LEIDSCH m DAGBLAD 1,1 Communistische aanval leidt tot algemene atoomslachting Amerikaanse bommenwerper B-47 bleef twee etmalen in de lueht WEERBERICHT Britse spoorstaking opgeschort, hangende verder overleg N.S. haalden 1954 met hakken over de sloot Vernieuwingen vorderen gestadig Belangrijk gestegen uitgaven 93ste Jaargang VRIJDAG 7 JANUARI 1955 No. 28417 Directeur: 3. w. Hetmy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T Tï, Hoofdredacteur: J. Brouwerf6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f 0.50 per week Telefoon Directie en AdmlnUtratle. 25041, Redactie. 21507 President Eisenhower waarschuwt Vertrouwen op een enkel wapen ongegrond—Aandacht voor luchtmacht en nieuwe wapens De president der Ver. Staten, generaal Eisenhower, heeft in zijn jaarlijkse „State of the Union message" overzicht van de toestand des lands) de Verenigde Staten en andere vrije landen opgeroepen, zich te verdedigen tegen een algemene atoomslachting"door een militaire macht te handhavenwelke het de communisten duidelijk maakt, dat agressie zinloos is. President Eisenhower noemde als de vijf grondslagen van het 'Amerikaanse militaire program: Paraatheid om onmiddeüijk met vernietigende kracht terug te slaan in geval van een aanval; waakzaamheid tegen ongegrond vertrouwen op één enkel wapen of één enkele soort van oorlogvoering; evenwichtige en soepele militaire organisatie, waarbij bijzondere aan dacht geschonken wordt aan de luchtmacht, nieuwe wapens, de verdedi ging van het continent en een strategische concentratie van de militaire macht door een heropstelling van bepaalde militaire eenheden; verbetering en uitbreiding van de Amerikaanse voorraad van atoom wapens voor land-, zee- en luchtstrijdkrachten; doeltreffendheid en vindingrijkheid bij de opstelling van een program, dat van jaar tot jaar vervolgd zou kunnen worden, totdat het gevaar voor agressie verdwenen is. E!ke mens door God bekleed met waardigheid Als basis voor het nationale leven noemde Elsenhower het gemeenschap pelijk geloof, dat elk menselijk we7.en van Godswege bekleed is met waardig heid, waarde en onvervreemdbare rech ten. Om te groeien en te bloeien moet leder mens vrij zijn. Op grond van dit geloof heeft onze regering, aldus Eisenhower, deze drie doelen: gerechtigheid en vrijheid te handha- Aardverschuiving bij Makassar Zestig doden Enkele dagen geleden zijn bü Ma kassar tengevolge van een aardver schuiving, gevolgd door overstromin gen, 30 personen door verstikking en 30 door verdrinking om het leven ge komen. 320.000 kubieke meter aarde werden op een kokospalm-plantage omgewoeld en over een weg van meer dan een kilometer lengte verspreid. Een heuvel langs deze weg zakte ineen. De zaak-Degrelle België zet Spanje pin op de neus Ambassadeur niet terug als Madrid blijft zwijgen De Belgische ambassadeur ln Madrid, prins Eugène de Ligne. die voor overleg naar Brussel was teruggeroepen, zal niet naar zijn post terugkeren, voordat Spanje zal hebben geantwoord op de jongste Belgische nota. waarin de uit levering wordt geëist van Leon De- grelle, de voormalige Rexistenlelder. die zich thans in Spanje zou bevinden. Dit is officieel medegedeeld na een onderhoud tussen Paul-Hcnri Spaak, de minister van Buitenlandse Zaken, en de ambassadeur. Degrelle (de „Mussert van België") werd na de oorlog bü verstek ter dood veroordeeld. De dreigende terugroeping van de Belgische ambassadeur is een ernstige maatregel. Gisteravond vroeg men zich in politieke kringen in Brussel af of de Spaanse ambassadeur in de Belgische hoofdstad kan blijven als zijn Belgische tegenspeler van zün minister opdracht krijgt niet naar Spanje terug te keren vóór Madrid een explicatie heeft gege ven van het geval-Degrelle. En daar ligt juist de kern van de zaak: de expli catie van Madrid zal een goed in elkaar gezet leugenverhaal zijn. Want het is nu duidelijk uit vele getuigenissen geble ken dat de Belgische oorlogsmisdadiger ren beschermeling is van de invloedrijke Phalanx en van andere vooraanstaande Snanjaarden. De vraag rijst dus of de Spaanse ambassadeur Brussel zal moe ten verlaten. haven in eigen land en die van ande ren te verdedigen opdat wij met succes voor een duurzame vrede kunnen wer ken; is niet alleen een strüd van economische theorieën, regeringsvormen of militaire macht. De ware natuur van de mens staat op het spel. Het gaat er om of de mens een schepsel is, dat, zoals de Psalmdichter het zegt. slechts weinig la ger is dan de engelen, bekroond met eer en beheerder van de werken van zijn Schepper, of dal hü een zielloze, levende machine is om door een staat als slaaf te worden gebruikt ter meerdere glorie van die staat. Door een krachtig program van voor lichting moeten, aldus de president, de volkeren der aarde naar waarheid wor den in gelicht over onze daden en doel stellingen. Kennis en ervaring moeten worden uitgewisseld met andere vrije volken. Dit is een krachtige factor bü de ontwikkeling en handhaving van een goed deelgenootschap tussen vrüe vol ken. Slot op Pag. 2 Frankrijk en Vietnam kunnen het- nu beter vinden Sedert een week Is de spanning tus sen Frankrük en Vietnam merkbaar verminderd, aldus werd heden. Donder dag uit Saigon vernomen. De Vietnamese bladen onder rege- ringstoezicht hebben de aanvallen op de Franse politiek en de Franse onder nemingen in Vietnam gestaakt. De spanning tussen beide landen be reikte op 17 December in de moord op twee Franse officieren in het gebied van Tayninh haar hoogtepunt. De ontspanning sohynt. aldus de be richten uit Saigon, voor een belangrUk deel te moeten worden toegeschreven aan het sluiten van de Frans-Vietna- mese accoorden te Parüs. die tegemoet komen aan nationalistische eisen. Een Volendammer „ridder" in de dop doet zijn uiterste best om zijn uitverkorene de schaatsen onder te binden. Het meisje draagt de tra ditionele „kaper", de warme wollen muts. welke alleen in de winter te voorschijn komt om de blonde lok- ken te sieren en de glimmende wangen tegen de schrale wind van de Gouwzee te beschermen. Tijdens deze prestatievluclit werden 34.000 km afgelegd Fen bommenwerper van het type B-47 (zes straalmotoren) is de vorige maand 47 uur en 35 minuten in Je lucht geweest, waarbij in het totaal 21.000 mül I bijna 34.000 km.) zün afgelegd, zo heeft de Amerikaanse minister voor Luchtmacht te Buffalo medegedeeld. Het vliegtuig vloog heen cn weer van Engeland naar Noord-Afrika en landde tenslotte in Engeland. De vlucht werd gedaan om de actieradius van de B-47 te beproefen. Bü een proefvlucht in de afgelopen zomer bleef een B-47 24 uur in dc lucht. Dit type vormt thans het hoofdbestanddeel van de aanvalsmacht van de Amerikaanse luchtmacht. onze economie krachtig te houden om de levensomstandigheden voor Iedere burger te verbeteren; ons bezig te houden met de menselüke problemen van ons volk opdat iedere Amerikaan ln staat kan worden gesteld een gezond, productief en lonend leven te lelden. Het is van het grootste belang, aldus, president Eisenhower, dat ieder van ons de ware aard bcgrüpt van de strüd, die thans in de wereld wordt gevoerd. Het te maken. Laatste „Fabian" overleden Edward Pease, de laatste der oprich ters van de „Fabian Society" de oud ste Britse socialistisohe organisatie ls Donderdag in de leeftüd van 97 jaar overleden. De „Fabian Society", waarin wyien I George Bernard Shaw eens een dynami sche figuur was, heeft meer dan enige andere organisatie er toe bijgedragen het Britse socialisme constitutioneel en evolutionnair, ln plaats van Marxistisch Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlyke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Hier en daar mist. Weinig wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Mor gen overdag temperatuur om het vries punt. (Opgemaakt te 10 uur) 8 JANUARI Zon op: 8.49 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 17.02 uur; onder: 8.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.50 en 15.09 Dit nummer bestaat nlt 10 pagina's Storm „Violette" teistert de Philippijnen Vüf en twintig personen zün om het leven gekomen en drie duizend zün dakloos door de wervelstorm „Violette", die Woensdag en Donderdag dertig pro vinces in het midden en zuiden van de Philippijnen heeft geteisterd. De schade bedraagt naar schatting drie millioen dollar. Tontvlrekken duurde gisteren de gehete dag (Telefcmsch van onze correspondent in Londen) De Britse spoorwegstaking, welke Zondag tegen middernacht zou ingaan, is opgeschort. Na urenlang beraad heeft het bestuur van de Unie van spoorwegper soneel als zün oordeel uitgesproken dat het rapport van het Hof van onderzoek en de daarop gevolgde besprekingen een bevredigende basis vormen voor verdere onderhandelingen. Gisteren was het een dag van hoogspanning: van 's ochtends vroeg tot diep in de nacht werd er vergaderd. De minister van Arbeid, Sir Walter Monrkton, die in voortdurend contact was met Sir Winston Churchill en het kabi net. slaagde er In beide partijen onder zün voorzitterschap om de tafel te krügen. Het was de eerste maal. dat zü elkaar ontmoetten sinds de afkondiging van de staking. De bürcnkomst duurde langer dan vier uur. Er werd ook door de partüen afzonderlijk vergaderd in en ook zonder aanwezigheid van de minister. Straal van hoop op slagen der onderhandelingen Later in de avond kwam het bestuur van de vakbond bijeen om zijn houding te bepalen. Het was een kwestie van touwtrekken. De Britse Transpor (com missie wilde van geen onderhandelingen weten zolang het staklngsbesluit met was ingetrokken. De Spoor weg unie eiste als voorwaarde tot onderhandelen een conorete toezegging inzake loonsverho ging. Teen de bijeenkomst bü de minister eindigde was er een straal van hoop. Want hoewel de commissie geen vost be drag ln het vooruitzicht had gesteld, werd toch een bepaalde verzekering ge- (Speciale berichtgeving) i In vogelvlucht heeft ir F. Q. den Ho'ander. president-directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, gisternamiddag tijdens een te Utrecht gehouden pers- bijeenkomst de N.S.-historie van de laatitc tien jaren geschetst en hieraan een blik in de toekomst verbonden. Releveerde spreker eerst de moeilüke jaren van herstel en herbouw en j haalde hü nog even in de herinnering terug dat er vlak na de bevrijding zelfs plannen waren om het Nederlandse Spoorwegnet te beperken tot de voornaam- i sic verbindingen waar echter weer een ander plan tegenover stond dat juist j uitbreiding van het net beoogde met voldoening beklemtoonde hü hierna dat de N.S. als concern met voldoening op de jongste tien jaren kunnen terug zien. Weinig heersers zullen op hun onderdanen een zo grote invloed hebben als Koning Tliiatf op het Nederlandse volk.. Niet alleen ver schaft het Rijk van de ..ijzige" vorst aan Nederlanders, groot en klein alle genoegens - en ongenoegens - welke des winters zijn van sleet je rijden en sneeuwballen gooien tot ijshockey, priksleeën en kunstrijden, maar het anders barre en sombere landschap wint er onnoemelijk door aan charme! Foto: hoe groot die winst is toont deze schilderachtige opname van de Gouwzee bij Volendam. waar de winter als een tovenaar aarde, struiken en planten in zijn witte greep verstarde en een ijsmonument schiep, dat zich een plaatsje in de herinnering veroveren kan....„ De opbouwjaren van 1948 tot 1952 zijn volgens schema verlopen en de na die jaren aangebrachte verbeteringen en i vernieuwingen stemmen tot tevreden- heid. Klaar is men echter nog geenszins. De N.S werkt steeds met een vijfjaren- plan. dat ieder jaar met "n nieuwe periode van 12 maanden wordt uitgebreid, zodat men immer genoeg arbeid voor de boeg heeft. Mag. vergeleken met voor de oorlog, de totaliteit van het N.S.-net wat kleiner geworden zijn. het gebruik van dit net werd veel intensiever. En mpt de eigen bus-ondernemingen 'de N.S.-docters) en de overige vervoersmaatschappüen 'de N S.-vriendinnem zorgt men er voor. dat ons gehele land op goed-aan- sluitende wyze verzorgd wordt op tran sportgebied. Het seinwezen wordt gestadig verbe terd. de electrificatie gaat nog verder dan men in den beginne gemeend had te moeten gaan. de stoomlocomotieven, ware energieverslinders, worden steeds meer teruggedrongen totdat men een depót overhoudt van een 60 tot 100 ma chines ln ae imjnstreek, werkplaatsen, rangeerterreinen en stations worden vernieuwd en gemoderniseerd, waarme de men nog vele Jaren zal doorgaan, het goederen-vervoer wordt verbeterd, nieu we rütulgen zün besteld, zowel getrok ken rütuigen (van een nieuw model: met tussen de draaistellen twee bordes sen!als zichzelf voortbewegende rütui gen ivier-wagenstellen en twee-wngen- stellen), waardoor het aantal zitplaat sen. dat nog te gering Is. wordt uitge breid Men werkt voorts hard aan de ln 1957 te introduceren snelverbindlng Am sterdam-Brussel '2-urendienst) en Am- sterdam-Antwerpen (uurdienst), belde geheel geelectrlficeerd. Binnen de kortst mogelükc tüd zal de gelükvloerse krui sing bü de Zandvoortselaan in de z.g. oude lijn tot een vrüe kruising gemaakt worden, zodat de tüd dan nog meer na- derbü gekomen zal zün dat de frequentie op de lün Amsterdam-Rotterdam opge voerd kan worden. Het wachten ls dan nog op de Schiedamse en Delftse wer ken, in welke laatste plaats voorlopig een gelükvloerse kruising opgeheven zal worden en zal worden vervangen door een vrüe kruising. geven, welke de vakbondsbestuurders deed verklaren, dat er vorderingen wa ren gemaakt Generaal Sir Brian Robertson, de voorzitter ran de Britse Transportcom missie. verklaarde, dat het best mege- lüke was gedaan om tot overeenstem ming te komen. liet jaar 1954 heeft de N.S. met de hakken over de sloot gehaald: de uit gaven stegen in bclangrüke mate (o.a. loonsverhogingen en grote investe ringen!waartegenover niet evenre dig gestegen inkomsten stonden. het aantal goedcrentreinkilometers (ot 17 millioen. Deze 69 millioen trein- Uilometers betekenen 1.300.000 treinkl- 'ometers per week (bijna 200.000 per dag: vüf maal de omtrek van de aar de!) Be in 1955 te verrichten investerin gen hoopt men uit eigen middelen te kunnen financieren. Het is weer koud. En voor de mensen, die voor hun beroep de hele dag buiten moeten zijn. valt het vaak niet mee. De verkeersagent voor het Amsterdamse Centraal Station kan daar van meepraten. Hij ti'as dan ook aangenaam verrast, toen hem een warme kop koffie v:erd aangeboden. Een goed voor- I beeld, dat navolging verdientl

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1