LEIDSCH DAGBLAD D WEERBERICHT Verwachting van overleg in Rome te hoog gespannen Bonn behoudt zich het reelit voor wapens te produceren Burgess en MacLean in Moskou Twee Amerikaanse gevangenen door Russen vrijgelaten 93ste Jaargang MAANDAG 10 JANUARI 195S No. 28419 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £6.40 per kwartaal; £2,15 per maand; £0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 WANNEER wij in onze Oudejaars- beschouwing met grote dankbaar heid mochten constateren, dat voor het eerst sinds vele jaren over de gehele wereld de wapenen rusten, dan blijkt dat helaas reeds enkele dagen later niet waar te zijn. Wel heeft de Indonesische regering bij herhaling en met grote stelligheid ver zekerd. dat het in het gebied van de Republiek der Zuid-Molukken volkomen rustig was en dat daar alle „opstandige weerstand" door de T.N.I. was onder drukt, doch de niet langer te verdoeze len feiten van de laatste dagen zijn met dergelijke verzekeringen in flagrante tegenspraak. ïs het op zichzelf reeds merkwaardig, dat het nodig zou zijn om sinds 1950 in een „volkomen rustig gebied" de staat van beleg te handhaven, zoals op het eiland Ambon het geval is, een derge lijke bewering wordt eenvoudig onhoud baar wanneer van andere zijde gedetail leerde bijzonderheden bekend worden ge maakt over toenemende militaire activi teit, niet alleen op Ambon, doch ook in andere delen van het Zuid-Molukse ge bied. De regering te Djakarta heeft terecht ingezien, dat haar lezing in het oog van de gehele wereld nauwelijks geloofwaar dig mocht heten en in het laatst van de vorige week dan ook toegegeven, dat de staat van beleg zich heeft uitgebreid tot ver buiten de peripheric van Ambon. DE algemeen vertegenwoordiger van de Republik Moeloekoe Selatan, de heer J. P. Nikiloejoew, heeft, zoals men in dit Blad heeft kunnen lezen, dezer dagen enige détails verteld over de omvang van die strijd. Volgens zijn infor maties wordt aan Molukse zijde aan deze strijd deelgenomen door „ongeveer 4000 ex-K.N.I.L.-militairen, bijgestaan door circa 6000 vrijwilligers, voornamelijk schooljongens". Wanneer we dèt lezen, vervaagt het beeld van de vredes-idylle van onze Oude jaarsavond. Tienduizend mensen, van wie meer dan de helft schoolknapen, vechten met primitieve middelen en met op de T.NJ. buitgemaakt wapentuig, namens 2 milli- oen vrijheidslievende landgenoten, een guerilla-strijd tegen een overmachtige en technisch oneindig veel beter toegeruste overheerser voor hun onafhankelijkheid. Het volk van Ambon heeft tevergeefs een beroep gedaan op het in het Hand vest der Verenigde Naties gewaarborgde zelfbeschikkingsrecht, dat ook in het R.T.C.-accoord tussen Nederland en Indo nesië nog werd genoemd. Weliswaar heeft de Nederlandse regering op diplomatiek niveau pogingen in het werk gesteld om dat zelfbeschikkingsrecht voor de Ambo nezen door de V.N. te zien erkend, doch deze pogingen hebben gefaald. Waarbij wij ons met de beste wil ter wereld niet kunnen onttrekken aan de indruk, dat Nederland om der wille van het belang der „goede betrekkingen" met de Indo nesische Republiek de Ambonese vrijheid niet zodanig heeft voorgestaan en verde digd als waarop dit volk na drie eeuwen van voorbeeldige trouw aan het Neder landse gezag billijkheidshalve aanspraak mocht doen gelden. DE verwachtingen, voorzover die aan Nederlandse zijde ten tijde van het sluiten van het R.T.C.-accoord nog bestonden ten aanzien van een verbete ring der onderlinge verhouding, zijn vol komen illusoir gebleken. De Nederlands- Indonesische Unie is nooit een wezenlijk begrip geweest en zij is in het afgelopen jaar dan ook prompt ontbonden. Het was de formele ontkenning van hetgeen geen moment een bevestiging is geweest. Voor velen in dit land waartoe ook wij ons rekenen was dit nauwelijks een teleurstelling, omdat zij deze ont wikkeling hadden voorzien en ook voor speld. Intussen duurt de vrijheidsstrijd in" de Ambonese contreien voort en heeft hij zich zelfs uitgebreid. O.a. met zesduizend schooljongens. Dat is een bijzonder trieste gedachte. Het minste wat Nederland kan doen teneinde iets van zijn ereschuld jegens Ambon in te lossen is om in naam van de menselijkheid en het recht ander maal en ditmaal met de grootst- mogeiyke aandrang een beroep te doen op de V. N. om aandacht te schenken aan de Ambonese zaak. Dit niet als een politieke tegenzet inzake de Indonesische actie by de V. N. betreffende Nieuw-Guinea of West-Irian, maar louter om een einde te maken aan een stryd, die gezien de machtsverhoudingen niet anders dan ongelijk kan zün en waarby het bloed van schoolkinderen wordt geof ferd. Alleen de gedachte daaraan be hoorde anno 1955 na Christus onbe staanbaar te zyn! Tragische echtelijke twist Des nachts heeft een 82-jarige man, wonend in de Melis Stokelaan te Den Haag, tydens een echtelijke twist zijn 66-jarige echtgenote met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw moest in het ziekenhuis aan de Zuidwal worden opgenomen; haar toestand is goed. D? man heeft latei- de hand aan zich zelf geslagen. Dooi zet door De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. In dc Noordelijke provincies later wellicht matige wind uit Noordelijke richtingen. Verdere stüging van tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 11 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.53 uur. Maan op:'21.06 uur; onder: 9.58 uur. .CM Hoogwater te Katiwijk te 5.11 en 17.15 'LI! uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's PMF's „Roomsche reys Italië zal toe/, zij het met tegenzin zwichten voor Frans plan voor ivapengemeenschap |V„, Romeii nse corresi pondent) Het bezoek van Mendès-France aan Rome is een gebeurtenis, die de kanselarijen van geheel Europa interesseert. De pers heeft, volgens een weinig verstandige methode, tevoren de verwachtingen hoog gespannen, bijna zeker tè hoog. Men heeft in Italiaanse bladen kunnen lezen, dat het slot-bulletin over dit bezoek stellig niet de geijkte volzin zal bevatten: „Op alle punten werd volkomen overeenstemming van inzichten vastgesteld". Neen, zo kregen we te lezen, met zulk een nietszeggende dooddoener loopt de „Roomsche reys" van Mendès-France niet af. Hier moet men concrete en belangrijke resultaten verwachten. Het is voor beide partijen te hopen, maar nu we ons oor hier en daar eens te luisteren hebben gelegd en alle gegevens bijeen hebben gebracht, lijkt het ons dat het beter zou zijn geweest niet op de gebeurtenissen vooruit te lopen!! Overwegende positie van Frankrijk in dit plan Wat komt Mendès-France doen? In de eerste plaats een paar dagen uit rusten in een mooie, zonnige streek, zo als de omgeving van Napels die bieden kan. Daarna op Dinsdag en Woensdag de besprekingen te Rome. De onderwer pen zijn vele. maar ze hangen alle samen met de houding van Mendès-France ten aanzien van de West-Europese Unie. Op 17 Januari a.s. zal de conferentie in Londen een beslissing moeten nemen over de kwestie der bewapening. Het is reeds gebleken, dat Engeland en de Benelux-landen (in het bijzonder N e- d e r 1 a nd i weinig voelen voor het oorspronkelijke Franse plan voor een „pool", zowel voor licht als voor zwaar ■wapentuig, waarin eigenlijk alleen Frankrijk en Duitsland en. omdat Duits land als onmiddellijk bedreigd gebied wordt beschouwd, in feite alleen Frank rijk de vervaardiging en toewijzing der wapenen voor alle West-Europese lan den in handen zou krijgen!! Dat eerste plan is derhalve enigszins gewijzigd en nu hoopt Mendès-France. voor hij het aan de Londense conferentie gaat voor leggen, reeds de steun te verwerven zowel van Italië als van Duitsland. Begrip voor bezwaren van Minister Beyen opgeworpen bezwaren. Men veelt ook in de omgeving van het ministerie van Buitenlandse Zaken heel goed aan, dat een „wapenpool" onder dc huidige om standigheden, West-Europese Unie, iets heel anders is dan zij zou geweest zijn. indien de super-nationale E.D.G. tot stand ware gekomen! Minister Martino is overtuigd voorstander van de federa listische gedachte en ziet met bezorgd heid de terugkeer tot de vooroorlogse politiek van twcezüdige overeenkom sten. Ook is Italië beducht voor nade lige economische gevolgen van een plan, waarbij voor alles de Franse industrie en geen andere gebaat zou zijn. Maar de Italiaanse houding is toch stellig niet zo afwijzend als die van de Iïenelux- landcn om van Engeland niet eens te spreken. Italië zal. naar wil vernemen, met zekere tegenzin zwichten voor de Franse redeneringen indien Mendès- France zün voorstel ondersteunt met enige concrete aanbiedingen. En er is een zekere keuze. Men zal zich herinneren hoe op 20 October 1.1. de Franse premier de we reld niet weinig verbaasde door aan Adenauer het voorstel te doen Duits ka pitaal en Duitse werkkrachten in te schakelen in Ncord-Afrika dat tot een gemeenschappelijk Frans-Duits belan- gengebied zou worden. Zijn bedoeling met dit voorstel was Duitsland een soort vergoeding aan te bicden voor het Saar land, waar de Fransen hun huidige positie willen behouden. Twee dagen later, in Rome zegt men ..pès twee da gen later" en na verre van prüzende artikelen ln de Italiaanse pers. maakte Parijs bekend dat het natuurlijk gaan zou om epn Frans-Duits-Italiaanse ont ginning der betrokken gebieden. Intus sen verluidt wel is waar dat Duitsland niet veel kapitaal voor Noord-Afrika be schikbaar zou kunnen stellen, daar het bezig is met grote investeringen in de Zuid-Amerikaanse republieken en in het Nabile Oosten, maar toch blijft dit economisch-„kolonü\le" plan van Men dès-France actueel. Slot op Pag. 2 Economische zijde van deze kwestie wordt niet onderschat Berichten in buitenlandse bladen, vol gens welke de West-Duitse Bondsrepu bliek afstand zou doen van het recht om zware wapens en tanks te fabriceren, zyn in Bonn thans tegengesproken door het ministerie van Economische Zaken. Er wordt op gewezen, dat in de over eenkomsten van Parijs bepaald wordt, dat de Duitsers geen a. b. c.-wapens (atoom-, bacteriologische en chemische wapens) mogen vervaardigen en geen lange afstand-bommenwerpers, geen raketwapens en geen oorlogsschepen Adviseurs van Russische propaganda Britse regering volkomen op de hoogte Guy Burgess en Donald MacLean, de twee Britse diplomaten die drie jaar geleden op geheimzinnige wijze verdwenen zün, bevinden zich in Moskou, waar zü optreden als adviseurs bij de Russische propagandadienst, zo weet de Britse „Sunday Pictorial" te melden. Volgens dit blad zyn het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en bepaal de leden van het parlement volledig vande wyze, waarop de twee mannen via Praag in Moskou zijn gekomen, en van hun tegenwoordige bezigheden op de hoogte. De „Sunday Pictorial" vindt het onverklaarbaar, waarom het „Foreign Office" zózeer het stilzwygen over deze kwestie bewaart. In dit verband deelt het blad mee, dat de Britse autoriteiten onlangs iemand, die een onderzoek naar de ver- dwyning van de diplomaten heeft ingesteld, verboden hebben zyn bevindingen te publiceren. boven een bepaalde grootte. De Bonds republiek krijgt echter het recht het andere wapentuig zelf te produceren en men denkt er blijkbaar geen ogenblik aan van dat recht geen gebruik te maken, al behoeft dat natuurlijk nog niet te betekenen dat men ln Duitsland ook werkelijk èlle wapens, die voor het toekomstige West-Duitse leger nodig zijn, zal vervaardigen. Immers, men zal ook op het gebied van de wapenproduc- tfê~ zoveel mogelijk naar internationale overeenstemming en samenwerking ste ven. In verband hiermede is het Interes sant, dat Adenauer aan het hoofd van de West-Duitse delegatie, die naar de besprekingen in Parlls over de Europese wapenpool zal worden gezonden, zijn minister van Economische Zaken Ehr- hard en niet een van de vooraanstaande figuren van zijn ministerie van Buiten landse Zaken heeft gesteld Het bewijst duidelijk, dat hij de economise"ie ziide van het bewapeningsvraagstuk stellig niet onderschat. Met Ehrhard zullen Adenauer's medewerkers Hallstein en Blankenhorn en baron von Maltzan alle drie van het ministerie van Buiten landse Zaken naar de conferentie in Parijs tijgen. Von Maltzan staat aan het hoofd van de handelspolitieke af deling van genoemd ministerie en wordt genoemd als de toekomstige West-Duitse ambassadeur in de Franse hoofdstad. Vissersboot niet man en muis bij Ptiüippijnen vergaan De wervelstorm „Violette", die Don derdag en Vrydag het Midden en het Zuldeiykc gebied van de Philippynen heeft geteisterd, blijkt in totaal aan 53 personen het leven te hebben gekost. Een vissersboot met achttien opvarenden wordt nog vermist. Men vreest dat het vaartuig met man en muis vergaan is. DE MELK DUURDERNIET VOOR DE POES Maar waar is Verdine Twee Amerikanen. William Marchuk i John H. Noble, zijn Zaterdag in West Berlyn aangekomen na verscheidene ja- Een luchtfoto von de haven van\S;ates" en links tiet nieuwe enorme „even" zeven meter opzij ge- Newport News waarop twee mach-1 vliegtuig-moederschip „Forrestal"schoven tige schepen zichtbaar zijn: Rechtsl De bovenbouw van het laatste schip het super-passagiersschip^ „United I is in verband met een verbouwing] WILLIAM T. MARCHUK in Russische gevangenschap te hebben doorgebracht. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken had op Nieuwjaarsdag reeds bekend gemaakt, dat Rusland in een nota had beloofd de twee Ameri kanen op vrye voeten te zullen stellen. Marchuk werd ln 1949 in Dresden door Vandaag in Peking vierde bespreking Vermoedelijk de laatste De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjüld, heelt Zaterdag voor de derde maal een bespre king gevoerd met de minister van Bui tenlandse Zaken van de Chinese Volks republiek, Tsjoe En-lai. De byeenkomst duurde vyf uur. De volgende byeen komst zou heden, Maandag, worden ge houden. Deze ontmoeting zal ongetwij feld de laatste zyn, aldus een woord voerder van Jiet secretariaat-generaal van de Verenigde Naties in New York. Als dit zo is, zal Hammarskjöld Dinsdag weer uit Peking naar New York ver trekken in overeenstemming met wat hij voor zijn vertrek uit New York had be sloten. William Stevenson van de „Toronto Star" heeft in Hongkong medegedeeld, dat drie Westerse Journalisten (Britse en Franse bladen), die zich naar China hebben begeven voor een verslag van de reis van Dag Hammarskjöld, nog steeds ln Kanton zijn en op vervoer naar Pe king wachten. De Chinese autoriteiten hadden verklaard, dat de vliegdiensten vertraagd warenStevenson had zyn plannen veranderd, omdat hy niet di rect aansluiting op Peking kon krijgen. de Russen gevangengenomen. John No ble was reeds als jongen naar Duitsland gekomen. Hij werd, samen met zyn fa milie, in Duitsland door de oorlog ver rast en in 1945 in Dresden door de Russen gearresteerd, te zamen met zyn vader; zyn moeder en broer mochten naar de Verenigde Staten terugkeren. Marchuk werd in 1949 tegelijk gear resteerd met nog een andere Amerikaan de 28-Jarlge WUllam A. Verdine. De laatste werd echter ln de Russische Nieuwjaarsnota niet genoemd. De Rus sen hebben ontkend iets van zijn huidige verblijfplaats te weten. De twee vrijgelaten Amerikanen wor den thans door de Amerikaanse inlich tingendienst ondervraagd, alvorens naar een ziekenhuis te worden overgebracht voor een onderzoek D? vader van Noble werd in 1952 vrij gelaten na zeven jaar gevangen te zyn gehouden in concentratiekampen en gevangenissen in Dresden. Miihlbere Buchenwald en Waldheim. Hij was er van beschuldigd een spion te zyn en to hebben gewerkt voor „het imperialisti sche Westen"', aldus verklaarden auto riteiten van het Amerikaanse hoge com missariaat. Hoewel de Russen ontkennen iets ta weten van Verdine. heeft een nu gere patrieerde Oostenrijker gezegd hem ge zien te hebben ln een kamp naby Pot ma ongeveer 480 kilometer ten Zuidoosten van Moskou. JOHN H. NOBLE Koningin en Prinsessen terug Koningin Juliana is gisteravond om tien uur. samen met de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet, in een spe ciale trein uit St. Anton am Arlberg, waar zy haar wintersportvacantle heeft doorgebracht, naar ons land vertrok ken. Voor haar vertrek sprak HJU. met geestdrift over de ski-afdalingen, die zy en de drie Prinsessen tydens haar verbiyf dagcUlks hebben gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1