LEIDSCH DAGBLAD "Gezamenlijk Televisie-programma 3 door vrijwillige samenwerking Gedachte van Cals verworpen In verband met incidenten Voortaan infanterie-opleiding WEERBERICHT F :dt ADR. VAN 00Y Jr gste Ja-sgang WOENSDAG 16 MAART 195S No. 28475 •irecteur: J. W. Henny hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Resultaat Televisie-debat ct. Waarschijnlijk geen wijziging 'cl. De Tweede Kamer heeft gisteravond met 47 tegen 37 stemmen Cf. jeteld bij zitten en opstaan) een motie van de K.V.P., A.R. en C.H.U. ^langenomen, volgens welke het algemene televisie-programma, gedu- '[ende tenminste een kwart en ten hoogste de helft van de zendtijd. Cf.joet worden samengesteld en uitgezonden op basis van vrijwillige - ^menwerking van de Omroepverenigingen. heeft' Verworpen is daarmee dus de gedachte van Minister Cals om de Omroepverenigingen te verplichten al hun programma's voor te leggen :an een „Algemeen Programma Commissie", die daar dan een keus lit zou kunnen doen voor het algemeen programma. Iedere Omroep- ;ereniging zou echter het vetorecht hebben gehad een programma-on derdeel voor het algemeen programma te weigeren. Dreigement voor de Srote meerderheid van het 5 Nederlandse volk aanvaardbaar moeten zijn. P. v. d. A., V.V.D. en de communis ten waren het eens met de Minister, maar zij vormden een minderheid tegen over K.V.P., A.R. en C.H.U. Van de communisten waren slechts twee van de zes leden aanwezig. Van de P. v. d. A. en de V.V.D. waren twee leden afwezig. Prof. Gerbrandy (A.R.) ontbrak eveneens op het appel en ook de twee leden van de KJï.P. ontbraken, van wie de heer Weiter, wegens verblijf buitens lands. De twee leden van de S.G.P. zijn tijdens het televisie-debat niet in de zaal aanwezig geweest om principiële redenen. 164 Tevoren had minister Cals meegedeeld dat by aanneming van de motie de regering zich nader zou beraden of zij dan nog de grote bedragen, die nodig njn voor de televisie, in stijgende mate, beschikbaar zou blijven stellen. Het was een dreigement, waarvan de voor- i hed (tellers van de motie zich niets aan- ar ia trokken omdat men zich niet kan prijs voorstellen dat de regering de ontwik- rerkr, teling van de televisie zal tegenhou- ïatea, den wegens een verschil van mening met de meerderheid van de Kamer. Minister Cals had zijn dreigement ,put omdat hij vrijwillige samenwerking hu de Omroepvereniging geen voldoen- t waarborg vond voor een algemeen rogramma, zoals hem voor de ogen llimt, en dat niet vergeleken zou kunnen "»irden met het ..gezamenlijk program- in de radio. Het algemeen televisie- •amma zou volgens minister Cals )ank van Nieuw Zuid Wales dan minister-president van de Austra- •zond.Khe Staat Nieuw Zuid-Wales, de heer ledseLi'dull, heeft in een schrijven aan de op. lastralische Ambassade te Den Haag ïRIJ N gegeven aan de grote waardering JmH in de regering en de bevolking van euw Zuid-Wales voor de grote be- ngstelhng en sympathie, die het Ne- Tlandse volk heeft getoond tijdens de Kente overstromingsramp in deze «at. De heer Cahill heeft ook het Ne- rlandsohe Roode Kruis dank gebracht or de aan de rampslachtoffers ver- inde hulp. Overleg ambtenarensalarissen [De Centrale Commissie voor georga- ;erd overleg in ambtenarenzaken is bijeen geweest onder leiding wn-d. voorzitter, de heer A. Mas- ibroek, ter voortzetting van de be- ikingen over de salarispositie van Rijkspersoneel. In bespreking kwam een nader voor- van de regering. Op verzoek van de ïtrales van overheidspersoneel werd loten de besprekingen over dit voor- il voort te zetten in de vergadering Vrijdag as., teneinde centrales in i ïelegenheid te stellen zich daarover 'iier te beraden. moties tegenover stellen. De gisteren gedane uitspraak van de Kamer kan de Minister echter naast zich neer leggen. Maar dat zou dan wel in tegenspraak zijn met zijn verklaring van vorige week dat uitspraken van de Kamer beslissend zouden zijn voor de richting van het televisie-bestel in de toekomst. Met nadruk heeft minister Cals giste ren vastgehouden aan waarborgen voor een algemeen televisie-program ma, dat voor het gehele Nederlandse volk aanvaardbaar is, maar hij zou bereid zijn over de uitvoering zich te bezinnen en in nader overleg te treden met de Omroepverenigingen onder voorwaarde dat de gewenste waarborg blijft behouden. Misschien doet minister Cals eerst nog lets in die richting alvorens accoord te gaan met de uitspraak van de Kamer. Als hij met het overleg succes zou heb ben, zou hij zich tegenover de meerder heid van dè Kamer kunnen verantwoor den met het argument dat deze zijn oorspronkelijk plan niet wenste, maar dat een nieuw compromis is bereikt. De Omroepverenigingen, die zo vrij mogelijk Slot op Pag. 2 Motie naast zich neerleggen? Er is in de afgelopen dagen over de televisie gesproken aan de hand van een nota. die aan het eind van het debat voor kennisgeving is aangenomen. Er is dus gisteren geen wet aangenomen waaraan de Minister zich maar heeft te houden. Het is nog steeds de Minister, die het televisie-beleid bepaalt. Zijn gedachten daaromtrent had hij vastge legd in een ontwerp-televisiebesluit, zo dat de Kamer precies wist wat de Minis ter van plan was. Daar kon de Kamer een andere mening door middel van Regering schorst radio-kartels Ter bevordering gezonde concurrentie Het ministerie van Economische Zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de prijzen en winstmarges voor radio-ontvangtoestellen. Dit onderzoek heeft aange toond, dat deze winstmarges sterk zijn gestegen en een tendentie tot verdere stijging vertonen. De ontwikkeling van het prijsverloop is dienovereenkomstig geweest. Deze marges die thans veelal tot 60% en meer en in enkele gevallen zelfs tot 100% of meer van de inkoopsprijs zijn opgelopen, worden verzekerd door een hecht samenspel van kartelovereenkomsten, die aldus een gezonde concurrentie ten ene male uitsluiten. In verband hiermede is in de Ned. Staatscourant nr 53 van 16 Maart 1955 een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische zaken waarin het kartel van de fabrikanten en importeurs (het Centraal Bureau tot bescherming van de belangen van de radiohandel) wordt geschorst. Tevens worden in deze beschikking geschorst de bedrijfsregelingen van de groothandel (de Nederlandse organisatie van de radio-groothandel) en de Nederlandse Vereniging van Radio detailhandelaren. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor de individuele contrac ten tussen de leveranciers en detaillisten betreffende dc detailliandelsprijzen. Voorts is in dezelfde Staatscourant gepubliceerd dat aan de Commissie bedrijfs regeling advies is gevraagd over de vraag of de bedrijfsregelingen die op het ogenblik in de radiohandel worden toegepast in strijd zijn met het algemeen belang. Staking commando-opleiding van de Groene Baretten Maartse buien !De Bilt verwacht tot morgenavond: i-mke opklaringen afgewisseld door en- p regen- of hagelbuien. Aanvankelijk I het midden en Zuiden echter nog ;iar bewolkt met wat regen of mot- pi. Matige tot krachtige en in het porden van het land wellicht tijdeluk We Noord-Westelijke wind. Over het gemeen kouder. (Opgemaakt te 10 K>- Minder zacht Het KNJM.I. deelt mede: In de afgelopen dagen hebben we kun- n profiteren van betrekkelijk zacht 'rjaarsweer. Dat was mogelijk doordat '-stelijke tot Noord-Westelijke winden <ht aanvoerden, die van het Zuiden - de Atlantische Oceaan afkomstig Het een grote omweg over Schotland •tikte deze lucht ons land en ze bevat- juist zo weinig wolken dat de tem- oatuur gisteren in het Westen van het :'i 9 graden kon bereiken. Waar met deze bescheiden portie 'irjaar zullen wij het voorlopig moeten '-Hen, want uit de weerkaarten van ^morgen bleek duidelijk dat de kou ijr aan de winnende hand is. ■hn de achterzijde van een diepe iressie boven Scandinavië voeren irderstormen Poollucht met sneeuw hagelbuien naar het Noordzeegebied, "lukklg wordt deze lucht op haar weg Jr het Zuiden nog wat verwarmd door 1 golfstroom. De temperatuur wordt arioor voldoende opgevoerd om er -r te zorgen dat ze op onze breedte -^n maar 's nacht vorst kan veroor- jen. het komende etmaal zal de koude 'ht ons hele land overstromen. Het 'nte weer wordt weer opgeborgen, irvoor in de plaats komt een toene- ^de kans op wat Maartse buien, af- plsseld door opklaringen. 17 MAART J® op: 6.54 uur; onder: 18.48 uur. »aan op: 3.24 uur; onder: 11.10 uur. (Hoogwater te Katwijk te 8.50 uur en "31 uur. HU nummer bestaat alt 10 pagina's De opleiding van commando's bij het Korps Commando-troepen te Roosen daal en aan de vaarschool van het Korps te Willemstad is tijdelijk ge staakt. Deze beslissing is door de leger leiding genomen naar aanleiding van de ernstige incidenten, die zich in de afgelopen tijd in het Korps hebben voorgedaan. De „Groene Baretten" zul len voorlopig uitsluitend de normale infanterie-opleiding ontvangen. De gespecialiseerde opleiding, gericht op de oorlogstaak, waarbij het uiterste van dc individuele soldaat wordt ge vergd, is stil gelegd. De commandant van het Korps Com mandotroepen, luit. kol. H. O. L. L. Holl is tijdelijk gedetacheerd bij het 42ste regiment Infanterie te Assen. Met het commando van het Korps Commando troepen is voorlopig belast de luit. kol. van de Generale Staf E. R. d'Engelbron- ner. Hoe lang de maatregel van kracht blijft, is niet bekend. De laatste maanden hebben zich bü het Korps Commandotroepen enkele incidenten voorgedaan, die door de leger leiding scherp zün veroordeeld. Gisteren werd voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag het ergste voorval behandeld. Het betrof een ser geant van het korps Commandotroepen, die met een aantal andere commando's de opdracht had gekregen een kanon bij een andere militair onderdeel weg te kapen. De sergeant werd evenwel betrapt en ingerekend. Hij greep het wapen van de wachtcommandant en vuurde daar mee enkele schoten af, waardoor twee militairen verwondingen opliepen (men zie elders). Deze en andere incidenten hebben de legerleiding doen besluiten de commando-opleiding van het Korps Commandotroepen voorlopig te staken. De Commando-opleiding stelt aan offi cieren en manschappen byzondere eisen. Enerzü'ds is de opleiding afgestemd op individuele acties, waarbij meestal het uiterste aan persoonlyk initiatief en durf van de militairen wordt gevergd, ander- zyds is de opleiding erop gericht dat de troep in vredestyd discipline, orde en voorzichtigheid volkomen in acht neemt. Uit de incidenten, die zich hebben voorgedaan, is de legerleiding geble ken, dat er aan de huidige opleiding iets hapert. Men wil de richtlijnen voor de Commando-opleiding opnieuw onder ogen zien en waar nodig wijzi gingen aanbrengen in de normen, op dat bij leiding en manschappen van het Korps een juist begrip ontstaat voor de vredes- en oorlogstaak van het korps. lrt de strafzaak tegen de Berkelse scholen voor studiedoeleinden b arts. welke thans voor de Hoge langstelling. Een groep op de tra Raad behandeld wordt, toonden pen van het gebouw var, de Ho o.m. Leidse juridische studenten en Raad, wachtend op de aanvang van leerlingen van Haagse middelbare I de zitting. (Ingez Med.-Adv.) Mach. Smyrna Karpetten Wilton Karpetten, enz. enz. in grote verscheiden heid en dessins. Steeds voorradig by BREESTRAAT 39 recht over het Postkantoor, waar ook de betaling prettig geregeld kan worden. Gisterochtend traden tn Amster dam de bekende vlieger A. Viruly en de niet minder bekende actrice Mary Nog vier jaar (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) Het bureau van de Westduitse defen- Dresselhuis in het huwelijk. Het Sie-commissaris. Theodor Blank, heeft medegedeeld, dat het ook na het moment waarop de handtekeningen van kracht worden van de Parüse ac- coorden nog ten minste vier jaar zal worden gezet. duren, voordat Westduitse troepen op de been kunnen worden gebracht. Grootste „proton-versneller" ter wereld voor Europa's geleerden Ook Nederland werkt mee aan laboratorium in Genève De grootste „proton-versneller" ter wereld voor onderzoekingen op het ge bied der kernenergie zal door de Inter- Europese groep, die thans werkt aan de oprichting van een gezamenlyk labo ratorium voor atoomonderzoek, in de Zwitserse stad Genève worden gebouwd. Dit is Dinsdag in Bergen (Noorwe gen) op een bijeenkomst van het Chris tian Michelsen-instituut meegedeeld door de Noorse atoomgeleerde Odd Dahl. De „proton-versneller" zal de moge lijkheden voor kernonderzoek in Europa op gelijke basis brengen met die In de Verenigde Staten. Hierdoor, zo zei Dahl. zal worden voorkomen dat alle geleer den uit Europa zullen verdwijnen. Het nieuwe apparaat zal ongeveer 70 millioen gulden kosten, terwyl boven dien nog tien millioen gulden zal moe ten worden besteed aan het gebouw, waarin het apparaat moet worden on dergebracht. Het apparaat zal om vei ligheidsredenen grotendeels onder de grond worden opgesteld. In het appa raat zal een electro-magneet worden aangebracht met een doorsnee van on geveer 200 meter, die ongeveer 5000 ton zal wegen. De landen, die in de groep zün ver tegenwoordigd, zün Engeland. Frankryk, de Scandinavische landen, België N e- d e r 1 a n d, West-Duitsland, Zwitserland Italië, Joego-Slavië en Griekenland. Het conflict bij Labour Links-Socialist Bevan vandaag naar het politieke schavot Wat de leiding ook doet het geschil zal haar mogelijk de verkiezingen kosten Zal ook Attlee verdwijnen (Van onze Londense correspondent) Vandaag zal Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel der Britse Socia listen, zo goed als zeker naar het po litieke schavot worden geleid De exe cutie is in twee gedeelten. De Lager huisfractie zal heden hebben te beslis sen over het voorstel van het zoge naamde schaduwkabinet, voornamelijk bestaande uit leden der vroegere La- bourregering, om Bevan als fractielid te schorsen. Gebeurt zulks, dan zal dit worden gerapporteerd aan het partübe- stuur, dat volgens de procedure Bevan dan als partülid zal royeren. Want de toon wordt zowel in het schaduwkabi net als in het partijbestuur door de zelfde figuren aangegeven, namelyk Attlee, Morrison en Gaitskell, die Be- van's hoofd als prys voor zijn constante rebellie eisen. Er is echter nog een kans. dat de fractie-bijeenkomst vandaag zoveel tijd in beslag zal nemen, dat de beslissing van het partijbestuur tot volgende week zal moeten worden uitgesteld en in één week kan de interne situatie nu eenmaal een verandering ondergaan. Zoals de zaken er voorstaan op het ogenblik dat njj dit telefoneren, lykt Bcvans lot evenwel beslecht. Zulks on danks het feit dat een aantal in allerijl gemobiliseerde partij-afdelingen zich tegen Bcvan's uitwerping heeft uitge sproken. Volgens steekproeven kan de fractieleiding op 140 stemmen voor Se van's schorsing rekenen. 70 leden ver zetten er zich tegen, terwijl nog weer 70 hun houding nog moeten bepalen. Een aantal daarvan zal zieh waarschynlyk van stemming onthouden. Veel zal er afhangen van Bevan's verdediging. Hij is pas genezen van een korte ziekte en komt vandaag voor het eerst weer in het Lagerhuis. Voldongen feil gen feit stelt. Het is immers een proces, waarvan de uitslag al vantevoren vast staat. Mogelijk zal er daarom eerst ge kibbeld worden over de procedure-kwes tie. Een aantal afgevaardigden is het er over eens, dat het schaduwkabinet niet verder had mogen gaan dan Bevan in de fractie-vergadering ter verantwoor ding roepen. Pas na zijn verdediging zou het eventueel met een schorsingsvoor- stel voor de dag hebben mogen komen- Officieel is zelfs niet bekend, wat Bevan ten laste gelegd wordt, al weet iedereen het natuurlük wel. De schorsing en het royement waarmee Bevan bedreigd wordt, zün niet het gevolg van zün op vattingen, welke overigens in de mees te vraagstukken slechts gradueel van die van de leiding verschillen, maar van zün herhaaldelüke overtreding van de par- tü-discipline. Hü heeft fractie-besluiten om zus of zo In het Lagerhuis te stem men niet alleen in de wind geslagen, maar, zoals hü bü het defensiedebat openlük heeft gedaan in het Lagerhuis. Attlee en de andere leiders gewoonweg uitgedaagd. Het leek er toen immers in derdaad op alsof de leider van een an dere partü het woord voerde. Bevan verklaarde bovendien dreigend dat hü tegenleiding zou geven indien Attlee niet aan zün wensen inzake de H-bom voldeed. In elk geval verlies Sommigen geloven dat als Bevan vandaag gaat, Attlee voor het einde van het jaar als partü-leider zal verdwünen omdat hü het als middenfiguur, die zo zorgvuldig het evenwicht tussen links en rechts tracht te bewaren, in plaats van zelf krachtiger en duidelüker lei ding te geven, te ver heeft laten komen met Bevan. De actie tegen Bevan kaji de partü bjj millioenen aanhangers, waarop hij zonder twyfcl een magnetische kracht uitoefent, de grootste schade berokke nen. De leiding accepteert echter dat risico als het kleinste van twee kwaden Het risico houdt in dat Labour door Bevan's uitstoting de verkiezingen zal Schandaal in Bonn Dr Schlitter keert eigenmachtig naar Londen terug Vreemd gedrag van diplomaat In West-Duitsland is een nieuwe „schandaal-affaire" ontstaan: de am bassaderaad dr Schlitter, die kort na Kerstmis onder nogal opzienbarende omstandigheden van zün post aan de Westduitse ambassade in Londen werd teruggeroepen (daar zün vrouw op een Kerstfeest in het ambassade-gebouw ge zegd had. dat men zich in Engeland binnen een vüandelük land bevond), is met zyn echtgenote naar Londen terug gekeerd! Dr Schlitter moest zich ln Bonn ter beschikking van het ministerie van Bui tenlandse Zaken houden. Zy zün thans opeens op eigen initiatief, zonder er zelfs het ministerie van op de hoogte te stellen, naar Londen teruggekeerd. Mevrouw Schlitter heeft in een ver klaring aan de pers, die gepubliceerd werd. toen het echtpaar nog onderweg was. medegedeeld, dat zij naar haar kinderen in Engeland wilde terugkeren. In het ministerie van Buitenlandse Zaken heerst heftige verontwaardiging over deze verklaring, waarvan gezegd wordt, dat het een uniek geval Is in de geschiedenis van dit departement. Er werd aan toegevoegd, dat dr Schlitter door zijn eigenmachtige handeling zich zelf ten zeerste geschaad heeft. Men neemt aan dat de Westduitse ambassadeur in Londen dr Schlitter op het hart zal drukken zo spoedig moge- IÜk naar zjjn vaderland terug te keren* - rllezen, want hjj is het vooral die dui zenden werkers van de partü inspi reert. Zjj zullen, naar velen vrezen, er zonder hem het bijltje bjj neerleggen. Volgens de leiders evenwel zouden de socialisten, door Bevan te ontzien, even groot gevaar lopen bü de verkiezingen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1