LEIDSCH DAGBLAD Tandartsen verbreken per 1 Maart contracten met Ziekenfondsen WEERBERICHT Dader van de dubbele inoord te Doetinchem lieeft bekend West-Duitse Bondsdag zal „Parijs" in elk geval aanvaarden Buitengewoon belangrijke week in Bonn; Adenauer rekent op zege Edgar Biji Faure: vierde formateur I 53ste Jaargang MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 No. 28455 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Behandeling patiënten wordt beslist niet gestaakt Groot wantrouwen in overheid (Speciale berichtgeving) Het conflict tussen de tandartsen en de Ziekenfondsen is thans een voldongen feit. Met 124 tegen 2 stemmen heeft een bijzondere alge mene vergadering van de Nederlandse Maatschappij ter bevordering urn de Tandheelkunde Zaterdag te Utrecht goedkeuring gehecht aan ie daad van het hoofdbestuur om de contracten met de Ziekenfondsen per 1 Maart a.s op te zeggen. De vergadering ging echter nog verder. 5j heeft thans ook alle contacten met de Ziekenfondsen verbroken en tenst met hen geen verdere onderhandelingen meer te voeren. Alle lopende onderhandelingen met de Ziekenfondsen - die gingen crer verhoging van de honoraria voor de behandeling van Ziekenfonds patiënten. worden door de tandartsen als geëindigd beschouwd. Deze is nodig omdat de in de klinie ken werkzame tandartsen een arbeids contract met de Ziekenfondsorganisa- ties hebben in welk contract een op zegtermijn van drie maanden is opge nomen. Gezien het feit. dat het contract tevens een clausule omvat, waarin staat dat de tandartsen gehouden zijn aan het voorgesohreivene van de Maat schappij ter bevordering der Tandheel kunde, is het niet zeker wat thans met de situatie in Amsterdaam dient te ge schieden. Ook hierover zal binnen en kele dagen een beslissing vallen. Men heeft bij het nemen van deze gissing, aldus deelde men na afloop au de vergadering van hoofdbestuurs- pde op een persbijeenkomst mede, kt sterk onder ogen gezien, dat onder pn enkele voorwaarde de patiënten }>dupe mogen worden van het conflict sen de tandartsen en de Fondsen. Binnen enkele dagen zal het hoofa- .utmir een regeling bekend maken, jigens welke de tandartsen de Zieken- indavetzekerden verder zullen helpen. behandeling zal onder geen enkele Iwrwaarde gestaakt worden. Gezien een bestuursvoorstel aan de Hgadeging (dat echter wegens tydge- rei niet in behandeling kon komen) (ia de gedachten er naar uit de pa- inien het gewone tarief, dat de Zie- lolondsen plachten te betalen en dat rwaard beduidend lager is dan het jruculier tarief, te laten afrekenen «en een speciale uniforme kwitantie. :e?en deze kwitantie zouden dan de Ldtenfondsen restitutie dienen te ver ken van de door de verzekerden be luiden bedragen voor tandheelkundige Wandeling. Ook voor Amsterdam, war, zoals bekend, geen mogelijkheid tot fondsbehandeling bij de tandarts en huis bestaat zoals overal elders wel, o waar men het systeem van de mo- MpoHstische poliklinieken der Zieken- kent, zal een speciale regeling -Afluistercen trale" in New York ontdekt De Newyorkse politie heeft op 11 Fe- turl een illegale afluister-ccntrale van tel telefoonnet van een groot gedeelte nn de Newyorkse zaken- en rijke woon- tiji ontdekt, waardoor byna ieder ge- van de Oostzijde van Manhattan ii'eeluisterd kon worden. Twee employe's van de telefoonmaat- duppij, Carl Ruh en Walter Asman, gn gearresteerd. Zy worden ervan be zoldigd de „centrale" aangelegd te Vbben. Zij was duizenden dollars waard. De afluister-centrale werd gebruikt Vt zakendoeleinden en voor afpersing. if?ens de Newyorkse commissie tegen S misdaad (een particuliere instelling) de kortgeleden vermoorde millioen- kr Rubinstein van de luisterpost ge- 'nik gemaakt hebben. De commissie v. een wetgeving tegen deze afluister- ïhniek. De Republikeinse Senator New York lining Ives, heeft er op liezen, dat de ontdekking van een der- Hite „centrale" wijst op een ernstig Fier voor de staatsveiligheid. Het is gebleken dat de nu ontdekte aiallatie ook in staat was gesprekken p toestellen in de gebouwen van de ■wnlgde Naties en vele buitenlandse «aulaten af te tappen! Piraten bedreigden „Alderamin" Door kanonneerboten ontzet Birmaanse kanonneerboten hebben •njdagavond het Nederlandse vaar- toir Alderamin" (7.269 ton) ontzet, '*n het zich in de mond van de Ran- Wn-rivier in moeilykheden bevond- k .Alderamin" was namelijk omsin- U door een grote vloot jonken, die 'handig gedroegen. Het zag er naar '--dat het piratenjonken waren en dat de „Alderamin" wilde enteren. «J de komst van de kanonneerboten, door de „Alderamin" radiogra ph opgeroepen waren, verdwenen de in kleine zfjarmen in het moe- "Wiled van de Irrawaddy-delta. .J* Alderamin" was 's middags uit «Moon vertrokken met lading voor Wcutta. Aanhoudende vorst ^Bilt verwacht tot morgenavond: .pi tot zwaarbewolkt met tijdelijk ep* of ljzel. vannacht lichte tot ma- vorst, morgenmiddag lichte vorst tot Statuur oir het vriespunt. Matige a"»chtige Oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). 22 FEBRUARI. °P: 7.45 uur: onder: 18.07 uur. 7.15 uur: onder: 18.22 uur. |**»ater te Katwijk te 3 29 en 15.39 u. nummer bestaat uit acht pagina's De directe aanleiding van het ge schil is het steeds traineren van de Zie kenfondsen van de onderhandelingen betreffende een verhoging van de ho noraria der tandartsen voor de verrich tingen bij de fondspatiënten. Van tandartsenzijde werd gesteld, dat men een absolute onwil bij de Zieken fondsen bemerkte om deze zaak af doende te regelen en steeds maar weer werden de onderhandelaars met een kluitje in het riet gestuurd. Tevens hebben de tandartsen zich ge stoten aan het feit. dat de minister van Sociale Zaken een wetsontwerp bij de Staten Generaal heeft ingediend, waar. bij een aantal onbevoegden de bevoegd heid tot tandarts zou worden verleend. Het hoofdbestuur der Maatschappij heeft medegedeeld, dat zjj van een vo rige minister van Sociale Zaken de toe zegging heeft ontvangen dat geen on bevoegden meer tot de tandheelkundige professie met een officiële erkenning zouden worden toegelaten. „In de gehele sfeer van onderhan delen". adus het hoofdbestuur, „heb ben wij steeds met het grootste wan trouwen tegenover zowel de Zieken fondsen als de Overheid moeten staan en het is op deze principiële gronden, dat de tandartsen hun beslissing heb ben genomen. De zaak van de ver hoging der honoraria is daarbjj secun dair geworden." Van de zijde van de Maatschappij wordt o.a. nog medegedeeld: De vigerende honorering dwingt de tandarts tot een arbeidstempo en een arbeidstijd, die niet meer kunnen worden aanvaard, omdat zij een ern stig gevaar inhouden voor de juiste uitoefening van de tandheelkunde. De grote toename van de vraag naar tandheelkundige hulp is verder de oor zaak. dat van de tandartsen in de huispractijken een aantal arbeidsuren per week wordt gevergd, dat voor geen enkel beroep redeliik zou worden geacht en in vele gevallen niet onder de 50 ligt, waarbjj dan nog mag worden op gemerkt. dat de aard van het beroep meebrengt, dat vaak onder grote span ningen dient te worden gewerkt. De tandartsen zeggen te moeten con stateren. dat al deze arbeid slechts in geringe mate tot het gestelde doel leidt. Doordat het grootste deel van ae ver-, richtingen gratis wordt verleend voelen grote groepen van verzekerde patiënten zich niet geroepen hun monden goed te onderhouden. O Slot op Pag. 2 Onde heer en zijn huishoudster gruwelijk met mes doodgestoken (Speciale berichtgeving) De corpschef van de Doetinchemse gemeentepolitie, Jnspeciteur Oosterhof, heeft in samenwerking met de Rijksrecherche de dader van de dubbele moord te Doetinchem opgespoord. Het is een 30-jarige man. zich noemende archi varis, woonachtig te Den Haag. Hjj is een volle neef van de verslagene, de 73-jarige heer G. Beltman. Deze werd met zjjn huishoudster, de 66-jarige juffrouw H. A. Rutgers, op de morgen van 27 Januari op gruwelijke wyze met messteken om het leven gebracht. r bestonden aanwijzingen voor de politie en justitie dat gezocht moest worden in de familiekring. Aanvanke lijk werd gedacht aan insluiping, doch dit was in tegenspraak met de situatie, zoals deze in de morgen van 28 Januari werd gevonden. Het bed in de slaapka mer van de heer Beltman was namelijk beslapen en verder waren er andere te kenen, die er op wezen dat er die nacht een logé was geweest. Tenslotte wekte het argwaan dat de neef uit Den Haag zich 's morgens omstreeks 10 uur in p.vama aan zijn hospita had vertoond om te doen voorkomen dat hjj de hele nacht thuis was geweest en deze ach terstallig kostgeld had voldaan. De neef viel na een langdurig verhoor tenslotte door de mand. Hij bekende de moord te hebben gepleegd, naar hij zelde: uit noodweer. Hjj was de avond tevoren bi) zjjn oom gekomen om van hem geld f. 1000 te lenen. De oom was daarop niet inge gaan. Hy wilde daarover een nachtje slapen. In de loop van de nacht zou er een twist zjjn ontstaan en volgens de neef zou zijn oude oom hem met een mes hebben aangevallen. De neef wist hem echter het mes afhandig te maken en stak de oude man dood. Op het lawaai kwam toen de huis houdster toelopen en deze ontving van verdachte een vuistslag. Toen dit niet tot resultaat had, dat zij bewusteloos werd. heeft hij ook haar met messte ken gedood. Het mes is tot op heden niet gevon den. De neef zegt dat hU het mes op de brug over de IJsrel te Doesburg in het water heeft gegooid Er worden po gingen in het werk gesteld om het als nog te vinden Er kan op dit moment nog niet worden vastgesteld of er geld wordt vermist. Wel heeft de dader ver klaard dat. hij geen geld heeft ont vreemd Dit klopt evenwel niet met het feit dat hij zijn schuld kwam aflossen bij zijn hospita. Hij was werkloos en heeft al een veroordeling achter de rug wegens een vermogensdelict. De dader is ongehuwd. Een belangrijke aanwijzing was het feit. dat ten huize van de dader in Den Haag een tas werd gevonden waarop bloedsporen werden aangetroffen. Deze bleken na onderzoek in het laboratorium van dr Froentjes van mensenbloed af komstig te zijn. De ..Katingo"het 7200 ton me- bij Bergen werd geworpen, is ein-„Katingo" in de liaven tende Panamese vrachtschip, dat j de lijk vlotgetrokken en na een sleep- Maasstad, twee maanden geleden op het strand reis in Rotterdam aangekomen. De I (Telefonisch v a onze correspondent in West-Duitsland) Voor Bonn en voor West-Duitsland is vandaag een buitengewoon belangrijke week begonnen, aangezien de Bondsdag Donderdag, Vrij dag en Zaterdag de Parijse accoorden in tweede en derde lezing zal behandelen. Niet alle partijen van Adenauer's regeringscoalitie zullen hun goedkeuring aan alle. accoorden willen hechten, maar dat kan toch niet verhinderen, dat zij in ieder geval zullen worden aangeno men. Een eenvoudige meerderheid is al voldoende om ze in hun geheel te doen goedkeuren en over die meerderheid beschikt Adenauer reeds alleen met zijn eigen Christelijk Democratische Unie, die verklaard heeft alle accoorden te zullen aanvaarden. Vermoedelijk zullen onge veer 333 stemmen vóór en 154 er tegen zijn en circa 259 vóór het Saarstatuut en 228 er tegen. De Duitse partij, die (met slechts 15 afgevaardigden) de kleinste van alle is, heeft bereids besloten alle accoorden te zullen onder steunen. Alleen zou zij nog graag enkele voorwaarden aan het Saar statuut vastgeknoopt willen zien. Duits-Geallieerd overleg inzake hereniging Ook de houding van de andere par tijen ls bekend. De Vrije Democratische (Liberale) party staat nog altijd afwijzend tegen over het Saar-accoord evenals de Vluch- telingenparty, welke laatste gisteren op een bijzondere vergadering in Bonn nog eens verklaard heeft dat zü vóór de Parijse accoorden, doch tegen het Saar statuut is. Met 66 tegen 50 stemmen wees zij het Saarstatuut van de hand. Men vestigde op deze vergadering nog eens nadrukkelijk de aandacht op wat men noemde „het onbetwistbare recht van Duitse mensen en Duits gebied om tot Duitsland te behoren". Drie gedele geerden hadden blanco gestemd. Plan van Adenauer Alleen de Socialistische oppositie blijft natuurlijk fel tegen de accoorden en de daarmee gepaaide gaande herbewape ning gekant. Maar zij zal de goedkeu ring daarvan door de Bondsdag niet kunnen verhinderen. Zoals men weet heeft de oppositie dezer dagen verster king gekregen van de zyde van het Duitse Vakverbond, terwijl de regering er daarna nog eens met klem op gewe zen heeft dat alleen de Bondsdag in deze aangelegenheid te beslissen heeft. Een functionaris van het Vakverbond, Steinfelz, heeft laten weten dat de strijd van het Vakverbond ook na de stemming in de Bondsdag zal doorgaan en dat men zich nu al op een fel conflict gaat voorbereiden. I Intussen is juist bekend geworden, dat I Adenauer de Westelijke mogendheden heeft voorgesteld een Duits-Geallieerde commissie te benoemen, die alle vragen. I welke met een hereniging van Duits land samenhangen, zal bestuderen. Deze commissie zou met de grote organisaties in West-Duitsland moeten samenwer ken en tot taak hebben een uitvoerig plan voor onderhandelingen met de Rus sen uit te werken. Het is echter duide lijk, dat zulks een commissie nauwelijks nog vóór de ratificatie van de accoor den met haar werkzaamheden zal kun nen aanvangen. De Amerikaanse Hoge Commissaris, Conant, die gisteren Juist van een reis naar Amerika is teruggekeerd, heeft naar wordt aangenomen, het voorstel van Adenauer al met vooraanstaande autoriteiten in de Verenigde Staten be sproken. In de Bondsdag is dezer dagen door de Vrije Democratische party en door de Duitse party gevraagd een der- geiyke commissie in het leven te roepen. Perzisch Prinsje naar Zwitserland Prins AU Patrick Pahlevi, de zevenja rige zoon van de verongelukte broer van de Sjah van Perzië, Prins Ali Reza Pah levi, is Zondag in gezelschap van zyn moeder, een Frangaise van geboorte, zyn halfbroer en een vertegenwoordiger van de Perzische regering per vliegtuig naar Genève vertrokken. De jonge Prins, die mogeiyk de toekomstige Perzische troon opvolger is, zal een school in Gstaad be zoeken. Vla de Perzische ambassadeur in Bern zal de Sjah gevraagd worden, of Christiane Cholewsky Pahlevi, de moeder van de Prins, by de Jongen mag blyven. Aanvankeiyk had de moeder met haar kinderen naar Frankryk willen reizen, omdat zy Prins All in Gstaad slechts twee maal per maand zou mogen bezoe ken. De Italiaanse politie stond echter niet toe, dat zij haar hotel in Rome met het Prinsje verliet. In afwachting van de beslissing van de Sjah zal de Prins met zyn moeder veertien dagen in Genève blyven. Zoals bekend verblyven de Sjah en Keizerin Soraja op het ogenblik in Londen. Jacht op Hollandse nieuwe begint 23 Mei De Nederlandse haringvloot zal op Maandag 23 Mei a.s. zee kiezen om de jacht op „Hollandse nieuwe" te openen. De redersvereniging voor de Nederlandse haringvissery heeft deze datum vastgesteld. Het besluit behoeft nog de goedkeu ring van het Bedryfschap voor Visserijproducten. Ook het uur van uitvaren is ditmaal vastgesteld, n.l. 5 uur 's middags. Men wil daardoor alle vissersplaatsen in dezelfde positie plaatsen. De helft van de Nederlandse haringloggers uit Scheveningen, Vlaardingen, IJmuiden en Katwijk zal aan de traditionele jacht deelnemen. De reders hebben besloten de teelt te beginnen met zestig netten per schip. Weer uitstel van executie voor moordenaar-schrijver Caryl Chessman, de ter dood veroor deelde schryver van „Dodencel 2455", I heeft wederom uitstel van executie ver kregen, drie dagen voor de dag waarop hij terechtgesteld zou worden. Een hof van beroep heeft zich bereid verklaard zyn beroep tegen het doodvonnis aan te horen. In dit gebouw, de grote conté- Zuid-Oost-Azië-confere rentie-lial te Bangkok in Siam I vang nemen. (Thailand), zal op 23 Februari de I ijzonder knap econoom, die als premier en aan Buitenlandse Zaken ervaring opdeed (Van onze Paryse correspondent) Frankryk gaat de derde week van zyn regeringscrisis in met de Radicaal Edgar Faure als vierde formateur. Faure, die achtereenvolgens minister van I Financien en van Buitenlandse Zaken was in het demissionnairc kabinet van Mendcs-France, wordt vooral in rechtse en Gaullistische kringen sterk aange moedigd. De Katholieken cn Socialisten zyn echter minder geestdriftig en ook I in zjjn eigen party ondervindt de formateur een zekere tegenstand van de kant der aanhangers van Mcndès-France. Vandaag zullen alle partijen officieel hun standpunt bepalen en morgen hoort president Coty dan of zjjn vierde candidaat zich metterdaad aan het „investituur-examen" zal willen onderwerpen. stander van de EDG. maar naast Mendès-France heeft Faure zich wel achter de Paryse accoorden geplaatst. Als zeer koel Europeaan is hy zelfs voor de Gaullisten aanvaardbaar gebleken. Omdat Faure deel heeft uitgemaakt van de regering Mendès-France hoopt de rechter vleugel de linkse oppositie, waar van P M F. de leiding zal gaan nemen, by voorbaat de wind uit de zeilen te kunnen nemen. Daarom hebben vooral de Conservatieven van het begin van de crisis af op een candidatuur-Faure aangestuurd. Over de samenstelling van een eventuele regering-Faure is nog niets bekend. De Socialisten hebben echter al laten weten, dat de formateur op hun medewerking niet zal moeten rekenen en ook de Katholieken geven sterk de indruk wel gr„..g aan de kant te willen blyven staan. Streeft naar overbrugging der tegenstellingen Op een persconferentie heeft de for mateur gisteravond verklaard zyn even tuele regering Woensdag of Donderdag aan de Kamer ie willen presenteren. Faure wordt beschouwd als een byzon- d;r knap econoom, die zyn sporen in I het ministerie van Financiën zowel in j j rechtse als meer linkse kabinetten al I verdiend heeft. Als ex-premier en oud- I minister van Buitenlandse Zaken heeft hij ook de nodige ervaring opgedaan van de grote diplomatie. Tenslotte is hij dooi karakter en temperament typisch een figuur, die naar overbrugging der tegenstellingen en naar compromissen pleegt te streven. I I zo ontpopte by zich pas laat als tegen- I johan de Meester, de acteur, die tijdens de feesten ter herdenking van de landing van Jan v. Riebeeck in Zuid-Afrika in Johannesburg de rol van deze grote pionier zat ver vullen. vertrok gisteren van Schip hol naar Zuid-Af rika.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1