L era ba ja (IJm79) te water gelaten Treiler te Alphen gebouwd 'rinses Beatrix danste met Antilliaanse studenten Zwitsalettei Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 28 Februari 1955 Derde Blad No. 28461 (Foto Lux/Alphen.) (nitgmlidag Is vanaf de werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. ffilhelminalaan met goed gevolg de IJM. 37 Soerabaja te water gelaten, wordt gebouwd voor rekeniDg van de N.V. Visserümaatschappen „Ba- IJmuiden met als directeur de heer D. Gouda. •iind met de strenge koude wer- i .-nodigden bij deze gebeurtenis «beten in de Timmerloods op m, waar de heer J. Boot namens ite van D. en Joh. Boot dank wt de verleende opdracht. Ook H heer Boot de scheepvaartin- osder leiding van de heer De heer Gouda wees op de ijenschappen van het zusterschip ïïu, dat juist Zaterdagmiddag it-derde reis met 1300 kisten vis o was binnen gelopen en dat •preking over Sitriname's ontwikkeling nauwelijks vier maanden geleden vanaf dezelfde werf te water liep. Aan het aanwezige personeel van de werf be loofde de heer Gouda opnieuw een paar kisten makreel. De heer Tuntler verheugde zioh in het bijzonder dat op deze schepen de ver blijven voor de bemanning zo veel beter en gerieflijker zijn dan op de oude schepen. Hierna begaf het gezelschap zioh paar de op de werf gebouwde tribune, waar de oudste dochter van de heer Gouda, Speciale berichtgeving) itas de Jongerendag, die Zater- mtf te Amsterdam in het Ko- !jk Instituut voor de Tropen phouden, heeft Prinses Beatrix lijd gedanst met studenten van Htrlandse Antillen, die hier te Anderen. Dit korte „middelbare- il" stond geheel buiten het van de „Jongerendag Su- en de Nederlandse Antillen." was namelijk belegd door de Student Service, het Kon. In ner de Tropen en de Stichting ihrele samenwerking, voor de Cissen van Amsterdamse mid- zholen, met als gast het i'jceum. Het doel van deze by- s tas de toekomstige eindexa- amnandi een beter begrip voor s bij te brengen. ochtenduren spraken achter aminister Staf. namens zijn van Overzeese Rijksdelen, de itigde minister van de Neder- itillen, mr N. Debrot, alsmede suwoordiger van Suriname, mr to. Tijdens de lunch, welke de 'a in het restaurant, en de scholieren in de hall van it gebruikten, speelde in de orkestje van Antilliaanse stu- Zuld-Amerikaanse muziek. Tlj- lunch kwam een aantal leer- i het Baarnse Lyceum binnen. Bidden bevond zich Prinses Bij het horen van de zeer ahe klanken der Zuid-Ameri- Antilliaanse muziek gingen de iteldra dansen en de Prinses to eersten. ïiddagzltting heeft o.m. de Meieraar prof. dr R. A. J. van toord gevoerd en zijn enige A.J. van Lier, directeur Sunnaamse Planbureau be- toal de nauwe samenhang tus- Mnomische ontwikkeling van ■-'f0 de dringend - noodzakelijke juheffing van zijn bevolking. Niks aan de hand van de ge- ij;e en economische ontwik- het verleden. Ook Suriname M' ogenblik een kurk, waar- tonomie drijft: de bauxietont- di grondstof voor aluminium, vgne heeft in de 19e eeuw een wgemaakt van achteruitgang gebied en vooral in de ■Met in de meeste cultures d aan worden begonnen, wil «n bredere basis voor de eco- ™kken. Gelukkig beschikt ontginning van het barre, ^oud thans over de machines, «t onze voorouders ontbrak. Khter geld, veel geld nodig. Ittoek aan arbeidskrachten is 3*e een nijpend probleem. Het opgeheven Surinaamse heeft, een begin gemaakt «entarisering van Suriname's f 'Ukdommen, maar ook niet KD begin. Aan de uitvoerders krijbrand bij Hierden *®J«chap Hierden bij Harder- '^öniiddag twee boerderijen hooibergen en twee schuren •ha het vuur geworden. }J» ontstaan in de boerderij TfNUWW D. V. d. Berg en is Cibogin overgeslagen op die ^wower M Franken, die ln Jfljlke nabijheid stond. ^•eren van Hierden en van konden niet verhinderen, _.«ederijen met schuren en -Kheel m de as werden ge- van de inboedel kon 'Wigheid worden gebracht, ■4k»'en' dooh drie P'nken en wamen in de vlammen om. r™ de inhoud van de hooi- teie gereedsohappen uit de gloren ^*ers waren laag verzekerd oorzaak is nog niets be- van het tienjarenplan is het. dit werk op groter schaal voort te zetten. Spr. gaf een uiteenzetting van hetgeen met dit plan wordt beoogd. Het „spel der vrije krachten," aldus prof. van Lier, heeft nu wel voorgoed afgedaan, voor succes is thans een diepgaande, alles omvattende „plan ning"' noodzakelijk. Om dit financieel mogelijk te maken, stelden, het Suri naamse Gouvernement, Nederland en de Ver. Staten aanzienlijke bedragen beschikbaar. Het gaat er in de huidige periode vooral om, de economische wensen aan te passen aan de econo mische mogelijkheden. De culturele factor mag hierbij aller minst worden verwaarloosd en vooral de onderwijs gelegenheid moet worden uitgebreid: deze ontbreekt thans voor 2'c van de bevolking. Spr. gaf tenslotte een opsomming van de belangrijkste in Suriname werkzame bedrijven en ves tigde daarbij vooral de aandacht op het mechanische landbouwbedrijf „Wage- ningen" en het Brokopondo-project Door loswapperend zeil gedood AUTOBESTUURDER MERKTE NIETS. Een loswapperend zeil met een daarin bevestigde stok van een achter aan een personenauto bevestigde tweewielige vrachtwagen, heeft te Veendam-Wii- dervank twee slachtoffers gemaakt, waarvan een vrijwel onmiddellijk werd gedood, zonder dat de bestuurder van de genoemde personenauto hel beeft gemerkt. De textielhandelaar Wiiers uit Wii- dervank reed in zijn personenauto met daarachter een aanhangwagen. De zij kanten kunnen worden dichtgemaakt met zeildoek. In de zoom van deze zei len bevindt zich een stok. Het rechter zeildoek is blijkbaar onvoldoende be vestigd geweest, of losgeraakt, in elk geval is in Veendam eerst een wiel rijder door het slingerend zeil met stok getroffen. Hii werd van de fiets gewor pen. doch kon zijn weg vervolgen. Enkele minuten later passeerde de auto Wildervank. waar. nabij het ge meentehuis. de 30-jarige gehuwde ar beider A. Dekens uit Stadskanaal door de stok in de nek werd geraakt, met het gevolg, dat hy direct werd gedood. Ook toen heeft de bestuurder niets van het ongeval gemerkt. De Ryksverkeerspolitie iut Winschoten heeft de zaak in onderzoek genomen: de de electrificatie door waterkracht, bestuurder werd aangehouden. Vliegtuig haalt zieke matroos van boord Prachtig werk van Scheveningen-Radio Zondag is weer eens gebleken van welk een enorme betekenis de moderne communicatiemiddelen kunnen zijn. Om halftwaalf 's morgens gaf schipper Arie Kuiter, die Vrijdag voor het eerst met de kotter Wiron IV IJM 209 naar zee was vertrokken, aan de factor van zijn rederij, de heer P. Brouwer te IJmuiden, radio-telefonisch de mededeling, dat hy thuisvarende was wegens ziekte van de matroos Phil. Buis. Het schip bevond zich op 55 graden 14 min. N.B. en 3 graden 40 min OL, ofwel op ongeveer 170 mijl van IJmui den. Maandagmorgen kon de kotter in IJmuiden zijn. Getracht zou worden een thuisvarend sohip aan te roepen om de matroos eventueel over te zetten, zodat de kotter ter visserij zou kunnen blijven. Door een voortreffelijke samenwerking tussen Söheveningen-Radio en de Ma rine-luchtvaartdienst van Valkenburg, is het heel anders gelopen, dan toen ver- waoht werd. De man is nog dezelfde dag per vliegtuig aan land gebracht. HELICOPTER? 's Middags om halftwee had schipper Kuiter weer een gesprek met de wal De motorlogger Java KW 159 was thuissto- mende en zou de kotter opzoeken om de matroos over te nemen. Maar de pynen van de zieke waren zo hevig geworden, dat de schipper het ergste bègon te we zen. Het zou wel eens te laat kunnen zijn, als de man pas Maandagmorgen in IJmuiden syerd binnengebracht. Met een helicopter zou het wel vlugger gered kunnen worden, opperde hij aarzelend. De idee van de schipper werd vastge houden. Contact werd opgenomen met het vliegveld Valkenburg en om halfdrle steeg daar het amiphibievliegtuig Zara op, met aan boord een dokter en een verpleger. De Wiron IV kreeg opdracht zich goed kenbaar te maken met vlag gen op het dek en grote merktekens op de bak van het voorschip. Sohevenlngen- Radio verleende volledige medewerking bij het onderhouden van radio-telefoni sche verbinding en maakte de noodgolf vrij voor dit contact. OP TIJD De grootste vrees #vas. dat het vlieg tuig de kotter niet voor het invallen van de duisternis zou kunnen vinden. In dat geval zou aan een landing helemaal niet te denken zijn Maar om kwart voor zes kwam de verlossende mededeling, dat schip en vliegtuig elkaar gevonden had den en dat na enkele mislukte pogingen, de Zara veilig op het water gedaald was. Aan boord van de Wiron IV was intus sen al een sloep gestreken en met be kwame spoed werd de dokter opgehaald De schipper had het gevaar goed ge zien Beklemde breuk constateerde de dokter, die onmiddellijk opname in een ziekenhuis noodzakelijk achtte Matroos Phil Buis ging mee in de sloep en lucht, op weg naar Valkenburg, waar een ambulancewagen gereed gemaakt werd de man direct naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden te brengen. GEEN DANK Gelukkig waren de radio-gesprekken in Egmond, waar de matroos woont, niet gehoord, of althans niet ter kennis van zijn familie gekomen. Toen hen het be- rioht- gemeld werd, kon daaraan de ge ruststellende mededeling worden toege voegd. dat de man al op weg was naar een ziekenhuis. De kotter heeft, na het vertrek van het vliegtuig, de visgronden weer opge zocht. Maar eerst ging er nog een har telijk woord van dank naar Scheven.n- gen-Radio, dat deze dank afwimpelde met de woorden „Geen dank schipper. Over en step" Dooh op de Wiron IV en matroos Buis in het vliegtuig hebben op dat ogenblik wel heel sterk gevoeld van welk een enorme betekenis deze radio-telefonische bemiddeling voor hen is geweest. Nederlands schip vaart Franse boomgaard binnen Een Nederlandse vrachtvaarder ls op weg van Le Havre naar Rouen op de Seine „verdwaald" en ln een boomgaard terecht gekomen. De Seine is namelijk buiten haar oevers getreden, waardoor het schip de juiste koers verloor. Bij eb bleek het vaartuig zich in een boomgaard te bevinden. Hier trok het veel bekyks. Het moest wach ten op de volgende vloed alvorens het door sleepboten vlotgetrokken kon worden! Loonzakjes met f17.000 verdwenen Een kwartier liet men de loonzakjes onbewaakt in een technisch bureau aan de Scheveningseweg te 's-Gravenhage. Tien zakjes, bevattende de grootste sa larissen van het bureau te zamen In houdende f. 17.000 waren verdwenen toen men terug kwam. Deze salarissen waren bestemd voor Amerikanen, die ln Elsje, met d? woorden „Ik doop U Soe rabaja en wens U goede vangst en be houden vaart", de doopplechtigheid ver richtte. Langzaam maar zeker gleed de ijzeren kolos daarna tussen de ijsschot- sen in de Ryn. Als schipper zal op deze nieuwe aan winst voor de Nederlandse Vissersvloot gaan fungeren schipper C. v. d. Leek te IJmuiden. De treiler heeft een lengte van 38 50 meter, een breedte van 7 meter en een holte van 3 80 meter. Het schip zal worden uitgerust met een 600 P.K. Industrie Dieselmotor. Hedenmorgen is direct begonnen met het leggen van de kiel voor een motor- treiler te bouwen voor C. Vrohjk's Vis serijmaatschappij te IJmuiden, dat dan het vijfde schip zal zijn, dat voor deze maatsehappy op de werf van de In dustrie gebouwd wordt. Dit sohip zal 43 meter lang worden, 7.25 meter breed en een holte van 4 meter bezitten. Eerste diploma's voor magnetiseurs Zaterdag heeft de „Commissie voor onderzoek naar paranormale begaafd heid" in een te Utrecht gehouden by- eenkomst een „bewijs van begaafdheid' uitgereikt aan 11 gecontroleerde para normale genezers 'magnetiseurs) van de 125 door de Nederlandse Werkgroep voor practische toepassing van paranor male begaafdheid (N.W.P.) aangeno men leden. De voorzitter van de commissie mr A. van Doornlnck te Deventer, die de di ploma's uitreikte, zeide. dat het de commissie er niet in de eerste plaats om gaat wetenschappelijke arbeid te leveren, maar om statistieken aan te leggen van de positieve zowel als van de negatieve resultaten van elk der ge controleerde genezers volgens het oor deel van 4000 betalende patiënten. Elk der gediplomeerde magnetiseurs heeft minstens twee jaar onder con trole van de commissie gestaan. Min stens 35% met een minimum van 100 patiënten moesten met succes zyn be handeld. De N W.P. eist o.m.. dat al leen patiënten worden aangenomen die eerst door een dokter zijn behandeld en voorts, dat de magnetiseur nimmer in gaat tegen het advies van een dokter. Mr Van Doorninck legde er de nadruk op, dat in de N.W.P. nog verschillende succesvolle genezers zyn. doch zy komen pas latei- voor een diploma in aan merking, omdat zu thans nog geen twee jaar onder controle staan. HIJ zeide voorts, dal dooi- de N.W.P.-magnetiseurs per week byna 5000 patiënten worden behandeld. Niet rechtsgeldig Naar aanleiding van de uitreiking van diploma's aan magnetiseurs vanwege de Nederlandse Werkgroep voor para normale begaafdheid deelt het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid mede. dat dit diploma geen enkele rechtsgeldigheid heeft en dat houders van dit diploma zich derhal ve blootstellen aan strafvervolging wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst. TOOGDAG BOND VOOR STAATSPENSIONNERING. De Bond voor Staatspensionnering heeft in Leeuwarden een toogdag belegd op 5 Maart a.s. Het aantal verkochte toegangskaarten is de 10.000 reeds ge passeerd. In 10 zalen zullen 10 sprekers een betere oudedag-voorziening be pleiten. (Ingez. Med.-Adv.) Prof. Routine te Almelo Na negen jaar pover succes tier doorbraak-gedachte Mandement blijft richtsnoer Op het Overyssels congres der KVP bruik maken van het Mandement by de verkiezingen? Voor mr Burger blijft nog altijd het Mandement kennelijk het stuk. dat Katholieke partijpolitieke eenheid onmisbaar en 't lidmaatschap van de P. v. d. A. voor de Katholiek onverantwoord acht. Aan dit deel van het mandement als inzet by de verkiezingen heeft spr. echter het tegendeel van behoefte. Als men in dit verband van het mandement spreekt over ..myn winst en mijn succes", dan moet ik verklaren, aldus prof. Romme. dat men er werkeiyk nog altyd niets van begrypt. zes uur was het vliegtuig weer in dedienst van dit technische bureau werken. te Almelo, heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der party, prof. mr C. P. M. Romme, een rede gehou den. gewyd aan het besluit der Katho lieke Werkgemeenschap in de Party van de Arbeid, deze party niet te ver laten. Prof. Romme herinnerde eraan dat by de algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer een algemeen verlangen is gebleken, de huidige politieke constel latie. het regeringsbewind op brede basis, voort te zetten. Heeft het Congres van de P. v. d. A. in dit liefhjke beeld wijziging gebracht? Misschien wel in de lieflijk heid, maar vermoedelyk toch niet in het beeld, meende de heer Romme. Van iets, dat een wezenlijke voldoe ning zou kunnen geven over de huidige regeringsconstellatie, is op het P. v. d. A.-congres niet gebleken, maar een poging tot wyziging van deze constellatie is volgens prof. Romme van de kant van de P. v. d. A. toch voorshands redelijker- wys niet te verwachten. De alternatieve mogeiykheid voor rcgeringscombinaties zonder KVP is in rook vervlogen en een nieuw alterna tief. dat aan de P. v. d. A. enigszins aanlokkelijk kan voorkomen, heeft spr. in de verslagen van het congres niet ontdekt. De verzuchtingen, dat de hoop ten aanzien van de samenwerking met de KVP niet in vervulling is gegaan, spe ten prof. Romme oprecht, maar. gelet op de voortgang van de samenwerking en op de verhoudingen in het Kabinet, waarover minister-president Drees zo dikwyts gunstig spreekt, kon hij die vcrzuchtigingen toch niet al te tragisch nemen. „Wil men met ons samenwer ken, dan moet men ons nemen zoals wij zijn", (langdurig applaus). Volgens prof. Romme ontbreekt er in de socialistische kring heel wat aan werkelyklieldszin ten aanzien van het verankerd zUn van het politieke be staan der KVP in het Katholieke volksdeel en de diepgang van haar be ginselen en hun consequent doorge trokken toepassing in de wisselende omstandigheden van het maatschap pelijk leven. Men blijft zozeer in trance met het geloof in doorbraaksuccessen, dat men de meest voorde hand liggen de dingen ni:t meer ziet. Prof. Romme erkende, dat de P. v. d. A. in 1952 een mooi verkiezingssucces heeft behaald, maar is dat nu een reden om te vergeten, dat de KVP by de ver kiezingen van vorig jaar, gehouden nog voor het Mandement, weer het grootste stemmenpercentage heeft behaald? Is het niet een beetje bclachclyk, zo vroeg prof. Romme zich af. na negen jaar moeizame doorbraakstryd een voorshands blyvend bezit van de Katholieke Werkgemeenschap, welke slechts enkele honderden leden telt, te begroeten als de overwinning van de politieke doorbraak? Prof. Romme kon begrypen, dat men ln de feitelykheid van onze gekloofde samenleving er toe komt belangenover wegingen en overwegingen van gezamen lijke belangen te stellen als de sterkst I bepalende kracht voor het voeren van een politiek, maar zo zei hy. wij moeten daartegenover verlangen, dat men ook begrip heeft voor ons standpunt, dat niet het belangenverschil maar ver daar bovenuit het gezamenlyke zedelyke be ginsel de sterkst bepalende kracht be hoort te wezen. En om dit ten uitvoer te kunnen leggen hebben wij nodig de samenvoeging ln één politieke partij van de mensen uit alle rangen en standen van onze samenleving. Op het congres van de P. v. d. heeft mr Burger gezegd, dat hy en zyn vrien den het Bisschoppelijk Mandement niet in meerdere mate tot inzet zullen maken van de verkiezingen dan dat zy er toe worden gedwongen door anderen. Maar. zo voegde hy er by. zal Romme geen ge- Het mandement is wezenlijk het stuk. dat ons dringt naar de opbouw van een Christelijke maatschappij. En zo opge vat zal het mandement wel dcgclyk straks tot de verkiezingsinzet behoren. Myn winst en myn succes, om die rare uitdrukking nog één keer te gebruiken, aldus spr., hangen regelrecht samen met de mate waarin wy slagen in de bevordering van de bouw van Christelykc maatschappij. Voor zover het van my afhangt, aldus _>r., zal ln het nieuwe verkiezingspro- gram niet alleen blyven staan, dat wy ons ln de Katholieke Volkspartij richten naar de Pauselyke brieven en toespraken, alsmede naar het vastenmandement 1949. dat intussen ook in de aandacht van de heer Burger zy aanbevolen, maar er zal in dat program ook vast en zeker worden opgenomen dat wij in de KVP De rede van prof. Romme. uitgespro ken voor een gehoor van 1200 mensen, werd herhaaldelijk door langdurig ap plaus onderbroken. Het Overyssels appèl van de KVP werd geopend met een toespraak, door het Tweede Kamerlid J. M, Peters over de politiek van de KVP inzake opvoeding, maar voornameiyk Inzake onderwijs. Brand in opslagplaats oud-papier In een twee verdiepingen hoog ge bouw aan de Vierwindenstraat te Am sterdam, waar 600 ton oud-papier lag opgeslagen, was Zaterdag aan de voor- zyde op de begane grond brand uitge broken en grote rookwolken boven de pakhuizen van het Realeneiland naby de Westelijke havens van Amsterdam deden het ergste vrezen. De brandweer was snel ter plaatse met zeer veel materieel en na vyf kwartier, omstreeks halfviif kon het sein „brand meester" worden gegeven. Vele brand weerlieden. voorzien van zuurstofmas kers, waren toen nog druk in de weer om de smeulende balen uit het gebouw te slepen met behulp van een vorkhef truck. De directeur van de in dit pand ge vestigde oud-papierhandel M. A. Wes- sels N.V. de heer M. A. Wessels. deelde mee. dat hij nog zeer onlangs het ge hele 40 meter diepe gebouw brandvrij had laten maken Mede daardoor en mede doordat weinig zuurstof in het gebouw kon komen, will het hermetisch was afgesloten, is de brand van be perkte omvang gebleven. De N.V. la verzekerd tegen brandschade. Nog zeer onlangs heeft brand gewoed in een andere opslagplaats van het zelfde bedryf. nl. in een pakhuis aan de Groenburgwal, ontstaan tengevolge van kortsluiting. Ook toen is de brand beperkt gebleven. Omtrent de oorzaak staat nog niets met zekerheid vast. (Ingez. Med.-adv.) Tegen KOU. GRIEP. KOORTS: d (Ingez. Med.-Adv.) 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt doolt zuurbranden op de maag - met een of twee Rennles. Hei snerpenasie branden in de maag, soms tot in de keel toe, dooft U onmid dellijk. Talloze lyders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sluitstuk op hun maaltijd, 'tls ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En.... Rennies zijn nog smakelijk óók. 3 maanden geëist tegen communist Aïdit WEGENS BELEDIGING VAN HATTA De openbare aanklager te Djakarta heeft drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de leider van de Indone sische communisten D. N. Aïdit. we gens belediging van vice-president Hatta. De aanklager. Dali Moetiara zeide dat Aidit's schuld onomwonden vast stond toen hy had verklaard, dat de provocaties tegen de regering door de communisten voortkwamen uit de aanwezigheid van de heer Hatta in de regering. Aïdit, die secretaris-generaal is van M de communistische party in Indonesië, de regie voert KIND TE ZAANDAM VERDRONKEN. Intocht St. Nicolaas in Volendam Hollands feest voor televisie De vrolyke intocht van St Nicolaas. die Volendam Zaterdag heeft beleefd, was op dit voor ons land zo ongebruikeiyke tydstlp ten gerieve van de Amerikaanse televisie en radio geënsceneerd en niet zo zeer van de Volendammer kleuters, Ze hebben echter volop genoten en gestoken in hun Zondagse klederdracht - luid keels het „Zie de maan schynt door de bomen" gezongen. Ondanks de krachtige gure Oosten wind. die het ys in het IJsselmeer tegen de dyk van Volendam opstuwde, waren velen getuige van deze intocht. De goede Sint was weer te paard gezet, niet door de Volendammers zelf. maar door Poly- goon-Proflltl te Haarlem op instignatle van Walt Disney, die in opdracht van de Amerikaanse radio en televisie een film van een typisch Hollandse St. Nicolaas- intocht moest opnemen. Nu Nederland ln de ban van de winter ligt, achtte men hiertoe het moment ge komen. St. Nicolaas leek verdacht veel op de Volendammer onderwijzer A. Wul- terkens, terwyi Zwarte Piet veel weg had van de Volendammer visser A. Veerman (Bolle). St. Nicolaas arriveerde op een Volen dammer botter, ging te paard langs de dyk, waar de honderden kinderen hem toejuichten en toezongen. De meisjes hadden voor deze speciale gelegenheid de witte hullen opgezet, de jongens droe gen him Zondagse baaltjes. En de camera-mannen .schoten" met hun snorrende apparaten de „typisch Hollandse' prenten! De kleurenfilm over deze Intocht zal dit Jaar met Kerstmis voor de Ameri kaanse televisie gebracht worden. Het scenario is van Walter Smith, die tevens ontkende de bedoeling gehad te hebben Hatta te beledigen. Zyn mededeling was slechts bedoeld geweest om leugens te ontzenuwen, welke door politieke tegen standers van de Communisten waren ge bezigd. Hy had deze woorden voorts ge zegd om de Communisten te verdedigen, die „als gevolg van de wreedheid van de regering in 1948", welke toen werd voor gegaan door Hatta als premier, waren gesneuveld. x Rechter Maengkom zal 31 Maart uit spraak doen. Gistermiddag zyn drie personen door het ys achter het Rustenburg te Zaan dam gezakt. Het waren het 2-jarige zoontje van de familie Vethaak, zijn moeder en grootvader. Zij liepen op het ys van een vaargeul, die Zaterdagmiddag nog open was gemaakt. Verscheidene helpers schoten toe en zij slaagden er in het drietal op de kant te brengen. De levensgeesten van het jongetje bie- ken toen helaas reeds geweken te zyn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7