LEÉDSCH DAGBLAD Belgische minister Van Glabbeke vandaag afgetreden i WEERBERICHT Noors stoomschip vast voor het Zuiderhoofd in Nieuwe Waterweg 93ste Jaargang DONDERDAG 13 JANUARI 1955 No. 28422 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Regeringscrisis op nippertje vermeden Hij sou sijn zwager bevoordeeld hebben door enorme opdrachten (Telefonisch van onze correspondent in Brussel) ln België is gisteren op het nippertje een regeringscrisis vermeden. Men verwacht thans, dat de (Liberale) minister van Openbcre Werken, de heer Adolf van Glabbeke, die tevens burgemeester van Ostende is en president van de Liberale vakbonden, vandaag, na een interpellatie in de Senaat, zijn ontslag zal aanbieden. Hij is namelijk betrokken in een financieel nogal pijnlijke affaire. Als burge meester van Ostende heeft hij aan een firma, die pas 6 September '54 werd opgericht met het geringe kapitaal van 50.000 francs, opdrachten toever trouwd voor het enorme bedrag van 131 millioen francs! Het bezwarende feit is, dat deze firma bestuurd wordt door een zwager van de minister De bewindsman heeft dus van zijn kwaliteit als chef van het departement van Openbare Werken en als burgemeester van Ostende gebruik gemaakt om belangrijke openbare werken, namelijk de bouw van een grote nijverheids school te Ostende, aan de firma van zijn zwager te doen toevertrouwen. Premier Van Acker geschokt De zaak lekte vorige week uit door een i artikel, dat werd gepubliceerd door de Vlaamse krant „Het Volk" (Gent), het orgaan van de R.K. vakbonden. De socialistische premier Van Acker werd door dit geval volgens politieke waarnemers ernstig geschokt. 1 Gisteren eiste hij het ontslag van de Liberale minister en werden er bespre- Vijftien doden bij vliegtuigbotsing Een tweemotorige „Martin" van de „Frans World Airlines", met twaalf passagiers en drie bemanningsleden, en een Douglas DC-3 van een kleine maat- schappy, met twee bemanningsleden, zijn Woensdag met elkaar in de lucht in botsing gekomen, verscheidene mijlen ten Zuid-Westen van het vliegevld van Cincinnati nabij Burlington in de Amc- rikaanse staat Kentucky. Vijftien per sonen kwamen om het leven. Het was het vliegveld niet bekend, dat de DC-3 in de buurt was. kingen gevoerd om een voor de Liberale minister en de Liberale party aanvaard bare formule te vinden. Waarschijnlijk, aldus de politieke waar nemers, ziet deze formule er als volgt uit: de minister zal heden in de Senaat een uitvoerige uiteenzetting geven van het geval. Hij moet overigens tevens ant woorden op de interpellaties van drie R.K. senatoren. Hij zal bewijzen, dat de firma van zijn zwager, ofschoon recent opgericht, in feite reeds jarenlang be staat in de vorm van een technisch bureau en dat zijn zwager sinds jaren belangrijke werken heeft uitgevoerd voor de ministeries van Onderwijs en Defensie. Kan hij, de minister, zijn zwager nu benadelen omdat hij zijn zwager is? Uit dit onderhoud zou gebleken zyn dat de liberale party niet bereid is om van het geval-Van Glabbeke een Kabinets kwestie te maken. Van Glabbeke zal dus worden vervangen door een ander Vlaams Liberaal mandataris en de regering zet haar werk voort. De socialistische „Peuple" bracht hedenochtend een voorzichtig bericht van de feiten onder de kop. „Zal minis ter Van Glabbeke ontslag nemen?" De „Peuple" voegt er aan toe, dat de affaire ie- Plaatselijk sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: 'S Veranderlyke bewolking met plaatselyk sneeuwbuien. Langs de Waddenkust ma an tige tot krachtige Westelyke tot Zuid westelijke wind. Elders overwegend ma- tige wind, aanvankeiyk tussen Zuid- te West en Zuid-Oost, later veranderlyk. en vannacht op de meeste plaatsen lichte ïe- vorst, morgen overdag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). 4, lij. 14 JANUARI de en Zon op: 845 uur; onder: 16.57 uur. w. Maan op: -.- uur; onder: 10.46 uur. an Hoogwater te Katwyk te 7.15 uur en or 19.30 uur. In hetKoninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam hebben HM Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Woensdagochtend een Nieuwjaarsreceptie gehouden, welke door de vertegenwoordigers reemde mogendheden in Nederland en vertegenwoordigers van de Ne derlandse diplomatieke wereld zeer druk werd bezocht. Foto: De aankomst van het sfelijk paar bij liet Paleis. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's Koning Boudewijn heeft ontslag aanvaard Volgens de jongste berichten heeft Koning Boude wijn van België heden ochtend het ontslag van minister van Glabbeke, dat hem door tussenkomst van eerste minister Van Acker werd medegedeeld, aanvaard. Hierdoor is de interpellatie In de Senaat komen te ver vallen. In Brussel loopt het gerucht, dat dc afgetreden minister de krant, die de zaak im het licht der openbaarheid bracht, voor het gerecht zal dagen. geen politieke consequenties zsl hebben en dat het begrijpelijk is dat de C.V.P. dit geval op het politieke plan tracht te exploiteren. Het socialistische blad neemt duidelijk afstand van de Liberale minister: „La ten wy er aan herinneren", aldus schrijft Le Peuple, „dat het college van B en W. in Ostende is samengesteld uit Liberalen en Katholieken. Het college van de Bel gische badstad ls namelijk ln zekere mate mede verantwoordelyk, daar het ingegaan is op het verzoek van de Libe rale minister van Openbare Werken om de bouw van de school aan zyn zwager toe te vertrouwen". De Gattreddeloos verloren Gehele bemanning werd gered Het Noorse stoomschip „Gatt" (1550 brt) is gisteravond omstreeks half elf voor het Zuiderhoofd in de Nieuwe Waterweg aan de grond gelopen, nadat het bijna in aanvaring was geweest met het Duitse schip „Bayernstein". De „Gatt" bevindt zich in een benarde positie. Het is voor reddingboten en sleepboten onbereikbaar. Vannacht hebben zeven van de ongeveer 25 opva renden zich via een touw op de pier laten zakken. Zij zijn door de reddingvlet „Directeur Goudriaan" aan wal gebracht. Vanmorgen tegen tien uur is de gehele bemanning per helicopter van boord gehaald. Als voorlaatste ging de loods van boord en daarna werd de rij gesloten door de kapitein, die een tas met de scheepspapieren onder de arm klemde. Het schip moet als reddeloos verloren worden beschouwd. De „Gatt" levert geen gevaar op voor het scheepvaartverkeer. Het schip bevindt zich in een soortgelijke positie als destijds de „Spanker", zij het dat de „Gatt" vlak tegen het Zuiderhoofd zit. zee. Omstreeks kwart over elf was ook de reddingboot „President Jan Leis" bui tengaats. De positie van de „Gatt" bleek evenwel van dien aard. dat het voor de „Maas" en de reddingboot onmogeiyk bleek hulp te verlenen. De „President Jan Leis" keerde daarna naai' Hoek van Holland terug. De bemanning onder schipper W. Seeters stapte omstreeks het middernachtelyke uur in de berg- haven evenwel meteen over op de nieuwste aanwinst van de Kon Noord Zuid-Hollandse Maatschappy tot red ding van drenkelingen, het kleine red- dingvlot „Directeur Goudriaan". Deze reddingvlet werd op 4 Januari J.l. aan het kuststation Hoek van Holland toe gevoegd. Omstreeks half elf voer het Duitse schip „Bayernstein" de Nieuwe Water weg in. Uitgaand was op dat moment het van Rotterdam komende en in bal last varende Noorse ss „Gatt". Beide schepen hadden loodsen aan boord. Er was een krachtige WNW wind (wind kracht 7). Door nog onopgehelderde oor zaak veranderde het Noorse schip, toen het de „Bayernstein" zeer naby was, plotseling van koers. Het ging snel naar bakboord. De seinpost te Hoek van Hol land gaf de „Gatt" het sein U, hetgeen betekent „Uitkyken, U bevindt zich m gevaar". Door een prachtige manoeuvre voorkwam de „Bayernstein", die tydlg het gevaar had bemerkt, een aanvaring. De „Gatt" raakte evenwel steeds verder uit de koers. Het schip passeerde boei 3 rood aan de verkeerde kant en strandde om 22.37 uur ter hoogte van het Zuider hoofd. Om 22.57 uur zond de „Gatt docr middel van een stakellicht (bran dende petroleum) noodseinen uit, die later met lampen werden herhaald. De sleepboot „Maas", de nieuwe aanwinst van L. Smit en Co. was toen evenwel al gewaarschuwd en koos kort na elf uur SURINAAMSE STATENLEDEN GEROYEERD Als lid van de N.P.S. Het hoofdbestuur van de Nationale Party Suriname heeft de Statenleden van Ommeren, Comvallus en Axwyk meegedeeld, dat zy zijn geroyeerd als lid van genoemde party, omdat hun ge dragingen in de laatste tijd niet ln het belang van de party waren. De geroyeerde Statenleden behoorden tot de groep van de heer Vluchtelingenhulp: De 3 millioen bereikt! In een vergadering van het Comité Vluchtelingenhulp heeft de voorzitter, de heer M. A. Reinalda. mededeling gedaan van het feit, dat gisteravond het overschrijden van het derde mil lioen der inzamelingsactie „Een uur voor een toekomst'' mocht worden ver wacht. Dit feit is intussen bewaar heid en dc actie, die in October j.l. is begonnen, heeft thans het derde millioen vol gemaakt. De voorzitter sprak verder de ver wachting uit, dat een bedrag van zo niet ten volle dan toch om en nabjj dc vier millioen zou worden bereikt. Beperkte bewaking voor district Zuid Vannacht omstreeks één uur is voor het district Zuid het telegram voor beperkte bewaking uitgegeven. Dit te legram wordt, zoals bekend is, uitge zonden wanneer naar verwachting voor een bepaald district, in dit geval dus voor district Zuid, ccn hogere waterstand optreedt dan die. welke gemiddeld twaalf keer in dc tien jaar wordt overschreden. In de komende nacht is het in dis trict Zuid hoog water om 5 uur; de verwachte hogere waterstand is voor Vlissingen 3.30 meter en voor Hoek van Holland 2.30 meter. Het district Zuid omvat dc bewa kingsdiensten van Zeeland, Noord- Brabanl, en Zuid-Holland, benevens het Zuideiyke gedeelte van de Noord- Hollandse kust tot ten Noorden van JJmoideni Om 0.35 uur vertrok de „Directeur Goudriaan" uit de Berhghaven voor de eerste reis in actieve dienst Vla een geul langs het Zuiderhoofd, die door een stenen damwand van de Nieuwe Water- eg ls gescheiden, wilde de schipper van e „Directeur Goudriaan" een poging doen de „Gatt" te bereiken. Het was een moeilyk karwei, omdat het in de geul. vanwege de gevaarlyke ondiepe plaatsen met stenen obstakels, zwaar manoeuvreren is. De bemanning van de reddingvlet vond op het Zuiderhoofd zeven leden van de bemanning van de „Gatt", die zich juist met vereende krachten en onder zeer mocilyke omstandigheden in veiligheid hadden gesteld. De af stand tussen het schip en de pier is weliswaar zeer gering, doch voor de opvarenden nog te groot om zonder moeite aan land te kunnen komen. Eén van de ongeveer 25 opvarenden had zich met een touw naar beneden laten zakken. Zyn stoute kunstje werd beloond: hy bereikte n.l. veilig, zy het met inspanning van alle krachten, de pier. Hy maakte het touw aan de ste nen damwand vast, waarna zes ande ren zich onder iets gunstiger omstan digheden eveneens langs het touw naar beneden lieten zakken. De zeven bemanningsleden stapten vervolgens aan boord van de „Directeur Gou driaan". die daarna naar dc Bcrgha- ven in Hoek van Holland terugkeerde. Slot op Pag. 2 'Een bekend meester heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag dit universele schilderij Sneeuw aan de Amstel" te Amsterdam ge~ schilderd. Zijn naam? Koning win-> terZijn ingrediënten? Eert stukje Amstel. een stukje schip, een wazig Carrc-theater op de achter grond en daarover heen ccn vliesje sneeuwHet resultaat: Een prachtig winters beeld Het water was niet te diep Twee Nederlandse jongelui, de 24-jarige student A. M. Hens en de Dclftse gymnastiek!erares In- grld Unger, konden van hun ouders geen toestemming krygen om te trouwen. Toch „conden si bi mai- cander wel comen". want anders dan in het, middeleeuwse lied was hun het water niet „veel te diep". Ze staken het water over naar En geland en daar zyn ze gisteren, in Beverley, Yorkshire, getrouwd. Ze hadden prima getuigen: leden van de Engelse politie, die bovendien voor hun onderdak gezorgd heeft. Gisteravond zyn de jongelui weer scheep gegaan en vandaag als echtpaar in Delft teruggekeerd. PMF pas morgen in Baden-Baden Atmosferischestoringen van politieke aard waarschijnlijk reden der vertraging Bezoek aon Rome geen volledig succes Met teleurstelling en ook niet hele maal zonder verbazing heeft men in Westüultse regeringskringen kennis ge nomen van een bericht, dat Mendès- France niet hedenmiddag zoals ver wacht werd per vliegtuig uit Rome naar Baden-Baden zal komen, doch pas Vrijdagochtend per trein zal arriveren, zulks omdat het weer te ongunstig zou zyn om te vliegen. Men had gehoopt dat P.M.F. en Adenauer al vanavond ln de gelegenheid zouden zyn geweest een en ander met elkaar te bespreken, ter- wyi dat eerste onderhoud nu pas mor gen zal kunnen plaatsvinden. (Men zie elders in dit nummer een artikel over deze a.s. ontmoeting, Red.). Het staat trouwens op het ogenblik nog altyd niet vast waar de beide pre miers met elkaar zullen onderhandelen. Gisteren heette het nog dat zulks in de Het vluchtelingendrama in Noord-Vietnam Communisten draaiden waarnemers een rad voor de ogen Het ivas niet veilig in dat gebied.... Hoe bedreven de communistische Noord-Vletnamezen, in navolging van hun leermeesters in Moskou, zjjn in het bedriegen van objectieve waarnemers blijkt uit hetgeen zich dezer dagen in Noord-Annam heeft afgespeeld, waar, zoals bekend, een menigte van tienduizend goeddeels R.K. vluchtelingen aan het vuur van dc communistische Vietminh-militairen blootgesteld is geweest. Dit geschiedde op 8 en 9 Januari. Reuter verneemt nu uit gezaghebbende bron in Saigon, dat op die dagen een mobiele groep van de internationale bestandscommissic zich op slechts 18 kilometer van het strydtoneel bevond. Maar dc communisten deelden mee, dat de mobiele groep het gebied niet kon bezoeken, omdat het „niet veilig" was en dat, als de groep zou trachten met vliegtuigen naar het gebied te reize deze toe stellen neergeschoten zouden worden....!! Toen de internationale waarnemers, die uitgezonden waren na herhaalde Franse klachten, dat vluchtelingen in stryd met de bestandsbepalingcn werden vastgehouden, pas na verscheidene dagen ter plaatse arriveerden, waren de vluchtelingen natuurlijk her en derwaarts verspreid en konden de Franse en Vietnamese verbindingsofficieren slechts enkelen hunner opsporen. villa „Mariahalden", de residentie van de Franse Hoge Commissaris in Baden Baden zou geschieden, maar het schynt dat daar bezwaren tegen zyn gemaakt, omdat men zich daar feitelyk op offi ciële Franse bodem zou bevinden. Thans wordt als plaats van samenkomst o.a. het Kurhaus genoemd Adenauer's medewerkers Hallsteln en Blankenhorn zyn Woensdag al uit Bonn op de Biihlerhöhe, waar Adenauer zich ophoudt, gearriveerd. Intussen hoort men ln West-Duitsland dc vraag opperen of slechte weersom standigheden inderdaad de werkelijke reden lormen waarom Mendès-France zyn reis naar Baden-Baden tot morgen heeft uitgesteld. Het dagblad „Der Mit- tag" schrijft onder het opschrift: „Con- fercntlc-weder?" „WU weten het niet, maar wU achten Mendès-France zeker wel in staat abrupte besluiten te nemen wanneer hem iets niet past. 7,o heeft hjj indertijd het bezoek van zyn staatsse cretaris De Beaumont kortweg afgezegd, omdat Adenauer hem had geërgerd. Waarom zouden ook hier niet atmos ferische storingen van politieke aard de oorzaak kunnen zyn van PM.F.'s ver traging?" Mendcs-France schynt ondanks zyn latere aankomst in Baden-Baden toch bij zyn voornemen te willen bljjven om zyn besprekingen met Adenauer Vrij dagavond te beëindigen aangezien tig) nog in de nacht van Vrydag op Zater dag naar Parys terug wil reizen. Italië maakt voorbehoud In Franse en Italiaanse bevoegde kringen wordt verklaard, aldus AFP, dat Italië in grote trekken Mendès-Frances voorstel voor een Furopese wapcnpool heeft verklaard, doch dat Italië op be langrijke punten voorbehoud heeft ge maakt. Zo zouden de Italiaanse premier Mario Scelba, en zyn minister van Bui tenlandse Zaken, Martino, in feile ge weigerd hebben in te stemmen met het beginsel, dat de Amerikaanse militaire hulp vla het door Mendès-France voor gestelde wapenpool en nlel rechtstreeks van Washington uit verdeeld zóu wor den. In het eindcommunlqué wordt dan ook niet gezegd, dat Italië het wapen- pool-voorstel heeft aanvaard. In R. Katholieke kringen ln Rome ls men van mening, dat de audiëntie, dia de Paus aan de Franse premier Mendès- France heeft verleend, een politieke weerslag zal hebben ln Frankryk. waar een aantal krachtige tegenstanders van de premier tot de R.K.-fractie behoort. De Paus verleende Mendès-France een audiëtie tegen het advies van zyn art-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1