GOLDEN FICTION Voorwaarden betaald voetbal REDBAND Duiker ontdekt Inca-ruïnes in meer tussen Bolivia en Peru Europees economisch congres in Kasteel Sterkenburg (Driebergen) Onder ons gezegd; toch maar liever LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 8 FEBRUARI Drie belangwekkende vondsten Bergplaatsen voor wijn en olijfolie in Rome aan het licht gebracht Elpenbeen met goud Paleis van ivoor in Syrië Een 28-jarlge Amerikaanse duiker, William Mardori, die gedurende ruim drie weken onderzoekingen heeft ver richt in het Zuidoostelijke deel van het meer Titioaoa in Bolivia, heeft de ruï nes ontdekt van een overstroomde Inea- stad die twee eeuwen voor de geboorte van Christus in grote bloei was. Vol gens Mardori vertonen de overblijfselen overeenkomst met de Tiahuanaco-ken- merken. die veel voorkomen in het Zui delijk deel van het meer Titicaca en omliggende gebieden. Zijn onderzoekingen, die bemoeilijkt werden door de modder die door de ri vier de Escoma dit jaargetij wordt aan gevoerd, hadden uitgewezen dat de ruï nes 33 meter onder water liggen in het Titicaca-meer, het hoogstgelegen meer ter wereld tussen Peru en Bolivia» De duiker had een aantal scherven van potten, vazen en ander gerei ge vonden, die bij de Inca's in gebruik waren, maar hij had geen gouden voor werpen aangetroffen. Mardori heeft het plan zijn onderzoekingswerk in Juli voort te zetten. Italiaanse archeologen hebben de plaats ontdekt waar in vroeger tijden de officiële bergplaatsen voor wijn en olijfolie in Rome waren. Hierbij hebben zij tevens het mysterie ontrafeld van een heuvel die geheel bestond uit scher ven van kruiken. Arbeiders, die een oud gebouw afbraken in Testaccio, Rome's sloppenkwartier, ontdekten een aantal ondergrondse cellen. Volgens archeolo gen bestonden er van deze cellen oor spronkelijk honderden en werden zij ge bruikt als tanks voor het opbergen van de wijn en olijfolie die als geschenken naar Rome werden gezonden door ste den die aan Rome belasting verschul digd waren. De Franse archeoloog Claude Schaef- fer heeft enige bijzonderheden meege deeld over het Oegarit-paleis dat vier duizend jaar oud is en ontdekt werd in Ras-Shamra in Noord-Syrië. Dit paleis heeft een ivoren binnen plaats waarvan de muren bedekt zijn met sterke ivoren platen. De tafels, ta bletten en beeldjes, die men er heeft gevonden, waren eveneens van ivoor, opgelegd met bladgoud, ook werd een borstbeeld opgegraven, dat van ivoor was en met goud ingelegd. Claude Schaeffer heeft verklaard dat dit paleis het grootste van dit genre is dat ooit werd ontdekt. De opgravingen hebben ook de biblio theek van het paleis blootgelegd die in vier afdelingen verdeeld was: 1. fiscale archief, 2. acten van registratie en eigendom, 3. archief van de koninklijke correspondentie, 4. archief van de poli tieke correspondentie. De in die tijd gebruikelijke politieke correspondentie van de vorsten van Oegarit en de naburige staatshoofden geeft inlichtingen over de verhoudingen tussen de koninkrijken van het Midden- Oosten in de oudheid. Het paleis van Oegarit huisveste tevens de regerings- bureaux van het koninkrijk. (Ingez. Med.-Adv.) Voorkom risico! Neem loch Claude Schaeffer wil het volgend jaar opgravingen gaan doen op het kerkhof van Oegarit, dat dateert van 1700 tot 1800 jaar voor Christus. Uitreiking Amerikaanse onderscheidingen AAN NEDERLANDSE MILITAIREN Aan vier-en-twintig militairen en burgers, die hebben behoord tot het voormalige Nederlandse detachement Verenigde Naties is bij besluit van de president van de Verenigde Staten van Amerika de bronzen ster toegekend. Deze onderscheiding werd verleend als bewijs van erkenning voor persoonlijke ver dienste bij gevechtshandelingen of buiten deze handelingen in een ge- vechtsgebied. De onderscheidingen zullen namens de ambassadeur van de Verenigde Sta ten op Vrijdag 11 Februari a.s. te 11.30 uur worden uitgereikt voor het front van de troep op het terrein tegenover het gouvernementsgebouw aan de Pavil joenslaan te Haarlem. ZO ZOON, ZO VADER. De spoorwegrecherche te Den Haag heeft een 17-jarige jongen aangehouden, werkzaam op het kantoor van de Hol landse Spoor. De jongen werd op heterdaad betrapt, toen hij uit pakket ten, die niet door de geadresseerden waren afgehaald, pakjes sigaretten stal. Bij verhoor bekende hij zich hieraan gedurende de afgelopen anderhalve maand te hebben schuldig gemaakt. Op hem werden 8 pakjes sigaretten gevonden. In totaal had hij zich van 80 pakjes meester gemaakt. Hij ver', ocht de pakjes voor 35 cent per pakje aan zijn vader, een 46-jarige markiezen- maker, Deze wist eerst niet dat de pakjes van diefstal afkomstig waren; later was hij er wel van op de hoogte. De vader verkocht de pakjes door. Wegens-heling is deze nu ook aange houden. WIJNTJE EN TRIJNTJE.... De politie te Rotterdam heeft dezer dagen aangehouden een 49-jarige kan toorbediende, die ervan verdacht wordt f. 4.000 te hebben verduisterd. Hij moest op 4 Januari dit bedrag voor zijn patroon gaan gireren, doch liet zich niet meer zien. Het geld heeft hij opgemaakt aan „Wijntje en Trijntje".... VERBINDING VOORBURG— SCHEVENINGEN Van tram naar bus? B. en W. van Den Haag zijn van oordeel dat de plannen tot opheffing van de tramdienst VoorburgScheveningen van de N.Z.H.V.M. en de vervanging daarvan door een buslijn van de Haagse Tramwegmij de instemming van de gemeente 's-Gravenhage verdienen. Zij 6tellen de Raad voor. zich er mee te verenigen, dat zij Ged. Staten in deze geest antwoorden. Bij vervanging van de tramdienst door een busdienst zullen de rails op het traject Malieveld-Scheveningen in de gemeente 's-Gravenhage kunnen worden opgebroken. Dit is een belangrijk ver keerstechnisch en stedebouwkundig voordeel, aangezien de parallel aan de trambaan lopende verkeersweg nu reeds op enkele punten overbelast is en in de toekomst nog veel belangrijker zal wor den. MINISTER STAF BEZOEKT SMALDEEL V. Minister Staf is Zaterdag per vliegtuig in Rome aangekomen; gisteren is hij ver der gereisd naar Napels. Hij zal daar aan boord gaan van de „Karei Door man", om de oefeningen van het Ne derlandse smaldeel V in de Middellandse bij te wonen. Bij zijn aankomst te Rome werd de minister begroet door de Nederlandse ambassadeur aldaar, dr H. N. Boon. RING VAN F. 10.000 TERUG Drie jaar geleden verloor een Haagse dame, die wandelde op het terrein van de Zuid-Hollandse Jachtvereniging, een nng ter waarde van f. 10.000. De eige naresse meende dat zij de ring die een aandenken was, wel nimmer zou terug krijgen, gezien de gesteldheid van het terrein. Zij deed daarom geen aangifte de politie. Toen werd de ring gevonden, maar de vinders dachten dat dit sieraad niet veel bijzonders was en namen daarop niet de moeite aangifte van het gevondene te doen. Toen zij de ring eens aan een ken- ms toonden, adviseerde deze er toch •daar mee naar de politie te gaan „om dat het wel eens iets kon zijn" Zo kwam de ring op het politiebureau terecht en J^ans heeft de dame haar eigendom te- De vinders zijn naar tevredenheid Europa: nog werelddeel der toekomst Met het doel verschillende aspecten van de Europese economie te bezien is in het kasteel Sterkenburg te Drie bergen een Europees economisch con gres gehouden, dat uitging van het Europees documentatiecentrum en het college international, dat in Sterken burg is gevestigd. Voorzitter van het Congres was Aarts hertog Otto von Habsburg. Er werden zes voordrachten gehouden o.a. door prof. dr J. Tinbergen (Nederland). Van Nederlandse zijde werd het con gres o.m. bijgewoond door de heer T. Twynstra, graaf G. A. Bentinck, prof. dr J. J. M. van der Ven, generaal Kruis en de burgemeesters van Doorn en Drie bergen. Voorts waren er vele buiten landse gasten. Aan het slot van het driedaags con gres kwamen de leden unaniem to de con clusie, dat het congres vrucht zal drar gen en het zich van andere congressen over de Europese integratie onderscheidt doordat het op positief Christelijke grondslag staat, samenwerking van de verschillende Christelijke concessies met uitdrukkelijk respect voor elkanders overtuiging beoogt en meent dat Europa ook economisch zich zelf slechts kan terugvinden en opbouwen wanneer de Christelijke godsdienst op alle gebieden van het leven de Europese mens inspi reert. Zo werden op het congres twee gods dienstoefeningen gehouden, een voor de Rooms Katholieken en een voor de Pro testanten. Voorts kwamen de leden van het congres tot de conclusie dat dit congres uitgaat van een grote Europese conceptie, die ook Portugal, Spanje, Griekenland, Zweden, Noorwegen, De nemarken en tevens de Europese lan den achter het IJzeren Gordijn tot Europa rekent. Het congres gaf gelijk gisteren ge meld de stoot aan de oprichting van een Europees Jeugdcentrum. De eerste jeugdbijeenkomst zal begin Juni van dit jaar worden gehouden. Aartshertog Otto von Habsburg zeide aan het slot van de conferentie: ,.Van de te verwerkelijken integratie van Europa zijn de geestelijke grondslagen belangrijker dan de materiële. Bij deze integratie dient rekening gehouden te worden met de bestaande geestelijk- culturele verschillen tussen de Europese landen en vooral met het feit dat nog honderdmillioen Europeanen achter het IJzeren Gordijn leven. De positie van Europa mag niet pessimistisch beoor deeld worden". De Aartshertog betoogde, dat na de oorlog onder zeer moeilijke omstan digheden in alle Europese landen veel tot stand is gebracht. De Europese geest is nog altijd volgens hem de meest inventieve van de wereld. De grote atoomgeleerden bijv. zowel voor als achter het IJzeren Gordijn, zijn Europeanen. Zo gezien, aldus de Aartshertog, wanneer alle positieve krachten worden samengevat tot op bouw in positief Christelijke zin, is Europa nog steeds een werelddeel van de toekomst. Tweedaagse militaire prestatietocht Op 25 en 26 Mei? De Algemene Vereniging van Neder landse Reserve Officderen heeft het plan dit jaar weer een tweedaagse mi litaire prestatietocht te organiseren. Voor de oorlog is deze tocht vier keer gehouden. De laatste maal in 1939. Prins Bernrhard behoorde in dat jaar tot de deelnemers, die de tocht met succes volbrachten. Nu het paard uit het leger is verdwe nen. wil men het eerste onderdeel van deze tocht, het 40 km. paardriiden, ver vangen door 120 km. autorijden. Tij dens de autorit* moeten dan bovendien nog enkele opgaven worden vervuld. Beide andere onderdelen, t.w. 25 km. te voet en 60 km. per rilwiel, zouden onveranderd gehandhaafd blijven. Het ligt in de bedoeling van de organisato ren de tocht op of omstreeks 25 en 26 Mei te houden. Amersfoort is weer als centraal uitgangspunt voor de tochten gekozen. Reisbeurzen voor letterkundigen Conform de adviezen van de door hem ingestelde jury's voor de toeken ning van reisbeurzen aan dichters, es sayisten en prozaïsten heeft de minis ter van O., K. en W. voor 1954 reisbeur zen van f.2000.— toegekend aan: 1. Adriaan Morrien voor zijn gedichten bundel „Vriendschap voor een boom": 2. Pierre H. Dubois voor ziin bundel essays „Verkenning van de mens": 3. Jacoba van Velde voor haar roman „De grote zaal". Een reistoelagen van f.750.aan: 1. Gerrit Kouwenaar voor zijn gedichten bundel „Achter een woord": 2. Bertus Aaf.jes voor zijn bundel „Drie essays over experimentele poezie"; 3. Tonny van der Horst voor haar novelle „De levend begraven maagd". De auturs hebben de hun verleende reisbeurs of reistoelage aanvaard: zij zullen deze besteden aan een reis in het buitenland. SUBSIDIE OPLEIDING KLEUTERONDERWIJZERESSEN Het Federatie Verbond voor Christe lijk Kleuteronderwijs heeft de minister van O. K. en W. verzocht, alle inrich tingen tot opleiding van kleuteronder wijzeressen te laten profiteren van de subsidie, die minister Cals ter verde ling onder maximaal 25 inrichtingen heeft uitgetrokken Het voornemen van de Minister om subsidie te verlenen is door het verbond met instemming be groet, doch de restrictie, dat het uitgetrokken bedrag van f. 224.000. dient te worden verdeeld onder maxi maal 25 inrichtingen, heeft grote be zorgdheid gewekt. In het adres wordt betoogd dat in ons land 111 inrichtingen tot opleiding van kleuteronderwijzeressen bestaan. Volgens het Federatief Verbond zouden voor subsidie in aanmerking moeten komen alle bij het Rijkstoezicht bekende op- leidingsinrichtingen en wel naar rato van het aantal geslaagde candidaten. (Ingez. Med.-Adv») "S I Een gulden genieting voor 80 ct. KNVB eist garantie van 50.000 In de Sportkroniek heeft het bestuur van de KNVB de voorwaarden bekend gemaakt waaraan de clubs, die zich wensen aan te melden voor betaald voet bal, moeten voldoen. (Ingez. Med.-adv.) TAFELTENNIS Scylla-nieuws De uitslagen van de vorige week ge speelde competitiewedstrijden zijn als volgt: Dames: VVV 1—Scylla 1 1—9; SVLV— Scylla 2 64. Heren: DSB 1Scylla 2 46; SVLV 1—Scylla 4 4—6; Scylla 5— Wibo 8 8—2. Programma voor de komende week: 10 Febr., Dames: BAT 2—Scylla 2; 11 Febr.: Scylla 1Batswingers 1. He ren, 12 Febr.: Scylla 2—St. Hoger 1; Soylla 3Assumij 2 en Wifra 2Scylla 1. Laatstgenoemde wedstrijd, zeer be langrijk voor het eerste team in ver band met het Overgangsklasse-kam pioenschap, vangt aan des middags om 16 uur op het adres: Westersingel 45 te Rotterdam. KLAVERJASSEN Klaverjas-competitie le klasse A: T en D 1Zaalberg 1 7—5, Groenoord 1—Oosthoek 1 8Vè—3V6, DSB 1—SLF 1 5—7, MDS 1—Beuth 1 66. le klasse B: T en D 2—DSB 2 6—6, Krantz 1—DJM 1 8^—3%. LBF 2— P. v. H. 1 6—6, AWS 1—MDH 1 6—6. SLF 2—DKB 1 7—5, DJM 1—Groenoord 2 6—6. Reserves K.N.V.B. Res. 2e klasse A Excelsior 3 12—16 ADO 3 10—11 HDVS 2 11—12 HOV 2 11—10 Sparta 3 11—12 UVS 2 12—9 SW 3 11—12 ONA 2 9—8 Feyen. 3 11—12 RFC 2 11—8 Res. 3e klasse A Gouda 2 11—20 •Alphen 2 119 Wassen. 2 12—15 SJC 2 13—8 Lugd. 2 10—14 RKAW 2 10—7 LFC 2 12—13 Olympia 2 10—7 UVS 3 10—10 ASC 2 11—6 Res. 3e klasse B Laakkw. 2 12—21 Quick 3 0—6 ADO 4 11—17 Woerden 2 9—5 VCS 2 11—16 Ammerst. 2 9—5 LFC 3 10—11 UVS 4 7—3 Gouda 3 8—9 Lugdun. 3 9—1 2e klasse A: DKB 2—MDS 2 5—7, Krantz 2DSB 3 84, Groenoord 3 LMF 1 7—5, De Waard 1—T en D 4 61;—5*2, SLF 3—ODR 2 7—5. 2e klasse B: T en D 5Groenoord 4 3%_8H, MDS 3—DSB 4 5%—6%, LBF 3—DSB 5 7—5 Talrijke activiteiten ter gelegenheid van het 9 e lustriun der N. P. V. Trek- en stertocht; openluchtspel; kampen en tentoonstellingen In Japan is men bezig met voor bereidingen voor de op 27 Februari le houden algemene verkiezingen. Enkele ambtenaren banen zich met een stembus op de rug een weg door het dikke pak sneeuw, teneinde ge- isoleerde bergdorpen van dit on misbaar attribuut te voorzien. Gisteren is in de aula van de Land bouwhogeschool te Wageningen de achtste internationale maisconferentle geopend door ir J. A. P. Franke, Directeur-Generaal van de Voedselvoorz'ening. Een vijftigtal mais-deskundigen uit alle landen van W.- Europa. Noord-Afrlka, Klein-Azië en de Ver. Staten, vertegenwoordigend in totaal 20 nationaliteiten, wisselt in Wageningen van gedachten over de aspecten van de 1 maisteeli. Tweede kabelbaan in Valkenburg Valkenburg krijgt binnenkort een tweede kabelbaan, namelijk over het na tuurbad van de heer J. A. Otermans. De baan wordt gebouwd door de Duitse firma Hasenklever uit Düsseldorf. Twee ingenieurs van deze firma zullen van daag de punten uitzetten waar de fun damenten worden geplaatst. Voor Pink steren wordt de nieuwe baan geopend. De kabelbaan voert de bezoekers schuin over het natuurbad, de roeivijver en de speeltuin, MO meter over het water. De totale lengte is 550 M„ de maximum hoogte bedraagt 12 meter. De baan wordt 0 zo geconstrueerd dat ze bij eventueel defect automatisch stil komt Zoals gemeld, zal de vereniging „De Nederlandse Padvinders" dit jaar haar 45-jarig bestaan vieren. De verkenners zullen ter gelegenheid hiervan per patrouille op de fiets een trektocht door het land kunnen maken. Deze trektocht, „Safari 1955" genaamd, voert de jongens door de mooiste stre ken van Nederland en heeft ten doel hen oog te doen krijgen voor het landschap. Aan het begin van iedere dagtocht, die ongeveer 60 kilometer lang is, wor den de verkenners gegevens verstrekt over kastelen, boerderijentypen en wat zij verder op him tocht tegenkomen. Ieder district zet één of meer dag- routes uit, zodat de jongens het gehele land kunnen doorkruisen. Voor de luchtverkenners. waarvan in ons land ongeveer 10 groepen zijn, wordt van 30 Juli tot 6 Augustus in Ommen een nationaal kamp gehouden. Op het programma staan o.m. wedstrijden met m odelvliegtuigen Op een nog nader te bepalen datum in Mei zullen de jongens per district in kleine groepen bijeenkomen op een padvinderij. Binnenkort zal een prijs vraag worden uitgeschreven voor een herdenkingslied, dat eveneens op die avond zul worden gezongen. Voorts zul len alle jongens een herinnering aan dit lustrum ontvangen. Naast een openluchtspel in het Utrechtse stadion, staan voor de verken ners nog op het programma twee in ternationale kampen, zgn. „Jamboret- t-es" te Rotterdam en Soest. Dei-gelijke kampen worden sinds 1945 door het toenemen van de internationale contac ten, steeds meer gehouden. Ook de welpen, de 812 jarigen, wor den bij de lustrumviering niet vergeten. Behalve een h a ndenarb e i d ten toon s te 1 - ling, staat voor hen een nationale wel- penjaoht op het programma, die op 11 Juni zal worden gehouden. Dit ge schiedt per district in de vorm van een spel, waarvoor landelijke richtlijnen zul len worden gegeven. Voor de welpen, die hun tweede ster hebben behaald, wordt cp 9 en 10 Juli te Utrecht een nation nale tweesterrenjacht gehouden; men verwacht hiervoor 3 a 4000 deelnemers. De oudere jongens tenslotte, de voor- A. De vereniging pioet rechtspersoonlijk heid bezitten en door amateurs wor den geleid. B. De algemene vergadering der vereni ging moet haar goedkeuring aan het betalen der spelers hebben gehecht. C. Het terrein en de accomodate moeten voldoen aan de eisen, die door de KNVB zijn gesteld. De totale accomo date moet geschikt zijn voor mini mum 7000 toeschouwers. D. Als minimum jaarlijkse betaling is een bedrag van f. 600 per speler vast gesteld, berekend naar f. 5 vergoeding voor de training en f. 5 per wedstrijd. E. Voor vergoeding dienen tenminste 12 spelers in aanmerking te komen. Het maximum bedraagt 20 spelers. F. Een garantie van f. 50.000 in liquide of terstond realiseerbare middelen of bezittingen. Van deze 50.000 gulden mogen in min dering worden gebracht de jaarlijkse inkomsten, gebaseerd op de gemiddel de ontvangsten aan entree's, contri buties, seizoenkaarten, donaties en andere inkomsten in de seizoenen 1951/52, 1952/53 en 1953/54. OVERSCHRIJVING In aansluiting op hetgeen ten aanzien van de overschrijvingsbepalingen werd gepubliceerd op 13 December 1954. waar bij werd bepaald, dat van die datum af tot 1 Juni 1955 geen aanvragen konden worden ingediend tot overschrijving van spelers naar verenigingen, die aan de competitie der eerste klassen (betaald voetbal) deelnemen, volgt hieronder een bepaling betreffende de overschrijving van een amateur-vereniging naar de amateur-afdeling van een semi-prof- club: a. de aanvrage kan het gehele jaar wor den ingediend; b. gaat de oude club volgens een inge zonden verklaring accoord met de aan vrage, dan kan de toestemming om voor de nieuwe vereniging uit te ko men, worden verleend één maand, na dat de aanvrage op het Bondsbureau is binnengekomen; c. indien de amateur-vereniging niet ac coord gaat, dan wordt de overschrij ving als deze vóór 1 Mei is aange vraagd, per 1 Augustus verleend, ten zij het Bondsbestuur anders beslist; d. heeft een der clubs 75 van haar oofnpetitie-wedstrjjden gespeeld, dan volgt nimmer toestemming vóór 1 Au gustus; e. een speler moet tenminste één jaar speelgerechtigd zijn om tc kunnen worden opgesteld in een elftal, dat deelneemt aan de competitie voor be taald voetbal, ook al blijft de betrok ken speler amateur. BILJARTEN District Leiden K.N.B.B. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor het district Leiden van de Kon. Ned. Biljart Bond, luiden: le klas: De Kroon 2—De Plas 1 2-4, OSL 1—Vriendenkring 1 0-6, De Kroon 1—Royal 1 6-0. 2e klas: Vriendenkring 2—P. v. Cleef 1 0-8, Sport 1—Ons Genoegen 1 6-2, De Plas 2—Centraal 1 2-6, Royal 2—De Plas 2 6-2, Poedelaars 1Sport 1 4-4. 3e klas A: DDE 1Monopole 2 1-7, Royal 3—'t Noorden 1 6-2, Plantage 2— Poedelaars 2 6-2, Plantage 2—DDE 1 4-4, Royal 3Monopole 2 6-2. 3e klas B: Sport 3—De Kroon 3 2-6, De Plas 3—Monopole 3 4-4, Centraal 2— Sport 2 4-4, Sport 3—Sport 2 0-8, De Plas 3De Kroon 3 2-6. IJSHOCKEY de Hoky te Den Haag kampvuuravond om zich op het negende irekkers. zullen zelf eeen nationale bij- teravond een ijshockevwed trijd gespeeld lustrum van de N.P.V. te bezinnen. De eenkomst houden. Zij overwegen even- tussen de ploeg van „Europese" Canade- geschiedenis van de padvindersbeweging wel een kamp te organiseren voor hun i zen en het nationale team van Amerika, zal him worden verteld en zij zullen invalide kameraden die zijn opgenomen Na een spectaculaire wedstrijd wonnen liederen zingen uit alle perioden van de 1 in een aparte post-stam. 1 de Amerikanen met 6-5»

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5