EIDSCH DAGBLAD ineau kan het niet bolwerken in het Franse parlement Oppositie tegen Mendès-France geeft blijk van eigen onmacht WEERBERICHT „Katingo" na 2 maanden vlot Modernisering der eind-examens Lyceum en Gymnasium Behoefte aan 4000 lokalen Moskou wil vernietiging van elke voorraden A- en H- bommen |ite Jaargang ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955 No. 28454 ptttur: J. W. Henny ^redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het kegelspel gaat verder (Telefonisch van i f correspondent in Parijs) raad der Katholieken, die van kamp verwisseld waren. Ze trachtten een wig te drijven tussen de Katholieken en de Socialisten door de schoolwetten op nieuw op te rakelen. Men verwonderde zich erover, dat Ro bert Schuman, onder wiens bewind de vroegere politiek in Noord-Afrika was gevoerd, zich nu verbonden had aan een heel ander beleid, waarvan zy, de Con servatieven, alleen maar onheil konden verwachten. Zeer prettig was de positie van de Katholieken dan ook bepaald niet. Ze hadden nu immers in ccn regering plaats genomen, die zieh op het programma van P.M.F. beriep, dat de M.R.P. nog twee weken geleden te vuur en te zwaard had bestreden. Hun zwenking naar het linkerkamp is dus nu mislukt en dat De Socialist Pineau, na de Conservatief Pinay en de Katholiek Pflimlin de Je formateur oftewel „P3"! heeft vannacht in de Nationale Vergade- het zand moeten bijten. Hij was een stap verder gegaan dan zijn beide j. I j r I 1 iiiiKcrnamp uus iiu iinsiuKi e ygangers, aie al in ae formatie van hun regering waren blijven steken, maar negatieve resultaat vormt wel de tioor is zijn nederlaag dan ook te duidelijker geworden een nederlaag van naamste les. die uit de pogingen van oio ij- lI I- Pineau te trekken zijn. De Socialisten tegen zoo stemmen, ci|ters, die bijna nog ongunstiger zijn dan die, waar- zu||en nu weer zeker terugkeren ii ie nu twee weken geleden, Mendès-France de laan werd uitgestuurd! Men had gehoopt, dat Pineau met zijn regering, waarin voor het eerst Jert vier jaar de Socialisten weer met de Katholieken en de Radicalen samen Mn huizen, de meerderheid van Mendès-France met de (Katholieke) MRP hebben uitgebreid om zo de constructieve politiek van zijn voorganger tdegelijker basis voort te kunnen zetten. Maar die rekensom is niet opgegaan. Conservatieven als Reynaud hebben zich niet gevoelig getoond voor de ropese inslag van dit kabinet. Door onthouding alleen reeds hadden ze eau kunnen redden. Zij hebben echter allen tegen gestemd. Met die Europese signatuur heeft Pineau dus geen goodwill bij het rechtse weten te kweken. Daarentegen heeft de grote deelneming van vooraan- •unde „Europeanen" (als Schuman) de premier wel de nodige links-georiën- »de stemmen gekost uit het kamp, dat de E.D.S. nog altijd niet vergeten Edgar Faure aan bod iffl andere reden van Pineau's mis- is ook geweest, dat hij niet over Ulent beschikt, waarmee Mendès- ctf een bijna gelijkluidend program- iltijd had verdedigd. Hij heeft zijn 3 regeringsverklaring met gedistin- rd stemgeluid voorgedragen en bij de jlken bewees Pineau zijn stof uitne- si te beheersen, door alle sprekers s» aantekeningen voor de vuist weg Antwoorden. Maar enige vlam, gloed xgeestenng was nergens te bespeu- en zo scheen de gehele zitting zich ftn wederzijds klimaat van scepticis me moeten voltrekken. R.K. zwenking naar links leed schipbreuk regeringsverklaring van Pineau ratte dus weinig nieuws. In grote lij- zoi hij de politiek van zijn voor eer Mendès-France vervolgen, die hij ook herhaaldelijk zijn hulde en be- idering betuigde. De rechtervleugel, bij monde vooral a oud-premier Reynaud en van de af- Jige Gaullist Legendre, bleek niet van tweede links-georiënteerd expe- cent een kans te geven nu de verkie- tgcampagnes al in zicht komen. Amerika gaat zijn larieven verlagen Sterwinning voor Eisenhower Gisteravond laat heeft het Ameri- ase Huis van Afgevaardigden met tegen 59 stemmen en 199 onthoudin gen regeringsvoorstel aangenomen urtÖ het programma voor een uit- mding van drie jaar van de wereld- Mdel door „bescheiden" tariefsverla- iten wordt aanvaard. Dete overwinning voor de door presi- st Eisenhower voorgestane politiek ►id behaald na een laatste pleidooi van t president even voor de stemming. Vin Republikeinse zijde was op ver ding van het voorstel aangedrongen •tit Eisenhower tegen een deel van eigen party ten velde heeft moeten then. Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenochtend: haar bewolkt met enkele opklaringen plaatselijk wat sneeuw. Vannacnt tot matige vorst, morgenmiddag vorst tot temperatuur om net Mspunt. Overwegend matige v ind tus- e Noord-Oost en Zuid-Oost. 'Opgemaakt te 10 uur). Aanhoudend winterweer &t K.N.M.I. deelt mede: T«1 verandering in het huidige win teer wordt er tijdens het weekeinde 55 verwacht. Itn depressie, die vanmorgen boven kl-Frankrijk was gelegen, trekt in 1-Oostelijke richting naar Duits- Onder invloed van deze storin zal cr ■-«iselijk wat sneeuw vallen. Aangezien rwel bewolking blijft zal er in ae J mende nacht niet meer dan .natige optreden. Oe laagste temperaturen in Europa «Mn thans in Scandinavië en Nooru- *-&nd voor. In Noord-Zweden vriest f op sommige plaatsen meer dan 25 Rden ■Wentegen trad in de Balkan en in ««•Rusland een flinke temperatuur- 5j®g op Stations ten Zuiden van •wou meldde vanmorgen temperatu- -om het vriespunt J Griekenland steeg de temperatuur •«en tot omstreeks 25 graden 20 FEBRUARI aop: 7.49 uur; onder' 18 04 uur .-üa op: 6.33 uur; onder: 15 47 uur. pogvater te Katwijk te 2.09 en 1424 «■<21/2 te 2.53 en 15 04 uur). nummer bestaat uit 12 pagina's en een ByvoegseL Reynaud wilde wel eens weten met welke nieuwe inkomsten de premier de extra uitgaven der sociale voorzieningen dacht te zullen bestrijden. Van de groot industrie, zo meende hij, mochten geen nieuwe offers worden gevraagd. De groot-industriëlen waren al aan het ein- van hun latijn gekomen. Andere sprekers van dezelfde kant lie ten nog duidelijker uitkomen hoe ze dachten over de houding of het ver oppositie en de Katholieken blijft niets anders over dan hun plaats weer in te nemen in een rechts-georiënteerd cen trum. Om drie uur hedenochtend meldde Pineau zich al by president Coty, die onmiddellijk daarna de Kamervoorzitter Schneiter by zich ontbood. Vanmorgen zou een concilie van frac tieleiders bfjeen worden geroepen met de opdracht een gemeenschappelijk rege ringsplan op te stellen. In Juni 1953 had president Auriol eenzelfde methode ge- volgt. Men neemt aan, dat vandaag nog een nieuwe formateur zal worden aangewe zen cn dat zou vermoedelijk de gematig de Radicale minister van Buitenlandse Zaken uit het kabinet Mendès-France, Edgar Faurc, kunnen zijn. In elk geval is nu wel heel duidelijk gebleken dat de oppositie tegen Mendès- France niet by machte is een construc tief programma tegenover zijn politiek te stellen! Het rechtse blok heeft Frank rijk van zyn beste regering beroofd, die het sedert de oorlog had gekend. Maar tot opbouw is deze nihilistische oppositie niet in staat gebleken. Het kegelspel gaat verder Nieuw onderzoek in de zaak-Drummond Het Franse ministerie van Justitie heeft een nieuw onderzoek in de zaak van de moord op de Drummonds gelast. Speciaal zal de mogelijkheid van het be staan van medeplichtigen worden onder zocht. Zoals bekend is de 77-jarige Gaston Dominici op beschuldiging van de drie voudige moord ter dood veroordeeld. Zyn beroep tegen dit vonnis werd Don derdag verworpen. Toen zijn advocaat hem in de doden cel van de gevangenis te Marseille het bericht van het nieuwe onderzoek bracht, leefde de oude boer op Het nieuws, dat zijn beroep was afgewezen, scheen niet geheel tot hem door te dringen Aanvankelijk had men met her nieuws willen wachten totdat hy hersteld zou zijn van een voedselvergiftiging, waar aan hy sinds Woensdag lijdt. Toen de advocaat echter hoorde, dat Gastons toestand goed vooruitging, besloot hy zijn cliënt onmiddellijk op te zoeken. Vannacht onder gejuich naar Rotterdam getrokken De „Katingo", groot 7200 brt., een van de grootste schepen, dat ooit op de Nederlandse kust is gestrand, is vannacht om drie minuten voor half- één vlotgebracht door sleepboten van de bergingsmaatschappyen Wijsmuller en Gebr. Goedkoop. Het schip heeft twee maanden op de kust gezeten, sinds 22 December van het vorig jaar. Kapitein De Koe. die namens de ber gingsmaatschappij het bevel over het Lerarentekort eist ingrijpen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals deelde gisteren in de Tweede Kamer mee, dat binnenkort het wetsontwerp zal worden ingediend tot verlaging van de college-gelden. Een verkorte universitaire opleiding zal hij in studie nemen. Met een herziening van de examenprogramma's van de Universiteiten is de Technische Hoge school reeds begonnen. Staatssecretaris mej. dr de Waal verklaarde, dat het ook in de bedoeling iig^ de eindexamens van HBS, Lyceum en Gymnasium te moderniseren. Dat betekent echter geen verlichting. Een commissie bestudeert de mogelijk heid het tekort aan leraren te verminde ren door vermindering van het aantal lesuren. Het is moeilijk, maar door een andere benadering van de leerstof kan het mogelijk zijn. Ter opheffing van het tekort aan leraren bestudeert de com missie maatregelen op korte termijn en op lange termijn. Er zullen deelrappor ten worden uitgebracht, zodat spoedig maatregelen kunnen worden genomen Een leerstoel in de homoeopathie zou de sympathie hebben van minister Cals. maar als politiek bewindsman mag men van hem niet verwachten, dat hy op we tenschappelijk terrein een beslissing neemt tegen de adviezen van de des kundige advies-instanties Hij is echter bereid het wetenschappelijk onderzoek van de homoeopathie te steunen. Ofschoon minister Cals de waarde van handenarbeid op de Lagere School ten volle erkent, voelt hij er nog niets voor het vak verplicht te stellen, omdat het gewone onderwijs er door zou worden ontwricht. Het is niet goed als er op de lagere school telkens andere onderwy- zers voor de klas komen. Er mogen dus niet te veel aparte leerkrachten komen voor vakonderwijs. Er zal dit jaar f 115 millioen worden besteed voor de bouw van nieuwe scholen. Het bouwvolume is toereikend voor de 4000 lokalen, waaraan behoefte bestaat. Voor de opleiding van Kleuterleid sters zullen 25 scholen worden gesub sidieerd. Dat aantal is voldoende als men nagaat dat er 90 kweekscholen zyn voor de opleiding van onderwij- Het is moeilijk onderwijs-voorzienin gen te treffen voor de 14-jarige meisjes, die 1 Juli as. niet in een fabriek of win kel mogen werken De meeste 14-jarige meisjes vervolgen het onderwijs en slechts 7000 of 8000 14-jarige meisjes, over het hele land verspreid, zullen niet naar een vervolgschool gaan Er zal een onderzoek worden ingesteld waarom niet. De Staatssecretaris verklaarde, dat het probleem voortdurend haar volle aan dacht zal hebben. Over de salariëring van amanuenses aan Middelbare Scholen wordt het ad vies ingewonnen van deskundigen De salariëring van de concierges is in stu die De administrateurs van de Middel bare Scholen zullen wel onder de pen sioenregeling kunnen vallen met ingang van 1 januari 1954 De salarisregêling van het Lager Techmsoh Onderwijs wil de nadelige verschillen wegnemen met het GXi.O en V.GL.O. Het is bezwaarlijk de regeling verdere terugwerkende kracht te geven van 1 Januari 1954 Volgende Week wordt het debat over de begroting van Onderwys voortgezet. vlot gebrachte schip voert, meldde om tien over halfèén over de scheepsradio, aan de agent van de rederij, dat de po gingen van de sleepboten succes hadden gehad en dat de „Katingo" gereed was om de reis naar Rotterdam te aan vaarden. Hier werd het schip, dank zij de geslaagde bergingspogingen, waarin de drijvende zangzui«er „Griekspoor", die 1090 kub M. per dag verplaatste, een groot aandeel heeft gehad vanmorgen verwacht. Het schip is vlotgetrokken door de sleepboten „Cycloop" „Nestor" en .Stentor Ondanks het late uur en de koude waren vele belangstellenden naar het strand getrokken om het vlotbren- gen van het schip gade te slaan Een ge juich werd aangeheven begeleid door het afsteken van enige voetzoekers, toen de poging was gelukt Wie echter een luid getoeter van schip en sleepboten had verwacht, kwam bedrogen uit: de „Katingo" vertrok even geruisloos als zij twee maanden geleden was gekomen. Het vlotbrengen werd zeer vergemak kelijkt door het feit dat het schip gis teren reeds 100 meter zeewaarts was ge bracht. Kapitein D» Koe, die de leiding van de bergingswerkzaamheden had. had 's middags reeds de verwachting uitge sproken. dat men 's avonds succes zou hebben. Zijn optimisme is inderdaad ge. recihtvaardigd gebleken! Ter ere ran haar verjaardag mocht Prinses Maryke gisteren een sledetocht door de tuinen van Paleis Soestdljk maken. Twee kinderen van de Stichting ..Het Vierde Prin senkind" uit Dordrecht. Adriane de Zeeuw en Dirk Faassen. die de jarige Prinses een cadeau kwamen aanbieden, mochten de tocht mee maken. Nota Onderwijs-voorzieningen Verschenen is de nota betreffende „Onderwijsvoorzieningen", waarin mi nister Cals zijn plannen voor de toekomst uiteenzet. Wy verwijzen hiervoor naar elders in dit blad. Bereid tot een „passende internationale controle" De Russische regering heeft er by de Ver. Naties op aangedrongen, dit jaar een internationale conferentie inzake het verminderen van bewapening en het verbieden van atoomwapens te beleggen. I Binnenkort zal in Londen een bijeen komst worden gehouden van liet sub comité van de Ontwapeningscommissie der V.N.). Dit is de eerste grote politieke verkla- Carnavalsprins Frans I van Maas- personen aan dt griffier va te niet meer door deze wet getroffen ie hi 'tt de Raad van F.lf van deze Tweede Kamt aan ht In i orden Prins Frans met de vol- ud zijn gister middag op het deze petitie wordt om w,jztgm an ledige Kotderraad na het aanbieden Haagse Bmnenhoj geweest om een de Zondagswet gevraagd, zodat jol- van de petitie. I petitie, ondertekend door 12.000 kloristische feesten als het carnaval ring van het nieuwe regiem, sinds dit na het ontslag van Malenkof is gekomen onder het premierschap van maarschalk Boelganin. De Sovjet-Russische regering stelt voor, dat de landen zich verplichten: alle voorraden atoom- en waterstof bommen te vernietigen en atoomkracht uitsluitend voor vreedzame doeleinden tc gebruiken; hun strijdkrachten, bewapening, of hun militaire begrotingen niet uit te breiden boven het peil van 1 Januari 1955. De Sovjet-Unie verklaart zich voor standster van de instelling van „een passende internationale controle op de nakoming van deze verplichtingen. Opnieuw beklaagt zij zich over het fe.t. dat geen Aziatische landen, zoals Communistisch China en India, deel uit maken van het subcomité der Ontwape ningscommissie. Tevoren had Tass gemeld, dat de eer. ste onderminister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, is benoemd tot Sovjet- Russisch vertegenwoordiger in het sub comité. dat op 25 dezer bijeenkomt. Dc Scvjet-Russische ambassadeur te Lon den, Malik, is aangewezen als Gromyko's plaatsvervanger. In de Sovjet-Russische verklaring wordt uitvoerig uiteengezet hoe en waarom de regering in Moskou sinds de oprichting der VN. her.aaaldelyk op een algemene vermindering van de bewapening en een verbod van atoomwapens heeft aange drongen. In dit verband wordt critiek geleverd op de V SOroot-Brittannië en Frankrijk, alsmede op de Navo en de Parite accoorden. welke naar de mening van Moskou de kans op een nieuwe oor log hebben doen toenemen. Vliegende radarstations beschermen kust van V. S. Lockheed „Super Constellations" voor- zien van een radaruitrusting van vijf en een halve ton. zuilen binnenkort bo ven de Atlantische Oceaan gaan pa trouilleren. waardoor de Amerikaanse radarwaarschuwingszone honderden mij len naar het Oosten wordt verlegd, al dus is Vrijdag ir. New York bekend gemaakt De radarappa.-atuur van deze vliegtuigen heeft geen blinde hoeken, zoals die van kuststations en schepen De „Super Constellations" zullen opereren van een vliegveld In Massachusetts. Het Prinsje Ali nog in Rome Prins AU Patrick Pahlevi, de zeven jarige zoon van de verongelukte Perzi sche troonopvolger, Prins Ali Reza Pahlevi, bevindt zich (met zyn half broertje Christian) nog steeds in een Romeins hotel, onder politiebewaking- De knapen waren met hun moeder, een Frangaise van geboorte, en hun groot moeder in Rome aangekomen Hier bleek, dat de moeder van de jongens naar Frankrijk wilde doorreizen en niet naar Zwitserland, waar zy de kleine Prins op school zou brengen Zij wilde haar zoontje niei alleen laten, daar zij hem nog te jong achtte. Zij had name lijk pas onderweg vernomen, dat zy hem slechts twee maal in de maand zou mo gen bezoeken. Volgens United Press zou de Prinses haar pogingen om haar zoontje mee te nemen naar Parijs opgegeven hebben. Zij heeft er in toegestemd, dat het ze venjarig jongetje naar Zwitserland wordt gezonden om daar op school te gaan, overeenkomstig de wens van zijn oom, de Sjah van Perzië Op één punt echter wil de prinses niet toegeven, dat is de kwestie van de voogdij over het kind. De Sjah heeft n.l. bepaald, dat Christiane haar zoon slechts tweemaal per maand mag opzoe ken. Dat is onmogelijk, aldus de Prinses. Het kind is te jong om zo abrupt van de moeder te worden gescheiden. Aan de Sjah is nu het voorstel ge daan de Prinses toe te staan de jongen zolang hy de school bezoekt minstens voor één of twee Jaar bij zich te hou den. Ook de school, die Prins Ali moet bezoeken, maakt nog een punt van dis puut uit. De Sjah heeft de Marie-José- school te Gstaad uitgekozen, maar de moeder wenst een school waar zy by baar kind kan biyven. Na een Jaar of twee zou hy dan naar Gstaad kunnen gaan. In afwachting van de beslissing van de Sjah zal de Prinses naar Genève gaan zy wordt thans terzyde gestaan door een neef, Frederic Heldt, directeur van een filmmaatschappy in Parys. Leiden wedijvert met Purmerend om zesde marktplaats LEIDEN LOOPT ACHTERSTAND IN Leiden wedyvert met Purmerend om zesde marktplaats van Nederland. Dit blykt uit alle cyfers van de vyftien belangrijkste marktplaatsen die in ons land bekend zUn. Was de totaal-aan voer van 1953 in Purmerend nog ruim 15.000 stuks vee hoger dan die van Leiden, in 12 maanden tyds kon de Sleutelstad dit cyfer met ruim 12.400 stuks verminderen. Overigens kwam er ook dit jaar wein.g verandering in de ranglijst Rotterdam b!i 1 de grootste marktplaats van Nederland met een aanvoer van ruim 316.000 stuks vee. Hierna volgen 's-H?r- togenbosch (300.915)Leeuwarden (245 367), Utrecht (235 398». Zwoile (212 306). Purmerend (186 671). Lelden (183.5941, Groningen (181 950»Doetin- chem (125 046). Sneek (105 874) Meppel (105.160). Gouda (70 986). Wolvega (61.5341, Hoogeveen (44.153) en Amster dam (34 175) Uit deze cijfers blykt dat de veemarkt In Amsterdam van geen waarde ln feite meer Is. doch dat Gouda met een hogere aanvoer van ruim 25 pet mee gaat el len De totaal aanvoer in al dez? vijftien plaatsen steeg met ruim 5 pet. Graaf van Bylandt wederom bij Soenaric Mr BOUMAN NOG NIET AANGEHOUDEN Een door het Indone Lrhe Ministe rie van Buitenland c Zaken uitgege ven communique meldt, dat nir Bon man niet zal worden aangehouden zolang het onderzoek ten aanzien van de beschuldiging wegens omkoperij voortduurt. Ook vanmorgen heeft de Ned. H.C. Graaf van Bylandt een bezoek ge wacht aan de Indonesische m'n ster an Buitenlandse Zaken. Soenario. die verklaarde de kwestie-Bonman als rnstig te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1