phen dit jaar bijna vier hectare creatieterrein rijker Oud Katwijk Langs P. H. Kanaal Grootste radiotelescoop ter wereld verrijst in Drente LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 15 Februari 1955 Derde Blad No. 28450 Omvang handelsverkeer: 20 milliard Nederlandse muziek in Parijs rsle deel van vijverplan deze maand aanbesteed den duur uitbreiding met drie hectare ie laatst gehouden vergadering besloot de Alphense gemeenteraad n beschikbaar te stellen voor de uitvoering van een vijverplan met men Zuidelijk van het vogelpark Avifauna. Nog deze maand zal de (ding van het eerste gedeelte dat een oppervlake van bijna vier hectare plaats vinden, terwijl het tweede gedeelte nadat door het wegzuigen inodige zand de tweede grote vijver zal zijn ontstaan, later zal volgen. Een schetstekening van het ont worpen recreatieterrein. Zwart aan gegeven de wandelpaden en terras sen. gestippeld de vijver en om ringende sloten. Ergens in de op de tekening rechts aangegeven begren zing van het terrein komt de hoofd ingang aan de Prinses Beatrixlaan. tij het plan voor het eerste dat Noordelijk onmiddellijk ztn aan het vogelpark Avi- i het aan te leggen gemeente- mbad. dan valt onmiddellijk op d deel der gemeente een aan- i recreatieoord gaat ontstaan, al nalaten van invloed te zijn wrtgaande uitbreiding der ge- door de verwezenlijking van qdan zal Alphen als woonoord SngriJk aantrekkelijker wordert het oog op de industrie vesti- :en Alphens grenzen wel eens Dj kon zijn. mooie zomerse Zondagen de ang van het bestaande Bos- ter het Raadhuis wel eens heeft Éigen zal begrijpen dat deze 5? aan recreatiemogelijkiheid pra overbodige luxe is. iniR VAN 17.000 VIERKANTE wst aan te besteden gedeelte un de Westkant een lengte van 120 meter, aan de Noord- s 250 meter, aan de Oostkant meter en a3n de Zuidkant "meter. Hierbinnen beslaat de «n oppervlakte van 17.000 vier der en blijft voor plantsoenen lm ruim 20.000 vierkante meter ^tgen. Er zullen wandelpaden imet een totaal lengte van ruim die een breedte hebben van - en voorzien worden van s pindlaag. in het park belangrijke 'schllen komen. Zo zal bijvoor - zehele West- en Noordkant if hoger komen te liggen, dan 0".*thoek. Ook zal de beplan te West en Noordkant hoger ÏOOG. LAAG EN TERRASSEN Mei .hoog" als „laag" gewan- fra worden, dat wil zeggen dat billen komen nauwelijks enke- '»n de rand van de vu ver. ter- Je op hoger niveau zullen wor- Kegd. ford-Westhoek van de vijver Jrand van het water een ter- aangelegd omringd met een J muurtje opkomend uit het U;°P een smeedijzeren leuning, terras zal ook gemaakt wor- Zuld-Oosthoek van de vijver, f™5 tot aan de rand van de "tomen. Aan de Zuid-westhoek ."W terras worden gemaakt, oen een fraai overzicht krijgt w, Dit terras zal minstens J" boven de waterspiegel ko- terrassen zijn toegankelijk jkam oplopende trappen met -® en rustplaatsen. TOEGANGEN In de Noord-Oosthoek van het park komt een brug welke toegang verleent tot het vogelpark Avifauna. Het is na melijk de bedoeling, dat ook bezoekers van het vogelpark het nieuwe vijver plan zullen kunnen betreden en langs dezelf de route ook weer in het Vogelpark kun nen komen. Bij de brug zal hiervoor dus een controle moeten worden ingesteld. De eigenlijke toegang tot het park. die van zelfsprekend gratis zal zijn komt bu de thans in aanleg zijnde Prinses Beatrix laan en wel aan de Zuid-Westhoek, ter wijl in de toekomst ook een ingang ge dacht is aan de Oostkant. Deze zal daar echter pas kunnen komen als de be bouwing van de gemeente de rand van het vijverplan genaderd zal zijn. VERDERE UITBREIDING In het raam van het uitbreidingsplan zal dit Vijverplan nog worden vergroot in Zuidelijke richting met een opper vlakte van bjjna 3 hectare waardoor dan straks met Avifauna inbegrepen hier een recreatiemogelijkheid ont staan zal zijn ter grootte van 14.5 hec tare. Dit tweede gedeelte zal begrensd worden in Zuidelijke richting door bet fabrieksterrein van Baronie. In de vijver die op de meeste plaat sen een diepte heeft van 7 tot 8 meter zullen diverse watervogels hun woon oord vinden. PEKKINGSPERCENTAGE 85 Het totale handelsverkeer van Ne derland met het buitenland is in 1954 ondanks een lichte prijsdaling, iuftr waarde met meer dan 15% toe genomen. waardoor dit een omvang be reikte van bijna 20 milliard gulden. De stilging van de invoer was het grootst, als gevolg waarvan het tekort op de handelsbalans met ruim f. 800 millloen opliep tot f. 1650 millloen en het dekkingspercentage van 91% tot 85 daa&de. Dit verhoudmgsoiJfer tussen in- en uitvoer is echter nog steeds belangrijk hoger dan in de laatste vooroorlogse jaren, toen het niét boven de 75% uitkwam. Zeehond te Schiedam In het Balkengat, een kleine insteek- haven van de Nieuwe Maas. te Schie dam. is een zeehond gesignaleerd Het is een vrij groot exemplaar Een week geleden werd er reeds melding van ge maakt door mensen, die beweerden het dier gezien te hebben, maar de gegevens waren toen nog te vaag. Thans echter heeft men kunnen vaststellen, dat de zeehond inderdaad het Balkengat als toevluchtsoord heeft gelrozen. Enkele jaren voor de oorlog kwam het vaker voor, dat op de rivier een zeehond werd aangetroffen, maar thans is het de eerste maal sinds lange tijd, dat het verschijnen van een dezer dieren gerap porteerd kon worden. Gisteren is te Amsterdam in de leeftijd van 59 jaar overleden de heer C. W. Wildervanck. sinds 1 Januari 1944 directeur van de Rotterdamsche Bank N.V. Groot succes voor Yvon Baarspul Nederlandse musici in ParÜ6 hebben op even overvloedige als gelukkige wijze acte de presence gegeven. Binnen één week traden hier op: het trio Swaap-Orobio de Castro-Niessing in de Ecole Normale de Musique, het trio Stotijn-Alma-Bunge met solisti sche medewerking van de Haagse vio loncellist Max Orohio de Castro In de Comédle des Champs Elysées en ten slotte de dirigent Yvon Baarspul, die een middagconcert van de Franse Omroep leidde. Zonder uitzondering hadden zij op hun programma's ook werken van va derlandse bodem geplaatst.. Dat is de goede methode: van een Nederlands in strumentalist mag worden verwacht, dat hij op een buitenlands podium ook als pleitbezorger van de eigen scheppende toonkunst optreedt! Die gezonde propaganda voor het ..eigen product' had men op een mid dagconcert in de Comedie des Champs Elysées onder auspiciën van de „Vrien den der Kamermuziek" vermoedelijk zelfs wel Iets te ver willen doorvoeren. Hoe representatief de keuze voor de huidige muzikale stand van zaken in ons land ook mocht zijn. met een solo- sonate* van Badings voor cello, waarvan Orobio overigens een Indrukwekkende vertolking gaf, plus sonates van Hen drik Andriessen, van Pijper en van Ket ting die intussen tijdens het concert werd afgevoerd had men de belang stelling van het Pariise publiek voor moderne uitheemse klanken kennelijk te hoog aangeslagen. Die overschatting, waarvoor trouwens de Parijse organisa tor van het concert, de violist Loewen- guth aansprakelijk moest worden ge steld. had voor de Nederlandse musici helaas tot Jammerlijk gevolg, dat hun zaal wel zeer schamel was bezet, terwijl het bijzonder hoge gehalte van hun spel zonder een schiin van twijfel op een uitverkocht huis aanspraak had mo gen maken. In een studio van de Franse Radio hebben we met Y'von Baarspul. de di rigent van het jonge Overijsselse Or kest. kennis kunnen maken. Zijn op treden is voor ons een even blijde als grote verrassing geworden. Baarspul kent en beheerst zijn partituren vol ledig. In kort bestek heeft hii met vrU uiteenlopende werken van Bach,Britten. Orthel en Berlioz van zijn stijlgevoel en zijn rustige autoriteit de meest on betwistbare blijken afgelegd. De Parijse musici speelden onder zijn leiding met zichtbaar plezier en soms zelfs met meeslepende gloed. Daarin was al te merken, dat Yvon Baarspul ook over de nodige psychologische kwalitei ten van een goed orkestleider in ruime mate beschikt. Zodra het rode lampje na de laatste climax van Berlioz' Car naval Romain uitknipte ten bewijze dat de microfoon was uitgeschakeld, kla terde ln de studio het applaus der mu sici los: een teken van collegiale waar dering. dat een dirigent hier maar zelden ontmoet en waarmee onze Jonge landgenoot nog wel de hoogste lof werd toegezwaaid! Wij ver ooiloven ons bii die loftuiting i zonder een seconde aarzeling) aan te sluiten: Yvon Baarspul ls een Jonge en begaafde dirigent die het verdient, dat zijn verdere ontwikkeling met warme sympathie gevolgd wordt. In onze serie Oud- Katwijk hebben we reeds enkele malen een foto gepubli ceerd van het Prins Hendrikkanaal. En ook op deze foto ziet men dit ka naal. maar daar gaat het deze keer eigenlijk niet om. Dit gezicht op de Nieu we Kerk toont ook weer dat er in de loop der jaren heet wat veranderd is in Katwijk. Van de schuren, die men ziet. is de eerste verdwenen. Hij was eigendom van de heer N. Parlevliet Jr. De tweede behoorde toe aan de rederij M. Parlevliet en het voorste gedeelte werd gebruikt als kantoor. De volgende schuur behoorde aan de heer E. F. Meerburg, thans eigendom van de N.V. Rederij Kennemerland. en daarnaast staat de pak- schuur van de rederij Meerburg. De huizendie men voor de Nieuwe Kerk ziet staan, zijn nog ge deeltelijk aanwezig; zij staan aan de Tramstraat. Links van de schuur van de heer N. Parlevliet ziet men het'aardappelland, dat rondom de gasfabriek gelegen was. (Foto Beelddoc urnen ta tie Katwijk.) I Enige lassers bezig met het be vestigen van de gaas-ramen op de I instelbare parabolische spiegel. meer Nederlanders: 10.679.563 ^iiwelijken in Nederland '■»t volgens opgave van het -Bureau voor de Statistiek Jijen tegen 85.739 in 1953 Het ""«geborenen in 1954 bedroeg 228 609 in 1953 en het aan- WjUIen 79 261 tegen 80 551. Op "55 bedroeg het aantal in- Nederland 10.679.563 tegen 1 Januari 1954. Reeds dit jaar beginnen de waarnemingen Gelijk bekend, wordt in het plaatsje Lhee, ressorterende onder de gemeente Dwingelo, in Drente, een radiotelescoop gebouwd, die (totdat de radio telescoop in Manchester gereed zal zijn) de grootste ter wereld is. Zal de radiotelescoop in Manchester met haar spiegel van 75 meter doorsnee gebruikt worden voor het onderzoek van langere golflengten (metergolven), het Nederlandse instrument is in het bijzonder ontworpen voor decimeter- golven (10 tot 100 centimeter). De stichting „radiostraling van zon en melkweg" werd opgericht in 1948 Haar voorzitter is professor dr J. H. Oort, hoogleraar ln de astronomie aan de Leidse Universiteit en directeur van de sterrewacht alhier. In de stichting zijn de sterrenwachten van Leiden, Gronin gen. Utrecht en Luik vertegenwoordigd alsmede het Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut, de P.T.T. en het Natuurkundig Laboratorium van de N.V. Philips. De bouw van de radio-telescoop te Lhee werd mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek. De waarnemingen, die te Lhee zullen worden gedaan, staan onder leiding van ingenieur C. A. Muller, die thans der gelijke observaties op beperkte schaal in Kootwijk verricht. Bij aankomst voor een excursie te Lhee bleek, dat de bouw van het In strument reeds in een vergevorderd stadium verkeert en men hoopt dan ook in het najaar met de wetenschap pelijke waarnemingen te kunnen be ginnen. De grote spiegel, die een door snee van 25 meter heeft en met gaas is bedekt, bleek al vrijwel geheel ge monteerd te zijn. Genoemde spiegel weegt 25 ton en zal in de maand April op een draaibare toren worden ge plaatst. De gehele contructie weegt niet minder dan 300 ton. Op de spiegel worden de radiostralen van zon en melkweg op het gaas opge vangen en de parabolische vorm van de spiegel kaatst deze stralen terug en con centreert deze op één punt. namelijk op de antenne, die uit het middelpunt van de spiegel omhoog rijst. Vandaar wor den de stralen naar „het waarnemings huls" geleid, dat zich aan de onderzijde van de spiegel bevindt en dat nog ge bouwd moet worden. Doordat de spiegel op een ronde rallbaan k?n draaien, ls RECHTZAKEN GEEN SPIJT VAN MISHANDELING Voor de politie had een 38-jarige In woonster van Alkmade verklaard dat zij er geen spijt van had dat ze op 1 November J.l. haar buurvrouw in hét gezicht geslagen had en voor de Haagse Politierechter, waarvoor zij nu wegens mishandeling terecht stond, nam zij hier niets van terug. In haar verklaring stond „Ik was blij dat ik er eens een keer op kon slaan: Mijn handen jeuk ten al langer." De verdachte vertelde dat het slachtoffer iedere keer haar kin deren had geslagen. Zij had niet gezien dat de buurvrouw uit de mond bloedde. In het rapport van de politie stond verdachte beschreven als een ruzie maakster, opvliegend, kijfachtig en be- moeizuchtie. De Officier van Justitie vond ver dachte nogal een potige dame. maar omdat het de eerste keer was dat ze re- recht stond wilde hij thans nog boete eisen en wel f 50 boete of 25 dagen. Het vonnis luidde: f. 35.boete of 10 dagen. DIENSTBODE STAL WAT ZE KON De Officier van Justitie bij de Haagse Politie rechter eiste f. 50,— boete of 25 dagen tegen een 22-jarige dienstbode uit Alphen aan den Rijn, die te Oegst- geest in de periode van 417 Augustus j.l. in haar werkkring acht bankbiljet ten van f 10.—. een schaar, een sen Dit en ander textiel had gestolen De ver dachte bekende. In een voorlichtings rapport werd er opgewezen dat zij uit een a-sociaal milieu komt. De verdachte werkte nu in een wasserij en de Politie rechter vroeg zich met zorg af of de verleiding voor haar om kleren te stelen nu niet te groot zou zijn. Van de 1 80 had verdachte inmiddels f. 30.— ieivg- betaald. De Officier van Justitie zag de toekomst voor verdachte, die nu trouw plannen koesterde, somber in. Hij hield er bij zijn eis eohter oun. rekening mee dat verdachte al eens in een psychiatri sche inrichting ls geweest. De Politie rechter veroordeelde het meisje tot f 40 boete of 10 dagen, een maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en de bijzondere bepa ling dat zij binnen zes maanden de f 80 geheel afbetaald zal hebben. De ver dachte beloofde zloh aan het laatste te zullen houden 40 GLAZEN BIER GEDRONKEN! Bij verstek veroordeelde de Haagse Politie rechter een straatmaker uit Lel den tot f. 50.— boete of 25 dagen, omdat de man in beschonken toestand een bromfiets had bereden. Verdachte zelf had opgegeven 40 glazen bier te hebben gedronken! het mogelijk te telescoop op alle delen van het heelal te richten. Een speciaal mechanisme eal zorgdragen voor het automatisch volgen van een eenmaal ingesteld gebied. Ter weerszijden van de grote tele scoop is men bezig de fundamenten te maken voor twee kleinere spiegels, zoals ook in Kootwijk staan opgesteld. Deze spiegels komen uit Noorwegen en werden cadeau gedaan uit de „oor logsbuit" die de Duitsers daar achter lieten. Achter het observatorium is men druk bezig met het optrekken van de dienst gebouwen. Deze bestaan uit de toekom stige woning van ingenieur Muller en een laboratorium. Het laboratorium is gelegen ln een gebouw, waarin diverse zlt-slaapkamers worden ingericht ten behoeve van stu denten-waarnemers. die in Lhee een studietijd komen doormaken. Wanneer de radiotelescoop in Lhee in gebruik zal zijn genomen, blijft de P.T.T. in Kootwijk nog observaties van gelijke aard doen. Op het ogenblik ls de radiotelescoop nog niet voor het publiek te bezichti gen. maar het bestuur van de stichting heeft het voornemen om van de zomer, wanneer het observatorium vrijwel ge reed zal zijn. belangstellenden gelegen heid te geven het Instrument ln ogen schouw te nemen. Antwoord aan de heer Vermeer Over controle liftverbod In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid, de heer Vermeer <P v. d. A.) over de contróle op het liftverbod voor militairen, heeft de Staatssecreta ris van Oorlog o.a. het volgende geant woord Op Zaterdag 29 Januari heeft een pa trouille van de Kon. Marechaussee langs een uitsluitend voor motorverkeer open staande ryweg een tweetal Jongelieden aangetroffen, blootshoofds en gekleed ln een khakikleurige regenjas, die kenne lijk op een lift uit waren en bij het pas seren van de patrouille-Jeep lachend een opmerking tegen elkander maakten. De leden van de patrouille hadden de ervaring, dat militairen zich weieens als burgers trachten voor te doen door het hoofddeksel ln de zak te steken, zulks om aan het toezicht op het door woord of gebaar vragen om een lift te voor komen. Het vermoeden rees derhalve, dat er hier van een krijgstuchtelijke overtreding sprake was, te weten het niet dragen van de voorgeschreven uni form, terwijl een overtreding van het verkeersreglement geoonstateerd werd. De patrouille keerde derhalve om een nader onderzoek ln te stellen, doch be vond bij nadering, dat de belde Jongelui reeds ln een personenauto hadden plaats genomen. Aan de auto, welke bezig was weg te rijden, werd een stopsein gege ven, de beide Jongelui werden uitgeno digd uit te stijgen en hebben zich op verzoek als burger gelegitimeerd. Nadat zij zulks gedaan hadden, zijn zij huns weegs gezonden. Hoewel de patrouillecommandant in zijn hoedanigheid van militaire meer dere en van opsporingsambtenaar ge rechtigd was de bij hem gerezen ver moedens aan een onderzoek te toetsen en de door hem geconstateerde over treding te verbaliseren, ware het In het licht van z||n opdracht beter ge weest, indien hy niet tot het geven van een stopsignaal aan een particu liere auto was overgegaan. Dit oordeel is ter kennis van de Kon. Marechaussee gebracht. Aansluitend bij Avifauna

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7