LEIDSCH DAGBLAD Sir Winston Churchill zou 5 April ontslag willen indienen Lady Eden zou Downing Street 10 reeds geïnspecteerd hebben jn Beraad hogere Rijksamlïtenaren Alleen tverken binnen de officieel geldende tijcl Stassen „ontwapemIlgsassistent,, van president Eisenhower WEERBERICHT 94ste Ja-igang MAANDAG 21 MAART 1955 No. 28479 [Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f0.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Telefonisch van onze Londense correspondent) De geruchten over een op handen zijnd aftreden van Sir Winston [Churchill nemen een steeds positiever vorm aan. Het trekt vooral de aandacht, dat Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh op 4 April met Churchill in zijn ambtswoning in Downing Street 10 zullen dineren. Naar men aanneemt zal zijn toekomst dan zeker ter sprake tomen. Officieel zou hij dan op 5 April, bij de wekelijkse audiëntie in Buckingham Palace zijn ontslag indienen. Op 7 April gaat hij met va- :antie naar Sicilië waar hij een veertien dagen zou blijven. Groot belang wordt ook gehecht aan een bezoek, dat Lady Eden aan Downing Street heeft gebracht waar zij haar toekomstige woning zou hebben jeïnspecteerd. Een factor, die in de speculaties over een aftreden van Churchill seetelt is de groeiende onzekerheid in de rijen van de Conservatieven, waar vele bekwame jongeren al zo lang popelen om de zwakke plek ten in de regering aan te vullen. Eden is de man, die de regering, welke al enige malen is opgelapt, definitief moet repareren. Voordien zou hij een verkiezingscampagne moeten leiden waar- an de Conservatieven hopen, dat zij hun partij een meerderheid van ertig tot veertig zetels kunnen bezorgen in plaats van de magere oorsprong van achttien zetels waarmede zij het totnutoe hebben loeten stellen. Zowel tengevolge van de crisis in de rijen der Socialisten (de crisis an Bevan) als vanwege het opdringen van de jongeren in eigen gele leren, schijnen de Tories althans een meerderheid, van oordeel te ijn dat er verkiezingen gehouden moeten worden, „nu of nooit"! ïaarbij komt dat het aantal van hen, die weinig heil zien in een gesprek oet de leiders van het Kremlin, toeneemt en dit was in feite de enige aden, dat Churchill nog altijd niet de teugels uit handen had gegeven. Blijft Churchill na aftreden in het Lagerhuis Men houdt thans rekening met de «gelijkheid, dat Churchill na zijn af- eden als premier aan het door hem stelde doel blijft vasthouden. In dat ;val, zo wordt voorspeld, éal hij waar- hjjnlijk als Lagerhuislid zijn plaats nemen op de achterbanken. Churchill ju. ook al is hij geen premier meer ge- keg autoriteit bezitten om zijn land I Mr P. Stoffels, de Amsterdamse isl. is Zaterdagavond met de M naar Indonesië vertrokken om Djokja rechtskundige bijstand te ilenen aan vier van de twaalf M.S.-leiders. die daar voor een litaire rechtbank terecht staan. Stoffels op de trap van het tgtuig, dat hem naar zijn moei de taak brengt. op een top-conferentie te vertegenwoor digen, waarbij Eden dan natuurlijk óók van de partij zal zijn. Wij zelf geloven echter, dat Churchill, indien hij zou besluiten af te treden, uit het Lagerhuis zal verdwijnen. De laatste profetie is, dat Churchill zijn plannen binnen enkele weken be kend zal maken, dat Eden het leider schap der regering zal overnemen en voorlopig minister van Buitenlandse Zaken zal blüven zulks om MacMillan, die Eden later zal opvolgen, gelegenheid te geven de defensie te reorganiseren op basis van de atoomwapens-strategie terwijl de kanselier van de schatkist, Butler, vice-premier zal worden. Er zijn er genoeg onder de Conservatieven, die de voorkeur geven aan de rustige Butler als premier in plaats van de minder evenwichtige Eden, die zo zeer met het Foreign Office (departement van Bui tenlandse Zaken) is vergroeid, dat hij nergens anders meer geschikt voor lijkt. In Juni of October Eden's eerste taak als premier zal zijn het vaststellen van de verkiezingsdatum. Volgens sommigen zou binnenskamers reeds besloten zijn de verkiezingen in Juni a.s. te houden. De Conservatieven hebben de enige twee zomer-verkiezin- gen, welke in deze eeuw gehouden zijn, verloren. Maar thans, nu Labour er zo slecht voorstaat, durven ze blijkbaar het risico aan. In het algemeen gelooft men echter, dat eind October het beste tijd stip voor verkiezingen zal zijn, omdat Butler dan waarschijnlijk overtuigend zal hebben aangetoond, dat hij de juiste financiële koers heeft gevolgd. Op 19 April zal hij zijn begroting in dienen, welke, naar iedereen aanneemt, ook al met het oog op de verkiezingen, een zo populair mogelijk karakter zal dragen. Auto tegen boom: Een dode, twee zwaargewonden Zaterdagmiddag is op de Rijksweg tussen Beek en Maastricht, even voorbij het vliegveld een personenauto tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. De bestuurder, ir P. J. M. van Empelen uit Weert, werd op slag gedood. Zijn echtgenote en de heer L. Heuvelmans uit Weert, die bij hem in de auto zaten, werden ernstig gewond en moesten worden opgeno men In het ziekenhuis St Annadal te Maastricht. Hun toestand is niet le vensgevaarlijk. Mevrouw Van Empelen kreeg verwon dingen aan het hoofd en een shock, de heer Heuvelmans kreeg onder meer 'een bovenbeenfractuur. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft de be stuurder een voor hem rijdende auto willen inhalen of passeren en is hij toen tijdens een sneeuwbui tengevolge van de gladheid geslipt. De overledene was vader van zeven kinderen. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het zie kenhuis in Weert. „Regering ziende blind en horende doof" Het bestuur van de Centrale van hogere Rijksambtenaren is Zaterdag in vergadering bijeen gekomen om zich nader te beraden in verband met de mislukte salarisonderhandelingen met de regering. Na afloop werd een communiqué uit gegeven, waarin het volgende gezegd wordt: „Er van uitgaande, dat de regering ziende blind en horende doof is, omdat moet worden vastgesteld dat met name aan de hoofdambtenaren door de maat schappelijke ontwikkeling en de daar mee gepaard gaande toenemende belas ting van het Rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdambtenaarsfuncties en die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen worden gesteld, is het be stuur de stellige overtuiging toegedaan dat de verlangens tot rechtvaardige sa larisverbetering, aan de regering zeer wel bekend en mede gebaseerd op de in komens in de particuliere sector, alles zins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de officiële werk tijd .welke zij onder deze omstandighe den in het algemeen belang geven zon der extra honorering. Het bestuur moet voorts constateren, dat de regering zo weinig het belang inziet van een redelijke bezoldiging van ambtenaren, dat op vervulling van vele vacatures niet mag worden gerekend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar de particu liere sector zal er in tegendeel eerder toe leiden, dat de overbelasting van de hoofdambtenaren in de naaste toekomst zal toenemen. Naar het oordeel van het bestuur is het niet aannemelijk te ach ten. dat met name bekwame krachten op de geldende salarisbasis tot de Rijks overheidsdienst zullen toetreden. Het bestuur heeft daarom besloten een buitengewone verenigingsraad van de Centrale van hogere Rijksambtena ren bijeen te roepen op 2 April 1955 in Amicitia, Westeinde te 's-Gravenhage. In deze vergadering zal het besti opening van zaken geven en het vo stel doen, dat de leden zich in het vervolg uitsluitend zullen bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële geldende werktijd uijvoerbaar is en voor zolang verder gaande salarlsverbeteringcn zullen uitblijven. Belangrijke stap van de V.S. Voor de eerste maal in de geschiedenis een dergelijke functie op dit niveau Nieuwe functionaris krijgt eigen organisatie President Eisenhower heeft Harold Stassen Zaterdag benoemd in de nieu we functie van „speciale assistent van de president voor ontwapening". Stas sen zal zich volledig wijden aan de ont wikkeling van de ontwapeningspolitiek. Stassen. thans directeur van het or gaan voor de hulp aan het buitenland, zal zijn nieuwe werkzaamheden on middellijk beginnen en voorlopig hoofd van genoemd orgaan blijven, tot het nieuwe program voor de hulp bij het Congres is ingediend. Het orgaan voor de hulp aan het buitenland houdt 30 Juni a.s. op te bestaan. In de officiële verklaring van het Witte Huis wordt verder gezegd: „Van Stassen wordt verwacht, dat hij reke ning houdt met de volledige conse quenties van de nieuwe wapens in be zit van andere landen, zowel als Vannacht lichte vorst nvankelijk weinig, later weer meer 'olking met kans op enige regen in Zuiden van het land. Vannacht op Eeestc plaatsen lichte vorst, morgen Mag dezelfde temperaturen als van- ij of iets hogere. Aanvankelijk wei- wind, later matige wind tussen Zuid Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 22 MAART. op: 6.43 uur; onder: 18.57 uur. n op: 5.37 uur; onder: 17.16 uur. ogwater te Katwijk te 2.15 en 14.28 u. Bilt verwacht tot morgenavond: öil nummer bestaat uit 10 pagina's STASSEN V.S.; dat hij de toekomstige waar schijnlijke ontwikkelingen van de be wapening en de gezichtspunten over weegt van de militairen, burgers en functionarissen van onze regering en van andere regeringen". Stassen zal ln zijn nieuwe functie de bijeenkomsten van de .Nationale vei ligheidsraad" en het kabinet bijwonen. De staf van deze raad. die de Dlannen opstelt, zal hem helpen bil het formu leren van zijn politiek, maar hij zal waarschijnlijk later zijn eigen organi satie in het leven roepen. Dit is de eerste functie op kabinets niveau. welke ooit door een regering voor de ontwapeningspolitiek is inge steld. Minister-president Drees heeft i laan is genoemd naar de grondleg- Zaterdagmiddag in Den Haag nabij gcr van het steno-systeem en werd de Aletta lacobsweg. een straat-derhalve ook in dat schrift op het naambordje onthuld, dal de naam'bordje vermeld. Links dr Drees. in AW. Grootelaan" geeft aan een gezelschap van twee dochters van laan in de nieuwe wijk aldaar. De I wijlen de heer Groote. Convair in de V.S. in lucht ontploft In de huurt van het vliegveld van Springfield in de Amerikaanse staat Missouri is een vliegtuig van de „Ame rican Airlines", een tweemotorige Con vair, met drie bemanningsleden en ten minste 29 passagiers aan boord brandend neergestort. Volgens de politic hebben zeker acht tot tien personen de dood gevonden. Het toestel was op weg van New 'ork naar Tulsa in Oklahoma. Volgens een woordvoerder van de American Airlines is het klaarblijkelijk in dc lucht ontploft, voordat het op het vliegveld van Spring field zou landen. In de verklaring van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat Stassen de ver antwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de Amerikaanse ontwapeningspo litiek zal hebben namens de president en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Zo nodig zal het Congres wor den geraadpleegd en zijn goedkeuring gevraagd, voordat er maatregelen wor den genomen of een politieke gedrags lijn bekend gemaakt. De jongste zitting van de Ontwape ningscommissie van de V.N. in Lenden had geen voortgang opgeleverd, aldus wordt nog in de verklaring gezegd. „Minister voor ontwapening" De functie van Stassen zal „minis ter voor ontwapening" zijn. De presi dent heeft hem opdracht gegeven, on middellijk aan het werk te gaan en ontwerp-aanbevelingen voor ontwape ning op te stellen. Volgens een verkla ring van het Witte Huis zullen deze aanbevelingen .indien zij door regering en Congres worden goedgekeurd, als „basis-politiek" dienen. Het is een hele toer de lente te vindendie vandaag in ons land heet te zijn aangekomen, maar deze peuter is er toch in geslaagd! K. L.M.- vlieger doodgeschoten Tijdens autorit in Djakarta Zaterdagavond is in de benedenstad van Djakarta bjj de beschieting van een auto. die het bewaakte havenge bied binnenreed door dienstdoende militairen de 24-jarige J. van Hey- ningen door een kogel dodelijk getrof fen. Hij was derde vlieger bjj de K.L.M. en bezocht Zaterdag voor dc eerste maal Indonesië. De heer Van Heyningen was met zijn in Djakarta woonachtige broer en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltijd te gebruiken. Op de terugweg naar de stad reed de auto het verboden „havengebied Priok" bin nen, waarvan de grens volgens de auto bestuurder niet zoals gebruikelijk zou zijn aangegeven. De dienstdoende mili tairen daar losten schoten, waardoor Van Heyningen dodelijk in het achter hoofd werd getroffen. De zaak is in onderzoek. In aansluiting hierop vernamen wij nog, dat de vlieger oorspronkelijk naar Sydney zou vliegen. In Bangkok werd hij echter overgeplaatst op het toestel voor Djakarta. Het slachtoffer woonde te Amsterdam en was in December jj. gehuwd. Spanning in Zuid-Vietnam Generaal „Afgesneden vinger" zal strijden tegen regering van Djem Secteleider wenst bewind van nationale eenheid Generaal Bacoet, de 31-jarige leider van de Boeddhistische secte der Hoa Hoa, die zich verzet tegen de regering van de R.K. premier van Zuid-Vietnam, Djem. zal zich gewapenderhand verzet ten als de premier een militaire actie tegen zijn beweging zou beginnen. Hij heeft aan journalisten buitge maakte documenten laten zien, waarin de opstelling van de regeringstroepen was vermeld. Zelf beschikt h\j over een strijdmacht van 3.500 man, doch, zo zei hij, hij zou het bevel over alle' strijd krachten der Hoa Hoa krijgen (geraamd op bijna 20 000 man) als de regerings troepen een grootscheepse campagne zouden beginnen. De gevechten tot nu toe waren van weinig belang. Bacoet zei verder dat zich reeds regeringstroe pen in zijn gebied bevinden, doch dat zij in hoofdzaak de steden beheersten, terwijl zijn troepen meester zijn op het platte land. De regeringstroepen zijn beter uitgerust dan de zijne, doch het moreel van de Hoa Hoa is aanzienlijk beter. Bacoet zei tegen eind Maart een aanval te voorzien. Bacoet zei, dat er een regering van nationale eenheid diende te komen De Communisten zouden niet zonder strijd verdreven kunnen worden. Hij zei met Tragisch voorgevoel Een predikant ln de Engelse plaats Leicester, de 41-jarige ds Eric Ranshaw, schreef dezer dagen ln het gemeente blad, dat ,.op de fiets stappen in Lei- cester gelijk staat met zijn leven ln eigen hand nemen". Zaterdng begaf hij zich per rijwiel naar de gemeentebe graafplaats om een rouwdienst te lei den. onderweg kwam hij in botsing met en auto en werd gedood. Admiraals in Sovjet-Unie gelijk aan maarschalken Op grond van een decreet van het presidium van de Opperste Sovjet zul len de „admiraals van de vloot van de Sovjet-Unie" ln rang gelijk zijn aan de maarschalken. Het decreet, dat de rang „admiraal van de vloot" verandert in „admiraal van de vloot van de Sovje-t Unie", verleent deze officieren ln feite dezelfde rang als de maarschalken. tegen de Amerikanen te zijn, als deze tenminste niet de politiek van de pre mier, tot het afschaffen van particuliere legers van onderschelden secten, zouden steunen. Deze legers konden opgenomen worden in een nationaal leger als er een regering van nationale eenheid zou zijn. Bacoet. wiens naam „algesneden vin ger" betekent, kreeg deze naam. omdat hij eens. toen hij zfln troepen tot strijd tegen de Fransen aanspoorde, de top van zijn linker wijsvinger afsneed mee de woorden „ik zal het imperialisme af houwen als dit". Echtelijke twist leidde tot explosie Te Pont-Rousseau bi] Nantes (Frankrijk) heeft een echtelijke twist ten gevolge gehad, dat het dak van het huis er af vloog, het huiselijke meubilair vernield werd, een buurman uit het puin gegraven moest worden en de echtgenoot naar het ziekenhuis overgebracht moest worden Twee echtelieden hadden name lijk twist en de man dreigde zijn vrouw met een pistool. Zij rukte hierop een gasbuis los om zdch te verweren, niet lettend op het ont snappende gas. Dit kwam toen door het haardvuur in de kamer tot ontploffing, met bovenvermeld ge volg. Twintig Russische zeelieden krijgen asyl Dc Ver. Staten hebben besloten, asyl te verlenen aan ongeveer twintig Rus sische zeelleden, die hun schip, de tan ker Toeapse, verlieten, nadat de Chinese Nationalisten het in Juni ter hoogte van Formosa hadden onderschept en in be slaggenomen, aldus is ln Washington vernomen. De tanker en de 28 man bemanning, die verkozen hebben op het schip te blij ven. zullen binnen enkele weken aan de Sovjetrusslsche autoriteiten worden over gedragen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1