Oud-Katwijk: Kerkstraat „Export kan met 500 millioen omhoog gaan" PHILIPS Landingsgestel niet ingetrokken LEIDSCn DAGBLAD - VRIJDAG 7 JANUARI L. Fokkema, directeur Export Combinatie: Waarschuwing tegen te groot optimisme als gevolg van de huidige hoogconjunctuur De Nederlandse industrie zal door samenwerking in staat kunnen zijn de Nederlandse export In de komende 3 4 4 jaar met circa 500 millioen gulden per jaar te vergroten. Dit heeft de directeur van de Ned. Export Combinatie, de heer L. Fokkema, verklaard tijdens een exportbespreking welke te Utrecht is gehou den. De heer Fokkema waarschuwde tegen een al te groot optimisme als gevolg van de huidige hoogconjunctuur. Weliswaar, zo meent hjj, is de Nederlandse export de laatste jaren steeds gestegen (het laatste jaar zelfs met 9 in geld waarde ten opzichte van het jaar daarvoor) maar de export van sommige an dere landen stijgt veel sneller. In dezelfde periode dat Nederland 9 vooruit gang boekte, hadden de Duitsers een toeneming van 15 Willen wij Neder landers niet achter komen, dan zullen we alle zeilen moeten bijzetten, aldus de heer Fokkema. Hy besprak voorts een aantal stellingen die volgens hem moe ten leiden tot een intensievere export. De heer Fokkema zeide te geloven in „de man met het monsterkoffertje". Nog meer dan thans het geval ls„ zal de Ne derlandse koopmap er op uit moeten trekken om het buitenland zijn artike len te tonen. Men dient te geloven in de superioriteit van het eigen product. Enkele uitzonderingen daargelaten is er nergens schaarste, zodat van een verko per het uiterste moet worden gevergd. Als hem, aldus de heer Fokkema, het heilig vuur ontbreekt en als hij niet een rotsvast geloof in zijn eigen artikel heeft, zal hy niet slagen. Men zal zioh moeten aanpassen aan de wensen van de klant. De Ned. Export Combinatie bestaat thans uit 165 Nederlandse vooraanstaan de fabrikanten en er staan een kleine 1000 op de wachtiyst. Het Idee van de stichting van de NEC is gegroeid, toen de heer Fokkema talryke buitenlandse reizen particulier maakte om het pro duct van zyn fabriek te verkopen. Hij zag toen ook dat er vele andere Neder landse fabrikanten dezelfde veelal dure reis hadden gemaakt. Deze fabrikanten hebben toen de NEC gesticht en men gaat thans met meer artikelen dan zijn eigen naar het buitenland. Hierdoor bereikt men dat een groter gebied kan worden bestreken, terwijl het mogelijk wordt dat een Nederlandse fabrikant met een twintigtal Neder landse artikelen de buitenlandse markt bestrijkt. Ontwikkeüngsdag C.J.B.T.B. Op initiatief van het Provinciaal be stuur van de CJBTB Zuid Holland is gisteren in Rotterdam in „Caland-West" een z.g. Ontwikkelingsdag gehouden. Reeds eerder was de wenseiykheid ge bleken om naast de Jaarvergadering die u.tgegroeid is tot een Toogdag, een der gelijke Ontwikke'.ingsdag te houden, waar dan meer gelegenheid zou bestaan om met elkaar de vraagstukken te be spreken. Des morgens werd de dag geopend door de Provinciaal voorzitter C. Voge laar van Melissant. Na het afdoen van enkele huishoudeiyke zaken kreeg ds C. A. Korevaar uit Rotterdam gelegenheid te spreken over: „Ik ben van de boer". 6pr. wees er op, dat de mens in het Paradys de taak is gegeven, de aarde te bewerken. De heer H. v. d. Stoel uit Leiderdorp sprak hierna over de Culturele vorming in de praktyk. Hy wees er op, dat by de culturele uiting in de eerste plaats niet het eigen bestaan naar beneden gehaald mag worden. Wij moeten een eigen styl aan culturele vorming geven. Spr. juich te het toe dat het Bondsbestuur een prijsvraag uitgeschreven heeft voor goede Chr. toneelstukken. In de middagvergadering sprak mr J. S. Biesheuvel uit Voorschoten over: „Waarom moeten de Nederlandse agra riërs internationaal georiënteerd zyn". Mr Biesheuvel sprak over de positie van de Ned. Land- en tuinbouw en over verschillende zaken van internationaal belang. Hy besprak het ontstaan van de handel in de wereld en de periode's daarna, waarin de landen elkaar gingen dwars zitten en de oorlogen die daar van weer het gevolg zyn geweest. Het geld verloor hierby zyn waarde. Ko mende tot de situatie van eigen land wees spr. er op. dat wy werken om te produceren, waardoor weer gekocht kan worden wat wy nodig hebben. Door de tegenstellingen is men tot internatio naal overleg gekomen ten einde de be lemmeringen voor de handel zo klein mogeiyk te maken. Hy prees het werk van de Verenigde Naties. Hierin liggen prachtige kansen, aldus spr., en wy mo gen God danken dat deze mogelykhe- den er zyn. Spr. wees er voorts op. dat de gehele structuur van de Ned land bouw sterk georiënteerd is op de uit voer. Ons dicht bevolkte land kan slechts uitkomst vinden in verdere in dustrialisatie, waarvoor het nodig is. dat diverse grondstoffen ingevoerd worden. D? toekomst van ons land hangt af van de mate waarin wij aan internationale samenwerking kunnen deelnemen. Uit de belangrijke uitbreiding van het aantal internationale organisaties valt op te maken, dat ons land in de inter nationale samenwerking momenteel een grote rol speelt. In aansluiting op dit onderwerp wer den enkele vak-kleurenfilms vertoond. De byeenkomst werd door de waarne mend voorzitter, de heer H. v. d. Stoel, gesloten. Mr G. G. van der Hoeven overleden In Zundert is vandaag in alle stilte het stoffeiyk overschot ter aarde be steld van mr G. G. van der Hoeven, oud hoofdredacteur van de Nieuwe Rotter damse Courant, die Dinsdag Jongstleden in het Dlaconessenhuts te Breda is over leden. Mr Govert George van der Hoeven werd geboren op 2 Mei 1872 te Brielle. Hij studeerde rechten aan dc Ryks- universlteit te Leiden en promoveerde daar in 1896 op een proefschrift, geti teld „Beschouwingen over de uitvoering van de artikelen 140 en 145 der Grond wet". Een jaar later werd hy adjunct commies aan het Departement van Jus titie. In 1900 verwisselde hy de ambte lijke voor de journalistieke loopbaan: hy werd redacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant, waar hy al spoedig schrijver werd van de Kamer-overzich ten. In 1910 aanvaardde hy de functie van hoofdredacteur, die hi) 26 Jaar lang Deze buitenlandse zakenreizen worden dan betaald door de gezameniyke fabri kanten. De volgende maand zullen ongeveer 40 Nederlandse fabrikanten die zijn aangesloten by de NEC in 40 landen Ne derlandse producten aanbieden. Onlangs is een delegatie van de NEC naar Moskou geweest die daar Neder landse producten heeft aangeboden. Voor een vier en een half millioen gul den is aan orders ontvangen terwijl men de verwachting koestert dat dit bedrag binnen enkele jaren vervyfvou- digd kan worden. (Ingez. Med-Adv.) A MSTERDAM, Zaterdag. Gisteravond wilde een bewoner van Amsterdam- Zuid een kit kolen uit de kelder halen. Door de slechte verlichting (er brandde in de kelder slechts'een zgn. „gloeiende spijker") stapte hy mis en viel van de keldertrap. Hjj mocht nog van geluk spre ken. dat hy er met enkele kneuzingen en een lichte hersenschudding af kwam. Dit zyn de sigaren, die de leden van de klaverjasclub hem hebben gestuurd. En dit Is de les: Op keldertrappen, overlopen en tolders. In gangen, trappen huizen. schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand hot te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig gébruikt. Bovendien zjn de Philips lampen uiterst zuinig en laag In prus. LAMPEN Méér LICHT voor WEINIG GELD f Gangster uit Mierlo-Hout was zwaar bewapend Verbij'sierende resultaten van fouillering De pogingen tot diefstal van een auto en de daarop aansluitende schietpartij gisteravond is een inwoner van Mierlo- Hout noodlottig geworden. Zoals ge meld, is hy gisteren in een café te Tilburg gearresteerd. De schietparty in Tilburg was voor de politie aanleiding geweest de pers in ruimere mate dan gewooniyk in te lich ten. Deze gedachte is een gelukkige ge weest, want via de dagbladen werd de aandacht gevestigd op de schietparty en de persoon van de voortvluchtige daler. Een caféhouder kreeg, na het lezen een verslag in een blad, argwaan te- Onderroek Tritonramp ParfittOpstijgen verliep normaal gen een gast die daar de nacht had doorgebracht en gistermorgen rustig aan een tafeltje in het café zat te praten met een meisje. De politie werd van het vermoeden in kennis gesteld. Met grote snelheid grepen de politie^ mannen in. De ene richtte zUn revol ver op tie volkomen verraste man ter- wyl de andere terstond tot fouillering overging. I)e resultaten waren verbijs terend: om zyn lichaam had de man een revolver In foudraal waaruit een met scherp geladen negen MM revol ver te voorschijn kwam, een patroon in dc kamer, zeven in de houder. Voorts werd een reservehouder gevon den met zes scherpe patronen. De ver dachte was bovendien in het bezit van een „stengun" waarvan twee houders geheel met scherpe patronen waren gevuld. Even later toverde de politie man uit de zakken van de man nog 39 scherpe en 20 losse patronen te voorschijn. De arrestant werd naar het hoofdbu reau van politie overgebracht, waar bleek dat men Inderdaad de gezochte uit Mierlo-Hout te pakken had. De politie heeft nog vele appeltjes met hem te schillen. DIPLOMA VOLKSDANSLEIDER(STER) De Nederlandse Volksdansraad (voor zitter prof. dr L. J. v. Holk) heeft en een diploma ingesteld voor volksdans- leider(ster). Het examen heeft een algemene basis. Aansluitend op deze basis kunnen de candidaten zelf hun richting kiezen: Engelse contra-dansen, continentale dansen, of beide. De minister van O K en W wyst .-oor de examens een gecommitteerde aan. De diploma's worden namens de minister ondertekend. Einde 1954 werd voor het eerst examen voor leider/leidster ln Engelse contra dansen afgenomen. Van 19 examinandi slaasden 10. Waareohyniyk wordt ook ln 1955 wederom examen afgenomen. H9V vv:' Het openbaar onderzoek naar het verongelukken van de KLM-Super- consteJIation „Triton" in September J.1-, dat in Dublin aan de gang is, na dert zijn einde. Men vernacht, dat dc slotbetogen tegen het komende week einde gehouden zuilen worden. Gisteren besprak het Hof van Onder zoek de verklaring die de KLM-gczag- voerder F. Peetoom Woensdag afleg de. Deze had proeven genomen om na te gaan wat de uitwerking van de te genstrevende kracht van het landings gestel is. De President van hst Hof. de Ierse rechter Teevan, verklaarde, dat het Hof uit de verklaringen opmaakte, da: als het landingsgestel uit is en de vlieger dit niet weet als gevolg van het niet- branden van een rood lampje op het Instrumentenbord, dit een ernstig ge vaar betekent. De heer Peetoom had verklaard te geloven, dat het „zeer wel een mogeiyke oorzaak van het ongeluk" kon zyn. Tot de Ierse advocaat, Richard Mcgonigal, die de KLM vertegenwoor digt. zei Teevan, dat het Hof een voor stelling zou willen hebben van de baan die de „Triton" op zyn laatste vlucht hoogst waarschynlyk, gezien de beschik bare getuigenverklaringen en aanne mende dat het 10de waarschuwingslicht van het landingsgestel niet werkte, heeft afgelegd. Mcgonigal antwoordde, dat men niet kon volstaan met te zeggen, dat het lampje mogelijk niet heeft gebrand of dat het op een bepaald ogenblik niet brandde. Het Hof zou moeten overwe gen, of dit alleen de oorzaak van het ongeluk zou zUn geweest of dat het tot het ongeluk heeft bijgedragen. Toen Mcgonigal verklaarde niet te I geloven, dat ae gewenste grafieken voor I Maandag gereed zouden kunnen zijn. aangezien een analyse van de verklarin gen tijdens het gehele onderzoek afge- jlegd,* nodig zou zyn. zei de president: I ..Het is jammer dat hei niet eerder ge- pdaan is. Van het bsstaan van deze door i ce heer Peetoom geopperde mogelyk- I heid was de KLM reeds enige tyd op de hOCTtï". I Mcgonigal protesteerde, dat de presi dent met deze verklaring de KLM hard I viel. De president vroeg iets als hulp middel, Iers dat uit de voor hem Ug- gende getuigenissen moet worden ge- haald en omgezet in grafieken. De president zei daarop: „Wat wij wen.cn is bewijsmateriaal over dit vliegtuig, waarin de verklaringen van de heer Peetoom en de bekende fei ten of feiten die redelijkerwijs als be kend verondersteld kunnen worden, zijn verwerkt. Het was nu gebleken, •zo zei hy, dat het landingsgestel niet ingetrokken en geblokkeerd was op een ogenblik, dat het dat wel had moeten zijn". Eerste vlieger van de „Triton". Par fitt. verklaarde daarna, dat volgens hem het opstygen van de „Triton" normaal verliep. De president van het Hof ondervroeg hem daarop over een verklaring, die hjj direct na de ramp op het vliegveld Shannon had afgelegd. Hy had toen hetzelfde gezegd, doch op het getypte verslag van zyn verklaring bygeschre- ven: „Volgens de wnnrschiiwingslamp". „Natuuriyk zag ik niet de wielen intrek- Ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag heeft Evert Kapers, oud voorzitter van het N.V.V. en een zeer bekende figuur in vakbonds kringen. gisteren in het Amsterdam se Carlton-Hotel gerecipieerd. Vele vooraanstaande figuren uit het vak verenigingsleven hebben deze ge legenheid aangegrepen om hem hun gelukwensen aan tc bieden. Natuurlijk ontbrak ook ..Oom" Jan van Zutphen niet op deze re ceptie. We zien hem hier rechts tijdens een kort gesprek tussen twee ..oudstrijders". Links de jarige. De foto toont het Noordelijk deel van de Kerk straat te Katwijk aan den Rijn. Men zou het echter haast niet meer herkennen, aangezien er van de prachtige bomenrijen niets meer over gebleven is: zij zijn ten offer gevallen aan liet verkeer. Het voorste huisje rechts droeg de naam ..Het Witte Paard", doch het is zeker reeds 20 jaar geleden afgebroken; moderne panden zijn nu aan die kant van de weg te vinden. Het wandelpad, links, is tegenwoordig betegeld en op dezelfde hoogte als de rijweg gebracht. Het huis links werd vroeger bewoond door de gemeente-secretaris, de heer Varkevisser. Ook aan deze kant is het landelijke karakter van de weg verdwenen. Op het terrein achter het muurtje, bevindt zich thans de R.K. school. Het weggetje, dat langs het huis van de vroegere gemeente-secretaris liep. leidde naar het vroegere (Cailao") op de plaats waar nu het parochiehuis staat. Eén ding is nog niet veranderd: liet huisje langs het wandelpad, in het midden van de foto. staat er nog steeds en wordt al jaren bewoond door de familie Lange. (Foto Beelddocumentatle Katwijk.) ken", zio voegde Parfitt hier nu aan toe. De president vroeg nog, of hij zich be wust was geweest van de mogeiykheid van een niet-werken van het rode lamp je. Doöh Parfitt zei: .Neen. De tyd dat het brandde scheen vry normaal". De president vroeg Parfitt voorts, of hy naar het rode waarsohuwlngslampje van het landingsgestel was biyven kij ken, wachtend tot het uit zou gaan. Parfitt zei, dat hy dat niet gedaan had, doch dat hy uit zyn ooghoek het rode liaht had kunnen zien. Het ging bran den, bleef een normale tyd aan en ging toen uit. Daarop had hy gewacht, op dat hU de gezagvoerder zou kunnen meedelen dat het landingsgestel inge trokken was. Parfitt zei nog. dat hy op geen enkel ogenblik gedurende de vlucht iets an ders had gezien dan normale vlieeaan- wyzingen. Hy had geen enkele aanwij zing dat het toestel daalde gezien, hoe wel het vry duidelyk is, dat het vlieg tuig hoogte verloor. Drama op liet plein van San Marco Veneriaans meisje (5) door jaloerse vrouw ontvoerd i In Italië is het gehele polltie-appa- raat in werking gesteld oin het vyf- jarig meisje Daniela Penzo op te spo- I ren. waarvan men gelooft, dat zij door I een Jaloerse, overspannen 34-JariRe vrouw Leonilde Marchetti ontvoerd is. De politie van Venetie maakt zich be- zorgd om het leven van het kind. om- 1 dat de ontvoerster de vader van het meisje heeft opvebeld om te zeggen, dat zij zelfmoord ging pleeen. De poli tie neemt aan dat de vrouw krankzln- I mg is en reeds enige tijd geleden de ontvoering had beraamd toen de vader van het meisie. Gino Penzo. die we duwnaar is, liet merken dat hij een Jongere vrouw wilde hertrouwen. Donderdagochtend werd Daniela op het San Marco-nlein enkele minuten door haar grootmoeder alleen gelaten met Leonilde Marchetti, die als vrien din van de familie meegegaan was om boodschappen te doen. Aanvankelijk was Oma niet verontrust en zij ver moedde dat de vrouw Daniela had mee genomen om een stuk speelgoed te kopen. Gisteravond werd de vader door Leonilde opgebeld en zij deelde hem mede. dat het kind het uitstekend maakte, doch dat zij het niet ann de vader zou teruggeven. Daarop telefo neerde zij nog enkele malen en de va der van het kind beloofde in wanhoop, dat htl haar onmiddellijk zou huwen, wanneer zi) maar zijn kind zou terug brengen. Dooh Iedere keer hing de vrouw de hoorn weer op de haak. De politie deed alle moeite om de plaats P.M.F. in Napels Een paar dagen rust vóór zijn bezoek acn Rome Premier Mendès-France van Frankryk is gisteravond tegen vyf uur op het vliegveld Copodichlno by Napels gearri veerd. De Franse premier, die door zyn vrouw vergezeld werd, vertrok onmiddel- lyk per auto naar het vacantie-oord Posltaxio. dat 50 km. ten Zuiden van Napels ligt, waar hy een paar dagen biyven wü alvorens volgende week een officieel bezoek aan Rome te brengen. De premier werd op het vliegveld o a. begroet door de Franse consul-eenera-al, de prefect van Napcis, generaal Fiore van de Italiaanse luchtmacht en een aantal Franse stafofficieren van het Zuld-Europese commando der NAVO. dat ln Napels gevestigd is. De heer en mevrouw Mendès-France vertrokken in een auto van het con sulaat onmiddeliyk naar Posltano Hun route voerde door de buitenwykeh van Napels. Men verwacht In Rntnc, dat de Franse minister-president zal pogen Italiaanse steun te verwerven voor de laatste lezing van zijn plan voor het vormen van een Europese „wapenpool", alvorens dit aan de West-Duitse Bondskanselier en mi nister van Buitenlandse Zaken Adenauer met wie h(j zal beraadslagen, voor te leggen. Er zijn nog geen bijzonderheden over het nlan om tot een centraalgere- J gelde verdeling der wapens voor dc legers der Europese democratische laten te komen. Snoeksprong Een angstig mens kan soms vreemde ideeën en gedachten kry- gen. Dat bleek in Apeldoorn, waar 1 een Jongedame tot stomme verba- zing van de dienstdoende mare- ohaussce op zeker ogenblik plotse- ling met een snoeksprong de afsluitbomen van de Koning Willem IH-kazerne passeerde. De mare chaussee greep de Jongedame in de kraag. Zy bleek iemand t« zyn, die nog maar kort in Apeldoorn woont en door onbekendheid met de wegen buiten deze gemeente verdwaald was. Het meisje was afkomstig uit Brunssum, dicht by de Duitse grens, en heeft er kenneUJk niet by stilgestaan, dat zij zich niet meer ln dit Limburgse plaatsje, doch m Apeldoorn bevond. Toen zij aan ae andere zyde an de afsluitbomen Nederlandse uniformen ontwaarde, meende zU zich door haar dwaal tocht op Duits grondgebied te be vinden en greep haar de angst te worden Ingerekend wegens ille gale grensoverschryding. De enige methode, om zonder moeliykheden weer in haar „vaderland" terug te keren scheen haar de koene duik onder de afsluitbomen doo- „Noemt U mij Sire zegt ex-koning Fcroek Hoe dient men de voormalige koning van Egypte aan te spre ken? Sommigen zeggen „uwe ko ninklijke hoogheid", anderen <de meesten) zeggen „uwe majesteit". Intieme vrienden noemen de ex- koning „Foead" cn Errol Flynn Spreekt over „big Jim" Doch nu heeft de koninv einde lijk zelf een woordje meegespro ken en hit heeft een Amerikaanse dame in een nachtclub deze week precies medegedeeld hoe hy wenst te worden aangesproken: „Noemt u mij Sire, geen ..Sir", maar „Sire", zei hy van de telefoons op te aporen doch tevergeefs. De politie neemt aan. dat de vrouw zich inmiddels per auto uit de voeten heeft gemaakt en het kind met zich meevoert. De gehele Italiaanse politie is gealarmeerd om haar on te sporen. Vondst van zeldzame vleermuizen By het Jaariykse vleermuizen-onder zoek in de Zuid-Limburgse grotten, waar duizenden vleermuizen hun winter slaap houden, heeft de wetcnschapoeiy- ke staf van het Zoölogisch Museum te Utrecht - geleid door dr J. W. Sluiter en dr P. F. van Heerdt - wederem enkele vondsten gedaan. In de Cannerberg troffen de onderzoekers een exemplaar nan van de zeldzame mopsvleei muls iBarbastella) Dinsdag is in de fluwelen grot te Valkenburg een langoorvleermuis iMyotls BcchsteinlD aangetroffen, een vondst, welke ln wetenschappelUke krin gen eveneens belangryk wordt geacht, omdat van deze soort gemiddeld slechts een exemplaar per Jaar wordt gesigna leerd. De resultaten van het onderzoek van dit Jaar worden te verheugender geacht, omdat de teruggang van het aantal te ringen exemplaren thans gestuit biykt te zyn. Werden er n.l. ln de periode van 1943 tot 1949 gemiddeld 1630 geringd en in het tydvak van 1950 tot 1954 veel minder dan inoo iin 1954 was de oogst slechts rond 750) Dit Jaar verwicht men weer. gez;en de vondsten van de eerste dagen, aan de duizend toe te ko-

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5