Faure en PMF, twee wonderkinderen weldra tegenover elkaar De een vat de koe bij de horens, de ander kijkt kat uit boom Leidende Poujadist veroordeeld Vrachtauto in ruil voor eieren HOOGENBOSCH: Agenda LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 4 MAART Vooruitzichten der Franse politiek (1) Persoonlijke vriendschap, politieke contrasten (Van onze Parijse correspondent De crisis, die Frankrijk zojuist heeft afgesloten, was niet geheel en al gelijk aan die andere twintig cnses, die er se dert het begin van de Vierde Republiek in acht jaar tijds aan vooraf zijn gegaan. De overeenkomst is, dat er ook aan deze crisis tenslotte een einde kwam door de vorming van een nieuwe regering, die in het land geen atoom geestdrift te ver wekken wist. Het publiek herinnerde zich misschien vagelijk een paar namen van die twintig k dertig ministers, die in het nieuwe Kabinet zitting namen. Maar bij geen van al de namen - of het had die van Robert Schuman moe ten z\jn - is ook maar één Frans hart sneller beginnen te kloppen. En tóch was er een verschil met de vorige malen. Dit keer is de massa zich duidelijk be wust geworden dat de acht maanden, die nu werden afgesloten en waarin Pierre Mendès-France heeft geregeerd (geregéérd en niet alleen geadmini streerd) Frankrijk in een soort romanti sche roes heeft geleefd. Een opwindende meeslepende droom waarin de Fransen voor het eerst sinds lang, weer iets als trots voor hun land gevoelden, er weer wat hoop leefde in hun harten voor de toekomst. Die droom is nu weer voorbij. Voor goed? Wanneer er zich geen nieu we apocalyptische onheilen voordoen die. als indertijd na Dien Bien Phoe, het ingrijpen van een sterke man als Men dès-France nodig zullen maken, dan zal Frankrijk tot de volgende verkiezingen, In de zomer van 1956, opnieuw aan het „immobilisme" zijn uitgeleverd: uit ge brek aan eensgezindheid zal de rechtse coalitie er zo veel mogelijk naar streven alle beslissingen uit de weg te gaan, uit vrees zelf uit de weg geruimd te worden! Een wijs woord. De periode-PMF was, parlementair- mathematisch gesproken, namelijk een tegennatuurlijk verschijnsel. Zijn rege ring steunde vrijwel uitsluitend op het gezag van zijn krachtige en uitzonder lijke persoonlijkheid. Een organisch-par- lementaire basis heeft hij echter nooit bezeten. Montesquieu, de grote Franse wijsgeer, wiens tweehonderdste sterfdag nu juist wordt heTdacht, heeft eens ge zegd. dat. gevaarlijker dan de tyrannie V3n een enkeling, de onverschilligheid der burgers was! Niettemin is Frankrijk na Mèndes-France nu opnieuw zo'n tijd perk van burgerlijke onverschilligheid ingetreden Tijdens de periode-PMF begrepen zijn meer intelligente tegenstanders al wel, dat het met gemakkelijk zou blijken la ter de taak van de gehate premier weer over te nemen. Mendès-France had niet alleen belangstelling, maar zelfs een ze kere mate van passie voor de publieke zaak opgewekt. Daarom verlangde de schrandere en jonge Katholiek Teitgen. die nu weer een ministersportefeuille heeft bemachtigd toen al. dat Mendès- France zo snel mogelijk uit de weg werd geruimd, maar dat zijn persoonlijke stijl van regeren moest worden overgeno men! Een bekend Frans gezegde luidt evenwel ,.le style c'est lTiomme" - het Is de man, die de stijl maakt - en trots zijn onbetwiste acteurstalenten zal het Ed gar Faure daarom ook niet licht vallen ziin grote voorganger te doen vergeten. En het is dit persoonlijke element van deze machtsoverdracht, dat deze crisis haar bijzondere karakter heeft gegeven. Twee „atoomdieven" gepakt De politie heeft gisteravond laat twee mannen gearresteerd op beschuldiging, dat zij doorgedrongen zijn in Frankryks geheime atoomlaboratorium en gevaar lijke radio-actieve blokken lood gestolen hebben. De politie heeft reeds 93 van de 208 loodblokken bij handelaren in oude metalen in beslag genomen. Deze blok ken waren radio-actief geworden bij het dienst doen als schild voor de eerste ai oomzuil van het land. De 24-jarige Remé Heron en de 21-Ja- rige Louis l'Homme wisten miet dat de blokken gevaarlijk waren, toen zij Maan dag door een prikkeldraadversperring van Fort OhatlLlon drongen, een vracht auto, dde toebehoorde aan de Commissie voor atoomenergie met de blokken laad den en er mee wegreden naar hun eigen vrachtauto, die te wachten stand, dit alles zonder door de wachten gezien te worden. De politie bracht hen naar het hoofd bureau op de Qual des Orfèvres, waar zij bleek en op hun benen trillend hoor den wat zij gestolen hadden! Geheel Frankrijk was opgewekt te zoeken naar de atoomdieven, die in het atoomlaboratorium konden doordringen en er uit verdwijnen zonder dat de hon derden wachten hen gezien hadden. Het bleken twee jeugdige verzame laars van lompen en oude metalen te zijn. die al verscheidene jaren in de Zuidelijke buitenwijken van Parijs alles verzamelen van levensmiddelenblikken tot bedveren Toen zij gearresteerd wer den wisten zij niet eens dat hun dief stal ontdekt was. „Buitenlandse inmenging" in Belgische schoolstrijd De Liberale Belgische senator Charles Mourenux heeft de minister van Buiten landse Zaken Paul Henri Spaak, ver zocht te protesteren tegen „inmenging" van een Duitse R.K. bisschop in de Bel gische binnenlandse politiek. Moureaux zegt. dat de bisschop van Aken onlangs een „niet te pas komende" brief heeft geschreven, waarin hij de Belgische R K.-leiders steunt bij hun verzet tegen de voorstellen voor hervor ming van het onderwijs van de Belgi sche regering. De senator zegt verder, dat in 1914 en 1940 de Duitse RK. kerk niet geprotes teerd heeft tegen een schending van de Belgische neutraliteit door Duitsland. Hoewel de Belgen met vreugde kennis nemen van de Duitse vorderingen op de weg naar de democratie, dient minister Spaak volgens Mouraeux de regering in Bonn eraan te herinneren, dat de Duit sers naar Belgische opvatting „nog niet bevoegd zijn" aan België lessen op het gebied van de democratie te geven. Merkwaardige gelijkenis Faure en Mendès-France hebben niet temin wel het een en ander gemeen. Beiden waren ze in hun jeugd wonder kinderen. beiden voorbestemd op jeug dige leeftijd op elk gebied dat ze be traden de eerste plaats te bezetten. Faure was op zijn negentiende jaar al meester in de rechten, zes maanden jon ger nog dan Mendès-France, die datzelfde jaar met hem afzwaaide op de Parijse universiteit! Samen hebben ze in poli tieke debatingclubs overeenkomstige standpunten verdedigd. Samen maakten ze kort na hun promotie een studiereis naar Moskoe (Faure spreekt vloeiend Russisch) Samen streden ze tijdens de bezetting in het Franse verzet en bei den deden ze bun eerste stappen op het glibberige pad van de politiek onder de leiding van generaal De Gaulle. Toen Mendès-France na de bevrilding minis ter van Economische Zaken werd een post, die hy vrijwillig opgaf, toen De FAURE Gaulle met zijn geldzuiveringsplan k la Lisftinck niet accoord bleek te willen gaan nam hij zijn vriend Faure op in de eerste Nationale Vergadering van de Vierde Republiek. Samen maakten ze later al weer hun entree als deputé in de eerste Nationale Vergadering van de Vierde Republiek, beiden als lid van de Radicale partij, de partü-der-lange-baarden, die toen de wind niet in de zeilen had en waar hun als jongeren een grote toekomst werd voorspeld. Faure was op vier en veertig-jarige leeftijd gedurende veer tig dagen de jongste minister-presi dent, die Frankrijk sedert Gambetta ooit .gekend had- Mendès-France die sinds zijn aftreden als minister van De Gaulle, alle portefeuilles had geweigerd, werd in de zomer van het vorige jaar, onder dramatische omstandigheden, op diezelfde hoge post benoemd- l'it vriend schap nam hij Faure toen als minister van Financiën van zijn voorganger, de even slappe als arrogante Laniel, over. En nu zit Faure dus ten tweede male op de stoel, die zo juist door Mendès- France ontruimd werd. Treffende verschillen! Maar naast de overeenkomsten tussen deze beide figuren, zijn de verschillen nauwelijks minder treffend. Wat in de loopbaan van Mendès-France vooral zo sterk de aandacht trekt, dat is zijn wei gering van het compromis, zijn oprecht heid een trek. die bij Franse politici niet zo veel voorkomt! zijn standvas tigheid, zijn behoefte met open vizier te strijden. Faure is veel gladder (of soe peler. om het vriendelijker te zeggen). Hy kan zó, maar hij kan ook Anders! Mendès-France houdt er van. de koe bij de horens te grypen en een kat een kat te noemen. Faure draait, als zo'n zelfde kat rond de melk, eerst enige malen om een probleem heen alvorens het voor zichtig aan te vatten. En in zijn manier van spreken valt Faure zijn tegenstan der zelden, zoals de onstuimige Mendès- France, aan in het front: hij tracht hem met de elegante bewegingen van een schermer die het wapen van de ironie hanteert, schaakmat te zetten. Faure die, in tegenstelling met Men dès-France, over een ruime dosis gevoel voor humor beschikt, is evenmin be vreesd voor de paradox. HU wil graag P.M.F. als links politicus poseren. Maar hü fungeert thans als de vlag, die een rechtse lading moet dekken Beiden zijn ze in hoge mate ambitieus en hebben ze ook het recht dat te wezen. Maar Mendès-France heeft *ün per soonlijk verlangen naar een machtsposi tie altijd ondergeschikt weten te hou den aan de vervulling van zekere prin cipes. welke hü als zün richtlijnen al in zijn jeugd had aanvaard. De beginselen van Faure bezitten veel meer elastici teit Vrienden als tegenstanders Het moment kan intussen niet heel ver meer verwüderd zün, dat beide vrienden zich ook in het openbaar als hun politieke tegenstanders ontjx>ppen zullen. Op de politiek, die Mendès- France altüd heeft voorgestaan, heeft Faure zich in zün regeringsprogramma eveneens beroepen. Maar hü zal, mocht hü met die verklaringen al werkelük ernst willen maken, stuiten op dezelfde obstakels, die Mendès-France al nood lottig moesten worden. En daarbü zal hü dan niet gedragen worden door de sympathie en de solidariteit van het volk. waarin altüd de grote kracht van PMF gelegen was. Mendès-France heeft ervaren en in gezien, dat de noodzakelüke condities voor een constructief en dynamisch be leid, dat Frankryk misschien nog redden kan. op dit moment (nog) niet zijn ver vuld. Tot de volgende verkiezingen in de zomer van 1956 zal hü daèrom trach ten die voorwaarden eerst te verenigen. Het kan niet anders of hü vindt dan zün vriend Faure op zün weg. Welke die condities zullen moeten wezen, daarop hopen we in een volgend artikel nader in te gaan. Grotewohl gaf een nummertje propaganda ten beste De premier van de Oost-Duitse sa tel- lietenstaat, Grotewohl, heeft gisteren het denkbeeld geopperd in geheel Duits land een volksstemming te doen houden, nJL over deze vraag: „Bent U voor een vreedzame hereniging van Duitsland door middel van dit jaar te houden ver kiezingen in het gehele land en voor het manifest van de St Paulskerk óf bent voor de Parijse oorlogsverdragen?" (Met het manifest van de St Paulskerk wordt bedoeld de oproep getekend door Socia listische en kerkelijke leiders, waarin vier-mogendheden-besprekingen geeist werden voordat tot bewapening van West-Duitsland wordt overgegaan. Red Alsof deze dwaze tekst nog niet erg was, Ingcz. Med.-Adv.) Londen lioudt Israël verantwoordelijk Gezant bij minister Nutting op het matje geroepen BU het grensincident in de omgeving van Gaza zijn Maandag j.I. niet alleen Egyptische, maar ook Israëlische mili tairen om het leven gekomen: volgens een woordvoerder van het Israëlische leger waren het er acht; dertien werden gewond. De Britse regering houdt Israël ver antwoordelijk voor het ernstige incident bü Gaza, dat een .aanval met voorbe dachten rade" wordt genoemd. Minister van Staat Anthony Nutting heeft de Israëlische ambassadeur in Londen bij zich laten komen en hem meegedeeld de aanval „betreurenswaar dig" te vinden en „niet gerechtvaardigd" te beschouwen als vergelding voor re cente Egyptische infiltraties in Israëlisch grondgebied. „Israël heeft niet het recht de wet in eigen hand te nemen". Israël zal van zün kant bü de Veilig heidsraad protesteren tegen de voortdu rende schendingen door Egypte van de algemene wapens tilstandsovereenkomst en van de bepalingen van de Veilig heidsraad. Daardoor worden de inter nationale vrede en veiligheid in gevaar gebracht, aldus een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken. Abba Eban. Israëlisch ambassadeur in Washington en afgevaardigde by de Ver. Naties, heeft de klacht al schriftelijk in gediend bij Selim Sarper. de Turkse voorzitter van de Veiligheidsraad. Hij had belastingambtenaren in hun taak belemmerd De „betaal-uw-belastlng-niet" bewe ging van de Zuid-Franse boekhandelaar Pierre Poujade heeft een ernstige slag gekregen door dat een van de leiders veroordeeld is tot een voorwaardelyke gevangenisstraf en een boete van 50.000 francs (vijfhonderd gulden). De veroordeelde. Charles Leemans, is leider van Poujades „Udca" (Unie voor de bescherming van kleine winkeliers en handwerkslieden) in het Loire-district. Hü was ervan beschuldigd belasting ambtenaren in de uitoefening van hun plicht belemmerd te hebben. Wanneer hü zich zich eens aan een dergelijk ver- grüp schuldig maakt zal hü twee maan den moeten zitten. De beweging van Poujade heeft in Frankryk als vuur om zich heen ge grepen. De strijdbare boekhandelaar be weert één mlllioen volgelingen te heb ben: 800.000 in Frankrijk en de overige 200.000 in Algerüe en de Franse Unie. Op twee in Parijs gehouden monsterbe togingen kwamen tussen de 80.000 en 160.000 vastberaden aanhangers, die Poujade als hun redder zien en ver eren. Poujade heeft zijn mensen opge roepen hun belastingen niet te betalen totdat er hervormingen sullen zijn af gekondigd. Hü reist onvermoeibaar door het hele land en vertelt op vergaderin gen over gevallen van winkeliers en kleine handelaren, die zelfs tot zelf moord zijn gedreven doordat zij de zware belastingen niet meer kunnen op- Mosoku moedigt levering door staatsboerderijen aan Teneinde de verkoop van landbouw producten door de kolchozen (staats- boerderüen) aan de staat te bevorderen, heeft de Sovjet-Russische regering een nieuw systeem van tegen waarde-bere- kenlng ingevoerd, waardoor de kolcho zen-deelnemers industrieproducten zui den kunnen kopen naar verhouding van de productien, die zü aan de staat ver kopen. Op een basis van 100 roebel aan landbouwproducten aan de staat verkopen, zullen de kolchozen voor 50 roebel grondstoffen voor productie of constructie kunnen kopen en voor 50 roebel aan producten voor eigen gebruik. Door andere regeringsbeschikkingen zün bepaalde maatstaven voor de ruil vastgesteld. Zo zal büvoorbeeld een door de staat geleverde vrachtauto overeen stemmen met de levering van 15 tot 25 ton pluimvee of vlees (de verhouding verandert naar gelang van de betrokken streken), 45 tot 75 ton melk of dierlijke vetten, 100.000 eieren, en 50 tot 100 ton graan. Voor het Altaigebied en voor Ka zakhstan is de hoeveelheid graan ge steld op 150 ton. Daar zijn nieuwe ter reinen in cultuur gebracht. De coöperatieve organisaties, die be last zyn met de verkoop van industrie- (Ingez. Med.-Adv.> HUIDJWK Onmiddellijke verlich ting en spoedige gene zing door betten met het snelwerkende, ontsmet tende huidgeneesmiddel stelde Grotewohl bovendien voor. dat de grens tussen Oost- en West-Duitsland zou moeten worden opgeheven om vrije propaganda voor de volksstemming mo gelijk te maken Het speelt wel vanzelf, dat een der gelijk grof stukje propaganda in West- Duitsland terstond van de hand is ge wezen: zowel in regeringskringen als bij de (Socialistische) oppositie heeft men te verstaan gegeven, dat men er niet aan denkt op het voorstel in te gaan. De Socialistische leider Ollenhauer gaf o.m. te kennen, dat de Communisten zich met dit denkbeeld zelf in het ge zicht sloegen door zich te beroepen op het manifest van de Frankfortse Pau- luskerk. want dit manifest was duidelijk tegen het Communisme gericht! De Amerikaanse sergeant-majoor Olson is Donderdag in Fort Bragg (Noord- Oarolina) tot twee jaar dwangarbeid en oneervol ontslag uit de militaire dienst veroordeeld, nadat hij door een krijgs raad schuldig was bevonden aan samen werking met de vijand tydens zijn krijgs gevangenschap in Korea. HU had een anti-Amerikaanse toe spraak gehouden, de behandeling van krijgsgevangenen door de Communisten geprezen en pro-Communistische artike len geschreven in een kampblad. Met een enkel woord BINNENLAND Verschenen ls het voorlopige verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot vaststelling van: le hoofdstuk 8a (De partement van Oorlog) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1955. en 2e hoofdstuk 8b (Departement van Marine) der Rijks begroting voor het dienstjaar 1955. - De Bond voor badhuizen, zweminrich tingen en zeebadbedryven houdt op 14 Maart as. een congres, gewyd aan diverse problemen van het bad- en zwem- bedrijf. In „De Harmonie" te Vlaardlngen. Op een afscheidsbijeenkomst op het Departement van Overzeese Rijksdelen heeft minister Luns. mede namens zyn ambtgenoten prof. Kernkamp en mr Beyen, de leden van de Commissie Verzetsster Oost-Azlé. die per 1 Maart JJ. ls ontbon den. dank betuigd voor het vele en goede werk. dat zy als zodanig verscheidene jaren geheel belangeloos hebben verricht. Maandag 9 Mei, Juist na de viering van de bevrijding, zal worden begonnen met de vervanging van het voorlopige monument op de Dam te Amsterdam door het definitieve nationale gedenkteken: de beeldengroep van John Raedecker op een ■- -kzaamheden I plateau-vormlg terras. De we zullen ongeveer een laar In t het nieuwe monument te doen ge schieden op 5 Mei 1956. Van 13 tot 20 Juni a s. zal een Neder lands smaldeel ligplaats kiezen ln de haven van Amsterdam voor de Jaarlijkse vlootschouw. De Nederlandse oorlogssche pen, dtc een totale bemanning hebben van circa 200 man. zullen 's avonds verlicht zijn De schouw valt samen met het Hol land Festival ter gelegenheid waarvan de binnenstad eveneens geïllumineerd zal zyn. Theo Moens. conferencier te Rotter dam. bekend door zyn leiding vbf Jaar geleden van „Oud-Rotterdam" op de ten toonstelling „Rotterdam-Ahoy" ls door de Franse regering benoemd tot „Officier de l'Académle". Tydens de algemene vergadering op 10 en 11 Maart ln Krasnapolsky te Am sterdam zal de vakgroep belastingen van de Ned. Chr Bond van Overheidspersoneel haar 50-Jarig bestaan herdenken. 10 Maart zal de herdenkingsavond worden gehou den. waar de voorzitter -der vakgroep, de heer J. Rooseboom uit Den Haag, een feestrede zal uitspreken. BUITENLAND Volgens officiële kringen ln Nairobi heeft de Mau-Mau beweging ln de maand Februari 23 van zyn leiders verloren als gevolg van politie- en legeractles. Ook werden 148 gewone leden van de beweging gedood en 64 gevangen genomen. De vel- Elf Amerikanen, bewapend met niet meer dan plll en boog en fototoestellen, zyn Donderdag per vliegtuig uit Parys vertrokken om ln de oerwouden van Kan Jagen. De Jacht zal drie weken duren. ans Equatoriaal Afrika op groot wild te Allen zyn lid van de Amerikaanse boog schuttersclub. die ln totaal ongeveer 35 000 leden telt. ZIJ hebben ln het geheel geen vuurwapens by zich. Op klaarlichte dag zyn gisteren ln Milaan uit een gesloten auto van een Juwelier Juwelen ter waarde van 120.000 gulden gestolen. De politie heeft tot dus verre geen spoor kunnen ontdekken van de bult of de dieven. De 51-Jarlge Arkadl AlexandrowltsJ Scbolef ls benoemd tot permanent ver tegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de Verenigde Naties, als opvolger van Wlsjlns- kl. sedert wiens overiyden ln November van het vorig Jaar hy waarnemend ver tegenwoordiger was. President Elsenhower heeft aan Bao Dal, het staatshoofd van Zuld-Vletnam, meegedeeld, dat hy voorstander ls van grotere Amerikaanse hulp aan Zuld-Vlet nam. HIJ deed dit ln een brief, die veertien degen geleden In Cannes (FTankryk) aan Bao Dal ls overhandigd. Uit welingelichte bronnen op For mosa wordt vernomen, dat de Communis ten thans 10.000 man parachutisten oplei den als eerste phase van een militair plan vyr divisies van 10.000 parachu-lsten gaan In Saigon ls Donderdag de 700.000ste vluchteling uit het door de communisten bezette Noordelijk deel van Vietnam aan gekomen. Tot dusverre zyn per maand on geveer 6000 personen het Communistische bewind ln Noord-Vletnam ontvlucht. In de Zuld-Amerlkaanse staat Colum bia zyn Donderdag als gevolg van een ont ploffing van negen ton dynamiet ln de omgeving van Pi erto Barrlo twaalf solda- het leven gekomen. Een viertal Burggraaf Terllnden ls ln Brussel tot ridder ln de Orde van het Gulden Vlies geslagen. Hy ls hiermee de derde Belg. die onderschelden ls met deze uiterst zeld zame, door Philips de Goede ingestelde, ridderorde De belde andere Belgen zyn Koning Leopold en Trias Antoine de Ligne. Otto van Habsburg ls de huidige groot van de Orde van het Gulden Vlies. maatschappij, de „Lufthansa", medege deeld. dat zy op 1 April mag beginnen met passaglcrsvluchten binnen West-Duitsland. Op 15 Mei zal de maatschappy commer ciële vluchten mogen beginnen ln West- Europa en op 1 Juni zal zy een dienst op New York mogen openen. producten aan de kolchozen, zyn ver plicht binnen zes maanden na de leve ring van landbouwproducten aan de staat, aan een aanvrage te voldoen. In bepaalde gevallen moeten deze coöpera tieve organisaties zelfs de helft van de aan de boeren toegezegde producten le veren, zodra de landbouwproducten zyn afgeleverd. Een en ander heeft ten doel de deelnemers der kolchozen er toe te brengen meer van hun producten aan de staat te verkopen, in plaats van deze op de kolchozen-markten te verkopen, waartoe ze het recht hebben. Tumult in Belgische Tweede Kamer C.Y.P. verliet de zaal De Belgische Tweede Kamer is Don derdag het toneel geweest van een hevig tumult, toen de minister van Eco nomische Zaken, Jean Rev. Rooms-Ka- tholieke onderwijzers van Inbreuk op de wet besehuldigde wegens hun weigering spaarbrieven van leerlingen aan te ne men. De vergadering moest worden on derbroken. De onderwyzers hadden de Inzameling van de spaarbrieven gewei gerd uit protest tegen de schoolpolitiek van de Socialistisch-Liberale regerings coalitie, ofschoon de LiberaalKatho lieke regering van 1949 1.2 milliard francs minder subsidie aan het R.K. on- derwijs verleende dan de huidige Libe raalSocialistische regering. De minister werd door de Rooms-Ka- tholieke oppositie overschreeuwd, ter- wül Socialisten en Liberalen riepen: „Werpt hen allemaal in de gevangenis". Kort nadat de Kamer weer bijeenge komen was, verlieten de Rooms-Katho- lieken de zaal. De zitting moest worden gesloten, omdat het quorum met meer aanwezig was. De linkerzijde zong. toen de CVP- leden vertrokken, staande: ..A bas la calotte", (weg met de papen). Zitting Studentenparlement Zaterdag 12 Maart zal in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal de jaajlykse zitting van het Stu denten parlement gehouden worden. Het onderwerp dat wordt behandeld is: Het radiowezen in Nederland. brengen. Hy ontkent niet, dat belastin gen noodzakelijk zijn. maar acht het huidige belastingstelsel funest en fataal voor de kleine zelfstandigen. De door de Poujadisten gevolgde methode ls om zioh en masse rond een winkel of bedrijf op te stellen waar een belastinggaarder wordt verwacht. Wan neer de belastingambtenaren de men selijke muur rond het pand zien, dat zy willen bezoeken, druipen zij meestal af. Maar toch gaat er vrüwel geen dag in Frankryk voorby of er worden ln- cidenten gemeld tussen Poujadisten en belastingambtenaren, die vastbesloten zü hun taak te vervullen. Deze min of meer revolutionnalre hon- ding is onlangs door premier Faore „half-anarchistisch" genoemd hij knoopte daaraan vast, dat men een der- gelyke toestand niet zou gedogen en it, naast invoering van noodzakelijke her vormingen in het fiscale stelsel, strenge maatregelen tegen belastingontduikers zullen worden genomen. Het ziet er naar uit, dat het binnen kort ernstig zal gaan spannen tussen de weerbarstige Poujadisten en de over heid, die de belastinggelden dringend nodig heeft. Prijzenbeschikking afgekondigd De Ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening hebben besloten tot het uitvaardigen van de door ons aange kondigde „prijzenbeschikking handels marges 1955", die is gepubliceerd in de Staatscourant van 4 Maart 1955. Volgens deze beschikking mogen naar bekend de procentuele marges, die de groot- en kleinhandelaren b|J verkoop van een goed op hun inkoops. prüs plaatsen niet groter zün dan het percentage, dat in de neriode van 1 Januari t.m. 30 September 1954 werd berekend, verminderd met het percen tage van de niet meer geheven omzet, belasting. Deze beschikking heeft geen gevolgen voor de marges van dat gedeelte van het bedrijfsleven dat by het vaststellen van zijn huidige marge met het wegvallen van de omzetbelasting heeft rekening gehouden. De beschikking tast deze door het bedrijfsleven zelf vastgestelde marges niet aan. Alleen die fabrikanten èn handelaren, die hun marges niet hebben aangepast, zullen hun prijzen moeten herzien binnen een periode van 14 dagen. De beschikking treedt n.l. in werking op 18 Maart 1955". GEEN NEDERLANDS» AANGEHOUDEN Het bericht, dat zich onder de arres tanten wegens valse muntery in Tjipa- joeng een Nederlander bevindt, blijkt onjuist te zyn. De Procureur-Generaal, mr Soeprapto. heeft medegedeeld, dat in deze affaire twee Indiërs, twee Chi nezen en een Indonesiër zyn aangehou den. (Op 1 Maart werd gemeld, dat de Indonesische politie een Nederlander had aangehouden, die ervan werd ver dacht betrokken te zgjin bij het vervaar digen van valse bankbiljetten. De naam van de Nederlander werd niet genoemd Red. LX>.). (Ingez. Med.-Adv.) Sïtnlur SCHOENEN /AN iig&x de Süntur spectatiSt Haarlemmerstr. 131, Leiden VRIJDAG Gerecht 10: Soefl-Beweglng. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle, „De particulier secretaris". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Jaarverg. Ver. „Koninginnedag". 8.15 uur nam. Stadszaal (foyer)Ned. Ver. van Huls vrouwen. Voordrachtsavond Georgette Hagedoorn, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed m.m.v. Jaap Stotyn 7.157.45 uur nam. Rapenburg 61Lezing B. v. d. Meer over bewustwording van bet gevoelsleven, 8 uur namiddag. Voorschoten. Gemeenteraads vergadering, 8 uur nam. ZATERDAG Schouwburg: Uitvoering Leldse Gym- naslastenbond USA „Le malade imagi naire". 7A0 uur nam. Stadszaal: Uitvoering D.G.V. „Concordia" Stadszaal (foyer): Inst. voor Arbeiders Ontwikkeling. „Tussen vulkanen en wilde dieren". 10.30 uur voorm. MAANDAG Schouwburg. Théfltre Hébertot „Le men- teur". 8 uur nam. Lakenhal: „Ver. „Oud-Lelden". Spr. J. G. N. Renaud over glas, tin en aardewerk ln de Middeleeuwen, 8 uur nam. Rapenburg 61: K en O.-cursus psycho logisch onderzoek o.l.v. W. A. Nell, 8 uur namiddag. In den Vergulden Turk: R.K Midden standsbond. Amerikaanse avond. Spr. de heer G. Scheltema. 8 uur nam. Gulden Vlies: Fotogesprek. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad, 2 uur nam. DINSDAG WOEN9DAG Den Burcht Jacobazaal)Voordrachts avond Selsklp „Frysl&n", 8 uur nam. DONDERDAG. Sted. Lichtfabrieken: Ingebruikstelling electrlsohe centrale. 354 uur nam. TENTOONSTELLING Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Japanse prenten, 10 uur voorm.—4 uur nam (Tot 28 Maart). BIOSCOPEN Casino. „Romeo en Julia", 14 Jr. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo. „Ook de besten kunnen vallen", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.16 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „Maarten Luther", 14 Jr. (Maan dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag). „Even afrekenen heren", alle leeftyden. (Vrijdag, Zaterdag en Zondag). Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon. „De grote obsessie", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rev. „De onverschrokkenen". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zon dag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „Koningin Christina" (Greta Garbo). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 23 Februari 13 uur tot Zaterdag 5 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn. Nieuwe Ryn 18. Tel. 20523 en de Docza-Apotheek. Doezastraat 31. Tele foon 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274 Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 nor) Stockholm Oslo KoDenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brucool Parlls Bordeaux Grenoble Nice Berllin Frankfurt MUnchen Zürloh Genëve Locarno Wenen Innsbrüok Rome eeh. bew. nevel zwaar bew. hall bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt mist nevel onbewolkt zwaar bew. licht bew. on bewolkt onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt windstil -2 0 windstil -3 0 nnw 6 3 0 z 2-8 0 z 3-6 0 w 2 -13 0 o 2-9 0 windstil -6 J windstil -2 0 wtnidstll -11 X windstil -13 0 nno 6 0 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2