PMF gaat een nieuwe krachtproef in het parlement tegemoet Eisenhower schipperde behendig door de moeilijkheden heen Belgische schoolstrijd dreigt opnieuw te ontbranden Voorzitter West-Duitse Bondsdag voortaan deftig in jacquet Volgende week Noord-Afrika-debatten De oppositie loert op de ondergang van Mendès-France LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 29 JANUARI (Van onze correspondent te Parijs) Dinsdag en Woensdag a.s. gaat het Franse parlement zich weer eens bezig houden het de verschillende kanten der verschillende Noord-Afrikaanse proble men. Met Marokko, Algerije en Tunesië. En het beloven belangrijke debatten te worden. Al dagenlang heeft het inter pellatie-aanvragen geregend. Belangrijk niet alleen van wege de verreikende be tekenis. welke aan deze kwesties voor Frankrijk en voor het gehele Wes ten! mag worden toegekend en die 0„-^ ^oieroriacteur de laatste maanden SOUSTELLE bij herhaling heeft belicht, maar belang rijk ook omdat de oppositie er helemaal geen geheim van heeft gemaakt premier Mendès-France op deze gladde vloer nu eindelijk beentje te willen lichten!PMF moet hangen! En uit de Noord-Afri kaanse problemen valt, zo menen zij, een deugdelijk en sterk touw te knopen. PMF moet verdwijnen om te voorko men dat hij ernst zal kunnen gaan ma ken met zijn economisch hervormings plan. Want daardoor worden al te veel en al te grote belangen bedreigd! Dat de verdwijning van deze regering voor de relaties tussen Frankrijk en Noord- Afrika tevens funeste gevolgen zal kun nen hebben, zoals alle waarnemers tot in den treure toe verzekerden, is een over weging waarbij zijn opposanten klaar blijkelijk niet zo lang stil wensen te staan. In hun hart zijn ze het voor het merendeel trouwens allerminst eens met deze politiek van de premier, die nu eindelijk een begin wil maken met de in lossing van de beloften, die zijn voor gangers en huidige tegenstanders! al jaren geleden hebben afgekondigd. Ze leven nog in een nauwelijks verlichte koloniale atmosfeer. Ze verkeren in de mening, dat Frankrijk zijn missie in Noord-Afrika hoe dan ook volbrengen moet. desnoods met geweld en tegen de verlangens van de eigen bevolking in. Frankrijks glorieus verleden wettigt voor hen de aanspraken op de defini tieve eerste plaats. Van de gebeurtenis sen in Indo-China, waar jarenlang met dezelfde (gevoelens) argumenten werd geschermd, hebben deze lieden helaas nog weinig of helemaal niets geleerd. Mendès-France is er echter de man niet naar om zijn hoofd vrijwillig in de strop te steken, die zo zorgvuldig voor hem werd op gehangen. Hij zal, zoals dat heet, zijn huid duur verkopen, zonder zijn verantwoordelijkheden uit de weg te gaan. Aan een vertrouwenskwestie zal hij daarom wel moeilijk kunnen ontko men. Mlet lege handen verschijnt hij ove rigens ook weer niet voor de Nationale Vergadering. Wanneer de besprekingen met de Tunesiërs over de interne auto nomie tot een enigszins bevredigend einde zijn gebracht, dan kan hij ten minste op positieve resultaten wijzen, waarop geen zijner voorgangers zich tot dusverre nog beroepen kon. Vandaar dat de premier de leiding van deze confe rentie de laatste week weer in eigen handen heeft genomen. Doel niet bereikt Een andere poging om de Kamer, en in het bijzonder de rechtse oppositie, iets goedgunstiger te stemmen, is de totaal onverwachte benoeming geweest van de Gaullistische voorman Jacques Sovs- telle tot gouverneur-generaal van Alge rije. Naar de reacties te oordelen heeft de premier in dat opzicht zijn doel ech ter zeker niet bereikt. Soustelle is een der trouwste paladijnen van generaal De Gaulle, die het met deze benoeming dan ook zeker wel eens zal zijn, maar dat heeft de rechtervleugel van de Gaullis tische partij en vele onafhankelijken en zelfs radicalen er niet toe verleid hun wantrouwen in de persoon van Soustelle op te geven. Soustelle wenst zichzelf als „man van links" beschouwd te zien en in zijn sociale opvattingen staat hij in derdaad, evenals PMIF, dicht bij de So cialisten Hij behoort tot de meest intel ligente woordvoerders van de jonge par lementaire generatie en ook in zijn ge- Het Westen overtreft Sovjet-blok Een groep Amerikaanse economische deskundigen heeft een rapport aan het Congres uitgebracht, waarin wordt ge zegd, dat, de Ver. Staten en hun Weste lijke bondgenoten in geval van een oor log „uiteindelijk een overweldigend gro tere economische kracht zouden kun nen mobiliseren dan de Sovjet-Unie". Volgens het rapport is de tegenwoordi ge economische capaciteit van West- Europa, de Ver. Staten en Canada, ge meten naar absolute grootte, verschei denheid en soepelheid, aanzienlijk om vangrijker dan de gezamenlijke kracht van het Sovjet-blok. De productie-factoren in de Ver. Sta len en in de Sovjet-Unie doen sterk vermoeden, dat het absolute verschil in grootte van de beide economieën in de komende twintig jaren groter zal wor den. Het rapport voegt hieraan echter toe, dat meerderheid in economische kracht geen politieke en militaire vei ligheid verzekert. Een onzekere factor is volgens het rapport de atoomenergie. Als een van beiden er in zou slagen deze tegen be trekkelijk lage kosten te maken, zou dit het evenwicht tussen de beide gebieden snel kunnen veranderen. dragingen heeft hij altijd een zekere overeenkomst met Mendès-France ge toond, ofschoon hun inzichten In de bui tenlandse politiek niet altijd stroken. Soustelle heeft bijvoorbeeld tegen de ac- coorden van Parijs gestemd. Hij is ver der stellig geen portefeuille-jager, en na dat hij direct na de oorlog in de kabi netten van De Gaulle verschillende voorname posten had bekleed, heeft hü alle aanbiedingen, ook van Mendès- France, om minister te worden stelsel matig afgeslagen. Van huis uit ethno- loog, schijnt zijn benoeming ook te bete kenen dat Parijs het Noord-Ankaanse probleem en Algerije in het bijzon der nu eens van een heel andere kant wenst aan re pakken. De emancipatie dier Noord-Afrikaanse volkeren zal Soustelle in het raam willen plaatsen van de sociale en psychologische verhou- digen daar te lande en van de andere tegenstellingen tussen de Fransen en de negen millioen Muzelmannen. Hij wil eerst begrijpen, aleer tot handelen over te gaan. Maar steeds dringt de vraag zich weer op: zal dit verpolitiekte parlement met al zijn directe kleine en grote belangen zich op kunnen werken tot dat wat hogere pn ruimere standpunt, waarop Mendès-France zich hier heeft willen plaatsen? Die vraag zal dezer dacen eeh beantwoording krijgen, een antwoord, dat om vele redenen met spanning mag worden verbeid. Frans minister wil duelleren met journalist Edgar Faure, de 47-jarige Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft een jonge Paryse journalist, Schreiber genaamd, tot een duel uitgedaagd. De 31-jarige Schreiber is hoofdredac teur van het Par ij se weekblad „Expres se". Faure acht zich ln zyn eer aange tast door een artikel van Schreiber over belasting op renpaarden. Schreiber heeft de uitdaging aangenomen. Volgens de „Aurore" heeft premier Mendès-France opdracht te bemiddelen tussen Faure en de hoofdredacteur van het weekblad ..Express", dat Mendès- France steunt. De directeur van het ka binet van de premier, Boris, tracht te arbitreren en het duel te verhinderen. Volgens de „Figaro" zou Faure willen aftreden als minister, indien het duel doorgaat. Dit zou in overeenstemming met detraditie zijn. Faure zou evenwel bereid zijn het, incident als gesloten te beschouwen, als Schreiber ln het open baar zjjn verontschuldigingen aanbiedt en het artikel intrekt. Maatregelen van Roosseno TEGEN NATIONALE IMPORTEURS De Indonesische minister van Econo mische Zaken, prof. Roosseno, heeft aangekondigd een nieuwe selectie toe te zullen passen op de importeurs, waardoor hun aantal zal worden te ruggebracht van ruim 4000 tot 2000. De minister deelde mede, dat de stroeve gang van zaken toy de Invoer moet worden toegeschreven aan het feit, dat „het gros van de huidige na tionale importeurs of niet bonafide is, of gebleken is niet te zjjn opgewassen tegen zjjn taak". Minister Roosseno heeft inmiddels reeds zonder onderscheid des persoons de vergunningen van de textieigrossiers ingetrokken. Anderhalve maand geleden hebben deze grossiers de minister toe gezegd hun taak naar behoren te zullen uitvoeren, doch de chaos neemt nog steeds toe en er wordt duidelijk ge knoeid. De textiel komt niet bij de be volking, noch bij de bonafide detaillist. „Ik heb hen allemaal dus van hun taak ontslagen, maar zal deze niet over dragen aan de „big five" (de vijf gro te Nederlandse importfirma's)", zeide minister Roosseno. Eventjes scheren: 10,7 seconden Een kapper in Roermond (de heer Henri Passage) is er gister avond in geslaagd het record snel- scheren, dat sinds het najaar van 1954 met 11 sec. op naam stond van een collega in Heerlen (de 18-ja- rige Peter Heidens), te verbeteren met 0,3 seconde en dus te brengen op 10,7 sec. De Roermondse kapper heeft al tweemaal het record gehouden, n.l. op 25 Augustus 1954 met 25 sec. en op 24 September met 12 sec. Tijdens de training voor de re cordverbetering heeft de Roer mondse kapper gemiddeld 10,4 sec. nodig gehad om iemand te scheren. Tenminste drie redenen waarom zjjn politiek nu zó is geformuleerd Mao kan nog heel wat aanzien winnen (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Hoewel de Amerikaanse president uit drukkelijk heeft verklaard dat het hem slechts om het behoud van Formosa en de Pescadores te doen is, toch heeft hij opzettelijk de kans open gelaten, dat hij militaire actie zou kunnen ondernemen in die gebieden, waar hij vijandelijke voorbereidingen ontwaarde, die als een duidelijke inleiding tot een aanval op Tsjangs kerngebied konden worden be schouwd. En stellig niet voor niets noem de hy Quemoy „een van de natuurlijke toegangswegen tot Formosa" Zuiver militair bezien, is het niet erg duidelijk, waarom Amerika zou moeten ingrijpen voordat er waarlijk een invasie- vloot van wal gestoken is die op Formosa afstevent. Noch grote troepenconcen traties langs de kust, noch het verza- Hoog boven de straten van New York. die spelonken lijken tussen de wolkenkrabbers, moet een isolator aan een antenne gerepareerd wor den. Een kleinigheidje voor iemand. die geen hoogtevrees heeft, maar eerlijk gezegd zouden wij ons niet zo heel erg op ons gemak voelen, daar in die hoge regionen. Partijen beschuldigen elkaar van kwade trouw (Van onze Brusselse correspondent) Het ziet er naar uit, dat de school strijd in België opnieuw zal losbarsten, ondanks de belangrijke tegemoetkoming van de regering-Van Acker inzake de salarissen. Er z.ijn namelijk nog vele punten waarop de R.K. vakbonden en de CVP enerzijds, en de beide rege ringspartijen en de Socialistische vak bonden anderzijds grondig van mening verschillen, zodanig zelfs dat er over het hele land een campagne, optochten, vergaderingen, enz. zullen gaan losbre ken. De voornaamste punten van het conflict worden op het ogenblik druk besproken in de bij de schoolstrijd be trokken partijen, die elkander van kwade trouw beschuldigen. Zo wordt de premier Van Acker er van beschuldigd, dat hij op essentiële punten waarop hy een vergeiyk en een schoolvrede heeft laten doorschemeren, zijn woord heeft gebroken. Wel heeft hy daarna opnieuw toezeggingen ge daan, maar deze keer aan de meest ex treme vleugel van de Socialistische en Liberale partyen, die het R.Katholiek onderwys ln België zouden wensen te vernietigen. Kortom, Van Acker krygt een moel- lyke ttid, want de schoolkwestie ls in België steeds een passionele aangelegen heid. Het ontwerp van wet van de So cialistische minister van Onderwijs in zake de organisatie van het onderwys in België, is by de Tweede Kamer nog niet aanhangig gemaakt en ieder wacht op deze tekst om te weten tot waar de regering gaat in haar zogenaamde „dis criminatie-politiek" tegenover het vrfj katholiek onderwys. Tot zo lang ls de bewering dat Van Acker zyn woord brak natuuriyk een „politieke verklaring", welke met het bekende korreltje zout moet worden genomen. Volgens sommige kranten zullen de gemeenten worden verplicht ook de R,K. gemeenten ccn bepaald percen tage van hun onderwyzers te betrek ken uit de officiële kweekscholen voor onderwyzers. De schoolbestuurders van de gemeentelyke scholen zouden uit sluitend uit het officieel onderwys mo- gen komen. De regering zou anderzijds haar subsidies aan de R.K kweekscho len. het RK technisch en m!ddc'b"ar onderwys. ïrc'ken tot de brteling der salarissen van het personeel, terwijl de subsidies van het onderhoud der scho- len totaal zouden worden afgeschaft. melen van vele jonken, noch zelfs een aanval op Quemoy, maken de positie van Formosa militair bezien byzonder precair. Het is echter eenzijdig een boodschap aan het Congres alleen met militaire logica te analyseren. In de eerste plaats is dit een politiek document. En hoewel men zich een Amerikaanse politiek had kunnen voor stellen, die eens en vooral de kusteilan- den zou hebben afgeschreven en aldus, op lange termyn, het ontstaan van „twee China's" had voorbereid, er waren toch allerlei factoren die Eisenhower en de zijnen bewogen kunnen hebben een vagere formulering te kiezen en voorlo pig een tussenkoers te volgen. Die poli tieke factoren waren m.i. niet zo dwin gend dat men zeggen kan: Eisenhower moest wel een dergelyke boodschap aan het Congres sturen, maar men kan toch wel een aantal redenen bedenken waarom de Amerikaanse politiek voor lopig aldus is geformuleerd. Men hoopt op een staking der vyan- delykheden, teweeg gebracht door de Ver. Naties. Het is allerminst eenvoudig om daartoe te geraken, maar het dient geprobeerd te worden. Een staking van de stryd zou voor Communistisch China wat aantrekkelijker gemaakt kunnen worden indien het by aanvaarding alle kusteilanden zonder vechten cadeau kreeg. Vandaar dat het aan Eisenhower van belang kon sclhjnen een aantal eilanden als onderhande- hngspand in petto te houden. Het zal in elk geval tyd vergen voordat de Ver. Naties iets kunnen bereiken. Vandaar dat men verdere acties van Communis tisch China tegen de kusteilanden door dreigement wat probeert af te remmen. Compromis Behalve de internationale politiek, speelt ook de binnenlandse Amerikaanse politiek nog altijd zeer inee In deze kwestie. Mannen als admiraals Radford en Senator Know-land zouden het liefst enigerlei actie tegen Communistisch China ondernemen. Voor prijsgeven van gebied voelen zy allerminst en ten dele om de vrede met hen te bewaren kan de boodschap een compromis-karakter hebben gekregen. Tenslotte mocht men de intern- politieke situatie op Formosa zelf niet uit het oog verliezen. De ontruiming van de Tatsjen-eilanden is voor Tsjang en de zijnen hoezeer ook gewend aan evacueren! een bittere noodzaak. Zou men ook die eilanden moeten prysgeven die optimisten op Formosa nog altyd als uitgangspunten beschouwen voor de herovering van het vasteland, dan zou dat het moreel van Tsjangs onderdanen wel eens een ernstige knauw kunnen geven. En: daling van dit moreel en verovering van binnen uit door een vyfde colonne, is voorlopig Mao's beste kans op de iniyving van Formosa! Ziehier dan een drietal politieke facto ren (internationaal, Amerikaans en Formosaans) die althans tot op zekere hoogte het karakter van Eisenhowers boodschap kunnen verklaren. Het effect van die boodschap? Een zekere, tydelyke „bevriezing" van de situatie zou er het gevolg van kunnen zyn. De Communisten kunnen langzaam doorgaan met hun actie tegen de Tatsjen-eilanden. doch indien zy op dit moment Quemoy of Matsoe gin gen aanvallen, dan liepen zij althans het risico dat Amerika zich zo beledigd en getreiterd zou woelen, dat militaire actie niet zou uitbiyven. Maar dit sluit niet uit dat de Communisten, enige maanden na deze boodschap, verovering van deze eilanden met veel minder ge vaar kunnen riskeren. Mits zy dan maar duideiyk maken dat hun acties niet direct een gevaar voor Formosa inhouden. Er valt in dit gebied nog allerlei nieuw aanzien voor Mao te winnen en daarom lykt het niet waarschijnlijk dat hy zyn geraffineerde manoeuvres spoe dig zal staken. (Ingez. Med.-Adv.) Ideale weergave Super C 40 L met 8 buizen, 1 7 kringen 2 luidsprekers 5 drukknoppen Sierlijke houten kast Prijs 325.- NEDERLANDSCHE SIEMENS MAATSCHAPPIJ N.V. RIJNSTRAAT 21 -"i-GRAVENHAGE TEL72S810 SIEMENS A HALSKE AKTIE NG E S E ILSCH A FT B E R II N-S I EMENSSTAOT M 0 NCH E M Olievlek wordt aangestoken Het olietapyt van 50 km lang en 8 km breed, afkomstig van het Deense schip „Cerd M&rsk, dat zyn inhoud noodgedwongen heeft moeten spuien, zal door Deense vlammenwerpers worden aangestoken en op deze wijze worden opgeruimd. Zoals gisteren reeds werd medegedeeld, zyn duizenden zeevogels door dit olietapyt op het zeewater om het leven gekomen. De vlek dryft thans langzaam naar de kust van West- Jutland. Duitse smokkelbende berecht Een smokkelbende, die in 1952 via El- ten meer dan zeventigduizend kilo kof fie uit Nederland naar Duitsland heeft gebracht, 13 door de Dusseldorfse recht bank berecht. De bende zag twaalf keer kans met drie Britse militaire auto's ongehinderd een kostbare lading over de grens te brengen en daarby de West- duitse minister van Financiën 900.000 mark te onthouden! Zij had Britse auto's, uniformen en papleren kunnen krygen. daar een Engelse officier mede in h't complot was. De statenloze vroegere Roemeen Bru no Waldmann werd als lid der bende tot tien maanden gevangenisstraf ver- Lutherse bisschop tegen politiek in de kerk Ds Martin Haug, de Evangelisch-Lu- therse bisschop van Wiirttemberg, heeft een waarschuwing geuit tegen het mis bruik maken van de kerk voor politieke doeleinden. Bisschop Haug heeft daar mee ingegrepen in de felle stryd, die onder Protestantse kerkleiders in IVest- Duitsland gaande is over de Duitse bewapening. Een aanzienlyk aantal de zer kerkleiders vecht sedert geruime tyd verbeten tegen de herbewapening. Kort geleden organiseerde ds Haugln het Evangelische studiehuis in Bad Boll een samenkomst van voor- en tegen standers van de bewapening, doch hy Is er by die gelegenheid niet in geslaagd de standpunten der predikanten nader tot elkaar te brengen. Een aantal pre dikanten had zich onlangs met een pro test tegen de bewapening tot de Bonds dag gericht. Hun motleven daarby wa ren deels van religieuze aard en deels sproten zy voort uit de bezorgdheid, dat de Westelijke bewapening de verdeling van Duitsland zou bestendigen. De vrees daarvoor leeft bij een groot deel der Protestanten des te sterker, daar Oost- Dultsland in grote meerderheid Protes tants i6 en als bakermat van de Refor matie wordt beschouwd. De president van de Bondsdag, dr Gerstenmaler, die zelf een voorstander der bewapening ls, heeft er onlangs te gen gewaarschuwd de bezwaren der kerkleiders niet ernstig te nemen Ger- tenmaier geldt als een van de vooraan staande woordvoerders van het Evan gelische volksdeel. Bisschop Haug heeft thans op de lan- delyke kerkdag In Stuttgart de vraag opgeworpen of de anti-bewapenings actie van vooraanstaande kerkleiders niet het gevaar van politisering der kerk en van een misbruik van Gods Woord met zich brengt- De kerk mag, volgens Haug de vryheid der politieke meningsvorming in deze kwestie niet beperken. Daarom riep hy de-predikan ten op zich by dit politieke vraagstuk de nodige reserve op te leggen en de eigen verantwoording van iedere Evan gelische Christen ten volle te respecte ren. Het ls alleszins mogeiyk, aldu3 Haug, dat Christenen in deze politieke vraagstukken tot een verschillend oor deel komen. ISLAM-INFILTRANTEN OP DE MOLUKKEN? Uit verschillende gebieden van de Molukken zoals Toeal Tenga, Tengah Llang en Toelehoe, zyn berichten bin nengekomen over Infiltraties van groe pen. welke zich de Tentara Islam Indo nesia noemen (strydmacht van de Da- roe Islam), aldus wordt van Indonesi sche zyde uit Ambon gemeld. De Infil tranten omvatten ln totaal 36 personen, waaronder enige vrouwen. De politie heeft bereids een deel van hen gearres teerd. Naar verluidt leggen de Infiltran ten huisbezoeken of by de bevolking, waarby zy deze aanraden niet aan de komende algemene verkiezingen deel te nemen, zy zouden daarmee helpen de Republiek Indonesië tot een islamieti- sche staat te maken. Het is niet bekend, van waar de in filtranten kwamen. Heeft de Kamer niets anders om handen?, vragen velen (Van onze correspondent ln Bonn) Precies op de dag, waarop vroeger de verjaardag van de laatste Duitse keizer Wilhelm II werd gevierd, en op de dag, waarop tien jaar geleden de Russische troepen, die ln het Oosten al over de Duitse grens waren gekomen, Oost- Duitsland van het Westen hadden af gesneden. is in de Bondsdag (West- Duitse Tweede Kamer) een nieuw cere monieel gebruik ingevoerd. De voorzitter van de Bondsdag en de twee vice-voorzitters zyn van nu af aan verplicht steeds deftig in jacquet op de zittingen te verschynen. Tot dusverre konden zy. net als de overige leden, vrij wel onopgemerkt de zaal binnenkomen en hier of daar nog even een ongedwon gen praatje met deze of gene maken voordat zy op hun hoog verheven zetels plaats namen. Thans echter is hun binnenkomst een plechtige gebeurtenis geworden. Toen Donderdag na een gongslag duidelijk de woorden „der Prasident" uit de luidspre kers weerklonken moesten alle aanwezi gen zich van hun zitplaatsen verheffen en zo lang blyven staan totdat de voor zitter de zitting voor geopend had ver klaard. Dit gebeurde op de eerste zittingsdag zelfs tweemaal, want eerst werd er 's ochtends en toen nog eens 's middags vergaderd. Er zyn steeds wel honderden mensen en soms wel een duizend, die tydens een zitting in de zaal zyn en die van nu af aan telkens weer zullen moeten gaan staan by binnenkomst van voorzitter en vice-voorzitters. De Bondsdag zelf bestaat uit 509 leden en op de drie grote balcons, die voor de Nederlanders pleegden overval In Charleroi zyn in de nacht van Donderdag op Vrydag drie Nederlan ders aangehouden, die sedert Maan dagavond uit Eindhoven waren ver dwenen cn wier opsporing door de Nederlandse politie was verzocht. De Nederlanders hadden 's nachts by een politieagent in Charleroi geïnfor meerd naar het adres van een goedkope logiesgelegenheld. Daar hoefden ze toen niet langer meer naar te zoeken, want de politiemannen hadden juist hun signalement ontvangen, zodat de drie mannen meteen ln de kraag werden gepakt. By het verhoor bleek dat het drietal ln Antwerpen een taxichauffeur met een fles hadden geslagen, hem daarna had den beroofd en vervolgens met de taxi op de vlucht waren gegaan. Ze reden er mee naar Marchienne-au-Pont, lieten daar de taxi staan en gingen' naar Charleroi om daar de bloemetjes eens buiten te zetten. zy zyn naar Antwerpen gebracht en daar ter beschikking gesteld van de Justitie. Een hunner was uit de ouderiyke woning te Eindhoven verdwenen met medeneming van f. 600. oordeeld, en twee smokkelaars kregen voorwaarde.ijke straffen en hoge geld boeten De hoofdhiders van de bende beeft men evenwel niet kunnen grypen. Vermoed wordt dat zij naar België zyn uitgeweken. buitenlandse diplomaten, voorname be zoekers, het gewone publiek en de pers gereserveerd zyn, ls voor meer dan 650 personen plaats. Verder zyn er nog twee tribunes voor de leden der regering en hun naaste medewerkers en voor de le den van de Bondsraad (Eerste Kamen. Als motief voor het nieuwe ceremo nieel werd aangevoerd, dat daardoor meer nadruk gelegd wordt op de waar digheid van de Bondsdag. Er zijn welis waar veel Duitsers die het hier mee eens zyn, maar ik geloof dat het aantal van hen. die dit vertoon volkomen overbodig vindt, toch wel groter is. Zy menen, dat men op het ogenblik wel ernstiger zor gen aan het hoofd kan hebben en dat er belangrijker vraagstukken op te lossen zUn terwyl men niet mag vergeten dat West-Duitsland nog maar een „proviso- ruim" (een voorlopige staat) genoemd kan worden. „Congres der Nederlanden" VERENIGT NEDERLANDERS, BELGEN EN ZUID-AFRIKANEN (Speciale berichtgeving) Op 9, 10 en 11 Februari a.s. zal gelyk kort gemeld te Amsterdam een „Congres der Nederlanden" van Nederlandse, Vlaamse en Zuid-Afri kaanse studenten worden gehouden. Dit congres wordt georganiseerd door de „Eendrachtscommissle" uit de Nederlandse Studentenraad, in samen werking met de Vereniging van Vlaamse studenten. Aan het congres zullen deelnemen ongeveer 500 stu denten, te weten 250 k 300 Nederlan ders, ongeveer 200 Belgen en 50 Zuid- Afrikanen. Deze Zuid-Afrikanen stu deren allen In Nederland. t lssedert het congres der La». ^Men.' 19?9 gehouden, dat er geen he**** van Vlaamse studenten meer aan ons land is geweest, terwyi J?eze .''"ter-Nederlandse" ontmoet ng toch ten zeerste op prijs stel- lan' ^liVan c?n8res is 't benaderen p V0F elkaars situatie en de i^nH^*aar°P de studenten der drie lage landen hun student-zyn beleven. !F,daar.,enboven wil men een hech- nIhat-j^h er 2e tote'llgentia van ae sprekende landen op basis XP" de taalgemeenschap langs deze <^Fk,feUlgi;n' orSanlsatore4 w i ?e culturele samenwerking Nederiand, België en Zuid-Afrik» !^L,,,WenseVver laat- Wel-is-waar is hnniioHeine 5011331 een "'^wisseling van maar van studenten-uit wisseling op een wat ruimer schaal is van sprake- By het organiseren ,van dit congres heeft men op wat moei lijkheden gestuit van politieke aard om. dat ln het verleden de z.g, „Groot Na- te rh^in?\UideFenCOnereSS,?n een wat te chauvinistisch en zelfs extreem fascistisch karakter droegen IedlS politieke bybedoellng is dan' ook dit congres vreemd, zo verzekerden ons de organisatoren. iran^inilFe >St8at onder patronage en van dP Belgischo en Zuid-Afrikaanse ambassadeur als mede van de Rector Magniflci van de Universiteiten van Amsterdam de Vrye Universiteit en die te Gent.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5