LEIDSCH DAGBLAD Onze Taal Meerderheid der leden is voor beperking van het cadeaustelsel Wat wel en niet is toegestaan Engeland handhaaft de doodstraf Pflimlin probeert Franse regering te vormen „Eerst Parijs, dan (misschien) Boelganin" WEERBERICHT Zij maakten het wel al te bont! 93ste Jaargang 3 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1955 Ne. 28447 Dirtcteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NZE taal is een kostbaar en kos- telijk goed, waarmede men niet lichtvaardig mag omspringen. He- schijnt het een specifieke Neder- sadse behoefte te zijn om van tijd tot „ien liefst binnen niet al te lange ■,j - met voorstellen te komen, welke „a drastische hervorming van het we- ::;i onzer taal en een revolutionnaire iijcging in de spellingswijze teweeg ttagen. Dat een taal evolueert en zich i.rpast. dat er voortdurend nieuwe joorden bijkomen en andere in onbruik i; i:;en, het is een volkomen logisch en rmaal verschijnsel, maar waarom nu de Nederlandse taal telkens weer slachtoffer moet worden van de enormlngsdrang van een klein aantal ii-rereenvoudigers, is ons een raadsel. alle spijt daarover, kunnen we ons er ilKlits over verheugen dat deze zelfde tuig niet leeft bij onze buren in het luiden, Oosten en Westen, want anders rreien we - zou onze tijdens de school- nun zo naarstig verworven kennis van itFranse, Duitse en Engelse grammatica es bij onze buitenlandse corresponden- t( en - in mindere mate - conversatie na weinig nut meer zijn EN zal zich herinneren dat op 25 Augustus 1954 de nieuwe Leidraad en Woordenlijst van de Neder- bndse taal zijn verschenen ter uitvoe rig van het Belgische Spellingbesluit na 1946 en de Nederlandse Spellingwet ia 1947. Reeds eerder werd in dit Blad naar inleiding van deze uitgave ernstige on- pustheid tot uitdrukking gebracht per het stelsel van facultatieve oplos den, dat in dit ontwerp tot uiting li: en dat niet anders dan een chaoti- rie verwarring bij het onderwijs, in het ebielijke verkeer en - niet het minst - ut in de krantenwereld tengevolge kan :töen. Su al doet zich het ongewenste ver zinsel voor, dat lieden van één stam rcschillende spellingswijzen der Neder- iciise taal gebruiken naar gelang van lei onderricht dat zij tijdens him leer- pntige leeftijd ontvingen. Hoe moet 'j: straks worden wanneer men naar be- Ificn: academie of akademie, cactus of lirt'is, thee of tee. consequent of konse- lunt, excuus of ekskuus, examen of ek- asyl of asiel mag schrijven? Dit en warboel, waarin voor landge- iojt noch vreemdeling ook maar enige ri valt te ontdekken. Dit dient ten tfie van alles te worden voorkomen. Wij zouden - bij wijze van spreken - aj liever zien dat voortaan alle Neder- nise woorden van achter naar voren reden geschreven, (mits dit voor ieder- h gebiedend werd bepaald) dan dat :-y willekeur als grondslag voor het ïdrebruik wordt ingevoerd! ren zgn. Schrijfwijze-commissie, ge vind uit de besturen van de Neder- -kche Dagbladpers, de Federatie van K'erlandse Journalisten en de Raad na Beheer van het ANP, heeft zich en- weken geleden in een adres gewend de ministerraad en de minister van K en W„ waarin zij haar grote be- >n tegen dit voornemen kenbaar ;t en aandringt op de grootst moge eenvormigheid in het Nederlandse Daverende lachbui in Tweede Kamer Gerbrandy: „TVat hebben we gedronken Zijlstra: „Champagne is ook mij dierbaar" 0!) ZOALS hierboven werd gememoreerd, zijn de in Augustus j.l. gepubliceer de Leidraad en Woordenlijst de michten van een langdurig Nederlands- Belgisch overleg. Zijn wy wèl ingelicht, h heeft de Belgische minister van (fanbaar Onderwijs kort geleden bij (in Nederlandse ambtgenoot een voor- Mi ingediend, dat - zou het worden ünvaard - in aanzienlijke mate tege- aetkomt aan de wensen der bovenge- ■oemde Schrijfwyze-commissie. In grote wen komt dit voorstel hierop neer, dat zen In Nederland zou moeten toestem- an om inzake het geslacht der zelf- randige naamwoorden bindende regels 2 doen gelden en dus het systeem der -tviduele willekeur prijs te geven. In ruil daarvoor zou België dan willen fffmoetkomen aan het m Nederland koesterde verlangen t.a.v. de meer con- era'.ieve schrijfwijze der zgn. bastaard- Lorden, dus bijv. collega en vacantie Kt een c, en niet met een k. Doch ook volgens bindende regels, zodat ook de deur gesloten wordt voor alle Kjelijke variaties. %e althans dit Belgische voorstel Rnade vinden in het oog van degenen, 6e binnenkort een beslissing inzake "t Nederlandse spellingvraagstuk moeten nemen. Het zou tenminste écn nistpunt betekenen op het hellend 'hk der gruwelijke taalverarming, 'urop we ons nu al jarenlang bevin- ten. (Ingez Med.-Adv.) u>A Vn-\- po .-O (Van onze parlementaire redacteur) Zwaaiend met een zilveren Friese geboortelepel, die hy als een wapen in zijn hand hield, deed prof. Gerbrandy gistermiddag op het spreekgestoelte van de Tweede Kamer een aanval op het regeringsvoorstel om het cadeaustelsel te beperken tot artikelen van dezelfde soort als bij het uitoefenen van een be- drUf tegen betaling worden verkocht- De heren Weiter (KNP) en Ankersmit (VVD) vielen hem levendig by, maar aan het slot van de middag bleek toch dat de meerderheid van de Kamer accoord zal gaan met de voorgestelde be perking van het cadeaustelsel. briek de Duif, die duiven cadeau gaf. Hoe je daar een reclamemerk op kan zetten is me een raadsel. Volgens art. 4 kan de minister van Economische Zaken van het verbod vrij stelling verlenen voor geschenken in de Christelijk daad strafbaar? Prof. Gerbrandy (AR) had ernstig be zwaar tegen het wetsontwerp omdat het de meest Christelijke daad strafbaar stelt: het geven van een geschenk. Ar tikel 2 luidt immers: „Het is verboden in velband met het uitoefenen van een bedrijf geschenken aan te bieden enz. Gesteld dat een margarinefabri kant voor de goede verhoudingen in zijn bedrijf aan een lid van zyn perso neel bij een blijde gebeurtenis in het gezm een zilveren geboortelepel ten ge schenke geeft. Dan kan hij worden be boet met f. 10.000 of hij kan naar Veen- huizen worden gestuurd en zijn bedrijf kan worden gesloten. Gelukkig hebben we in Nederland nog rechters, die zo ver niet zullen wensen te gaan, maar de wet dreigt er toch maar mee! Volgens de wet zullen wel branche vreemde reclamegeschenken van geringe waarde mogen worden gegeven, mits er een duidelyk reclame-merk op staat. Dat is wel de meest sarrende bepaling, die men zich kan indenken, aldus prof. Gerbrandy. Het is bovendien niet altijd mogelyk. Er was vroeger een zeepfa- vorm van door hem aan te wijzen goe deren. Met deze minister (de AR prof. Zylstra) ls er geen bezwaar tegen die bevoegdheid te verlenen, maar straks kan er wel een Chr. Hist, minister ach ter de regeringstafel zitten en dan weet je helemaal niet waar Je aan toe bent! (gelach). „In mijn jonge tyd", aldus prof. Gerbrandy, „heb ik als student in een restaurant wel eens champagne ge dronken. WU keken dan als studenten met bewonderende blikken naar de blinkende champagnekoeler op het midden van de tafel. Met psycholo gisch inzicht zei (nen de eigenaar: „Heren, als jullie vijftig flessen cham pagne hebben gedronken, krijg je die koeler cadeau".-Och, och. wat hebben we gedronken", verzuchtte prof. Ger brandy onder daverend gelach van de Kamer. En hij voegde er aan toe: „dat moet toch kunnen voortgaan Slot op Pag. 2 (Van onze parlementaire redacteur) Volgens het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel zal een winke lier in herenmode-artikelen wel een das als geschenk mogen aanbieden aan de koper van een overhemd, omdat dit geschenk tot zijn eigen branche behoort, maar geen horloge. Anderzyds mag een winkelier, die horloges verkoopt, bij de verkoop van een pendule wel een horloge als geschenk aanbieden, maar geen das. In een warenhuis zal men wel een das ten geschenke mogen aanbieden aan afnemers van de herenmode-afdeling, maar niet aan die van de afdeling levensmiddelen. Voor reclame-geschenken geldt, dat een koffiefabrikant of detaillist wel een kop en schotel met reclame-merk ten geschenke mag geven, doch geen bier glas. Omgekeerd zal een bierbrouwery wel een bierglas met reclamemerk ten geschenke mogen geven, doch geen kop en schotel. Branche- vreemde reclame geschenken mogen alleen worden gegeven als zy van geringe waarde zyn. Het aanbieden of verstrekken van bonnen, waarop geschenken kunnen wor den verkregen,, is verboden. Het is de bedoeling dat albumplaatjes zullen worden vrygesteld van het verbod van het geven van cadeaux. Ook voorstel tot tijdelijke opschorting verworpen (Telefonisch van onze correspondent te Londen) „Hangen of niet hangen" was gisteren in Engeland de grote kwestie, toen dit probleem voor het eerst na zeven jaar weer in het Lagerhuis aan de orde kwam. Destijds besloot de Kamer tegen het advies van de toenmalige Labour-rege- ring in een vrye stemming tot tijdelijke afschaffing van de doodstraf voor een periode van vijf jaar, maar het Hoger huis verwierp het voorstel. Daarop werd een staatscommissie benoemd, niet om na te gaan of de doodstraf kon worden afgeschaft, maar om te onderzoeken of een clementer toepassing mogelijk zou zijn. De regering kwam naar aanleiding van het rapport tot een aantal voor lopige conclusies, maar wilde het eind oordeel laten afhangen van de opinie van het Lagerhuis. De voorstanders van afschaffing van de doodstraf dienden echter een amen dement in, waarin opnieuw opschorting van de doodstraf voor de tyd van vyf jaar werd geëist. Het was ook nu weer een vrij debat, zodat de scheldsiyn van voor- en tegenstanders van de dood straf dwars door de partijen heenliep. Tenslotte werd het amendement met 245 tegen 214 stemmen na een langdurig debat verworpen. De mening van de regering was dat de publieke opinie niet ryp is voor een verandering, daartegenover werd gesteld dat in het verleden de publieke opinie zelden rijp was voor sociale hervormin gen, welke toch door het parlement wer den doorgezet. De staatscommissie had duidelijk gemaakt dat indien de door haar aanbevolen middenweg niet werd aanvaard, er nog maar één keuze over bleef, namelyk behoud of afschaffing van de doodstraf. Diepe indruk maakte het, toen de vroegere minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede. (Labour) die des tijds zelf de afschaffing niet had aan gedurfd, verklaarde dat door zijn toe doen een man ter dood was veroordeeld, terwijl later bleek dat de moord, waar van hij beschuldigd werd, zo goed als zeker door een ander was gepleegd. Hij zeide ook dat de toeneming van de jeugdmisdadigheid een gevolg was van de oorlog en dat deze thans sterk af nam. De regering voerde aan dat de algemene misdadigheid juist nog steeds stijgende si en dat het daarom niet ver antwoord is om het met opschorting van de doodstraf te wagen, daar deze onmiskenbaar een afschrikwekkend ef fect bezit. Zeker op beroepsmisdadigers, die er door weerhouden worden bij roof en inbraak wapens bij zich te dragen. Zoals men weet is in Engeland de op de openbare weg normaal dienst doende politieagent eveneens ongewapend. Van de zyde der voorstanders van de afschaffing werd aangevoerd dat juist het bestaan van de doodstraf in het verleden tot een aantal misdaden heeft geleid, omdat abnormale personen als held op het schavot wilden sterven. Gruwelijke voorbeelden werden hiervan aangehaald. Het argument van de regering over de toenemende misdadigheid was koren op de molen van de tegenstandeis van de doodstraf, die het hier mede bewezen achtten dat deze juist geen afschrikkend middel is. Waarom, zo vroeg men, was de doodstraf in En geland een probleem en in vele andere landen niet? Een lugubere omstandigheid was dat tijdens het debat de avondbladen met grote koppen een nieuwe gruwelijke (noord bekend maakten, welke in Lon den was gepleegd op een vrouw, die op straat gewurgd was. Antoine Pinay wordt door een 7 op straat wordt gezet, huisdienaar van het Elysée in zijn Maar dat was niet nodig. Hij had er jas geholpen na een bezoek aan pre- eigener beweging al genoeg van en sident Coty. Zo op het eerste ge- 1 heeft zijn pogingen om een nieuw zicht lijkt het. of Pinay door een 1 Frans kabinet te vormen opgegeven. Kans op slagen niet zeer groot geaeht (Telefonisch van onze Paryse correspondent) Na de conservatief Antoine Pinay gaat, zoals wy gisteren al hebben gezegd, nu de katholiek Pflimlin een poging ondernemen om een nieuwe regering op poten te zetten. Een verzoek van presid?nt Coty werd gisteren door hem in be ginsel aangenomen. Een definitief antwoord zal door de formateur, vanavond op zyn laatst morgenochtend worden gegeven. Pierre Pflimlin, die bijna vier jaar on afgebroken in acht opeenvolgende rege ringen minister van Landbouw is ge weest. hij was met minister Mansholt een der geestelijke vaders van de zoge naamde „groene pool" wil de basis! van zijn eventueel toekomstige kabinet zo ver mogelyk naar links en rechts uit- breiden. Ook hy zal by de socialisten echter stellig bot vangen en zo zal ook Pflimlin wel op het rechtse centrum zijn aange wezen. Door de andere partijen, de radi- Churchill in Lagerhuis Churchill heeft het gisteren In het La gerhuis duidelijk gemaakt dat er geen sprake van enige conferentie met de Kussen kan zyn vóór de ratificatie van de Paryse verdragen. Oppositieleider Attlee, die voorstander is van de ratificatie van de verdragen, doch met gelyktydig contact met de Russen - een typisch compromis in ver band met de gespletenheid van zijn par ty over dit vraagstuk - stelde voor dat de regering langs diplomatieke weg dien de na te gaan wat de bedoelingen van de Sovjet-regering ten aanzien van Duitsland waren. Dit was eigenlyk een hoogst zonderlinge vraag, omdat, zoals Aneurin Bevan later terecht opmerkte, dit tot de normale taak van de ambassa deur behoort. Churchill beaamde dit en zeide dat in Sneeuwbuien Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met nu en dan «euwbuien. Overwegend matige wind, Zuid-Wcstelyk. later veranderlijk, '«nacht plaatselijk lichte vorst, mor- 1:11 overdag lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur) 12 FEBRUARI op: 8.05 uur; onder: 17.49 uur. -Maan op: uur; onder: 9.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.41 uur en «•56 uur. it nummer bestaat uit 13 pagina's diplomatiek opzicht geen enkele gele genheid wordt verwaarloosd. Churchill kreeg van Labourzijde twee vragen betreffende het nieuwe regiem in Rusland te beantwoorden, namelijk of hij premier Boelganin voor besprekingen wilde uitnodigen en of hy op het ge schikte tijdstip een conferentie op top niveau tot stand wilde brengen, zoals hy destyds had voorgesteld toen Malenkof aan het bewind kwam. Nadat Churchill verklaard had dat de tyd voor een conferentie niet geko men was, ontstond uitbundige vrolyk- heid toen het Labourlld Warby, die de eerste vraag had gesteld, verder vroeg of Churchill er zich van bewust was dat hy door twee jaar te aarzelen de kans ver keken had met Malenkof te spreken en of hij nu weer zo lang zou aarzelen tot dat het opnieuw te laat zal zyn om met Boelganin te praten. Churchill antwoordde gevat dat hy door de algemene hilariteit de opmerkin gen niet had gehoord. Strachey (Labour) vroeg of niet uit de gebeurtenissen in Duitsland en Frankrijk valt op te maken dat Churchill's open lijke weigering om enige notitie te ne men van de Russische verklaring, niet de ratificatie van de Paryse accoorden in gevaar zal brengen. Churchill zeide dat de regering geen aspect van de kwestie over het hoofd ziet en gaf de verzekering dat de Parij- se overeenkomsten geen enkele onge rustheid behoeven teweeg te brengen, behalve voor hen. die de eenheid en de defensieve kracht van de vrye wereld willen vernietigen. calen, de onafhankelijken en de Gaul listen zouden zyn papieren nog niet zo slecht worden beoordeeld. Pflimlin .een slanke, rijzige figuur, met een wat Germaans voorkomen, is een man met een onbetwistbaar verant woordelijkheidsgevoel. En omdat die kwaliteit by Franse parlementsleden maar spaarzaam wordt aangetroffen, staat hij in de Kamer aangeschreven als een man van karakter Dat verantwoor delijkheidsbesef heeft hem, ofschoon overtuigd Europeaan, er toe gebracht vóór de Paryse accoorden te stemmen. En diezelfde eigenschap weerhield hem er van aan de machinaties mee te wer ken, waardoor Mendès-France ten val kwam en Pinay's pogingen mislukken moesten. Er bestaat daarom een bescheiden hoop dat de politieke ressentimenten en soortgeiyke gevoelens op zyn streven misschien wat minder vat zullen heb ben. Het ligt in de iyn van zyn overigens ietwat stroef karakter dat Pflimlin, die Elzasser van afkomst is, verder weinig tyd meer zal willen verliezen zodra hy merkt dat hy om party-politieke rede nen worden tegengewerkt. Daarom zou een zeker optimisme op een spoedige af loop van de crisis gerechtvaardigd kun nen lyken indien Pflimlin vanavond aan president Coty het Ja-woord zou kunnen geven. In politieke kringen werd gisteravond verwacht dat Pflimlin, die nog maar 48 jaar is, en slechts drie weken ouder dan Mendès-France. de portefeuille van eco nomische zaken onder zyn persooniyk toezicht zal willen stellen. Hy zou op dat punt tenminste zo in het voetspoor van zyn voorganger kunnen treden. De por tefeuille van Oorlog zou hij Pinay aan willen bieden, wiens plannen Inzake een nieuwe reorganisatie van dit parlement een zekere rol by zijn mislukte overbrug gingspogingen hebben gespeeld. De Qai d' Oray zou voor de radicaal René Mayer zyn bestemd, die op deze post al maanden zat te wachten en er zyn partygenoot Mendès-France voor heeft onthalsd. Maar of Pflimlin's eigen partijgenoten van de MRP. die buitenlandse zaken nog altyd als hun monopolie beschouwen, met dat aanbod accoord zullen gaan, blyft een open vraag- en het antwoord op die vraag zou wel eens beslissend voor deze tweede formatie-poging kun nen blyken te zyn. Op de Nederlandse energie-expo- j klederdracht De punters hebben 1 de stormramp van Februari 1953. sitie E-55. welke in Mei in Rotter-1 niet alleen bekendheid "ckregcnlDe foto toont een beeld van een dam wordt geopend, zullen o.a. als toeristische bezienswam digheid. \Giethoornse werf. waar enkele üiethoornse punters te bewonderen I maar 00': door de uitstekende dien- bijzonder fraaie exemplaren worden zijn. bemand door Gietliovners in\ sten. die zij bewezen hebben tijdens] vervaardigd. Balorige tweelingzusjes na eindelijk in de cel gezet Wraak op de politie De politie te Rotterdam heeft een 18-jarige /.uster-lweeling die mor gen 19 jaar wordt aangehouden. De meisjes hebben de laatste tyd heel wat veroorzaakt. De historie dateert reeds van de vorige zomer, toen de roodgejaste tweeling een verkeersover treding had begaan en zich niet kon legitimeren. Zu werden toen meegeno men naar het bureau Hoflaan en om dat de zusters zich nogal misdroegen nam de politic speciale maatregelen. Dit konden zy niet verkroppen cn op alle mogelyke manieren hebben de meisjes wraak genomen. Dan weer lieten ze de banden vam de fietsen van agenten leeglopen, een an dere keer verdween een fiets om elders te worden teruggevonden en zelfs werd in een volkstuin van een agent voor honderden guldens vernield De politie rechter kwam er aan te pas en zy wer den leder veroordeeld tot een boete van f 12.50 en 14 dogen hechtenis voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. Enige tyd daarna bleef het rustig, doch onlangs begonnen ze opnieuw Ze vielen agenten op straat lastig, fietsban den moesten het weer ontgelden en bel knoppen van dianstfietsen verdwenen. Dezer dagen kwam de klap op de vuur pijl. want toen werd het politiepersoneel in het wachtlokaal opgeschrikt door een straatklinker, die door de ruit word ge gooid Een agent holde naar buiten en trof een van de meisjes aan in de tu:n achter het bureau. De andere was ner gens te vinden en toen men bij haar thuis een kykje ging nemen zat ze op het dak Vermoedeiyk had ze de politie verwacht. Ze ontkenden echter lets met de zaak uitstaande te hebben en daarom werd ce politiehond „Presto" er by gehaald. Deze rook aan de straatklinker en blafte een van de meisjes aan Toen vielen ze door de m-and en het gevolg was, dat de tweeling nu is overgegeven aan de Of ficier van Justitie.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1