LEIDSCH DAGBLAD Socialisten willen (na vier jaar) aan regering medewerken geworden WEERBERICHT Uitgeweken Roemenen houden legatie in Bern bezet Veiligheidsraad schorst debat over de kwestie-Formosa Verbruikscoöperaties verlagen de koffieprijzen 53ste Jaargang DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 No. 28450 jfeeeteur: J. W. Henny hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Zwenking in de Franse politiek Ingrijpende veranderingen door deze stap mogelijk (Van onze Parijse correspondent) Vanavond of morgenochtend zal de derde kabinetsformateur, de Socialist Christian Pineau, president Coty meedelen of hij definitief besloten is zijn pogingen tot het uiterste voort te zetten. Een gunstig teken is intussen, dat het bestuur van de S.F.I.O. (de partij der Franse Socialisten), dat stelselmatig bijna *ier jaar lang iedere regeringsverantwoordelijkheid heeft afgewezen, Pineau lijn fiat al heeft gegeven. Daarmee doen de Socialisten in beginsel een stap, die tot ingrijpende veranderingen in de Franse politiek zou kunnen leiden. Maar die stap is zeker niet onoverdacht gedaan. Pineau heeft namelijk als basis der onderhandelingen hetzelfde programma in vijf punten naar voren moeten schuiven, dat in November j.l. Mendès-France na zijn uitnodiging aan de Socialisten als onaanvaardbaar af moest wijzen. Vandaag zullen de andere partijen zich over die vijf punten, waarbij een doortastend sociaal beleid op de eerste plaats staat, en ten aanzien van de buitenlandse politiek en Noord- Afrika de lijn-Mendès-France wordt doorgetrokken, nauwkeurig moeten uit spreken. Daarna kan de formateur dus eventueel pas met de samenstelling van zijn regering beginnen. Prins Bernhard te New York Prins Bernhard is gisteren op de luchthaven van New York aangekomen, waar hij werd verwelkomd door ambte naren van het Amerikaanse Departe ment van Buitenlandse Zaken. Onmiddellijk na aankomst begaf de Prins zich naar een hotel te New York. Het KIM.-vliegtuig, waarmede de Prins de Atlantische Oceaan is overge vlogen, was bij aankomst vier uur op het reisschema voor wegens de gunstige wind. PMF zou vice-premier worden in bewind-Pineau Het schijnt in Pineau's bedoeling te tigen, die een groot bewonderaar is van llendès-Franse. de demissionnaire mi- u-ter-president een post als vice-premier a zijn toekomstig kabinet aan te bieden. De eerste reacties op de aanwijzing nn Pineau zijn niet al te ontmoedigend joreest. Over het algemeen schijnt hij tp de steun te kunnen rekenen van de- Elfde groepen, die ook achter PMF heb- fen gestaan. Maar bovendien hoopt hij sn de katholieken uit hun tent te kunnen kkken. De katholieken hebben zich altijd c? hun progressieve sociale denkbeelden laten voorstaan en nu wordt hun dus de tins geboden opnieuw nauw met de So cialisten samen te werken, een samen- ïerking, die, als gezegd, sedert vier jaar iss verbroken. Hier ligt dan ook het kardinale punt uit de derde fase van de crisis. De persoon van Mendès-France en ajn houding tegenover „klein Europa" hadden een onoverbrugbare kloof tussen de katholieke MRP en de overige meer icoruitstrevende groepen in het parle- sent geschapen. Niettemin is herhaalde- hit gebleken dat de katholieken in hun hirt niet afkerig stonden tegenover de loornaamste programma-punten van de regenng-Mendès-France. die zy niette- cin lom rancuneuze overwegingen van zannen als Bidault!) ten val hielpen hengen. De verkiezingen.. Christian Fineau. leiüci ran de Franse socialisten, die op liet ogen blik traclil een nieuw Frans kabinet Ie vormen. Pineau is het federalistische Europa toejedaan en zo is in beginsel nu dus Bissehicn de mogelijkheid geopend die "rbroken banden met de katholieken te herstellen.Mocht dat lukken, dan zou op «n degelijker parlementaire grondslag dc politiek van Mendès-France in grote lijnen kunnen worden voortgezet. Tribune bezweken veertien doden In de Mexicaanse stad Villa Humuena. s hij een stierengevecht een tribune in- IWort, waardoor tenminste veertien ffsonen om het leven zjjn gekomen en ••teveer 150 personen verwondingen hfbben opgelopen. Toen de tribune tekenen begon te ge tto, dat zij het zou begeven, ontstond •to paniek, waarbij velen onder de voet •ffden gelopen. Kunst-diamant vervaardigd door de „General Electric" Volgens het Amerikaanse weekblad ytwsweek" is de „General Electric "mpany" erin geslaagd synthetische «uaanten te fabriceren. Vier geleerden dienst van „General Electric" hebben •ffhte. 100 percent diamanten" gefabri- ..die zo hard zün dat men er ""•diamanten mee kan beschadigen". Bil de fabricage van de synthetische cimanten wordt begonnen met een pil ;o een zwart koolhoudend mengsel. Jtfochijnlijk hoofdzakelijk graniet. In (r pote pers wordt deze pil vervolgens •••■oigesteld aan een druk gelijk aan die ongeveer 385 kilometer onder het "oppervlak. ..Tegelijkertijd wordt de ®nl'f verhit tot meer dan 2765 h Jen'Celsms. Zestien uur later wordt Jetting stopgezet en de druk weg komen. in de substantie bevinden zich <o diamanten blauwe, zwarte, geel- ,,"te en zelfs zuiver witte". vi.tJ18 .Newsweek" verklaart de echter, dat iedere suggestie r-ih n lr' de handel brengen van deze iiri.» e diamanten „beslist voor- Maar om teleurstelling achteraf te ver mijden is het ook wel goed er nu al op te wijzen dat de rechtervleugel van de kiezingen in. die tot de helft van 1956 Gaullisten, radicalen en de katholieken, zal duren, en daarop zijn aller ogen nu om van de onafhankelijken maar te zwij- 1 al duidelijk gericht! Het belang van gen. die als party zeker afzydig zullen Frankryk komt daarbij eerst veel later blyven, de pogingen van Pineau stellig en het heil en de toekomst van de Wcs- niet werkeloos zullen gadeslaan. Over I terse vrijheid pas nog een tyd daar enkele maanden zet een serie van ver- I weer na!! Indringers hebben zich in het gebouw verschanst Kobaltbom kan hele mensheid doden Prof. Hcihn waarschuwt Prof Otto Hahn. de Duitse atoomge leerde. bekroond met de Nobelprys voor physica, heeft Zondag in een radiotoe spraak een beroep cc daan op de ver antwoordelijke mannen in Oost en West om tot een regeling te geraken van een internationale controle op de atoom energie. aldus de corr van de „N RC". Hahn sprak over kobalt 60 als gevaar en zegen voor de mensheid De oorlog is volgens Hahn niet meer de voortzetting van de politiek met andere middelen. De mensheid is heden ten dage in staat zich zelf te verdelgen. Reeds tien met een kobaltmantel omhulde water stofbommen kunnen, aldus Hahn. het voortbestaan van de gehete mensheid dubieus maken, onverschillig waar de bommen vallen. Een geesteszieke dicta tor, die naar het voorbeeld „na mij de zondvloed" regeert, kan door de kobalt- bon de gehele werelld, zijn land inbe grepen. aan de vernietiging prijsgeven. Een enkele waterstofbom zoals zü thans in het bezit ziin van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. kunnen steden als Londen. Xew-York en Parijs met een slag vernietigen. Als deze waterstof bom dan nog gehuld is in een mantel van kobalt 60 zouden de in de atmosfeer fijn verdeelde radio-actieve explosieve stofjes jaren lang hun dodelijke uit werking behouden en elk leven uitdoven. Het gevaar voor de mensheid is des te groter, omdat de waterstofbom, an ders dan de atoombom, in elke grootte kan worden vervaardigd en radio-actieve kobalt met dezelfde stralingsintensiteit slechts een tienduizendste van dezelfde hoeveelheid radium kost Politie legt cordon Uitgeweken Roemenen hebben zich vannacht meester gemaakt van het ge bouw van de Roemeense legatie in Bern, dat zij bezet houden. In het gebouw werden vannacht schoten gehoord en het gillen van een vrouw. Zwitserse politie heeft een cordon om het gebouw gelegd. De regering overlegt, welke maatregelen zij moet treffen. Mensen, die in de buurt van de lega tie wonen, werden vanochtend omstreeks drie uur opgeschrikt door schoten in het gebouw van de legatie, gevolgd door gegil van vrouwen en schreeuwen van mannen. Later werd het stil. Alle straten die naar de legatie lei den werden daarop afgezet Politie in burger patrouilleert in de omgeving. Er is op het ogenblik geen Roemeense ge zant in Zwitserland. De zaakgelastigde is de heer Stoffel. In een officieel communiqué van de den zich in aangrenzende huizen. De chauffeur is naar een ziekenhuis over gebracht. De Roemeense regering heeft reeds de arrestatie en uitlevering van de aan vallers geëist. De Zwitserse president heeft de federale raad byeengeroepen om de zaak te bespreken. Het gebouw van de legatie wordt door de politie van Bern bewaakt, zo wordt hieraan toegevoegd. Een dief Volgens de Roemeense persattaché in Kopenhagen wenst de vrouw van de gevluchte Cimpu, de Roemeense chauffeur van de Roemeense zaakgelas tigde. haar man niet meer te zien. zy zou hem voor een dief houden De Roemeense regering, aldus de persattaché, stelt geen belang in de per soon van Cimpu, die politiek asyl heeft gevraagd, zy wenst slechts het bedrag van 6 000 kronen terug, dat hu verduis- Zwitserse autoriteiten is vanochtend terd zou hebben. Voorts wenst zij op- bekendgemaakt. dat „enige onbekenden heffing van het special? politietoezicht, zich met geweld toegang hebben ver- j De Roemeense zaakgelastigde. Chirila. schaft tot de kanselarij en de woning heeft Maandagochtend by het Deense van de (Roemeense i zaakgelastigde". 1 ministerie van Buitenlandse Zaken ge- De chauffeur van de legatie werd ge- protesteerd tegen de houding van de wond. De indringers hebben zich in het Deense autoriteiten in de zaak van de gebouw verschanst zy hebben verklaard chauffeur. De uitgewekene is door de het gebouw pas te zullen verlaten, als politie in bescherming genomen, vüf Roemeense persoonlijkheden, die op I De directeur van het ministerie. Sven- het ogenblik in Roemenië gevangen zit- niesen, antwoordde Chirila. dat de ten. vrijgelaten zullen zyn. Deense houding in overeenstemming is De zaakgelastigde, zyn gezin en zijn met de Deense" wet en het ïnternatlo- medewerkers zijti ongedeerd Zij bevin- nale gebruik. Het fregat „Van Speyk". dat anderhalf jaar dienst heeft gedaan in de wateren van de Nederlandse Antillen meerde gisteren na een be houden thuisvaart te Nieuwediep. Aan boord bevond zich de loden verrader", het schegbeeld, dat nu eens de tuin van de familie Maduro in de West siert, dan weer een Ne derlands schip onder zorgvuldige bewaking van de Jantjes. Énige be manningsleden van de Van Speyk" met de trophee van een listige roof4 Raad voor onbepaalde tijd uiteen zonder een besluit te hebben genomen „Oorzaak van spanning omzeild", zegt Rees De Veiligheidsraad der V.N. heeft Maandag besloten zowel het Nieuw-Zee- landse als het Russische voorstel inzake Formosa in behandeling te nemen De Raad kwam bueen om het vraagstuk op nieuw te bestuderen, nu Communistisch- China een uitnodiging om een vertegen woordiger naar New York te zenden heeft afgewezen op grond van het argu ment. dat eerst de Nationalistisch-Chi- nese afgevaardigde door een Communist moet worden vervangen. Bovendien heeft Peking te kennen gegeven, dat het. als aan deze voorwaarde wordt voldaan, al leen bereid is de Russische motie te be spreken Het Nieuw-Zeelandse voorstel dat de Raad de kwestie van de vyandeiykhe- den om zekere eilanden voor de kust van Wisselvallig weer Bilt - verwacht tot morgenavond: hii ,Vankeiyk flinke opklaringen, later tot zwaar bewolkt met enkele r**"»oulen. Tot matig of krachtig toe- tói wlnd krimpend naar West tot iwiiit mat'ge tot krachtige veran- «1U» Kwlnd- Vannacht overwegend se, hier en daar strenge vorst. Mor- ^^JPeratuur om het vriespunt tot (Opgemaakt te 10 uur). 16 Februari Zon op: 7.57 uur; onder: 17 56 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kernenergie in diensrun de ge zondheid. In het medisch centrum van de Amerikaanse marine te Be- thesda instrueert een Amerikaans medicus twee Egyptische collegae in het gebruik van instrnrvn'rn tie de Ut Egyptische regering heeft enige medici naar Amerika gezonden voor het aanleren van deze nieuwe me dische technieken, nadat een Egyp tische zangeres haar stem verloren hod en weer teruggekregen door ctoomkernenergie m dienst stellen toepassing van radio-actieve isoto- van gezondheid en ziektebestrijding. I pen in een Amerikaans ziekenhuis. China behandelt werd met negen te gen één (de Sovjet-Unie) en één onthou ding (Nationalistisch China) aanvaard. De Russische vertegenwoordiger. So- bolef. was van oordeel, dat het Nieuw- Zeelandse voorstel de gehele kwestie be perkt tot een „bestand t.a.v. een kleine groep kusteilanden. terwyi het te behan delen vraagstuk veel meer omvat" Büge- volg werd een bespreking van de oorza ken van de spanning in het Verre Oos ten „omzeild", zo meende Sobolef. Sir Leslie Munro van Nieuw-Zeeland zei het antwoord uit Peking op de uit nodiging van de Raad diep te betreuren, doch men zou zich door de Chinese wei gering niet laten ontmoedigen. Nadat Cabot Lodge (V.S.), Sir Pierson Dixon (Engeland) en Henry lloppenot (Frankrijk) zich in geiyke zin hadden uitgelaten en de vertegenwoordiger van Nationalistisch China, dr Tsjang. had uitgeweid over „de agressie van het in ternat «nale Communisme in het Verre Oosten", ging de Raad voor onbepaalde tyd uiteen, zonder enig verder besluit over Formosa te hebben genomen. „LuBhonsa" begint 1 April lijndiensten op buitenland De West-Duitse „Lufthause" zal op 1 April met vier Convalrs geregelde ïyn- diensten openen naar Londen. Parys en Madrid, aldus is Maandag in Keulen be kend gemaakt Begin Maart zullen de eerste proef- Gina te onrustig voor schildersmodel De welgeschapen Italiaanse filmster Gina Lollobrigida blijkt geen goed schil dersmodel te zyn. .La Nazionale" heeft zelf ontdekt, dat zy het niet volhoudt om urenlang in eenzelfde stand te zitten of staan. ..Het maakt me moe en vervelend, ik kan me onmogeiyk zo lang stil houden", vertelde Gina, toen zij gisteren na drie en een half uur poseren voor 26 Milanese portretschilders eindeiyk weer op mocht staan Dat „stil houden" was strikt physiek bedoeld, want tydens het poseren heeft haar mond geen moment stil gestaan. ,La Lollo" zal vier dagen lang voor deze schilders poseren, die vele richtin gen en styien vertegenwoordigen De vraag, wat zy elke dag tydens het poseren zal dragen, werd door Gina by- zonder vlug. maar voor de schilders enigszins verwarrend opgelost elke maal. dat zy poseert, zal ze iets anders dragen. Voor dit doel heeft zy 20 van haar 260 japonnen tellende garderobe mee naar Milaan genomen Gina, die een aparte kartotheek van haar garderobe ontworpen heeft daar zy anders niet meer weet, waar zy haar robes moet vinden, droeg gisteren een nauwsluitende japon van gele zyde. Haar keus voor vandaag had zy nog niet bepaald, maar mogeiyk zou het iets roods worden. ..Het hangt er helemaal vanaf, hoe ik my voel als ik opsta", aldus Gina. „Als ik me rood voel. dan draag ik rood" vluchten op deze internationale lynen worden gemaakt Later in de zomer hoopt de nieuwe maatschappy een lyndienst te openen op Noord-Amerika en volgend jaar op Zuid-Amerika en het Midden- Oosten. De .Lufthansa" zal dan de be schikking hebben over vijftien vliegtui- gen. waaronder acht Super-Constella- tions. Met vijftien cent per 250 gram „De ontwikkeling der wereldmarktpry zen voor ruwe koffie heeft de Ned Ver bruikscoöperaties er toe doen besluiten met een prüsverlaging van dit artikel niet te wachten, lotdat de goedkopere ruwe koffie in ons land beschikbaar zal zyn. De huidige tot ongekende hoogte gestegen koffieprijzen maken het gewenst ten spoedigste een dalende tendentie daarvan te verwerkelijken" Dit heeft de directie van dc NVC tot het besluit geleid reeds nu een belang- Hjke prijsverlaging - n.l. 15 cent per 250 gram - te doen ingaan. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat in de naaste toekomst verdere pmsverlaglng mo- reliik t«I •Hn" met gemiddeld 0.60 tot 1.00 DM per 500 gram verlagen. Voor de beste soor ten worden de pruzen in sommige ge vallen zelfs met 1.10 DM per 500 gram verlaagd. De prüsverlaging is mogeiyk geworden door de verandering van de exportbonus voor de Braziliaanse exporteurs en de daardoor veroorzaakte prysdallng voor koffie uit Centraal-Amerlka. In kringen van de koffiehandel te Bremen wordt er de aandacht op geves tigd. dat de kleinhandelsprijzen reeds fv""" worden verlaagd, hoewel de eer- verantles van goedkopere kof? 3 azillë en Midden-Ameiika ee:st over ongeveer 6 weken zullen worden ontvangen. gelijk zal zjjn". Het bovenstaande houdt niet in. dat, in navolging van de HAKA. nu ook de pryzen van de andere koffiemerken om laag zullen gaan. De HAKA is nameiyk niet aangesloten by de Vereniging van Theepakkers en Koffiehandelaren In Amsterdam wordt wel een prys- verlaging verwacht, gezien de dalende tendentie op de wereldmarkt. In Ameri ka is de prijsverlaging al begonnen en die zal stellig ook in ons land merkbaar worden. Men verwacht echter niet dat hier de detailpryzen al op zo korte ter mijn omlaag zouden gaan. De koffiehandel te Bremen zal in de loop van deze en de volgende week zyn kleinhandelsprüzen van koffie

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1