f.S. beducht voor eventueel succes jimerciële E-55 T.V. Nieuwe regeling van de paclit Zorg voor de Volksgezondheid Instelling van Centrale Raad grïeper/g^l Minder werklozen in Februari In 54 reserve 39.000 hoger (laar gang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 9 Maart 1955 Derde Blad No. 28469 Televisie-touwtrekken fterdamse uitzending geen •arlijk experiment geacht (Speciale berichtgeving) Televisie Stichting is ontstemd, boos zou men zelfs kunnen zeggen. r richt zich op het bestuur van de tentoonstelling E-55 en jng Televisie E-55. De N.T.S. is namelijk de mening toegedaan, dat ^rdamse Stichting op de grootse E-55 expositie op televisiegebied rén commerciële televisie is, zoals die, onder normale omstandig- Kht zou moeten worden. De Stichting mag dan ook, volgens de pretenderen een experiment met commerciële televisie te nemen. n«it, omdat op de E-55 de T.V.-adverteerders het voordeel genieten faciliteiten direct of indirect zodat geen evenredig verhou- mtstaat. overse tussen de N.T.S. nder Lopik enkele uren per nma's uitzendt, welke lang ten hoog waarderingscijfer - en hat bestuur van de ■a E-56 (c.q. de Stichting 5) welke zendmachtiging ging heeft verkregen voor Ier grootte van het exposi- met alle macht en kracht, uneld heeft televisie met inslag zal pousseren kan ield, onverkwikkelijk en jemen. ireeschiedenis dateert reeds jen her. Zü laat een onder- jeest en -sfeer zien, welke lerlijk genoemd kan worden «amenlijk onderzoeken van gelijkheden op het gebied rigie. het moderne medium, belangrijker wordt. diepere oorzaak van deze ■ubbelingen? oerder van het bestuur van !t de heer J. W. Rengelink, het N.T.S.-bestuur, hier ■n te Amsterdam gehouden het (felle) N.T.S.-licht stelt ten eerste, dat wat E-55 gaat gebeuren, géén met commerciële televisie if worden, daar niet onder istandigheden (ook finan- irkt wordt. Een eventueel E-55 kan dus niets zeggen jciële televisie, zoals die in !d via Lopik de aether in rgramma's worden name- 50 keer toe herhaald (het stlend). de technische ap- men om niet of goed- i, het gebruik van die ap- -"ts, het publiek, dat (3.000.000 man gedu- f!e duur van de tentoon- oulitengeiwoon omvangrijk, ie optredende artist en ho rd kunnen worden dan de ïag te doen. Een zuiver de heer Rengelink. van Be televisie is geeft de temeer daar het publiek, im bereikt wordt, een ge- dan dat thuis in de huis- ik de Lopik-zender be- "trder is de N.T.S. ont- van September j.l. a geleden bü de bespre- t E-55 bestuur „aan het tn werd. „Men heeft een goed voorbeeld te noemen valt, vol gens Europese maatstaven. In verband hiermede wees de hear Rengelink er nog op. dat noch in Frank rijk. Duitsland, Italië, Denemarken, Zwitserland en België commerciële tele visie voorkomt. Indien er geëxperimenteerd wordt, wil de N.T.S. een reeël experiment. De heer Rengelink deelde voorts mede, dat de N.T.S. nog immer bereid is haar aanbod demonstraties gedu rende iedere dag van 14 tot 18 uur gestand te doen. mits op de E-55 geen zuiver commerciële uitzendingen van wege de Stichting Televisie E-55 wor den verzorgd (z.g. sponsorde pro grams). Tegen zuivere tentoonstel lingstelevisie (beelden van stands, me dedelingen, optreden zelfs van be- drjjfsmuziekkorpsen) heeft de N.T.S. overigens geen bezwaar. Berichten, als zou de N.T.S. de E-55 gaan boycotten, noemde de heer Ren gelink verzinsels. De N.T.S. zal zeker reportages geven van belangrijke eve nementen. die op de E-55 voorvallen. Wat de E-55 op televisie-göbied zal brengen, staat overigens nog niet. defini tief vast. alhoewel er alle reden is om aan te nemen, dat de Stichting T.V.E.- 55 zuiver commerciële uitzendingen zal brengen, zodat de N.T.S. dan verstek zal laten gaan. Het tentoonstellingsbestuur heeft namelijk de N.T.S. laten weten, dat zil het aanbod van de N.T.S. wil aan vaarden en dat de Stichting T.V. E-55 er naar zal streven aan de bezwaren van de N.T.S tegemoet te komen. Doch óp dit punt schynt de Rotterdamse be langengroep geen krimp te willen geven. Alles wijst er namelijk op. dat zjj momenteel krachtdadig bezig is sponsors voor de programma's te vinden. Meer knipperlichtinstallaties voor onbewaakte overwegen In de loop van de eerstvolgende 8 tot 10 jaar staan bij de Ned. Spoorwegen aanzienlijke voorzieningen op het pro gramma met betrekking tot het. aan brengen van knipperlichtinstallaties op onbewaakte overwegen, aldus de hoofd ingenieur van de Ned. Spoorwegen ir J. J. Hissink, Het ligt in de bedoeling, aldus de heer Hissink, een 20-tal knipperlichtinstalla ties per jaar aan te brengen, doch met Rijkssteun hoopt men dit aantal op te voeren tot 30 per jaar. Met betrekking tot het koppelen van het sein veilig voor de machinist aan de bomen van de overwegen, zeide de heer Hissink, dat dit in incidentele gevallen zal worden toegepast. Bij enkele overwe gen is dit reeds geschied. Waar deze maatregel zal worden toe gepast, zullen de wachttijden over de overwegen gelijk indertijd gemeld Wetsontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet, houdende een nieuwe regeling van de pacht. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. medegedeeld dat de pachtovereen komst schriftelijk moet worden aange gaan en ter goedkeuring aan de Grond kamer moet worden voorgelegd. Op het niet-nakomen van deze laatste verplich ting staat een strafsanctie. De beoorde ling van de pachtovereenkomst door de grondkamer strekt zich om. uit tot de pachtprijs en tot de landbouwkundige gevolgen van de verpachting. Wat de pachtprijs betreft worden bij algemene maatregel van bestuur algeme- mene regelen gesteld. In afwyking van de in het pachtbesluit voorkomende toetsingsnorm, volgens welke uitsluitend voor het wegvervoer in enkele gevallen1 op het belang van de pachter wordt acht langer worden. geslagen, zullen volgens het wetsont- De huurverhoging bij inwoning Vijf of tien procent berekenen? (Van onze parlementaire redacteur) In vele gevallen van inwoning moet de hoofdbewoner op de huur een inwo ning toeslag betalen van 20% wegens grotere slijtage. Voor het antwoord op de vraag of de hoofdbewoner al of niet voor 5% of 10% huurverhoging in aan merking komt, moet de inwoningstoe- slag eerst van het huurbedrag worden afgetrokken. Indien dan blijkt ual de hoofdbewoner 5% meer huur moet beta len, mag hij 5% doorberekenen aan de onderhuurder. Indien de hoofdbewoner 10% meer moet betalen, mag hü 10% doorberekenen aan de onderhuurder. De inwonlngstoeslag van B0% mag worden berekend over de verhoogde huur. Indien de huur van een woning f. 50,per maand bedraagt, dan wordt dat met de 20'" lnwoningtoeslag f. 60, per maand. Indien hoofdbewoner en on derhuurder iedei de helft betalen, be draagt de huur voor beiden f. 30.—. De huur van de hoofdbewoner be draagt zonder inwoningstoeslag f. 50, per maand. Hij komt dus (in alle ge meenteklassen) in aanmerking voor 10% huur verhoging, zodat de nieuwe huur f. 55,per maand wordt. Door verho ging van de nieuwe huur met de inwo ningstoeslag van 20% wordt, het huur bedrag tenslotte f. 66,—. De hoofdbewo ner en de onderhuurder betaalden ieder f. 30,per maand. Door de huurverho ging met 10'- wordt voor elk de nieuwe huur. f. 33.— en dan betalen zij dus ieder weer de helft. tol". de heer Rengelink zich Ie Stichting Televisie E-55 sds N.T.S.-krachten had terwijl andere krachten oaderd warden door de t van de E-55. Tenslotte ■ecretaris van de N.TjS. ii in N.T.S.-kringen „bang !*t'' is mocht de com mer le Rotterdam een succes -erdoor de belanghebben- (meer kracht bü de over- festeund door het publiek aen aandringen op lnvoe. aerciële televisie in ons utzioht, dat de N.T.S. niet feraert. Men wil te Bussum ®s zien hoe de ln Sep- »ie Britse commerciële te- '■f zal brengen, omdat de televisie nu niet bepaald de toestand op de 1 >venwinden Wijnen weg.... 1 van de Staten van de hebben een bezoek aan [se eilanden gebracht, de Gouverneur voor zijn vertrok van Curacao, tkeer „beneden" bleken niet bijster enthousiast 'IJ gezien hadden. 'Indruk is, dat de toe- Bovenwinden achteruit is üer jaren geleden, toen «issie nlt de staten deze »en bezocht. Er is sprake Konomische en politieke 1953 ls de Ellandraad inden niet meer bijeenge- i 'Jnebber stelt zich op het de leden tekenen moeten »efte aan een vergade- eehter wachten kennelijk ïghebber het initiatief «tinge verkeer tussen de to moeilijk en ongere kt kan spreken van een daarom volgens een 'drie gezaghebbers zou den benoemd. geld dat van „beneden" gezonden heeft weinig De Bovenwinden lijken •Nodig is niet méér geld, die leiding kunnen de apatie van de bevol- ^mand een genoegen zal iten, er iets tot stand te steekt de toestand op Van St. Maarten sterk a meer bedrijvigheid en geboekt. f debat over de Boven in kon wel eens ingrü- tot gevolg hebben. Samenwerking overheid en particulieren (Van parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van de nieuwe wet ter bevordering van de zorg voor de Volksgezondheid. Als orgaan aan de top wordt ingesteld een Centrale Raad voor de Volksge zondheid, teneinde door overleg de samenwerking te bevorderen lussen overheid en particuliere organisaties. De vertegenwoordigers van particuliere organisaties zullen tezamen met de ver tegenwoordigers van provincies en ge meenten de meerderheid hebben in de Centrale Raad, die ten hoogste 35 leden zal tellen De bedoeling is te voorkomen dat de invloed van de vertegenwoordi gers van de Rijksoverheid te zeer zou overwegen. Als wetenschappelijk college wordt ingesteld de gezondheidsraad zoals die ook thans reeds bestaat. Ter bevordering van de uitvoering van de gezondheidszorg worden „Provinciale Raden" ingesteld, gericht op de samen bundeling van initiatieven op het gebied der volksgezondheid, zoals van de kruis verenigingen. Aan de Provinciale Staten, het Provinciaal bestuur dus, wordt de verplichting opgelegd een provinciale raad voor volksgezondheid in het leven te roepen. Half om half De gezamenlijke gemeenten enerzijds 1 de Kruis-verenigingen anderzijds zul len met een gelijk aantal leden in de Provinciale Raad vertegenwoordigd moe ten zijn. De heren Mol (KVPi, Fokkema (AR), Zegering Hadders (WD) en v. d. Wete ring (CHU) willen zowel met betrekking tot de Provinciale Raden als tot de Centrale Raad in de wet vastleggen, dat tenminste de helft van de leden wordt gevormd door de afgevaardigden van particuliere rechtspersonen en instellin gen. In het algemeen betoogden zü dat het particuliere initiatief voorop moet staan en dat een wettelijke regeling van het maatschappelijk gegroeide alleen zin heeft indien het particuliere initiatief in betere omstandgheden komt te verkeren. Daarentegen was de heer v. Lienden (PvdA) juist bevreesd dat de invloed van de overheid zich niet voldoende zal kunnen doen gelden, want met alle waardering voor het particulier initia tief, had hü zeker evenveel waardering voor het werk van de overheid op het gebied van de volksgezondheid. Particuliere organisaties bestaan veelal op levensbeschouwelijke grondslag: maar zU betrekken hun levensbeschouwing ook op werkzaamheden, die beter gemeen schappelijk kunnen worden verricht. Voorzichtige adviezen De Centrale Raad voor de Volksge zondheid zal aan de regering adviezen uitbrengen. De heer Mol (KVP) heeft met de steun van de VVD, AR en CHU een amendement ingediend om tc bepa len dat in de adviezen tot uitdrukking moet komen hoe de verschillende groe pen enerzijds openbare lichamen en diensten en anderzijds de particuliere rechtspersonen en instellingen, alsmede de vertegenwoordigers der Rüksoverheid Drie dagen Kamer- televisie De voorzitter van de Tweede Kamer heeft gistermiddag by de aanvang van de vergadering mee gedeeld. dat by het debat over het toekomstige televisie-'beleid en het kykgeld, welk debat in zijn geheel door de televisie zal worden uitge zonden. de spreektijd niet zal wor den beperkt. Het is daarom te verwachten dat niet alleen de Kamervergadering van Donderdag en Vrijdagmiddag moeten worden uitgezonden, maar ook van volgende week Dinsdagmiddag. Het is niet mogelijk Donderdagavond te ver gaderen. omdat dan weer andere artisten voor de televisie optreden over een zaak denken. Dat verhoogt ae waarde der adviezen. Zy willen ook in de adviezen van de Provinciale Raad gemotiveerd melding gemaakt zien van de afwijkende gevoelens van een min derheid. Vandaag antwoordt minister Suurhoff op de gisteren gehouden beschouwingen, die vooral draaien om het belang "van particuliere organisaties en van de overtieid. Gisteren arriveerden in de Am sterdamse haven vier Britse mijnen vegers. die een vijfdaags bezoek aan dedioofdstad brengen. Twee van de schepen op hun meerplaats bij het Stenen Hoofd. (Ingez. Med.-Adv.) Goud en deviezen onveranderd Volgens de verkorte balans van Ned. Bank opgemaakt per 7 Maart derging het te goed van de schatkist een onbetekenende vermindering van millioen tot f. 614 millioen. De netto de viezenreserve is met een gering bedrag verminderd. Deze bedraagt thans f. 1574 millioen tegen verleden week f. 1578 mil lioen. De goudvoorraad is overanderd gebleven op f. 3014 millioen. Nederland muntte voor Uruguay Dezer dagen kon een belangrijke ex portorder van circa f. 2.500 000,door 'i Rijks Munt ln Utrecht naar Uruguay worden verscheept. Enige maanden ge leden ontving het Staatsmuntbedrijf van de Nationale Bank te Montevideo opdracht voor de Republiek Uruguay een millioen 20 centlcimos stukken te slaan. Deze eerste muntslag in Neder land van een -Zuid-Amerikaanse staat is kort geleden voltooid. De behandeling van de rechtszaak te gen de „seaside club" uit Baarle-Hertog te Turnhout (Bi die Woensdag door gang zou vinden, is wegens ziekte van een der verdedigers een week uitgesteld. In de loop van Februari daalde aantal werkloze mannen van 76.932 tot 65.462, terwyl de bezetting van de a vullende werken toenam van 15.461 tot 18.383, zodat het aanbod van arbeids krachten ln totaal met 8548 vermin derde. De normale seizoendaling in Februari bedraagt ca. 5000. Eind Februari vorig jaar lag de geregistreerde arbeidsre serve ruim 39.000 hoger. De daling van de geregistreerde arbeidsreserve was een gevolg van seizoen-invloeden. In de eerste weken van Februari viel in de meeste bedrijfstakken en vooral in de bouwnijverheid een toenemende acti viteit waar te nemen. Toen de vorst later inviel werden de De tandheelkundige instituten onder strengere controle Bestrijding van ongewenste practijken (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag na een korte discussie met alge mene stemmen het regeringsvoorstel aangenomen, waardoor met de wet in de hand strenger kan worden opge treden tegen de zogenaamde tandheel kundige inrichtingen, die zijn opgezet uit winstbejag en door dc wijze van behandeling een gevaar vormen voor de volksgezondheid. Het wordt aan tandartsen en genees kundigen verboden prakrijk uit te oefe nen in een tandheelkundige inrichting, waarvoor reclame wordt gemaakt of waarvoor met allerlei middelen klanten worden geronseld. Zü mogen ook geen praktijk uitoefenen in het lokaal van een tandheelkundige inrichting wanneer in dat lokaal meer patiënten aanwezig zün dan personen, die wettelijk bevoegd zyn tot het uitoefenen van de tandheel- kunst. Tandartsen en geneeskundigen moeten bovendien allerlei gegevens verstrek ken over de tandheelkundige inrichting waarvoor zy werken en dat mag alleen met een vergunning. De boete bedraagt in eerste instan tie ten hoogste f-1000.en by her haling f. 10.000 of een Jaar hechtenis, terwijl de instrumenten van de tand heelkundige inrichting ln beslag kun nen worden genomen, ongeacht of zij dc veroordeelde toebehoren of niet. Met volle Instemming spraken de he ren Mol (KVP), Fokkema (AR), Van Lienden (PvdA). Haken (CPN) en Le- maire (KNP) over de strekking van het wetsontwerp. De behandeling in de zo genaamde tandheelkundige instituten is er teveel op gericht alle tanden en kie zen te trekken om een heel gebit te kun nen verkopen. Zy onteren het medische beroep. Het zün broeinesten van het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde. Minister Suurhoff deed de toezegging er op te zuilen toezien, dat de wet slechts wordt toegepast voor het be perkte doel. De ontwikkeling van be trouwbare tandheelkundige instituten zal door de wet niet worden belemmerd. De heer Mol (KVP) juichte die even tuele ontwikkeling, zoals ln Amsterdam reeds een feit is geworden, niet toe. Hij reeds geplaatste arbeidskrachten vorst- werkloos. Aangezien vorstwerklozen niet als werkloos worden geregistreerd, om dat het dienstverband gehandhaafd blüft. had dit geen invloed op de werk loosheidscijfers. Ook leidt het tekort aan arbeidskrachten er toe, dat men sneller geneigd is beschikbaar personeel aan te nemen. Gebleken is voorts, dat de sub sidieregeling voor schilderwerk tot een sterkere daling van de arbeidsreserve heeft bügedragen. Het aanbod van bouwarbeiders daalde van 18.594 tot 15.599. metaalarbeiders van 3428 bot 2983, landarbeiders van 23.807 tot 22.299, transportpersoneel van 4685 tot 4183 en losse arbeiders van 18 255 tot 17.141. De vraag naar mannelyk personeel steeg van 39.579 tot 41.609. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Drente met 66 werklozen per 1000 mannelijke beroeps- oefenaren en het laagst ln Limburg met 9, terwül het Rijksgemiddelde 21 bedroeg tegen 24 op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 5659 tot 4907. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel bleef gelijk met 27.883. tekort aan vakbekwame stucadoors Op de jaarvergadering van de Ned. Kath. Bond van stucadoorspatroons heeft de Bondsvoorzitter de heer F. P. Janssen uit Venray, de aandacht ge vestigd op het grote tekort aan vakbe kwame stucadoors. Dit euvel stagneert het opleveren van woningen. Vooral na deze langdurige vorstperiode zal er een grote vraag naar stucadoors zün. Deze moeilijkheid zal enigszins kunnen wor den verlicht wanneer de patroons col legiaal willen zijn en slechts personeel ln dienst nemen, dat een ontslag-bewys van de vorige patroon kan tonen. wil het persoonlijk contact hoog hou den tussen patiënt en arts, wiens naam op de deur van zyn prakrijk staat. De heer v. Lienden (PvdA), nauw verbon den met de Ziekenfondsen, wil echter vooral de ontwikkeling van goede tand heelkundige instituten open houden om dat die instituten voor de Ziekenfondsen goedkoper zün. werp die algemene regelen strekken tot bevordering van pachtprijzen, welke in een redelijke verhouding staan tot de bedrijfsuitkomsten, met dien verstande, dat bij het vaststellen van die regelen de redelijke belangen van de verpachter mede in acht moeten worden genomen. Voorts wordt aan de Grondkamers de bevoegdheid toegekend, leder voor haar gebied, zo nodig streeksgewijs, onder goedkeuring van de minister van land bouw, nadere prüsregelen vast te stel len. Automatische verlenging Nieuw in het wetsontwerp ls de rege ling van de verlenging van het paclit- contract. Ingevolge het pachtbesluit berust het Initiatief om de pachtover eenkomst verlengd te krijgen bü de pachter; het ontwerp-pachtwet stelt als systeem voor een automatische ver lenging, tenzij de verpachter zich tü- dig tegen de verlenging verzet. In dat geval zal de pachtrechter op verzoek van de pachter over het al of niet ver lengen beslissen. Nieuw is voorts de regeling, dat kort durende pachtovereenkomsten, mits zij langer duren dan één jaar, in beginsel voor verlenging vatbaar worden ge maakt. Dit kan van nut zijn, wanneer de bijzondere omstandigheid, op grond waarvan dc korte duur werd toege staan, zich niet meer of nog niet voor doet. Vervolgens introduceert het wetsont werp de figuur van de pachtoverneming. De pachter, die de leeftijd van 65 jaren heeft bereikt of tengevolge van ziekte of invaliditeit, niet meer in staat is het gepachte op behooriyke wijze te exploi teren, kan aan de Grondkamer verzoe ken zyn echtgenote of een of meer van zün naaste familieleden in zün plaats als pachter te stellen. Alvorens tot die in-de-plaats-stelllng te beslissen toetst de Grondkamer het pachtobject aan de landbouwkundige nonnen als gold het een nieuwe pacht overeenkomst. De Grondkamer beslist naar billükheid en ken de toewijzing van het verzoek afhankelijk stellen van de vervulling van zodanige voorwaarden als zy het ln het belang van de verpach ter noodzakelük oordeelt. Een soortgelyke regeling tot in-de- plaats-stelling wordt voorgesteld in ge val van het overlüden van de pachter. In afwijking van de verzekeringsrge- llng van het pachtbesluit zal volgens het wetsontwerp, voor het geval de ver pachte opstellen door brand of storm worden vernietigd, aan de verpachter een herbouwpllcht worden opgelegd, waaraan deze slechts dan niet is gehou den. wanneer de wederopbouw op grond van de byzondere omstandigheden van hem in redelükheid niet kan worden ge vergd. Schadeloosstelling Het wetsontwerp bevat voorts een meer uitgewerkte schadeloosstellings regeling ten behoeve van de pachter ingeval van onteigening. Ingeval dc pachtovereenkomst voor de normale wettelijke termijn van 12 of 6 jaren is aangegaan of voor 6 jaren is verlengd, heeft de pachter aanspraak op volle dige schadeloosstelling. By de bepalin gen van de schadeloosstelling wordt met de mogelükheid van verlenging re kening gehouden. Is de pachtovereenkomst echter aan- ;gaan. nadat aan het verpachte bij een goedgekeurd uitbreidingsplan of weder- opbouwplan een nlet-agrarische bestem ming is gegeven, dan wordt de schade loosstelling slechts berekend over de res terende duur, waarbü als maximum de normale wetteiyke termün van 12 of 6 jaren wordt aangehouden. Terwille van het onderlinge verband wordt een dienovereenkomstige schade- loosstelllngsregeling voorgesteld, ingeval op grond van het voornemen van de ver pachter. het verpachte voor niet-agrari- sche doeleinden te bestemmen, de pacht overeenkomst t-ussentyds wordt ontbon den of niet wordt verlengd. Royale overwinning voor de Congrespartij van Nehroe De definitieve uitslag van de verkie zingen in de staat Andhra in Zuid-India „Vogelvlucht" van heden» bevestigt overwinning van de Congres-partij. Deze party won 146 van de in totaal 196 zetels, de Onafhankelyken kregen 22 ze tels, de Communisten 15 en de Socialis ten 13. Twee dissidente politieke partüen in India, het „Indiase progressieve blok" en de „Krisjikar Lok", hebben besloten zich aan te sluiten by de Congrespartü van Nehroe. Mohan Singh, de voorzitter van het progressieve blok (dat 15 jaar geleden werd gesticht door Soebhas Sjandra Bose» verklaarde, dat de Con grespartü ..de enige organisatie is en Nehroe de enige leider, in staat om spoedig in India het socialisme te bren gen." Ranga, de voorzitter van de „Kris jikar Lok", verklaarde, dat de recente resolutie van de Congrespartü, waarin een op Socialistische leest geschoeide gemeenschap ln India als doel van de party wordt gesteld, een van de facto ren is die hebben geleid tot de aanslui ting van zün partü bü de Congresparty. Amerikaans leger contra Kraaienhorde bij Frankfort Op de Amerikaanse luchtbasis bü Rhein-Main even buiten Frankfort woedt een felle strijd tegen een horde kraaien, die verslaafd zün geraakt aan de verf waarmee vliegtuigen worden be schilderd! Zwermen kraaien vallen op de pasgeverfde toestellen aan en probe ren zich te goed te doen aan het verf- laagje met zulk en gulzigheid, dat za met hun snavels gaten hakken ln de be kleding. Het euvel nam dergelijke vormen aan dat men speciaal anti-kraai-brigades heeft moeten formeren, die tot taak kreeg de beschadiging van vliegtuigen te verhinderen. Deze brigades organiseren jachtpartü- en waarbü gebruik wordt gemaakt van een oveigtalcpen kraai, doe .Baan" ge doopt werd, en die, na gevangen geno men te zyn en een „hersenspoeling" te hebben ondergaan, thans als lokaas wordt gebruikt. Hü wordt in het bos, waar zün vriend jes huizen, losgelaten en roept hen dan naar zich toe De beesten luisteren naar hem en komen aangevlogen, recht naar de jagers toe. Als tegenprestatie krijgt „Sam", een bijzonder ongemakkelük beer era (is kost en inwoning op de vliegbasis en naar gefluisterd wordt, een dagelijks rantsoen van de voor kraaien blükbaar zo onweerstaanbaar verrukkelüke verf!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7