GARDEROBE Robinson Crusoe begroette ons uitbundig EEN HARMONIEUZE In één nacht WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 22 JANUARI - PAGINA D. pooide! Meer dan 80 graden onder nul (Van een bijzondere medewerker) Vroeger zouden weken zwoegen en werken nodig zijn geweest om te volbrengen wat wij in enige dagen presteerden. Vroeger zouden allen, die aan een groot trdnsport over het ijs van Groenland hadden deelgenomen, dagelijks dodelijke geva ren hebben gelopen. Thans konden wij in een korte tijd en vrijwel zonder risico's dat alles verrichten. Dank zij de vlieg machine Dank zij het feit, dat wij over de luchtbrug aanvoer den, wat vroeger over het ijs moest worden vervoerd. René Cutfordh vertelt hier over zijn indrukken tijdens het transport door de lucht van de honderden tonnen levensmiddelen, bestemd voor de Britse Wetenschap pelijke Expeditie op Green land's ijskap. Sedert enige tijd bevindt zich in het Noorden van Groenland een (Britse) wetenschappelijke expeditie. Zi] ver richt onderzoekingen naar de gesteld heid van het land, naar de dikte en de vorm van de ijskap, die Noord- Groenland bedekt, en vooral ook naar de gesteldheid van een bergketen in het Noordoostelijke deel van dat reus achtige eiland. In Koningin Louise Land, zow3t 1300 km ten Noorden van de Poolcirkel, hebben de leden der ex- pedtie hun basiskamp. Dat zU er zo lang kunnen blijven, danken zij aan de luohtibrug. die de Royal Air Force Het karakteristieke beeld van de Noordoost kust van Groenland, gezien vanuit een der R.A.F.- vliegboten, die de expeditie van levensmiddelen en uitrustingsstukken voorzien. Spiegeltje, spiegeltje aan de wand.. SCHIJNBAAR omvangrijk en FEITELIJK voordelig Parijs, januari '55 We zijn het nieuwe jaar vol goede voornemens begonnen. Een gedeelte daarvan heeft misschien de eerste drie januari- weken niet eens overleefd, maar dan is er toch altijd nog de troost van een min of meer omvangrijk restant. En hopelijk bevat dat restant goede voornemens enkele, die betrekking hebben op de garderobe Hopelijk ook blijft het niet bij beloften aan Uw ega, doch worden de voornemens vroeger of later daadwerkelijk in practijk gebrachtGe hebt U immers voorge nomen alles in het werk te zullen stellen om - en in Uw eigen voordeel - van Uw uitzet een harmonisch geheel te maken - als het dat tenminste niet is. En op welk ogenblik kunt ge beter beginnen dan aan de vooravond van een nieuw seizoen, dan nu, deze maand, waarin de laatste aanvullingen van de winter- garderobe tevens de eerste stukken van de voorjaarsuitzet zullen zijn? Een fraaie luchtopname van de rand van de ijskap in Noord-Groenland voor hen sloeg, en die hen in staat stelde om te blijven overwinteren, eenzaam en afgesloten van de rest der wereid. Ik behoorde tot hen, die de vluchten van de Young Sund naar het kamp aan hel Brittannia Meer meemaakten. Zes weken per jaar slechts is dit meer ijsvrij. In die zes weken moesten wij alles in orde maken. Het was een wed loop met de Poolwinter, een even ijzig als grimmig en snel vorst! Het toestel, waarin ik zat, was' de eerste vliegma chine. die ooit op het Brittannia Meer neerstreek. De vlucht Het was ongeveer drie uur in de ochtend. De zon scheen vrolijk. Toen zag ik het kamp voor het eerst. Ik kreeg even een sohok. Zeventig mi nuten tevoren was ons watervliegtuig gestart op de Young Sund, zowat 320 km Zuidelijker gelegen op de 70ste breedtegraad. Wij waren recht op de zon aangevlogen, strak-Noord was onze koers. Zelfs in het heetst van de zomer maakte het land beneden ons een schrik aanjagende indruk. De ber gen, die oprezen tot een hoogte van 2400 meter, waren zo steil, dat zij eer op reusachtige klippen geleken. Som mige droegen een muts van sneeuw De kloven tussen de bergen waren half gevuld met ijs. Links van ons venees de gigantische Ijskoepel. die negen tiende deel van Groenlands oppervlakte bedekt. Het scheen alsof hij de hemel raakte. Er was geen horizon. Het was bitter koud Wij bevonden ons ten Noorden en een flink stuk ten Oosten van de magne tische pool. Het kompas was 45r „van streek" en de naald danste wild heen en weer. Wij vlogen over een reusachtige gletscher van eentonig-wit ijs. Zó ruw was de oppervlakte, dat het scheen, alsof een kolkende oceaan op heter daad betrapt was door koning Winter en door deze in de ijsboeien geslagen. Aohter die gletscher werden wij een meer gewaar. Grauw-wit was de kleur van het water. Het strekte zich over een afstand van tien kilometer uit tus sen twee tjsmuren, de gletschers, die zorgen voor water in de paar weken, dat het meer „vloeibaar" is. Ijsber gen dreven ln het meer rond. En toen we goed keken, zagen we op de koude, gi'auwe oever iets, dat leek op een geel lucifersdoosjede blokhut, waarin de leden der expeditie de winter had den doorgebracht. Geslaagde landing De piloot vloog gedurende tien mi nuten langzaam boven het meer, op zoek naar een ijsvrije landingsbaan op het water. Toen zette hij onze ma chine aan de grond, of liever op het water. Ecen bootje voer ons tegemoet. Aan het roer stond iemand, die ik da delijk versleet voor Robinson Crusoé. Hij was in vieze lappen gehuld. Een dichte, lange, zwarte baard en bossen haar maakten zijn gelaat vrijwel on zichtbaar. Alleen om de ogen had hij een kijkgaatje geknipt in ztfn haardos. Later bleek mi), dat deze wonderlijke verschijning een der beste wetenschap pelijke krachten van de expeditie was In de blokhut bevond zich een aan tal slaaphutten, elk met vier kribben Verder waren er een grote woon-eet- kamer met een gramophoon en een radio-toestel, een keuken, een labora torium en een zendstation. Dagelijks is er namelijk contact met de autori teiten in Londen. De commandant commandeur Simpson der Britse ma rine was de enige, die een eigen kamertje ter beschikking had. Buiten huilden, blaften en jankten ruim veertig Poolhonden, toen de le den der expeditie de eerste mensen begroetten, die zij sedert een jaar had den gezien. De dappere Poolstrijders vertelden over de lange, lange win terse Poolnacht, over de lage tempe raturen (soms meer dan 80° onder nul), over hun moeizame tochten over de gletschers, over al hun lief en leed in die verre eenzaamheid. „Wij waren zo opgewonden, toen we de machine in het oog kregen", ver telde een der mannen, „dat iedereen onmiddellijk zijn werk in de steek liet en naar buiten rendeen George ging er zelfs toe over om zich te was sen!" Meer dan y,avontuur" Met bijzondere belangstelling is al om ter wereld, zowel door de mannen der wetenschap als door de militaire autoriteiten, het avontuur „Luchtbrug over de Poolcirkel" gevolgd. Nuttige lessen zijn er uit getrokken. Immers de in de dubbele zin des woords „kou de oorlog" woedt in het hoge Noorden stellig niet minder hevig dan in war mer delen der aarde, al geschiedt alles „onder de rook van de Noordpool" het kamp aan het Brittannia Meer ligt slechts 1000 km van de Pool ver wijderd! dan ook heel wat geruis lozer dan bij ons. Zonder enige twijfel moeten zowel de Groenland Expeditie zelf als de te haren behoeve geslagen „Luchtbrug over de Poolcirkel" als zeer belangrijk worden aangemerkt. Nadruk verboden. Maakt, als ge het nog niet deed, vandaag nog de balans op. Gaat na wat ge hebt en wat er verder nodig is om üw voorjaarsuitzet op peil te bren gen en kiest wat ter aanvulling zal worden aangeschaft te zijner tijd zó, dat het bij alles past, waarbij het ge dragen zal moeten worden. Bouwt geen geheel op, waarvan geen twee stukken, wat kleur en stijl betreft, zich met elkaar verstaan. Kiest nieuwe ja ponnen, pakjes en rokken in een kleur die past bij die van de mantel. Voegt geen gepatroneerd kledingstuk aan üw uitzet toe als het met een ander gepatroneerd stuk zal moeten worden gecombineerd, doch laat Uw keuze op effen vallen, in een tmt die in harmo nie is met die. welke reeds in de gar derobe voorkomt. Moeten de kapitale stukken - mantel of tailleur - worden vervangen, dan is dat het ogenblik om een neutrale kleur tot basis van Uw complete kledingschat te maken. In dien ge op de kleuren van Uw diverse kledingstukken let en de modellen eenvoudig houdt, zult ge met een slechts beknopt aantal stukken een schijnbaar omvangrijke en vooral har monische garderobe kunnen samen stellen. Hoe, dat geven we aan de hand van een voorbeeld weer - een voorbeeld echter dat slechts één uit meerdere is: Als basiskleur kozen we een neutra le tint - een zeer neutrale tint zelfs, namelijk het nog steeds gangbare an- thraciet-grijs, dat tegelijk zeer gedis tingeerd en uitermate practisch is. Het kan immers met negenennegen tig van de honderd kleuren worden ge combineerd. De beperkte, harmonieuze uitzet, hierbij in tekening gebracht, omvat een mantel, een tailleur, een japon en een rok. En hoe die verschillende delen ook worden gepaard, altijd vormen ze, dank zjj de kleur een keurig en al leszins harmonieus ensemble. De mantel is van anthracletkleurige loden, zodat hij behalve voorjaarsman tel tevens regenjas is (figuur I, kleini. De tailleur is van wollen flanel in de zelfde diep donkergrijze kleur (figuur I). Mantel en tailleur vormen een keu rige trois-plèces, waarbij de accessoi res van willekeurige felle kleur of van pasteltint kunnen zijn. Een keurig en zeer modieus ensem ble vormen ook mantel en mantelpak- rok (II). waarbij een moderne lange blouse van welke kleur dan ook als aanvulling dient. Werd de mantel in afstekende kleur gevoerd, dan zal deze blouse in de kleur van de mantelvoe ring zijn. Voor de losse rok werd ln ons voor beeld zwart en witte tweed gekozen, die zich uitstekend met het donkergrijs van de mantel verstaat. Bij een dergelijke rok passen voorts truitjes en blouses in elke kleur, want het zwart en witte weefsel is volkomen neutraal (figuur III). In het truitje kan dus de kleur van de mantel wor den h haald maar evengoed kan het fe'rood zachtbl-.uw. ceel. havana of van welke kleur dan ook zijn. De japon uit deze voorbeeld-uitzet is eert Japon in twee delen: lijfje en rok (Ingez. Med.-Adv.) Uw handen gaal en zacht Sun balm Vraag Uw Apotheker of Drogist Gratis proettube na inzending van deze Pdvertentie aan N.V. Rowntree. Afd. N Herengracht 209 Amsterdam werden dus afzonderlijk gemaakt. Ten einde een fleurige toets in het geheel te hebben, lieten we onze keuze val len op rode ratiné (IV), ofschoon groen, geel, beige, mauve en talloze an dere tinten eveneens in aanmerking zouden zijn gekomen, want alle ver staan ze zich met de donkergrijze mantel. Dank zij het feit dat de ja pon in twee delen werd gemaakt, kan de losse dooiknooprok met een truitje «of een blouse van andere tint en an der materiaal worden gecompleteerd IV. klein). Eveneens kan de rok met het tailleur-jasje worden aangevuld, waarbij indien gewenst de mantel de trols-pièces vervolmaakt (II. klem). Het rode lijfje van de japon zal ten lette een aard ge b!ou*e zijn in com blnatle met de wollen tweed rok (fi guur III, klein). J. V. GEEN „ZOEKLICHT OP DE BOEKENMARKT" Wegens ziekte van mevrouw Olara Eggink ontbreekt in dit nummer haar wekelijkse boek bespreking. MftLjE GpV^LjE^ Gemopper op weerinstituten, zoals bij ons op De Bilt, schijnt overal voor te komen. In Oeganda, Afrika, is de radio opgehouden met het uitzenden van weersverwachtingen. De reden hiervan is heel eenvoudig. Steeds wanneer de verwachting niet uit kwam. werd de inlandse bevolking zó kwaad, dat zij de directie van de radio-omroep aanklaagde bij de rechter en schadevergoeding eiste! We geven toe, dat we ook wel eens kwaad op De Bilt zijn, maar we ver moeden. dat onze wetten niet op aanklacht tegen weerdeskundtgen ngesteld zijn. We vertellen u hoe de mannen In Chi cago over hun schoonmoeders den ken Bij een opinieonderzoek bleek, lat het overgrete deel van de onder vraagde heren het heel best met hun schoonmoeders kan vinden, in teven stelling dus tot alle bonte-radlo- avond grapjes!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 14