Interessante kennismaking met de Hongaar Bela Siki II.O. in 2 „Vierde"symphonieën Schumann als verwarmend besluit Dertig uitgeweken jongeren komen morgen naar Leiden Twee bibberende Somali's wilden zo graag Koningin Elizabeth zien Con Amore lieeft de „13e Psalm," „Nelson Mis" en „Gloria" in studie Bescherming Bevolking draait op volle toeren Schandélijke inhoud van het blad van ex-nazis in West-Duitsland 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 7 Januari 1955 Tweede Blad No. 28417 Twee „vierde" symphonieën, die van Hendrik Andriessen en Robert Schu mann, omgaven op dit vierde abonnementsconcert van het R. O. het geniale concert in Es gr. t. K 271 van Mozart met de ruim 30 jarige Hongaar Bela Siki ais solist. Deze pianist heeft ons meer geïnteresseerd dan geboeid. Wel zelden zal men zulk precieus, bewust-ingetogen, bedachtzaam spel gehoord hebben als van hem, waarbij elke noot en ieder détail op een goudschaaltje gewogen werd, doch waarin wü tengevolge daarvan de brede visie wel eens misten. Ongewoon licht en klaar, volmaakt van evenwicht is zijn vèrdragend tou cher, doch een zekere droogheid kon er, althans van onze plaats af, soms niet aan ontzegd worden. Wij voor ons prefereren voor de grote zaal een klank en zangrijker toucher, een lyrischer ex pansic. Dit eerste voor een inder. namelijk voor mademoiselle Jeunehomme ge schreven concert biedt overigens een bacht van mogelijkheden, van liefelijk heid tot brillante virtuositeit en Siki heeft daarvan een ruim en dankbaar gebruik gemaakt. Duidelijk was echter de controverse merkbaar tussen hem en Van Otterloo. Zodra de laatste met het orkestaan bod kwam, domineerde de zangrijker opvatting. Siki's van iedere uiterlijkheid gevrij waarde, in grote bescheidenheid gehou den speeltrant, qua techniek omhoog- gevoerd tot opperste perfectie, toverde ons een haast aetherische Mozart voor, met een Rondo, gehouden in verbazing wekkend snelle vaart. Men zou deze overigens opvallend en merkwaardig gebogen voor de vleugel zittende Siki ook eens in ander werk moeten horen, teneinde zich een gefun deerd oordeel over zijn kunnen en psy che te vormen. Intussen heeft hy èn door zijn diepe, eerlijke ernst èn door zijn vlekkeloos reine, fijnzinnige Mozartinterpretatie een bijzonder groot succes bij de Leide- naars behaald. Hij betrok by de terug roepingen gril het orkest daarin. Ons oordeel over Hendrik Andriessen's Vierde Symphonie heeft men onlangs kunnen lezen, toen zij op het K. en O. concert geïntroduceerd werd. Wij achten deze symphonie om haar uitermate knap compositorisch vakman schap hoog, doch betreuren de geringe mate van ware inspiratie, die er aan ten grondslag ligt. Een tweede aanho ren heeft natuurlijk het voordeel, dal men er beter toe doordringt en nog meer bewondering krijgt voor de dege lijke structuur en de uitwerking. De mu zikale invallen lyken ons echter daar aan onevenredig, zodat de indruk van monotonie blijft bestaan, al zijn er en kele passages, die verademend werken en daar is het dan ook Andriessen op zijn best. Dat de orgelkenner zich ln de orkes tratie niet verloochent is een voordeel: zij biedt het orkest alle kansen. Dit or kest had zich de Ingewikkelde materie nog meer eigen gemaakt dan de vorige maal, gaf daardoor een duidelijker in- zioht en wist in de daartoe schaars ge- eigende ogenblikken zelfs een zekere warmte te openbaren. Andriessen. in de zaal aanwezig, heeft wederom voor het podium de dank van het publiek in ontvangst genomen en Van Otterloo zijn ingenomenheid met de weergave beluigd. In scherp contrast hiermee stond Schumann's „Vierde" eigenlijk diens „tweede" gelijk men ook uitvoerig in het programma kon lezen. Aan deze ro mantische speelvreugde, vervuld van een diep uit het hart opwellende, be zielde expressie, bovendien boeiend en bondig van conceptie, hebben Van Ot terloo en het orkest zich met volle over tuiging gegeven. Met de innige Romance als centraal hoogtepunt, waarin hobo en cello zin gen, met een vioolsolo als die van Her man Krebbers, heerlijk omspeeld en met zulke melodieuze en sonore hout blazers, kón het niet anders, dan dat het geheel tot een meeslepend brok mu ziek werd, uitmondend in een vervoe rende afsluiting. Men begrijpt niet, dat Schumann deze muziek 10 jaar liet liggen, omdat hij er niet tevreden over was. Maar het resul taat, na de door hem herontworpen in strumentatie, is dan ook wel grandioos geworden. En gelukkig: het Residentie-Orkest heeft deze Instrumentatie aangevuurd door de voortdurend op post staande Van Otterloo met zijn markante in tenties, in het schoonste kleed gehuld. Het speelde met een vaart, een brille en een gaafheid van klank, Schumann volkomen waardig. Een triomfaal besluit, dat ons innerlijk verwarmd de bittere kou deed ingaan! H. Gevarieerd programma staat hen te wachten Leidse Ijsbaan morgen open? De felle wind van de laatste dagen is er oorzaak van, dat in de ijsbaan van de Leidse IJsclub nabij het Sta tion, nog enkele wakken zijn openge bleven. Op de meeste plaatsen heeft de ijsvloer evenwel nagenoeg de ver eiste dikte bereikt, zodat by aanhou dende vorst de kans groot is. dat de baan morgen voor het publiek kan worden opgesteld. „Pro Justitia, appèl aan het Nederlandse volk" De hoofdpersoon in het proces, dat destijds zoveel opzaen heeft gebaard, de heer I. J. Sloos, directeur van een aan tal naamloze vennootschappen, die door het Haagse Gerechtshof op beschuldi ging van valsheid ln geschrifte werd veroordeeld tot een straf gelijk aan die in preventieve hechtenis doorgebracht, n.l. 20 maanden, heeft onder boven staande titel een boek geschreven. Blijkens het voorwoord van de schrij ver wil dit ruim 450 bladzijden tellende boekwerk, verschenen bij de ultgevery „De Cyclus" alhier, een waarschuwing en een aanklacht zijn, terwijl hy zijn volkomen onschuld, zowel juridisch als moreel, staande houdt. Zijn uitvoerig protest Is gericht tegen de willeikeur, waaraan de Nederlandse burger z.i. van de zijde van politie en Justitie is blootgesteld en die een be dreiging van de rechtsstaat wordt ge noemd. tegen de mens-onwaardige be handeling tijdens zijn detentie en ten slotte tegen de gehele gang van zaken tiidens de rechtszittingen, waarbij de schrijver uitvoerig op alle beschuldigin gen ingaat. Een broer van een der verdedigers, de heer H. van Praag, schreef een inlei ding. Een zomerzotheid voor de militairen Gisteravond was het de Leidse To neelgroep „Euripides", die voor vele mi litairen en belangstellenden in de can- tine van de Doelenkazerne een opvoe ring gaf van het overbekende blijspel in drie bedrijven „Een Zomerzotheid", naar de roman van Cissv van Marx- veldt. Dit vrolijke en luchtige studen- t°nverhaal vol van amoureuze perike len en kostelijke verwikkelingen tiidens een zorgeloze en zeer warme zomerva- cnt'e, heeft de aanwezigen ongetwijfeld da lage watertemperaturen van de laatste dagen volkomen doen vereeten De inhoud van dit stuk, dat zich af speelt op en nabii de villa van jonk heer Padt van Henendaal. zal ledereen b°kend ziin Volstaan wij met op ie m°rken, dat jeugdige leden van ..Euripides", hoewel ln h°t bezin wal zwak en stroef vooral naarmate het snel vorderde, voor een aardige en ge slaafde opvoering h°bben gezorgd Voor al George van de Wllngaard (die tevens de regie had) als de pseudo-jonkheei en Sjef Genang als de huisvriend heb ben hun rollen op amusante wijze ver tolkt. terwijl bij de dames Willy van de Wijngaard als de vlotte Erica Wende- laar en Mieke Buising als de hooghar tige en geaffecteerd sprekende Ella Heuveling het meest op de voorgrond traden. Hoewel dit st.uk wel een schril contrast vormt met het soldatenleven hebben de meeste jongens, zeer zeker een genoegelijke avond gehad. Ook de garnlzoenscammandant. luit.-kolonel H. W. Gerth van Wijk en diens echtge note gaven deze avond van hun be langstelling blijk. Dertig bij de laatste amnestie door de Sovjet-Unie vrij gelaten Jongeren, die daarop naar West-Duitsland zijn ge vlucht, komen, zoals gemeld, morgen voor een veertiendaags bezoek naar ons land. Zy zullen deze twee weken bij Leidse pleegouders worden onderge bracht. Een aantal van deze Jongeren, voor het merendeel studenten, ls door de West-Duitse regering in staat gesteld om te studeren. Teneinde een indruk te krijgen van het leven der Westerse wereld is dit bezoek, dat is voorbereid door de Ned. Ver. van Ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstyd in nauwe samenwerking met het Nationaal Comité ter bestrijding van het concentratie kampensysteem, georganiseerd. Het gezelschap, dat morgen tegen de avond in onze stad wordt verwacht, zal worden ontvangen in ,,'t Schuttershof" Nadat de Zondag ln de familiekring der pleegouders is doorgebracht, vacnt de jongeren in de komende twee weken een afwisselend programma, met o.a. een bezoek aan Katwijk, Noordwijk, Den Haag (bezichtiging Parlementsgebouw en Vredespaleis), Schiphol en Amster dam. In Leiden zijn er excursies naar de Hortus, het Museum van Oudheden, het Kamerlingh Ohnes-laboratorlum, de Universiteit en het Museum voor Vol kenkunde. Ook enkele inleidingen staan op het programma, o a. van ds W. J. H. Hubeek, die zal spreken over „Religie in Nederland", mr J. Bool „Gemeente bestuur en Gemeenteleven", prof. mr R. P. Cleveringa „Studentenwereld en studentenleven", de heer M. I. Smit „Sociale verzekering in Nederland" en de vice-voorzitter van de E.xpogé. de heer W. Bakker, die het een en ander ove.r Teleurstelling in Biesbos 0VER REGERINGSBESLUIT (Speciale berichtgeving) Verbittering is misschien een te sterke kwalificatie voor de stemming onder de landeigenaren en pachters ln de Biesbos als reactie op het be sluit van de regering ,de schade ten bedrage van 5 a 6 millioen gulden aan de bedijking der buitcnpolders niet voor haar rekening te zullen nemen. Maar teleurstelling en ontstemming heeft deze, wat men noemt onzalige, beslissing wel gewekt, Er was een stille en gerechtvaardigde hoop dat de regering alsnog tot een al gehele schadeloosstelling zou besluiten, vooral, omdat het rampenfonds de stormschade van 23 December j.l. als een „ramp" beschouwde en op grond daarvan de geleden schade zou vergoe den. Voorts is er het persoonlijk bezoek geweest van de minister-president, dr W. Drees, die Incognito Dinsdag j.l een uitgebreide tocht door de Biesbos maakte en met enkele getroffen mensen heeft gesproken, dat tot hoopvolle ver wachtingen aanleiding gaf. Er wordt in en om de Biesbos een stil- maar heftige strijd gestreden. De in zet is niet in de eerste plaats het be lang der grondeigenaren. Het gaat om de toekomst van 800 mensen, die be reid zyn te vechten voor een opper vlakte van 9000 HA kostbaar en rijke grond. Wat zij vragen, is daadwerkelijke steun van de overheid, die door haar jongste besluit heel wat problemen heeft geschapen: „Men schijnt ons In Den Haag willens en wetens te willen ver geten....", zo luidt unaniem het oor deel onder *de getroffenen. het werk van deze vereniging zal. ver tellen. Verder zal een samenkomst wor den ingelast met de le-'en van het Leidse Jeugdparlement, terwijl tenslotte op Zaterdag 22 Januari een afscheidsbijeen komst wordt gehouden In het Antonius- clubhuis. Met het Ned. Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen te dezer stede ls contact opgenomen, teneinde te bereiken, dat enkele leden van dit Bureau tijdens dit bezoek als gids op treden. Hoewel reeds velen zich bij de afde ling Leiden van de Expogé, welke de regeling van dit bezoek in handen heeft, hebben opgegeven om eén der jongeren als gast. te ontvangen, komt men nog enkele logeeradressen tekort. Opgave kan alsnog geschieden bii de secretaris, de heer Van der Burg, Stieltjesstraat 35 of by mevr. C. H. Hen drikenSnel, Roodborststraat 52, telef 26855. Burgemeester Schölvinck kreeg hersenschudding De burgemeester van Nootdorp, de heer H. C. A. M. Schölvinck. moest als gevolg van een verkeersongeval ln Rot terdam worden opgenomen in het Zui- der-ziekenhuis aldaar. Het ongeluk geschiedde bii de onbe waakte overweg over de Schulpweg al daar. Komende van de Groenekruisweg was het uitzicht op deze overweg be lemmerd door een stilstaande autobus. By het passeren van deze autobus werd de auto van de burgemeester aan de achterzijde geramd door een uit de richting Rotterdam komende motor tram van R.T.M. Vermoedelijk werd de wachtende autobus aangezien voor een bus, die passagiers uitliet. De auto van de burgemeester werd aan de achter- hammed Djama, verborgen zich enige zijde bekneld tussen de motortram en de tijd geleden aan boord van het Britse schrikhekken. De burgemeester kreeg schip „Sterling Valour", dat Brits So- en een hersen- malidand aandeed. De beide versteke- 1 lingen dachten niet anders of het schip Teleurgesteld keren zij terug Twee van de kou huiverende Somali's zijn gisteren uit de Duitse stad Cuxha- ven de lange reis terug naar hun ge boortestad Djiboeli begonnen zonder Koningin Elizabeth II van Engeland te hebben gezien. De twee Somali's, de 20-jarige Esman Aboeka en de eveneens 20-jarige Mo- Uitvoering voor de NCRV? De Chr. Oratoriumvereniging „Con noemde, in zekere zin een première. Amore" hield gisteravond in het ge bouw van de Maatschappij voor „Toonkunst" haar jaarlijkse vergade ring. In zyn openingswoord stond de voorzitter, de heer J. Vavier, geruime tyd stil bij de op 14 December j.l. gegeven uitvoering van het Weih- nachts-oratorium. De heer Vavier richtte woorden van lof tot dirigent Simon C. Jansen, wiens bezielende lei ding het werk doet leven, zodat Koor en luisteraars elk jaar méér verrijkt worden door de prachtige, diepe be- tPkenis van het Weihnachts-orato- Vervoleens gaf de heer Jansen een uiteenzetting over de nieuwe werken, die by het Koor in studie zijn. De „13e Psalm" van Lizst is, zoals spreker het Zaterdagvoetbal in gehele land afgelast Aangezien voor het Zaterdagvoetbal niet die dringende noodzaak bestaat voor een snelle afwerking van de competitie als voor het Zondagvoetbal, heeft het bestuur van de KNVB beslo ten, alle voor Zaterdag 8 Januari vastgestelde wedstrijden af te gelas ten. Aan opleiding wordt veel aandacht besteed Men schrijft ons: Bescherming Bevolking zal vragen, weten niet. of hun hulp spoedig ge vraagd wordt om op te treden bij moge lijke rampen, zoals de Watersnood Februari 1953 er een was. Wel weten we, dat de noodwachters bereid zullen zijn met inzet van hun leven zich te geven aan hun medemensen, wanneer de nood aan de man komt en wij weten ook, dat zij zich tegen Kerstmis, toen de stormen onze kuiten weer beukten, gereed hielden om od het eerste sein klaar te staan om hulp te verlenen. Maar dat alles ls niet vanzelf gegaan Daar was veel voorbereiding voor nodig. Maandenlang hebben de noodwachters: brandweerpersoneel, reddingsploegen en E.H.B O.-ploegen zich voorbereid om de eerste beginselen van wat in d-rcelijke huloverlenine-sgevallen noodzakelijk is, te leren Vele, zeer vele vrije avonden hebben de mannen en vrmnven. die zich geheel vrijwillig bii de BB. aanrioten, oozeofferd voor hun m°dpmen-cen, om zich oo de hooete t° stollen van alles wat bii pen ("-organiseerde hulpverle ning noodzakelijk is. De brandweerploeg heeft zich la (en Inwiiden omtrent de aard van moeeliiko branden, over de wijze van samenstel ling van het brandweermateriaal en de wijze, waarop men te we-k mod traan om m"t. het meeste pucr<" een brand t° b°strhden. de redders hebben geleerd hoe zy gewonde slachtoffers uit de puin- honon moeten bevrüden. hoe zii knopen meten Ween om een brancard u pen bovenveHienine van een huis te lat°n zakken, hoe z'i de patiënten op een brancard moeten variblndep om hen oo de zekerste wüz° te vervoeren kortom Ie instructeurs hebben de cursi-t°.) van il het moepliike bijgebracht om ben in taat te '(«llpn de taak welke zli zirh >n de schouders hebben g goed moeeljik uit te voeren EERSTE OPLEIDING VOLTOOID Die eerste opleiding, waarmede een klein jaar gemoeid was, is nu voorbij. Langzamerhand komen alle blokploegen aan het einde van deze cursus, sommige zijn al zover en in de brandweerkazerne, waar de laatste bijeenkomst van de cursus wordt gehouden, ziet men her- haaldelyk vreugdevolle gezichten, omdat 1 deze mijlpaal is bereikt. Daarmee is het einddoel evenwel nog geenszins bereikt. Er moet nog heel wat gedaan worden, de oefeningen beginnen pas en we hopen, dat de animo daarvoor zek- zo grcot, mogelijk nog groter zal zijn dan voor de cursusavonden Zeker, er was een blokploeg, die zich kan verheugen over een opkomst op de cursus van 94"ó. maar bij andere was er heel wat meer verzuim. Daarom doen we een ernstig beroep op allen, zich ook by de oefeningen geheel te geven Nog steeds is eohter de bezetting van de blo'kDloeeen niet volledig. Van dege nen, die zich aanvankelyk hebben op gegeven, zijn er door verschillende omstandigheden, als verhuizing, veran dering van betrekking enz., afgevallen. Deze plaatsen moeten weer worden aangevuld. Daarom, inwoners van Leiden en Oegstgeest, blijft niet afzijdig staan waar zovelen uwer medeburgers reeds het goede voorbeeld eaven en z'ch be reid verklaarden in tijd van nood voor U en de bslaneen van uw eezin on de bres te staan Meldt U aan bij de B.~V! Het bureau San de Lanzebrug verwacht uw ongave tot deelname zo spoedig mogelijk. De Amerikaanse Marine heeft de beschikking gekregen over een nieuw fotoverkenningsvliegtuigdot tevens als mijnenleggcr gebruikt kon worden, n.l. de ..Seamartin" Dit toestel heeft een snelheid va omstreeks 1000 km/u en een zeer grote actieradius. Het is bijzonder geschikt om in zeer slechte weers omstandigheden te opereren. welke bijzonder veel aandacht verdient. Verder staan op het programma de „Nelson Mis" \an Haydn en „Gloria" van Vivaldi. De solisten voor deze avond zijn: Heieen Verkley, sopraan, Aafje Heynis, alt. Paul Hameleers, tenor, David Hollestelle, bas, terwijl Hans Philipse de cymbaal zal bespelen. Deze uitvoering wordt gegeven op Woensdag 20 April. De heer Jansen bracht nog even het tekort aan mannenstemmen naar voren, een euvel waarmee meerdere 'toren te kampen hebben. Juist echter de werken, die momenteel in studie zijn. vereisen méér mannenstemmen. Het bestuur van Con Amore is tn bespreking met de NCRV om één van de uit te voeren werken voor de mierofoon te brengen. Het contact heeft rog niet tot een definitieve ver bintenis geleid, doch vermoedelijk zul'en op 20 A"ril deskundigen an de NCRV naar leiden komen, teneinde het werk on z(jn artistieke kwaliteiten te beoordelen. In de samenstelling van het bestuur van Con Amore kwamen geen grote wijzigingen: mej. M P. Jongejan. Ie penninvmeesterpsse, d" heer J. Vavier, voorzitter en de heer Th. Barnard blij ven in hun functie, terwijl mevr. C. Tijsterman-Lagas als 2e penningmees- teresse werd gekozen. Weinig van Shakespeare! Voor de Christelijke Film Actie draalde gisteravond in het Casino-theater de film „De Koopman van Venetië" naar het bekende stuk van Shakespeare. Het is een Frans-Italiaanse film, waarvan het Franse deel echter alleen wordt bijgedragen door de regisseur Pierre Billon en- de bekende karakterspeler Michel Simon. Verder is het alles Ita liaans wat de klok slaat en die ls be hoorlijk van slag afi Want wat er van Shakespeare's stuk ls overgebleven, is werkelijk al héél weinig. De beroemde tekst hoort men bijna nergens. En wan neer dit wel het geval is, dan nog zou naar Londen varen, waar zij de ge legenheid zouden krijgen om met eigen ogen de Koningin te aanschouwen. Tot hun verrassing en ontsteltenis koerste het schip echter naar Hamburg, waar zij 23 lange dagen aan boord van de „Sterling Valour" moesten blijven, daar het hun niet was toegestaan om te gaan passagieren. Hun narigheid was daarmee echter nog niet ten einde, daar de „Sterling Valour" in Hamburg aan een andere firma verkocht werd. die weigerde ver antwoording voor hen te nemen. En tot overmaat van ramp kwam daar nog de kou van de laatste dagen bij, die de beide negerjongens helemaal alle ple zier vergalde! Een oplossing werd echter gevonden, toen het zusterschip van de „Sterling Valour", de „Sterling Victory" door het Kieler kanaal voer. De beide teleurge stelde Somali's werden zonder veel ce remonieel in een dievenwagen van de politie geplaatst en naar de „Sterling Victory" gebracht, die Djlboeti als be stemming heeft. Een Duitse politieman, die hen op deze ongastvrije tocht vergezelde, zei, dat de beide jongens bibberend van de kou met verschrikte ogen naar de be sneeuwde velden hadden gekeken, waar zy langs reden. „Ik geloof, dat ze niet erg enthousiast meer over Europa waren, althans niet. over Europa in de winter. Die knapen zullen biy zjjn als ze weer thuis komen, In hun stad dichtbij de evenaar", aldus deze poiitie-agent, tenvyl hij zijn ver kleumde vingers warm wreef. Fusie tussen circussen STRASSBURGER-FRANZ ALTHOFF (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen, heeft er een fusie plaats gehad tussen het oircus Strass burger en het circus Franz ^lthoff. De nieuwe combinatie organiseert voor het komende jaar een tournée door ons land. Door het samengaan van deze twee ondernemingen beschikt de com binatie Strassburger/Althoff over het grootste dierenbezit. dat ooit een circus op het continent heeft gekend. Ruim 200 paarden, 20 olifanten en een groot aantal exotische dieren maken van dit bezit deel uit. meestal op een andere plaats en uit ae mond van een andere persoon dan in het stuk zelf. Verder komen er dingen in vodr, waaraan Shakespeare zelfs niet gedacht zou hebbenDit alles overzien de, kan men zich afvragen wat voor zin het heeft op een dergelijke manier een film te maken Bovendien ls de hoofd rolvertolker, Michel Simon, zeker niet de geschikte man voor de Shylock-rol. Zijn haat blyft VTij aan de oppervlakte. Hij is in de film een wat gemoedelijke Jood, die alleen maar druk gebarend en schreeuwend over het witte doek waart. Van zyn dreigende geschiedenis in dit in werkelijkheid prachtige liefdesverhaal komt bitter weinig terecht. En van Shakespeare's poëzie merkt de toeschou wer zodoende niets. Beide voorstellingen waren gisteravond goed bezet. Wij wensen de Cefa echter in het vervolg een betere keuze toe! Aanval op negers, Joden, Churchill en andere slachtoffers van wijlen Gocbhels Moord op zes millioen Joden „smerige leugen" De „slachtoffers van de denazifice- ring." zoals de vereniging van ex-nazis in West-Duitsland zich heeft gedoopt, heeft zich gisteren bij monde van haar orgaan „Die Anklage" (de aanklacht) gekeerd tegen de anti-nazis, tegen het ontbreken van rassendiscriminatie, te gen de Joden, tegen Sir Winston Chur chill en andere vroegere doelen van de nazi-propaganda. Het zojuist begonnen jaar werd uitgeroepen tot „het beslis sende jaar'" en voorts werd voor de eer ste maal «edert de dood van Adolf Hit- Ier althans in het openbaar in druk gepocht dat „wy een macht" vormen. Dit alles staat te lezen ln het twee wekelijks „Orgaan van onderdrukte de- nazificering- en bezettingsslachtoffers", dat per post woédt toegezonden aan de ongeveer 30 000 leden, die de organisatie van ex-nazis telt, die thans financiële en andere schadeloosstelling eisen voor de „vervolging", waaraan zij hebben „bloot gestaan" na de tweede wereld oorlog „Die Anklage" wordt geredigeerd door Ludwig Karl Striedel, vroeger lid van de Hitleiparty, en is voor het eerst drie jaar geleden in Beieren verschenen. Voor enige weken hebben Beierse auto riteiten aan journalisten meedegedeeld dat zij „de ontwikkeling van de „Ankla ge" met belangstelling gadeslaan", maar tot nog toe kan de krant nog vrijelijk gekocht worden aan kiosken en men kan er zich per post op aborteren In het nummer van gisteren kwam BRANDJE IN KETTINGFABRIEK Door het defect raken van de toevoer- leidign van een oliestooksmeedoven ls gisteravond tijdens de schafttijd van het personeel brand ontstaan in de matrlj- zenafdeling van de kettingfabriek aan de Hoge Ryndijk Een steekvlam van zes meter hoogte tastte de kap van de fa briekshal aan De Brandweer had het vuur spoedig geblust. Surveillerende agenten van de Ver keersdienst in Assen vonden het gister avond maar vreemd, dat een man on danks de barre koude, achterop een vrachtauto zat nnewel naast op chpui- feur toch plaats genoeg was. ZU roken onraad en hielden de vrachtauto aan. Het beek toen, dat de man een verste keling was: een Leidenaar, die ln zijn woonplaats zijn werkgever had bestolen ■daarna op de vlucht was gegaan. De n ls ter beschikking van de Leidse politie gesteld. onder meer een artikel voor over drie kolommen waar boven stond. „De ne gerdanseres" en dat handelde over een optreden van Josephine Baker tijdens een „blank-Duits" persbal, waar 1700 autoriteiten en Journalisten aanwezig waren geweest. „Ik heb een bericht over dat bal driemaal gelezen", aldus hoofd redacteur strieael, die dan betoogt, dat naar zijn mening en, naar mag worden aangenomen, naar de opinie van het merendeel van zyn lezers „de Duitse cultuur en het Duitse christendom" on verenigbaar zijn met „de zwarte huid" van de internationale actrice. Hij bleek niet te kunnen verkroppen, dat op een feest waaraan 1700 vooraanstaande Duitsers deelnamen een negerin de voornaamste attractie van de avond was geweest Churchill, „het grote ongeluk van zijn tijd"- Een ander artikel, dat een halve pa gina beslaat is gewijd aan een aanval op Sir Winston Churchill, dat besloten wordt met de opmerking: „De geschie denis zal zijn (Churchills) bestaan het grote ongeluk van zijn tijd noemen". In een artikel over een gehele pagina wordt getracht het bewijs te leveren dat „de Duitsers nooit zes millioen Joden hebben gedood, vergast, opgehangen of doodgeschotenDit ls een herdruk van een artikelenserie die eerst verschenen is ln het tijdschrift „Der Weg" in Buenos Aires, en er staat boven „de smerigste l"ugen van de geschiedenis". „Der Weg" werd enige jaren geleden in West-Duitsland verboden wegens de nen-nazl achtergrond. In andere stukken in „Die Anklage" van gisteren wordt behandeld: de be weerde mishandeling van Duitsers In Geallieerde gevangenkampen na de tweede wereldoorlog en „Joodse lafheid zoals die naar voren komt ln Joodse hu mor." In de advertentierubriek beveelt het blad epn boek aan van de vroegere SS-generaa) Paul Hauser, dat de titel heeft „Waflen-SS ln actie". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Veronica, dr van P J Harsma en T. an Wijk; Ingrld, dr van J. v. Doesburg n A Polder; Johannes Susannus, zn van Guldemeester en D. G v. Venetien. OVERLEDEN: Anceaux, man. 68 jr: D. Mooten, Meyburg, 71 Jr; M. Ober, wed. van Van Dam, 74 Jr; J. H. Steenbergen, wed. van Seugllng, 04 j.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3