Dr Patijn: West-Europese eenheid oplossing voor Oost-Westconflict Voor voldongen feit plaatsen Volksonderwijs te Alphen 50 jaar LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 JANUARI J'.v.d.A.-congres over buitenlandse politiek Hulp aan minder ontwikkelde gebieden eist nieuw denken De P. v. d. A. houdt in Utreoht een congres over de buitenlandse politiek. Het werd gisteren geopend door de waarnemend partijvoorzitter ir H. Vos. Drie inleiders, dr C. L. Patijn en de heren G. Ruygers en A. Mozer spraken respectievelijk over: „De situatie tus sen Oost en West" „De onontwik kelde gebieden", en „De Europese een wording". Dr Patijn wees er op. dat eerst toen Hitier een toenemend gevaar begon te worden de Sovjet-Unie meer actief naar buiten trad. Er valt een voortdu rende golf-beweging te constateren: van spanning en ontspanning tussen Oost en West. een wankele relatie welke nu eens meer het karakter heeft van „koude oorlog", dan weer meer vap „koude vrede". Beslissend is. zo meende spreker, dat er een diepe antithese tussen Oost en West bestaat, die zeer fundamen tele politieke en geesteliike wortels heeft en in de practlsche politiek vastzit op een serie concrete punten. In dit verband noemde spr. de toe komst van Duitsland. Korea en Indo- China. die alle drie in twee delen zijn gesplitst. De 25-jarige golfbeweging bevat vol gens «preker een les. namelijk, dat het hoogst onwaarschijnlijk is. dat zulk een tegenstelling in een handom draai kan worden opgelost. Dr Patijn was van mening dat het gesprek tussen Oost en West geen een voudige zaak is. omdat de andere partij met geheel andere bedoelingen en ver wachtingen handelt dan het Westen en ook met deselfde woorden iets anders tracht te zeggen. De eerste vergissing waartegen wij in het Westen volgens dr Patijn moe ten waken is. dat wij onze normen van goed politiek gedrag en goede rechts pleging zouden verlagen in de strijd tegen het communisme. De tweede fout. die het Westen zou kunnen maken, noemde dr Patijn de remming van de sociale vooruitgang. Volgens dr Patijn moeten de landen van het Westen tegenover het starre rijk in het Oosten een beleid stellen op politiek en economisch gebied, dat be paalde gevolgen oproept in de Sovjet- Unie zelf en daar de bereidheid doet toenemen de strijdbijl te begraven. Zo lang grote groepen in Frankrijk en in Duitsland zich met hand en tand ver zetten tegen de Duitse herbewapening en in het algemeen tegen een politiek van nauw samengaan van Frankrijk en Duitsland, is het voor de Russen ver leidelijk met het volle gewicht van hun aanwezigheid druk uit te oefenen tegen de randen van West-Europa omdat de vrees voor hun macht direct nuttig ef fect sorteert. Als eerste vereiste zag dr PaitUn dan ook een hechte politieke Westerse samenwerking en een redelijke mate van bewapening in het Westelijke kamp. Een Riik heeft alleen eerbied voor een ander Rijk. zo was de over tuiging van dr Patijn maar niet voor een los verband van zwakke en kij vende tegenstanders. Naar sprs mening zou niets zozeer ertoe bijdragen de beëindiging van de koude oorlog voor de Russen aanne melijk te maken als een krachtig vol dongen feit van Westelijke aaneenslui ting. omdat dit. de waarde van het uit oefenen van druk op ons tot nul zal re duceren. Wanneer wij in de tweede helft van deze eeuw eenheid weten te bewaren en er in slagen een paar grote poli tieke gedachten om te zetten in da den. dan ben ik. zo meende dr Patijn, tenslotte niet bevreesd voor de uitein delijke uitkomst van het Oost-West conflict: de politieke aaneensluiting van Europa met een Europese markt waardoor een hoger levensniveau is verzekerd dan mogelijk is bij behoud der nationale volkshuishoudingen, kortom de visie dus welke ten grond slag ligt aan de K.S.G. Voorts een Amerikaans Europees hulpprogramma op lange termijn voor de onder-ont wikkelde gebieden der wereld niet met uitsluitend strategische bedoelin gen en ten slotte strikte handhaving van de geestelijke vrijheid. Vervolgens sprak de heer G. Ruygers over „De hulD aan de minder ontwik kelde gebieden". Tijdens een gisteravond gehouden bij eenkomst hebben B. en W. van Nijmegen de raad de vraag voorgelegd of moet worden overgegaan tot de bouw van een schouwburgzaal aan het verenigingsge bouw „De Vereniging", óf tot de bouw van een afzonderlijke schouwburg op een terrein, begrensd door de van Schaick MathonSingel. het Keizer Karelplein en de Nassausingel. Ten aanzien van de realisering van het plan Keizer Karelplein konden B. en W. mededelen, dat de Rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen haar medewerking aan Nijmegen bereids heeft toegezegd. De bouwkosten voor een schouwburg als uitbreiding van ..De Vereniging" wor den geraamd op f. 2.589.000 en voor het plan Keizer Karelplein. ontworpen door ir B. Bijvoet te Haarlem op f. 2.250.000. B. en W. zullen nu definitieve voor stellen doen. die tijdens de raadsverga dering van 27 Januari zullen worden be handeld. ENKIIUIZEN 600 JAAR STAD Feestelijkheden op komst. Op 27 Januari a.s. zal het 600 jaar ge leden zijn dat Enkhuizen van Graaf Wiiiem V stadsrechten verkreeg. Dit zal die dag in een speciale raadszitting wor den herdacht. Van 20 t/m 23 Augustus zullen her denkingsfeestelijkheden worden gehou den. O.a. zullen een beiaardconcours, een drumbandconcours een West-Frle- zendag, volksdansen en zo mogelijk een vlootschouw in het feestprogramma worden opgenomen. Ook zal de stad verlicht worden en een paviljoen wordt gebouwd, dat aan 1000 mensen gelegen heid zal geven de demonstraties bij te wonen. De heer Ruygers noemde het ant- Technical Assistance Programma der V.N. is nooit groter geweest dan millioen dollar en de heer Ruygers meende dat dit nodig verhoogd diende te worden. Alhoewel spr. de belangrijkheid van deze eerste stap niet wilde ontkennen meende hij dat het vraagstuk van de minder ontwikkelde gebieden nog niet in de kern was aangetast. Een van de kernpunten is. aldus de woord op de vraag of de Westerse i heer Ruygers. dat de divergentie in het wereld in staat is om de anderhalf levenspeil tussen de meer- en minder milliard mensen in de minder ont- 'ontwikkelde landen nog van jaar tot wikkelde gebieden van de wereld, het iaar groter wordt, houvast te geven van een perspectief j Gnt deze divergentie tot staan te voor de toekomst, minstens zo be- brengen zal volgens spreker een bedrag slissend als alle militaire inspannln- gen van het ogenblik. De nood van deze wereld wordt niet gelenigd met hulp van inciden tele aard. Het gaat hier wezenlijk om meer. Om een vraagstuk van struc turele aard, om het inhalen van de economische achterstand van het grootste deel der wereld, misschien wel. zo meende spreker, om een stuk nivellering tussen rijkdom en armoe de op internationale schaal. Het gaat er voor de minder ontwikkelde gebie den om een economische ontwikkeling op gang te brengen vooral in de lan den die nog voor een groot deel in het prae-kapitalistischc tijdperk ver keren. Dat is een werk. aldus spre ker. van vele tientallen jaren, mis schien wel van enkele generaties. Een dergelijk werk verloopt in pha- sen. In het begin is heel sterk de na druk gevallen op de uitzending van technische deskundigen op allerlei ge bied. Het jaarlijks budget van het dat ligt tussen de 10 en 15 milliard dol lar per iaar nodig ziln. Deze financie ring zou volgens spreker het best kun nen geschieden op multilaterale basis. Een nieuwe gezindheid zal over ons volk vaardig moeten worden, een nieuwe wüze van internationaal den ken. voelen en zien. Er moet een be reidheid zijn om de onvermijdelijke offers te brengen. De communistische politiek wordt gedragen door het ge loof, dat de kapitalistische wereld tenslotte za! bezwijken aan haar drie innerlijke tegenstellingen: de tegen stelling tussen kapitaal en arbeid, tussen de koloniale en de beherende mogendheden en tussen de kapitalisti sche landen onderling. Geen socialist zo zeide de heer Ruygers die niet er kent, dat hier drie zeer reële vraag stukken liggen. De communistische partij echter is er slechts op gericht deze tegenstelingen toe te spitsen. Onze politiek, zo meende spreker, moet er op gericht zijn deze drie vraagstukken op te lossen. (Ingez. Med.-Adv.) De afschuwelijke moord te Doetinchem Lichamen gestoken met scherp vooricerp Betreffende de moord op de 71-jarige heer G. Beltman en zijn 64-jarige huis houdster mej. H. H. Rutgers, die gister morgen vermoord in hun woning zijn aangetroffen en waarover wij reeds in een gedeelte van onze vorige oplage uit voerig berichtten, vernemen wü nog het volgende: De heer Beltman was gepensionneerd rentmeester van het in de nabijheid van Doetinchem gelegen landgoed „De Slan genburcht". Hii woonde sedert enkele Jaren in Doetinchem. Toen het dienstmeisje 's morgens tussen acht uur en halfnegen geen gehoor kreeg, heeft zij de buurman gewaar schuwd. die met haar meeging om een onderzoek in te stellen. De buurman, die op zijn bellen geen gehoor kreeg, ver moedde dat de beide bewoners door kolen dampvergiftiging of iets dergelijks niet m staat waren zich te bewegen. Hij heeft aan de zijkant van de woning de luiken van de woonkamer verwijderd, maar hij kon niet naar binnen kijken, omdat ook de gordijnen waren gesloten. Toen hij op het punt stond een schoonzoon van Wereldoorlog II moeilijke tijd Contributie bedroeg 25 cent per jaar Toen in het begin van deze eeuw de schoolstrijd in ons land en dus ook in j de Rijnstreek steeds meer in de belangstelling kwam was er een aantal personen j dat op de bres sprong voor de Openbare School door in 1904 het bestaande correspondentschap van Volksonderwijs te laten vervallen en te vervangen door een afdeling, welke de drie in elkaar gegroeide gemeenten Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen zou omvatten. Het was vooral de heer H. H. v. j d. Kloot Meijburg, die zich bijzonder beijverde voor de oprichting van een I dergelijke afdeling. Zo kon het gebeuren, dat op 23 December 1904 nadat te voren een propaganda-avond gehouden was waar de heer G. A. Zelvelder, voorzitter van het Hoofdbestuur van Volksonderwijs als spreker optrad tot de oprichting van de afdeling werd besloten. Het eerste bestuur bestond uit de 6prake was. Moeilijk was het vooral tij heren H. H. v. d. Kloot Meijburg. voor zitter, F. W. Honhof secretaris; P. Maazen, penningmeester. S. van Bachem de Boer en F. Koppius leden. Gestart werd met ruim 80 leden, wat gezien het aantal inwoners der ge meenten. lang niet sleoht was. Het cor respondentschap van. Aarlanderveen (dorp) sloot zich bi) de afdeling aan. Het reglement werd in deze histo rische vergadering aangenomen, waar. in o.a. bepaald werd. dat de contri butie 25 ets per jaar per lid zou be dragen. Tevens moest het Openbaar Onder wijs steeds en overal waar mogelijk be hartigd en de belangen daarvan ver dedigd worden. Al spoedig moesten acties worden gevoerd tegen te wille keurige toepassing der schoolgeldrege ling van die dagen. Er werd een schoolgeldfonds opge richt voor de minder draagkrachtigen, teneinde de kinderen te behouden voor de Openbare School; later werd dit om gedoopt in Suppletiefonds. Toen men de contributie in die dagen lust" opgericht. Deze vereniging werkte mee aan propaganda-avonden van Volksonderwijs, voor welke eerste avond tekstboekjes aan de Ingang van de zaal verkocht werden voor 2 ets. De zaal- huur bedroeg in die dagen f 5.—. ter wijl het bestuur in een der vergaderin gen besloot aan medewerkenden voor een propaganda-avond twee bonnen te verstrekken van 10 ets voor het kopen van een verfrissing. „ZANGLUST". Vele malen trok ojii. de heer Tolk, hoofd van de O. L. School aan de Raadhuisstraat er op uit om propa- ganda-avonden met „Zanglust" op de luisteren, waar hij dan tevens als spre ker optrad. De leiding van het zang koor berustte in handen van de heer P. Kraan, die in 1909 in het bestuur van Volksonderwijs trad. Moties van afkeuring werden gezonden aan de ge meentebesturen van Aarlanderveen en Alphen inzake de voorgenomen wijze van schoolgeld-inning waarin men een aanval zag op de Openbare scholen, terwijl ook verzoeken werden gedaan voor het aanstellen van meer leerkrach ten waar dit nodig bleek. Het waren ln die eerste jaren vooral ook de heren L. Swart, K. Jager en W. M. C. Regt, die zich als grote propa gandisten voor het Openbaar onderwijs aandienden. Een belangrijke rol speelde hierbij ook de heer H .H. v. d. Kloot Meijburg. niet- alleen als propagandist maar tevens als financier In 1913 sloot men zich aan bij de Riinkring van Volksonderwijs en welk een opgang de afdeling wel maakte bleek toen in 1916 niet minder dan 510 leden stonden in geschreven. STEEDS PARAAT. eerste Wereldoorlog overleefde Volksonderwijs zonder noemenswaardige voorvallen, al viel het natuurlijk ook toen niet mee en moesten allerlei maat regelen genomen worden ten behoeve j van de kinderen. Jammer was het. dat I er rond de jaren dertig nog al verschil j van mening bestond tussen de hoofden 1 der scholen in de Schoolstraai en Raad huisstraat de heren De Groot en Tolk over leerlingen e.d. De sohoolstrijd bleek inmiddels geluwd al was deze geenszins van de baan. Overal waar dit nodig was Volksonderwijs nog steeds paraat. BEZETTINGSJAREN. Onmiskenbaar maakte de afdeling ook in de beruchte crisisjaren e«n diepte punt door. Het ledenaantal daalde tot nauwelijks een paar honderd, terwijl j van enig teken van leven vrijwel geen 1 Niet onvermeld willen wii hier laten dat zowel de 1ste voorzitter, de heer W. den Hertog Azn en de tweede voorzitter, de heer Jac. Groeneveld, het leven verloren. De heer De Hertog werd in Gouda in September 1944 door de Gestapo vermoord, die we! begreep hiermede een zeer populaire figuur uit de weg geruimd te hebben. De heer Groeneveld werd in Augustus van hetzelfde jaar in Vught gefusil leerd. Het ledenaantal was inmiddels weer gestegen tot 321. terwijl na de bevrij ding onder leiding van de huidige voor zitter. de heer M, Karsemeijer. de pro paganda voor en uitbouw van het open baar onderwijs weer krachtig ter hand werd genomen. Een der eerste zaken, die het bestuur van Volksonderwijs ter hand nam was bij de Raad van Alphen- aan te dringen op de bouw van een nieuwe openbare lagere schoool, ter vervanging van de verouderde school aan de Schoolstraat, hoofd de heer Van Driel. Dat de nieuwe school op 1 Ootober 1951 aan de Java- straat geopend kon worden, stemde natuurlijk tot grote dankbaarheid. Een jaar later stond het bestuur en met hen geheel Volksonderwijs opnieuw in de strijd. Het betrof thans het drei gende omzettingsgevaar van de gemeen telijke Nijverheidsschool voor meisjes in een Christeüike school. Ook deze strlid werd met succes gevoerd: wel lieeft de Raad zich in een der laatste vergaderingen uitgesproken voor de behoefte van een Chr Nijverheidsschool voor Meisjes. Met de oprichting van Jong Volks onderwijs in Februari 1949, had Alphen de primeur en werd baanbrekend werk verricht. Deze jongerengroep immers zal straks de bestuurders moeten opbrengen voor de Jubilerende afdeling. MET PAARD EN WAGEN. de heer Beltman te waarschuwen, kwam deze juist met zijn auto aangereden. Hy had ook de vorige avond een bezoek wil len brengen aan zijn schoonvader, doch evenmin gehoor gekregen. De schoon zoon waarschuwde de politie en een ge neeskundige. De dood is vermoedelijk al ingetre den in de late avond van Woensdag. Beide slachtoffers zijn deerlijk ver wond op hun bedden in hun slaapka mers aangetroffen. De ontzielde licha men bevatten verscheidene steken, die zijn toegebracht met een scherp voor werp. De slachtoffers zün op hun slaap kamers om het leven gebracht. Dr Hulst uit Leiden heeft gistermid dag sectie op de lijken verricht. DE HEER KARSEMEYER die jaren heen steeds propaganda is uitgegaan naar de omliggende gemeen ten. bleek ons uit een onderhoud, dat wii mochten hebben met mevr. Tolk— Gresbrand te Gouda en mevr. Van Gogh te Alphen. Beiden wisten ons smake lijke verhalen te vertellen uit die eerste jaren van het bestaan van de afdeling, toen men vaak met paard en wagen de „polder" introk met een zangkwartet en later met een dubbelmannenkwartet ..De gouden Acht", om op te treden op propaganda-avonden voor Volksonder wijs. HERDENKING S AVOND. Begrijpelijk, dat de afdeling onder voorzitterschap van de heer M. Karse meijer dit gouden jubileum met onge merkt voorbij wil laten gaan. Op Woens dag 16 Maart zal er in het Nutsgebouw een grote herdenkingsavond worden ge houden, waaraan medewerking zal wor den verleend door het Leids Ambtenaren Cabaret., terwijl de band van Gerrit van Mild voor de muziek zal zorgen. De avond zal besloten worden met een gezellig samenzijn. Het „Onverdeeld naar de Openbare School' is de leuze van het gehele be stuur. dat momenteel naast de heer Karsemeijer bestaat uit de heer B. Cornet, secretaris, de heer A. Jansen, penningmeester, mevr. Kotter en de he ren C. H. Knook. A. Burggraaf J. M. van Dijk. Jac Koelewijn en G. van Leeuwen, leden. (Ince2 Med.-adv.) Zennwrnst. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en (temmen U weer moedig en rustin. Zeven jaar zonder eten Dat ook de dood van een klein en op het oog minder belangrijk dier een zekere slag voor Artis kan betekenen, heeft het heengaan van een adder bewezen. De adder, de enige giftige slang, die in ons land voorkomt, is in ge vangenschap zeer moeilijk in leven te houden, omdat een gevangen adder altijd resoluut weigert te eten. wat men hem ook aanbiedt. Ruim 7 jaar geleden kreeg de Am sterdamse Dierentuin een adder en het volgens de deskundigen .onmogelijke'' werd gepresteerd, want het dier bleef in leven, waar door met een groot woord Artis een „wereldrecord" op dit gebied op zijn n»am kreeg. Helaas kwam onverwachts het eind. De adder «ring naar de eeuwige slangenvelden en het re cord naar de annalen. Hoe oud de adder is geworden zal voor eeuwig een vraagteken blijven, want het is zelfs bjj benadering niet bekend hoe oud adders ln de vrije natuur kunnen worden, en de Artls-adder had zijn geboortebewijs toen hU kwam inwonen niet bil zich. Artis zoekt nu een opvolger met ge boorte-acteuit een levens krachtig addergebroed. Bouwvakvacantie: 25 t.m. 30 Juli AFWIJKING VAN TRADITIE TERWILLE VAN VACANTIE- SPREIDING. De Bedrüfsraad voor het Bouwbe drijf heeft besloten, in afwijking van wat ln deze bedrijfstak gebruikelijk was, de laatste week van Juli aan te wijzen als vacantleweek voor de bouw nijverheid. De bedryfsraad wil met deze be slissing een reële bijdrage leveren tot ondersleuning van de gedachte der vacantiesprelding. Terwllle van een aanzienlijke verlich ting van de anders met vacar.tiegangers overbelaste eerste week van Augustus, heeft de bouwnijverheid waarin on geveer 200.000 arbeiders werkzaam zijn een jaren-oude traditie prijsgegeven. Lachende gezichten Donderdag kwam een aantal bedrij vers van „het kleinere kwaad" naar het zaaltje, waar de Bergen op Zoomse kan tonrechter zitting houdt. De kanton rechter, mr Bervoets, moest echter me dedelen, dat degenen die met een poli tionele oproep waren verschenen, wel weer konden gaan. De stukken die op hun zakken betrekking hadden, waren Maandag door het parket te Breda per post verzonden, maar intussen nog niet in Bergen op Zoom aangekomen. Namens het O.M. beloofde de kanton rechter noe. dat. als de stukken hun be stemming bereiken, de „lichte gevallen" geseponeerd zullen worden. „De zwaar dere zondaars kunnen ln elk geval op de grootste clementie rekenen", zei hij. Zel den waren er zoveel lachende gezichten aan deze zijde van de groene tafel1 Vorig jaar werd wereldvrijgezellendag bij wijze van proef vastgesteld op de eerste Zondag na Pasen. Gezien de be zwaren. heeft de initiatiefnemer van het wereldvrijgezellencongres te Gre- venbicht. in overleg met de schrijfster Mary Pos, initiatiefneemster tot de we reldvrijgezellendag, deze thans vastge steld op Hemelvaartsdag. De Initiatiefnemers verwachten, dat de wereldvrijgezellendag zich ln de naas te toekomst ln een even grote belang stelling zal mogen verheugen als de moeder- en vaderdag. Het wereldvrijge zellencongres zal dit Jaar wederom in Grevenblcht gehouden worden, en wel ln de nazomer. Electrische treinen Zomer 1957 gereed De Nederlandse en Belgische rege- rings- en spoorwegautoriteiten heb ben een overeenkomst ondertekend in zake het electriflcatieplan Antwerpen- Roosendaal. Men zal door Belgische en Neder landse industrieën 12 zichzelf voort bewegende electrische locomotieven laten bouwen, waarin aggregaten zijn aangebracht, die 't voltageverschil tus sen België en Nederland opheffen. In Oostenrijker na schietpartij gearresteerd DIEFSTAL TE DEVENTER Vannacht heeft een politieagent tl Deventer, die in de binnenstad surveil leerde. een 31-jarige Oostenrijker na een schietpartij gearresteerd. De agent zag dat een man met een steen de winkel ruit van de juwelier Konz wilde verbrij zelen. Gebleken is. dat de Oostenrijker een half uur voor zijn arrestatie op soort gelijke wijze de winkel van de firma Boushuis aan de Spijkerboersteeg had geplunderd. De gearresteerde was in het bezit van een fiets, die hij even te voren had weggenomen aan de Brink. Op de man werden om. sieraden, b< nevens 33 gouden horloges gevonden, die van diefstal afkomstig waren. uaar Benei uxsteden België is het spoorwegnet voor electri sche treinen namelijk aangesloten op een voltagenet van 3000, terwijl in Nederland met een voltage van 1500 wordt gereden. Tot nu toe moesten D-treinen in Roosendaal worden voorzien van een stoomlocomotief, omdat daar het geëlec- trifioeerde net ophield te bestaan. Van Belgische zijde zal het electrische net wonden doorgetrokken tot aan de Nederlandse grens, terwijl door de Ned. Spoorwegen eveneens een aanvullende lijn van Roosendaal tot aan de grens zal worden aangebracht. Door deze electrlficatie zullen de Belgische steden Brussel. Mechelen en Antwerpen worden verbonden met de Nederlandse steden Dordrecht, Rot terdam, Den Haag en Amsterdam. De 12 speciaal voor dit doei te bou wen looomotieven zullen, naar verluidt, in de zomer 1957 worden opgeleverd. Dan hoopt men ook met de electrlficatie van de lijn Brussel—Luxemburg gereed te zijn. waardoor het dan mogelijk is ge worden. dat alle drie hoofdsteden van de Benelux] and en door deze electrlfica tie met elkaar verbonden worden. In de Amsterdamse Apollohal wordt een tentoonstelling gehouden van pluimvee en kleindieren. Twee kampioenen van vorig jaar bekijken elkaar met naijverige blikken. Links een Hollands krielliaantje. rechts een grote Rrahmaltaan. Hogere loongrenzen invaliditeitswet Tot dusver kon men slechts als ver zekerde krachtens de Invaliditeitswet worden Ingeschreven en voor het eerst een rentekaart ontvangen, wanneer men een loon genoot van minder dan f 3000 per jaar. Deze zgn. intredegrens Is met ingang van 1 Januari J.l. verhoogd tot f.3600. Voor personen, jonger dan 35 jaar ls dit van belang, niet alleen wan neer zij voor het eerst In loondienst tre den. maar ook wanneer zij reeds in loondienst zijn en tussen f.3000 en f.3600 'sjaars verdienen. Deze laatsten zijn ingevolge de wet verplicht een ren tekaart aan te vragen bij de Raad van Arbeid, hetgeen overigens in hun eigen belang is met het oog op eventuele aan spraken op o.m. invalldlteltsrente en wezenrente en de daarbij mogelijke toe slagen en kinderbijslagen. De loongrens voor de premiebetaling, waarboven de werkgever niet langer verplicht is rentezegels te plakken, ls op 1 Januari Ji. tot f.6000 verhoogd. Zoals bekend ls. bestaat de mogelijk heid zelf rentezegels te blijven plakken, wanneer de werkgever daartoe niet lan ger verplicht is, of wanneer men niet meer in loondienst is. Monnikendam krijgt stadspoorten en schandpaal De gemeente Monnikendam zal tijdens de viering van zijn 600-jarlg bestaan van 17—23 Juli weer stadspoorten rijk zijn. Er zal midden in het anders zo rustige IJsselmeerstedeke een schandpaal staan en uit een aloude „troetpot" zullen lief hebbers een „liepel troet" kunnen krij gen. een mengsel van meel met water, waaraan de Monnikendammers hun bu- i naam hebben te danken .Monniken toeters") I Het stadje met zijn nog vele pittoreske I geveltjes, een trekpleister voor toeristen zal het Jubileum juist ln de zomermaan den. als de meeste toeristen deze kant uitgaan, met grote luister vieren. De trekschuit zal weer varen en natuurlijk zal er ook feest op de Gouwzee zhn waaraan het stadje is gelegen. Trotse zeilschepen zullen daar een spel naar voren brengen uit oude tijden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5