EIDSCH m DAGBLAD aargebied blijft twistappel tussen Frankrijk en W.-Duitsland i Bonn wordt ontmoeting van denauer met Faure of Pinay wenselijk geacht Russische landbouwers naar V.S. l# Mflü Egypte en Syrië leggen basis voor nieuw Arabisch verdrag EERBERICHT Prinses Beatrix geopereerd Jasigang MAANDAG 7 MAART 1955 No- 28467 3 w- DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Giro No. 57055 Mredacteur: J. Brouwerf6.40 per kwartaal; f2,15 per maand: f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De kwestie van het Saargebied blijft, voorlopig althans, nog een twistappel Kn Frankrijk en de West-Duitse Bondsrepubliek. Er blijkt nog steeds een scherp verschil van mening te bestaan over de •gging van het veelbesproken Saar-statuut, zo zelfs, dat het ministerie van ienlandse Zaken in Bonn Zaterdag nog de West-Duitse ambassadeur in js, Wilhelm Hausenstein, heeft opgedragen stappen te ondernemen naar leiding van een verklaring van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. Duitse politieke kringen is men van mening, dat het misschien wel wenselijk lijn als Adenauer met de Franse premier Faure, of tenminste met de Franse «ter van Buitenlandse Zaken Pinay een gesprek zou kunnen voeren. Maar •der geval zullen de onenigheden voor het van kracht worden van het iiut uit de weg moeten worden geruimd. gaat om twee problemen gaat daarbg hoofdzakelijk om naagtukken: eerstezullen de thans nog steeds len Duitse partijen in het Saarge- nog voordat het uiteindelijke vre- g met West-Duitsland tot stand in. een actie op touw mogen i waarbg er voor geijverd wordt, ket Saargebied met zijn overwegend ie bevolking weer tot het moeder- Ilenig keert? tweede: hebben de Ver. Staten en and hun oorspronkelijke belofte tjj het Franse voorstel zullen on- unen, dat het Saargebied ook na tot stand komen van het vredesver- politiek autonoom zal moeten bly- ingetrokken? -Duitsland kan men zich nog rsteeds niet met de gedachte vereni- dat het Saargebied. ook in de toe voor goed dus, verloren zal zijn. Belofte van PMF rel Adenauer zelf ook wel ver dat zulks per slot van rekening sval zal zijn, heeft hij tot dusver nog steeds alles in het werk gesteld om die indruk weg te nemen. En tijdens de debatten in de Bondsdag heeft hij nog openlijk en met nadruk verklaard, dat hij in October in Parijs met de toenma lige Franse premier Mendès-France de vTaag heeft besproken of de politieke partijen in de Saar het recht zullen heb ben een actie in eerder genoemde zin te ontplooien, en hij voegde er aan toe dat de Fransen toen. na geruime tijd afwij zend te hebben gestaan, tenslotte heb ben toegestemd. De partijen in de Saar - zo zei Adenauer - hebben dus het recht te betogen: „Wij willen na het sluiten van het vredesverdrag naar Duitsland terug". Juist nieuwe wrijving Wat de Amerikaanse en Engelse belof te betreft, is van Franse zijde verklaard, dat men geen redenen heeft om aan te nemen dat de Ver. Staten en Groot- Brittannië hun opvatting, dat de politie ke autonomie van het Saargebied en een Getallen-wonderkind? Heeft Den Helder een wonderkind of is het een toevallige begaafdheid die de 5-jarige Hansje, leerling van een Fröbelschool een bijzondere voorliefde voor jaartallen en cijfers doet hebben? Zijn Fröbeljuffrouw weet het niet en ook zijn ouders kunnen de oplossing niet aan de hand doen. Als men hem vraagt op welke dag een bepaalde datum valt. zal hij prompt antwoorden, daarbij iekening houdend met schrikkel jaren. Mocht er al een kleine on nauwkeurigheid ontstaan, dan ver betert hij zichzelf dadelijk eigener beweging. Overigens is hy prc-ic-, als andere kinderen van zijn li f- tijd en uit zijn voorliefde voor kr.ui ten zal Hansje zijn cijferbe i heid wel niet putten. Nee. aan een wonderkind gelooft men niet. inaar voor een vijfjarige kleuter i Hm je wijsheid toch wel opmerkelijk! 'niiiiiiiiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii economische unie tussen Frankryk en de Saar in het vredesverdrag moeten wor den vastgelegd hebben veranderd. Adenauer kan zich daarmee echter niet verenigen. De tegenstanders van het Saar-ac- coord, die er in de Bondsdag niet hun goedkeuring aan hebben willen geven, wijzen er thans op, dat dit accoord niet tot een toenadering tussen Frankrijk en Duitsland bijdraagt, maar dat het - zo als zij verwacht hebben - juist tot nieu we wrijvingen aanleiding geeft. Dr Dehler. de voorzitter van de Vrye Democratische (Liberale) partij, heeft in een redevoering in Hamburg, het sta tuut een „bron van onvrede" genoemd en in leidende Socialistische kringen wordt de Franse verklaring als een te genspraak van Adenauers mededelingen in de Bondsdag bestempeld. Men is er van oordeel, nu er zulke krasse tegen stellingen in de uitlegging van het sta tuut bestaan, dat niemand het kan ver antwoorden op de weg naar de ratifica tie voort te gaan. Radio-Moskou enthousiast over denkbeeld van Amerikaans blad in Iowa Radio-Moskou juichte Zaterdag een voorstel toe om landbouwdelegatirs van de Sovjet-Unie en de Ver. Staten uit te wisselen, zoals kortgeleden was voor gesteld in een nieuwsblad van de Amerikaanse graan- en varkensproducerende staat Iowa, de „Des Moines Register". In tot oordelen bevoegde kringen in de Ver. Staten en ook in Londen gelooft men dat vooral de eerste secretaris van de Russische Communistische party, Nikita Kroesjtsjef, die in feite de eerste man is in de Sovjet-Unie, het voorstel aantrekkelijk vindt. Hij is voorstander van reorganisatie van de Russische landbouw in de vorm van grotere mechani sering van de landbouw en het omploegen van braakliggend land. voorname lijk in Siberië en Kazakhstan in Russisch Centraal Azië. Kroesjtsjef heeft het plan een uitgestrekt gebied in dit „nieuwe land" met mais te bebouwen, dat hoofdzakelijk gebruikt zal worden als veevoeder. Hij streeft n.l. naar grotere uitbreiding van de veestapel, met name de productie van varkens. Saoedi-Arabië zegt onvoönvaardelijke steun aan nieuwe organisatie toe Tegenzet tegen het verdrag tussen Irak en Turkije Het blad van Iowa deed het voorstel tot uitwisseling van delegaties, nadat Kroesjtsjef tijdens een interview met Westerse journalisten had verklaard, dat de Sovjet-Unie wellicht nog iets zou kunnen leren van de Verenigde Staten wat betreft agrarische methoden en technieken. In het Midden-Westen van de Ver enigde Staten en vooral in Iowa wordt het boerenbedrijf zeer efficiënt bedre ven met toepassing van de laatste teoh- I nieken. „Goed idee, maar Men heeft president Eisenhower deze week op zijn wekelijkse persconferentie vragen gesteld over dit voorstel. Hij zei, dat het een goed idee zou zijn om een delegatie Russische landbouwers een tody Sobolef. die tot opvolger wemd van Wisjinski als per- ra/ vertegenwoordiger van de ti-Unie bij de Veiligheidsraad. bezoek te laten brengen aan Iowa om de productiemethoden voor varkens en mais aldaar te bestuderen. Zijn persoon lijke mening was, dat dergelijke bezoe ken goed zouden doen, doch hij wees op de «ettelijke moeilijkheden die voort vloeien uit het toelaten van personen uit de Communistische landen in de Ver enigde Staten. De Russische dagbladen publiceerden de volgende dag de verklaring van de president, tezamen met commentaren waarin het idee hartelijk wordt verwel komd. Radio-Moskou maakte bekend, dat Sovjetrussische landbouwers instemmen met bet voorstel van de ..Des Moines Register" en dat zij gereed zijn een de legatie naar Iowa te zenden, zodra de Amerikaanse autoriteiten daar toestem ming voor geven. Egypte en Syrië hebben Zondagavond bekendgemaakt, dat zij overeenstemming hebben bereikt over plannen voor een nieuwe organisatie ter versterking van de militaire, politieke en economische structuur van de Arabische wereld. De organisatie voorziet in een gemeen schappelijk permanent militair opperbe vel in Damascus, dat de militaire poli- Uek zal coördineren, overeenkomsten als het onlangs gesloten Iraaks-Turkse ver dedigingsverdrag moeilijk zal maken en richtlijnen zal opstellen voor een bank. die een Arabische munt in omloop zal brengen. In een te Damascus gepubliceerde ver klaring wordt gezegd, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië onvoorwaardelijk in stemt met deze plannen. Later in de week zullen de Arabische landen i uitgenodigd voor een conferentie op de nieuwe organisatie zal worden ge sticht. "Hj op Koninginne- en Bevrijdingsdag Met behoud van loon College van Rijksbemiddelaars 1 vergunning gegeven, buiten en jive de vacantic-, feest- en snip- ■tfen, waarop werknemers recht «n. vrijaf te geven zowel op bril. de verjaardag van H.M. de "■fin als op 5 Mei. de dag waarop ft tiende maal de bevrijding van hnd zal worden gevierd, beide met behoud van het voor hen «de loon. Minder wind Wt verwacht tot morgenavond; Jderlijke bewolking met plaatse- sneeuw. Tot matig of zwak ®de wind in hoofdzaak tussen yast en Noord. Vannacht overwe- ïiite vorst, mid dagtemperaturen het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur) 8 MAART °P: 7.15 uur; onder; 18.32 uur. Qop: 18.51 uur; onder: 6.41 uur. "»ter te Katwijk te 3.15 en 15.29 De Syrische minister van Buitenlandse Zaken zal binnenkort een bezoek bren gen aan Beiroet om de steun van Liba non voor de organisatie te verwerven. Jordanië beeft tijd gevraagd om de kwestie van de nieuwe organisatie te be studeren aan de hand van zijn verplich tingen volgens het Brits-Jordaanse ver drag. Waarnemers in Cairo zien in het nieuwe verdrag een poging om het Ara bische verdrag voor wederzijdse veilig heid van 1950 te vervangen. Ook gelo ven zij. dat het hier gaat om een Egyp tisch antwoord op het Turks-lraakse verdrag, waartegen Egypte fel gekant is. De nieuwe overeenkomst verbiedt de deelnemers toe te treden tot het Turks- lraakse verdrag en militaire of politie ke overeenkomsten met andere landen te sluiten zonder goedkeuring van alle verdragspartners. Geweld tegen geweld De vrouwen en kinderen (zestien per sonen! van de waarnemers der Ver. Na ties zijn Zaterdag uit het gebied van Gaza aan de Israelisch-Egyptische grens naar Jeruzalem overgebracht in het be lang van hun veiligheid. Aan de 200.000 Arabische vluchtelingen in de buurt van Gaza, die opstandig zijn na het incident van Maandag, is door Egyptische officieren door middel van luidsprekerauto's aangezegd, dat geweld met geweld zal worden onderdrukt. De Europeanen mogen er zonder escorte niet over straat. Zaterdag zijn drie nieuwe incidenten gemeld. In Gaza. waar Maandag in een veldslag 39 Egyptenaren en 8 Israëliërs sneuvelden, hebben volgens de Egypti sche militaire gouverneur Israëlische soldaten een Egyptische buitenpost be- Slachtoffers zijn er niet geval- In Amman (Jordanië) is meegedeeld dat Israëlische soldaten van Jordaans gebied Bedoelen hebben ontvoerd, van wie zy er vyf hebben gedood. (Van Is raëlische zijde ls tegengesproken, dat bij dit incident militairen betrokken waren i Voorts zou een Jordaanse patrouille bij Adana beschoten zijn. Generaal-majoor Burns, de staf-chef van de VN-commissie die toezicht houdt op de naleving van het bestand in Pa lestina, zal deze week naar New York vertrekken voor besprekingen in de Ver. Naties over de spann-ng aan de grens tussen Israël en de Arabische landen. Het incident by Gaza tussen Egypti sche en Israëlische mditairen is gisteren op een spoedvergadering door de ge mengde bestandscommissie besproken Israël werd verantwoordelyk gesteld. Een woordvoerder van het Israëlische leger, die dit meedeelde, zei verder dat orden ae commissie de Israëlische aanklacht heeft afgewezen waarin werd gezegd dat een Egyptische militaire eenheid een Is raëlische patroulle in een hinderlaag bad gelokt en dat dit de aanleiding was geweest tot het incident. i.iti sh aaltje hoop voor onze kli matologische toekomst, zo kon men Zaterdag en Zondag de aanblik van dc boulevardterrassen aan de kust noemen. Het was nog koud. maar zolang de zon scheen was het achter glas!) goed koffie en andere wnrme zaken drinken. Nu we van- daag weer af en toe als sneeuw mannetjes thuiskomen, kan zo'n plaatje er toch de stemming in houden. schoten len. r bestaat uit 10 pagina's T Sli 'erveei liep de mijnen- mijnenvegers. veger ..Slikkerveer" van stapel, landse werven in aanbouw zijn. welke behoort tot een serie van I Grote juwelendiefstal in Cairo snel opgehelderd In de Egyptische hoofdstad Cairo zün juwelen gestolen ter waarde van meer dan vijf millioen gulden, welke oorspron kelijk het eigendom van leden van de Fpiptische koninklijke familie, doch na de troonafstand van Faroek in beslag waren genomen. Er zijn drie personen aangehouden, in wier woning dc meeste I van de vermiste juwelen zijn gevonden. De Egyptische politic heeft de hulp van de Internationale Pn'itie-Organisa- (ie (Interpoli inreroepen. In alle havens en op alle vliegvelden van Egypte is het I toezicht verscherpt. De juwelen waren gestolen uit het paleis van ex-Prinses Zeln Abbas Halim, wier bezittingen, samen met die van ex- Koning Faroek en alle andere leden van de voormalige konink.iike famil'e, na de revolutie '-'onr de regering in beslag wa- i De pol,tie aoelde mede, dat alle Ju welen thans door de Egyptische Natio- Inale Bank zullen worden bewaard. Koninklijk Paar betuigt deelneming Aan inwoners van New South Wales Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een boodschap aan Koningin Elizabeth uiting gegeven aan hun op recht medeleven met de slachtoffers van de overstromingsramp in New South Wales, Australië. Koningin Elizabeth van Engeland beeft in een boodschap geantwoord ervan over tuigd tc zjjn, dat de inwoners van New South Wales deze boodschap van het Nederlandse Koninklijk Huis, welke is doorgezonden aan de Australische Gou verneur-Generaal, sir William Slim, zeer zullen waarderen. De secretaris van H.M. de Koningin deelt het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatrix is hedenmorgen door prof. dr J. F. Nuboer in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht operatief behandeld wegens acute blinde darmontsteking. De operatie is goed verlopen en de toestand laat niets te wensen over". SaSarisoverleg Rijksambtenaren Onderhandelingen niet afgebroken Met betrekking tot een door de voor zitter van de Maastrichtse afdeling van de Algemene R.K. Ambtenaren- vereniging gedane mededeling, dat dc besprekingen in het Ryksoverleg tus sen de vertegenwoordigers van de orga nisaties en de regeringsvertegenwoor digers, zjjn afgebroken, wordt medege deeld. dat van een afbreking geen sprake is. De heer A van Rossen, secretaris van de Alg. Bond van Amtenaren en lid van de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg, deelt mee. dat. hoewel de onderhandelingen over de positieve voor stellen van de centrale commissie uit de ambtenarenorganisaties. inzake verbete ring van de salarispositie van de lager en laagst bezoldigde ryksambtenaren en rökswerklleden. moeilyk zijn geweest, van een afbreken der onderhandelineen niet kan worden gesproken. Op het laat ste ogenblik werd besloten, dat de waar nemend voorzitter, thans voorzitter van de regeringsdelegatie, de heer Masten broek. eerst een rapport zal uitbrengen aan de minister van Binnenlandse Zaken Op 18 Maart worden de besprekineen in het Rijksoverleg voortgezet. Op die dag komen, zo nodig, ook de besprekingen over de salarispositie weer aan de orde. Nü wordt het lente Een schaap van de gebroeders Schipper te Oud Beyerland heeft :er lammeren geworpen De ge- ooorte van drie lammeren is al een zeldzaamheid, dus een byzondere jcbeurtenis is dit wèl! Alleen niet voor dit schaap, want dat heeft vorig jaar ook al h?t leven ge- -Jionkon aan een vierling Met dit al: de lente hljjkt op Dode en twee zwaar gewonden BIJ AUTOBOTSING ONDER MAARHEEZE. Gistermiddag zijn op de Rijksweg onder Maarheeze twee auto's met el kaar in botsing gekomen. In de ene wagen, die met grote snelheid zou hebben gereden, zaten twee Canade zen in burger. Zjj waren L. J. Cottell en K. Killeen, op weg van Antwerpen naar Duitsland, waar zy de wereld kampioenschappen ijshockey wilden bezoeken. In de andere wagen zaten de heer C. Hoogstede uit Maastricht en xyn zuster. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. Beide wagens werden nagenoeg vernield. De heèr Hoogstede overleed by aankomst ln het Ziekenhuis te Weert aan de gevolgen. Zyn zuster, die nnast hem had gezeeten. werd vry ernstig gewond. Eén der Canadezen, die naast de bestuurder zat. die enige snU- wnnden opliep, werd nvt leven;gevaar lijke verwondingen overgebracht naar het Binnen.:.ckenhuis te Eindhoven. Cottell kreeg een kaakfractuur ec Killeen een oogverwonding.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1