LEIDSCH DAGBLAD Franse premier capituleert voor de anti-belasting-agitatie Nieuwe knauw voor liet toeh al geslonken aanzien van de staat Washington huiverig ook andere documenten vrij te geven WEERBERICHT Relletjes van Leuvense studenten tegen de onderwijswet-Collard Treedt Churchill begin April al'? Geen resultaat inzake overleg salarispositie Rijkspersoneel Mate Jav.gang ZATERDAG 19 MAART 1955 No. 28478 pirecteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Faure laat sicli de net voorschrijven Het portret van Koningin Eliza- Ih, geschilderd door de Italiaanse list Pietro Annigoni in opdracht het Londense visverkopers- \ie. De Koningin en haar familie ven enthousiast over het portret noemden het het beste, dat tot toe xvas vervaardigd. Chef Luchtmachtstaf ziek Lultenant-generaal-waarnemer A. Ba- u, die enige weken geleden voor een mtatiereis naar de Ver. Staten ver- tten is. zal zich waarschijnlijk van- !g inschepen voor de terugreis naar Ierland. De Chef-Luchtmachtstaf lit in Amerika tot twee keer toe een ite hartaanval gehad en mevrouw retta is enige degen geleden naar r-York vertrokken om haar echtge- op de terugreis te vergezellen, a kringen van de Kon. Luchtmacht :dt men er rekening mede. dat de israal voorlopig enige tijd rust zal aen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De eerste dag van de financiële debatten gisteren in de Franse Kamer hebben de anti-belastingagitator Pierre Poujade (die temidden van de leden van zijn staf als een ongekroonde koning gnuivend op de publieke tribune troonde!) een nieuwe overwinning bezorgd, een overwinning waarvoor hij zelf geen hand hoefde uit te steken. Premier Faure had in het regeringsprogramma aan gekondigd, dat hij de verlenging van de economische volmachten zou vragen waarvan zijn voorganger Mendès-France, nauwelijks gebruik heeft kunnen maken. Een grote meerderheid van rechtse afgevaardigden had Woensdagmor gen echter in de financiële Kamercommissie als els gesteld, dat de regering dan eerst maar eens bepaalde controle.maatregelen op de belastingen moest opheffen, die zeven maanden geleden door het parlement zijn aangenomen. De fiscale controle is een splinter in het oog van Pierre Poujade, die nu eenmaal van oordeel schijnt te zijn dat de regering maar vertrouwen moet hebben in de burgerzin van de kleine middenstanders, die zelf wel zullen vaststellen hoeveel belasting zij kunnen en wensen te betalen!!! Weliswaar heeft Faure deze uiteraard onmogelijke els niet officieel geslikt, maar, door af te zien van de speciale volmachten in hun oorspronkelijke vorm, heeft hjj voor de handlangers, die Pou jade in groten getale in het parlement bezit, gecapituleerd. Faure heeft nu beloofd een nieuw voorstel te zullen in dienen waarin hij zijn eisen zal matigen. Nu zullen ambtenaren en arbeiders hun eisen stellen De minister van Financiën Pflimlin heeft gisteravond laten doorschemeren, dat de belastingcontrole op de winke liers herzien en verzacht zal worden. Mochten de aanhangers van Poujade in het parlement met deze concessies nog niet tevreden zijn dan zal, zo heeft Faure vannacht om kwart over 12 aangekon digd, de vertrouwenskwestie worden ge steld. Het is lang niet zeker, dat- Faure dan als overwinnaar uit de strijd zal treden want het Poujadisme begint nu zienderogen zijn rechtse regeringsmeer derheid te ondermijnen! De officiële motivering van Faure's bedenkelijke manoeuvre is dat hij geen crisis wil riskeren aan de vooravond van. de behandeling van de Paryse accoorden in de Senaat, die a.s. Woensdag zal Londen verzet zich tegen publicaties van de stukken van Potsdam m" of: „waarom niet I Amerikaanse ministerie van Bul- indse Zaken zou het plan hebben de van alle oorlogsconfcrcnties i Geallieerde leiders (Cairo, 1953: 1943; Potsdam. 1945) vóór an dit jaar te publiceren. Maar gelichte functionnarissen in Wash- 1 zyn van mening, dat de wereld- die op de publicatie van de confe- liedocumentcn van Jalta een nieuwe meling van het publicatieprogram Sselyk maakt. (Met andere woorden: Het wintert voort k Bilt verwacht tot morgenavond: «1 bewolking met sneeuw- of hagel- m. maar ook enkele opklaringen isnkelyk matige, tydelyk kracmige d tussen Noord en West, Later over- end matige veranderlijke wind. innacht over het algemeen lichte it, morgen overdag temperaturen boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). It K.N.M.I. deelt mede: Noordpool, waar op het ogenblik n lange Poolnacht de ochtendsche- ing intreedt, wordt het weer beheerst een machtig gebied van hoge lucht- Een uitloper van dit maximum zich over Groenland en IJsland het Zuiden uit. Aan de flank van uitloper stroomt voortdurend bui- Woon koude lucht over de Noorde- IJszee naar West-Europa. In deze ie lucht komen een aantal storin- voor. waarvan er een in ons land sneeuw gebracht heeft. Vanmorgen er op verschillende plaatsen ln het ongeveer een decimeter sneeuw, langs de kust van Holland en in athe. iens opklaringen heeft het vannacht gevroren, de laagste temperatuur de Eindhoven, n.l. min vijf. Duitsland waar het vannacht lange onbewolkt is gebleven, is de tempe- ar nog belangrijk verder gedaald, station aan de Elbe meldde van- ren 14. een ander ten Noorden van In zelfs 16 graden vorst, verdere vooruitzichten kunnen niet rs luiden dan aanhouden van het It weer, waarbij de kans op buien blijft. 20 MAART op: 6.47 uur; onder: 1853 uur. n op: 4.57 uur; onder 14.40 uur. Water te Katwijk te 0.37 en 13.05 '21/3 te 1.34 en 13.51 uur). de Republikeinen kunnen het om bin nenlandse politieke redenen wel nodig achten tot publicatie over te gaan, maar beginnen. Ofsohoon men dat argument uit internationale overwegineen des noods wel billijken kan. heeft de rege ring niettemin een prestigeverlies ge leden, waarmee de toch al zo geslonken autoriteit van de staat een nieuwe gevoelige knauw werd toegebracht. Een beweging, die maar een begrensde sector van het maatschappleijke leven bestrijkt, en die bovendien niet recht streeks in het parlement vertegen woordigd is, heeft nu dus kans gezien de regering de wet te dicteren!! Daar mee is opnieuw aangetoond dat de staat niet meer over de kracht en liet aanzien beschikt, welke nodig zyn om het belang van de gemeenschap af doende te beschermen. Want een kind kan natuurlijk begrijpen dat de voor delen. welke de middenstand nu in de schoot geworpen krijgt, op andere groepen zullen moeten worden ver haald, in de eerste plaats groepen als ambtenaren en arbeiders, die met de opgave van hun inkomsten nu een maal niet knoeien kunnen en die daardoor in verhouding met de vol gelingen van Poujade toch al oneindig veel zwaarder waren belast. Deze beide categorieën moeten nu al ongeveer driekwart van de belastingen opbrengen!! Het hek is nu dus vrijwel van de dam en zonder veel illusies kan men de acties van de vakverenigingen en andere organisaties afwachten, die zich zeker zullen beroepen op de privi leges, die de winkeliers nu werden toegekend. Ook in West-Duitsland woedt schoolstrijd Bonn en Rome houden rast aan een met Hitier gesloten concordaat Socialisten in Saksen houden het been stijf De Belgische studentenstad Leuven, waar een R.K. universiteit gevestigd is, is gisteren het toneel geweest van relle tjes. Ofschoon de burgemeester samen scholingen van meer dan vijf personen verboden had, dromden studenten hier en daar samen om te protesteren tegen de onderwijswetten van de Socialistische minister Collard. Vrijdagochtend wer den twee politieagenten gewond, toen zij de studenten wilden beletten hun jeep om te kantelen. Ook 's middags was het zeer onrustig in de stad. De studenten gingen de politie te lijf met voetzoekers, tengevolge waarvan een zevental leden de gendarmerie, die versterking uit de reactie in het buitenland is van dien Brussel had gekregen, in het grfaat aard, dat zy er verstandig aan zouden werd gew0nd. Gisteravond dreef de rijks- doen zich nog eens te bedenken, Red-L wacht samen met de politie na afloop Een woordvoerder van het Britse minis- va„ cen protestvergadering groepen stu- S!ej'e t™? Buitenlandse Zaken heeft denten uiteen, die zich in het centrum reeds te kennen gegeven, dat Engeland ophielden u Potsdam-do- 0m elf uur werden nog negentien stu denten in arrest gehouden. Enkele studenten waren er in de mid dag in geslaagd het stadhuis binnen te dringen, waar zij zich in de zes torentjes hadden geïnstalleerd. Zij ontvouwden spandoeken, waarop ..Weg met Collard" te lezen stond, en bliezen op een trompet. Inmiddels had den andere studenten de vlag van hun studentenvereniging aan de voorgevel van het stadhuis gehangen, alsmede een vlag aan elke zijgevel. De studenten hadden op de wentel trappen, die zeer nauw zyn en toegang verschaffen tot de torentjes, prikkel draad ontrold. De politie meest langs het dak en de dakgoot binnendringen om de studen ten te verjagen Vijf studenten werden gewond. Een van hen moest met een ziekenwagen naar het ziekenhuis worden gebracht. Ook aan de toren van de St. Pieters- hoofdkerk hing een spandoek met de woorden „De noodklok luidt, weg met Collard". Neder-Saksen wil niet van toegeven weten De vraag of het in 1933 tussen het Vaticaan en Hitiers regering gesloten Op deze conferentie werden de plan nen voor de bezetting van Duitsland op gesteld. Zij werd na de Duitse capitu latie in 1945 gehouden. Stalin, presi dent Truman en de Britse premier na men er aan deel. eerst in de persoon van Churchill en toen in de persoon van Attlee. (na de Labour-overwinning in Groot-Brittannlë) De woordvoerder van het Britse mi nisterie zei, dat Engeland een zelfde houding tegenover dit nieuwe Ameri kaanse plan innam als tegenover de pu blicatie van de documenten van Jalta. Engeland acht een publicatie van bij zonderheden zo kort na de conferentie en tijdens het leven van deelnemers niet gewenst. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft gisteren op een persconferentie in Ottawa (Canada) de publicatie van de documenten van Jalta verdedigd met de opmerking, dat dit in overeenstemming is met „het aanvaarde Amerikaanse gebruik". De publicatie was geschied in de normale gang van zaken ln het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarbij periodiek documenten worden gepubliceerd, die betrekking hebben op diplomatieke ge beurtenissen in het verleden. De enige vraag is niet: „Waarom?", maar: ..Waar om niet?" rijksconcordaat nog als geldend recht moet worden beschouwd is thans aan het Constitutionele Gerechtshof der Bondsrepubliek in Karlsruhe voorgelegd. De Bondsregering zelf heeft tot deze stap besloten, nadat zij er niet in ge slaagd is het Socialistisch geregeerde land Neder-Saksen ertoe te brengen het concordaat te respecteren. Zowel de Bondsregering als het Vaticaan hebben herhaalde malen te verstaan gegeven, dat zy beide het concordaat nog als gel dend beschouwen. Het land Neder-Saksen heeft vorig jaar een nieuwe schoolwet ingevoerd, die het voortbestaan van een groot aantal bijzondere scholen onmogelijk maakt. Naar opvatting van de R.K. geestelijk heid zyn de voorwaarden voor de stich ting van haar scholen zo streng, dat zij niet meer met de bepalingen van het concordaat in overeenstemming te bren gen zijn. Daarover heeft zich een lange strijd ontwikkeld, waarbij de Bondsre gering op verzoek van het Vaticaan her haalde malen vergeefs heeft getracht de Socialistische regering tot toegeven te brengen. In tegenstelling tot de opvatting van de Bondsregering bestrijdt de regering van Neder-Saksen de geldigheid van het concordaat. Zy is nu door de Bondsrege ring beschuldigd de uitvoering van voor geheel Duitsland geldende internationa le verdragen onmogelijk te maken en daardoor te kort te schieten in haar plicht van trouw jegens de federatie. Ook in Beieren De schoolstrijd is thans niet alleen in Neder-Saksen. doch ook in Beieren hoog opgelaaid. De nieuwe regering van Beieren, waarin de Christelijke partij geen zitting heeft hoewel ze de groot ste van het land is, heeft nieuwe wets ontwerpen ingediend, die de opleiding van onderwijzers regelen. Daartegen heeft de R.K. kerk verzet aangetekend, daar zy op grond van het Beierse con cordaat gerechtigd meent te zijn de op leiding van onderwijzers geheel in ei gen hand te houden. Ook de pauselijke nuntius in Duits land, aartsbisschop Münoh, heeft in München reeds geïntervenieerd. Hij heeft daar de opvatting van het Vatl- oaan geuit, dat de voorgestelde opleiding in strijd zou zyn met het Beierse con cordaat. *1 nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Geruchten in <le Engelse pers EDEN Het Londense blad ..Daily Express" meldde heden, Zaterdagochtend, dat premier Churchill op het punt staat af te treden en waarschijnlijk in de eerste week van April de functie van premier zal overdragen aan de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden. I Het blad zegt dit te hebben vernomen in „welingelichte kringen in Westmin ster". Dc (Conservatieve) Yorkshire Post schreef Vrydag reeds, dat onder de Con servatieve leden van het parlement wordt verwacht, dat premier Churchill zal af treden vóór het beerotingsdebat in het parlement, op id April, uc iiik.lnn Post verwacht, dat Churchill „binnen de komende twee weken" zal aftreden, voor dat by met vacantie naar Sicilië gaat.' Maandag 21 Maart begint de lente.. 4 Centredes met voorstellen niet accoord Motie A.R.K.A.: „Landsbelang geschaad" CtiURCtilLL De Centrale Commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren bijeengekomen onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer A. Mastenbroek. „In deze vergadering werden o.m. de besprekingen voortgezet over de salaris- positie van het Rijkspersoneel, waarom trent in de voorgaande vergadering door de regering nadere voorstellen waren gedaan. Deze voorstellen hielden in: le een verhoging van de lonen van de werklie den ingediend in de toongroepen 1 en 2 met drie cent; 2e. de toekenning aan de in loongroep 1 ingedeelde werklieden, indien zij op of na 1 Januari 1955 het maximum hebben bereikt, van een toe slag na een, twee en drie jaar van onder scheidenlijk 1, 2 en 3 cent; 3e. een ver hoging van de lonen van de werklieden ingedeeld in loongroep 3 met 4 cent en van de vaklieden ingedeeld ln de loon groepen 4. 5 en 6 met 5 cent; 4e. een overeenkomstige verhoging van de sala rissen van de ambtenaren tot en met de schrijver met f.8per maand, en met f. 14.50 tot en met de commies A, gepaard aan een denivelleringsverhoging van de salaristabellen boven de commies A tot een maximum van ruim 3%. Deze laatste verhoging was gebaseerd op de beperking van de op 1 Maart 1951 gegeven salaris verhoging van 5% tot een maximum van f200 per jaar. Mede in verband met de jongste sala risherziening voor de verplegenden werd voorgesteld deze categorie van verhoging uit te sluiten. Na ampele besprekingen konden 4 van de 5 in de Centrale Commissie zitting hebbende Centrales van Over heidspersoneel zich niet met deze voor stellen verenigen". Tot zover het communiqué. Naar wij nader vernemen is het over leg hiermede afgelopen. Enkele uren nadat de centrales van ambtenarenorganisaties aan de regering hadden medegedeeld dat de door deze aanhangig gemaakte voorstellen Inzake de salariëring van ambtenaren onaan vaardbaar waren geacht zyn de leden van de afdeling Haarlem van de Alg R.K. Ambtenarenvereniging ..Arka" gis teravond in een buitengewone vergade- •ing bijeengekomen om te luisteren naar ,:en uiteenzetting van dr W. J. J. Dijs- selbloem. directeur van het Arka-bureau en vertegenwoordiger van de Vereniging in de Centrale Commissie voor georga niseerd overleg Aan het eind der vergadering is een motie aangenomen waarin geconsta teerd wordt dat bij de regering geen geneigdheid bestaat een afdoende ver betering der salarissen tot stand te brengen. Overwogen wordt dat door de weigering van de regering om te ko men tot een afdoende salarisregeling voor het overheidspersoneel de nood in vele ambtenarengezinnen is geste gen lot ongekende hoogte cn dat hier door grote ongerustheid en ontevre denheid bestaat bü alle overheidsdie naren, waardoor niet alleen de belan gen van de ambtenaren doch ook het landsbelang wordt geschaad. In de motie werd besloten ontevre denheid uit te spreken over de wijze waarop de regering als werkgeefster de belangen behartigt van haar perso neel en haar volle vertrouwen nit te spreken over het ter zake gevoerde en nog te voeren beleid door het hoofd bestuur van de Arka. Het hoofdbestuur van de R.K. Bond' van Overheidspersoneel heeft naar aan leiding van het beëindigen van het over leg een buitengewone Bondsvergadering uitgeschreven voor Woensdag 30 Maart in Krasnapolsky te Amsterdam. Het hoofdbestuur zal op deze vergadering verslag uitbrengen over de gang van zaken gedurende deze uitermate moei lijke salarisonderhandelingen en verant woording over het in deze periode ge voerde beleid afleggen. Oudste Nederlander: 104 De heer J. Kip (Dreischor) Nederlands oudste mannelijke in woner de heer J. Kip te Dreischor, heeft gisteren zyn 104e verjaardag gevierd. De oude heer geniet nog cen uitstekende gezondheid en was al vroeg present om de gelukwensen van de bezoekers in ontvangst te nemen. Ook ontving hjj vele geschenken, schriftelijke gelukwensen en tele grammen. waaronder cen van de Commissiaris der Koningin in Zee land. De kleuters van de openbare kleuter school hebben hem 's-morgens toege zongen, terwyl de schoolkinderen hem 's-middags een zanghulde brachten. Zij zongen een speciaal voor hem gemaakt lied. De feestdag voor de heer Kip is 's-avonds afgesloten met een serenade van het Harmoniegezelschap „Crescen do". Hebben Russen ook atoonionderzeeör 'i De correspondent in Washington van de .„New York Post", Robert Allen zegt uit niet nader genoemde bron te heb ben vernomen, dat de Russen sinds het begin van dit jaar bezig zyn met proef nemingen met een atoomonderzecer. Deskundigen van de inlichtingendienst zouden enkele van deze proefnemingen Jiebben gadegeslagen. „Uit rapporten van deze agenten blijkt, dat de Rus sische atooinonderzeeër op verscheidene belangrijke punten van mindere kwa liteit is dan dc Amerikaanse „Nautilus" die juist zijn proefvaarten heeft beëin digd."

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1