LEIDSCH DAGBLAD Jl i'T -k Botte weigering van Rood-China naar veiligheidsraad te komen „Nieuwe hoon voor Ver. Naties"; „Bittere en vijandige woorden" -t: J Regering-PMF op sterven na doodjï René Mayer sprak doodvonnis uit, dat vannacht wordt voltrokken Sovjet-Rusland trekt 12 proeent meer uit voor de defensie WEERBERICHT Tatsj en-garnizoen zal zich „tot elke prijs" verdedigen 93ste Jaargang VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 No. 28441 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Rood-China heeft gisteren bekendgemaakt geen vertegenwoordiger te lunnen sturen voor het bijwonen van de besprekingen over de kwestie-Formosa inde Veiligheidsraad. Peking was hiertoe uitgenodigd door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Hammerskjöld. Communistisch China is overigens wel bereid een vertegenwoordiger te sturen om aanwezig te zijn bij de bespreking in de Veiligheidsraad van de Russische resolutie waarin de Verenigde Staten: „agressor tegen China" wor den genoemd, maar dan nog alleen wanneer „de vertegenwoordiger van de kliek van Tsjang Kai-sjek uit de Veiligheidsraad is verdreven", In diplomatieke kringen in Washington werd de afwijzing gezien als „een iware, en misschien wel fatale, slag voor pogingen om Communistisch China inde Veiligheidsraad te betrekken bij besprekingen over de kwestie Formosa". De diplomaten toonden zich teleurgesteld over de „uiterst negatieve en propa gandistische aard van het Chinese antwoord op een beleefde uitnodiging". Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de weigering een „nieuwe hoon voor de Verenigde Naties". Ook de meeste premiers van het Britse Gemenebest, die thans in Londen bijeen zijn, toonden zich zeer teleurgesteld over de afwijzing. De Chinese eis tot verwijdering van Tsjang „doet de deur dicht", aldus de mening van sommigen. Zo'n antwoord niet verwacht In het Chinese antwoord wordt o.m. gezegd: „De regering van de Chinese volksrepubliek werkt aanhoudend aan het verminderen van de spanning in het Verre Oosten en voor het beveiligen van de internationale vrede. De spanning ln het gebied van Taiwan (Formosa) is veroorzaakt door de bezetting van Tai wan door de Verenigde Staten en Amerikaanse inmenging in China's interne aangelegenheden. Alle onverval ste Internationale pogingen om aan de spanning, die door de Verenigde Staten in dit gebied en in andere gebieden van het Verre Oosten is veroorzaakt, een einde te maken of deze spanning te verminderen, zullen door de Chinese volksrepubliek worden gesteund". De gedelegeerden van de Ver. Naties In New York, die optimistisch waren geweest ten opzichte van de kansen dat Tsjoe En-lai de uitnodiging zou aan vaarden, waren geschokt door de bittere en vijandige woorden van Tsjoe. Ook in New York Is men van mening dat als gevolg van de eisen van Com munistisch China voor een verwijdering van Nationalistisch China uit de Vei ligheidsraad en het brandmerken van de Ver. Staten als agressor de huidige pogingen om door middel van optreden Spoormannen moeten schade betalen Oost-Duitse spoorwegarbeiders zul. len financieel aansprakelijk zijn voor alle schade aan het rollend materieel van de Oost-Duitse spoor wegen. aldus heeft Erwin Kramer, de Oost-Duitse minister voor de Spoorwegen, bekend gemaakt. Hij Mi, dat schade aan wagons en loco motieven de voornaamste verliezen opleveren voor het bedrijf en hij klaagde er over. dat de treinen in Oost-Duitsland niet op tijd rijden. Rijke oliebron in Italië De Gulf Eastern Oil Company, een dochtermaatschappij van de Gulf Oil, heeft bekendgemaakt, dat in Italië de eerste grote oliebron is gevonden, nadat aan het onderzoekingswerk reeds een «drag van 5 milMoen dollar was be deed. De president van de Gulf Eastern Company deelde mede, dat de productie jiog niet is begonnen, doch dat uit voor- loplge proeven is gebleken, dat een aan vankelijke productie van 320.000 liter Pwdag mag worden verwacht. Verder wordt verwacht, dat de pro ductie van de nieuwe bron, die van alle andere Italiaanse bronnen tezamen zal overtreffen. De olieproductie zal geschieden op een gebied van 10.000 ha te Cigno, op onge veer 25 kilometer van de kust der Adri- atische zee. van de Veiligheidsraad cot een staking der vijandelijkheden te komen, zo goed als tot falen zijn gedoemd. De Westelijke gedelegeerden hadden zich er al op voorbereid, dat de regering in Peking bezwaar zou maken alleen te spreken over de motie van Nieuw- Zeeland en een gelijktijdige behandeling zou eisen van de Russische besehuldi ging van agressie aan het adres van de Verenigde Staten. Men had gedacht die moeilijkheid wel te kunnen oplossen. Weinigen hadden echter de botte wei gering verwacht die vandaag uit Peking werd ontvangen. Indonesisch plan levert geen resultaat op Londense waarnemers zijn van mening, dat het initiatief van de Indonesische ambassadeur in Londen professor Soe- pomo, om een oplossing te vinden voor de Formosaanse crisis, slechts weinig succes heeft opgeleverd. Het initiatief, had ten doel tot het formuleren van een gemeenschappelijk standpunt door de z.g. „Colombo-landen" met betrekking tot dit vraagstuk te komen. Bikker als Duitser erkend UITLEVERING NU ONMOGELIJK? Naar thans bekend is geworden heeft de rechtbank in Celle op 16 De cember de in Nederland als Neder lands oorlogsmisdadiger veroordeelde Herbertus Bikker tot Duitser ver klaard, waardoor de door Nederland gevraagde uitwijzing van Bikker on mogelijk zou zijn geworden. Bikker is een van de op Kerstmis 1952 uit Breda ontsnapte veroordeelden die zich nog in handen van de Duitse ju stitie bevinden. Hij is voorlopig in ver zekerde bewaring gebleven, daar de vraag wordt onderzocht of hij zich voor zijn daden voor een Duitse rechtbank zal hebben te verantwoorden. Dezelfde beslissing heeft de rechtbank in Keulen indertijd genomen ten aan zien van Antoine Touseul. doch het schijnt inmiddels vast te staan dat het tegen deze niet tot een Duitse strafver volging zal komen. Veeleer wordt ver wacht, dat Touseul spoedig op vilje voe ten zal komen. Hj] zou dan de eerste der Bredase vluchtelingen zijn die als vrij burger der Bondsrepubliek zou rondlo pen. Beiden zijn door de Duitse gerech ten op grond van verordeningen uit de tijd van het Nazi-regiem als Duitsers erkend. -1-1 /t., 1 1 Ti 1 .«v 'ifc -üftiü (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president Mendés-France heeft gisteravond laat naar aan leiding van de Noord-Afrika-debatten in de Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie gesteld, waarover komende nacht te twaalf uur zal worden gestemd. De positie van zijn Kabinet is er gisteren zeker niet sterker op geworden. Zo lang de premier, die al zo veel wonderen verrichtte, bü de replieken echter nog niet zelf voor de tweede maal is opgetreden, is het misschien voorbarig te zeggen dat de teerling al geworpen zou zijn. Maar wel zal er heel wat zuurstof nodig zijn om de levensgeesten van deze regering nog op te wekken. Het is gistermiddag Mayer geweest, die in een rede, die als een beschuldi ging geklonken heeft, maar verdei- wei nig of geen nieuws bevatte, het dood vonnis over de regering heeft uitgespro ken. En dit doodvonnis werd ui tg?-pro- Of kan premier nog een wonder bewerkstelligen? Wanneer de regering Mendès-France door de houding van het parlement nu de indruk maakt op sterven na dood te zijn, dan kan de premier daarvoor zijn partijgenoot René Mayer, oud-minister president, aansprakelijk stellen. In hel Nieuwediep te Den Helder \is gisterochtend het patrouillevaar tuig Haddaovergedragen aan de Ned. Marine. Het is het vierde schip an een serie van vijf. te Den Helder France om zijn woordje te zeggen enj 0,, Rijkswerf voor Amerikaanse even te voren zat men hem ln een ge- geboUwd. De Hadda ZOl in Vlissingen worden gestationneerd en naast patrouillediensten in de Zeeuwse wateren ook worden inge schakeld ten behoeve van de vis- serij-inspéetie. De Hadda tijdens het hijsen van de Nederlandse drie kleur. even te voren zag men hem in een ge> heel verlaten zittingszaal zijn verdedi ging op schrift stellen. Het was direct ie merken, dat ook de premier er zich van bewust was dat hij met de rug tegen de muur stond, dat hij klem was gezet. Ezelstrap Stijging van 100 tot 112 milliard roebel De defensie-uitgaven van de Sovjet- Unie zullen in het komende jaar groter zjjn dan in 1954 Zij belopen op de begro ting voor 1955 bijna 20 procent van het totaal bedrag. Deze vergroting der defen sie-uitgaven volgt op de Sovjet- Russi sche waarschuwingen aan het Westen, dat de voorgenomen bewapening van West-Duitsland zal stuiten op verster king van de krachten in het Sovjet- Russische blok. De inkomsten voor 1955 worden ge raamd op 589 milliard de uitgaven op 562 milliard roebel, een overschot van 26 milliard dus. (verleden jaar was er I een overschot van 9 milliard roebel). De minister van Financiën Sveref heeft verklaard, dat de Russische eco nomie alleen met succes zou kunnen worden ontwikkeld „op basis van de vor deringen van de zware industrie". Vele industriële ondernemingen hebben, vol gens de minister, hun plannen voor de productie van goederen, waar geen grote vraag naar is „meer dan vervuld" terwijl zij faalden in het bereiken van de gestel- De defensie-uitgaven zullen worden de doelen voor de productie van goede- verhoogd va. ,00 nd.hord r.rbe, ,05, oh tot 112 milliard in het komende jaar, een 0ver het werk van de regeringsinstellin- verhoglng van 12 procent (volgens de gen, die, zoals lijj zei, „vele tekortkomin- officiele koers van de roebel komt 112 KeP" hadden. Deze instellingen hebben, I volgens de minister, een teveel aan per- milliard roebel overeen met 100 milliard i soneel, er is teveel bureaucratie en pa- gulden). pierwerk en te weinig practisch werk. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen later weer ^nemende bewolking en tijdelijk regen. t°t krachtige wind tussen West Stuur Welnig veianderlng in tempe- Opgemaakt te 10 uur.) 5 FEBRUARI op: 8.18 uur; onder: 17.36 uur. «aan op: 15.57 uur; onder: 7.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.47 cn '107 uur Mt nummer bestaat nlt 10 pagina's René Mayer ken, zonder zelfs de pleidooien van de beschuldigde maar af te wachten. Gefcien de invloed die Mayer op een tamelijk groot deel van het rechtse cen trum heeft, moet men wel vrezen dat dit vonnis komende nacht inderdaad ook zal worden uitgevoerd. René Mayer, de Romeinse kop op de brede schouders, heeft Mendès-France, die notabene zijn partijgenoot is gis teren toegesproken met een felheid en een onredelijkheid en een vooringeno menheid, zoals die alleen tussen Franse politieke tegenstanders gebruikelijk is. Geen middel liet hij ongebruikt om stemming tegen de regenng te maken. Zo las hij een lange Ujst van slachtof fers van de teneur voor. waarmede hij de indruk scheen te willen wekken alsof Mendés-France al die mensen eigen handig van het leven had beroofd! Ter wijl het aantal aanslagen sedert Men dès-France, zoals de premier zelfs later opmerkte, juist sterk was afcenomen. PMF zou in Tunesië en Algerije het ver trek van alle Fransen voorbereiden, zo liet Mayer weten, en in zijn besprekin gen met de Tunesische regering liet hij zich om de tuin leiden door Bourguiba. In dit verband citeerde Mayer onder meer de uitlatingen van de Tunesische leider in een interview, dat hij de Reisredac- teur van dit blad en ons vorige maand had toegestaan Met de rug tegen de muur Nog een stapje verder en Mendès- France zou, zo insinueerde René Mayer, aan de Noord-Afrikaanse communisten gaan vragen of Frankrijk nog even aan de overzijde van de Middellandse Zee zou mogen blijven. Aan dit beleid, zo was de allerminst verrassende conclusie van de radicale voorman, kan lk mijn vertrouwen onmogelijk langer geven. De felheid van Mayer werd met een nog zwaardere dosis agressiviteit beant woord. PMF merkte op dat de Noord- Afrikaanse problemen sedert zijn optre den als premier viermaal uitvoerig ter sprake waren gekomen. De laatste keer, in December j.l., had hij nog een meer derheid gekregen en ook René Mayer had hem toen zijn steun gegeven. Maar het moment voor de ezelstrap, zo riep Mendès-France uit, was toen blijkbaar nog niet aangebroken. Hij doelde na tuurlek op de Parijse accoorden en de Duitse herbewapening, waarvan de rech ter vleugel hem de verantwoordelijkheid had willen laten dragen. haar moties nogmaals bleek dat er in beginsel geen onoverkomenljjke tegen stellingen bestonden tussen haar ge zichtspunten en die van de regering. De hervorming van het. Noord-Afrikaanse beleid staat in dezelfde geest in beider programma's beschreven, zo merkte hij op. Niettemin maakte Mendès-France zich er geen enkele illustie over in welke zin de katholieken hun stem uit zullen brengen. Ze zouden, zo voorspelde hij, tegen stemmen. En ziehier hoe door de verachtelykste politiek, die door persoonlijke of binnen landse overwegingen wordt bepaald, een probleem van wereld omvattende bete kenis beslist dreigt te worden. Niet alleen de persoonlijke moed van Mendès-France heeft gisteren op ons nogmaals een diepe indruk gemaakt.. Ook door de waardigheid die hij trots zjjn hartstocht hoog hield, heeft hij zich wel heel sterk van zijn tegenstanders onderscheiden. Hij heeft niet om hun steun gebedeld. Zo hij vallen moet, dan zal dat met opgeheven hoofd geschieden. Maar over zijn val kan helaas niet veel twijfel meer bestaan. Irak zet door Het iraakse kabinet heeft gisteren met algemene stemmen bepaald, dat onver wijld moet worden overgegaan tot het sluiten van een verdrag tussen Irak en Turkije, zulks „ter bescherming van onze bedreigde Noordelijke grens". De minis terraad is van oordeel dat het voorgeno men verdrag een waarborg zal zijn voor de veiligheid van het gehele Midden- Oosten, en dat het vrede en orde in dit belangrijke gebied zal verzekeren. Irak laat zich dus blijkbaar niet weer houden door het dreigement van Egypte, dat dit land de Arabische Liga zal ver laten, als Irak de Arabische solidariteit verbreekt door het sluiten van het de fensieverdrag met Turkije. Het Westen verwerpt de Russische beschuldiging Op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken in Moskou zijn Don derdagmiddag door koeriers van de Franse, Britse, Italiaanse, Belgische, Nederlandse en Luxemburgse Am bassades Westelijke nota's overhandigd, waarin de beschuldigingen van de Sov jet-Unie wordt verworpen, dat de Parijse overeenkomsten, waarbij de West- Europese Unie wordt gevormd, in strijd zijn met het protocol van Geneve van 1925 (over bacteriologische en chemische oorlogvoering). Die beschuldiging was vervat in Russische nota's van 12 Janu ari. Quemoy en Matsoe zouden niet ontruimd worden Rode Chinezen bereiden zich voor op invasie Het garnizoen van de Tatsjen-eilan- den, ten getale van twintigduizend man. zal zfjn posities „tot elke prijs" verdedi gen, ongeacht berichten over evacuatie van deze eilanden. Dit verklaarde van daag een woordvoerder van het ministe rie van Defensie op Formosa. Kort te voren had maarschalk Tsjang Kai-sjek een spoed bijeen komst gehad met de hoogste leiders van de Nationalistische regering. Volgens Robert Allen, commentator van de New York Post, heeft president Eisenhower inlichtingen ontvangen dat de Communistische Chinezen van plan zijn tassen 15 en 18 Februari hun grote aanval in te zetten op de Nationalisti sche Tatsjen-eilanden. De commentator voegde hieraan toe dat zich achter het scherm van „diplomatiek gemanoeuvreer een grimmige wedloop in tijd" afspeelt tussen het tijdschema voor een Commu nistische invasie en een overeenkomst tot het staken van het vuren. De Communisten, zo zei hij, zijn van plan ln Juli of Augustus een aanval te doen op de Matsoe-eilanden en in Octo ber of November op Quemoy, het groot ste en sterkste Nationalistische eiland buiten Formosa. Volgens Robert Allen zijn deze inlich- nog tingen verkregen van militairen, die bij aanvallen op de Tatsjen-eilanden zijn en Waterstaat opende gisteren del hoe soepel dit indrukwekkende bedrijfsauto-RAl te Amsterdam. Na I stuurwiel draait. In de regeringsbanken had Mendès- I gevangen genomen en uit „kringen in France samen met zijn twee verantwoor- China zelf". delijke ministers Mitterrand en Fouchet, De ontruiming van de Tatsjen-eilan- dle gisterer ook nog aan het woord ls den kan binnen 48 uur beginnen, aldus geweest., zwijgend doch in de grootste j wordt van betrouwbare zijde in Taipeh spanning toegeluisterd. i vernomen. Dit is bekend geworden, na- Na een onderbreking van deze séance dat president Tsjang Kai-sjek en de zou het de beurt zijn van Mendès-1 Amerikaanse ambassadeur te Taipeh, Van dezelfde zijde werd dat voor het begin van de ontruiming een overeenkomst tussen Nationalistisch China en de Ver. Staten zal worden ge tekend. waarin ELsenhowers verklaring over dc „belendende gebieden van For mosa" zo zal worden uitgelegd, dat de eilanden Quemoy en Matsoe niet wor den ontruimd. Tegenover Quemoy hebben de Com munistische Chinezen in de provincie Foekien 200 000 man samengetrokken. De verplaatsingen van Communistische troepen in Foekien zijn na de val van Jikjangsjan toegenomen De troepen worden vanwege de Nationalistische luchtaanvallen, altijd 's nachts ver plaatst. Nationalistische en Communistische Chinezen op naburige eilanden houden elke dag, via krachtige luidsprekers, een woordenstrijd. Tot nu toe hebben de Nationalisten ongeveer vijf duizend agenten naar het Chinese vasteland gezonden. Zware Nationalistische bommenwer pers hebben het door de Communisten veroverde eiland Jikjangsjan heden, Vrijdagochtend, opnieuw aangevallen, waarbij twee schepen der Communisten vermoedelijk tot zinken zijn gebracht terwijl twee andere werden beschadigd. Communistische jager hebben ver geefs gepoogd de nationalistische bom menwerpers. die door de vijandelijke luchtdoelartillerie krachtig onder vuur werden genomen, te onderscheppen. Het 45 000 ton metende Amerikaanse vliegdekschlp ..Midway" heeft zich aan sloten bij de Zevende Vloot, die ln de wateren van Formosa dienst doet, aldus te Hongkong ontvangen berich ten. De „Midway" heeft 137 straalvlieg tuigen aan boord. I

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1