LEIDSCH DAGBLAD Eden bekort zijn reis door Azië met veertien dag en Eisenhower kent Zjoekof, (nieuwe Sovjet-Russische minister van Defensie) nog van vroeger Krijgt „Hitiers maarschalk" ook nog staatspensioen? Vrees is cle grootste bedreiging van de vrede, zegt Nelirc In Azië wordt een strijd gevoerd om de geesten De militaire kant is maar bijkomstig WEERBERICHT: 93ste Jaargang DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 No. 28446 pirecteur: J. W. Henny hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Britse minister van Buitenlandse Zalcen, Sir Anthony Eden, heeft in verband met de crisis om Formosa en de algemene internationale situatie besloten, zijn Aziatische reis te bekorten. Eden was van plan na de conferentie van de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) in Bangkok, een bezoek te brengen aan Birma, Ceylon, India en Pakistan. Hij zou een volle maand wegblijven. Thans is besloten, dat hij reeds op 6 Maart naar Londen zal terugkeren inplaats van op 19 Maart. De bezoeken aan Birma en Ceylon gaan daarom niet door. In de Sovjet-Unie is de ontslagen premier Malenkof benoemd tot vice- premier; hij is belast met het ministerie voor electrische centrales. In de functie van de nieuwe premier Boelganin, die voordien minister van Defensie was is de voormalige onder-minister van Defensie benoemd: maarschalk Zjoekof, de verdediger van Moskou in 1941, toen de Duitsers voor de poorten stonden. In Februari 1944 werd hij benoemd tot plaatsvervanger van Stalin als opper bevelhebber van het Sovjet-Russische leger. Hij behaalde grote overwinningen bij Warschau, aan de Oder en bij Kustrin. Intussen heeft de regering van Rood-China besloten tot invoering van de dienstplicht. De strijdkrachten worden gereorganiseerd. Het leger zou op het ogenblik vijf millioen vrijwilligers tellen. Geen reden tot wijziging in Amerika's politiek De wijzigingen in de Sovjet-Russische leiding zjjn geen reden voor de Ver. Sta ten hun basispolitiek van krachtig-biy- ven en tevens naar vxede-streven, te veranderen. .Deze wijzigingen behoeven niet nood zakelijk te betekenen dat de Sovjet unie een krachtiger politiek tegenover Frankrijk vreest pokken-epidemie Reeds vijftien slachtoffers (Van onze correspondent in Parijs) Evenals in Oostelyk-België zijn in en- ktle delen van Frankrijk de laatste we ken verscheidene pokkengevallen gecon- «Uteerd. Alleen al in de stad Morbihan moeiten 67 personen worden opgenomen en daarvan zijn er vijftien overleden. De ziekte heeft zich ook reeds in het Noorden van het land voorgedaan, voor al in Brest, Epinal en Saint-Dié. In Parijs is nog geen enkel geval ge signaleerd. V(jf medici, die pokken-patiënten ver legden, zijn eveneens door deze dode lijke ziekte aangetast. Men neemt aan dat deze gevallen - tan een epidemie kan, in dit stadium, aker niet gesproken worden - een ge- tolg zijn van besmetting, die is overge bracht door bacillendragers uit het Verre Oosten,, vermoedelijk uit Indo-China. In het Verre Oosten komen pokken nog vrij veelvuldig voor. In Europa, *aar in vroeger eeuwen soms hele stre ken door deze vreselijke ziekte werden uitgeroeid, heeft men de pokken nu vrfj vel onder bedwang gekregen. Toch heb ben zich ook in 1952 nog verscheidene gevallen voorgedaan, niet alleen in Mar- seJle. doch eveneens in Portugal en Engeland. Door inenting kan men zich afdoende beschermen en in Frankrijk bestaat dan ook de wettelijke verplichting kinderen tot hun meerderjarigheid van de ge boorte af iedere tien jaar te laten vacci neren. Nadien bestaat die verplichting niet meer, ofschoon het wenselijk wordt geacht dat iedereen zich elke vyf jaar opnieuw laat inenten. Bij accuut gevaar voor een epidemie kunnen dc prefecten de bevolking van bun district gelasten zich tc laten vac cineren en in vier Franse departementen B dat gebod dan ook nu al afgekondigd. pe inent-dof wordt in drie Franse fa- Weken bereid en om tegen alle gebeur tenissen te zijn bewapend, worden daar nu op volle kracht grote hoeveelheden vwein geproduceerd. de Ver. Staten zal gaan voeren", aldus verklaarde president Eisenhower giste ren op zyn wekelijkse persconferentie in Washington. „De Verenigde Staten moeten waak zaam blijven en de ogen open houden bij het volgen van hun politiek". Elsenhower zei, dat het duidelijk was dat ingrijpende wijzigingen in de Sov jet-Russische regering duiden op onte vredenheid over binnenlandse aangele genheden. Wat dit voor de rest van de wereld betekende is nu niet duidelijk en het zal gedurende enige tijd ook nog niet duidelijk zyn. Eisenhower zei. dat er geen enkel be- wys was voor de uitlating van Molotof, dat de Sovjet-Unie by de ontwikkeling van de waterstofbom verder was dan de Verenigde Staten. Zjoekof reisde in 1946 in vliegtuig van Eisenhower Een der journalisten vestigde de aan dacht van de president op een Dinsdag j.l. door maarschalk Zjoekof, voor zijn benoeming tot Sovjet-minister van Landsverdediging, aan journalisten toe gestaan onderhoud. Daarin had hij me degedeeld kort na afloop van dc oorlog twee maal door generaal Eisenhower te zyn uitgenodigd de Ver. Staten te be zoeken en dat het zijn „droom" was een dergelijk bezoek tc brengen. Eisenhower verklaarde, dat dit juist was, en hij bracht in herinnering in 1946 zijn vliegtuig en zyn zoon als aide- de-camp ter beschikking van de Russi sche maarschalk gesteld te hebben, zulks in opdracht van de Amerikaanse rege ring. „Thans, nu lk president der Ver. Sta ten ben, zal ik een dergeiyke uitnodi- ging niet op een persconferentie herh.i- len, doch ik acht Zjoekofs uitlating wel merkwaardig en ik zal zeker niet nala ten haar met myn raadgevers te bespre ken". zei hij. Hij voegde hieraan toe in 1946 geregeld contact met Zjoekof te hebben gehad, daar hy en de maarschalk toen bevel hebbers waren van de Geallieerde en Sovlet-Russische bezettingszones in Duitsland. ,.Wy waren goede vrienden en ik heb de maarschalk toen uiteenge zet hoe het voor een democrat-:e als de Verenigde Staten volkomen uitgesloten was een verrassingsaanval op een ande re staat te doen. Deze gaf toen als zyn persoonlijke mening te kennen, dat de Sovjet-Unie evenmin de Ver. Staten zou aanvallen", aldus Eisenhower. Kosten onderzoek Tritonramp: f 150.000 Het onderzoek naar de ramp van het KLM-vliegtuig by de luchthaven Shan non op 5 September, waarby 28 perso nen om het leven kwamen, heeft de Ierse staat naar schatting 150 000 gulden gekast, aldus heeft de Ierse minister van handel en nyverheid, Norton, Woensdag medegedeeld. „Bloedige Ferdinand" nog steeds op vrije voeten Ferdinand Schörner, Hitiers maar schalk, die door de Duitse oud-strüders ais „soldatenbeul" is aangeklaagd, loopt nog altüd op vrije voeten. Hij heeft in middels zelfs al een paar andere stem men dan die der verguizing vernomen. Schörner is naar Graz in Oostenrijk ontboden, waar Hitiers vroegere Berg- jagers hem als een held willen vieren. Het openbaar ministerie in Miinchcn, in welke stad Schörner zijn tenten heeft opgeslagen, heeft klaarbiykelük nog niet voldoende steekhoudend materiaal ver zameld om een aanklacht tegen hem samen te stellen. De algemene aantijgin gen, die de oudstriiders tegen de vroe- ivuuiuKuc vuui uit itevai auuctc umatic- gere maarschalk '"brengen, zeggen dat gelen aan De ohrlsteiyke party zou dan hy een schrikbewind heeft gevoerd on- volgens Strauss een speciaal wetsont- der zgn manschappen, die zich in de werp indienen teneinde Schörner alle laatste dagen van de oorlog bever een rechten op pensioen te ontnemen. Wan- gocd heenkomen zochten dan zich nog neer schörner pensioen zou krügen, zou om de „Endsieg (eindoverwinningmen met goed fatsoen niemand in te bekommeren. Duitsland meer kunnen manen aan zyn De soldatenbonden spreken uitsluitend belastineplicht te voldoen, so meende van misdaden, die Schörner tegen de uss. Duitse soldaten zou hebben begaan, in het midden latend, of de maarschalk zich aan misdaden tegen buitenlan ders heeft schuldig gemaakt. Naarmate de kans op een gerechte- ïyke vervolging van Schörner schynt af te nemen, stügt zyn kans op een pen sioen van ongeveer duizend mark per maand. Voor de Bondsdagfractie van de Christelijke party in Bonn zei dr Schrö- der, de minister van Binnenlandse Za ken, gisteren, dat het een schandaal zou zyn, wanneer Schörner ook nog pen sioen zou moeten krygen. De mogelijkheid schynt echter verre van uitgesloten, dat de bestaande wetten geen andere uit weg bieden! Minister Strauss, die na Schörners vrylating door de Russen het heftigst tegen hem van leer is getrokken, kondigde voor dit geval andere maatre- 25 koeien verbrand Boerderij prooi der vlammen In een eenzaam gelegen boerderij naby het tot de gemeente Westdon- geradeel behorende Friese plaatsje Waaxens is gistermiddag brand uit gebroken De boerderij ging geheel in vlammen op, waarbij 25 stuks vee zijn verbrand. De brand had spoedig een grote om vang aangenomen, mede als gevolg van de rieten dakbedekking en de krach tige wind. Direct werden de gemeen telijke brandweren van Westdongera- öeel, Ternaard en Holwerd gealarmeerd. Met zeven stralen werd water gegeven, dooh de brandweren konden niet ver hinderen. dat boerderij en schuren ge heel in vlammen opgingen. De brand had zo snel om zich heen- gegrepen. dat men er niet meer in slaagde al het vee te redden. Dertien koeien, tien pinken en 2 kalveren kwa men in de vlammen om. Sleohts veer tien koelen en twee paarden konden worden gered, evenals een klein ge deelte van de inventaris van het woon huis. Alle landbouwwerktuigen alsmede de nog resterende wintervoorraad hooi en stro gingen eveneens verloren. De Rijkspolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. De eigenaar van de boer- I o'er ij, de veehouder T. Mellema, ls tegen brand verzekerd. De beroemde Italiaanse filmster Silvana Mangano met haar jongste spruit. Frederico. die onlangs m Rome het levenslicht aanschouwde. Frederico is Silvana's derde kind. Hy heri en tweede i conferentie. Zijn oordeel over de ge beurtenissen in de Sovjet-Unie was. dat het voornamelijk een interne aangelegen heid betreft, welke niet noodzakelijk een verandering in de Russische bui tenlandse politiek zou meebrengen. Nehroe gaat in de zomer naar Moskou gisteravond in Londen de wereldpers te *n onmiddellijk na zijn bezoek aan woord gestaan. Hij was in zeer opge- Londen, zoals eerst gemeld was. Hij kon wekte stemming en zichtbaar voldaan "fh niet eerder vrijmaken dan in Mei Premier van India was in een zeer opgewelite stemming (Telefonisch van onze correspondent in Londen) Nehroe. de premier van India, heeft zal worden. Pakistans premier. Mohammed AU, heeft Nehroe's uitnodiging aanvaard, einde Maart naar Delhi te komen om over Kasjmir te praten. Nehroe zei, dat de tud vordert de oplossing probleem nadert. Hy herinnerde er nog eens aan. dat 'kwart van de bevolking van Kasjmir tweederde van het grondgebied deel plachten uit te maken van India. Over de rassenpolitiek in Zuid-Afrika zei Nehroe. dat deze naar zijn mening niet alleen slecht is op zichzelf, maar in de toekomst tot complicaties elders ln Afrika zal lelden. Op een of andere manier zal een oplossing dienen te wor den gevonden voor het probleem, aldus Nehroe. ner de resultaten van de Gemenebest- Oude bekende De West-Duitse Bondskanselier dr Adenauer en de nieuwe Sovjet- Russische premier maarschalk Boelganin zyn nog oude bekenden! Boelganin was namelijk 25 jaar geleden als burgemeester van Moskou twee dagen te gast geweest by zyn Keulse collega, Konrad Adenauer. Dit deelde de tegenwoor dige Bondskanselier gisteravond aan journalisten mede. Adenauer herinnerde zich Boelganin als een „zeer prettige man", doch hy voeg de er aan toe dat hy de nieuwe minister-president van de Sovjet- Unie met deze opmerking niet bij zijn omgeving in discrediet wilde brengen AFL en een CIO fusie aan 0f twee grootste vakbonden in de '«enigde Staten, de American Federa- of Labour (AFL) en het Congress of industrial Organisations (CIO) hebben W fusie besloten. De AFL telt tien mll- "®'n leden en het CIO vyf millioen. Op fusie zal tegen het einde van het b>r bekrachtigd worden. Het besluit o m. nog worden goedgekeurd door lonvcnties van beide organisaties af- londerlyk en een verenigde conventie. Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele re- s«n- of sneeuwbuien. Matige tot vry «achtlge wind tussen Noord-West en «oord Vannacht in het binnenland Wjjueiyk lichte vorst, morgen overdag "«elfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 11 FEBRUARI Zon op; 8.07 uur; onder: 17.47 uur. Maan op: 23.35 uur; onder: 9.08 uur. "oogwater te Katwyk te 6.04 uur en 18.18 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's of Juni. Wat Formosa betreft is het eerst no dige, dat er een einde komt aan alle opwinding. Ook Nehroe wil langs infor mele weg een oplossing trachten te vinden voor het onmiddellijke probleem, namelijk van het staken van het vuren. Verscheidene voorstellen zijn in over weging, maar niets is nog definitief, zei Nehroe. Dit geldt blijkbaar ook voor het aan Molotof toegeschreven voorstel tot een conferentie van de bii het conflict betrokken landen. Een oplossing door geweld moet worden vermeden, aldus Nehroe, ook al kost het tijd. Nehroe, die als leerling van Gandhi, voor wiens beeltenis hy stond, van een diep inzicht in de kernproblemen van deze tyd getuigt, verklaarde dat defen sie veel meer dan een louter militaire aangelegenheid behoorde te zijn, zeker in Azië. waar een stryd gevoerd wordt om de geesten. Deze laatste acht hy van primaire betekenis. Vandaar dat hy het militaire aspect van het defensie- probleem maar liever geheel vergeten wilde, zoals hij het uitdrukte. Zelfs in een oorlog, zo merkte hy op, blyft het militaire ondergeschikt aan overwegin gen van andere aard. Zijn opmerking, dat hy eigeniyk niet mc-t zekerheid wist of India wel enig luchtdoelgeschut bezat, verwekte grote hilariteit. Nehroe zal midden April in Indonesië de Aziatlsch-Afrikaanse conferentie by. wonen Hij verwachtte, dat deze byeer,- komst hoofdzakelitk zich met algemene beginselen zal bezighouden en niet met diepgaande controverses. Over de atoomwapens sprekende tei Nehroe, dat alle experimenten behoor den te worden stopgezet. Hij erkende, dat het moeilijk was deze vernietigings middelen los te maken van de oorlogs gedachte zelf. Vrees is de grootste be dreiging van de vrede. Het antwoord, dat de oude Indische wijzen reeds ga ven. is dan ook: onbevreesdheid. Wjj laten ons te snel opwinden en gunnen ons geen tijd meer om te denken, aldus Nehroe. Grote lawines in Franse Alpen De Zouaaf heeft weer natte voeten Zware regenval in de Franse Alpen heeft lawines en overstromingen ver oorzaakt. Verscheidene rivieren zijn voor de tweede keer in drie weken tyds buiten de oevers getreden. Drieduizend personen in het winter sportcentrum Val d'Isère werden door lawines van de buitenwereld afgesneden. Ook de electriciteitsvoorziening is ge stoord. Ook de Seine is weer sterk gestegen. In de Franse hoofdstad moesten de vis sers en verliefde paartjes de Seinekaden voor de tweede maal in een korte tyd vaarwel zeggen, terwyi het standbeeld van de Zouaaf by de Alma-brug, welice martiale figuur door de Paryzenaars als een graadmeter voor het peil van ce Seine wordt beschouwd, opnieuw natte voeten heeft gekregen. De toestand is echter aanzieniyk minder gevaarUJk dan in Januari, toen overstromingen duizen den mensen uit hun woningen verjoegen. Het peil der rivieren in West-Franic- ryk stijgt door de onophoudeiyke regen val echter onrustbarend. Een aantal mensen, die wonen op laaggelegen gronden, heeft reeds de wijk voor het water moeten nemen, terwyi talrijte belangryke verkeerswegen door het water overspoeld worden. Pinay geeft opdracht De Franse Kabinetsformateur Antoine Pinay heeft hedenmorgen zyn opdracht tot het vormen van een nieuw Kabinet teruggegeven. Na de Socialisten hadden ook de iRK.) Volksrepublikeinen van de MRP geweigerd deel te nemen aan een rege ring, die de Conservatief Pinay zou sa menstellen. Pinay had de Katholieken de ministeries van Financiën, van So ciale Zaken en van Arbeid aangeboden, terwyi er ook nog sprake is geweest van een nieuw departement voor Europese „Niets is beter voor mij geweest dan aangelegenheden, dat voor Robert Schu- Vierde pokkengeval in België Kind van 2 jaar door trein gedood mijn tien jaren in de gevangenis", zelde hij larhend. „Want toen kon ik lezen en denken." Aan de onvermijdelijke ondergang van het Avondland geloofde Nehroe niet. Oswald Spenglers theorie i „l'ntergang des Abendlandcs") is verouderd! Kwestie-Kasjmir nadert een oplossing I Dat de Indische Congresparty thans officieel een socialistisch programma heelt aanvaard, betekent volgens Neh roe geen koersverandering doch slechts een accentverschuiving, welke verband houdt met de industrialisering, waarby de staat zulk een grote rol speelt. Aan liet einde van het tweede vyf- jarenplan, dat is over zeven jaar, hoopt men de Jaariykse staalproductie van minder dan Het herstel van de St. Laurens- kerk te Rotterdam, die in de Mei dagen van 1940 voor een groot deel By een vyf jarig jongetje ln Spa, gsuuou werd verwoest, vordert 'gestadig. £n J&*6? (i millioen ton te hebljen vergroot. Dit zal wiens zuster reeds met de pokken in Toen gistermorgen het 2-Jarige zoontje I Het gehele werk zat nog jaren geschieden met technische hulp uit een ziekenhuis ligt, is Woensdagavond van de familie W Mensch. wonende aan I (luren, maar de Rotterdammers, die Duitsland Engeland en de Sovjet-Unie. de Stationsweg te Hazerswoude de rails j- pokken geconstateerd Tn totaal zyn in overstak naderde België nu .:i .l'.n, drip in cp" trein, die al: ynzppr nnn Hp7p L ork orhprht waren N&hroe "ertrouwde. dat de kwestie Ter ondersteuning va uit de richting Lalden -ouet aan aezt kerk enecill waren de PortU!:e;.r kolonl" in India, be- gewezen op het terugg- a,?rn' 1 s Zien met vreugde dat uiteindelijk vredigend zal worden opgelost, zoals ook den als Triëst en de zoi VPPtki Urtfvrr) rl/wv Spa en één in het dorp Rotheux-Llmière «uïïIlJeze kerk weer een sieraad van luin I !le' Ea",aal Croot-Brittannië en' de Ver. treeplank gegrepen en was op slag dood. Frankrijk toebehoord hebbende Pondi- Naties zal worden verzocht „deze man was bestemd. Door de negatieve houding van de Katholieken, die ondanks hun vyand- schap ln het jongste verleden Jegens Mendès-France nog altyd hopen door de Socialisten in genade te zullen wor den aangenomen, is de grondslag voor een eventueel Kabinet-Pinay komen te vervallen Basoeto's eisen land terug Afstammelingen van de leden der Ba- soeto-stam, die in 1849 tegen de Boeren vochten, eisen teruggave van de stam gebieden, die als gevolg van die oorlog verloren gingen. Deze eis. gesteld door het „Afrikaanse congres van Basoeto la nd", ls een antwoord op aanspraken van Zuid-Afrika op het Britse protec toraat Basoetoland. De stamlanden zyn ingeiyfd by de Oranje Vigjstaat en het „Congres" heeft bekend gemaakt, dat het aan Grooi- Brittannlë en de Verenigde Naties zal vragen de teruggave van deze gebieden te bewerkstelligen. Ter ondersteuning van de els wordt reven van geble- zone van het Suez- by Luik. De trein had enige vertraging. I stad zal zijn. I cherry, jat ia de toekomst een zetel I draaglijke toestand" te W7W

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1