LEIDSCH 1Èk DAGBLAD G. Malenkof treedt af als premier Formateur Pinay tobt al met zijn eerste moeilijkheden ..Brandweer voor Z.O. Azië", oppert Australische premier Eden hoopt, dat ontruiming van Tatsjen de vrede zal bevorderen WEERBERICHT Ds Dieleman (Yerseke) gedood op bewaakte overweg den Dol der ahjj,¥eSS„*S2Zr.nvMna^ SZTZU SHTS 93ste Jaargang DINSDAG 8 FEBRUARI 195S No. 28444 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week rtTltte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Opzienbarend feit in Rusland Stelt zich persoonlijk verantwoordelijk voor falen der landbouwpolitiek Georgei Malenkof heeft hedenochtend bekend gemaakt, dat hij ontslag heeft genomen als voorzitter van de Raad van Ministers der Sovjet-Unie. Malenkof, die zijn besluit kenbaar maakte in een verklaring, welke op de bijeenkomst van de Opperste Sovjet werd voorgelezen, motiveerde zijn beslis sing met te wijzen op de onvolkomenheden in het werk van de ministerraad, met name op het gebied der landbouwpolitiek, waarvoor hij zich persoonlijk verantwoordelijk stelt. Hij voegde hieraan toe, dat dit vooral te wijten is aan lijn gebrek aan ervaring. United Press meldt nader: De Opperste Sovjet heeft in verenigde vergadering het aftreden aanvaard ineen speciale zitting, die maar 4 minuten duurde. Het aftreden van Malenkof volgens waarnemers de belangrijkste politieke gebeurtenis in de Sovjet-Unie sedert de dood van Stalin in 1953. Kroetsjef, de secretaris-generaal van de Communistische Partij en de ministers Nicolai Boelganin, Molotov, Karanon- vitsjz en Mikojan woonden de speciale vergadering ook bij. In de boodschap liet Malenkof weten, dat hij met een andere functie belast ou worden, zonder precies te weten welke post dit zou zijn. Nadat de boodschap was voorgelezen, ging de Opperste Sovjet tot 16 uur plaatselijke tijd uiteen. Koning van Cambodja kreeg de goedkeuring over zijn bestuur De 34-jarige koning van Cambodja, Norodom Sihanoek, heeft in zijn hoofd stad, Pnom Penh, een overweldigende meerderheid gekregen bij een nationaal referendum over zijn bestuur in de af gelopen drie jaar. Ongeveer 33.000 van de 36.000 kiesgerechtigden stemden en slechts 23 stemden tegen een voortzet ting van het bestuur van de koning. Er zijn nog geen resultaten bekend uit de andere delen van het land. Koning Norodom ontbond in Juni 1952 het parlement, wier activiteit door par tijtwisten verlamd was. Op 23 Januari ji 1. gaf de koning een proclamatie uit, waarin hü aankondigde, dat er een referendum zou worden gehouden ter i vervulling van de belofte, dat hij bij de ontbinding van het parlement had afgelegd. Hij kondigde voorts in de proclamatie aan. dat 17 April a.s. alge mene verkiezingen zullen worden gehou den voor een nieuw parlement Alleen de mannen mochten bij het referendum stemmen. Hun werd ge vraagd: „Is de koninklijke missie tot tevredenheid der bevolking vervuld" Zij wierpen gekleurde biljetten in de stem bus wit voor „ja" en zwart voor „neen" Een groot deel der Cambodjanen ls analphabeet. In zijn proclamatie van de vorige maand noemde de koning als zijn Drestaties in de afgelopen drie jaar: onafhankelijkheid van Frankrijk, het feit. dat Cambodja volgens de wapen stilstandsovereenkomst van Genève niet verdeeld werd, het vertrek der Viet- minh-troepen en het grotere aanzien in het buitenland. Ontploffing op Katwijks vissersvaartuia in Ostenrfe Naar het Laatste Nieuws uit Ostende bericht, heeft zich aldaar Zondagmiddag aan boord van het Nederlandse vissers vaartuig „De Ster" uit Katwijk een ern stige ontploffing voorgedaan. De 20- jarige Jan Klinkenberg, die zich op dat ogenblik in het vooronder bevond, werd op slag gedood terwijl grote schade werd aangericht Het ongeluk wordt toege schreven aan het exploderen van een houder butaangas. Het stoffelijk over schot van de jonge visser, die die dag juist zyn verjaardag vierde, werd door de stedelijke rode-kruisdienst naar het doden huisje overgebracht. De rijks wacht heeft een onderzoek ingesteld naar de juiste toedracht Van het onge- vnl.- - Analphabetisme in India is nog ontstellend groot Van de 360 millioen inwoners van In dia kunnen er zestig millioen of onge veer zestien procent lezen en schrijven, aldus blijkt uit de cijfers van een in 1951 gehouden volksstemming. Van deze zestig millioen bereikten on geveer 900.000 het peil van het middel baar onderwijs, terwijl ongveer 400.000 een middelbare school geheel doorliepen. In West-India is 76 procent van de bevolking analphabeet. In het Noorden ls dit percentage ongeveer negentig. In 1951 behaalden 284 000 mannen en ongeveer 37.000 vrouwen graden of di plomas op het gebied van kunsten en wetenschappen. Malenkof's verklaring Malenkof, aldus de verklaring, wees ff op. dat de wijzigingen in de land- touwbelastingen vooral te danken zijn geweest aan öe herstelmaatregelen van de partij. De invloed van die hervorm in een op het nationaal economisch her stel, aldus Malenkof, is duidelijk aan de dag gekomen en het hoofdbestuur van de Partij, heeft nu een veelomvattend programma opgesteld, waarin het beoogt de landbouwverldezen te niet te doen. Malenkof vestigde er in de verklaring ook de nadruk op. dat uitbreiding van de rare industrie van het grootste belang is voor de economische ontwikkeling van de Sovjet-Unie. In de verklaring heette het verder, dat ongetwijfeld hysterische lieden in het Westen zioh te buiten zullen gaan aan beledigende gissingen naar aanleiding van het aftreden, maar dat de commu nisten er goed aan zouden doen, derge lijke gissingen te negeren. Malenkof beloofde, aldus de verkla ring. zijn plicht te zullen doen op de post, die men hem zou toevertrouwen. Malenkof luisterde onbewogen toen Wakof de verklaring voorlas De Op perste Sovjet ging na de opzienbarende bijeenkomst tot vanmiddag uiteen. Het was nog niet bekend of na heropening van de "zitting Molotof zijn rede over de buitenlandse politiek zou houden dan wel de naam van Malenkof's opvolger bekend zou worden gemaakt. Het is mogelijk, dat Kroetsjef met diens func tie belast wordt. Grote schoonmaak in Venetië. Ver scheidene beroemde kanalen van deze Italiaanse stad zijn aan beide zijden afgedamd waarna men het water wegpompte. Daardoor heeft men gelegenheid, de bodem van de kanalen eens grondig te reinigen en herstellingen aan de kanaalwanden te verrichten. •Telefonisch van onze Parijse dag met zijn nieuwe ploeg voor de As- correspondent) semblee hoopt te kunnen verschijnen. Vandaag zal de conservatief Antoine Intussen, is het wel zeker, dat de „na- Pinay, die Zondag door president Coty t|onale eenheid, zie Pinay Zondag nog werd aangewezen om een nieuwe Franse voor ogen zweefde, onder de huidige regering te vormen, met zijn officieel omstandigheden geen schijn van kans overleg met de verschillende partijen zal ^nnnen maken. De Socialisten, die beginnen. Gisteren heeft hij zich meer zelf bU herhalmg weigerden aan de re- met poltieke terreinverkenningen bezig gering-Mendes-Prance deel te nemen, gehouden, waarvan de resultaten voor zul en onder geen enkel beding plaats de premler-in-hce overizens niet geheel willen nemen in een kabinet, dat door ontmoedigend zouden zijn een rechtse politicus wordt bestuurd. De •s-Avonds deelde de heer Pinay de katholieke MRP (van Bidault) maakt journalisten namelijk mede dat hij Vrü- eveneens een nogal aarzelende indruk. Ook hier is men beducht, nu er weer verschillende verkiezingen in uitzicht komen, me' het rech'se blok vereenzel vigd te worden, terwijl het officiële MRP programma eerder vooruitstrevende ge luiden doet horen, Maar vermoedelijk laat men zien hier. op aandringen vooral van Bidault. toch nog wel paaien wan neer Pinay hun maar de nodige vette portefeuilles voor ogen houdt! Onder de Gaullisten heeft nog nie mand zich uitgesproken In deze kringen heerst nog altijd een stil verwijt aan het adres van Pinay. die men verantwoorde lijk stelt voor de grote scheuringen in de Gaullistische gelederen uit de jaren 1952 en 1953 Wat de radicalen betreftdie zijn nog te druk doende met het helen van de wonden, welke het duel tussen Mendès- France en Rene Mayer bij hen geslagen heeft, om zich nu direct al op de voor grond te dringen. Maar de oude figuren van het vroegere regime zullen ook hier wel tijdig hun draai weten te nemen. Een der moeilijkheden, die Pinay van daag te wachten staat, betreft vooral de voorziening van de portefeuille van Bui tenlandse Zaken. René Mayer meent recht op die post te hebben, omdat hij door zijn geslaagde aanslag op zijn par tijgenoot Mendês-France tenslotte de nodige zetels heeft bevrijd! Op E'lgar Faure hoopt Pinay een beroep te kun nen doen voor het ministerie van Finan ciën dat hü ook in de regering-Laniel beheerde. Maar Faure zal, zo wordt wel gemeend, één lijn met zijn vriend Mcn- dès-France willen trekken. Bij de Katholieken worden Robert Schuman en Pflimlln naar voren ge schoven. Aangezien Schuman moeilijk met een mindere post dan die van bui tenlandse Zaken genoegen zal kunnen nemen tekenen zich hier dus al de no dige tegenstellingen met de radicaal René Mayer af. In elk geval zal het wel de bedoeling zijn. dat de nieuwe regering een zoge naamde Europese signatuur zal dragen. Er moet zelfs al sprake van zijn geweest het verworpen EDG-project weer op te rakelen! Overigens weet men nu wel wat dat Europese etiquet voor Frankrijk te beduiden heeft. Reeds nu valt te voorzien dat. indien Pinay mocht slagen, het resultaat van zün pogingen zal worden een kabinet van routiniers, waarin de te weinig posi tieve krachten elkander zullen neutrali seren. De prüs voor de in stand houding van zo'n coalitiekabinet is eveneens be kend. die prüs heet: het „immobilisme." de volstrekte passieve dadenloosheid uit gerechtvaardigde vrees, dat door de min ste beweging de zaak weer uiteen komt te vallen. De Australische premier Menzies zal de volgende maand in Washington besprekingen voeren over de vorming van een speciale strijdmacht, die zal moeten optreden tegen mogelijke Communistische uitbarstingen in Zuid-Oost- Azië. Menzies wordt op 13 Maart in de Amerikaanse hoofdstad verwacht. Hij zal dan een week lang op hoog niveau spreken over politiek-militaire en econo- \/f 1 It- c otnn i.AAc on jio'l If Id mische plannen voor Azië. De Ver. Staten, Groot-Brittannië, Australië en Nieuw- iUaiCUlvOIS SlGl J- dl Zeeland zijn reeds enige weken bezig met plannen voor een gemeenschappe lijke strijdmacht. Zij zouden o.m. inhouden: modernisering van de Britse lucht- bases bij Singapore, zodat daar in geval van nood niet alleen vliegtuigen van het Gemenebest, maar ook Amerikaanse toestellen zullen kunnen landen. Er zou reeds overeenstemming bereikt zijn over de bijdrage van de landen van het Gemenebest. Evenals de Ver. Staten, hoopt ook Engeland, aldus verklaarde Sir Anthony Eden gisteren in het Lagerhuis, dat de ontruiming van de Tatsjen-eilanden de vrede in het Formosa-gebied zal bespoedigen. Nu er achter de schermen door de Britse diplomatie naar een oplossing wordt gezocht voor het probleem- Formosa, is het begrijpelijk aldus onze correspondent in Londen dat Eden, toen hij gisteren over het onderwerp ondervraagd werd, weinig kon loslaten. Even begrijpelijk is het dat de oppositie hem onder druk zetta in verband met de positie van Quemoy en Matsoe. Zelden heeft de Labour- fractie een zo gesloten front gevormd als inzake Formosa. Na Attlee's verkla ringen dienaangaande, is het alsof de door het Duitse vraagstuk gesplitste partij thans eindelijk kan herademen. Tot in 1941 vrijwel onbekend in buitenland Tot 1941. toen hü benoemd werd tot candidaat van de opperste Sovjet, was de naam van Malenkof In het buiten land vrijwel onbekend. Maar hij toonde zich een invloedrijk spreker en een felle criticus, waar het laksheden en zelfge noegzaamheden in de regering gold. Gedurende de 2e wereldoorlog was hü «n van Stalins belangrijkste medewer kers „achter de schermen". Hü organi seerde de productie van vliegtuigen en hnks. teneinde de achterstand op Duits land in te halen. Als Stalin's secretaris leerde hü alle geheimen van de com munistische partij kennen. Ten tijde van de bolsjewistische revo lutie streed hü als jongeling aan de züde Jer revolutionairen. In 1920 trad hy toe •ot de communistische partü en in 1925 ,frd hü lid van het centrale partü comité. Vüf jaar later werd hü benoemd „organiserend secretaris" van de Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele verspreid optredende buien, maar ook opklaringen. Krachtige, mo- (feUJk harde Westelijke wind. Iets kou- lor. (Opgemaakt te 10 uur). 9 FEBRUARI Zon op: 8.10 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 21.11 uur; onder: 3.36 uur. Hoogwater te Katwük te 4.51 en 17.02 uur (Springtü). Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Moskouse afdeling en in 1946 werd hij lid van het politieke bureau. In 1949. op de 32ste verjaardag van de October-revolutie sprak Malenkof de Jaarlykse politieke verklaring van de communistische partü uit en hü maakte gewag van de vooruitgang op het gebied van de atoomenergie in de Sovjet-Unie. In 1952 werd hü gekozen tot rappor teur van het 19e Sovjet-Russische com munistische party-congres, een functie die tot toen uitsluitend door Stalin per- soonlük werd vervuld. In Westelüke kringen legde men dit reeds uit als een duldelyke "aanwijzing voor zyn mogelüke opvolging van Stalin. Hy werd gekozen tot lid van de commissie voor de reorga nisatie van het communistische partü- program en tot vol lid van het presidium van de communistische partü en van het secretariaat. Malenkof kleedt zich bijna altüd in de partü-uniform, zoals Stalin dat inder tijd deed: een uniformjas die tot de hals gesloten is. Deze gezette staats man is bekend om zün gereserveerd heid en koelheid. Hü werd in Orenburg, een stad aan de Wolga, geboren. Op zün 50e verjaardag (Januari 1352) kreeg hü de orde van Lenin. Na de dood van Stalin in Maart 1953 nam hij als lid van een driemanschap het stuur in handen, doch nog geen twee jaar later geeft hü thans de hoogste post prys Koninklijk Paar bij opening E 55 Contact met Nehroe Onze correspondent in Londen tele foneerde ons hedenochtend over het La gerhuisdebat nog: Inderdaad, de hele koers, welke En geland en de andere leden van het Britse Gemenebest volgen, is alle bü Eden gaf'de stellige verzekering, dat *et c°nHictbet^kken partijen tot In de Britse regering alles doet wat in haar j scrukkelykheid bewegen, vermogen ligt om een wapenstilstand te 1 De ontruiming van Tatsjen be- verkrygen. Over Quemoy wilde hy thans schouwt Eden terecht als een eerste echter niets zeggen. Vorige week gaf J stap naar de vrede Eden reeds duidelyk genoeg te kennen.1 - Eden staat nog steeds op 't standpunt, Agressie aangemoedigd" klaagt Tsjang Kai-sjek „De Verenigde Naties hebben door de uitnodiging aan de Com munistische Chinezen om deel te nemen aan de besprekingen in de Veiligheidsraad over een staking van de vyandelükheden in het ge bied rondom Formosa in feite tot agressie aangemoedigd", aldus ver klaarde maarschalk Tsjang Kai- sjek vandaag. Hü deed deze aanval op de V.N. aan het einde van een verslag aan regeringsautoriteiten en militaire leiders over de militaire toestand. „Voortdurend overleg Eden werd o.m. gevraagd of hü niet de hoop wilde uitspreken, dat de Ver. Staten Engeland zouden raadplegen, voordat zü tot enigerlei definitieve actie inzake Quemoy en Matsoe zouden over gaan. Eden antwoordde ontwijkend, dat alle regeringen voortdurend overleg met elkaar plegen. De zaak van de vrede zou er niet door worden gediend, in dien hü er nog meer over zou zeggen, aldus Eden. Toen Eden het Lagerhuis vroeg om te vertrouwen, dat de regering alles deed wat in haar macht lag om de vüande- lüklheden te doen staken, werd er van de oppositiebanken luid .nee nee" ge roepen. Van Labourzijde werd nog opgemerkt, dat het van het grootste belang zou zijn indien de Verenigde Staten zouden be kend maken, dat het niet in hun be doeling zou liggen Quemoy en Matsoe onder hun vleugels te houden. De eer ste stap naar neutralisering zou ont ruiming door de nationalisten van deze eilanden evenals van Tatsjen dienen te zün. Op een soortgelijke later gestelde vraag liet Eden echter doorschemeren, dat de Britse regering het hiermede wel eens was. maar dat de Ver. Staten een ander standpunt innamen. Doch er moest volgens Eden ges'reefd worden naar een oplossing, die alle partüen kon bevredigen. De Britse regering betreurt ten zeerste, dat Peking de uitnodiging van de Vei ligheidsraad had afgewezen en vooral de manier waarop dat was gebeurd. Eden werkt thans in h<n nauwste over leg met de rest van het Britse Gemene best en kondigde aan. dat hij een on derhoud heeft gehad met de Sovjet-Rus sische zaakgelastigde in Londen en dat Molotof had geconfereerd met de Britse ambassadeur In Moskou. O Slot op Pag. 2 Wachter vergat boom te sluiten Gisteravond om tien over halfacht ls op een bewaakte spoorwegovergang in Den Dolder een ongeluk gebeurd, dat aan ds F. J. Dieleman. predikant der Gereformeerde Gemeenten In Nederland te Yerseke. het leven heeft gekost. Toen de trein van 19.34 uit Amersfoort naar Utrecht de overweg naderde, verzuimde de overwegwachter door nog niet opgehelderde oorzaak, de bomen te sluiten. Ds Dieleman. die in een personenauto de overweg uit de richting Zeist naderde, reed de overweg op en werd door de op volle snelheid rijdende king op de eilanden Quemoy - - ten volle erkent. Hetgeen echter nog i Rebeuren, de wederzijdse militaire actie Het treinverkeer ondervond slechts niet betekent, dat zy met geweld door i enFworden gestaakt. Nehroe, met vertraging. Ter plaatee van de Communisten zouden moeten worden na^""'werKt. vooral wc- het ongeluk liggen nameiük drie paren Ingepalmd. "lis naast elkaar Het verkeer kon Het bestuur van de „E 55" heeft oe- Re vraag welke gisteren in het La- tand pos ka noorden daardoor worden onderhouden via een richt ontvangen, dat zowel H.M. de gerhuis gesteld werd. waarom Tatsjen d^t een wajHrnstlistand Pas kan worden vnn de gebniikoll)ke sp0ren en via het Koningin als" Prins Bernhard aanwezig wel wordt ontruimd en niet Quemoy en a's .er. e®"1 'f*"11 spoor, dat doorgaans bulten gebruik is. IBUwTTMn b«1 d» eoenine an deze Matsoe. welke Tslanz al« base* voor «Pö*ers met ""«"den geslagen. Dc nalati?e overwrgwachter is op national en..- H. t. de aanvalbn s:- Het is een gunstig teken dat de Ame- staande voet van zün post ontheven: de formeerde Gemeenten In ons 'and Koningin heeft het voornemen te ken- j zigt. wilde Eden met beantwoorden. Hy rikaanse ambassadeur in Londen, die Zeister politie stelt een onderzoek in tevens lid van her Curatorium" n J tip gedurende het weekeinde op Nehroe s Ds F. J Dieleman werd in 1913 ge-Theologische School van deze eèmeen- l!Mfi r*ündldnaf hll Ha Oo.a I r.n formeerde Gemeenten in Nederland. In datzelfde jaar. op 7 September, deed hü intrede in Borssele, waar hy na een verblüf van ongeveer twee laren ver trok. Op 15 April 1951 deed hy zün in trede in Yerseke. Ds Dieleman was een van de 19 dienstdoende predikanten van de Gere- heeft het voc nen gegeven de tentoonstelling officieel I zei wel, dat hy zich tegenover de Ver- te openen. enigde Staten, wat deze eilanden be- I verzoek met de Indiase premier confe- 1 boren en in 1948 candidaat bü de Gere- I ten te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1