LEIDSCH DAGBLAD ..Rebel" Bevan wordt geschorst als lid Lagerbuisfractie De maat was vol toen hij Attlee openlijk in verlegenheid braeht Amerikaans econoom ongerust over hausse op effectenniarkt Gratiebeleid, zaak Anneke Beekman en nieuw B.W. in Eerste Kamer Gevallen persoonlijk beoordelen? WEERBERICHT Gaston en Gustave Dominici zaten hand in hand hij eonfrontatie 94ste Ja-igang WOENSDAG 9 MAART 1S55 No. 28469 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0,50 per week «Vitte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Conflict bij Britse Socialisten (Telefonisch van onze correspondent in Londen) De Labourleiders in het parlement hebben besloten Aneurin Bevan te schorsen als lid van de Socialistische Lagerhuisfractie en zijn roye ment bij het partijbestuur voor te dragen. Oorspronkelijk zou de bijeen komst van de Labourfracties in Lager- en Hogerhuis, welke over Bevan's lot zou beschikken, vandaag worden gehouden. Wegens ziekte van Bevan is de vergadering tot volgende week uitgesteld. Hij krijgt name lijk gelegenheid zich te verdedigen. Na jarenlang een bron van ergernis te zijn geweest achten partij leider Attlee en de zijnen de maat thans vol. Indien de fractie en het partijbestuur het voorstel goedkeuren, zal het de tweede maal in de geschiedenis zijn, dat de links-Socialist Bevan wordt geroyeerd. Voor het eerst gebeurde dit in April 1939, toen hij de Volksfront-politiek van wijlen Sir Stafford Cripps steunde. Zijn royement duurde maar kort, want in December van hetzelfde jaar werd hij weer in genade aange- aomen. men gebruikt, en niet tegen een vijand, die slechts met conventionele wapens zal vechten. De Labour-fractle was echter met de regering van oordeel, dat een dergelijke opvatting juist een uitnodiging tot agressie uit het Oosten zou betekenen aangezien de Communistische landen een overwicht bezitten aan grondstrijd krachten, welke uitsluitend door de H- bom in bedwang kan worden gehouden. Meningsverschil over H-bom Het gevolg van Bevan's verwijdering uit de partij zal zijn, dat deze een strijd baarder karakter zal dienen te krijgen, sant het tekort daaraan gaf de mili tante Bevan zijn kans. Ontslag van Bevan die overigens «afhankelijk lid van het Lagerhuis zal blijven kan daarom consequenties neebrengen voor het aanblijven van Attlee, die een middenfiguur is en altijd tassen rechts en links heeft geschipperd. Bij voorgaande door Bevan teweeg ge brachte conflicten heeft Attlee hem al tijd de hand boven het hoofd gehouden n:et alleen, maar ook getracht hem de raid uit de zeilen te nemen. Vandaar dat Bevan een functie kreeg in de La- bour-regering. Toen deze na lange aar- Kling tenslotte overging tot nationali sering van de ijzer- en staalindustrie Inmiddels door de conservatieven weer «ngedaan gemaakt werd dit algemeen jls een concessie jegens Bevan abouwd. Toen Bevan het afgelopen Jaar Attlee BEVAN «rvleugelde door zijn tegen-leiding in- Eie Duitse herbewapening, zwaaide ildee in zijn politiek tegenover China har links en bracht hij met Bevan een *zoek aan Peking Attlee kreeg het ütiatief, dat hem dreigde te ontglip- W, zodoende weer in handen. Volkomen geïsoleerd Thans lijkt het psychologische mo ment om zich van Bevan te ontdoen, om althans op hardhandige wijze de te lezen, te zijn aangebroken. Want «van heeft door zjjn ontactisch optre- gedurende het defensiedebat zich |'ikomen geïsoleerd, ook van zijn eigen '*uste geestverwanten, die vrijwel allen W Attlee meegingen, toen er in het hjerhuis moest worden gestemd over Labour-motie. waarin het defensie rad van de regering werd afgekeurd, riïr welke de fabricatie door Engeland ia de H-bom aanvaardde. Het zwakke ^ndpunt van Bevan was. dat ook hij H-hom in beginsel aanvaardde, maar "I hfj dc bom uitsluitend wilde be- j'bouwen als een middel tot represaille 'itn een agressor, die zelf atoom-hom- Onstuimig man komt tot ondoordachte daden Het was echter niet Bevan's opvatting (waarvoor genoeg sympathie bestaat als menselijk protest tegen de verschrikkin gen van de H-bom) welke tot het roye- mentsbesluit heeft geleid, maar het feit dat hjj in het openbaar Attlee in ver legenheid heeft gebracht door hem op uitdagende manier tijdens het Lager huisdebat, de vraag te stellen, of hij het gebruik van de H-bom tegen een aan valler, welke de bom zelf niet gebruikt, zou goedkeuren. Dit was een vraag die Att lee als eventueel toekomstig premier on mogelijk kan beantwoorden, omdat hij een Labour-regering natuurlijk niet op deze wijze kan binden. Het is de grote fout van Bevan. wiens talenten en vooral sprekerskwaliteiten ATTLEE (die vaak even groot zijn als die van Churchill), algemeen erkend worden, dat hij altijd door zijn vurig tempera ment meegesleept en tot ondoordachte daden komt. Hoe groot hij ook als poli ticus moge zijn, hij is net niet groot ge noeg om staatsman te zijn. Slot op Pag. 2 Conservatieven zijn 2 in de meerderheid (Van onze Londense correspondent) Volgens het jongste opinie-on derzoek bezitten de Consenatieven thans een voorsprong op Labour van twee procent, hetgeen zou neerkomen op een meerderheid van vijftig Lagerhuiszetels. In de tweede helft van het vorig jaar waren de rollen nog omgekeerd. Het schijnt, dat Labours campagne tegen de prijsverhogingen geen zoden aan de d|jk heeft gezet. Maar het betekent evenmin dat de Conservatieven hun aanhang hebben vergroot, want Labours verlies kwam voornamelijk de Liberale ten goede. Voorspellen blijft moeilijk omdat de kleurloze middenmoot onder de kiezers, welke voor een belangrijk deel het resul taat van de verkiezingen bepaalt, tot het laatste ogenblik blijft rond- Meer clan 100 doden in Beieren Gevaarlijke influenza Tengevolge van de influenza-epidemie in Beieren zijn vorige week 59 personen gestorven. Sinds het begin van de epidemie in Januari heeft de ziekte aan 125 personen het leven gekost. In de loop van vorige week zijn 13.600 nieuwe gevallen geconstateerd. Bonn en Parijs doen heel kalm aan Saarkwestie mag niet uit de hand lopen, besloten zij De Franse en West-Duitse regeringen zijn via diplomatieke kanalen overeen gekomen al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat de controverse over de Frans-Duitse Saarovereenkomst ..uit de hand zal lopen". In diplomatieke kringen in Parijs werd Dinsdag gecon stateerd. dat dc Duitse pers de tegen stelling op 't ogenblik met gematigdheid behandelt, klaarblijkelijk in de hoop de bekrachtiging van de Parijse overeen komsten in de Franse Senaat niet in gevaar te brengen. Een Amerikaans lid van de Wo- penstilstandscommissie van de V.N. bekijkt wapens en munitie, welke door de Israëlische troepen werden achtergelaten bij het incident te Gaza. Rechts een Egyptisch officier, die de buit van de Egyptenaren toont. Begin van een ontwikkeling, welke eindigt met ineenstorting zoals in 1929 „De Amerikaanse economie bevindt zich wellicht in het beginstadium van een ontwikkeling, die eindigt met een ineenstorting, zoals zich in 1929 heeft voorge daan". aldus verklaarde prof. J. K. Galbraith, hoogleraar in de economie aan de universiteit van Harvard, Dinsdag voor de Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de hausse op de Amerikaanse effectcnmarkt. Teke nen van gevaar zyn volgens professor Galbraith dc toegenomen effectenaankopen op crediet, het grote aantal nieuwelingen op de effcctenmarkt en het groeiende verschil tussen de beursnotering en de nominale waarde der aandelen. Hij drong er bjj de regering en het beursbestuur op aan voorbereidingen te treffen om een einde te maken aan het kopen van aandelen op crediet en om andere maatregelen te nemen, indien de hausse, welke thans reeds anderhalf jaar duurt, niet spoedig verflauwt. In wezen is er nog geen antwoord gevonden op de vraag, hoe er een einde kan worden gemaakt aan een teugelloze speculatie, wanneer deze eenmaal goed op gang is, zo waarschuwde prof. Galbraith. behande- Gratie nauwkeurig afwegen De Eerste Kamer behandelde gisteren o.a. de begroting van het Departe ment van Justitie. De heer De Vos van Steenwijk (WD) had o.a. enkele bezwaren tegen de stage-verordening van advocaten, o.a. tegen het examen in belastingrecht en boekhouden dat de toekomstige advocaat zal moeten afleggen. Hier wordt z.i. buiten de wet en het Academisch Instituut een nieuw leervak ingevoerd. Ook het beperken van het uitoefenen van een aantal neven functies vond hij niet juist. Hij adviseerde de minister nog eens na te gaan of in deze stage-verorde- ning geen verordeningen staan, die gaan buiten de bevoegdheid van de Ned. orde van advocaten. Tegen het toepassen van een milder gratiebeleid voor politieke de linquenten had hij bezwaren, speciaal ook om geen scheve verhoudingen te scheppen t.a.v. de commune misdadiger. „De zware gevallen, die thans nog gevangen zitten hebben hun straf dubbel en dwars verdiend en zouden door de gewone rechtspleging even zwaar zijn gestraft", zo is zijn mening. „Voor een milder gratiebeleid is niet de minste aanleiding". De zaak Anneke Beekman noemde hfj (evenals vorig jaar) diep treurig, om dat hier gespeeld wordt met het le vensgeluk van een kind. „Het gaat hier echter ook om een principiële zaak, om de wijze waarop enkele per sonen, waaronder ook RK geestelijken, trachten zich aan de uitspraak van de Justitie te onttrekken", zo zeide de heer dc Vos van Steenwijk. „Het zou van piëteit tegenover de in een Duits concentratiekamp gestorven ouders ge tuigd hebben, indien het kind een Joodse opvoeding zou hebben gekre gen". Met een schikking, gesuggereerd in het Ned. Juristenblad, kan hij niet mee- verre gevolgde gratiëring en ling van gevangenen. Spr. sloeg de bewindsman hoog aan, al dacht hij hem te moeten waarschuwen voor eenzijdigheid in het beleid ten aan zien van de politieke gevangenen. Een milder gratiebeleid en het bekijken van elk geval op zijn eigen mérites was de teneur van zijn betoog. De heer Geugjes (CPN) vermoedde dat de deken van Hilversum wel het een en ander van de verblijfplaats van An neke Beekman afwist. Slot op Pag. 2 Vannacht weer vorst Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden en ■toog weer, behoudens enkele plaatse- We sneeuwbuien aan de kust. Vannacht ^'Ige. hier en daar strenge vorst en katselijk mistvorming. Ongeveer de- middagtemperaturen als vandaag. |hkke tot matige wind uit Noordelijke klingen. (Opgemaakt te 10 uur). 10 MAART op: 710 uur; onder: 18 36 uur. ^nan op: 21.16 uur; onder: 7.14 uur. ™x>?water te Katwijk te 4.29 uur en '»39 uur. 'i nummer bestaat uit 10 pagina's 8 Maart 1945. gisteren tien jaar zetters gefusilleerd als repressaille leg bij het eenvoudige monument, gt leden, werden bij Woeste Hoeve, voor de aanslag op Raat Gisteren u'a: aan deze dramatische gebeurte- halverwege Apeldoom-Arnhem. 1171 werden door nabestaanden van dei nis herinnert Nederlanders op bevel van de be- slachtoffers en anderen bloemen ge gaan, „Deze zaak mag geen koehandel worden, over deze zaak marchandeert de Justitie niet". Hij verklaarde zich dan ook volkomen accoord met het stand punt dat de minister in deze inneemt en drong daarbij aan om te overwegen nu reeds strafmaatregelen te nemen tegen personen die aan de ontvoering hebben mee gewerkt. „Het is in aller belang dat door een strafrechtelijke afwikkeling aan deze zaak een einde komt", zo be sloot spreker. De heer Diepenhorst (AR) drong aan op uitwerking van voorstellen inzake verruiming van de mogelijkheid van voorwaardelijke invrijheidstelling. Hij waarschuwde tegen uitstel in de totstandkoming van het nieuwe Bur gerlijke Wetboek, om te voorkomen dat de Staten-Generaal en wetenschap zich van de betrokken wetsontwerpen meester maken. Men moet zich aan de grote lijnen houden en (1e wetenschap niet tc veel vrij spel laten, zo zeide hjj. „Waar 2 juristen aanwezig zjjn, wor den drie meningen voorgedragen", is een oud gezegde, dat hier zeker op gaat. „Houdt", zo hield hij de minister voor, „onafgebroken vol en tracht de zich hiertoe lenende stof zonder over haasting. maar ook zonder vertraging, zoveel mogelijk af te werken". Ten aanzien van het gratiebeleid voor de politieke delinquenten wilde hij niet genade voor recht laten gelden; alleen het gezichtspunt van het reoht moet be slissen, De behandeling van politieke misdadi gers moet niet verschillen van die van gewone misdadigers In dit verband wees hij op een zekere willekeur in de tot dus- Gruwelijke moord in Bergen (België) Tachtigjarige vrouw werd reeds half December gedood (Van onze Brusselse correspondent) De inwoners van Mons (of Bergen), de grote industriële hoofdstad van He negouwen, z|jn diep onder de Indruk van een vreselijke moord, waarover een sluier van geheimzinnigheid hangt. Een 80-jarige vrouw is namelijk enkele da gen geleden, op gruwelijke wijze ver moord, in haar woning gevonden. De tachtigjarige Maria Mayeux moet, volgens de lijkschouwing, reeds tussen 10 en 15 December van het vorige jaar zijn vermoord en gedurende al die tyd bleef de woning gesloten. Men dacht na melijk. dat de vrouw in Noord-Frankrijk vertoefde b|j haar familie. Z|j had wei nig omgang met haar buren, waardoor deze late ontdekking te verklaren is. Uit de kraaknette woning van het oudje zijn geld noch juwelen gestolen. Alles bleef onaangeroerd. En daar do deuren gesloten waren, is het bijkans onmogelijk dat landlopers of dieven de moord zouden hebben bedreven. Na een uitvoerig onderzoek hebben re chercheurs twee sporen ontdekt: twee mogelijkheden, welke tot aanhouding van de dader kunnen lelden. In geheel Mons en Henegouwen, ja zelfs In Noord- Frankrijk, wacht men met grote span ning op het verdere resultaat. Nederland schenkt 10.000 pond De Nederlandse regering heeft besloten 10 000 Australische ponden te schenken aan het „New South Wales flood victims relief fund". Dit fonds is, onder voorzitterschap van de „Lord-Major" van Sydney opge richt tot hulpverlening aan de slacht offers der overstroming in Nieuw Zuid Wales. Ontmoeting was veel minder sensationeel dan verwacht Gustave Dominici is gisteren twee en een half uur ondervraagd in bij zijn van zijn vader. Gaston Dominici. die (ter dood veroordeeld wegens moord op het echtpaar Drummond en hun rioehfert.iei in de gevangenis van MarsecHe verbltfft. Zoals bekend is er een nieuw onderzoek naar de drievoudige moord gaande. La ter werd de vrouw van Gustave. Yvette, naar de ziekenzaal gebracht, waar Gas ton ziek ligt tengevolge van voedselver giftiging Volgens Gustave's advocaat was de ontmoeting tussen Gaston en zjjn zoon „veel minder sensationeel dan men zou hebben gedacht". De mannen „vielen in eikaars armen zodra zij elkaar zagen". Ook bjj het afscheid hadden z(j elkaar omhelsd. Gedurende het gesprek hield Gustave de hand van zjjn vader vast. Gaston zei tot hem: ..Tracht mjj hier uit te krijgen. Ik heb er niets mee te maken". Volgens de advocaat uitte de oude boer geen besehuldigingen aan het adres van zijn zoon. De juridisch adviseur van Gustave zei. dat „de onthullingen van Gaston haar oorsprong hadden in de verklaring van Paul Maillet, welke wij als een leu gen beschouwen" Maillet, een ploegbaas bü de spoorwegen, had tijdens hot pro- ces '-«zen Gaston verklaard, dat Gus tave hem had verte'.d. dat hij in de nacht van de moord in het void was ge weest. Gustave had dit eohter, ook nu 1 weer ontkend.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1