LEIDSCH DAGBLAD Ernstig incident Egypte - Israël eist tientallen levens Israëlische soldaten zouden een Egyptisch kamp overvallen hebben srüs&xsssBisss. r';x\r WEERBERICHT Veertigduizend Australiërs ziju dakloos door het water Mikojan staat nu boven Malenkof Crisis in de West-Duitse coalitie duurt nog steeds voort Moet minister meestemmen met zijn fractie of eigen gedachten volgen Enorme brand in eeuwenoude pakhuis „Maria" te Amsterdam I jj,te Jaargang DINSDAG 1 MAART 1955 No. 28462 Directeur: J. W. Henny gjofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Nachtelijk gevecht bij Gaza Aan de Egyptisch-Israëlische grens heeft zich een ernstig incident voorge- daan: bij een gevecht tussen troepen van beide landen ten Noordoosten van Gaza zijn 37 Egyptische militairen gedood, onder wie één officier. Dertig Egyptische militairen werden gewond, aldus een officiële bekendmaking in Cairo. Dit is de ernstigste botsing sedert het sluiten van de wapenstilstand in 1949. De leden van het Egyptische opperbevel en de officieren van de Revo- titionnaire Raad zijn hedenochtend vroeg bijeengekomen om de toestand te bespreken. Het gebied van Gaza, langs de Zuidelijke grens van Israël, is het enige deel van Palestina, dat door Egyptische troepen bezet wordt gehouden sedert de Britten hun mandaat over het land in 1948 opgaven. De bevolking van het gebied bestaat geheel uit Arabieren. Er zijn 250.000 inwoners, van wie 200.000 oorlogsvluchtelingen. Het gebied wordt bestuurd door een Egyptische gouverneur. Vrachtwaqen liep OP miin kingen trokken de aanvallers zich terug r over de demarcatielijn. Egyptisch faunp ten Noord- ,n Tel Ar,v m*kklB tak™* «sten van Gaza aan. Terwijl het kamp csder spervuur lag, lieten de Israëliërs brt waterreservoir van het kamp en van kt omliggende gebied in de lucht vlie- |tn. Onmiddellijk na het bekend worden tin de aanval werden versterkingen Kar het kamp gezonden. Een der tracht/wagens met soldaten liep echter op een mijn. De inzittenden werden door de Israëliërs met mitrailleurs be- ghoten en daarna met handgranaten bestookt Na aankomst van de verster- Pak voor Uw leven! Een Hongaarse vluchteling, een zekere Joseph Hadjoe, die thans in Parijs ver toeft, heeft een demonstratie gegeven net stoffen, die zodanig verduurzaamd lijn, dat een pak van deze stof een jaar of veertig gedragen kan worden! De uitvinder zegt, dat behandeling van iijde, wol of katoen bij het verven en in de laatste stadia van de fabricage /nef bepaalde siliclumpreparaten, o'e stof bijna onverslijtbaar maakt. M draagt hij een pak, dat naar zijn liggen tien jaar oud is. Hij wil het tot bef einde van zijn dagen blijven dra gen In het Ijspaleis in de Franse hoofd god heeft hij machines laten opstellen, *oarmee hij vandaag een demonstratie zou geven. Een textielfabrikant heeft een uitnodiging om aanwezig te zijn afgewezen met de opmerking: ,,lk wei ger de begrafenis van de textiel industrie bij te wonen". Het Franse leger heeft reeds een bataljon in uniformen gestoken van door Hadjoe behandelde stof. De franse Posterijen hebben 250.000 fostzakken besteld. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenmiddag: Droog weer en weinig bewolking, wakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. vannacht matige vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt tot Echte dooi. (Opgemaakt te 10 uur). Winter 1954/55 Opmerkelijk veel sneeuwdagen Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel de winter nog niet geheel ach- de rug is, zoals uit de temperatuur JM hedenochtend blijkt, is dit met de ine wintermaanden December, Januari Februari wel het geval, zodat hiervan ■Ws enkele gegevens kunnen worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit «netal maanden bedraagt te de Bilt «maal 1.9 graad Celsius tegen 2.2 gra ven Celslus normaal. Het verschil met normale waarde is dus. ondanks de 'oude van de laatste weken niet groot, Jejgeen voornamelijk te danken is aan j® vele bijzonder zachte weer van «eember. Het gemiddelde van 1.9 gra- Is Iets hoger dan dat van de twee "dge winters. In de Bilt waren 50 dagen !in de 90 kouder dan normaal. Vorst wam voor op 51 dagen tegen op 42 ts?en normaal. Het aantal uren zonne- bedroeg 151 uren tegen 172 uren de hoeveelheid neerslag 166 m.m. ongeveer 175 m.m. normaal. Op- ®«keH]k groot was het aantal dagen !"rop sneeuw viel, dit bedroeg te de fut 35, terwijl dit aantal dagen norma- 'W 14 bedraagt. 2 MAART. knop: 7.28 uur: onder: 18.22 uur. ifonn op: 11.15 uur: onder: 3.34 uur. "oogwater te Katwijk te 8.45 en 21.28 u. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Egyptische spionnen actief in Israël Volgens een woordvoerder van het Is raëlische leger hebben dezer dagen drie Egyptische geheime agenten in een Is raëlisch regeringsbureau nabij Risjon te Zion ingebroken en „zekere documen ten" meegenomen. Ook was een tele foonapparaat gestolen, „blijkbaar om hun meerderen te bewijzen, dat zij werkelijk in het bureau waren geweest". Op de terugweg naar de grens hadden de Egyptenaren een Israëliër in een hinderlaag gelokt en gedood, aldus de Israëlische woordvoerder De Israëlische woordvoerder noemde dit voorval als voorbeeld van de toene mende activiteit van Egyptische geheime agenten in Zuid-Israël Zaterdag was een dergelijke agent in een vuurgevecht met een Israëlische patrouille gedood. Hij bleek een uitvoerig verslag over de beweging van Israëlische militaire voer tuigen naar het Zuiden in zijn bezit te hebben. In het afgelopen jaar zijn, vol gens de woordvoerder. 24 Egyptische agenten gevangen genomen en veroor deeld, terwijl er tien in gevechten wer den gedood. dat „Israëlische troepen vannacht bij Gaza een Egyptische aanval hebben af geslagen". De Israëlische troepen leden daarbij enige verliezen, aldus deelde hfj „Zee" van 25 km breed en twee meter diep bedreigt de plaats Nyngan Stank van kadavers begint ondraaglijk te worden Dc overstromingen in Nieuw-Zuid- Wales (Australië) hebben een gebied van 80.000 vierkante kilometer getrof fen; ongeveer 40.000 personen zijn dak loos. Volgens niet-officiele ramingen vallen er 50 slachtoffers te betreuren. De schade wordt geraamd op tientallen millioenen guldens. Doordat de verbin dingen verbroken zijn is het niet moge lijk een juist overzicht van de ramp te krijgen. Vissers hebben Maandag 12 km. uit de kust van New Castle tussen drijvend wrakhout een koe aangetroffen, die met het overstromingswater van de rivier de Hunter mee was gezwommen. Zij zijn er in geslaagd het dier, na twee uur behou den aan de wal te brengen. In Sydney werd Maandag een zwak radiobericht ontvangen van een radio amateur in Warren, ruim 500 km ten Noord-Westen van Sydney, waar het water van de rivier de McQuari door de nooddijken gebroken is. De plaats ver drinkt met anderhalve meter water in de straten, zo luidde deze boodschap, Warren telt 1746 inwoners. Ook uit Nyngan aan de rivier de Bo- gan zijn dringende verzoeken om hulp ontvangen. De stad wordt bedreigd door een „zee" van 25 km breed en bijna twee meter diep. Velen in dit gebied zijn dak loos. Slachtoffers wachten in boomtop pen en op daken op hulp. In alle steden lapgs de rivieren Namoi en Barwon, verder naar het Noord-Oos ten. werkt men koortsachtig aan het versterken van de dijken. De zwaar ge troffen stad Maitland wordt ontruimd. Mannen zijn bezig de hoofdstraat van de stad, waar een dikke laag modder ligt, schoon te maken. De regen is opge houden, doch nu de zon weer schijnt wordt de stank van ontbindende kada vers van verdronken vee ondraaglijk. Onverwachte terugkeer van ontslagen minister Bij het Roode Kruis op de Flu- welenburgwal te Den Haag is men druk bezig met het inpakken van duizenden lakens, slopen en dekens, bestemd voor het rampgebied in Australië. Per spoor worden de goe deren naar Genua vervoerd, waar zij geladen worden in de ..Amerskerk" voor verder transport. De foto geeft een beeld van de inpakkerij der goederen. Eenheidsgesprek der Katholieken Gisteren zifn de delegaties van K.V P en K.NP t?r b'T-e'-ing bijeengekomen. De delegaties zijn overeengekomen het gesprek op korte termijn voort te zetten. Nieuw feuilleton Na „Het huis van haar dromen", dat overeenkomstig onze verwach tingen vooral bij onze lezeressen bijzonder in de smaak is gevallen, brengen wi* met ingang van heden een nieuw boeiend verhaal „Moord en porselein" van de Engelse schrij ver Gordon Volk Het is spannend zonder grieze lig te zijn, het is romantisch al leen al vanwege de plaats van handeling, een onbewoond eiland en toch niet zoetelijk: kortom het bezit zovele goede eigenschappen, dat U het 't liefst achterelkaar zoudt willen uitlezen. Maar dat is nu juisu een wens, die we niet in vervulling kunnen doen gaan. De oplossing zou zijn de afleveringen dagelijks uit te knippen en te be waren en de lectuur pas te begin nen na de DUblicaCe van het laat ste hoofdstuk M.t: kt i oedoellng van een feuilleton. Er is opnieuw een wijziging gekomen in dc hogere regionen in de Sovjet-Unie: Anastias Mikojan, die eind Januari werd ontslagen als minister van Handel, is benoemd tot eerste vice-premier. Hij brengt op het ogenblik een vriendschaps- bezoek aan Oost-Duitsland. Wat deze onverwachte terugkeer van Malenkof's medewerker Mikojan beduidt, is onzeker. In elk geval is hü thans bo ven Malenkof verheven. Deze laatste, na zijn afzetting benoemd tot vice-premier zonder meer, heeft weer drie leiders boven zich gekregen en is hierdoor in feite weer enkele sporten van de ladder der Sovjet-hiërachie gedaald. Ook de voorzitter van de staats„plan- ning"-commissie, Maxim Saboerofis be noemd tot eerste vice-premier. Tot dus verre waren er slechts twee eerste vice- premiers, namelijk Molotof, de minister van Buitenlandse Zaken en Kaganowitsj. Mikojan bleef na zijn aftreden als mi nister vice-premier. Ook vice-premier Pervoekhin is benoemd tot eerste vice- premler. Radio-Moskou maakte verder de be noeming tot vice-premier bekend van Zaveniagin, Koetsjerenko, Lobanof en Kroenitsjef. De minister voor de middel zware machine-industrie, Malisjef, is van zijn functie ontheven. Hij wordt opge volgd door Zaveniagin. Volgens Radio- Moskou zijn alle benoemingen gedaan door de Opperste Sovjet op voorstel van premier maarschalk Boelganin. Geen H-bom in Sovjet-Unie? Koningin Juliana heeft gister middag een bezoek gebracht aan de mobiele atoom-tentoonstelling, welke sinds enige dagen op de Dam te Amsterdam staat opgesteld. H.M. werd rondgeleid door prof. dr F. Barendregt van de Stichting Fun damenteel Onderzoek der Materie. een verslag over zijn jongste reis naar de Sovjet-Unie voor de Nationale Pers club in Washington verklaard, dat zijn vraaggesprek met premier Boelganin hem de overtuiging had gegeven, dat de Sovjet-Unie ver bij de V. S. achter is wat betreft het aanleggen van een voor raad atoomwapens en mogelijk nog in het geheel geen waterstofbom bezit. Ook haalde Hearst Britse functionarissen aan, die „betwijfelden", of de Sovjet-Unie de beschikking over de waterstofbom heeft. (Telefonisch van onze correspondent in Bonn) De crisis in de West-Duitse regeringscoalitie duurt nog voort. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren het officiële schrijven ontvangen, waarin zijn vice-kan- selier Bliicher. die hem als zodanig van 1949 af onafgebroken trouw terzijde heeft gestaan, om zijn demissie vraagt. Bliicher was gisteravond op het gala-diner aanwezig, dat de Sjah van Perzië in het grote hotel bovenop de Petersberg gegeven heeft. Het viel op, dat Bonds kanselier Adenauer en Bliicher daar een lang gesprek met elkaar gevoerd hebben waarvan de toon zeer vriendelijk leek te zijn. Men neemt dan ook in politieke kringen aan, dat Adenauer er geen ogenblik aan denkt Bliicher's verzoek om ontslag aan te nemen. Bliicher bood ontslag aan Bliicher heeft nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat hij zich niet met het be sluit van de fractie van de Vrye Demo cratische partij had kunnen verenigen, volgens hetwelk ook de ministers van die partij tegen het Saarstatuut moesten stemmen. Een lid van de regering, zo zei hij, was aan het volk verantwoording schuldig maar niet aan zijn fractie. In welingelichte kringen meent men, dat ook de ministers van de Vrije Demo cratische Partij Preusker en Schaf er met het plan rondlopen om hun ontslag te vragen. Wat de minister van Justitie, Neumayer, dde eveneens van de Vrije Niet dringen! Stijgende bevolkingsdichtheid van Nederland Blijkens het Statistisch jaarboek 1954 van de V.N. is dc bevolkingsdichtheid in Nederland in het afgelopen jaar op nieuw toegenomen en wel van 320 tot 324 Inwoners per vierkante kilometer. Nederland is daarmee een van de dichtst bevolkte landen ter wereld. Slechts het Saargebied heeft een nog grotere bevolkingsdichtheid, namelijk per vierkante kilometer. In Engeland en Wales leven 292 mensen op elke vierkante kilometer, in België 288, in West-Duitsland 200 en bij onze derde Benelux-partner. Luxemburg, 118, in Frankrijk slechts 78, in de V. S. 20. Op de Nederlandse Antillen is het ge drang heel wat groter- 188 mensen per vierkante kilometer, doch in Suriname en Nleuw-Guinea heeft men met 2 in woners per vierkante kilometer voorlopig nog de ruimte. En hoe vreemd het ook moge klinken: in Nieuw-Ouinea en in Suriname is de bevolkingsdichtheid toch nog twee maal zo groot als in de twee belangrijke Immigratielanden Canada en Australië, waar men slechts één inwoner per vierkante kilometer tegenkomt. Democratische partij is, zal doen, staat nog met vast. Hij had Zaterdagavond by de stemming na de tweede lezing van de verdragen in de Bondsdag overeen komstig de wensen van zijn partij tegen het Saarstatuut gestemd. Maar aan de stemming van Zondagavond, na de der de lezing had hij niet kunnen deelne men. omdat Adenauer hem als vertegen, woordiger van de regering naar een feest voor de Sjah van Perzie in Bad God es- berg had gestuurd! Neumayer heeft ech ter verklaard dat hij ook Zondagavond tegen het Saarstatuut zou hebben ge stemd. In de fractie van de Vrjje Democraten overheerste de mening dat de fractie by belangrijke beslissingen, zoals die over de Parijse accoorden en het Saarstatuut gesloten als één geheel moet optreden, en dat ministers dus ook moeten stem men zoals voorgeschreven wordt. Vandaag gaan de verdragen naar de Bondsraad. Deze -zal vermoedelijk op 18 Maart er zijn oordeel over bekend ma ken, maar er wordt niet aan getwijfeld dat men er zijn goedkeuring aan zal hechten. Dan begint een door de Grond wet voorgeschreven periode van drie weken, gedurende welke de Bondslanden nog het recht hebben bezwaren kenbaar te maken en daarna pas worden de ver dragen Bondspresident Heuss ter teke ning voorgelegd. (Speciale berichtgeving) Een enorme brand heeft vannacht de Amsterdamse binnenstad geteisterd, een brand waarvan de Commandant van de brandweer, de heer Schuitenmaker zeide dat zij de grootste was welke hij in jaren had meegemaakt. Het n as omstreeks halftwaalf dat een bewoner van de Regullersgracht wat rook zag komen uit de kelders van het eeuwenoude pakhuis „Maria" op nummer 82 aan de Reguliersgracht. De brandweer was spoedig ter plaatse. De eerste strijd was om de deuren van het sousterrain van het pakhuis, waar in een fietsenstalling gevestigd was, open te hakken, hetgeen een heel kar wei bleek te zijn, gezien de degelijkheid van deze ware ouderwetse deuren. Een verstikkend^ rook kwam uit de stalling naar buiten en weldra kwam de brand weer tot de conclusie dat het aanwezige materiaal niet toereikend was. Om streeks kwart voor één werd dan ook meer assistentie gevraagd, waarop steeds meer brandweerwagens wreden aange voerd. Het bleek ook dringend nodig te zijn want uit alle kieren van het oude, pakhuis puilden de rookwolken naar buiten, wolken die verstikkend hingen boven de binnenstad. Overigens kwam het vuur pas op het laatst naar bulten, voor de toeschouwer was het feitelijk alleen maar rook. rook, rook meter diepe pand, dat alleen maar van de straatzijde aan de Reguliersgracht bereikbaar was, kon de brandweer de woedende vuurzee niet Insluiten en kon aanvankelijk slechts van de straatkant water worden gegeven. Dit deed men dan ook met enorme hoeveelheden, duizen den liters per minuut. Later kropen brandweerlieden, gewapend met byien. over de daken om tenslotte gaten ln het dak van het brandende perceel te hak ken en aldus ook van boven af het vuur te bestrijden. Torenhoog laaiden op een gegeven ogenblik de vlamm enult het pakhuis en het bleek per saldo onmogelijk dit pand te behouden, dat op de Monumentenlijst stond. Het vuur werd trouwens ten zeer ste aangewakkerd doordat het pakhuis vol zat met uiterst brandbare materia len als fietsbanden, handvaten, ketting- kasten. jn^beschermers en meubelen. De strijd duurde van halftwaalf tot kwart over vier. toen de brandweer, ge heel beijsd, het sein „brand meester" kon geven. Van alle kanten hingen toen de Ijspegels aan de brandwagens en aan het perceel. Gelukkig was de uitbreiding van de brand voorkomen. Vele omwo nenden hebben hun huizen moeten ont vluchten en de koud" nacht bij het res- tant van hun meubeltjes op straat moe de Prinsengracht te loca- doorbr-ngen. Zij hpbben h't te bedwingen. 1 l"t-r weer In hun hulzen kunnen b ■■■- een voor zover deze door de enorme wa- Anders was het e oh ter met het oude termassa's niet volkomen onbewoonbaar pakhuis. Door de ligging van dit veertig I waren geworden. Omstreeks kwart voor twee geschied de wat door de brandweer al gevreesd werd: de brand sloeg over naar het achtergedeelte der aangrenzende per celen Prinsengracht 1041 en 1043. Een vuurgloed tekende zich toen tegen de hemel. Met man en macht werd meer materiaal aangevoerd om te trachten deze kapitale huizen te behouden en na een uur verbeten worsteling was de '•randweer in staat de brand in de huizen llseren

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1