atergeuzen waren ruwe predikers van de reformatie fillibrord landde in Katwijk ill Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 10 Februari 1955 Derde Blad No. 28446 Katwijks Kerkgeschiedenis (I) De kerk te Katwijk aan den Rijn. omstreeks 1600. lies het jaar 100 voor Christus werd ons land bewoond door Ger- miammen, zoals de Batavieren, de Friezen en de Kanninefaten. De gods- undeze voorouders was een natuurgodsdienst, waarin de natuurkrachten voorgesteld als personen. Ook de oudste bewoners van Katwijk hebben godsdienst beleden, en het was vermoedelijk eerst in het jaar 690, dat rvijkers in aanraking kwamen met het Christendom. In dat jaar landde bekende Engelse zendeling Willibrord bij de Rijnmond. Veel succes kij er echter aanvankelijk niet gehad met zijn prediking. ;n, wier godsdienst voor- werd gedragen door de vrees joden. waren niet gemakkelijk Christendom te bekeren en het öa ook vele eeuwen geduurd eer rstendom vaste voet in Katwijk la 696 was het bisdom Utrecht en ook Katwijk was daar bij maar het zou nog tot 1343 du- de eerste kerk daar gebouwd TM dat Jaar gingen de bewoners twijk aan Zee. evenals die van lurg, in Katwijk aan den Rijn ter hrtceen uiteraard geen ideale toe- «n Utrecht het kustdorp een eigen Godshuis te bouwen, leen klein gebouwtje, dat omge zien in het doip geplaatst werd. takje heen bevond zich een h, waarop van tyd tot tijd pro- •t-den gehouden. Het bedehuis rjd aan Sint Andries. Hoewel de K van Katwijk-aan-Zee arm en flecd was vele rampen hebben I? geteisterd is de St. Amdries- verzamelplaats van vele kost- tg«» den geweest. Het altaar moet by- f m Eerste priester I «nte priester, die door de Bis- in Utoectot naar Katwijk werd Ie, was een zekere pastoor Jacob. SA M aangesteld in het jaar 1353. «er» zelfstandigheid had de pas et en voor vele zaken moest hij taht trekken veelal te voet c een en ander te regelen. Van j. tgers van pastoor Jacob noemen Hombout (1417—1424), WaÜsdorp of Walensdorp MW) en Cornells Willemsz van L tót (1475—1490). Na 1490 kreeg 3 *rte in Spinter Uitteneng een 3 tftenstelijk commandeur, die o.m. koor aan de kerk liet bouiwen. pastoor van Katwijk aan Zee aekere Wouter van Banneveld. Bde deze gehele periode was Kat- "ijeer trouw volgeling van Rome wvulde nauwgezet alle kerke- p j Ikhten. Ook toen de reformatie [tód reeds laing was doorgediron- M «M Katwijk nog vast aan het Sloof, men leefde in alle rust en twrt, alsof er geen reformatie fc het gehele land beroerde. Slechte predikers ut werd echter plotseling en «ntoord. net was in het jaar "en na de inneming van Den kor de Watergeuzen, dat deze 'timers naar het Noorden trok- ook een „bezoek" aan Katwijk ■W- Op zeer ruwe wijze hielden "'terjeuzen hun intocht In het k kerk werd leeggeroofd en wat wegenomen kon worden werd kort en klein geslagen. -Ms reden voor hun daden gaven de Geuzen op dat zij een afschuw hadden van de aan bidding van beelden en van al die pracht en praal in de kerken. Om verdere beeldendienst te voorkomen sloegen zü alles kapot of namen het mee. Het bleef echter niet bij deze geweld daden; ook de huisjes van de vissers moesten het ontgelden en werden in brand gestoken. In vaar lijk hopeloze toestand werd Katwijk achter gelaten. Het pleit voor de bevolking, dat men niet bij de pakken ging neerzitten. Met vereende krachten werden de hulzen herbouwd en ook het door de bevolking zo beminde Godshuis werd hersteld. Ge lijktijdig werd de kerk vergroot, voorna melijk zijwaarts. Voortaan bestond er ook gelegenheid tot het bijzetten van doden, een gelegenheid, waarvan slechts de meer gegoeden gebruik konden maken. Het was niet verwonderlijk dat de watergeuzen met hun daad slechte predikers van de nieuwe leer bleken te zijn geweest. De Katwykers, die op hardhandige wijze gewezen waren op hun dwaling naar de mening der Geuzen bleven aan het oude geloof vasthouden. Niet door geweld of vrees, maar op vredelievende wijze zou de hervorming doordringen in Katwijk. Helaas i 'meldt de geschiedenis weinig van Katwykse reformatie, maar wel is het zeker, dat marskramers, die het dorp bezochten, de grondleggers zym geweest. Zij immers varen volledig op de hoogte van wat er in andere plaatsen voorviel en daarvan vertelden zij. Zodoende werd de nieuwsgierigheid van de Katwykers opgewekt. Wouter van Barneveld Als de eigenlijke brenger van de reformatie moet Wouter van Barne veld aangemerkt worden. Reeds eer der werd zün naam genoemd, maar toen als de laatste R.K. pastoor van Katwijk. Hij werd benoemd tot Pro testants leraar in de dorpen Katwyk aan Zee, Katwijk aan den Rijn en Val kenburg. Voor de Hervorming is het van grote betekenis geveest dat deze voorganger van RK. Katwyk over ging naar de „nieuwe leer". Het gevolg was namelijk, dat velen van zijn volgelingen eveneens de kerk verlieten De taak van Van Bar- neveld is bijzonder zwaar geweest, en haast te vergelijken met die van een Willibrord of Bomfacius. Immers het protestantisme had veel tegenstand te overwinnen en ook Van Barneveld on dervond dat: daar kwam voor hem nog by dat drie dorpen aan zijn zorgen wer den toevertrouwd. By elke belangryke gebeurtenis in een der dorpen moest, hy tegenwoordig zijn, zoals by huwelyken en begrafenissen. Vooral het heen en weer trekken kostte hem veel tyd. Naast zijn gewone pastorale werkzaamheden als de beide genoemde en de huisbezoe ken. moest hy ook de kerkeiyke registra tie byhouden en nauwkeurig de aangif ten van geboorte en overlijden in schrijven. Veel is er niet bekend van deze on vermoeibare werker; hij werd begraven te Katwyk aan den Rijn „op het Choor" in de kerk De steen die op zyn graf ge plaatst zou zyn, is verdwenen. Prins Carnaval ontvoerd BU BERENKUIL TERUGGEVONDEN Tydens een bijeenkomst van de Raad van Elf in de Gouwepoort te Maastricht is gisteravond Prins Carnaval plotseling naar bulten geroepen en ontvoerd. Er stonden twee heren op het caféter ras, die de Prins onverwacht in een ge reed staande auto duwden en daarna snel wegreden. De auto voerde een valse Belgische nummerplaat. De politie werd direct in kennis gesteld van de ontvoe ring. die waarschyniyk op touw is gezet door de vyf Limburgse Republikeinen, die ook het Momuskanon hebben gesto len. Drie kwartier na de ontvoering wer den de Opper-Tempeleer, de ceremonie meester en de componist telefonisch uit genodigd te verschijnen by de berenkuil, waar zij nadere byzonderneden zouden vernemen. De drie Tempeleers hebben aan dit verzoek voldaan. Om 12 uur middernacht hebben de Tempeleers de Prins by de berenkuil gevonden en hem mee terug genomen. President en vice-president Internationaal Gerechtshof Het Internationaal Gerechtshof ln Den Haag heeft als president gekozen de heer Green H. Hackworth (V.S.) en als vice-president de heer Abdel Hamid Badawi (Egypte). Zij zullen gedurende drie jaar als zodanig zitting hebben. Beiden zyn in 1946 benoemd tot leden van het Hof, de heer Hackworth voor zes jaar, de heer Badawi voor drie jaar. Resp. in 1951 en in 1948 zyn zy voor negen jaar herkozen. Dit jaar 2 a 3000 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland Nederland en Nieuw-Zeeland zullen er naar streven, dat er dit jaar 2.000 tot 3.000 Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland gaan, aldus is door de Nederlandse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, te Auckland bekendgemaakt. Minister Suurhoff zeide, dat hy en de Nieuw Zeelandse minister van Immigra tiezaken, J. R. Hanan. by besprekingen te Wellington tot overeenstemming over het vermelde aantal zyn komen. In 1954 zyn slechts 1.100 Nederlanders naar Nieuw-Zeeland geëmigreerd, in 1952 daarentegen 5.000, aldus minister Suur hoff. Hij zeide te hopen, dat maatrege len. waartoe werd besloten, de belang stelling voor emigratie van Nederlanders naar Nieuw-Zeeland zal doen toenemen. Minister Suurhoff zal morgen naar Australië vliegen op weg naar Neder land. Het thans weder voltallige bestuur van de Tucht-Unie heeft zyn functies volgt verdeeld: voorzitter: Lt-Admiraal b.d. C. E. L. Helfrich te 's Gravenhage: secretaris: C. M. van der Poel, Halleystraat 18 te 's Gravenhage; penningmeester: K. C. A. Collette, directeur van de NIWO te Voorburg. Vice-voorzitter: Lt-generaal b.d. W. Schilling te 's Gravenhage. Le den: mevr. A. L. A. Ringeling-Verhoeff te Maarsbergen (U), A. Wedzinga, direc teur strafgevangenis te Leeuwarden; Kapt. ter Zee b.d. P. C. de Ruyter de Wildt te 's Gravenhage. De Tucht-Unie heeft ten doel „tuch teloosheid onder het Nederlandse volk te bestryden, teneinde zyn zedelyke. geesteiyke en lichamelyke kracht te verhogen en het openbaar leven te ver- (Ingez. MefL-Adv.) "J «SüRVEILLANCEHONDEN BIJ SAMENSCHOLINGEN togen van het Tweede Kamerlid cW® Welter in verband met het op- 'w de Rykspolitie in het woon- oi Ambonezen „Beenderribben" te Werwold heeft de minister van «t volgende geantwoord van de Commissaris van ^®»rg heeft een detachement «®P8 Rykspolitie bystand ver ft» woonoord van Ambonezen pibben" te Steenwykerwold in ongeregeldheden, die aldaar geleiders kort aan de lyn wer- hebben tydens het poli- twee Ambonezen verwon- Wegebracht van niet ernstige acht in het algemeen op- jij F met surveillancehonden tegen niet wenseiyk. Ook ln het r'ge geval had naar zyn oordeel van honden beter achter- XÜn bliiven. 10 ~"ster heeft van zyn danswijze P® aan de Rykspolitie doen biy- - Met fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers Plan van Mr. Oyevaar: Discriminatie onzer koopvaardij inet de daad bestrijden Investering bouw van schepen vergt binnenkort twee milliard Zoals reeds gemeld wordt over wogen pogingen te doen het wrak van het Nederlandse schip ..Tijger" op te graven, welk wrak thans ver borgen ligt onder het kruispunt van twee straten in New York. Nu 342 jaar geleden ging het schip ten De ene joto toont het geborgen onder. Bij tunnelwerkzaamheden in stuk van het wrak. de andere foto 1916 werd een stuk van de hoep lief kruispunt 'te New York waar van het schip geborgen. Dit stuk onder zich op de gemerkte plaats de bevindt zich nu in het Maritiem resten van het wrak bevinden. Museum te New York. (Van onze Haagse redacteur) Mr J. J. Oyevaar, bestuurslid van de Ned. Reedersvereenig-ing en voorzitter van de Raad van Beheer van Phs. van Ommeren, is in een causerie, welke hy gistermiddag in „Pulchri Studio" te Den Haag voor leden van het Contact-centrum op Voorllch- tingsgebied heeft gehouden, dieper in gegaan op enkele problemen, welke vorige week op een persconferentie aan boord van de „Willem Ruys" reeds aan de orde waren gesteld. De belangrykste twee problemen zijn wel die van de vlagdiscriminatie en de vervanging van het verouderde deel van de Nederlandse koopvaardy door nieuwe schepen. Onder vlagdiscriminatie moet wor den verstaan, maatregelen van regerin gen om het zee verkeer voor nationale monopolies te reserveren. Dwars tegen de liberaliserende tendensen ln het han delsverkeer in, is het kwaad van de scheepvaartprotectic weer opgedoken. Het is nu de 50Ié-clausule, waaronder het kwaad zich voordoet. Om een scheepvaart ln stand te houden die op economische gronden geen bestaans recht heeft, grypen sommige landen naar de maatregel van subsidiëring van de bouw van schepen en gaan zy over tot het bypassen van exploltatiever- schillen, die voortvloeien uit een hoger kostenpeil in die landen. Men gaat ech ter nog verder, door aan die koopvaar- dyen by wettelyke maatregel ladingen te verzekeren, ook als de vrachten hoger zouden moeten liggen. Als elk land zou staan op een 50r'r -bepaling, zou er lang zamerhand slechts één richtmgverkeer per vlag ontstaan en daarmee de chaos in de wereldscheepvaart. In de Ver. Sta ten zyn deze practyken begonnen en dit land heeft tot voorbeeld gediend voor een aantal andere landen, zoals vele Zuidamenkaanse Republieken. De heer Oyevaar vroeg zich af, of de tyd nog niet Is gekomen, dat wU dtt kwaad niet langer met woorden moeten bestryden, maar met de daad te iyt moeten gaan. De Ver. Staten willen hun overschotten aan land bouwproducten en kolen aan de rest van de wereld verkopen. Indien Euro pa belangstelling voor die goederen heeft en de Ver. Staten verbinden aan de levering de els, dat 50% met hun eigen schepen moet worden vervoerd, laten de Europese landen hun behoef ten dan elders dekken, aldus sugge reerde de heer Oyevaar. Misschien be tekent dit een nadeel door het opof feren van een voordelig prijsverschil, maar men moet beseffen, dat de 50%- bepaling op de duur de vitale be staansbasis van de Etropeoe scheep- vaartlanden ondermynt. Constaterend, dat de Nederlandse koopvaardy op het ogenblik „de wind ln de zeilen" heeft, merkte de heer Oyevaar op. dat deze conjunctuur ten goede zou kunnen komen aan de oplos sing van een gewichtig probleem, na- meiyk dat van de financiering van de noodzakeUJke vervanging «n de verdere uitbreiding van onze vloot. Met de we deropbouw van de door oorlogsverlie- practisch gehalveerde vloot zyn enorme bedragen gemoeid geweest. Deze kunnen worden geraamd op 1% A 1% milliard gulden. Een deel daarvan ls door de Staat bUgedragen, de rest is uit het bedryf gekomen. Nu het volume op peil is, gaat echter de kwaliteit een rol spelen. Kwaliteit wordt in de eerste plaats uitgedrukt door de leeftijdsop bouw van de vloot. Hiermede is het'niet gunstig gesteld Practisch de helft van de tonnage is tameiyk nieuw, zy het met een aanzieniyke element van schepen van oorlogsmakeiy, de andere helft van de vloot is oud. Wanneer men verder in aanmerking neemt, dat het niet alleen gaat om vervanging maar ook om uitbreiding, dan komt men op een raming van de noodzakelijke investering in de bouw van nieuwe schepen in de komende 7 a 8 jaar van ongeveer 2 milliard gul den. Men moet zich dan ook niet te veel blindstaren op de liquiditeit van som mige rederyen, aldus de heer Oye vaar, want deze zal by de noodzake lijke investeringen meer dan nodig zyn. Weense IJsrevue Gisteravond vond op de Hoky de pre mière plaats van de Weense IJsrevue „Geluk moet je hebben". Naast oude bekenden als Emmy Pu- zlnger. Emi Zlam en Femand Leemans trad Jlnna Nekolova voor het eerst in Nederland op. Ze bleek een waardig opvolgster van Eva PawUk. Het verhaaltje waarop de show ls ge baseerd, is simpel. Twee jongens win nen de hoofdprijs ln een voetbalpool en willen in Parijs van het geld gaan ge nieten. Amper zijn zy in de lichtstad aangekomen of zy worden beroofd en kris-kras door de wereld volgt dan een achtervolging van de dieven. In Sankt Anton vinden zy hun schat terug, ook ontmoeten ze hier tweelingzusters en het slot van het verhaal is een dubbele bruiloft. Het zou onjuist zyn alleen de uitvoe renden lof toe te zwaaien voor hun pres taties, ook prof. Robert Stolz, die de muziek schreef en de arrangementen verzorgde, alsmede het revue orkest hebben bijgedragen tot het succes. De scènes vielen op door gratie e* vlotheid. Twee jaar voor herbouw Eusebiustoren Twee Jaar ongeveer zal er met de her bouw van de grote toren der Eusebius- kerk te Arnhem zijn gemoeid, wanneer althans de financiële kant van de zaak zal zyn geregeld en van regeringswege in de bouw wordt bygedragen. Van de op f. 1.250.000 geraamde kosten hoopt de gemeente Arnhem f. 1.125.000 terug te ontvangen. Naar burgemeester C. G. Matser ty dens een bespreking over de toren me dedeelde, ligt het ln de bedoeling de to ren uit te voeren in grijze tufsteen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7