LEIDSCH DAGBLAD Prof. Gerbrandy op de bres voor het recht der Ambonezen in; WEERBERICHT Roosevelt wilde Britse invloed in het Verre Oosten uitschakelen Ook Frankrijk wil A-bommcn «aan fabriceren, zegt Fanre Pijnlijke situatie ingetreden in radio-branche Publiek aarzelt thaus nieuive toestellen te kopen 94ste Jasigang DONDERDAG 17 MAART 1955 No. 28476 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bewogen betoog in Tweede Kamer Beschu Idigingen tegen K.P.M. (Van onze parlementaire redacteur) In een bewogen betoog heeft prof. Gerbrandy (AR) gistermiddag in de Tweede Kamer de minister-president, dr Drees, trachten te bewegen maat regelen te nemen tegen het vervoer van Indonesische troepen door de Kon. Paketvaart Maatschappij en overal uit te spreken, in het Nederlandse Parle ment en in de Ver. Naties, dat tegenover Ambon een afschuwelijk onrecht is gepleegd en dat de regering haar mond niet zal sluiten alvorens recht is gedaan jegens de trouwe Ambonezen. Minister-president dr Drees antwoordde dat het probleem Ambon een gevoelige snaar raakt in ons volk en ook bij de regering, maar dat met het inslaan van de weg, die prof. Gerbrandy voorstelt, niemand zou zijn gediend, ook niet de Ambonezen, die in ons land verblijven. medeplichtigheid aan landverraad, want zij verveert troepen naar de Mol ukken, die vam daar binnendringen in Nieuw- Guinea. Ambonezen tegen Soekarno's tyrannie Verontwaardigd constateerde prof. Gerbrandy, dat Indonesië sedert 1945 nog nooit afspraken is nagekomen. Ook niet de RTC-overeenkomsten vol- Als de K.P.M. er niet geweest was Prof. Gerbrandy zette uiteen, dat de 5FM door het vervoer van Indonesische Soepen heeft meegeholpen Ambon naar ice ondergang te voeren. De KPM zou fiat volgens prof. Gerbrandy hebben ge daan op grond van financiële overwe- GERBRANDY jen, want zij bezat in Mei 1954 in de 'sche Archipel 99 schepen met een age van 170.000 ton, terwijl toen [B.OOO ton in aanbouw was. Men had dus mooi bedrijf en diat men dan niet gauw enig risico neemt, is te begrij- jen. Maar de Ambonezen zeggen nu: T.Wij Ambonezen zouden nog vrij zijn als lie KPM er niet was geweest". Daarin 1 nebben de Ambonezen gelijk", aldus i pf. Gerbrandy. „Nederlandse schepen •j |iebben de Ambonezen van hun vrij- jïeid beroofd. Op grond van art. 100 van kt Wetboek van Strafrecht zou de ÏPM moeten worden vervolgd wegens i *t verrichten van handelingen, die het 1 waar inhouden dat Nederland wordt «trokken in een oorlog. Dat gevaar is s. 'iohtbü. wanit als Ambon de besohik- P tog krijgt over een onderzeeër, die een 2 rhip van de KPM torpedeert, dan is j.federland in de oorlog betrokken en we s, aoeten oppassen dat we niet in de strijd 18 iwrden betrokken aan de verkeerde iaat, tegen Ambon". De KPM zou ook kunnen worden ver- p>!gd', volgens prof. Gerbrandy, wegens i.g Dr Adenauer roept w' Schlitter terug Bondskanselier Adenauer heeft Woens- lag Oskar Schlitter, de Westduitse di- ZCK llomaat, die Dinsdag eigenmachtig met vin- 'Sn echtgenote naar Londen reisde, op- doek («kagen naar Bonn terug te keren. ett Schlitter, raadsman van de Westduit- ambassade in Londen, was in het be- van dit jaar naar Bonn ontboden Rr to uitleg te geven over een uitlating 20607jtm zijn vrouw op een Kerstontvangst """""'to de ambassade. Zij had toen, zoals TTaen weet, over Groot-Brittannië ge- 'AJJproken als over „vijandig gebied", tan- Dinsdag keerden Schlitter en zijn tuw onverwachts en blijkbaar zonder lracht van superieuren, naar Londen es m louw ppdra [«rug. 851 Drie jaar voer Matusow De Amerikaan Harvey Matusow, die tort geleden in de openbare aandacht ,V toani te staan in verband met onjuiste krklaringen tegen Communisten, is door of lie federale rechtbank van El Paso lot Irle jaar gevangenisstraf veroordeeld, "PBartgens belediging van het Ilof. en j Hy beledigde het Hof door „opzettelijk .pwaarheid te spreken" om te trachten *n nieuwe berechting te verkrijgen van en i'^ton Jencks. een vakbondsfunctionaris. Matusow zei: „Het gaat in feite niet mij Het gaat om het gehele veilig- 3_Jsstelsel van de regering" Koude nacht j De Bilt verwacht tot morgenavond: [Helder weer met slechts enkele ver- Pelde buien, voornamelijk in de toust- "avincies. Tot matig afnemende wind Noordelijke richtingen. Vannacht fftte, hier en daar mogelijk matige fst. Morgen overdag temperatuur en- pe graden boven nul. (Opgemaakt te 10 uur) 18 MAART Zon op: 6.52 uur; onder: 18.50 uur. Maan op: 4.02 uur; onder: 12.15 uur. 1 Hoogwater te Katwijk te 10.11 en f.02 uur. Hit nummer bestaat uit 12 pagina's gens welke Ambon zich in vrijheid zou kunnen uitspreken over zijn verhou ding tot Nederland en Indonesië. Dat is hun door de houding van de Repu bliek Indonesië, die zich niet hield aan het accoord omtrent een federa tieve Staatsvorm, onmogelijk gemaakt. „Toen zy niet de gelegenheid kregen te beschikken over eigen recht", aldus prof. Gerbrandy met trillende stem, „hebben de Ambonezen gedaan wat wij hun hadden beloofd. De Ambone zen willen vrij zijn van de tyrannie van Soekarno en de zijnen". „Wij mogen nooit komen te staan tegenover Ambon", vervolgde prof. Gerbrandy. „Wij moeten alles doen wat wij kunnen tegen dc KPM. Spreek openlijk uit in het Nederlandse par lement, in de Ver, Naties, dat er een afschuwelijk onrecht is gepleegd tegen over Slaat en volk van Ambon. De regering moet baar mond niet sluiten voor er recht is gedaan aan de trouwe Ambonezen, spreek het uit dat het volk van Ambon in zijn recht staat. Wij moeten onze houding zo zuiver stellen, dat er geen twijfel kan be staan waar Nederland staat in het geding. Wij behoren nooit toe te geven aan het jagen van Indonesië, dat het probleem wil oplossen door Ambon te gronde te richten". Slot op Pag. 2 Schokkende onthullingen van de geheime stukken der con ferentie van Jalta inl945 Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de documen ten van de conferentie van Jalta vrijgegeven. Deze waren totnutoe geheim. Zoals men weet werd de conferentie in 1945 gehouden tussen Roosevelt, Stalin en Churchill. Thans is aan het licht gekomen, dat Roosevelt bij die gelegenheid in het geheim aan Stalin had voorgesteld, dat Korea na de oorlog onder het beheer van de Sovjet-Unie, China en de Ver. Staten zou worden geplaatst en dus met uitsluiting van Sroot-Brittannie. Ook had de Amerikaanse president voorgesteld Indo-China onder beheer te plaatsen in plaats van het aan de Fransen terug te geven In politieke en diplomatieke kringen in Londen is groot opzien gebaard door de publicatie van deze geheime documenten, omdat daaruit zonneklaar blijkt, dat Roosevelt de Britse invloed in het Verre Oosten wilde uitschakelen. Zo had de Ameri kaanse president aan Stalin voorgesteld de Britse kroonkolonie Hongkong aan China te geven. Men verwachtte in Londen, dat de openbare mening hierdoor ten zeerste zou geschokt worden. Het is wel zeker, dat Sir Winston Churchill, die zich ook wel gevoelig getroffen zal gevoelen door deze onthullingen, in het Lagerhuis een stroom van vragen te beantwoorden zal krijgen. 9 Slot op Pag. 2 Het Delftse gemeentebestuur heeft door de beeldhouwer Joh. Bijster- veld een drietal muurplaquettes laten vervaardigen ter ere van een drietal grote Delftenaren. n.l. Huygh de Groot. Vermeer en Antonie van Leeuwenhoek. Zij zullen ingemetseld worden in de naar deze mannen genoemde straten. Op de foto de beeldhouwer met de plaquette voor Van Leeuwenhoek. Prachtige redding van de „Rode Zee" Vrachtschip in acht minuten op sleeptouw De Nederlandse sleepboot „Rode Zee" is Woensdag In Brisbane aangekomen met het Australische vrachtschip „Uloo- loo (3236 ton). De „Rode Zee" heeft dit schip op „wonderbaarlijke wijze" gered, aldus het Engelse persbureau Reu ter, toen het op 8 Maart hulpeloos rond dreef in een zware wervelstorm in de Koraalzce. 800 km. van Brisbane. De gezagvoerder van het vrachtschip, Harttrick, was dan ook vol lof over het zeemanschap van kapitein C. Kalkman .(uit Rotterdam) van de „Rode Zee", die, ondanks windsnelheden van 145 km. per uur, binnen acht minuten de „Ulooloo" op sleeptouw had genomen, toen dit schip afdreef naar een rif en alles reeds verloren scheen „Mij" land mag zeker niet tot de tweede rang afdalen (Van onze Parjjse correspondent) Op een bijzondere persconferentie, waarvoor alle buitenlandse correspondenten speciaal telefonisch werden opgeroepen, heeft de Franse premier Edgar Faure gisteren bekend gemaakt, dat Frankrijk niet langer achter wil blijven in de wedloop om de A- en H-bom. Op een vraag van een Amerikaans journalist heeft de minister president verklaard, dat er zich een scheidingslijn begint af te tekenen tussen dc landen, die wèl en die niet over dc middelen beschikken atoomwapens te fabriceren. Ik weiger, zo voegde Faure daar direct aan toe, mijn land tot de tweede rang af te doen dalen. Of Frankrijk de enorme middelen tot zijn beschikking zal hebben om een atoom-oorlogsindustrie op poten te zetten, was een vraag waarover Faure zich nog niet wenste uit te laten. Misschien, zo zei de Franse premier, zou dit probleem in Europees verband onder ogen moeten worden gezien. Maar Faure ontkende niet, dat de reorganisatie van de landsverdediging, die de minister van Oorlog, generaal König, nu ter hand gaat nemen, in direct verband staat met de wens Frankrijk een eerste plaats onder de atoommogendheden te verzekeren. Voor het eerst is in dit kabinet trouwens in de persoon van de Gaullist Palewski i een minister opgenomen, die zich hoofd zakelijk met het atoomprobleem moet 1 bezig houden. Roger Belin, lid van de Franse Com- missie voor atoomenergie, zei Woensdag in een persconferentie, dat Frankrijk op weg is een „grote atoommacht" tc wor den. Frankrijk is, wat betreft het aan wenden van atoomenergie voor industriële doeleinden, slechts twintig maanden bü Engeland ten achter. Philips betreurt schorsing' Een lid van de Amerikaanse lucht- I bommenwerper. Eenmaal afgevuurd macht naast de ..Falcon" het klein- op een bepaald doel. achterhaalt het stc geleide projectiel dat Amerika pi ojectiel dit doel. welke zwenkingen thans bezit. De lading is voldoende I het bedreigde toestel ook probeert voor het vernietigen van een zware te maken om zijn lot te ontgaan. De N.V. Philips te Eindhoven be treurt het. dat de minister van Eco nomische Zaken zich genoodzaakt heeft gezien de marktregelingen in de radiobranche te schorsen als gevolg van de op de Nederlandse radiomarkt ontstane situatie. Deze regelingen im mers, aldus dc N.V. Philips, hebben hun doelmatigheid tot het in stand houden van gezonde marktverhou dingen voor fabrikant, importeur, de taillist en particulier gedurende tal rijke jaren bewezen. Ook economisch waren zij alleszins verantwoord. Omstreeks 1950 echter zijn op de Ne derlandse markt meerdere nieuwe mer ken verschenen, waarvan een aantal de bestaande op natuurlijke wijze gegroeide en algemeen geaccepteerde normen on dermijnden. Men kan het de Nederland se fabrikanten moeilijk ten kwade dui den, aldus nog steeds de N.V. Philips, dat z« tenslotte, overigens eerst in be gin 1954, trachtten hun aandeel in de markt enigermate veilig te stellen, zon der hierbij uiteraard in excessen te ver vallen. De radiobranche bevindt zich op dit ogenblik in een vrij pijnlijke situatie. Het publiek aarzelt nieuwe toestellen te kopen. Bovendien heerst er verwar ring, omdat de mening heeft postgevat, dat de kartels ook betrekking hebben op de andere producten, die de electroni- sehe industrie fabriceert, hetgeen niet het geval is Het is wenselijk, dat ieder voor zich de juiste maatregelen treft om aan de huidige onzekerheid ten aanzien van de radiobrarlche ten spoe digste een einde te maken, zo besluit de N.V. Philips haar commentaar op de schorsing van de radiokartels. De Ned. Ver. van Radio-detailhande laren ONVRD) zal al het mogelijke in het werk stellen om de schorsing van de bedrijfsregelingen van de detailhandel zo spoedig mogelijk op te heffen. De ge volgen van het ministeriele besluit acht men funest voor de 4500 aangeslo ten handelaren en hun personeel. Marges van 60% en zelfs 100% en meer zouden volgens de NVRD hoofd zakelijk betrekking hebben op over jarige toestellen, die moesten worden opgeruimd. Transacties met deze kor tingen komen bij zeker 4400 van de 4500 aangeslotenen nimmer voor, aldus de NVRD Een en ander zou beteke nen een terugkeer naar de deplora bele toestand van 1938, toen de con currentieverhoudingen zodanig waren, dat er zo goed als geen sprake was van enige winst voor de bonafide de tailhandel. De detailhandel ziet zich thans de dupe worden van de regeringsmaatre gelen tot verlaging van de detailprijzen De detailhandel heeft echter geen en kele bemoeienis bij het vaststellen van de prijzen. Deze worden bepaald door de fabrikanten en de importeurs, zo wordt van de zijde der NVRD verklaard. Belangrijke Spaaroverschotte n De spaarbanken, aangesloten by de Ned. Spaarbankbond, hebben in Februari een overschot behaald van f. 29.014.717 (Januari f. 24.319589). Inleg en over schot beliepen resp. f. 73 726.328 en f. 44.711.611. Bij de niet-aangesloten spaarbankpn werd f 36116 en bij de bankspaarbanken f. 2 785 920 gespaard. (Bij de Rijkspostspaarbank werd in Fe- 1 bruari f. 19,5 millioen gespaard). NAVO-admiraal prijst Nederland Vernietiging van havens door A-bommen een probleem Admiraal Jerauld Wright, de Geal lieerde opperbevelhebber van' de NAVO- vloot in de Atlantische Oceaan, heeft mij in een interview zijn zienswijze medegedeeld over de veranderingen, welke de atoombom met zich brengt voor de strijd ter zee. Op alle schepen zijn, zo zei hy, maat regelen genomen tegen de hitte van de explosie-straling. Wright onderstreepte evenwel dat de nieuwe bommen veel gevaarlyker zyn voor de doelen te land dan voor de schepen ter zee. De admiraal liet er geen twijfel over bestaan, dat vliegdekschepen zeker in ere zullen blijven. Zowel voor dc verde diging legen aanvallen op dc vloot als voor een offensieve actie met atoom bommen tegen doelen te land zijn deze schepen hoogst belangrijk. Hü noemde vliegdekschepen zelfs de ruggegraat van de vloot. Wat de havens betreft, beseft Wright dat vernietiging van havens door atoombommen het de vloot moeilijk zou kunnen maken eonvooien te bestemder plaatse te brengen. Men bereidt zich daarom op alle mogelijkheden voor, onder anderen op ontscheping aan de kust. De admiraal constateerde met voldoening dat de betrokken landen zich het probleem der havenverdediging be wust zijn. IIij noemde de Nederlan ders standvastige ondersteuners vnn de veiligheid ter zee en prees hun schit terende bijdrage tot het slagen van zijn taak.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1