LEIDSCH DAGBLAD Verzoenende toon van Eisenhower jegens de Sovjet-Unie Na goedkeuring Parijse accoorden tijd voor conferentie met Moskou Gromvko enkele dagen in Zweden Enorme consternatie in binnenstad WEERBERICHT 54ste Jaargang DONDERDAG 24 MAART 1955 j No. 28482 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) President Eisenhower heeft gisteren het standpunt van de Ameri kaanse regering ten opzichte van een eventuele bijeenkomst op hoog niveau aanzienlijk duidelijker gemaakt. Hij deed dat op zijn perscon ferentie. Uil 's presidenten woorden bleek, dat zich een evolutie vol trokken heeft in de hoogste regeringskringen en deze ontwikkeling kan van belang zijn voor het verloop van de wereldgeschiedenis. Nadat de accoorden van Parijs parlementair goedgekeurd zullen zijn acht Eisen hower de tijd gekomen voor een verkennende conferentie met de Sovjet-Unie. Deze conferentie zou aan een mogelijke samenkomst van staats- of regeringshoofden vooraf moeten gaan. De president zou er geen bezwaar tegen hebben, indien deze polsende conferentie zonder agenda gehouden zou worden. Hij wekte bovendien de indruk, dat hij niet al te streng zou zijn in zijn eis, dat de Sovjet-Unie vooraf blijk zou dienen te geven van haar goede trouw. Dit laatste betekent een niet onbelangrijke verschuiving van accent in deze kwestie. De president ontleende enige hoop aan de verande ringen, die zich onlangs in het Kremlin hebben voltrokken. Ook inzake Rood-China een verschil in nuance Een ander belangrijk nuanceverschil openbaarde zich in de manier, waarop de president over eventuele onderhan delingen met de Communistische Chi nezen sprak. HU noemde het namelijk een academische vraag of men hen bU de onderhandelingen zou betrekken, om dat zü gedurende de laatste tijd alle po gingen tot overleg afgewezen hadden. Ook in dit opzicht openbaarde zich dus een interessant verschil van toon. En kele maanden geleden was het in Ame- rinka namelijk nog min of meer taboe te spreken over serieuze onderhandelin gen met Communistisch China! De Democratische Senator George heeft dezer dagen het initiatief geno men inzake een conferentie op hoog ni veau. Veel van wat thans in Washington gebeurt, houdt verband met de binnen landse politiek, namelijk de presidents verkiezingen van 1956. Dit geldt evenwel niet voor George's actie. Men krijgt de indruk, dat Eisenhower's inzicht-in-deze meer overeenkomt met dat van de De mocraat George dan met de opinie van de Republikein Knowland. die op dit moment afkerig schijnt te zijn van iede re Oost-West-conferentie. Gezamenlijk optreden Het is bijna een gemeenplaats te be weren. dat een mislukking van een con ferentie op hoog niveau voor de wereld nóg nadeliger zou z*jn dan het feit, dat er ln het geheel niet zulk een confe rentie gehouden zou worden. Deze stelling behoeft echter niet juist te zijn. Is inderdaad geen overbrugging van de moeilijkheden mogelijk, dan is het wellicht goed dat de wereld zich daar helder bewust van wordt. Ramp spoedig zou het evenwel kunnen zijn, indien de Westerse bondgenoten elkaar en niet de Communisten gingen verwij ten, dat op de conferentie op hoog ni veau geen overeenstemming werd be reikt. Jalta heeft getoond hoe ongewenst het is, indien het Westen verdeeld ter conferentie trekt. Het is daarom van het hoogste belang dat eerst een ge detailleerde overeenkomst tussen de Westelijke bondgenoten wordt bereikt alvorens men zelfs maar met een pol sende conferentie in groter verband aanvangt. Meisje vermoord in Tilburg Gistermiddag omstreeks vier uur is op de Lovcnse Kanaaldijk langs het Wilhelminakanaal in Tilburg het stof felijk overschot gevonden van een 24-jarig meisje, dat op gruwelijke wijze vermoord is. Onmiddellijk nadat de politie de vondst ter kennis was gebracht, is zij met het onderzoek begonnen. De Lovense Ka naaldijk is over circa een kilometer lengte afgezet. De Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Breda, mr J. W. Bosch, en de substituut- officier, mr D. Bins, hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politie maakt bij haar nasporingen gebruik van speurhonden. De Lovense Kanaaldijk loopt op enige honderden meters afstand van en vrij wel evenwijdig aan de drukke Rijksweg Tilburg—'s Hertogenbosch. Aan de dijk is een bouwwerk In aanbouw. Er liggen voorts een houtwerf en een kantoor met opslagplaatsen. Voor het eerst in Europa heeft het Amerikaanse Zevende leger in Mainz de ..Corporal" opgesteld, een geleid projectiel, dat in staat is een kernsplitsingswapen te vervoeren. Deze nieuwe bijdragen tot de NAVO-verdediging is op de grond zeer mobiel, wordt in de lucht door tadar naar zijn doel gestuurd en heeft een reikwijdte, welke die van de gelvone artillerie en atoomartille' rie verre overtreft. Doel van de reis niet bekendgemaakt De Sovjet-Russische vice-minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, is heden voor een „niet-officieel" bezoek van enkele dagen in Zweden aange komen. Hü zal o.a. door Koning Gustaaf Adolf ontvangen worden, door premier Tage Erlander. en de minister van Buitenlandse Zaken Unden. Voorts zal hij een bezoek brengen aan Arne Lundberg, staatssecretaris van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Gromyko bevindt zich thans in Londen, waar hij deelneemt aan de besprekingen van de sub-commissie der V.N. voor de ontwapening. Er is nog niets bekend geworden over het doel van de reis. Reuter tekent aan. dat de Britse pre mier. Winston Churchill, in Juli aan de Sovjet-Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotof, het voorstel heeft gedaan tot het houden van een bijeenkomst „ergens halfweg', zoals Stockholm. Bem of Wenen. Hierop werd later echter niet terug gekomen. daar de Sovjet-Unie een Europese beveiligingsconferentie voor stelde. Kroongetuige proces- Jungschlager overleden (Speciale berichtgeving) Een van de belangrijkste getuigen in hst proces-Jungschlager, John van Hulst, oud-sergeant van de inlichtin gendienst van het K.N.I.L., is gisteren in een ziekenhuis aan een gezwel ge storven. Hulst, die er van beschuldigd werd, als \erbindingsman te zijn opgetreden tussen de commandanten van het „schimmenleger" in de bergen van West-Java en hun agenten te Djakar ta, werd meer dan een jaar geleden op een getuigenis van Willem Manoch gearresteerd. Vandaag is het proces voortgezet met een verdei verhoor van Manoch. Gisteren is op de helling van de Tangkoeban Prahoe ten Noorden van Bandoenz. een onderzoek ingesteld ter verificatie van de beëdigde verklaring van Manoch, die heeft gezegd, dat wapens voor de opstandelingen o.a. op deze plaats uit de lucht waren neer gelaten. Bevan blijft lid van de Labour-partij Mits hij een belofte tekent. Het bestuur van de Britse Socialisti sche Partü heeft gisteren besloten de Labour-..rebel" Aneurin Bevan niet uit de partij te stoten. Zoals men weet, is hij wel geroyeerd als lid van de Lager huisfractie. De vertegenwoordiger van de Flatgebouw te Amsterdam ingestort Drie gewonden; grote ravage Speciale berichtgeving) Een ongeluk, zoals in de annalen van het moderne bouwen ui ons land vrijwel nooit is voorgekomen, heeft gistermiddag de hoofdstad in rep en roer gebracht. Het mag een wonder heten dat bij de instorting van het grote flatgebouw aan de Vijzelstraat slechts drie gewonden te betreuren zijn. Eén hunner is de onlangs zo bekend geworden ir Mackenzie, de uitvindei vervaardiger van de synthetische diamant. trams en in de enorme consternatie bleek dat een groot stuk van de gevel van het in 1935 gebouwde, zeer moderne, flatge bouw, tussen de Prinsengracht en de Keizersgracht, was ingestort. Een angstgehuil steeg op: twee zwaar gewonden lagen midden op straat, een weduwe, die op de eerste etage van het Angstgehuil Het was even voor half vier toen de Vijzelstraat opgeschrikt werd door een dreunende knal en ter hoogte van de Kerkstraat een ondoordringbare stof wolk alle uitzicht een ogenblik belem merde. Rempiepend stopten auto's en gebouw op Vijzelstraat 121 woont, en een bezoeker, ir Mackenzie. Ze waren met meubels en al met de wegzakkende vloer onder de voeten op straat gesmakt. Van onder de puinhopen van de inge storte arcade klonk het angstwekkende hulpgeroep van een arbeider die aan één van de pi.aren aan het werk was geweest en onder de brokken muur be dolven lag. Zo was de toestand toen politie, brand weer en geneeskundige dienst met groot materieel ter plaatse verschenen. Drama Het grote flatgebouw heeft aan de parterre winkels die in een arcade lig gen. Boven die galcrü. die gesteund wordt door zware bakstenen pilaren, liggen de flats van de eerste en tweede verdieping van deze vijf-verdieping- Sara Sue Stringer op weg naar Dior op Schiphol. Dit 12-jarige I Amerikaanse meisje uit Tronton in I Missouri won de hoofdprijs in een I televisie-wedstrijd, vertelde dal ze niode-ontwerpsler wilde worden, en kreeg toen een vliegtocht naar Parijs uangeboden om een bezoek te brengen aan de ateliers van Dior. wiens gast zij zal zijn. Aanhoudend zacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanhoudend zacht Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). 25 MAART Zon op: 6.36 uur; onder- 19.02 uur. Maan op: 6.35 uur- onder: 21.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.01 en 16.19 u Dit nummer bestaat uit 14 pagina's huizen. Voor de vorstperiode was men bezig geweest met het herstellen van metselwerk aan die pilaren. Men vond bij de pilaren steeds een zware ijzeren T-balk als hart, die mede de zware v oorgevel droeg. Toen men echter bü de pilaar voor nummer 121 aan het werk toog en het metselwerk verwijderde, ontdekte men dat het stalen hart ontbrak. Toen de vorstperiode begon, heeft men de zaak gestut en ommanteld, en thans waren de werkzaamheden hervat. De stut tende ommanteling werd gisteren weg gehaald door een tweetal arbeiders. Om even voor halfvier gebeurde het drama. De heer Straeter, die aan de overzijde woont, en juist zijn auto even verderop in de Vijzelstraat had geparkeerd, ver telde ons het volgende: Hij liep onder de arcade toen hij plot seling boven de plaats, waar de twee ar beiders bezig waren, een gapende scheur in het metselwerk ontwaardde. die snel dieper werd. Onder het uitstoten van een waarschuwende gil is de heer Strae- ter ln doodsangst door het étalageven ster van de daar. onder de arcade ge vestigde lampenkappenwinkel gespron gen. net een seconde voordat de pilaar met donderend geweld Instortte en een deel van de gevel meenam. Dit is zitn behoud geweest evenals van de tweede arbeider, die op het eeschreeuw een zij sprong maakte De oudste arbeider echter bleef staan en werd onder de instortende muren be dolven vakbond van zeelieden uitte In de ver gadering van gisteren de wens, dat Bevan uit de partij gestoten zou worden, maar partijvoorzitter Attlee stelde daar op voor, dat men niet tot „onmiddel lijke actie" zou overgaan. Attlee kreeg een meerderheid van veertien tegen dertien stemmen. In de vergadering heerste een gespan nen stemming. De partijleiding is er zich van bewust, aldus Reuter, dat. in dien de kwestie-Bevan niet voorzichtig behandeld wordt, de Socialistische kan sen op een overwinning bü de volgende verkiezingen, teniet gedaan zouden kun nen worden. Over een motie, waarin Bevan wordt verzocht de verzekering te geven, dat hij zich voortaan aan de partijdiscipline zal houden, werd niet gesteund. Bevan zal thans voor een commissie moeten ver- schijnen ter behandeling van zijn po sitie. In deze commissie zullen Attlee, Edith Summerskill, Knight. Gaitskell, Grif fiths. Barabara Castle Cooper en Ha- worth zitting hebben! Volgens wélingelichte kringen zal aan Bevan. wanneer hij Dinsdag voor de commissie verschijnt, gevraagd worden een stuk te tekenen waarin hü „zeer duidelijk omschreven beloften doet ten aanzien van zijn toekomstig optreden". Als hij zou weigeren te tekenen, zal het nationale bestuur hem uit de party stoten. In dat geval kan hij nog In be roep gaan bij het jaarlükse partijcon gres. dat in October bijeenkomt. Lot in eigen hand. Ravage (jistcmi i etn deel van de zoge- gestort. Onmiddellijk weid dc straat van de reeks winkels zou instorten, naamde Arcade, de winkelgalerij in I voor het verkeer afgesloten, aange- I Een overzicht van de opruimings- de Vijzelstraat te Amsterdam, in-1 zien men vreesde, dat nog een deel werkzaamheden. Enorm was de ravage. Tussen de brokstukken van muren lagen meubels her en der verspreid. Onmiddellük heeft de politie de Vij zelstraat tussen Prinsen- en Keizers gracht afgezet en heeft de brandweer met touwen en mankracht de stukken muur omgetrokken om de zeer zwaar gewonde arbeider te bevrijden. De drie slachtoffers werden in ziekenhuizen ongenomen en de toestand van de twee. die van de eerste étage naar beneden stortten, Is vrü gunstig. De arbeider is echter levensgevaarlijk gewond. Wordt flatgebouw gesloopt? De hele avond en nacht is de brand weer en zün de mannen van Bouw- en Woningtoezicht bezig geweest met het stutten van de resten van het flatge bouw. waarvan het middelste deel door de bewoners op last van de autoriteiten werd ontruimd. Het is niet uitgesloten dat het hele flatgebouw waarin ruim honderd gezin nen wonen, zal moeten worden ge sloopt! Voorlopig zaj alle verkeer (met het oog op het gevaar) de Vijzelstraat moe ten müden Dit levert evenwel ook weer grote moeilükheden op omdat juist de Vüzelstraat de euige brede toegangswe. ls tot het nentrirn van Amsterdam. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Bevan heeft ziin lot nu dus in eigen handen. Volhardt hü in zün houding, dan zal zijn onmiddellijk royement niet kunnen uitblüven. maar er is gegronde reden om aan te nemen, dat hü eieren voor zijn geld zal kiezen. Men voorspelt j zelfs, dat hem op het aanstaande par- I tijcongres in October een nieuwe triomf te wachten staat Bevan heeft zich na- nielük enkele dagen geleden, toen hij zag aankomen, dat hit er waarschijn- liik zonder ernstige kleerscheuren zou afkomen, opnieuw candidaat laten stel len voor het penningmeesterschap van de partü. dat hem op het vorige conzr=s i ontging doordat Gaitskell hem versloeg. Bevan gelooft namelitk. dat door de ge beurtenissen rond ziin persoon ziin aan hang op de komende conferentie nog groter zal zün dan deze gewoonlijk reeds is. Indien die verwachting juist is. en hü er in slaagt Gaitskell te ver dringen, dan zullen de bordjes volkomen verhangen zün. omdat Bevan, in plaats I van de wildernis ln te ziin gestuurd, dan deel zou uitmaken van de topleiding de- partij. Zover is het overigens nog niet. maar in een Daar dagen is door druk uit partü jen vakbeweging (de telegrammen wer den bij pakken binnengebracht tüdens de bijeenkomst van het partijbestuur). |een volledige ommekeer bezig zich te (voltrekken Als Bevan ziin haisstarrig- I held laat "aren mag men aannemen, dat niet alleen zt1n royement van de baan 's maa- dat ooV hinnenira-t s i-.rn«ine door dn (raefi» entmdaan zal wnrdep gemaakt B»van blllkt een t- machtige figuur te ziin dan dat de narlü zich zou kunnen veroorloven hem zond°r meer over boord te zetten zeker nu de verkiezingen met onheilspellende snel- jheH naderen! AfH»e i« trnuw gebleven aan »'(n rn] van bemiddelaar waaren j>i«n r»nt—,'a nosi'h In de nartll berust Wii is do laa'ri» om zich echter door tezan b-m geuit- dre'-»* °ntnn lat'n ln«t~.l-»-_ ren Schemsb^ers wilden nam^liik ook Attlee de bons geven wanneer hü te I lankmoedig tegen Bevan optrad.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1