WEERSTAND WOORD VAN BEZINNING STUDENTEN op blote voeten bezoeken universiteit op 's werelds kruispunt OOST EN WEST TREFFEN ELKAAR IN STILLE ZUIDZEE De „Schone Hemel" (want dat be tekent Honoloeloe) ligt midden in de Grote Oceaan. Hoe schoon het daar is, kunt U ervaren als U des avonds wandelt langs de drome rige, maan verlichte stranden. Dan hangt een bloedrode maan boven de deinende zee, dan ruikt U geu rige bloemen, dan hoort U mee slepende muziek. Maar ook des daags kunt U beleven, hoe mooi die „Schone Hemel" is. Gaat U dan maar eens een kijkje nemen in de universiteit, waar jongelui van allerlei ras, kleur en landaard harmonisch en vriendschappelijk een jonge, blijde gemeenschap vormen. HETT KAN inderdaad bemoe digend zijn, wanneer de propagering van niet alle daagse gedachten of van een ge waagde actie vlot verloopt. Ben spreker, die by zl)n pu bliek gehoor vindt, heeft een prettige en bevredigende taak. De aandacht, waarmee hij wordt beluisterd, werkt inspirerend. Ben schoolklas, die met inte resse een les volgt, is één hecht geheeL Geen van de leerlingen zal een poging doen de orde te verstoren en wie dat toch waagt, haalt zich onmiddellijk de fellé kritiek van de anderen op de hals. een preek alles behalve gemak kelijk maken door een stille maar sterke weerstand. Deze afweerhouding kan zelfs uitgroeien tot een verzet, dat op de gezichten staat getekend of duidelijk blijkt uit geschuifel, onnodig hoesten of uit een hou ding, die aan onbeleefdheid trokken velen zich terug grote menigte, die hem aai kelyk met zoveel geestdrift was gevolgd, slonk zienderogen. Deze bedekte weerstand uitte zich tenslotte in openlijke haai. De joodse overheid, grotendeels bestaande uit geestelijken, die Jezus reeds eerder uit de weg wilden ruimen, maakte gretig gebruik van de gewijzigde hou ding van het volk tegenover Jezus. Hij stierf, zogenaamd als staatsgevaarlijke oproermaker. De reactionnairen hadden ge wonnen. Dat wil zeggen: schijn baar. Want het evangelie werd niet geschreven om Jezus' ne- DB STILTE in een zaal of op school is echter niet altijd een bewijs, dat werkelijk geluisterd wordt. Je kunt uiter lijk de indruk geven, dat geen woord je ontgaat. In werkelijk heid zit je te slapen. Met open ogen. Dat blijkt wanneer plot seling een vraag gesteld wordt. Je schrikt wakker. Een getrainde spreker of leer kracht weet onmiddellijk, of de aandacht van het publiek of van de leerlingen tot de buitenkant beperkt is of dieper naar bin nen ligt. NEEN. GEEF dan maar lie ver een aantal toehoorders, die kritisch ziin ingesteld en een toespraak, een les. ook grenst. In dit geval ontbreekt de vereiste medewerking en de spreker of de leraar heeft het in een dergelijke situatie niet gemakkelijk. VANAF HETT eerste begin is het evangelie door velen gunstig ontvangen. Volgens de berichten van de bijbel luis terden mensen uit verschillend milieu en van uiteenlopende op vattingen gespannen naar de toespraken van Jezus. Hij bracht niet-alledaagse gedach ten en zette zich in voor een gewaagde actie. Dit maakte het luisteren aantrekkelijk. Maar de weerstand bleef niet uit. De afkeer tegen Jezus trad te voorschijn in bedekte kritiek en listige vragen. Langzamerhand derlaag Ijekend te maken, maar om zijn onweerstaanbare over winning te proclameren. Met deze overwinning trokken zijn volgelingen de wereld in. Ook zij moesten weerstand, kri tiek en vervolging verduren. Maar het getuigenis bleef. In woorden en daden. HOREN Wij dit Evangelie ge dwee aan uiterlyk met aandacht, maar in werke- ïykheid slapend? Word wakker en luister met vreugde en geestdrift; wees eer lijk. komt met kritiek en toon Je weerstand. P. L. SOHOONHEUM, Pred. bijz. kerkewerk Herv. i Ledden. met de golfskd, ook in het water, ais zwemmers maken de studenten van Hawaii zich verdienstelijk. De Polyne siërs zjjn beroemd om hun zwemkunst en de huidige studentenbevolking houdt deze traditie in hoge ere. De zwemleraar is iemand van Japanse bloede en Soichi Sakamoto is zyn naam die reeds menige kampioen zwemmer afleverde. STUDIE EN AFSCHEID. HAWAII biedt ook op het'eigenlijke gebied van de studie veel, wat elders niet geboden kan worden. Zo kunnen studenten in de geologie en de natuurkundige aardrijkskunde er excursies maken naar de Kilauea en de Mauna Loa, twee op de Sandwich Eilanden gelegen vulkanen. Wie zich voor kunst en handwerk interesseert, vindt welhaast nergens een zo nauw samengaan van Oosterse en Westerse geest, motleven en techniek. De studie der sociale wetenschappen verheugt zich op de .Kruispunt-Universiteit'' in een levendige belangstelling. Zowel uit Oosterse als uit Westerse landen ko men studenten naar Honoloeloe om daar de sociologie te beoefenen. Geen wonder, want alleen reeds een studie van de sociale verhoudingen aan de universiteit is. ook wetensahappeiyk, belangryk. „Eten Leerboek der Prac- tische Sociologie", aldus kenschetste een Engelsman die universitaire sa menleving. Deze vriendschap en harmonie tussen uiteenlopende mensen en groepen bewijst, dat op Hawaii de studenten een zeer geslaagde prae- tisch-sociologische proef hebben ge nomen. Myn laatste bezoek gold een ananas- laboratorium. Natuuriyk wfjdt de uni versiteit veel aandacht aan de ana nas. want deze is het voornaamste product van Hawaii! Toen kwam het afscheid. Node ging ik heen. Op de valreep nog ondervond ik de „Geest van Hawaii". Mün nieuwe vrienden allen studenten, hingen my op de kade. naar oud-Polynesische trant, kleurige lel's om de schouders en zongen en riepen my Aloha'' toe, het oude Hawaii woord voor goeden dag of vaarwel! Aloha! (Nadruk verboden) HET VERSTAND VAN NEDERL. Het gebouw, waarin te Honolulu de hootdadminisiraiie der Universiteit is gevestigd Hawaii behoort tot de Verenigde ftaten en de inwonera zijn Ameri- kaanse burgers. De beschaving op de Sandwich Eilande n( zoals de Hawaii Groep ook wel heet) is echter ge ragd. zy is uit drie delen samen geteld; Westerse elementen.- Oosterse dementen en Polynesische (de oor spronkelijke bewoners van Hawaii zyn Wyneslërselementen. Geen wonder, telt de bevolking bestaat uit verte- Knwoordigers van vele rassen en volken. De culturele veelvormigheid In de hand gewerkt doordat Hawaii wn aanloopstation is voor het lucht en zee verkeer tussen Amerika en Oost- teê. Door zyn ligging en door de ver- monging van enige beschavingen teeg de Universiteit van Hawaii de tynaam van „Kruispunt-Universiteit". VOORAL AGRARISCH. DE GEBOUWEN en gronden der universiteit liggen op het eiland Oahoe aan de buitenrand van de s'ad Honoloeloe in het mooie Ma- noa-dal. Ongeveer 10.000 studenten ^nieten daar hoger ondcrwys. De van de universiteit vormt de in 1907 gestichte landbouwhogeschool. Na k «aste wereldoorlog, in 1019, wer- ^n de studiemogelijkheden vergroot en verkreeg de inrichting de status tel universiteit. Thans staat zy op tel lijn met andere eersterangs Ame- teaanse universiteiten. De voornaam te afdelingen zijn die voor Toegepaste Kunst en Wetenschap Leraarsopleiding, Voortgezette Stu diën. Comptabele Wetenschappen (Business Administration) en Land bouwwetenschappen. Op deze laatste valt nog steeds het zwaarste accent. Zo munt de universiteit uit op de ter reinen van de tropische landbouw en de zoölogie der zee. Zij leidt het Land bouwproefstation van Hawaii en on derhoudt kleinere proefstations op enige andere Sandwich-eilanden. STUDENTEN UIT 52 STATEN DE STUDENTEN zijn zowel afkom stig van Hawaii zelf als uit 45 Staten der Noord-Amerikaanse Unie en een zevental andere landen. Hun voorouders waren West-Europea nen, Polynesiërs Japanners, Chinezen, Koreanen, Filipino's. Portugezen, Spanjaarden en Madeiranen. Hawaii is door ligging en klimaat ideaal voor de gezamenlyke opleiding van vogels van zo diverse pluimage. Vrywel het gehele jaar door schijnt de zon. De geest van Honoloeloe is gastvry en ongedwongen. Hoewel het universitaire leven er op Amerikaanse leest is ge schoeid. ondergaat het toch de invloed van de Zuidzee. De studenten wonen in mime, zonnige gebouwen. De ramen van de universiteitsbibliotheek staan de gehele dag wyd open. als wilde men 'x>n en licht laten stromen over de '70.000 gebonden boekwerken die ea ter beschikking van de studenten staan. De jongelui kleden rich vroiyk en luchtig, zoals past by het zon-over- goten Honoloeloe. Blote voeten zyn geenszins een uitzondering. Geen hoog. leraar haalt het in ziin hoofd om daar tegen te protesteren! Menig student stelt er een eer in. dat de Universiteit van Hawaii de enige op aarde is, waar blote voeten zyn toegestaan tydens de lessen en practica. OPGEWEKT STUDENTENLEVEN. HET studentenleven is opgewekt. De studenten op Hawaii hebben'tbe- wys geleverd, dat jonge mensen van verschillend ras prettig en vriend- sohappelyk met elkaar kunnen wer ken en feest vieren. Zij hebben hun ge zelligheidsverenigingen en studieclubs, hun studentenblad, hun schoonheids koninginnen. hun toneeluitvoeringen en dansavonden. Studenten van elders leren al heel spoedig, dat de eerste Mei de nationafe feestdag is 'op Hawaii, de Lei-Dag. Dan tooit zich een ieder met bloemenslingers (lei's) ten teken van vriendschap en goede wil. En de geest van de Lei beheerst de toon in de studentenmaatschappij. De ukeiele, het vermaarde instrument van Ha waii. vindt vele student-beoefenaren. Des avonds kan men horen, hoe wee moe dig-romantische tonen klinken over het land en wegsterven over de oceaan. De .golfski" (surfriding) ver vangt de sneeuw-ski De zon van Wai- kikl (Honoloeloe's beroemde strand) vervangt de zon in de wintersport plaatsen. Niet slechts op het water Deze foto geeft een goed beeld van de verscheidenheid in nationaliteit van de Honolulu studerende /eugd. De studente op de voorgrond draagt geen schoenen, hetgeen daar een heel gewoon en dus algemeen aanvaard verschijnsel is. Een ,,l©i en (,cdoh.C£ ten afscheid (Byzondere medewerking) De studentensportverenigingen der Universiteit van Hawaii houden vrijwel uitsluitend onderlinge wedstrijden. Komt dit, omdat ze bang zijn om tegen andere studentenorganisaties in het krijt te treden? Geenszins. De reden is van geographische aard. De dichtst bijzijnde mogelijke tegenstanders wonen namelijk op een afstand van 3700 km. van Hawaii. Trouwens, één blik op de wereldkaart leert U dat Hawaii zowat halfweg tussen Amerika en Azië ligt in de onmetelijke watervlakte van de Stille Zuidzee.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11