EIDSCH DAGBLAD Liever belastingverlaging clan wederom loonsverhoging Rust in loon- en prijsbeweging WEERBERICHT „Sibajak" met 1000 emigranten een uur te laat vertrokken „Bloedige Ferdinand" krijgt de wind van voren in West-Duitsland 193ste Jaargang ZATERDAG 29 JANUARI 1955 No. 28436 jjlrecteur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Beperkte huurverhoging - 10 procent - en geen huurbelasting Prijsstijging - Volksvijand no 1- vóór alles vermijden (Van onze parlementaire redacteur) Iedere loonsverhoging heeft prijsstijging tot gevolg en bijna algemeen loort men in gesprekken over de duurte verkondigen: „met al die loonsver- «gingen wordt een mens alleen maar armer". Na de opstelling van de Troon- ede in September j.l., waarin een aanzienlijke huurverhoging werd aangekon- ligd, heeft de economische toestand zich zo ontwikkeld, dat een dergelijke luurverhoging, ook in verband met de stijging van de melkprijs, onvermijdelijk ot een nieuwe loonronde zou leiden. Daarom heeft de ministerraad gelijk gisteren in een deel onzer oplage gemeld besloten tot een betrekkelijk leine huurverhoging 10 procent teneinde aldus een nieuwe loonsver- loging te voorkomen, die weer zóu leiden tot prijsstijgingen enz. zonder einde. Wanorde voorkomen Ter voorkoming van een ontbindende IBnorde moeten loonsverhogingen en de larmee gepaard gaande prijsstijgingen ut het uiterste worden verminderd. Een ieuwe loonronde zou het Rijk weer op «ten jagen door verhoging van de be- ildl&ing van de ambtenaren, vemoging ui de uitkeringen aan ouden van da- u, gepensionneerden enz. Die hogere tgaven zouden de mogelijkheid van de slastingverlaging weer beperken. Door drie loonronden in anderhalf »r tijds zou het vertrouwen in de gul- n worden ondermijnd. De spaarzin, die elukkig bij velen is teruggekeerd, zou eer verloren gaan. Bovendien is het voor een land, dat d industriële productie moet uitbrei- en voor het scheppen van werkgelegen- tid voor de sterk toenemende bevolking, n levensbelang dat de prijzen zo laag iegelijk blijven om daardoor, voor de het van de producten, te kunnen con- irreren op de buitenlandse markten. Prijsstijging is daarom thans Volks vijand nr 1 en het is dus beter prijs stijgingen op te vangen door een ver laging van de belastingen, zoals nu gelukkig nog mogelijk is. De huidige economische toestand moet tot de con clusie voeren: „liever belastingverla ging dan loonsverhoging". Grotere kooplust De dreiging van een nieuwe loonronde £3 geen fantasie. In de Memorie van «lichting op het wetsontwerp tot ver- oging van de loongrens voor de sociale trzekering, schreef minister Suurhoff J~ in November jl. aan de Tweede .J dat misschien een geringe ver- Bging van de lonen nodig zou zijn in erband met de huurverhoging. Sinds- en zijn er weer prijsstijgingen opgetre- en, die een nieuwe loonronde waar- chiiniyker zouden maken indien de re- ering had vastgehouden aan haar aan- mkelijke plannen voor 'n aanzienlijke üurverhoging, waarbij werd gedacht in ongeveer 25 procent. In het huidige tijdsgewricht echter, nu e prijzen steeds de neiging tot stijgen honen, moet een nieuwe loonsverho- ng, hoe gering ook, tot het uiterste orden vermeden. Het is nu eenmaal zo, «t fabrikanten en handelaren op een «ment dat het publiek er nog begrip t«r heeft, iedere verhoging van hun Zacht De Bilt verwacht tot morgenmiddag ^nemende bewolking met later plaat- ilijï enige regen. Matige tot krachtige ®d tussen Zuid en Zuid-West. Aan- oudend zacht. (Opgemaakt te 10 uur) Kans op regen Hel KNMI deelt mede: westelijke winden transporteerden de ibte dagen grote hoeveelheden zachte *ht uit het Middellandse zeegebied er Frankrijk naar het Noorden, waar- Br de temperatuur in ons land van (S lot dag tot hogere waarden opliep. !Li'ermiddag werd in Limburg een ma- ontimtemperatuur van 14 graden ge- Ken. Gedurende het weekeinde zal de pvoer van zachte lucht blijven aan- Nen Over de Britse eilanden trekken J-'ingen vergezeld van veel bewolking 11'fgen naar het Noorden. Do Invloedssfeer van deze storingen If'it zich geleidelijk verder naar het wion uit, hetgeen morgen aanleiding Seven tot meer bewolking, vooral in Westen van het land, waarbij de f!s°P wat regen in de loop van de dag "'er wordt. 30 JANUARI Zon op: 8.27 uur: onder: 17.24 uur. jjoan op: 10.25 uur, onder: 0.39 uur. ™»?water te Katwijk te 7.19 en "•39 uur. '31'1 te 8.05 en 20.33 uur). nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel productiekosten tijdig willen door bere kenen aan de klant, uit vrees dat zij op een later tijdstip achter het net vissen en dan met een te kleine winst werken. Minister Zijlstra kan wel foeteren dat de ondernemers niet meer weten wat concurrentie is en door afspraken hun prijzen niet verlagen en zelfs ver hogen, hij moet niet vergeten, dat er van het standpunt van de producent gezien geen reden is tot prijsverlaging omdat de kooplust van het publiek nu eenmaal groot is doordat er geregeld en (vooral ook door overwerk) behoor lijk wordt verdiend. Alleen by da ling van kooplust ontwaakt de concur rentie. Bron van prijsstijging; Sociale voorzieningen Bovendien leiden de sociale voorzie ningen er toe (ouderdoms-voorziening, wachtgeld- en werkloosheidsverzekering) dat het publiek minder dan vroeger de neiging heeft iets opzij te leggen voor de oude dag of slechte tijden. Men be steedt zijn mkomen vele vlotter en durft, mede door de kinderbijslag, veel sneller grote stukken op afbetaling te kopen. De kooplust is groot. In de sociale voorzie ningen schuilt dus ook een bron van inflatie, die zich vroeger niet deed gel den. Natuurlijk zal niemand om die re den de sociale voorzieningen willen af schaffen. maar ze maken het probleem van de prijsstijgingen en de beheer sing van de bedrijvigheid ingewik kelder. Door dat de huurverhoging niet zo groot zal zün als aanvankelijk de be doeling was, zal men nu in het alge- men financieel voordeel trekken van de belastingverlaging. Dat betekent echter tevens dat de koopkracht van het publick nog wordt versterkt en er dus nog minder kans is op prysdaling. Scherper prijsbeheersing Maar wanneer door de belastingveria- ging loonsverhoging wordt voorkomen, terwijl de producenten een goede omzet blijven maken, dus goed verdienen, en niet in de verleiding komen de prijzen te verhogen op grond van loonsverho ging, dan kan minister Zijlstra die daartoe nog steeds de bevoegdheden be zit gemakkelijker prijsverhogingen verbieden. En als er door de belasting verlaging in de inkomens enige speling ontstaat om onvermijdelijke prijsstij gingen op te vangen zonder loonsverho ging dan is daarmee ook een belangrijk resultaat bereikt, een basis van rust van lonen en prijzen. Want de regering voelt er niets voor de lonen naar aanleiding van een prijs stijging telkens te meten met de mili- meter. In de besprekingen van minister Zijlstra en minister Mansholt met de Stichting van de Arbeid in de afgelo pen weken, was gebleken dat het ver langen alweer bestond naar looncompen- satie voor de stijging van de melkprijs. Dat milimeteren houdt de prijzen in onrust. Met iedere loonsverhoging, hoe gering ook. is de tijd psychologisch weer rijp voor prijsverhogingen op allerlei ge bied. Het motief ligt dan te gemakke lijk voor de hand. Slot op Pag. 2 Binnen vijf jaar atoomvliegtuigen Een bruikbaar vliegtuig met atoom motoren, dat voor onbepaalde tijd zon der landing zal kunnen vliegen, zal bin nen de volgende vijf jaar tot ontwikke ling worden gebracht, aldus heeft een lid van de Commissie voor de stryd- krachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren verklaard. De grootste moeiiykheden zijn grote hitte die door atoomenergie wordt teweeggebracht, en het gewicht van het vliegtuig. Het Amerikaanse leger heeft aan de pers een Röntgenapparaat getoond, dat in plaats van met electriciteit met atoomenergie werkt. Deze energie wordt geleverd door een stukje thulium, dat in een atocmoven radio-actief is ge maakt. Het toestel is bestemd voor ge bruik te velde. De prys bedraagt onge veer 200 dollar. - - Volgens de Amerikaanse minister van Marine. Thomas, zijn de proeven met de atoomduikboot .Nautilus" uitstekend verlopen. Hij zei. dat de Marine plan nen heeft om, behalve de ene die nog op stapel staat, nog vijf duikboten met atoomkracht te bouwen. De dag, dat atoomkracht ook voor andere schepen zal worden gebruikt, zal veel sneller ko men dan wij vroeger dachten, aldus de minister. De Amerikaanse Commissie voor atoomenergie heeft in haar halfjaarlijk se rapport aan het Congres medegedeeld, dat door de atoomproeven op de Mar shall-eilanden in de lente van 1954 nieuwe terreinen van onderzoek zijn ge opend, waardoor nieuwe en belangrijke resultaten kunnen worden voorzien. Het aanleggen van voorraden kernwa pens is voortgegaan, waardoor de defen sieve kracht van de V.S. aanzienlyk is vergroot. Vietnam in gevaar Amerika. Frankrijk en Engeland zullen in de komende weken in Bangkok als daar de ZOAVO-conferentie wordt ge houden of in Washington, beraad slagen over militaire en politieke maatregelen om te voorkomen, dat Zuid-Vietnam onder Communistische overheersing komt, aldus „Paris Presse". Een en ander wordt in kringen, die in nauw contact staan met het Franse ministerie vestigd. Opwinding in IJmuiden en Rotterdam Weggelopen meisje op het laatste moment door politie opgehaald „Ik heb in twee nachten niet geslapen", zei mevrouw Prinsse uit IJmui den, toen zy eindelijk met man en vier kinderen in een taxi aan de Lloyd- kade te Rotterdam arriveerde waar de motoren van het emigrantenschip „Sibajak" al enige uren lang aan het draaien waren, omdat de reis naar Australië moest worden aanvaard met meer dan duizend emigranten aan boord. Er heeft dan ook hoogspanning geheerst, zowel op de „Sibajak" als in het huis te Umuiden. „Goddank, dat mün dochter nu aan boord is", voegde zij er met een zucht aan toe Die dochter, de 18-jarige Gerda, werd ervan verdacht dat ze een hele comedie had gespeeld, die haar door een ander was ingeprent. „Want zelf is ze zo niet" werd er bijgevoegd. Het meisje had nog gezegd: „Moeder, ik laat U niet in de steek". 'tWas een hele geruststelling, vooral omdat de oudste zoon. die ver loofd is. was ondergedoken en aldus_te. kennen had gegeven, dat hij niet van plan was mee te gaan naar het nieuwe vaderland. Donderdagavond laat was Gerda nog bereidwillig in de keuken de vaat gaan wassen. Alles soheen dus in orde te zijn. Maar plotseling, om een uur of tien, was ze verdwenen. Buren hadden haar zien wegrijden in een auto. Men vermoedde, dat een ongewenste vriendschap voor het medsie daar iets mee te maken had en mede daardoor konden vader en moeder Prinsse haar niet achterlaten. „Dan maar niet emigreren", werd be sloten en de Kon. Rotterdamse Lloyd werd van dit besluit inkennis gesteld. Hals over kop zagen gisteren de emi gratie-autoriteiten nog kans vier ad- spirant-emigranten. resp uit Apeldoorn Rijswijk. Rotterdam en Deventer, bereid te vinden mee te gaan. Toen de kinder politie Gerda echter nog wist te ach terhalen, probeerde de familie Prinsse toch nog te embark eren. Het achter blijven van de zoon kon men zich in denken. Bovendien wordt die binnen kort meerderjarig. By de Lloyd werd gewikt en gewogen Irak moet kiezen „Irak zal moeien kiezen tussen de Arabische Liga en het verdrag met Tur kije". Dit Is gisteren door een hoge Arabische woordvoerder in Cairo ver klaard. Als Irak niet zou afzien van het Buitenlandse Zaken be- verdrag met Turkye, zou het zich bui ten de Arabische Liga plaatsen. en ofschoon het schip, op vier bedden na, vol was, trof men toch maatregelen om de familie van zeven nog behoorlijk te kunnen onderbrengen. Maar het werd halfvijf, vijf uur en het schip moest nu eindelijk eens van de kade af. Men vroeg zich af. of zij nu nog zou komen of niet. Een telefoontje naar buren in IJmuiden leerde, dat de familie Prinsse De familie Prinsse komt op het laatste nippertje de loopplank van de Sibajak op. waarna het schip eindelijk naar Australië kon ver trekken. De spanning aan de Lloydkade steeg daarna met de minuut. Tot uiterlijk halfzes wilde de kapitein nog wachten, maar dan moest het schip onherroepelijk vertrekken. Juist zou de wijzer van de klok halfzes aanwij zen, toen de dochter, onder politie- geleide. de loopbrug op ging. Ja. nu was het toch wel zeker, dat de familie geen verstek zou laten gaan. En in derdaad, drie minuten later reden twee taxi's de grote hall in en stapte een geheel overstuur zijnde familie Prinsse uit. De verzekering, dat Gerda aan boord was. kalmeerde de moeder enigszins. In allerijl werden de pa pieren nog in orde gebracht, een legertje witkielen sjouwde de bagage aan boord en onmiddellijk daarna werd de laatste loopbrug weggehaald. Dit leed was tenminste geleden! Om tien over halfzes dus ruim een uur te Iaat. ging de „Sibajak" van de kant. toegewuifd door enige duizenden op de wal. Maar deze generaal-oorlogsmisdadiger vergreep zich dan ook aan Didtse levens... Het schynt voor vele Duitsers nog altyd een belangryk verschil te maken of een oorlogsmisdadiger zich heeft vergrepen aan de bevolking van de voormalige bezette gebieden dan wel aan Duitse levens. Tenvyl er verontwaardiging bestaat over het vasthouden van oorlogsmisdadigers In de gevangenissen van Geallieerde landen, is er nu in West-Duitsland opwinding ontstaan over de terugkeer uit Russische krijgsgevangenschap van de voormalige Duitse veldmaarschalk Ferdi nand Schörner, bygenaamd „Bloedige Ferdinand". Maar die heeft dan ook geen moorden op inwoners van bezette gebieden op zyn geweten, maar moet schuldig zyn aan de dood van DuitsersEn dat is natuurlyk heel wat anders....!! Vooral de Bond van Oud-stryders is heftig tegen Schörner van leer getrokken. Dit is nota bene dezelfde bond, die herhaaldelyk gratie heeft verlangd voor alle wegens oorlogsmisdaden in het buitenland veroordeelde Duitsers. Maar Schörner heeft iets veel ergers op zyn geweten dan de moord op Nederlanders, Belgen, Fransen of Joden: Schörner wordt er door de Bond van beschuldigd duizenden Duitse soldaten door zyn vliegende standgerechtcn te hebben doen terechtstellen en en, door tenslotte zelf te vluchten, zyn soldaten aan het Rode leger te hebben prysgegeven. Slimmigheidje van Moskou De oud-veldmaarschalk, die Hitlers laatste minister van Oorlog is geweest, is gisteren, Vrijdag, by Hof in Beieren West-Duitsland binnengereisd. Hy ging naar MUnchen, waar een dochter van hem woont. Hy verklaarde na zijn terug- 1 keer, dat hy bereid is zich voor een Duits gerechtshof te rechtvaardigen. I Schörner had de reputatie een van de I meest meedogenloze bevelhebbers van Hitiers legers te zyn. De thans 62-jarige vroegere generaal werd op 20 April 1944 j I door Hitier tot veldmaarschalk bevor- i I derd. Hy commandeerde toen de Duitse legers in Tsjecho-Slowakye. doch was voordien aan het Russische front ge- j weest. Aan het einde van de oorlog had hy Hitiers bevel opgevolgd om het be faamde Alpenfront te gaan opbouwen, doch hy werd daarbij aan de grens tus sen Beieren en Qostenryk door de Ame- rikanen gevangen genomen. Deze hebben I hem toen aan de Russen uitgeleverd. Enkele dagen geleden werd Schörner, j tezamen met de vroegere vice-admiraal Voss. door de Russen in vryheid gesteld. Aanvankelijk hield hy zich op in Oost- Duitsland. Hy ondernam de reis naar West-Duitsland ondanks het feit, dat reeds in de algelopen dagen dreigende stemmen tegen hem waren opgegaan. Minister Straus.-., die gaarne als woord- voer,... der Duitse soldaten optreedt, heeft van bonn uit ten telegram aan dc Beierse minister van Justitie gezonden om deze Ie verzoeken na te gaan of het I mogelijk is Schörner te irresteren en te laten berevhtcn Strauss vermoedt name lijk, dat de Kussen juist de weinig ge liefde Schörner hebben vrygelaten om daardoor de jonge Duitsers nog meer afkerig tc maken van de militaire dienst. Strauss meende deze conclusie te moe- Schörner zeil verklaarde, toen hy m gezelschap van twee Russische begelei ders aan de grens by Hof in Beieren arriveerde, dat hy weliswaar bereid is zich voor een Duits gerecht te verant woorden. maar hy noemde deze bedehui- De winter wil hardnekkig volhou den tegen de in de verte naderende lente. Had U gedacht dat het er bij dc Afsluitdijk tut nog :o uitzag?Kornwerdcrzand ontstonden Reusachtige brokken ijs liggen plete ijsbergen, schots en scheef door elkaar. Bij het I ten trekken, daar juis. schörner is vrijgc- digïngcn ..bel^helijk" aï ga?'hy"toe'dat laten, terwyl „een groot aantal fatsoen- 1 hy „een ijzeren discipline" van zijn troe- en soldaten nne cIppSc peil had geëist Schörner deelde voorts mede. dat de leider van de Russische krijgsgevange nenkampen hem had gezegd, dat spoedig alle nog in Rusland verblyvcnde Duitse I lijkc officieren en soldaten nog steeds ii Russische gevangenschap is". Ook dr Schroder, uc minister van Bin 'Om- nenlandse Zaken, heeft de opvatting, da' de tegen Schörner ingebrachte beschul digingen gerechteiyk zuiver moeten wor- krijgsgevangenen zullen worden vrij I den onderzocht. I laten. ge-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1