Prof. dr G. H. M. Veeneklaas sprak voor Vereniging voor Paedagogiek Pleeg geen verraad onder ogen van dokter! Schoorsteen van twee en twintig meter hoogte opgeblazen CABALLERO Uitbreiding brandweerpersoneel met vijftien man 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 24 Maart 1955 ad No. 28482 Verhouding arts-ouders-kind Prof. dr G. B. M. Veeneklaas. hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de Leidse Universiteit sprak gisteravond in „Het Gulden Vlies" voor de leden van de afdeling Leiden van de Vereniging voor Paedagogiek over de verhouding arts-ouders-kind. Spreker begon zijn causerie met een arts tot de zieke volwassene en het zieke overzicht te geven van de opleiding en de taak van de gemiddelde huisarts. Hij 2 zich daarbij af of de medische op leiding wel voldoende rekening houdt met één van de belangrijkste facetten van het werk van de arts, nl. het luis teren naa~ en het opnemen van de zor gen van de patiënt. Ook ten aanzien van het ouderschap wilde prof. Veene klaas de vraag stellen, of daartoe be wust wordt opgeleid. Wie vertelt toch aan de ouders, zei hij, wat er voor no dig is om met elkaar samen te gaan en samen te zijn, kinderen te hebben en voor hun ontwikkeling te zorgen. Dat vertelt toch eigenlijk niemand! PRESTATIES Als we het kind beschouwen, zo ging spreker voort, dan kunnen we alleen maar onder de indruk komen van de ontzaglijke prestaties, die het geregeld levert. Zowel in ongeboren toestand als na de geboorte. Prestaties, waarbij die van de grote industrieën en van sport mensen volkomen in het niet verdwij nen. Ontstaan als 1 cel met een ge wicht van een vijfduizendste milligram, presteert het al dadelijk het formidabe le feit van zich in tweeën te splisten. Gedurende de eerste weken na de aan leg neemt het in gewicht en omvang toe met een paar millioen procenten. Over prestaties gesproken! Deze gaan ook na de geboorte elke dag door. De beheer sing van de spieren van het centrum uit naar buiten, naar de peripheric, zetten zich regelmatig voort. Een uitzonder lijke prestatie in een tijdsperiode, welke geen sportsman ter wereld zou kunnen nadoen. Spreker noemde dit een verbijs terende ontwikkeling, die men in elk gezin kan constateren. Ieder mensenkind levert deze prestaties. Het lijkt wel of het bezeten is van een inwendige trai- ningsdrang. dag in dag uit. Dat het dit alles zich zelf leert, kan men in de we reld behalve bij de dieren nergens aantreffen. Hetzelfde geldt voor de in tellectuele en de gevoelontwikkeling. Daarom, aldus spreker, is het mensen kind onze aandacht juist zo waard. Prof. Veeneklaas schetste vervolgens de fundamentele betekenis van de omge ving waarin het kind verkeert en waar in het opgroeit. Talloze factoren zijn hierop van allesbeslissende betekenis. Hoe is bijv. de houding van de moeder en vader ten opzichte van het leven? De door de ouders gevormde achtergrond is bijzon der gecompliceerd. HOUDING BIJ ZIEKTE I Tot slot van zijn betoog schilderde prof. Veeneklaas de verhouding van de kind. Men moet zich altijd realiseren, zei hij, dat de belangstelling van de zieke altijd op zichzelf is gericht Wat van ons in de eerste plaats wordt ge vraagd is een belangstellend en luiste rend oor. Dit geldt ook voor het zieke kind. Het is altijd moeilijk voor een vol wassene contact te zoeken met een ziek kind. Want men spreekt eikaars taal niet. Met een kind van twee jaar zal men byv met blokjes moeten gaan spe len en met een kind van vijf zal men moeten tekenen. Merkwaardig wordt de situatie, al dus prof. Veeneklaas, als een volwas sene met een kind naar de dokter moet. Dit zal in de meeste gevallen geschieden door de moeder. Een der gelijke gebeurtenis, die spreker uit voerig besprak, heeft vele kenmerken de kanten. Eerst is er de reis met een onbekend doel; beiden zowel moeder als kind, zijn onzeker. En de situatie wordt met de stap benauwender. Daar is de wachtkamer met kinderen en volwassenen, die zich anders voor doen dan gewoon en tenslotte is er de spreekkamer, met de dokter in de witte jas. Wanneer moeder dan zegt wat bijna alle moeders in dergelijke gevallen zeggen dat „Jantje niet bang behoeft te zijn, omdat dokter niets zal doen", en de dokter doet al tijd wel wat juist iets vreemds, dan zal het kind, aan het einde van een lange ontwikkelingsgang, ervaren, dat moeder op het moment, dat het kind haar het meest nodig heeft, zij iets zegt, dat niet waar is. Hier wordt, al dus spreker, verraad gepleegd onder de ogen van de dokter. Een verraad, onbedoeld en onbewust, maar dat toch dagelijks herhaald wordt. Helaas, zo eindigde prof. Veeneklaas zijn inleiding, doen wij vaak allemaal zo gek! Na de pauze beantwoordde prof. Vee neklaas nog verscheidene vragen. Door afwezigheid van de heer H. A. Vriend, werd de vergadering geleid door de heer J. A. J. v. d. Sluys. die de ver heugende mededeling kon doen. dat de Vereniging deze avond het 250ste lid had ingeschreven. Het was mej. J. T. v. d. Krol uit Leiderdorp die als verras sing nog een boekenbon thuis gestuurd krijgt. (Ingez. Med.-Adv. Vwoandex/tn Aan de Boshuizerkade Ned. Heide Mij met aanleg van vijf sportvelden begonnen Toen de heer Blom van de Boshuizerkade gistermiddag om halfzes thuis kwam, heeft hü even vreemd gekeken. Zolang hü hier woonde had hü vanuit zjjn woning het uitzicht op een 22 meter hoge schoorsteen, die er ook in het middaguur nog stond. Nu lag de schoorsteen, eens „de lange Jan" van het warmoeziersbedrijf van de heer Peters, in honderden brokstenen en deels verpulverd tot gruis tegen de grond. Vergane gloriewaarachter echter een andere glorie die van de behaalde overwinningen op het voetbalveld schuil gaat. Herdenking R.M.S.-proclamatie Bijeenkomsten in Houtrusthallen Op 23 en 25 April zullen in Den Haag twee bijeenkomsten worden gehouden ter herdenking van het feit, dat het vijf jaar geleden zal zijn. dat de Republiek der Zuid-Molukken werd uitgeroepen. Voor de bijeenkomst op 23 April in de Houtrusthallen heeft zich een comité „Vijf jaar Ambon in Nederland" ge vormd. dat hoofdzakelijk is samenge steld uit leden van de Stichting „Door de eeuwen trouw". Het doel van deze bijeenkomst is niet een feestelijke her denking van het vijfjarige bestaan van de R.M.S.. doch het nogmaals vestigen van de aandacht van het Nederlandse volk op de rechtsstrijd van de Ambone- ten. Het programma vermeldt o.a. een toespraak over de rechten van het Zuid- Molukse volk door de Franse vroegere minister-president, dr J. PaulBoncour. de huidige president van de Internatio nale vereniging voor de rechten van de mens. Voorts zullen toespraken worden gehouden door mr dr J. J. R. Schmnl en de vertegenwoordiger van de R.M S Nederland, dr J. P. NikiJoeloew. Ambonese fluitorkesten en een Ambo nees kerkkoor zullen medewerking ver lenen. In een ere-comité, dat voor deze I herdenking is gevormd, hebben 25 vooraanstaande Nederlanders zitting. Voor de Ambonezen zelf is er op 25 April eveneens in de Houtrusthallen een herdenkingsbijeenkomst Onge veer 4.000 Ambonezen uit de woonoorden in ons land zullen zich op deze dag verzamelen in het Zuiderpark te 's-Gra- venhage, vanwaar zij zich in optoent naar de Houtrusthallen zullen begeven Op 24 April zal in een nader te bepalen terk in Den Haag een herdenkingsdienst "orden gehouden; ook in de woonoorden nllen op hetzelfde uur kerkdiensten !i1n Aan de herdenkingsplechtigheden voor de Ambonezen zullen alle Ambonese organisaties met uitzondering van de C.R A .M.S. deelnemen. De „Prawda" beschuldigt de Westelijke mogendheden In een hoofdartikel beschuldigt de -Prawda", het orgaan van de Russische Communistische partij, heden. Donder dag, de Westelijke mogendheden ervan lie ontwapeningsconferentie in Londen Jn een slop" te hebben geleid. De „Wes telijken willen geen ontwapening, doch besprekingen over ontwapening als een cherm om een koortsachtige bewape ningswedloop en de voorbereiding van 'toomoorlog te verbergen", zo heet het la het hoofdartikel. Volgens de „Prawda" hebben de Wes- Wijken slechts voorstellen ingediend, die gebaseerd zijn op het vaststellen en fontroleren van het bewapeningspeil, doch die niet voorzien in maatregelen voor vermindering van bewapening en nhijdkrachten en verbod van atoom- tapens. Het blad beschuldigt de Weste lijke mogendheden ervan, dat zij bang 'ijn voor publiciteit over de Londense '•ntwapeningsconferentie. omdat zij Jets te vrezen hebben". Zilveren jubileum K.C.V. geestelijke Volksgezondheid EEN „DR C. KORTENHORSTFONDS" Te Utrecht is gistermiddag ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de Katholieke Centrale Vereniging voor geestelijke volksgezondheid een herden kingsbijeenkomst gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de heer J. G. Suurhoff, de Staatssecretaris van O. K. en W. mej. dr A. de Waal. de Minister van Staat, mr J. M. A. van Schaik; de Commissaris der Koningin in Limburg dr F. J. M. A. Houben, de Commissaris der Koningin in Overijssel ir J. B. G. M. Ridder de van der Schue- ren, dr C. van der Berg. directeur-gene raal van de Internationale Volksgezond heidszorg en prof. dr P. Muntendam, directeur-generaal voor de Volksgezond heid. In zijn openingsrede deelde prof. dr F. J. J. Buytendyk mede. dat de grote verdiensten van wijlen dr C. Kortenhorst niet beter door de vereniging geëerd konden worden, dan door de oprichting van een stichting die de naam „Dr C. Kortenhorst fonds" draagt. Het is de bedoeling, aldus prof. Buytendijk, dat de hierin bijeengebrachte gelden in de eerste plaats beschikbaar worden gesteld voor belangrijke initiatieven die de geestelijke gezondheid kunnen bevorde ren en bovendien voor de opleiding van de vele medearbeiders, die zowel voor de leidende functies in het werk als voor de uitvoering temidden van het volksleven noodzakelijk zijn. Aankoop bestelauto Gem. Werkplaats Tengevolge van de toeneming van het aantal tewerkgestelden bij de Gemeen telijke Werkplaats en de daarmede ver band houdende hogere productie is net vervoer van materialen, in die inrichting vervaardigd of hersteld, toegenomen. In het bijzonder het vervoer van de voor verkoop bestemde producten naar het afzetgebied in de omliggende gemeenten heeft dermate grote afmetingen aange nomen. dat het vervoer per fiets, carrier of tram niet meer mogelijk is zonder grote stagnatie en verlies te veroorzaken. Aan deze moeilijkheden, die. na de verbouwing en uitbreiding van de Ge meentelijke Werkplaats, als gevolg waarvan eveneens een uitbreiding van de productie mag worden verwacht, zeker nog zullen toenemen, kan slechts het hoofd worden geboden, wanneer tot aankoop van een bestelauto voor de Gem. Werkplaats wordt overgegaan. Het valt evenwel te verwachten, dat een bestelauto voor gebruik alleen ten behoeve van de Werkplaats, niet geheel rendabel is te maken. Vandaar, dat is gezocht naar een mogelijkheid om te komen tot een economisch verantwoord gebruik, welke het College van B. en W. meent te hebben gevonden in een com binatie van vervoer door samenwerking tussen de Gemeentelijke Werkplaats en de Psychiatrische Inrichtingen Ende geest c.a. De aan te schaffen auto zal in beheer en onderhoud blijven bij de Gemeen telijke Werkplaats, die het vervoer voor Endegeest tegen een nader vast te stel len tarief zal verzorgen. Met de aanschaffing van een voor het doel geschikte bestelauto zal een bedrag van plm. f. 6.500.zijn gemoeid. B. en W. stellen de Raad voor om in bovenstaande geest een besluit te nemen. Extra uitkering aan ondersteunden In de Raadsvergadering van 7 Maart J.l. werd om praeadvies in handen van B. en W. gesteld het voorstel van de heer C. J. Plena, om ter gelegenheid van de viering van de bevrijdingsdag aan de geheel- en gedeeltelijk gesteun- den van de Dienst voor Sociale Zaken een gratificatie van f. 10.uit te keren. Het voorstel van de heer Piena houdt naar de mening van B en W. echter te weinig rekening met de uiteenlopende omstandigheden van de ondersteunden. Het komt B. en W. daarom gewenst voor, dat een regeling wordt getroffen krach tens welke de te verstrekken extra-uit kering varieert naar gelang van di gezinssamenstelling e.d. De uitkeringen zouden zij vastgesteld willen zien als volgt: f. 10.voor een gezin van 2 per sonen; f. 6.— voor een alleenstaand? f. 1.25 voor een niet verdienend inwonend gezinslid: f. 1.— extra-zakgeld voor ae verzorgden in tehuizen en inrichtingen Met deze regeling zal naar schatting een uitgave van ten hoogste f. 12.500. gemoeid zijn. (Ingez. Med.-adv.) Ja, ja, mevrouw, kleine potjes hebben grote oren. Neem dus van mij maar aan: da's constante kwaliteit. Tracteer U zelf eens: koop morgen 'n pakje! Aanschaffing van twee mobilofoons Allerlei omstandigheden maken het noodzakelijk dat de organisatie van de Leidse Brandweer, voor wat de personeelsformatie betreft, thans op nieuw onder ogen wordt gezien. De huidige formatie, die berust op een in 1947 door de Raad genomen besluit, bestaat uit een beroepsbrand weer van 34 man, aangevuld met 8 man van het politiepersoneel. Een permanen te aanwezigheid van deze 8 man eist echter, dat men bij een dienst van 24 uur op en 24 uur af, gelijk deze bij de Brandweer bestaat, de beschikking heeft over 16 man politiepersoneel. De sterkte van het met de brandbestrijding be laste personeel bestaat der halve uit 50 man. Met deze organisatie werd toentertijd een apparaat in het leven geroepen, dat voor deze gemeente als voldoende en verantwoord kon worden beschouwd. Sedertdien zijn er echter enkele wijzi gingen in de omstandigheden opgetre den. In de eerste plaats is daar de uitbreiding van de bebouwde kom. ver volgens de daarmede samenhangende toeneming van de preventieve taak van de brandweer, terwul voorts uitbreiding van het aantal vacantiedagen van het personeel de feitelijke sterkte practisch een vermindering deed ondergaan Thans is daarbij nog gekomen de onmogelijk heid om de aanvulling van het brand weerpersoneel met personeel van de politie te handhaven De taak van de politie toch is de laatste jaren in om vang zodanig toegenomen, o.m. eveneens tengevolge van de uitbreiding van het bebouwde gedeelte van de stad. dat zij met de van hogerhand voorgeschreven sterkte van het corps niet dan ten koste van een behoorlijke vervulling van die taak personeel kan beschikbaar stellen ten behoeve van de brandbestrijding. De moeilijkheden doen zich thans, nu Over vijf maanden is werk gereed De schoorsteen en de andere op standen van dit warmoeziersbedrijf moeten plaats maken voor de aanleg van vijf sportvelden, waartoe de Leidse Raad in zyn zitting van 24 Januari j.l. een bedrag van ruim f.250 000 beschik baar stelde. Deze sportvelden zijn zodanig ont worpen, dat zij straks één geheel vor men met de twee bestaande voetbalvel den. welke deel uitmaken van het voormalig exercitie terrein. Tussen de velden is t.b.v. de voetgangers en wiel rijders een pad ontworpen dat straks de verbinding zal vormen tussen de Boshuizerkade en de geprojecteerde Noord-Zuid-verkeerswee H?t sportvel den-complex zal worden afgesloten door reeds bestaande en nog te graven sloten. In tegenstelling met de aanvanke lijke opzet wil behoeven hier maar te herinneren aan de discussie in de Raad over de „zaaiers en de zooiers" zullen thans alle vijf velden van gras zoden worden voorzien. De Ned. Heide Mij aan wie dit werk is opgedragen, heeft d ze week een aanvang met de werkzaamheden het slopen van de opstanden en het ver wijderen van de fundering gemaakt. Een explosie, een rookwolk en in het rond vliegende stukken steen en de schoorsteen was niet meer (Foto LD./Van Vliet). Tot deze werkzaamheden behoorde eveneens het opblazen van de schoor steen. waarmede personeel van het slopersbedrijf der firma v d Helm uit Den Haag was belast Nadat een lading van ruim vier kilo Amonpoeder in de schoorsteen was aangebracht en alle voorzorgs maatregelen het opwerpen van een aarden dam en het gedeel'elijk ont ruimen van de Boshuizierkade wa ren getroffen, werd om circa drie uur „de lont in het kruit" gestoken. En daneen explosie, een dichte zwarte rookwolk, ver in het rond stui vende aardeen het volgende ogenblik viel de schoorsteen als een kaartenhuis ineen. De „operatie Van der Helm" was geslaagd Indien de weersomstandigheden gun stig blijven zullen de werkzaamheden vermoedelijk vijf maanden in beslag nemen en zal het mogelijk zijn om in het voorjaar van 1956 reeds enkele velden ln gebruik te nemen. Belangrijke vondst Muurschilderingen uit 1563 in Gravensteen ontdekt Tijdens de restauratiewerkzaamheden van Gravensteen, dat. zoals bekend, wordt ingericht als Juridisch Studiecentrum, heeft men een dezer dagen een belangrijke ontdekking gedaan. Bij het verwijderen van een dikke kalklaag, welke was aangebracht In de kei ers van het gebouw, heeft men enkele muur schilderingen ontdekt, die. naar het Jaartal aangeeft, vermoedelijk uit 1563 afkomstig zijn. zich in het politiecorps een aantal vaca tures voordoet, in bijzonder ernstige mate gelden, doch ook zonder die vaca tures is het corps bij de voorgeschreven sterkte niet meer in staat de aanvulling van het brandweerpersoneel te leveren, waarop de huidige organisatie van de brandweer is berekend. Met de Commandant van de Brand weer zijn B. en W. tot de overtuiging gekomen, dat een oplossing van het vraagstuk gezocht moet worden niet alleen in een uitbreiding van het be- roepspersoneel. doch mede in een ver betering van de technische uitrusting van het materieel van de brandweer Op grond van bovenstaande overwe gingen heeft de commandant van de Brandweer een rapport samengesteld, dat richtlijnen bevat, op welke wijze de organisatie van de brandweer op het peil kan worden gebracht, dat verantwoord mag heten voor deze gemeente. Het bevat het voorstel om het beroeps- personeel uit te breiden met 1 bevel voerder. 1 hoofdbrandwacht en 12 brandwachts, om een mobilofoon op een tweetal spuiten aan te brengen, waardoor de mobiliteit van het brand- weermaterieel wordt verhoogd, voorts om een regeling in het leven te roepen, welke aanspraak geeft op vergoedingen aan personeel, dat. hoewel vrü van dienst, zo nodig bij brand kan worden opgeroepen en op deze wijze de nodige reserve aan personeel vormt. B en W. menen, dat dit voorstel dient te worden aanvaard, hoewel zi) met voorbijzien, dat de kosten, voor de ge meente daaruit voortvloeiende, niet onbelangrijk zijn. Die kosten bedragen, voor wat de personeelskosten betreft. f. 70 000— tot i f, 80 000— per jaar. terwyl de kosten van de aanschaffing enz. van mobilofoons op f. 8.000 en die van het treffen van verschillende op de overgelegde staat aangegeven voorzie ningen. verband houdende met de per soneelsuitbreiding, op f. 10.000— worden geraamd. De definitieve regeling nopens de ver goedingen voor dienstverrichting in vrije tijd zal de Raad ter vaststelling worden aangeboden, nadat het Georganiseerd Overleg daarover is gehoord. Voorts zul len te zijner tijd voorstellen worden gedaan tot regeling op de gemeentebe groting van de uitgaven, verband hou dende met de uitbreiding van het personeel van de brandweer. Zij hebben een religieuze strekking De Rijksdienst voor Monumentenzorg, die onmiddellijk na de ontdekking van deze vondst op de hoogte is gesteld, heeft opdracht gegeven met de werk zaamheden van het verwijderen van de kalklaag te stoppen. De Dienst zal thans pogingen in het werk stellen om deze muurschilderingen zo gaaf mogelijk te voorschijn te brengen. De muurschilderingen, die ln fletse kleuren zijn aangebracht en door het verwijderen van de kalklaag reeds heb ben geleden, hebben vrijwel alle een religieuze strekking en zeer toepasselijk voor de omgeving waarin ze werden aangebracht. De muurschilderingen, die in drie kerkers zijn aangetroffen, geven o.a. een voorstelling van de kruisiging van Christus en de geselpaal Onder het helaas besohadigde jaartal 1563 is ln Gothlsche letters het opschrift aange bracht: „Komt al tot Mij die met zon den zijn beladen. Ik ben een God van alle genade". GEVANGENTOREN DATEERT UIT 13DE EEUW. De vierkante toren in het midden van het gebouw is het oudste gedeelte en dateert uit het begin van de 13de eeuw. Zi) was bestemd tot gevangentoren op het grafelijke gebied, terwijl hij ook diende als versterkte vluchtplaats. In 1465 stond de graaf het „Steen" af aan de stad en uit die tijd dateert de zes hoekige traptoren. links van de oude toren. In de 16de en 17de eeuw werd nog herhaalde malen tot uitbreiding overgegaan. De oude gevangenis, in de kerkers waarvan thans de muurschil deringen zijn ontdekt, is nog bijna on geschonden aanwezig. De galerU vóór de toren dateert uit de 17de eeuw. Van hieruit sloegen de rechters de voltrekking der vonnissen gade. die plaats vond op „Het groene Zoodje", ln ver verleden tijden ln de volksmond ..Schoonverdrlet" genoemd. Met het oog op de woelingen der Anabaptisten en ketterse gezindten, moest de gevangenis ln de 16de eeuw belangrijk worden vergroot. Hoewel daaromtrent uiteraard nog niets vast staat het zou slechts af te leiden zijn uit het thans aan de oppervlakte ge komen jaartal 1563 is het niet uitge sloten. dat de muurschilderingen bij deze verbouwing ztjn aangebracht. Over de vraag door wie. tast men thans nog volkomen in het duister Uitgesloten moet het wel worden geacht, dat deze afkomstig zijn van ln deze verblijven opgesloten gevangenen, w.o allerlei geestdrijvers en soms ook minder schul digen. die hier een tijdlang voor hun ..correctie" werden Ingesloten tussen de boeven en misdadigers Volgens prof. dr L Knappert in zijn „Geschiedenis van de opkomst der Hervorming'' waren dat er, vooral na het midden der zestiende eeuw, soms wel veertig. SEPTEMBER OPENING JURIDISCH CENTRUM? Hoewel de restauratie van Graven steen reeds goed vordert en er tekening komt in de indeling van het Juri disch Centrum, zullen de werkzaam heden vermoedelijk nog vijf maanden in beslag nemen, zodat de opening van dit Studiecentrum tegen Septem. ber tegemoet worden gezien. Behartiging belangen T.B.C.-patiënten De afd. Lelden van de Vereniging tot Behartiging der Belangen van TBC. Patiënten in Nederland hield gisteren in het Antonius Clubhuls een propaganda filmavond. De voorzitter, de heer J. Ober, sprak een kort welkomstwoord tot de vele aanwezigen en bracht in herinne ring. dat de afdeling dit Jaar haar 25- jang bestaan viert. De heer C. A. Bergh, hoofdbestuurder te Amsterdam, sprak een propagandistisch woord, waarbij hij de aandacht er op vestigde, dat. hoewel het aantal t.b.c.-patienten in de afge lopen Jaren aanzienlijk is afgenomen, er toch nog maandelijks circa 1000 nieuwe gevallen in ons land bij komen. Iedere t.b.c.-patiënt kan tegenwoordig echter genezen en het is juist de taak van deze vereniging om zich te belasten met de nazorg van de oud-patiënten, die im mers weer geheel moeten worden opge nomen in de maatschappij. Zij. die hun oude beroep op medisch advies niet meer mogen blijven uitoefenen moeten worden omgeschoold en ook met dit probleem houdt de vereniging zich Intens bezig. Daar voor dit werk zeer veel geld nodig is wekte spreker allen op om als lid tot de vereniging toe te treden en niet tevergeefs, want in de pauze gaven niet minder dan 53 personen zich hiervoor op! Voorts werd op deze avond vertoond de Deense film „Mensen, die men schuwt", welke een indrukwekkend beeld gaf van de moeilijkheden, die er rijzen wanneer een oud-patiënt, overigens vol komen genezen verklaard, na een maan denlange kuur ln een sanatorium .veer in het „ezln en de maatschappij terug keert Het Leidscli Dagblad De krant voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3