EMIGRANTEN RAD IN RAD „Streng verboden" jor ongezonde gewassen Planton moeten, net als mensen, in alle opzichten aan Uncle Sam's zware eisen voldoen, alvorens een „vesti gingsvergunning" voor de Verenigde Staten te krijgen. Lrgang No. 8 Zaterdag 26 Februari 1955 C VAN PLANTAARDIGEN HUIZE VRAGEN TOEGANG iine operaties op wortel en blad IN DE étalage van een klok- kenwinkel ligt een sug gestieve reclameplaat. Op een donkerblauwe ach tergrond staan goudgekleurde tandwieltjes getekend. Zij heb ben verschillende afmetingen. Het is precisiewerk van de eerste soort. Opzettelijk zijn de radertjes en de bijbehorende onderdelen boven elkaar getekend. Dit wekt de indruk, alsof de ingewikkelde binnenkant van een uurwerk in losse stukjes uiteenvalt. Maar de volgorde is niet willekeurig. Wanneer je in gedachten de ver. WOORD V.AN BEZINNING goudkleur: Rotary International. In negen en tachtig landen, over de gehele wereld verspreid, dra gen vierhonderdduizend mannen dit bescheiden maar veelzeg gende tandwieltie. Deze week in de gouden gloed van hun vijftig jarig feest! Zij vormen samen, in vijf en tachtig honderd van deze Raderclubs, een hecht en levend geheel. Het ideaal van Rotary is contact zoeken met onverstoorbare en rusteloze sa menwerking met alle onderdelen van het vernuftige uurwerk. ROTARY als geheel, maar ook de Raderclubs en de Rader- leden. besohouwen zichzelf niet als uitzonderlijke elementen in het ingewikkelde en onover zichtelijke uurwerk van onze samenleving. Ieder ander is voor hen een mens. die een eigen plaats en functie inneemt. Ieder heeft recht op waardering en volledige erkenning van ras, ontwikkeling, karakter en over tuiging. schillende radertjes en veertjes, boven, onder en in het midden, tegen elkaar drukt, ontstaat een nauwkeurig sluitend uurwerk. Op de plaat staat bovendien te lezen: dit alles vindt U aohter de „kast" van een betrouwbaar horloge. MISSCHIEN draagt één van Uw vrienden in zjjn lin kerrevers een insigne, dat de vorm heeft van een tandwiel. Het hart van dit kleine rad is donkerblauw gekleurd. De ge kartelde rand glanst als goud. Als U dit kleine sieraad van dichterbij bekijkt, ontcijfert U, in zeer fijn schrift, eveneens in van de meest uiteenlo pende beroepen. Anderen dieper leren kennen, andere dienen en met elkaar de gemeenschap die nen, in naaste omgeving, maar ook wilder in nationaal en in ternationaal verband. Ieder lid is, bij wijze van spre ken. een groter of kleiner tand wiel. Maar wanneer deze los m de lucht hangen of afzonderlijk actie ontwikkelen heeft Rotary, het gekartelde wiel. geen reden van bestaan. Evenmin als de on derdelen van een horloge die nauwkeurig tot op zoveel graden van een millimeter door een ver. bluffende techniek te voorschijn worden getoverd, maar los en daarom doelloos naast elkaar liggen. Zij worden gemaakt, op dat rad in rad zal grijpen, in Rotary heeft geen godsdien stige of levensbeschouwelijke grondslag, maar het hoge, uni versele. allen en iedereen om vattende beginsel van de bijbel en de persoonlijke, ver reikende eisen van Jezus, die niemand voorrang geeft of achterstelt, vindt in het getande en goud gerande club wiel een vele chris tenen beschamende uitdrukking: mens wees mens met leder me demens. rad in rad. P. L. SOHOONHEEM, Predikant bijzonder kerke. werk Hervormde Gemeente Leiden. tot een kleine operatie aan wortel, knol of blad, waarna het onheil is ver holpen. In andere gevallen echter wordt de emigrant afgekeurd en aan vaardt hij de terugreis of wel wordt vernietigd. ONTDEKKINGEN Het behoeft wel nauwelijks betoog, dat de detectives te Hoboken, Seattle San Francisco, Miami en Laredo niet alleen moeten letten op beken de ziekten en ziekteverwekkers, doch dat zij ook de mogelijkheid van (tot dusver) onbekende „ongewenste vreemdelingen" in het oog moeten vatten. Meermalen is het reeds ge beurd, dat zij in de ladingen para sieten ontdekten, die in het land van herkomst der immigranten on bekend waren. Ook ontdekten zij wel geheel nieuwe soorten parasieten, zodat hun werk ook zuivcr-weten- schappelijk van betekenis is. Een enkele maal komt het voor, dat kleine hagedissen en tropische slange tjes zich verborgen hebben in de ge wassen, al dan niet met het voorne men om zich in Uncle Sam's land te vestigen. Doch ook tegen deze soort insluipers waken de „Botanische De tectives". Eens gebeurde het zelfs, dat toen men bezig was enige Zuid-Ameri kaanse orchldeeënplanten te fotogra feren, de warmte der gebruikte lam pen een paar slangeneieren deed uit komen. De kleine slangetjes - in quarantaine geboren! - hebben het goed gehad en kwamen na hom prille jeugd in een dierentuin terecht. Zo waakt Uncle Sam over de ge zondheid van zijn akkers, weiden, tui nen en bossen. Zo weert hij ongewens te vreemdelingen van plantaardige huize. (NTVANO - Nadruk verboden) (Bijzondere medewerking) Gezondheid is een kostbaar goed. Dit is het devies van de Bannen en vrouwen, die werkzaam zijn in het vier verdie- jógen hoge gebouw, River Street 209, in Hoboken, New York's Mvenwijk. Stuk voor stuk zijn die mannen en vrouwen weten- ^happelijk geschoold. Zij zijn deskundig op het gebied van toen, plantenziekten, insecten, schimmels en bacteriën. Zij lebben tot taak, de Amerikaanse akkers, tuinen en bossen te I0B toiligen tegen ongewenste vreemdelingen. Zij keuren alle r ëijtoi, stekken, bollen, bomen, struiken en planten, die, uit WW komende, zich „metterwoon" in de Verenigde Staten "illen vestigen. Al deze immigranten van' plantaardigen huize ^len zich onderwerpen aan een zeer strenge keuring. Pas als pi een bewijs van „Volmaakte Gezondheid" hebben verwor- kunnen zij aanspraak maken op een vestigingsvergunning. BOTANISCHE DETECTIVE- BUREAUX slechts in New York, ook in Amerikaanse havensteden .Mn dergelijke „Botanische De- luit- J1 Bureaux". De plantaardige im- Saten uit het Verre Oosten onder- keuring in Seattle en San ^ko. Die uit Afrika en de Ca- gebieden worden onderzocht «detectives" te Miami op Flo- «stad Laredo (In Texas) is de ■tea Raits der mannen en vrouwen, [tuk het is, de Zuid-Amerikaanse ""u aan „wortel, tak, stam en voelen. Geen plant van bui- huize bereikt de Amerikaan- öjncr dromen zonder een door "Detective Bureaux" afgege- -«*«s van Betrouwbaarheid" EERST PAS. DAN KEURING die zich in Noord-Amerika vestigen, krijgen in hun va- •tond een geldige pas en een ves- |™t"ergunning. Met planten is "tóers. Hun eigenaars weten, k soorten toegelaten worden en ongewenste vreemdelingen Eij kennen de bepalingen bc- ""«de leeftijd en afmetingen der fnmn. Zij kennen voorts de verpakkings eisen en alle formaliteiten. Zij moe ten zorgen, een „pas" te hebben voor de plantaardige immigranten, alvo rens deze te Iaden aan boord van een schip of vliegtuig. De „vesti gingsvergunning" wordt echter pas in Amerika (en niet in alle geval len!) verstrekt. De eerste tijd in de Nieuwe Wereld brengen de gewassen door in de quarantainestations te Hoboken, San- Francisco, Seattle, Miami of Laredo. Die inrichtingen zijn sterk geisoleerd. Geen onbevoegde heeft er toegang. De deuren, poorten en vensters zijn voor durend potdicht. De zolderingen, vloe ren en muren der vertrekken zijn be tegeld. zodat zij gemakkelijk gereinigd en ontsmet kunnen worden En het onderzoek, de keuring, is uiterst zorg vuldig Het enige voordeel, dat de „plant aardige immigranten" trekken uit hun verblijf in quarantaine, Is, dat zy door de „botanische dectectives" uit stekend verzorgd worden Dit spruit met alleen voort uit liefde voor de „nieuwkomers", doch mede, en mis schien wel vooral, uit de wens om de planten in zo goed mogelijke conditie op de plaats van bestemming te laten komen. Aldus voorkomt men, dat de nieuwelingen n a hun keuring ziek of zwak worden. Veelal worden de gewas sen opnieuw verpakt. Steeds worden zij ontsmet en krijgen zij te eten en te drinken alvorens de reis voort te zet ten. LEEFTIJD EN TEMPERATUUR De wetenschappelijke onderzoekers - laat ons hen nu maar „detectives" noemen - letten niet slechts op zie ke planten en ziekteverwekkers, zij weren pok die immigranten, welke als „gastgewassen" van ziektekie men kunnen optreden. Dan is er de quaestie van de leeftijd. Deze Ls heel belangrijk, omdat planten boven een bepaalde leeftijd - die van soort tot soort verschillen kan - vatbaar der zijn voor ziekten en besmetting. Vandaar, dat voor een aantal ge wassen een leeftijdsgrens is vastge steld. Ook de temperatuur van het plan- tenlichaam wordt zorgvuldig onder zocht, wijl daarin een belangrijke aan wijzing kan schuilen voor de gezond heid. Dode mensen zijn kouder dan levende, doch bij planten is het net omgekeerd. Bemerkt een detective tij dens het onderzoek van een party ge wassen temperatuurverschillen, dan volgt onmiddeliyk een verscherping van de keuring. Natuurlyk ls ook de geur belangrijk. De getrainde neus der detectives on derkent onmiddeliyk een rottingslucht. En zo veelomvattend is hun ervaring, dat zy kleine oneffenheden, lichte of donkere plekjes vriiwel onmiddellijk herkennen als veroorzaakt door schimmels, larven of andere i onge wenste) organismen. Vooral de kleur der bladeren heeft de belangstelling der detectives. Is de kleur niet mooi of gezond, dan is zo'n plant meteen .verdacht" en wordt zy extra scherp geobserveerd. Soms, als het „acute" gevallen be treft, neemt men wel zyn toevlucht De controle beperkt zich niet tot een oppen lokkige keuring, doch maakt gebruik van alle vindingen der moderne wetenschap. Microscopisch en chemisch onderzoek speelt daarbij een grote rol. Bij aankomst in de Ver. Staten worden de ingevoerde planten nauwkeurig gecontroleerd op mogelijke ziekten. Wie weet zijn de rhododendrons, die hier aan eert keuring worden onderworpen, afkomstig uit Boskoop! De kans daarop is hécl groot!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11