis vatting had genoemd. En weer was het premier Faure. die. zo goed en zo kwaad als het ging. zijn minister van die blaam van dubbel spel probeerde schoon te wassen. Socialisten tegen Franse H-bom Frankrijk zou technisch nog lang niet gereed zij.. (Van onze correspondent in Parijs) Het partijbestuur van de Franse So cialisten heeft zich officieel uitgesproken tegen de voornemens van de reeering- Faure ook aan de atoomwedstrijd deel te gaan nemen. In een communiqué van de SFIO heet het. dat zo'n Franse stap militair zinneloos, onuitvoerbaar en fi nancieel onverantwoord zou blijken Frankrijk moet zich aan de vredelie vende toepassing van de atoomenergie houden, verklaart het communiqué ver der. en de regering heeft tot taak alle pogingen in het werk te stellen die tot een verbod van alle atoomwapens kun nen leiden. Het ls niet uitgesloten, dat deze Socialls- 1 tische uitspraak een directe invloed op de verdere atoomplannen van de rege ring zal hebben. Het is bekend, dat Pi nay er naar wil streven de buitenlandse politiek zo ver mogelijk te bepalen ln nauw overleg met alle nationale par tijen. die óf tot de oppositie óf tot de regeringsmeerderheid behoren. Met de Socialistische partij-secretaris, Guy Mol- let. heeft hij dan ook al verscheidene malen ruggespraak gepleegd. Het is daarom te verwachten, dat de plannen voor een Franse H-bom voorlopig nog wel in de ijskast zullen blijven Technisch is Frankrijk, zoals wc in tussen uit ingewijde kringen vernamen, nog lang niet klaar om met ernst aan een atoom-oorlogsindustrie te kunnen denken. De recente uitlatingen van premier Faure over een Franse atoombom waren dan ook zeer voorbarig en moesten nau welijks volgens de letter worden geno men. Vermoedelijk waren die verklarin gen vooral wel bestemd voor binnen lands gebruik en met name voor de rechtse nationalistische vleugel van zijn meerderheid, waar beweerd wordt, dat zonder atoomwapens Frankrjjks aanzien nog verder ln de d'epte zal verzinken. de UuiUers willen stellen, tan wei Ou. het herstel van ons eigen zelfvertrou wen. We lijden aan een minderwaardig heidscomplex en het is beter indien we eerst proberen ons daarvan nu einde lijk eens te genezen. Zijn woorden maakten indruk en de vergadering kon op deeelfde academi sche. bijna gezapige toon van voorheen worden voortgezet. Vandaag treedt de minister van Bui tenlandse Zaken. Antoine Pinay, voor het voetlicht, die meer in het bijzonder zal vertellen wat Frankriik ln Europa en tegenover Moskou van plan is. zodra de Parijse aeeoorden getekend zullen zijn. HEIERSSTAKING IN GRONINGEN Een groep van ongeveer 40 helers in de provincie Groningen, aangesloten bij de Federatie van hei- en fundering- werkers, is in staking gegaan, waardoor in stad en provincie het werk op ver scheidene bouwwerken is komen stil te liggen Gisteren zijn er tussen de sta kende heiers en de aannemers bespre kingen gevoerd, maar deze hebben geen resultaat opgeleverd. Morgen worden de onderhandelingen voortgezet De helers eisen f. 10.netto per week meer leen. Deze els gaat boven het hoogst toelaat bare loon.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1