en opvoeders moeten voor kind realiteit fatsoeneren of ingrijpen, doeh leiding geven Vijfhonderd padvinders (sters) in Stadsgehoorzaal in aetic Geen vliegende schotel, maar weer-ballon Konijnenshow in Oud Hortuszicht MÜNHARDT'S Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 29 Januari 1955 Tweede Blad No. 28439 Leidse Vereniging; voor Paedagogiek men de vraag stelt ..Heeft opvoeden zin?", de titel van de lezing die prof. )LT. Oldewelt uit Amsterdam gisteravond in ..Het Gulden Vlies" voor de Leiden van de Nederlandse Vereniging voor Paedagogiek hield dan dient »]dus prof. Oldewelt. zieh toch allereerst af te vragen wat eigenlijk onder din; wordt verstaan. Betekent het. dat we het kind helemaal moeten vrij- rolkomen z'n eigen gang laten gaan? Of moeten wc gaan fatsoeneren.' md en ook geen mens. aldus is een som van karaktertrekken, eén organisch geheel. Onze karak- ien zijn facetten aan een ondeel- tïieel. We kunnen niet op een be- facet afgaan en daaraan wat pro- te veranderen. Maar wat is ver te? Hoe kunnen we het kind door- Bet veranderen zegt Pestalozzi. id moet 't zelf gaan zien Wij moe it de weg wyzen, maar ruimte bie- d het groeiproces. Bij het land is arakter aanwezig, wel karakter- Dit is veel breder van mogelyk- dan wat er zich van realiseert, het ls niet onbeperkt breed. Een lal. echt tegen zyn aard in wordt id en gekneed wordt lui en in lf gekeerd. Het verzet zich met de tve tonen waarin de trek van voorkomt. Door fouten in de g wordt veel verminkt. VERANTWOORDELIJKHEID .Oldewelt besprak vervolgens uit- de opvoeding tot verantwoorde- In aanleg is dit by elk normaal kind aanwezig. Als dat niet die verantwoordelykheid ze- w" Het k»nd wil lid van een verbam ai 2 *t groeit aan op de medemens. "aar de realiteit daarvan. He. odig z'n hoofd te stoten by Zy zyn het centrale punt in ierleven. Zy ook geven het kind [rekte geborgenheid, die het no- I ft. Maar dit mag nooit levenslang *In die geborgenheid moet het de vinden als persoon zo uit te ank dat bet °°k de gebondenheid efde moet wel geborgenheid ge- doch eveneens de gelegenheid tot j rlfsUndig persoon uit te groeien. gentkind kent aan zyn ouders een zsl B I autoriteit toe. Het heeft behoefte. Geen opgelegde autori- êwogt ehter. Er behoort niet de verhou- te zyn van „tegenover" maar ge ga •erd' soldaat van 't regiment „bnmandant van het regiment Jo- Tlleni Friso, de luit-kolonel De rtelinck. heeft gisteren voor het in de troep in de Ernst Casimir- te Roermond een onderschei- gereikt aan onze stadgenoot, de ichtige soldaat J. Goddyn, wo- an de Hoge Morsweg 108 alhier, had doen kennen als de beste ian dat regiment. Als winnaar veldloop mocht hy persoonlijk He in ontvangst nemen, het exercitie-peloton, waar- hoort een vaantje werd aange- liehier een plaatje van deze i-spé. Het kind zal met zijn ouders meer een behoren te zijn. dan het feit, dat ze met z'n drieën zyn. Dat geeft hem ook levensmoed. Welk een verantwoordelykheid, aldus prof. Oldewelt. ligt hier voor de ouders Ouders en opvoeders moeten voor het kind een realiteit zijn. In het leven van leder mens komt pyn en verdriet voor. Hoe zal het kind daarin meegaan t.o.v. zyn ouders? Door de trek van het zich verantwoordeiyk kunnen voelen. Dat is de vreugde van het in de gemeenschap mee beleven. Want verantwoordelykheid zo vervolgde spreker, is eigenlijk een soort bestaansbevestiging. De mens is geboren om in verbanden tot zyn recht te komen. En ook tot realiseren van wat m hem gereed ligt. Hy heeft de op dracht zyn begaafdheden tot bloei en tot realiteit te brengen. Maar het ver- antwoordeiykheidsgevoel behoeft de warmte van de liefde om tot expansie te komen. Niet ik-aandachtig moet de mens zyn. maar aandachtig aan wat „ik" onder myn verantwoordelykheid heb genomen. Na de pauze beantwoordde prof. Olde welt een aantal vragen. Topcijfer werkloosheid vermoedelijk bereikt Het aanbod van werklozen in de pe riode van 17 t/m 22 Januari een zeer minimale stijging t.w. van 1045 tot 1050. Van laatst genoemd aantal waren 965 personen als geheel werkloos ingeschre ven en 85 personen by objecten voor aanvullende werkzaamheden geplaatst. Uit de uiterst geringe stijging kan, zij het met het nodige voorbehoud, worden geconcludeerd, dat het topeü- fer nagenoeg bereikt is. De seizoens invloeden werken niet verder meer door. slechts een minimale wrijvings werkloosheid doet zich nog gelden. In dien de weersgesteldheid ons niet voor verrassingen stelt, dan mag deze win terperiode als zeer gunstig tenaan- zien van de arbeidsmarkt worden ge karakteriseerd. Een vergelijking met de Jaren 1953 en 1954. toen het aanbod resp. 2480 en 1730 bedroeg, doet zien dat de werkgelegen heid in belangrijke mate is toegenomen. De voordelige verschillen, resp. 1430 en 680. spreken ten deze een duidelijke taal. De vraag nam iets toe. hetgeen wyst op een nu reeds intredende opleving. Voor al aan arbeidskrachten voor de metaal industrie. voor het expeditiewerk en niet te vergeten aan jeugdigen in vrywel alle bedrijfstakken bestaat grote behoef te. Het aanbod van vrouweiyke irbeids- krachten bleef vrywel gelyk en Dedroeg op 22 Januari jl. 120. Ook de vraag on derging geen wyziging van enige bete kenis. In vrywel alle bedryfstakken be staat plaatsingsmogelijkheid. Het tekort aan huishoudelyk personeel biyft aan houden. Als heldere ster in blauwe ochtendlucht Vanochtend, in de eerste uren van het daglicht, hebben heel wat Leidena- ren in de blauwe lucht staan turen naar een ongewoon verschynsel: een heldere ster schitterde overdag in Zuidwestelyke richting. Onmiddellyk ontstond het gerucht, dat er een vliegende schotel te zien was. maar de werkelykheid was wat minder romantisch. Het verschynsel werd ver oorzaakt door de weerspiegeling van het felle zonlicht op een plastic weerballon van het KNMI. welke naar deze re gionen was afgedreven. Dergelyke weer ballons worden regelmatig op verschil lende punten van ons land opgelaten om de atmosferische toestanden in hoge luchtlagen te meten Dank zij gunstige belichting en de toestand in de lagere luchtlagen kon de ballon ditmaal duide lijk worden waargenomen, zonder dat men de vorm met het blote oog ontdek ken kon. Naarmate de ballon hoger kwam en door een hogere zonnestand de onderste luchtlagen sterker werden belicht, ver zwakte de helderheid, en aan het eind van de ochtend was de belangstelling voor het verschijnsel tot nihil geredu ceerd. Hoezeer de vliegende schotels in het middelpunt der belangstelling staan, wordt bewezen door het feit, dat onze verloren had. redactie-telefoons hedenmorgen werden overstelpt door een stroom van aanvra gen van amateur-waarnemers, die wel eens wilden weten wat dit verschynsel nu weer te betekenen had. Het verschynsel werd. naar wy later vernamen, ook in Den Haag door talloze waargenomen, en wel in Zuidwestelyke richting, in dezelfde richting dus als van Leiden uit. Dat wil zeggen dat de ballon van Leiden uit aanzienlijk verder dan Den Haag in de lucht heeft gedreven, dus in horizontale richting zeker twin tig kilometer van Leiden. Uit dit feit en de verticale hoek waaronder de ballon uit Lelden zichtbaar was kan worden geconcludeerd, dat de ballon aanzienlijk hoger dan tien kilometer boven de aarde gedreven heeft. Vannacht om drie uur is een weer ballon opgelaten met een radiosonde, een instrument waarin zich een ther mometer. een barometer en een vochtig heidsmeter bevinden alsmede een kleine radiozender om de registraties automa tisch naar de aarde door te zenden. Het is mogelyk dat het deze ballon was, die werd gesignaleerd, doch het Marine vliegkamp Valkenburg, van waaruit de ballon eveneens werd waargenomen, vermoedt dat men te doen heeft met een ballon welke oorspronkelyk afkom stig is geweest van Ukkel in België of van Parijs. Waarnemingen hebben aangetoond, dat de ballon reeds veel gas Wat Lezers schrijven.... De internationale gebedsweek Geachte Redactie. (Priesters. Dominéés en Heilsofficieren od dezelfde preekstoel als een manifes- Ook nu weer. evenals vooi^aande j tdtie yan eenheid doch daarna staan K G^" -« wee, „ls kemphanen W teken van de internationale Gebed- kaar nu u het weer bid-week. Maar J Diploma-zwemmen n werd in de Overdekte voor pdiploma gezwommen. De namen geslaagden lulden: dipl. A: H. Zwolle, H. But- J H. Balkenende. N. Kienjet, L. f. J. v. d. Born. J. v. Zaal. L. M. v. Zyl. C. Ketel, D. Noord, f, B. v. Dorp, H. Hoedkoop, T. f C. J. v. d. Hoeven en R. Rag- ,5 dipl. A: H. Zwolle, I. West- J Dracht. T. v. zyl, H. v. Steen- |4*«senaar. J Elemans, H. Melis, T Fanny Faber. s dipl. B: I. Carmejoole. H. ®n. W. van Hal. M. Pasman. R. L d. Lelie, C. Tikotin. lee-'-fOT DEEL VOORWAARDELIJK VOOR LEIDENAAR Gerechtshof legde aoht gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk, op aan een - ex-functionaris van het Ryn- "orgstellingsfonds uit Leiden. -eD Ti in eerste instantie veroordeeld ViiiW standen gevangenisstraf wegens ge- ™dUa ?et gebruik maken daarvan, vajHiPf'ng ten nadele van het Berg honds en een zedendelict. Ver- v. J M f, 2600.— verduisterd. De sneraal had acht maanden on- chiM» irdeHjk geëist. Revue vol leven en kieur Niet alleen padvinders(sters) zag men deze avond op het toneel. Ook Niet minder dan vijfhonderd pad- j i vinders (sters), een samenbundeling ccn aantrekkelijke groep van edelen van leden van de N.p.v. en het Neder- naf in deze revue aardig spelte zien. landse Padvindsters Gilde, waren gis teravond in de Stadsgehoorzaal in ac- tie. Gezamenlijk en met groot enthou- hedenavond haar reprise beleft. siasme brachten zjj daar de Padvin- Een schaduwzijde viel over dit feest dersrevue „Ik sla de trom" over het van jeugdige blyheidde heer Pieëte, die voetlicht. op zulk een voortreffeiyke wyze het ge- luid en de verlichting van lichtgeven- Mevr. E. den Haan-Groen, districts- I de verf werd een ruim gebruik gemaakt commissaresse van het NPG. heette de verzorgde, was door ziekte verhinderd vele aanwezigen harteiyk welkom in het aanwezig te zyn. Een rechtstreekse aan- i bijzonder de vice-presidente van het siui,ing met de zaal - via de telefoon - NPG, mevr. F. Bierman-de Bruin, ou- maakte het echter mogelyk. dat hij in baas De Graaf van het hoofdkwartier van de NPV en de districtscommissaris, de heer A. Beekes. Hoewel wy het ook met 50 medewer kenden hadden kunnen doen, aldus mevr. Den Haan presenteren wij er deze avond 500. omdat wy er van uit zyn ge gaan. dat „het gaat om de stralende ge zichten van alle kinderen". Nu. die gezichten hebben gestraald! Met welk een grote vrolijkheid en in tense toewydmg heeft de jeugd zich in deze revue gegeven. „Kom mee naar buiten allemaal. Dan horen wij de Wielewaal." Het zijn deze versregels, die wellicht de stemming by de opening het best weergeven. Wij ont moeten een wondere wereld, hier ver vandaan, vol rust en eenvoud Als de eerste stralen van het morgenlicht door breken ontwaken ook de bosbewoners en zyn wy getuige van hun activiteiten. Ook een kabouter heeft oog voor schoonheid en hierdoor ontstaat con tact met een „mensenkind", dat door wolven is opgevoed en het bij deze die ren uitstekend naar zyn zin heeft. Onze kabouter heeft wel enige angst voor de door Mowgli «het mensenkindgenoem de wolven, doch deze vrees is spoedig overwonnen. Dan komt er een moment, dat de kabouter en Mowgli in contact komen met een kluizenaar, een teleurge stelde idealist Hij vertelt over zijn te- leus tellingen, over „Wodan en oude vol ken. over de ridders en van hun fierheid, hun trouw, eer en broederschap. Zijn teleurstellingen zijn vele. Hy wijst op de eerste symptomen, de huurlingen, die de nekslag toebrachten aan het rid derwezen. Hij vertelt, steeds wanhopiger, over het afglyden van de mensheid, via ruzie en oorlog, naar eindeloze diepten. Totdat hy. na een vreseiyke wereld brand. kennis neemt van een jonge frisse wereldbeweging, die ..de trom slaat en de dromers w akker dreunt" Hij komt voor zichzelf tot inzicht dat het voor hem nu te laat is. maar hy toont, ondanks zyn hoge leeftyd. dat hy deze leus wil overnemen. En hy geeft, deze dan ook door aan alle jongeren Het spel. dat aan het slot alle medewer kers met „vliegende vaandels en slaande trom" nog eenmaal vóór en op het podi um tesamcngebracht, beleefde een goede opvoering, mede door de alleraardigste aankleding en was een manifestatie van jeugdig enthousiasme voor ware broeder schap. Een revue, waarmede de Leidse pad vinders (sters) eer hebben mgelegd en die week Ik heb me vaak afgevraagd of dit initiatief wel zin heeft. Wat is bidden eigenlijk' enhelpt al dat gebid wel? Onze moderne wereld vliegt met rasse schreden vooruit, de techniek groeit ons over het hoofd en een handjevol men sen heeft de beslissing in handen: oor log of vrede. Met kommer en zorg bou wen we ons gezin op. jaar in - jaar uit en als we het mogen beleven, dat ónze kinderen ónze trots mogen wor den. spreken de groten der aarde en in één ogenblik is ons levenswerk vernie- tigd. Ja. het Christendom bidt in zulke 1 tijden, wy hebben dat in de laatste oor log zo vaak gezaen maar. geachte Re- daotde. welk nut heeft dit eigenlijk? Zodra de vrede is weergekeerd begint het gekrakeel der kerkeliiken weer; men becritiseert elkaar en al de zestigtal kerken en secten. due ons dierbaar landje „ryk" is. hebben het by het rechte eind. Vraag het hun zelf maar En midden in dat .Christelijk stryd- perk"' staat de centrale figuur van Jezus, een Jezus, die als het ware uit elkaar gerukt wordt door al die kerken en secten, die menen recht op Hem te hebben!! Met afschuw gedenken de Christelijken ieder jaar opnieuw de vreseiyke Kruisiging, men zegt: .dat hebben de joden gedaan" en tot de ongelovigen..dat doen jullie"; maar is diezelfde Christenheid zich er wel van bewust, dat zij zélf bezig zyn die op gestane Jezus met eigen handen in stukken te trekken?? Nu in ónze tyd? Het bidden heeft geen nut indien men elkaar haat. Evenmin heeft dit bidden nut als men het doet uit gewoonte'en traditie. We zyn het nieuwe jaar be gonnen met de beste voornemens maar ook de hel is daar vol van en de weg daarheen is er mee geplaveid. In oor logsjaren en rampdagen stonden de God laat zich niet beïnvloeden door schone woorden, die hol ziin als een lege ton. God ziet naar de enkeling, naar het hart. God vraagt niet of we Katholiek oftewel Protestant .Paap of Ketter zijn. God sluit iedereen buiten, die illegaal zyn Ruk wil binnenkomen voor diegenen heeft dat ..bidden' in derdaad geen nut. of ze nu geestelyxe of parochiaan zyn. dat bltlft. hetzelfde. .Kleren maken de manmaar de Almachtige kykt niet naar een pakje. Heeft bidden dan wel nut? Ja maar alleen dèn als Iedere „Christelijke" Christen gaat worden, als zhn houding en gedrag in zyn dagelyks werk gelijk is aan dat van 's Zondags in de kerk bank. als men de ontzaglyke moed heeft om niet alleen Christen te heten, maar ook om het te zyn. de moed heeft kerkmuren af te breken en el kaar. van welke kerk of seote ook. de hand te drukken. Verbeter de wereld, maar begin by je zelf „bidt voor de we reld. maarbid eerst voor jezelf. Dan pas als een katholiek en protestant elkaar kunnen omhelzen, zal de wereld baat hebben bii deze internationale ge bedsweek! zyt ge hier niet toe bereid? Welk een teleurstelling voor Uw aller Jezus. Die zo heel, héél graag Zyn beide armen om Zhn kinderen heen zou willen slaan. Een huls dat tegen zichzelf gekeerd is. is de vernietiging naby. U Redactie dankend voor de plaats ruimte, verbiyf ik A. F. S„ Lelden. Het fraaiste dier der tentoonstel ling: een Vlaamse reus (konijn- grijs); op de voorgrond het beste dier in de collectie dwergrassen: een rood-oog Pool. (Foto LD,/Van Vliet.) ringez. Men.-ant.» scheppen gezonde regelmaat Vele fraaie konijnen waren gisteravond te zien in „Oud-Hortuszicht" in Leiden, waar een provinciale kampioensten toonstelling wordt gehouden, georga niseerd door de Leidse Pluimvee- cn Konijnen sportvereniging. Bondsbestuurder A. T Heyboer. die de expositie opende, was zeer verheugd, dat Teca '55 Tentoonstelling van ereatieve arbeid wordt interessant Er komt o.a. een model van de Willem Ruijs. een orkest en een spoorwegemplacement Dc tentoonstelling van producten van creatieve arbeid, die van 6 tot 13 Mei onder auspiciën van K. en O. in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden, begint, wat dc organisatie betreft, enigszins In vorm te komen. De organisatoren stel len er prjjs op, zo spoedig mogelyk te weten, op hoeveel deelnemers zy kun nen rekenen en wat deze tentoonstelling ongeveer te zien zal geven. Vandaar dat men blij ls met de lijst van deelnemers, die men nu al heeft. Zij vertegen- de burgerij, die men voor deze expo- „Teca .55" afkorting van tentoon stelling creatieve arbeid" zal een zo uitvoerig mogelyk beeld geven van wat door Leidenaars en mensen in de om geving van onze stad in de vrye tyd aan scheppend werk wordt verricht. Het is vooral de bedoeling, die werken van verenigingen en personen te exposeren, die een eigen cachet dragen en waaraan de creatieve kwaliteiten van de ma- kers'si ten grondslag liggen. De inzen dingen worden dan ook tevoren beoor deeld. Men heeft daarvoor een commis sie gevormd, die bestaat uit mevr. Steinbach. de heren Volkers. M. H. Zaalberg A. H. Zekveld en H Kors Algemeen adviseur is de architect M. P. Schutte. WAT ER TE ZIEN ZAL ZIJN dat de bezoekers een schilder in actie kunnen zien. Het is dus zó dat op deze tentoonstelling niet alleen het statische te zien zal zijn, maar ook het dynamische, hetgeen haar aan trekkelijkheid uiteraard verhoogt. De Leidse Luchtvaartclub heeft toe gezegd. voor een instructieve stand te zullen zorgen. Bovendien wil men pro beren in de hal van de Gehoorzaal een vliegtuigje te laten rondvliegen, dat van de grond af wordt bestuurd. Voor de Leidse jeugdactle en het Leidsche Volks huis wordt ook ruimte gereserveerd, zo wel voor de jongeren als voor de vol wassenen. Zu zullen zoveel mogelyx ectie le zien geven. Verder dienen ge noemd de Vereniging voor Handenar beid en de Leidse Amateur-fotografen vereniging. De Ver on afdeling Lelden (Vereniging voor experimenteel radio- onderzoek stelt zich voor televisie opnamen vanuit de zaal uit te zenden radiocontact op te nemen met ama- Om te beginnen heeft de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Modelbouwers haar medewerking toege zegd. Deze mensen zullen zorgen voor een „bewegende" stand met een groot h„it„nl„nH spoorwegemplacement. Zo mogelyk zul- I Rond van Sneehuinverenl len hiervoor ook enkele bijzondere ei^en z^ ook nrelem riin modellen worden ^Mtet.okken. T„, de Leidse Schildersacademie Ars Aeinula Jeugdactie zal een stand worden inge- ter beschikking kunnen krygen voor het opstellen van aquaria enz. De medewer king van de Leidse smalfilmers is nog met geheel zeker, in verband met de beschikbaarstelling van projectie- ruimte. In de afdeling arbeidstherapie komen uit de Mr Dr Willem v. d. Bergh Stichting te Noordwilk-Blnnen (waar van patiënten het kantklossen zullen demonstreren", de inrichtingen Ende geest te Oegstgeest en Hulp en Heil te Leidschendain en waarsohijnlyk ook het Zeehospitium te Katwijk aan Zee. PARTICULIEREN. Men ziet dus: nu reeds een respec tabele lyst van verenigingen. De organisatoren van „Teca '55" kun nen al op een grote groep van mede werkers rekenen. Het moet, echter met nadruk gezegd, dat deze tentoonstelling niet alleen openstaat voor organisaties op het gebied van creatief werken. Men ziet er heel graag ook een behoorlyk aantal individuele inzendingen. Er zijn al verscheidene particulieren, van wie bekend is, dat zij kostbare producten van vrije-tijdsbesteding straks naar de Stadsgehoorzaal zullen overbrengen maar het komt K. en O. voor, dat dit aantal nog veel groter kan worden. We kunnen reeds mee delen, dat een kopie van de „Willem Ruys", gemaakt door een Leidenaar, op de show zal prijken, alsmede een model van een orkest, waaraan een jongeman in Wassenaar niet minder dan drie jaar heeft gewerkt. Hij zou dit model hebben gemaakt ter gele genheid van het jubileum van het Residentie-Orkest. Wie meent op deze tentoonstelling met een bezienswaardige creatie van zyn handen te kunnen uitkomen kan zich in verbinding stellen met K. en O., Plantsoen. Leiden. Het is de bedoeling, de tentoonstelling op 6 Mei 's avonds te openen. Op de openingsavond zullen de Leidse corpsen een sterrit door de stad maken met als eindpunt de Stadsgehoorzaal. Amateur- examen 2e gedeelte mej, •erenlglngen zullen worden uitgenodigd Den Haag) en de heren C. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen Psychologie de heren H. E. M. van Ber- ckel «Den Haag) en J. M. Nieuwenhul- zen Schevenlngen)doctoraal examen Vrye Studierichting Nederlands recht de heer S. Schlmmelpennlnck van der Oye (Aerdenhout)doctoraal examen Ge neeskunde de heren W. C. Ably (Lelden) I Ekkcr (Leiden), M B. Rosenthal 'U.S.A.), H. J Bavalle (Den Haag), J. R. Steenbeek (Lelden). C. Verboom (Dordrecht) en A. J. J, Vreedenburg Leiden arts examen le gedeelte de heren J Kiewlet de Jonge (Wassenaar) en H. J del Prado (Den Haag); arts Kroondyk Naturae komt met inzendingen van richt waarin de activiteiten van deze de avonden van de tentoonstelling op ricel 'Eindhoven), B. J. V. Horék 'Voor de leden-amateurs. Overwogen wordt oiganisatle worden uitgebeeld, De Ned te luisteren. Zij hebben dan een plaats burgi. R Spruit 'Den Haag) en N. D. Verhoef (Lelden). Leiden ditmaal het werk op zich had genomen. Voor een dergelijke tentoon stelling moeten altijd financiële offers worden gebracht, omdat het aantal pry- zen niet groot is, en het bovendien meestal nog gaat om ideële pryzen. De sportieve gedachte moet daarom steeds op de voorgrond staan. De LPKV bestaat nu bijna 50 jaar. De heer Heyboer meende daarom, dat Leiden zeer In aanmerking komt. om over drie jaar de grote Bondsshow te herbergen. Natuurlijk is daarover nog niets beslist, maar het bestuur staat er toch zeker sympathiek tegenover. Voorzitter J. Rol van de LPKV vond dat een plezierige gedachte. Tot dusver had Leiden geen zaal om de ruim twee duizend konijnen, die op een Bondsshow te zien zyn. onder te brengen. Maar hi» had goede hoop, dat men over drie jaar zou kunnen beschikken over de nieuwe Veemarkthal. Niet minder dan vyf keurmeesters zyn nodig geweest, om alle dieren op hun waarde te schatten. De uitslag was, dat de Vlaamse Reus van de heer A. v. d. IJssel uit Den Haag algemeen kam pioen werd. Reserve-kampioen werd ae Engelse hangoor van de heer B. Remeyer uit Gouda, tevens het beste dier van de middenrassen. Kampioen van de kleine rassen werd de Black and Tan van de heer C. A. Jacobs uit Mlddelharnis. Het beste dier by de kortharlge rassen werd de Wit Rex van de heer Jaca Barnat uit Oude Tonge En het beste dier in de groep dwergrassen was de Rood-oglge Pool van de heer T. G. Blom uit Zoetermeer. Nadat verversingen waren aangebo den. werd een rondgang gemaakt langs de dieren. De tentoonstelling is heden tot 10 en morgen tot ze6 uur geopend. ook een werkstand In te richten, zo- I Jeugdbond voor natuurstudie zal de hal op het podium

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3