V ego-Slavische prins trouwt met taliaanse prinses in Lissabon Ging t om de vrouw of de tasjes? Netl. Spoorwegen hebben grootse plannen voor de komende E 55 Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 13 Januari 1955 Derde Blad No. 28422 \xander en Maria Pia leerden elkaar kennen op de Agamemnon rst naar Londen en later naar Parijs rolgende maand zal in de Porlu- loofdstad Lissabon het huwelijk I voltrokken tussen de Italiaanse i Maria Pia met prins Alexander Kgo-Slavië na een romance, die n bloeien aan boord van het e koninklijke jacht Agamemnon de vacantietrip, die vele vorste- personen onder wie Koningin i en Prins Bernhard op uitnodi- an het Griekse koninklijke paar ige zomer hebben gemaakt. ens een officiële bekendmaking, pen door de huishouding van de Ifan de bruid, ex-koning Umber- I Italië, zal het huwelijk voltrok- brden in een eenvoudige plech- I in de parochiekerk van Cascais, [eveer 30 kilometer van Lissabon, het altaar zullen een rijzige se- isse met krullende haren en een té van een scheepvaartonderne- Itaan. maar in de kerkbanken zal en feestelijke schare van vorste- iersonen bevinden die de vereni- bn de huizen van Savoye en Ka- pgewitsj zullen bijwonen. Irinses, die pas in September aan- e 21 zal worden, ontmoette haar fee verloofde aan boord van de fmnon. Alexander, die in Engeland ted is, is de oudste zoon van de re prins-reeent Paul van Joego- en een neef van koning Peter II. 4 in Londen verbonden aan de e scheepvaartonderneming Hiar- de vacantlerels van de Agamem- !e ongeveer een half mlllioen gul- pkost heeft, namen ongeveer ne- Iregerende of verbannen koningen pinginnen, prinsen en prinsessen moe twaalf dagen deel. De enige ce, die zich aan boord ontwikkel- 15 die tussen Maria Pia en Alex- ■.Vele van de opvarenden van de jmnon zullen naar Portugal rei- m de huwelilksvoltrekking bil te i Ook zullen leden van de Engelse jliike familie aanwezig zijn, ver- lijk de hertogin van Kent en haar de Spaanse troonpretendent Prinses Beatrix )pt tankschip „Vasum" pses Beatrix ziaJ Zaterdagmiddag P drie uur op de werf van de Kidse Dok- en Scheepsbc-uw- Jhappij te Amsterdam het voor de pijke Shell-groep in aanbouw tankschip „Vasum" dopen. doopplechtigheid is de eerste of- daad van de prinses, waarbij zij jrgezeld zal zsijn van haar ouders, de uitgenodigde eregasten behoren t minister-.president, dr W. Drees t echtgenote, de minister van Ver- a Waterstaat, mr J. Algera en zijn note, minister J, M A. H. Luns tógenote en de Commissaris van Mngln in de provincie N oord- Ho! - Ir M. J. Prinsen en mevr. Prinsen. wetten treden in werking Kt gisteren verschenen Staatsblad gnomen een K.B., waarin wordt dat de Postwet 1954 (regelende Btspositie van de PTT ln ons postel), de Postspaarbank wet 1954 jhde de rechtspositie van de Rijks- larbank) en de wet PTT-raad I werking treden op 16 Januari a.s. ING AUTOBUS - VRACHTAUTO Vjjf gewonden I het kruispunt Rijksweg Zuid-Wil- I ttstraat te Sittaird is gistermiddag I (tobus met mijnwerkers, komende I [richting Maastricht, in botsing I en met een vrachtauto, die de I wilde oversteken De vracht - ferd door de bus ln de flank ge- De bestuurder van de vraoht- I p vier mijnwerkers alle vier af- I 6 uit Koningsbas, werden gewond pgebracht naar het ziekenhuis te I I Na behandeld te zijn konden I fe huis worden vervoerd De chauf- I er vrij ernstig aan toe is, moest I opgenomen. HU heeft een shock bulten bewustzijn. Don Juan wordt verwacht en andere ln verbanning zijde Bourbons. De moeder van Maria Pia is de zuster van koning Leopold van België, Maria José, die in 1930 met Umberto huwde. Umberto ver loor zijn troon in 1946 na slechts 26 da gen aan het bewind te zijn geweest. Na de plechtigheid zal een receptie worden gehouden in een plaatselijk ho tel. De vader van de bruid, die in een bescheiden huis van twee verdiepingen woont in Cascais, was een paar dagen geleden naar Genève gevlogen om met Maria José en hun oudste dochter de laatste voorbereidingen te treffen. De koninklijke verloofden, die hun engagement vroeg in de herfst bekend maakten, hebben gezegd dat zij zich na hun huwelijk in Londen zullen vestigen. Het is mogelijk, dat ze later in het jaar naar Parijs verhuizen. Vermoed wordt, dat Maria Pia een grote bruidschat van haar moeder zal krijgen, bij wie ze in Zwitserland woont.' Zij heeft zelf als se cretaresse in Zwitserland gewerkt. Twee militairen gestraft OVERTRADEN LIFTVERBOD. Aan twee alt Amsterdam afkomstige en in Den Haag gelegerde militairen is door hun regimentscommandant we gens overtreding van het liftverbod zes dagen verzwaard arrest opgelegd. Naar wij van de Legervoorlichtings- dienst vernemen luidt de motivering van deze straf dat de beide militairen „met het kennelijk doel om het door de minister van Oorlog uitgevaardigde lift verbod voor militairen te ontduiken zich op 3 Januari te plm. 7.30 naar de Slo- terweg begaven in de hoop aldaar een auto te ontmoeten, voorzien van de let ters MMM of soortgelijk teken, waarbij tot uiting wordt gebracht dat militairen gratis mogen meerijden, en na aldaar Inderdaad een dergelijke auto ontmoet te hebben in deze auto mee zijn gere den naar hun standplaats 's-Graven- Verbindingen met het Noorden PLANNEN VIA IJSSELMEERPOLDERS Bij de overheid zijn thans drie plan nen in overweging voor de verbinding door de nieuwe IJsselmeerpoiders van Amsterdam uit naar het Noorden van ons land. Al deze plannen komen in zoverre overeen, dat zij wegen betref fen die over Emmeloord in de Noord- Oostelijke polder zullen lopen. In de eerste plaats is een trace gepro jecteerd via Steenwijk en het grensgebied tussen Drente en Friesland, in de tweede plaats heeft men gedacht aan een moge lijkheid ook Assen ln te schakelen, zodat dan de weg meer Oostelijk zou lopen en in de derde plaats is een mogelijkheid langs Drachten en Heerenveen. Hoogst waarschijnlijk zal ten Zuiden van Deven ter de nieuwe verbinding tussen Twente en het Westen komen te lopen. Bij al deze plannen zullen Zwolle en Kampen dus worden uitgeschakeld. Zakkenrollen in ivarenhuis ontkencl „Ik stond naast die dame te kijken naar een tekenaar, die foto's kleurde", ver telde gistermiddag een 35-jarige Haarlemse koopman aan de Amsterdamse Recht bank, waarvoor hij onder beschuldiging van zakkenrollerij terecht moest staan. „Ze opende haar tas, haalde er haar portefeuille uit tevoorschijn en toen wipte haar portemonnaie ook naar boven. Ze merkte het niet en nog voor de beurs op de grond viel ving Ik deze op. Ik deed er drie stappen mee en dacht juist: „Ik moet die portemonnaie aan haar teruggeven, toen de rechercheur me bij de pols greep. Ik bestrijd helemaal de goede trouw van beide rechercheurs niet. maar zij vergissen zich als ze denken, dat ik aan het zakkenrollen was: daar is geen sprake van". In de portemonnaie zat slechts 55 cent. Hoè de verdachte ook praatte en wat zijn verdediger ook aanvoerde, de Offi cier van Justitie achtte geen twijfel aan wezig en eiste wegens diefstal 8 maan den zonder aftrek van de 7 weken voor arrest. Hij baseerde zich daarbij op de ver klaringen van de twee rechercheurs, die in het betrokken warenhuis aan het Damrak te Amsterdam tot taak hebben zakkenrollers op te sporen. „Deze man had drie kwartier lang twee vrouwen gevolgd", vertélden zij als getuigen, „tot zU in de lunchroom plaats namen en hij zijn aandacht op een andere vrouw verplaatste". „Hoogstens tien minuten", hield ver dachte vol. „Een van die twee was een knappe verschijning en ik heb haar daar om inderdaad enige tijd bekeken". „Vaak volgen mannen in het waren huis winkelende vrouwen uit belangstel ling voor de vrouw zélf", wierpen de rechercheurs tegen, „maar dat merken wfj gauw genoeg. Deze man had echter alleen belangstelling voor de tassen van de vrouwen". Zij hadden kunnen observeren hoe de verdachte schuin langs de betrokken koopster was gaan staan en wel langs haar linkerarm, waaraan haar tas hing. Inderdaad had ze zelf de portefeuille tevoorschijn gehaald en die in de hand gehouden. De verdachte had zich zo op gesteld, zeiden zij, dat ze zijn handen niet meer konden zien. Toen stapte hij langzaam opzij. Terwijl de ene recher cheur de vrouw in het oog hield, omdat „Hamer en sikkei" a!s verkiezingssymbool VAN COMMUNISTEN IN INDONESIË Het lie) van het Indonesische Par lement. Amcisz (partijloos) heeft aan gekondigd, dat hij een motie van wan trouwen zal indienen, indien de rege ring dev olgcnde week nog niet zal hebben geantwoord op een door hem ingediende vraag aangaande het ver- kiezings-s.vmbool van hamer en sikkel voor de „Communistische partij en de partijlozen". De heer Amelsz verklaarde het te be treuren dat de regering hierin nog geen duidelijk standpunt heeft Ingenomen. Hij zcide voorts: „Ik kan mij wel in denken, waarom de regering niet spoe dig tot een beslissing kan komen, spe ciaal in verband m°t de geruchten, dat er onder degenen, die de regering steu nen. figuren zijn, die aan de commu nisten hebben beloofd, dat het verkie zingssymbool van de Partai Komminis zal worden gehandhaafd. IN MEMORIAM Dr PETER VAN ANROOY. Bij gelegenheid van het eerste op treden van het Residentie-Orkest te Den Haag na het overlijden van dr Peter van Anrooy, die vele jaren de lei der van het orkest Is geweest, werd gis teravond ter herdenking van de heen gegane oud-dirigent een extra nummer ingelast, de Tragische Ouverture van Brahms (Van Anrooy was naar men weet een groot Bra-hms-vereerder). Na het spelen hiervan stonden allen om gedurende enige ogenblikken van Anrooy in pledhtlge stilte te herdenken. De laatste gevaarlijke bunker aan de Hollandse kust is Woensdagmor gen met de grond gelijk gemaakt. Deze bunker, die vlak voor de boulevard van Zandvoort lagis op geruimd door een Haagse aanne mer. die in het afgelopen jaar onge veer 120 grote en een goede hon derd kleine bunkers heeft vernietigd. Hij ruimde ongeveer 34.000 kub. meter beton per jaar opi Het bleek namelijk, dat de bun kers aan de kust een funeste invloed hadden op de duinen. Zeer veel zand stoof weg bij de bunkers en bij de stormramp van 1953 bleek duidelijk hoe gevaarlijk de bunkers waren. Tot 15 meter in de duinkroon moes ten daarom de bunkers verdwijnen. Het opruimen van de bunkers tussen Scheveningen en IJmuiden heeft ongeveer anderhalf millioen gulden gekost. Foto: Een geweldige warreling van rook en zand geeft het moment aan. waarop de ontploffing heeft plaats gehad. een aangifte van diefstal voor dit soort zaken nodig Is, pakte zijn college de pols van de verdachte vast. Daar zat de rood- leren portemonnaie in. De vrouw her kende deze als haar eigendom. Ze had nog niet gemerkt, dat ze deze kwijt was De raadsman, mr W. C. I. A. van Everdingen. voerde aan. dat de beide rechercheurs, uiteraard, na lange tijd een verdacht individu te hebben gevolgd, hun werk met succes bekroond wensen te zien. Hij zinspeelde op een vorm van hypnotisering door de rechercheurs van de verdachte, die zich uiteindelijk met een portemonnaie in zijn hand bevond. Maar al zou de rechtbank dit niet ge loven. dan nog diende vrijspraak te vol gen. zo meende hij, omdat hier geen diefstal is gepleegd, doch dan slechts een poging tot diefstal, die met voltooid was. De poging was niet tenlaste gelegd. Voorts legde mr Van Everdingen een brief over van de Ned. Spoorwegen, waar uit bleek, dat verdachte een jaar geleden een portefeuille met f. 176.— op een der trappen van het Utrechtse station had gevonden en deze eerlijk bij het bureau gevonden voorwerpen had afgegeven, zo dat de rechtmatige eigenaar deze nu terug heeft. De raadsman vroeg tenslotte ook nog vrijspraak op grond van het feit, dat hier twijfel aanwezig is over de schuld van verdachte. In zijn laatste woord drong de ver dachte er op aan. dat men hem meteen leugendetector zou controleren op de Juistheid van zijn beweringen. Op zijn strafblad stond 1 veroordeling in België wegens diefstal van fiches aan een rou lettetafel in een casino. Uitspraak 26 Januari as. (Ingez. Med.-Adv.) DUBEC is geuriger en zachter! Als u DUBEC rookt zal het u een ware opluchting blijken na sterk prikkelende cigaretten. DUBEC is immers vervaardigd van edele, uitgelezen Oriënttabakken, zuiver en geurig. Let eens op, hoe u méér en meer DUBEC ziet roken! Dit is heus geen toeval! DUBEC in het vanouds bekende rode doosje: 90 Ct DUBEC, de edele Oriënt-cigaret Rockefeller schenkt* twintig miilioen dollar John D. Rockefeller jr, heeft Dinsdag :n briefje van twee zinnen gesenreve». waarmee hij 20 millioen dollar schenkt voor de scholing van Protestantse gees telijken. Rockefeller, die in totaal reeds een milliard dollar heeft weggegeven van van het gigantisch fortuin, dat zijn va der heeft opgebouwd, zei dat hij een fonds opricht ter versterking en ont wikkeling van de Protestantse theolo gische scholing in de Verenigde Staten. Hij gaf aandelen met een tegenwoor dige marktwaarde van 20 millloerl dol lar aan het Sealantlc fund, eert philan- tropische stichting die hi) ln 1938 had opgericht om diverse Rockefellerschen- klngen te besturen. „Heren," schreef hü, „ik geef uw stichting per heden aandelen die een tegenwoordige marktwaarde van onge veer 20 millioen dollar hebben. Het doel an de schenking ls de Protestantse theologische scholing in dit land te ver sterken en te ontwikkelén". Een woordvoerder van Rockefeller zelde dat Rockefeller het blijkbaar aan de stichting overlaat te bepalen hoe het geld besteed zal worden aan de theolo gische scholen van het land. Het ls de tweede grote schenking voor godsdienstige opvoeding die Rockefeller in de afgelopen jaren gedaan heeft. De eerste bestond uit aandelen met een waarde van één millioen dollar aan de Harvard universiteit om de theologische faculteit tot uitbreiding te brengen. I N OGELVLUCHT Impressies van het moderne reizen Een groot station volledig in bedrijf De Ned. Spoorwegen hebben hun plannen bekend gemaakt voor deel neming aan de komende nationale energie-manifestatie „E55" te Rot terdam. Het ontwerp voor de inzen ding ls van de hand van de binnen huisarchitect A. Fredcriks, die een maquette liet vervaardigen. Men wil slechts heel even laten zien, hoe het bedrijf uit de oorlog kwam. Dadelijk daarop zal men echter de sfeer van het moderne reizen per trein uitbeelden. Daarom wil de N.S., dat men bij het betreden van de inzen ding het gevoel krijgt op een werke lijk groot station te komen. De bezoeker betreedt allereest de sta tionshal, moet daar echt een kaartje nemen (het kost niets), vindt er een inlichtingenbureau en een krantenkiosk ln vol bedrijf en moet. aan de controle gekomen, zijn kaartje laten knippen. Overwogen wordt, aan iedere zoveelste bezoeker de kaartjes worden genum merd een of andere attractie aan te bieden. Door de contröle gekomen, vindt meneen perron met een gereed staande trein. Eerst na dit perron wordt de eigenlijke expositie bereikt. Dan zal een Indruk worden gegeven van de prestaties op het gebied van het relzigersvervoer ln 1954 en de opbouw sinds de oorlog. Men krijgt modellen van de verschillende trelntypen te zien en ook van hetgeen nog aan vervoermid delen in aanbouw is. Dan komt het Internationaal relzi gersvervoer aan bod, vervolgens de sta- tionsbouw met een maquette van het nieuwe station Rotterdam. De bezoeker wordt voorts uitgenodigd een reis met een wagenvoerder in de cabine van een gestroomlijnd electrisch treinstel mee te maken. Hij kan dus als het ware plaats nemen vlak achter de wagenvoerder en ziet dan op een film doek hetzelfde beeld, dat de wagenvoer der al rijdende voor zich ziet, met al diens reacties op de seinbeelden, die hij onderweg tegenkomt. De bruggenbouw wordt evenmin ver geten. Hoofdmotief daarvan ls de bouw van de dubbelsporige Moerdijkbrug Men krijgt ook een idee van de electrificatie en een inzicht ln het seinwezen. t.w. het automatisch biokstelsel met lichtseinen en de verschillende typen overwegbe veiliging Wat volgens de NS. velen zal Interes seren is het vervoer op het drukste baanvak, AmsterdamHaarlem, op een doordeweeks spitsuur, ln m'niatuur u't- gebeeld. In vier minuten tijds voltrek ken zich hier de normale trelnbewegin- gen. Tenslotte het goederenvervoer, dat wordt toegelicht door man modellijnen. Dit alles regardeert evenwel nog maar de binnen-expositle, die ruim 1000 m2 een derde deel van een der grote ijzerconstructiehallen Inneemt. Want vla de uitgangscontröle arriveert men op een perron in de open lucht, waar nog een buiten-expositie is gedacht Dan zal men in een soort restauratie rijtuig zijn honger kunnen stillen en zijn dorst lessen. Geen applaus in Bondsdag'.'' De Vrüe Democratische Party is in Bonn met een voorstel voor de dag ge komen om het applaudisseren van Bondsdagafgevaardlgden tijdens de zit tingen te verbieden. Tot dusver was het in de Bondsdag gewoonte, dat door le den luid en vaak hard en lang ln de handen werd geklapt als zij het met de uitingen van een redenaar eens waren. Natuurlijk is niet te voorspellen of dit voorstel een kans maakt te worden aangenomen, maar wel staat vast, dat het bulten gewoon moeilijk zal zijn het in de practijk toe te passen. De (on)veiligheid in W.-Java MEER TERREUR, MAAR TOCH In een uiteenzetting over de veiligheid in West-Java, heeft een woordvoerder van het militaire commando voor West- Java. majoor Nawawi Alief medegedeeld oat in 1954 weliswaar het aantal terreur daden groter is geweest dan in het daar aan voorafgaande Jaar. doch dat met betrekking tot de sterkte der benden en de totale schade, die zij hebben aange richt, met zekerheid kan worden ge zegd. dat in 1954 het leger „een be langrijk succes" heeft geboekt ln de strijd tegen het bendewezen. Door een intensieve patrouillegang van het Indo nesische leger, hebben zij, aldus deze woordvoerder, de macht, waarover zjj in bepaalde gebieden aan het begin van 1954 nog beschikten, voorgoed moeten prijsgeven. Zij kunnen thans niet an ders meer doen dan kleine terreurdaden verrichten, en dat alleen in Oost-Prian- gan. In 1953 werden 15990 woningen in brand gestoken tegen 8 652 in 1954 Het aantal gevangen genomen bendeleden was ln belde jaren resp 3985 en 3914. Gedood werden in 1953: 2239 en in 1954 1502 bendeleden, aldus genoemde woordvoerder. Ruzie tussen dwergen MIDDEN-AMERIKA is het nieuwe jaar wél fraai begonnen: nauwe lijks is president Remon van Pa nama vermoord, of er breekt een con flict uit tussen Costa Rica en Nicaragua, twee dwergrepublieken op de smalle landstrook. die Zuid- en Noord-Amerika verbindt. Columbus ontdekte dit gebied op zijn vierde en laatste reis en hij vond ei41 goud, vandaar dat hij sprak van de „rijke kust": Costa Rica. Dit land telt overigens niet meer dan ongeveer 750.000 inwoners en de hoofdstad San Jose komt niet verder dan 80 000. Nicaragua ls iets dichter bevolkt, maar behoort met zijn ruim één m lllioen inwoners ook niet tot de grote mogendheden) Toch is er nogal opvallend verschil tussen deze staatjes. Costa Rica mag zich na melijk in de reputatie verheugen teza men met Uruguay het enige democra- tlsch-geregeerde land van Midden- en Zuid-Amerika te zijn, terwijl Nicaragua al sinds 1937 een dictatuur is onder lei ding van president Somoza. Het kan zijn dat de aard van de bevolking hierbij een rol speelt, want Costa Rica wordt voor 80"Tc bewoond door blanken van Spaanse afkomst, onder wie betrekke lijk weinig analfabetisme voorkomt; de overigen zyn Mestiezen (afstammelin gen van blanken en de oorspronkelijke Indianen) en een klein aantal Negers. Nicaragua telt daarentegen in hoofd zaak mensen van gemengd bloed, van wie de helft niet lezen en schrijven kan. Voorts is Costa Rica al zover op de weg naar democratie gevorderd, dat er om de vier jaar een president gekozen, werdt. er is een parlement van 45 leden, van wie de helft om de twee jaar af treedt en die gekozen worden door de mannelijke kiezers van twintig Jaar of zelfs als zij gehuwd zijn of het be roep van onderwijzer uitoefenen van achttien jaar. Vrouwen hebben nog geen kiesrecht, maar ja. dat ontbreekt zelfs in een land als Zwitserland, zodat er geen reden ls dit de Costaricanen te verwijten. De handel ls geheel op Ame rika gericht en de voornaamste bedrijfs tak is de landbouw: koffie, bananen en cacao zijn de belangrijkste plantagepro ducten. In dit opzicht is er weinig on derscheid met Nicaragua Het voor naamste verschil is derhalve van poli tieke aard en dat hangt weer enigszins samen met de samenstelling en het ont wikkelingspeil van de bevolking. Wat wil de president van Nicaragua nu eigenlijk met zijn steunverlening aan de Costaricaanse opstandelingen op zijn grondgebied? Is dit de wraak van de dictator, die het floreren van een kleine democratie niet naast zich kan dulden? Of is hem de macht naar het hoofd ge stegen en wil hij nu een herhaling ten beste geven van zijn steun aan de re bellen. die het vorig Jaar in Guatemala president Arbenz verjoegen en hem ver vingen door kolonel Armas? Dit laatste lijkt minder waarschijlnlijk, omdat hij nu moeilijk het argument kan gebrui ken. dat Costa Rica een communistische staat is. Tot op heden is deze beschul diging dan ook niet vernomen en het zou dwaasheid zijn haar te uiten, om dat dit verwijt nergens ter wereld geloof zou vinden. Hoe het ook zij. vast staat, dat de dictatoriale heer Somoza enige tijd ge leden in Zweden 25 vliegtuigen van het type „Mustang" heeft besteld en dat in de gevechten, die nu op het gebied van Costa Rica gevoerd worden, verhou dingsgewijs veel gebruik van de lucht macht wordt gemaakt. Zijn dat de Mus tangs uit Zweden? Vanzelfsprekend ls een „luchtmacht" van enkele tientallen toestellen niet erg dreigend, maar Costa Rica beschikt slechts Over vijfhonderd man politie-troepen en heeft in het ge heel geen vliegtuigen. Vermoedelijk als voorzorgsmaatregel hebben de Ver. Sta ten enige maanden geleden een aantal straaljagers naar het naburige Panama laten overbrengen. Ook al ls Somoza met zijn paar vliegtuigen koning-Eln- oog in het land der blinden, het is be ter avonturen te keren dan ze later de kop te moeten Indrukken. De Ver. Sta ten hébben nu de Organisatie der Ame rikaanse staten ingeschakeld (die een achttal Jaren bestaat en die men de ..brandweer" van het Noord- en Zuid- Amerikaanse continent zou kunnen noe men i en waarschijnlijk zal deze een duidelijke waarschuwing laten horeh aan het adres van Nicaragua. Het is te hopen, dat de rust daarna spoedig ztfl terugkeren, want ruzie tussen dwergen kan zo licht aanstekelijk werken op de groten

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7