Met C en A door het land der mode S. Carmiggelt en Annie Schmidt als trekpleisters Vakopleiding bakkerijbedrijf in Leiden onvoldoende Het wederzijds huwelijksbedrog 94ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 23 Maart 1955 Tweede Blad No. 28481 Voor elk figuur en elke leeftijd aantrekkelijke modellen (Van een speciale medewerkster) Ook dit voorjaar organiseert C. A weer een grootscheepse modeshow-tour nee. welke door 20 steden van ons land gaat en waarmee een zeer talrijk pu bliek bereikt wordt. En wel speciaal een vrouwelijk publiek, dat in het algemeen niet zo gemakkelijk tot het bezoeken van modeshows komt. maar dat op deze boeiende, vlotte shows geheel en al door drongen wordt van het feit. dat aardige kleding voor elke vrouw mogelijk is. Men raakt vertrouwd met. het begrip mode in practische. voor de doorsnee- vrouw bereikbare zin. In Leiden werd deze show gistermid dag voor de eerste maal gehouden in de aardig versierde foyer van de Stadsge hoorzaal. waar zij tot en met 25 Maart as. dagelijks viermaal herhaald wordt. Op instructieve wijze gaf een vrouwe, lijke commentator bij elk getoond mo del een nadere toelichting en de grap pige inleiding tot de show. het tafereeltje .Moeder Is jarig", bracht het talrijke publiek onmiddellijk ln de Juiste geani meerde stemming en was een alleraar digst gevonden introductie van de mannequins, waarbij één man de C ft. mannenkleding presenteerde, hetgeen hij op alleszins vrijmoedige en kordate wijze deed. De „jarige moeder" was de .grote maat" mannequin en de kinderen, die kwamen feliciteren, waren mannequins met slanke, jeugdige figuren, waaronder een Ween se en een Franse mannequin, welke laatste de Miss-Junior-modellen op hart-veroverende wijze bracht. Het zou te ver voeren om uitvoerig te vertellen over de 80 modellen, welke ln de circa 5 kwartier durende show werden getoond. Wij beperken ons tot enkele hoogte punten: Bij de regelmantels werden deze ge vormd door een donkerblauwe mantel, gevoerd met wit-blauwe streep, en door twee zeer opvallende jassen, resp. in de kleuren rose en paars. Alle regenmantels hadden bijpassende hoofdbedekking. Bü de wijde zomermantels viel ons op een ivoorkleurige mantel in langharig zfbeline. alsook een heerlijk omhullende jas in warm oranjegeel. Voorts zagen wij tal van mantelpak ken. zowel in de lage prijsklasse als van C A's model-afdeling, welke een uitstekende indruk maakten. Voor jonge meisjes en jonge vrou ls de keuze wat betreft rokkein. blouses, gezellige katoenen zomerjurken en deux- pièces. zëér uitgebreid en buitengewoon aantrekkelijk. De rokken zijn wijd de ssr gipsyrok is vooral geliefd en een uitstaande onderrok bevordert het wijde effect. Ptlssé, dat tegenwoordig permanent ls Leiden en omgeving ter Jaarfoeurze Leiden en omgeving ls op de Jaar- beun» in Utrecht, welke gistermorgen is geopend' door de volgende bedrijven ver- tegenwoofdigdt Deelnemers uit Leiden: SJL F. Gietelink, Witte Singel - Gouden Spin. Nieuwe Rajn 17. N. V. Internationale Handels Mij. Imenexco. Hoge Rijndijk 25. J. S. Krantz de Zn. N.V., O. Singel 86. C. F. Meerpoel's Adler Import. Hooi gracht 58-68a. Fa. Johan Parmentler, Farley's Wol spinnerijen en Bonzo Kousenfabriek, Schelpenkade 6. Nederlandse Vereniging van Carrosse rie- en Wagenkarspatroons in F.O.C. W.A.-verband, Breestraat 70. N.V. Wennink's Beton, Hoge Mors- weg 148. Weminik"s Betonpaal N.V., Hoge Morsweg 148. N.V. Kon. Ned. Fabr. van Wollen De kens vJh. J. C. Zaalberg <fc Zoon. N.V. Kon. Nederlandsche Grofsmederij Zuidsingel 66-68. Deelnemers uit Leiderdorp: Ambach tongroep Jaarbeursdeelname G.KF, Secretarie M. H. Zaalberg. N.V. Nederlandse Koperenbuizenfa- briek. Zij ld ijk 19. C V. Ouderzorg de Ridder Co, v.d. Valk Boumanweg 30. Pottery Zaalberg. Hoge Rijndijk 40. Deelnemrs uit Valkenburg: Hollandse Vereniging voor toegepaste Kunst. Katwykerweg 45. Potterie Ravelli. Katwijkerweg 45. Deelnemers uit Katwjjk a. d. Rijn: C. A. Ruigrok Ind. N.V., Valkenburg- •eweg 26. De Brandweer in 1954 Uitr het vandaag verschenen jaarver slag van de Brandweer blijkt, dat het aantal branden in 1954 totaal 105 (in 1953 111) bedraagt. Dank zij het steeds tijdig ingrijpen van de Brandweer, kon de directe schade bij deze branden be perkt blijven tot een bedrag van Dim. 127.000. De indirecte brandschade is op f. 110.000 geraamd. Het aantal alarmeringen .anders dan bij brand, bedroeg in totaal 70. De bij de Brandweer sestationneerde ambu lance-auto's rukten het vorig jaar 888 maal uit. Van de mechanische auto ladder werd voor het verrichten van herstellingen aan de openbare verlich ting en het uitvoeren van andere werk zaamheden 137 keer gebruik gemaakt, terwijl de kraanauto in dit verslagjaar negentien maal werd Ingeschakeld. On geveer 700 adviezen werden uitge bracht. terwijl voorts 263 klachten in behandeling werden genomen. K. en O. heeft gisteravond nogmaal6 een tweetal voorstellingen gegeven van de beroemde Engelse film .Brief En counter" van David Lean. Dat dit op Prijs werd gesteld, blijkt wel uit het feit. dat belde malen het Casino-theater tot de laatste plaats was uitverkocht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candldaatsexamen l wis- en natuurkunde, de heer A. W. Bteffelaar Cs-Gravenhage). GOUDEN DOCTORAAT 29 Maart ls het vijftig Jaar geleden, dat dr J. H. F. E. van Hunsel te 's-Gra- tenhage. aan de Leidse Universiteit pro- moveerde tot doctor in de geneeskunde. gemaakt, werd veel gebracht en staat weer flatteus. Mooi waren de Wevenit trois-pièces voor de zwaardere figuur, die hienn wel opvallend goed voor de dag kwam. Ook de ln Parijs zoveel geziene com binatie Jurk-met-jasie werd in enkele aardige modellen gebracht. De A-lijn van Dior werd in een mantelcostuum met lang jasje en een jurk met laag aangezette rok gedemonstreerd Wij beperken ons tot de vrouwen kleding. hoeveel goeds er óók '.an de zeer vlot getoonde mannenkleding te zeggen zou zijn. Een feestelijke bruidsstoet, geheel in wit gehouden, besloot deze fleurige le vendige show. Voor accessoires werkten aan de show de volgende Leidse firma's mede: Het Nieuwe Modehuis (hoeden), v. d. Vlist (byoux).De Jong (tassen) en Holswilder (paraplu's). ENGELSEN STREDEN OP HET GALGEWATER. Was men het aanvankelijk niet eens over plaats en tijdstip van de te hcuden roeiwedstriiden tussen Cambridge, en Oxford-studenten. die op het ogenblik de gasten zijn van ..Arena Studioso- rum". om kwart voor twaalf vanmor gen verschenen dan toch uiteindelijk twee sloepen op het Galgewater aan de start. Hoewel de sloep van Oxford be mand was door 10 enthousiast schreeu wende Engelsen wisten de zes uit Cam bridge toch al spoedig de leiding te nemen en door hun agressiviteit ont stond juist voor de eindstreep een hevige „zeeslag'waarin Cambridge de triom- pherende partij bleek te ziin. De oude rivaliteit tussen deze twee Engelse Uni versiteiten was weer eens in alle hevig heid opgelaaid! Zelfs Niord werd hierin betrokken en moest eveneens in Cam bridge haar meerdere erkennen Na een half uur van intense opwin ding en rumoer was het weer rustig op het anders zo vredige Galgewater Grote Stadszaal was stampvol Wie kent ze niet de boekjes van Simon Carmiggelt en Annie Schmidt of heeft er althans minstens van gehóórd? Zy vormen immers een aaneenschakeling van dóódsimpele verhaaltjes, die ech ter op zulk een treffende wijze aan het gewone dagelijkse leven zijn ontleend, dat men er zich maar al te dikwijls met zich zelf door ziet geconfronteerd. Juist dit zich steeds herhalende dagelijkse bestaan ls voor vele kunstenaars een bron van onuitputtelijke inspiratie en zo ook voor de heer Carmiggelt en me vrouw Schmidt, die gisteravond in een stampvolle Stadsgehoorzaal ook het balcon was tot de laatste plaats bezet een en ander hebben verteld over en voorgelezen uit eigen werk. Allereerst was Simon Carmiggelt aan het woord, die. hoewel hij kortheid de deugd van elke schrijver noemde, het publiek lang durig wist te amuseren met het vertel len van zijn ervaringen ln het dagblad bedrijf. waar hij zich o.a. tegenover de taak gesteld ziet om iedere dag grappig stukje te schrijven van woorden, niet meer en niet minder. Een van deze stukjes was getiteld „Kin deren", een voor de krant onuitputte lijk onderwerp, en werd door spr. op zo danige wijze voorgelezen, dat men zich weldra voelde opgenomen in de sfeer van de Hollandse huiskamer, waar het „enfant terrible" zijn triomfen viert. Annie Schmidt, die vervolgens het woord nam, weet zich af en toe geen raad met de vele brieven, die zij na iedere radio-uitzending van de familie Doorsnee ontvangt en waarin behalve vele verzoeken (mevr. Schmidt zou haar geesteskinderen b.v. religieuzer moeten opvoeden» ook talloze raadgevingen ver meld staan. En dit alleen maar omdat men nu eenmaal in de familie Doorsnee gelóóft. Annie Schmidt, die in samen werking met Wlm lbo in September 1952 deze populaire radiorubriek heeft laten aanvangen, bezit echter ook de gave om een figuur uit te beelden naar de aard en de wensen van een bepaalde De L.M.C. „De Sleutelstad" hield gis teravond in „Royal" een druk bezochte bijeenkomst. Nadat de voorzitter de avond had geopend, hield de bekende zyspanry'öer. Leo van der Noll een in teressante causerie over de Internatio nale Zesdaagse 1954 te Wales, welke hij met zoveel succes heeft uitgereden. Het is de aanwezigen wel duidelijk gewor den, dat men alleen een dergelijke zware rit met succes kan uitrijden, wanneer zowel voertuig als berijder in prima con ditie zijn. Vervolgens nam het verkeers- forum. waarvan o.a. de bekende radio- journaliste Gerda Brautigam deel uit maakte, zitting, om onder leiding van de chef van de Leidse Verkeerspolitie, Inspecteur G. A. N. Cornelissen, voor lichting te geven in de verschillende in gewikkelde verkeersvraagstukken. Met grote deskundigheid werden de ver keersproblemen besproken. Tot slot trad nog een ploeg van de Wassenaarse Mo torclub tegen een ploeg van de Leidse Motorclub in het veld, om elkaar op het gebied van de hersengymnastiek, die vanzelfsprekend in het teken van de motorsport stond, te bekampen. De Leidse Motorclub wist met een kleine voorsprong de overwinnig te behalen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Charlotte Anne, dr van A. C. Ruardy en J. H. Slngellng: Hazina Johanna, dr van T. de Kreek en P. Dbink; Petrus Johannes, zn van P. J. Balcker en A. Fllemon; Frits Gerardu6, zn van E. Rietkerk en F. C. Heiperlk; Elisabeth, dr van J. R. van Slooten en C .Sip: Paul Jan, zn van G. J. Kikkert en S. Mulder. ONDERTROUWD: B. J. v. d. Weijden en E. Delmeer: C. Werveldam en M. van Oosten: A. R. George en I. D. Douwes; J van den Berg en H. OHJerhoek; G. J. de Febre en C. Bleljl: A. M Vogelaar en T. H. van der Geer. J. J. de Roode en A. By; J. A. de Reu6 en C. S. Gelok. GETROUWD: i den Berg; B. v. d. OVERLEDEN E. Engberts, man, 79 Jr; J. Taffijn, huis vrouw van Slerat, 81 Jr; J. F. van Thlel, man. 72 Ir; P. Duiverman, wednr, 88 Jr; C. de Romijn. wed. van Louwrier, 87 Jr: C. Vermunnlcht, wed. v. Snelderwaard, 83 Jr. Officiële publicatie SCHOUW VAN WEGEN, LANEN. ENZ. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat te be ginnen op Vrijdag 1 April 1955 krachtens het bepftalde bil artikel 17 der verordening van 6 Juli 1899 (Gemeenteblad no. 15) laatateiyk gewijzigd bij verordening van 9 Juli 1928 (Gemeenteblad no 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en sloten, scnouw zal plaats hebben over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwege reohthebbenden voor het pu bliek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter ver vanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, bulzen, toegangakokere en dergelijke werken, voor zover die bijzonder eigendom zijn. LBDON. M Maart 1965. acteur. Vertelde zij immers niet dat wij len Cor Ruys bereid was de vaderrol op zich te nemen, mits deze vader gescha pen werd als een mopperig, klein man netje. een wens die helaas door de dood van Cor Ruys slechts korte tijd vervuld kon blijven. Wat een verschil Immers met de figuur van de tegenwoordige grote en heersende vader Doorsnee, die Cees Laseur zo voortreffelijk weet uit te beelden Dat het pad van de familie Doorsnee echter niet steeds over rozen gaat hoeveel werk is er verbonden aan een twee-wekelijkse uitzending heeft Annie Schmidt ons wel duide lijk gemaakt, hetgeen echter niet in houdt als zouden de figuren niet spoe dig in het brein van de schrijfster tot leven komen Ook zij las voor de pauze nog enkele van haar stukjes, die de krant vrolijker moet maken. voor. Na de pauze lazen zowel Annie Schmidt als Simon Car miggelt nog enkele stukjes uit eigen werk voor. Vooral „het liefdadigheids concert ten bate vankan als een hoogtepunt van deze allerplezierigste avond beschouwd worden. De vele aanwezigen hebben op zeer bijzondere wijze met twee Nederlandse humoristen kennis gemaakt op deze door „Het Boekhuis" georganiseerde avond! Lang houdt Koning Winter dit voorjaar stand. Met Pasen in zicht ziet een groot deel van ons land er nog uit als anders in de Kerstdagen. Vooral in het Oosten ligt nog een dik pak sneeuw; de landelijke wegen zijn er nauwelijks begaanbaar. In het gebouw Ons Centrum aan de Hooigracht werd de jaarvergadering ge houden van de afdeling Leiden van de Alg. Bedryfsbond Voeding en Genotmid delen. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer J. G. van der Zeeuw, werden de jaarverslagen uitgebracht. Met algemene stemmen werd het be stuursbeleid goedgekeurd. Bij de be stuursverkiezing werden alle aftreden den herkozen. De bondsvoorzitter, de heer J. B. D:nkla. gaf in deze vergadering een toe lichting op de wijzigingen, die plaats zullen hebben in de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers in de brood- en banketbakkerijen en de suiker- en vlees verwerkende industrie. Voorts wees spreker er op. dat een sterk verloop van personeel het bak kersbedrijf in de laatste tijd voor gro te moeilijkheden plaats. Bovendien heeft het bedrijf weinig aantrekkings kracht voor jeugdig personeel. Volgens de heer Dlnkla is dit voor een belang rijk deel te wijten aan het gemis van degelijk vakonderwijs in Leiden. Hoe wel de Gemeenteraad reeds ln 1948 een besluit nam om dit onderwijs bij de Ambachtsschool onder te brengen. Gem. Dienst voor Kasbeheer en Credietwezen Ingevolge artikel 22. tweede lid, van de Verordening van 20 December 1954 op het beheer van de Gem. Dienst voor Kasbeheer en Credietwezen dient een commissie (de zgn. credietbeoordelings- commissie) te worden ingesteld, waar van de samenstelling door de Raad dient te worden bepaald, terwijl ingevolge het vijfde lid van hetzelfde artikel de taak en de werkwijze van deze commissie dient te worden bepaald bij een afzon- derlyk, eveneens door de Raad vast te stellen reglement. Ter uitvoering hiervan bieden B. er W. de Raad thans in ontwerp een ver ordening, regelende de samenstelling, de taak en de werkwijze van bedoelde com missie, ter vaststelling aan. De commissie zal volgens het ontwerp bestaan uit zes leden. Het verdient aan beveling. dat de Directeur van de Dienst voor Sociale Zaken als deskundige op sociaal terrein in de commissie zitting neemt. Met de Commissie voor de Dienst voor Kasbeheer en Credietwezen zijn B. en W. voorts van oordeel, dat de Direc teur van de dienst aan het totstandko men van de beslissingen omtrent de ge vallen, bedoeld in het derde lid van ar tikel 22 van de beheersverordening dient deel te nemen, hetgeen Impliceert, dat hij lid van de credietbeoordelingscom- missle moet zijn en daarin stem heeft. Hiertegen verzet zich evenwel de ver plichting van de Directeur, vervat in het vierde lid van hetzelfde artikel, om, in dien hy omtrent de beslissing op een aanvraag met de commissie van gevoe lens verschilt, de aanvrage ter beslissing aan het College voor te leggen. Deze verplichting van de Directeur dient dan ook te worden beperkt tot de gevallen, bedoeld in het tweede lid van artikel 22 van de beheersverordening, ten aanzien van welke gevallen hem dan slechts een adviserende stem ln de commissie dient te worden toegekend. Een en ander brengt mede. dat artikel 22 van de Verordening op het beheer van de Gemeentelijke Dienst voor Kas beheer en Credietwezen moet worden gewijzigd. Indien de Raad overeenkom stig het voorstel tot vaststelling van de in ontwerp afgedrukte verordeningen overgaat, kunnen tevens de leden van de credietbeoordelingscommissie worden benoemd. Als zodanig doen B. en W. de volgende aanbeveling: lid, tevens voorzitter: de heer J. G. Hagens; leden* mej. A. J. van Ni en es, mej. M. M. J. Noordman an de heer 6. M. Stolp. De berekening van de minister van het prijsverschil (zeven cent) van afge haald en thuisbezorgd brood, wenste de heer Dinkla niet serieus te nemen. De praktijk zal leren, dat dit een misreke ning is. aldus spreker. Tenslotte deelde de heer Dinkla mede. dat in het landelijk georganiseerd over leg voor het Slagersbedryf en het Brood bakkersbedrijf besloten was met de na tionale feestdag (30 April» en de bevrij dingsdag (5 Mei) niet te werken. In de plaatselijke commissie voor het Slagersbedryf en in de bedrijfscommis- sie voor het bakkersbedrijf zal een en ander geregeld worden. De leden ln het bakkersbedrijf werden opgewekt hun volle medewerking te verlenen bij de verkoop van het Zweedse brood. E.H.B.O. en B.B. TAAK EN ORGANISATIE VAN BESCHERMING BEVOLKING Gisteravond hield de E.H.B.O.-Raad een bijeenkomst in „Het Gulden Vlies" waarin de heer S. W. Hagendoorn, hoofd van de B.B. in de A-kring (Leiden/Oegstgeest), het een en ander vertelde over de organisatie van de Bescherming Bevolking. Spreker, die vooraf zijn waardering uitsprak over het werk van de E.H.B.O - ers, gaf een uitvoerig Inzicht over de samenstelling van de wijk- en blokploe- gen. waarin ook de E.H.B.O.-ers een plaats hebben. Beziet spreker de reeds bereikte resultaten in Leiden enOegst- geest. dan geven deze reden tot tevre denheid. Vervolgens wees de heer Hagedoom op het grote belang van een gedegen opleiding en de taak. die de B.B. heeft bij voorkomende rampen. Voorts weidde spreker uit over het in de A-kring aan wezige materiaal en hoe dit werkt. Tenslotte toonde de heer Hagedoom de noodzaak van een hechte B.B.-orga- nlsatie aan en deed hy op de aanwezi gen een beroep om zich voor dit mens lievend hulpbetoon in te zetten. De avond werd verder gevuld met de vertoning van enkele instructieve films, w.o. die van „Buurmans buurman" en een film. die de inspectie van de B.B. door H.M. de Koningin in beeld bracht. Toneelavond Leidse Koksschool Het gezelschap van Jan Nooy gaf gis teravond voor officieren en manschap pen van de Koksschool een toneeluitvoe ring. waarin het ging om het probleem van de heropvoeding van de naoorlogse nazi-jeugd. Een 15-jarige jongen, zoon van de Duitser Carl Bruckner, die in het con centratiekamp Dachau is vermoord, is onder het Duitse regiem opgevoed. Hem is bijgebracht dat het de plicht van een dapper man ls, voor zijn vaderland te stenen. De Amerikaanse professor Mike Fra me acht het als vriend van Carl Bruck ner, zyn plicht zich over de jongen te ontfermen. Deze tracht echter, in Ame rika aangekomen in de huize Frame zijn spionnage voor Dutsland voort te zetten. Dan komen de conflicten, waarvoor ie der reeds vanaf zijn intrede in het Ame rikaanse gezin heeft gevreesd, behalve het meisje Pat, dochter van prof. Frame die in haar argeloosheid geen moeilijk heden vermoedt. Juist door haar handelen toont hi) tenslotte aan het emd van het stuk, na een ontstellende gebeurtenis (die Mike Frame doet afvragen of er voor deze jongen in de toekomst nog wel mogelijk heden zyn een goed mens te worden) dat de mens ln hem nog met geheel ls tenonder gegaan. Hy begrypt te zyn be drogen. Van de spelenden viel Alex faassen jr op. door de duidelyke karaktertekening, die hy de kleine Nazi Emil BrUckner gaf Zeer goed speelde hij de rol van deze 15-jarige jongen, die in wezen ruet slecht is. maar door de yzeren dwang van het Nazidom zich als 'n wreedaard gedraagt. Naast hem is Diny van Dijk te noe men, die met haar komische gebaren en mimiek van Pat het juiste type maakte. Ook de andere spelers: Alex Faassen sr (prof. Frame), Bep Kooy (Jessie Fra me), Stine Lerou als Lee Richards, de as. vrouw van prof. Frame, Frits En gels als M)ller, de man die Emil nog verder op het verkeerde spoor wil bren gen en Greet Schoonenberg (het dienst meisje Frida hebben met hun spel mee gewerkt tot het welslagen van deze op voering. Leger en luchtmacht Vanwege de sectie personeelsvoorzie ning van het Ministerie van Oorlog werd gisteren een voorlichtingsavond gegeven in het Antonius Clubhuis. Sergeant K. van Eyk gaf een beeld van de plaatsingsmogelijkheden, die er bij de Land- en Luchtmacht ziin voor hen, die als beroepsmilitair in dienst willen treden. Deze mogelijkheden zijn zowel voor geschoolden als ongeschool den vrii groot. Zoals overal in grote en kleine bedrijven is er een tekort aan arbeidskrachten. En aangezien men momenteel het leger wel als het groot ste „bedryf" kan aanmerken, is het te kort aan arbeidskrachten naar verhou ding. Nu is het zo aldus sergeant Van Eyk. dat men in het particuliere bedrijf Pieter Langendijk in frisheid herleefd De tanker „Aruba" op de terugweg De Fmse tankboot Aruba heeft op dracht gekregen in de Indische Oceaan te stoppen en naar Constanza in Roe menië terug t« keren, zo verneemt Unl- ter Press van de Finse bond van zeelle den. De Aruba vaart thans in Westelijk® richting tussen Ceylon en de Nicobaren. „wy weten zeer beslist, dat het schip reeds is omgekeerd en koers zet naar de Zwarte Zee", aldus de zegsman van de zeeliedenbond. Rood voor de Kunst goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft vanmorgen het wetsontwerp aangenomen tot in stelling van een Raad voor de Kunst, nadat Minister Cals aan de heer De Vo6 van Stecnwiik WD) de verzekering had gegeven dat hij de experimentele kunst niet zal bevoordelen boven de traditionele kunst. Het is de bedoeling dat da Raad voor de Kunst 1 Januari 1956 zijn werk zaamheden zal aanvangen. Kabinet: „Tot hiertoe en niet verder!" Omtrent de mislukking ran hei overleg over de lonen en salarissen van het overheidspersoneel, verklaar de minister Beel vanmiddag in de Eerste Kamer zeer beslist dat de re gering. nu rust en nog eens ru*t ge boden is in de beweging van lonen en prijzen, zij niet van plan is hoger te gaan dan waartoe zij heeft beslo ten. Hervatting van het overleg heeft geen zin omdat de regering reeds zo ver is gegaan als redelijk mogelilk ls. Het laatste woord in het georgani seerd overleg ls hier eesprdken. Door de regering voorgestelde maatregelen zullen zo spoedig mogelijk worden In gevoerd met ingang van 1 Januari 1955. b.v. kan volstaan met Iemand alleen te testen od ziin vakbekwaamheid. Bij het leger behoort de vakman ook nog aan bepaalde speciale eisen te voldoen: over het algemeen leidereeigenschapoen. Spreker gaf vervolgens een overzicht van de vacatures, die er bit de Land en Luchtmacht ziin. ingedeeld over de verschillende leeftildsgroepen. waarbij sergeant Van Eyk zij, die daarvoor In aanmerking zouden wensen te komen, indeelde ln twee categorieën, mensen, die nog nooit in militaire dienst ziin geweest en meinsen. die hun dienst plicht hebben vervuld of als O.V.W.'er dienst hebben gedaan Aan het slot ran ziin causerie ver telde sergeant Van Eyk iets over de sociale voorzieningen, bezeldlgine. huis vesting. geneeskundige verzorging en pensioen. Ook de kwestie ran bewe gingsvrijheid en verlof kwamen daarbij aan de orde. Tot besluit van deze voorlichtings avond werd een fllmnle vertoond, welke tot titel had „Het verbond van de vrede". De Haarlemse dichter Pieter Langen- dyk (16831756) behoort tot die oud- Nederlandse auteurs, die nog geregeld worden gespeeld. Zo van tyd tot tyd komt een van zyn blijspelen ten tonele. Speciaal twee genieten de voorkeur, n.l. Krelis Louwen en Het wederzyds Huwe- lyks bedrog. Het was met laatstgenoemd blijspel, daterend uit 1714. dat gister avond ..Puck'' voor het LA.K. optrad. Langendyk's opzet by zyn spelen was eigenlyk de zedenmeester te spelen. Niet te verbazen, als men rekening houdt met de tyd, waarin hy leefde: de tijd van de windhandel en valse schyn in leven en streven van alle standen. Maar dat hij nu nog voortleeft op onze hedendaagse tonelen dankt hy toch eer aan het oer- komisohe element, dat hy legde in zyn werk dan aan z(|n pogen een zeden schildering te brengen. Voor het laatste biyft hU te veel aan de oppervlakte, zodat zyn figuren meer typen dan men sen zyn. Maar dan in leder geval toch typen, die ook onze tyden nog weten te raken! Dat heeft de Toneelgroep van en voor jonge mensen Puck gisteravond proef- ondervlndeiyk nog eens bewezen. Met groot genoegen hebben we nog eens weer dit kosteiyjce spel van het trachten door een rijk haweljjk u*fc de misère te komen liefst ven belde kanten I gevolgd tot het happy end. al biyft aan belde zyden de bruidschat achterwege. Voor een niet gering deel mag alt hard werkende groepje Jongeren daar voor de eer voor zich opeisen, want er werd met vaart en met volledige toewij ding en overgave gespeeld. Speciaal de hoofdfiguren verdienen alle lof. Wlm v. d. Heuvel typeerde de kale jonker Lode wijk prachtig en Cecilia Lichtveld deed dat de adellijke joffer van gelijk allooi niet minder. Maar het leeuwendeel van het grote succes, dat dit klassiek Hollandse stuk opnieuw behaalde, wil len we toch toekennen aan Jan Blaaser en Tine de Vries, die als de verlopen soldaat Jan en de handige meld Klaar excelleerden. Welk een frisheid en speelt genoegen weten zy te brengen in hur. zwierige rollen! Aan regisseur Cas Baas alle lof voor de wyze. waarop dit spel van kleur en humor over het voetlicht wordt gebracht. De overige rollen treden minder op de voorgrond, doch zwakke plekken waren er VTywel niet, zodat jen mooi sluitend geheel ontstond in frisse décor* en behoorlilke en bekoorlijke kleding De aan het slot door de wederom on geheel gevulde zaal gebrachte ovarie was een welverdiende hulde aan dit wakkere groepje jongeren. MARKTBERICHTEN LISSE. 22 Maart: Gladlolenvelllng. Op de gladlolen-plantgoedvelllng waren niet veel mooie partijen aangevoerd. Wat goed waa ging graag weg. Gladiolen: Agnlta 6/8 1.20, 4/6 0.90. 2/4 Alfred Nobel 0.80, American Expresa 1.00. Bloemfontein 0.24; Gen. Elsenhower 1.30. 080. 0.22; Jo Wagenaar 1.30, Joh. Strauss 1.00, Leeuwenhorst 0.24; Mansoer 0 95, 0 30; Modern Times 0.65. 0 16: Morning Kiss 0 80; Nieuw Europa 1.00, Plcardy 0 65. Sneeuw- prinses 0.75, 0.60. Vanguard 0.70, Van Tienhoven 0.90, 0.60. Gladiolen kralen per liter: Joh v Ko nijnenburg 1 20, Junlklokken 5.00: Llm- burgla 4 00- Memorial Day 3.25. Bijgoed, diversen: Llllum Regale Album 2e/28 18 40; Llllum Regale 24-op 17 GO; Idem 20/22 8 70. Llllum Rvbrum 18 20 30.00: Llllum Tlgrlnum Splendens 20/22 28.00; Acldanthera 8-op 175; 6/8 120: 4/6 0 40; Montbretla Gemengd 7-op 2 65: Mont-bretla Tram Brilliant 7-op 2 50: Montbretla Rood 7-op 2.60: Am arv Ills Hlppeastrum 26/28 1.90: Oxalls Deppel 4/5 0.19: Calls geel 40 00; Calla Alba Ma culate 37.00; Dubb. Begonia 4/6 8.00. KATWIJK AAN DEN RIJN, 22 Maart. Groenteveiling. Waspeen A 30—47. was- peen B 35—45, witlof I 60—06. witlof II 4550. groene kool 2024. Uien 1819. Kroten A 3233. kroten B 2022. rode Kool 3055. prei 50—61. WOERDEN. 24 Maart Kaasmarkt Op de Kaasmarkt te Woerden zijn vandaag 7 par tijen kaaa aangevoerd Pnizen: eerste soort 2202.31. De handel «is kalm.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3