Nieuw instrumentarium voor het Leids Politie Muziek Gezelschap Beschaafd klinkende uitvoering van welgekozen programma 3 FEBRUARI kRAffl£R^RöD6R Schooldammen om LD-bekers Hervormde Ulo- en kleuterschool in omgeving Burggravenlaan Medio September opening? 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 2 Februari 1955 No. 28439 Grootse jubileumviering De lieren Tennissen, Vermeer en Plekkringa Leden van Verdienste Groots van opzet was gisteravond het door een uitgebreide schare van autoriteiten en aanhangers bijgewoonde Jubileumconcert van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap in de feestelijk versierde Stadsgehoorzaal. Dit gezelschap staat sinds 1950 onder leiding van de muzikale en actieve dirigent, de heer D. Anderson en het zag in de laatste jaren zijn reputatie van uitnemend fanfarecorps in sterke mate groeien. Van dit verheugend feit kregen wij ditmaal weer een overtuigende en wèlklinkende bevestiging. Groots was deze avond in de eerste plaats voor onze politiemannen, aan wie bij monde van de heer J. G. J. Verhey van Wijk, zulks in de plaats van de helaas door ziekte verhinderde voorzitter van het „Comité uit de Leidse burgerij" mr dr W. Hugenholtz, een nieuw en kostbaar instrumentarium werd aangeboden. Dit initiatief van de heer Hugenholtz was, ofschoon er vraag tekens op het programma stonden, wel voor niemand meer een verrassing, maar in feite werd de aanbieding er tóch een, gezien de buitengewoon harte lijke wijze, waarop zij geschiedde. Nadat de voorzitter van het L.P.M.G adjudant Teunissen zijn welkomstwoord tot de talrijke autoriteiten, o.w. wet houder Van Schaik de burgemeester was verhinderd de ere-voorzitter Commissaris R. J. Meyer, vele hoofden van dienst, afgevaardigden van 3 Oc- toberverenlglng en Vereniging Koning innedag. van studenten- en zusterver enigingen, had gesproken, betrad de heer Verhey van Wijk. het podium en gaf een overzicht van het tot stand ko men van het Comité, daarbij zijn spijt er over uitdrukkend, dat mr dr Hugen holtz. wie hij een spoedig herstel toe wenste, niet aanwezig kon zijn. Bekende woorden variërend, ontsluierde hij on der het ..De trouw der burgerij, heeft wat door de tand des tijds gesloopt, in betere staat hersteld" het kostelijk „ge heim", onder overhandiging van een sopraan-saxophoon, een geschenk van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Leiden. Eén voor één namen ver volgens de muzikanten hun nieuwe in strument, waarvan de enorme B-bas voor de heer Gijs van Delft wel de meeste belangstelling trok, in ontvangst. Voorzitter Teunissen was kennelijk ten zeerste onder de Indruk van dit vorstelijke geschenk, toen hij woorden van diepe dank sprak. Het was dan ook een schitterend gezicht al deze fonkel nieuwe instrumenten op het toneel te zien en hoe zu klonken zou daarna blij ken: ook d&t was fonkelend! Uit erkentelijkheid voor zijn presta ties ontving vêrvolgens de directeur, de heer Anderson, een prachtige gramo- foon met versterker en de leider der tambours de heer Monteba een foto toestel met toebehoren. De heren Vermeer en Plekkerlnga, beiden meer dan 30 jaren getrouwe le den van het corps, werden vereerd met het Lidmaatschap van Verdienste, ver gezeld van een klein present Hun echt genoten werd een fraai bloemstuk aan geboden. Commissaris R. J. Meyer, de ere-voor zitter van het Gezelschap, gewaagde hierop van trots en dankbaarheid ver vuld te zijn. Gedurende zijn 43-jarige politieloopbaan, waarvan 27 jaar te Lelden, heeft hij twee voorzitters van het L.P.M.G. gekend, n l. de heren Dragt en Teunissen. De laatste is 29 jaar be stuurslid, waarvan 25 jaar penningmees ter. Daarom hebben de leden, buiten zijn medeweten om, besloten om ook hem tot Lid van Verdienste te benoe men. Onder hartelijke bewoordingen tpeldde de heer Meyer het ereteken hier van op de borst van de heer Teunissen, waarvoor deze op geestige wijze zijn dank betuigde. Het bovenstaande geett slechts een «ummier overzicht van al hetgeen zich op het podium afspeelde, vöör het LP. °M. zich aan de muzikale vertolking van een welgekozen program ging wij den. Doch het moge voldoende zijn om jan te tonen, dat men zich in een recht '«stelijke stemming bevond! Gecpend werd met het staande aan horen van het Wilhelmus. Reeds toen jon men met de prachtige, sonore en beschaafde klank van het nieuwe ln- Jmimentarium kennis maken, een klank, me bij langduriger ..inblazen" der in- Jhnmenten ongetwijfeld nog aan kwa- Ltelt zal winnen. Plechtig klonk hierop het Andante De heer D. Anderson, dirigent van het Leidsch Politie Muziek gezelschap was gisteravond in volle actie! (Foto L D./Van Vliet.) Religioso. een compositie van de heer J. C. Anderson, vader van de dirigent, aanwie zijn zoon in de muziek zo veel te danken heeft. Dit werd gespeeld ter nagedachtenis van de oud-dirigent en Ere-lid, de heer M. Bolderdük en het Lid van Verdienste, de heer A. Stoeke, waarop korte tijd stilte werd betracht. Speciaal de onvergetelijke figuur van wijlen de heer Bolderdijk zal toen aan menig geestesoog voorbij gegaan zijn. Hierop volgde wederom een compo sitie van de heer J. C. Anderson, n.l. een stralende en uitsekend opgebouwde feestouverture, met het „Dankt, dankt nu allen God" in een welgekozen bewer king als imposante climax. Edvard Grieg's Sigurd Jorsalfer". naar het drama van Bjórnson en een met de muziekprijs 1950 van de gemeen te Amsterdam bekroonde nieuwe com positie van de N.C.R.V.-organist Mein- dert Boekei, vormden de bekroning. Het is uitermate verheugend dat onze Ne derlandse componisten tegenwoordig meer en meer composities schrijven voor harmonie- en fanfarecorpsen, zodat men. naar wij hopen, in de toekomst, geheel met het systeem van „arrange menten" kan gaan breken Met Meinrlert Boekel's „Introductie. Elegie en Capric cio" wordt een voorbeeld gegeven, hoe uitmuntend zulk een compositie, gehou den in gematigd-moderne toon, klinken khn, vooral als zij met zóveel inzicht wordt gerealiseerd, als dit onder Ander sons leiding het geval was. Het zeker niet gemakkelijke werk ligt binnen het bevattingsvermogen, zowel van de mu zikanten als de toehoorders, er wordt niet te hoog gegrepen, terwijl het toch alle kwaliteiten bezit van een voorname compositie, waarbij aan de muzikanten de gelegenheid geboden wordt, zich in melodisch, rhythmisch en colorlstisch opzicht te onderscheiden. Ook aan het slagwerk is een belangrijke rol toebe deeld. Fijnzinnig genuanceerd klonk de sombere Elegie, meeslepend, gediscipli neerd en acuraat het Capriccio Een uitstekend staal van het kunnen der po litiemannen. wier groei deze avond on omstotelijk bleek. Plaatsruimte ont breekt ons op hun uitmuntende presta tie nader in te gaan: een volgend maal zal hiertoe wel weer eens een kans ge boden worden. De „Manoeuvre-mars" van P. A Stenz en de nieuwe mars „Diciplin" van Lin- debro-Mol, beiden met vaart en élan vertolkt ook de tambours waren hier in volle actie! vormden een opgewekt besluit. Met zulke krachten en met zulke fraaie instrumenten kan de diri gent werken! Wfj zijn er dan ook van overtuigd, dat het L.P.M.G. in de toekomst nog vele lauweren gaat oogsten. De presta ties stonden op een niveau, dat deze verwachting volkomen doet wettigen: bravo! Bravo speciaal voor Anderson, die zijn gezelschap in snel tempo omhoog stuwt! Tot besluit een Cabaretprogramma, dat de vele aanwezigen op de beste wijze heeft bezig gehouden. Volop amusement, dat past op een feestavond als deze! Dat velen nog tot diep in de nacht een hulde gebracht hebben aan Terpsi chore. onder de levendige muziek van The Rhythm Boys onder leiding van Nico Musee, spreekt van zelf Voor het L.PM.G. een jubileumavond, die klonk als een klok, zowel letterlijk als figuurlijk I UIT DE STAATSCOURANT Bij beschikking van de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse bij de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Leiden F. R. Bohtlingk, thans assistent. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 Februari 1955 be noemd tot wetenschappelijk hoofdambte naar A bij de theoretische natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht dr N. G. van Kampen, thans wetenschap pelijk hoofdambtenaar aan de Rijks universiteit te Leiden. De staatssecretaris van OK. en W. heeft dr A. C. de Jong alhier als ver tegenwoordiger van de Raad van leraren bij het voorbereidend hoger en middel baar onderwijs benoemd tot lid ener commissie, die tot taak zal hebben advies uit te brengen over maatregelen, nodig in verband met de uitbreiding van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, vooral met het oog op de behoeften aan leraren bij deze tak van onderwijs. Het LEIDSCH DAGBLAD kan niemand missen. Geen dag. Niet alleen cm het nieuws, maar ook om de ADVERTENTIES (lngez. Med.-Adv.) met de lijne zacht ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal Chemie de heer H. E. Humme (Leiden) candidaat-sexamen A wis- en natuur kunde de heer F. J. du Chatenier (Den Haag), candidaatsexamen F wis- en na tuurkunde de heer R. N. W. Mooyman (Den Haag), candidaatsexamen K wis- en natuurkunde de heer H. J. de Jongh (Den Haag). (Ingez. Med.-Adv.) OPENEN WIJ ONS FILIAAL TE LEIDEN NOORDEINDE 21 TELEFOON 25403 VOOR DE VERKOOP VAN RIV KOGELLAGERS PIRELLI V-SNAREN SNAARSCHIJVEN STEFA OLIEKEERRINGEN EN GEREEDSCHAP KONINKLIJKE IJZERWAREN- EN GEREEDSCHAPHANDEl NV TEILINGERSTRAAT 80 - TEL 82924 (5 LIJNEN) - ROTTERDAM C Bij Cathêrïne Gris in „Bijdorp" Froukjc Giltay cn Röntgen werkten mee Te midden van pianoconcerten aan de lopende band betekent een clave- cimbelvoordracht in Huize Bijdorp te Oegstgee«t een bijzondere afwisse ling. Een gitaar roept beelden op uit be paalde landen, uit een bepaald ver leden. Evenzo doet het cembaal en daarop berust het charmerende van z'n timbres. Catherine Gris bezit voor dit Pleyel instrument een uitgesproken talent. Sterk is haar speelwüs. feilloos van techniek. Haar opvatting Is voornaam, getuigend van onmiskenbare Intelli gentie. structureel inzicht, pittige ar ticulatie. Het clavecimbel wint het van de piano door de drievoudige registratie- sterkte. in de aftekening der stemvoe ring. De vraag hield ons echter bezig of Catherine Gris met te veelvuldig ge bruik maakt van het luitregister Al thans bij Bach. en we hadden een exclusief Bach-program. De toon van dit register is kort en droog. Organisten huldigen veelal het principe bij Baen de eenmaal gekozen registratie in kleur met meer te wijzigen, om het werk des te zuiverder voor zichzelf te laten spreken. Wij neigen er toe. dit beginsel op het cembaal over te dragen. Catherine Gris speelde de Preludia en Fugae in D en in d uit het „Wohltem- perierte Klavier" de 2de Engelse Suite in a en het Italiaans concert Zij zal in Suite en Concert wel het meest hebben geboeid. De Suite bevat, na een meer acade mische Prelude, een schat van melo dieuze bekoringen. Een Allemande en Gisteren werd In de cantine der Hol]. Constr. Werkplaats de 2e ronde van het schooldamtournooi om de Leidsch Dagblad-bekers gespeeld. Dat alle par tijen binnen een half uur beslist wa ren. komt niét, omdat de Huismannen -in-spé er geen zin in hadden, want de strjjd werd weer met veel enthousias me gestreden. Bij de Middelbare Scholen zorgde ULO Pasteurstr. n voor een verrassing, want 1955: topjaar scholenbouw LEIDSCHE SPAARBANK In de maand Januari 1955 werd DU je Leidsche Spaarbank ingelegd '1.073.989.69 en terugbetaald f766 316.34. "et aantal nieuwe boekjès bedroeg 423 (n het aantal afbetaalde boekjes 162 Op 5.628 rekeningen van deelnemers Mn de Afhaaldlenst werd f. 101.126 - beschreven. Er werden 630 busjes ter lediging aan- teboden met een gezamenlijke inhoud Mn f. n.841 31. Het tegoed der 34.859 Inleggers bedroeg Mn het einde der maand f. 22.592.699.38, Hoewel het tekort aan scholen in Leiden nog groot is, zal de achterstand dit jaar aanzienlijk worden ingelopen. 1955 wordt een topjaar in de scholen bouw! Terwijl de nieuwe openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan vermoedelijk in de tweede helft van deze maand zal worden geopend en thans ook goede voortgang wordt gemaakt met de bouw van de Dr Van Voorthuysen- school aan het verlengde van de Marnixstraat, zal nu binnenkort ook een aan vang worden gemaakt met de bouw van dt vier z.g. aula-scholen naar een ontwerp van architect D. L. Landman. Twee van deze scholen (een openbare en een christelijke lagere school) zijn geprojecteerd aan de Boshuizerkade, één een christelijke Ulo-school aan de Asserstraat, terwijl deze vierde school (R.K.) zal verrijzen aan de Du Rieustraat. Voorts zal ook spoedig worden begon nen met de bouw van een Hervormde Kleuterschool op de hoek van de Asser straat en de Van Vollenhovenkade, eveneens naar een ontwerp van de heer -andmar. Tenslotte zijn ook de plannen voor de bouw van een gymnastiek lokaal voor de Leidse Houtschool in een vergevorderd stadium. wlng het uitzicht belemmeren, zodat Jn grote mate van licht en lucht kan worden geprofiteerd. Door de zg vleu- gelbouw wordt bereikt, dat het speel terrein. dat een oppervlakte krUgt van 1750 vierkante meter. practHch geheel vrij van de wind komt te liggen. De lapaciteit van de rchool is bere kend op plm. 250 kinderen Nu de besprekingen over de bouw va.i de school nagenoeg zijn voltooid, rekent het bestuur er op. dat men zeer binnen kort met de bouw kan beginnen Een voordeel in de verwezenlijking van deze plannen is gelegen in het feit, dat zowel deze school als de In het verlengde van de school te bouwen bijzond.m< Ulo-school In handen van eén archi tect ts Indien de weersomstandigheden gun stig blijven, zal volgende week voor deze Uloschool de eerste paal de grond In- Een maquette van de te bouwen kleuterschool. Het hoge gebouw op de achtergrond is de eveneens te bouwen bijzondere Ulo-school. Ge heel links de bestaande (Finse) bij zondere lagere school; daarnaast hel gemeentelijk gymnastiekgebouw. De Hervormde kleuterschool zal. evenals de bijzondere Ulo-school aan de Asserstraat, worden gebouwd In opdracht van de Vei voor Chr. Onderwijs alhier De school, welke een vleugel aan de Van Vollenhovenkade en de Asserstraat krggt wordt onderverdeeld in 3 werk en twee speellokalen Achter hoofd ingang, welke aan de zijde van de Asserstraat is geprojecteerd, komt an kamer voor het hoofd der school. Uiter aard is ook gedacht aan een ruimte van de garderobe en de centrale ver warming en een bergplaats voor leer- en speelmlddelen In ieder lokaal zal °en klnderaanrecht worden geplaatst, terwlil voor de meisjes ruimte wordt eereser- veerd voor een keukenwerkhoekje De voor deze school gereserveerde ruimte is schooltechnisch gezien ideaal gelegen. In de omgeving van de te bouwen school zal geen enkele bebou» laatste kwam slechts met zes man, zodat de nederlaag geflatteerd is. BU de Lagere Scholen heerst grote spanning. In afd. I boekte Aalmarkt I een 200 overwinning op de voor het eerst meespelende Os en Paardenlaan. De Aalmarkt staat echter slecht in de afgebroken partij tegen de Leidse Hout II (voorlopige uitslag 9—0). zodat de Leidse Houtschool waarschijnlijk op de bovenste plaats zal eindigen en daardoor in de finale komen, m afd. II wonnen de Hoogl. Kerkgr. en de Potgieterlaan we derom met flinke cijfers, zodat het vol gende week wel zal spannen tussen deze twee Hoewel de overwinningen van de Potgieterlaan iets groter waren dan die van haar rivaal geven we toch de beker houders de beste kans op de finaleplaats. In afd. in hebben de Leidse Hout I en de Aalmarkt II belde een 155 over winning weten te behalen op de Montes sorischool Rijnsb. Singel, zodat we be nieuwd zijn wie aan het langste ïind zal trekken. Hier volgen de uitslagen der twee eer ste ronden; Groep A (Middelbare Scholen): In- strumentmakersschool IInstr. II 173; ULO Noordeinde I—ULO Noordeinde II 17—3 ULO Pasteurstr. I—ULO Pasteur str. II 9—11: ULO Hoogl. Kerkgr.—ULO Pasteurstr. II 9—11; ULO Pasteurstr. I— Instr. I 3—17; Instr. II—ULO Noord- einde n 17—3. Groep B (Lagere Scholen): Afd. I: Aalmarkt ILeidse Hout II voorl. 99; Aalmarkt I—Os en Paardenlaan 200. Afd. n: Hoogl. Kerkgr Langebrug B 146 PotgieterlaanMontessorl. Rijnsb. Singel II 18—2; Hoogl. KerkgT.—Mont. Rijnsb. Singel II17—3; Langebrug—Pot gieterlaan 416. Afd. n: Mont. Rijnsb. Singel I—Aal markt II 5—15; Mont. Rijnsb. Singel I— Leidse Hout I 5—15. Dinsdag as. om 19 uur wordt het tour- nool voortgezet in de Cantine der H C.W.. die door de directie welwillend ter beschikking van de organisatoren is gesteld. Courante voeren naar een Sarabande, die we iets breder en dieper tastend hadden gewild. Bach doubleerde deze Sarabande met een hoofs versierde va- ïlatie. die als een borduurwerk werd naar de smaak des tilds. De beide Bour- rées troffen door de gepunteerde mo tieven en het fascinerend hoog-virtuoos volhouden van het pikant-rhythmisoh patroon. De tintelende vreugde van ranke profilering wist de speelster ook te geven aan de spitse Glgue. waarin het karakter van Engelse volksdans door enige agogiek markanter had kun nen ziin. Het technisch zware Italiaanse Con cert kent leder. De ons geschonken ver tolking was waarlijk subliem! Aan dit concert werkten Froukje Gil tay en Joaohim Röntgen als duo mee, onbegeleid ln een sonate in e voor*twee violen van Friedemann Bach en. met het cembaal als continuo, in de Sonate in C voor twee violen van Johann Se bastian. Zij zijn beiden violisten vrij van technische smetten rn rafflments- zucht. maar die elk een anders geaard» toon ontwikkelen. Röntgen kenmerkt zich door directer toon met groter door dringingskracht. Hil trekt de lijnen scherp. Froukje Giltav heeft een fluwe lige. donkerder, gevoeliger en Inniger nuancerende toon. zeer natuurlijk van expressie. Hun samenspel liet geen wensen, zo wel ln de mooie trio-sonate als in het werk van Friedemann. Deze Bach-zoon toont het contrapunt van geen vreemde te hebben geërfd, maar armer te zijn in het hanteren der melodische ge gevens. In de begeleiding van Catherine Gris lag fijnzinnige besoheidenheid. V. Lezers schrijven Recht voor de Zuid-Molukken De propaganda-commissie ln Lelden, bestaande uit vertegenwoordigers van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" en het Veteranen Legioen Nederland, brengt het volgende onder de aandacht Het Nederlandse volk weet steeds daar te helpen, waar hulp geboden ls. En hulp is geboden, momenteel zeer drin gend zelfs. Het Volk der Zuid-Molukken, een zelfstandige staat, hetgeen meer malen werd bevestigd door de Neder landse rechter, voert een verbeten strijd voor zUn onafhankelijkheid tegen een overmachtige indringer. Dit volk der Zuid-Molukken strijdt reeds meerdere jaren en blijft stand houden, ja. zal zelfs de overwinning behalen. Het heeft het Reoht aan zijn zijde. Hier te lande bevinden zich diverse leidende figuren van de Republiek der Zuid-Molukken. Deze personen doen zeer veel moeite om het Westen en de gehele wereld te doordringen van het feit. dat hier de rechten van de mens met voeten worden getreden. Zij vragen begrip voor hun rechtvaardige zaak. Voor dit doel ls zeer veel geld nodig. Binnenkort zullen U nadere berichten bereiken, waar U Uw bijdrage, hoe klein overigens ook, kunt storten Mocht U. geachte lezers. Uw instem ming reeds thans willen betuigen met het doel van deze propaganda-commis sie. n.l.: het onder Uw aandacht bren gen van de situatie in de Zuid-Molukken en het verkrijgen van Recht voor de Republiek der Zuid-Molukken. dan kunt U zich hiervoor schriftelijk opge ven bij: H. J. Lamers. Hoge Rijndijk 30, Leiden; J. Trlppenzee. Damlaan 2. Lei den. Namens de -ommissle: De Voorzitter. J. TRIPPENZEE. (Ingez. Med.-Adv.) I Egyptische kunst in Grieks-Romeinse lijd gaan. Zo mogelijk zal kort daarop ook de eerste paal voor de kleuterschool geslagen worden. Als streefdatum van de opening voor beide scholen houdt het bestuur medio September aan. Het ligt in de bedoeling, dat de .hans aan het Plantsoen gevestigde kleuter school (hoofd mej. Smlti haar intrek in de nieuwe kleuterschool zal nemen. De dan in de Plantsoenschool vrij komende ruimte <vier lokalen» zal wor den benut om uitbreiding te geven aan de eveneens door de Ver. voor Chr. Onderwijs geëxploiteerde Ds De Wolff- school. Zodra beide scholen in gebruik zijn genomen, kan men in deze omgeving, waar reeds thans een Hervormde lagere (Finsei school is gevestigd met recht spreken van een Hervormde school centrum, terwijl nog plaats Is gereser veerd voor de bouw van een Hervormde Vredeskerk. Gisteren verloor een 7-jarige scho lier. wonende in de Spleghclstraat. in de gymnastiekzaal van de Chr. school aan de Hoge Morsweg, toen hij op een bank was geklommen zijn evenwicht, tenge volge waarvan hil een schedelbasisfrac- tuur opliep. De EHD heeft de Jongen naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Direct levensgevaar ls niet aanwezig. Over „De Egyptische Kunst in de Grieks-Romeinse ttid" hield dr W. D. van Wijngaarden gisteravond de eerste der aangekondigde voorjaarslezingen in het Rijksmuseum van Oudheden. De verovering van Egypte door Alexander de Groote in 332 vóór Chr. heeft dit land. aldus spreker, geopend voor de Griekse beschaving. De nieuwe hoofdstad Alexandriè werd een centrum van Griekse wetenschap en kunst. Het zag er aanvankelijk naar uit. dat deze politieke verovering gepaard zou gaan met een culturele en artistieke verove ring. deze had echter niet plaats, dank zij de verstandige politiek der Ptole- maelsche heersers die uit de wereld- monarchie van Alexander de Groote Egypte als hun aandeel hadden gekre gen. Deze Ptolemaeén beschouwden zich als opvolgers der oude Pharao's en be vorderden behalve de Griekse ook de inheemse kunst. Daarin werden zij krachtig gesteund door de Clerus, die eveneens waakte voor het handhaven der Egyptische tradities, ook op het ge bied van de kunst. Later traden de Romeinse keizers in de voetstappen der Ptolemaeën. Zo zien wij, aldus dr Van Wijngaar den naast dc Hellenistische kunst, die ln Egypte tot bloei komt. de zuiver Egyptische still voortleven. Toch liet de Griekse kunst zich steeds meer gelden; men bespeurt bij allerlei werken van deze periode elementen, die aan deze niet Inheemse kunst zijn ontleend. Het resultaat daarvan was een gemengde Grieks-Egyptische stijl, een soort syn cretisme op het gebied van de kunst, waarbij elementen uit belde werelden naast elkaar op hetzelfde monument voorkomen. De monumenten van bouw en beeldhouwkunst reliëf- en schilder kunst tonen ons telkens, hoe de Egyp tische kunst deze vreemde invloed van bulten heeft weten te verwerken. Deze syncretistische kunst kan als een laatste opflikkering van de Egyp tische kunst beschouwd worden, die zelf geen vitaliteit meer bezat. Zii had nie» meer de kracht zich op den duur te hond haven tegenover de zo geheel anders geaarde Griekse kunst. In de ontmoe ting van de afstervende oud-Egyptische kunst met de levenskrachtige Griekse kunst ging de eerste ln de eerste eeuwen na Chr. langzaam maar zeker te gronde. Op het laatst alleen nog maar verbon den aan de oude nationale godsdienst, verdween zij geheel toen het Christen dom zijn zegevierende Intocht In Egypte hield. Haar einde kwam. toen Justlnla- nus ln de zesde eeuw na Chr. de tem pel van Phllae haar laatste bolwerk, voor de heidense Tsis-cultus sloot. Hoe weinig opwekkend deze syncre tistische kunst ook ls. aldus spreker, ver dient zU echter geenszins de verwaar* lozing, die haax meestal ten deel valt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3