LEIDSCH m DAGBLAD Hoopvolle wending in loongeschil bij Britse spoorwegen Ruïneuze staking zou op laatste ogenblik nog mogelijk vermeden kunnen worden WEERBERICHT 93ste Jaargang DONDERDAG 6 JANUARI 1955 No. 28416 He„y DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week leinuuu (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Er Is een hoopvolle wending In de looncrisis bij de Britse staatsspoorwegen, zodat er een kans bestaat, dat de tegen Zondag middernacht uitgeroepen sta king op het laatste ogenblik zal worden afgelast. Het voorlopige rapport van het speciaal door de regering ingestelde hof van onderzoek een uit drie onafhankelijke personen samengesteld lichaam, namelijk een jurist, een industrieel en een niet bij het conflict betrokken vakbondsbestuurder dat gisteren in de vorm van een witboek is gepubliceerd, viel gunstig uit voor het in actie gekomen lagere spoorwegpersoneel. De minister heeft de conclusies van het rapport reeds aanvaard. Verklaard wordt dat de spoorwegemployé's een billijk loon behoren te ont vangen. Hierbij dient er aan te worden herinnerd dat de grondtonen van de laagst betaalde groepen bij de spoorwegen belangrijk beneden het nationaal gemiddelde liggen. Het rapport zinspeelt duidelijk op de noodzaak van financiële steun door de regering, want het betoogt, dat de spoorwegen door de nationalisering uitdruk kelijk het karakter hebben gekregen van een openbaar nutsbedrijf. De natie heeft dit zo gewild, aldus het rapport, en is dus ook verantwoordelijk voor de consequenties. Daarom dient de spoorman niet minder te ontvangen dan zijn collega in een vergelijkbare industrie. geconfereerd. De Britse Transportcom missie heeft zich reeds bereid verklaard de onderhandelingen met die vakbond te hervatten. Vandaag zal het gesprek met de minister worden voortgezet. Willen de vakbondsleiders het onderste uit de kan? onze Londense o Vandaag onderhandelen beide partijen met de minister De voornaamste aanbeveling van het rapport, dat overigens geen bindende kracht heeft, is dat de onderhandelingen tussen beide partijen zo snel mogelijk dienen te werden hervat. Hierin heeft de Britse Transportcom missie, welke voor de spoorwegen op treedt, reeds toegestemd. Het hof eist eohter de intrekking van het stakingsbevel, want er mag niet onder pressie worden onderhandeld. Na bekendmaking van het rapport hebben beide bij het conflict betrokken partijen met de minister van Arbeid Eden zal lauden in Azië bezoeken Ma ZOAVO-conferentie eind Februari in Bangkok Later meldde respondent nog: Hoewel alle hoop op een regeling inwezig is, willen de vakbondsleiders blijkbaar nu reeds het onderste uit de kan. Er heerst verbazing over het feit dat, ofschoon het rapport van het hof van onderzoek vrijwel geheel op de hand is van het spoorwegpersoneel en dit in beginsel de strijd reeds heeft gewonnen, de vakbondsonderhandelaars op het allerlaatste ogenblik toch weer naar voren blijken te zijn gekomen met hun eis, dat er alleen kan worden onder handeld indien zij in de vorm van ren cijfer de positieve toezegging ontvangen dat aan hun verlangens zal worden voldaan. Met dit feit kreeg de Britse Transportcommissie gisteravond laat te doen. Vandaag zou minister Monekton pro beren een brug over de nog tussen beide partijen bestaande nauwe kloof te slaan. De houding van dc vakbondsbestuur ders is waarschijnlijk niet meer dan een manoeuvre, zy staan namelijk onder sterke druk van hun leden en zijn kennelijk bevreesd de vergissing te her halen, welke zij in October maakten, toen zij de loonvoorstellen accepteerden, maar door de ledenmas^a later werden gedwongen bakzeil te halen. Onze Kersf-puzzle Wij herinneren eraan, dat inzen dingen op onze Kerstpuzzle uiter lijk as. Maandagmiddag om 12 uur in ons bezit moeten zijn. Tal van inzenders betuigden In de meest enthousiaste bewoordingen hun waardering voor deze puzzle, welke trouwens ook in het aantal oplossingen, dat ons tot dusverre bereikte, tot uiting komt. Wellicht ten overvloede herhalen wij nogmaals, dat het allerminst noodzakelijk Is de oplossingen van alle puzzles in te zenden om voor een der 79 prijzen In aanmerking te komen. Redactie .,L. D." -k 4fi, m Zoals ieder jaar. als de vorst de vijvers in de parken heeft bevroren, geldt ook nu weer de gulden regel, dat de vogels geholpen moeten wor den. Het knaapje op onze foto ver bindt op deze manier het nuttige met het aangename; nóg meer dan anders vindt hij belangstelling voor de stukjes brood, die hij uit te delen heeft. Frans-Tuiiesisch overleg vlot niet al te best Verhoogde prikkelbaarheid aan beide zijden Geeft Bourguiba de moed op? De Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Anthony Eden, zal ter gele genheid van zijn reis naar Bangkok (op 23 Februari) de hoofdsteden van be paalde Aziatische landen, zowel leden als niet-leden van het Britse Gemene best, bezoeken. Dit zal waarschijnlijk na dc conferen tie van de Zuidoost Aziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO) in Bangkok gebeuren. Bedoelde landen zijn waar schijnlijk o.m. India, Fakistan, Ceylon en Birma. Eden zal met de regeringsleiders in de landen, die hij zal bezoeken, spreken over de conferentie in Bangkok, die dan achter de rug is en over de komende conferentie van Aziatische en Afrikaan se landen, die in April in Bandoeng wordt gehouden Naar verwachting zal hij trachten landen als India en Birma, die vijandig staan tegenover een van het Westen uitgaande Zuid-Oost Aziatische Ver dragsorganisatie, er van te overtuigen, dat een dergelijke organisatie een de fensief karakter heeft.. Volgens gezag hebbende kringen zal Eden niet naar communistische China gaan. Cairo zou wel op het program staan. (Van onze Parijse correspondent) De besprekingen over de binnenlandse autonomie, die aan Tunesië moet wor den toegekend, tussen de ministers van de Bey cn van de regering-Mèndes France blijven in Parijs de politieke belangstelling bezig houden. Nadat Dins, dag de premier opnieuw persoonlijk een zitting had gepresideerd In de (ver geefse) hoop de conferentie over haar dode punt heen te helpen, hebben deze Frans-Tunesische onderhandelingen gis teren het voornaamste agenda-punt ge vormd van een ministerraad onder lei ding van president Coty. Ter nadere informatie is gisteren bo vendien Roger Seydoux, de rechterhand van de Franse resident-generaal in Tunesië, naar Parijs ontboden. Ondanks al deze bemoeiingen en toe bereidselen, die er op wijzen dat PM.F. ook op dit gebied wel graag eindelijk spijkers met koppen zou willen slaan, ziet het er toch niet. naar uit, dat een voorspoedig besluit der conferentie voor de deur staat. Aan beide zijden, bij de Fransen zowel als bii de Tunesiërs, valt Plaatselijk ijzel De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: veel bewolking met kans op enige ijzel. Ma tige tot zwakke Oostelijke wind. Over wegend lichte vorst. Voor het Zuiden van het land: veel bewolking met enige ijzel of regen. Aan vankelijk matige Oostelijke wind. later zwakke veranderlijke wind en hier en daar mist. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JANUARI. Zon op: 8.49 uur; onder: 16.47 uur. Maan op: 15.41 uur: onder: 7.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.50 en 14.12 u. integendeel een verhoogde prikkelbaar- 1 te willen geven. heid te constateren en wederzijds wor den verwijten geuit, waarmee men zich bi) voorbaat schijnt te willen dekken in geval de conferentie definitief zou mis lukken. Na de alarmerende verklaringen van e secretaris-generaal van de Neo- Destoer, de grootste politieke partij van Tunesië, worden nu ook uitlatingen van de voorzitter van deze beweging, Hablb Bourguiba, geciteerd, waarin, in meer kalme termen, de Fransen eveneens van onbegrip en zelfs van onwil worden be schuldigd. Bourguiba is door de Fransen de toegang tot zijn land ontzegd en hij vertoeft momenteel in Frankrilk, waar hij onder, overigens zeer liberale, poli tieke surveillance staat. Men beschouwt Bourguiba nog steeds als de voornaamste figuur uit de Tune sische vrijheidsbeweging, doch tot dus ver heeft Bourguiba al zijn invloed steeds aangewend om de relaties met de Fransen niet te verbreken. Gezien het feit, dat Bourguiba ongetwijfeld tot de meer gematigde stromingen in de Neo- Destoer behoort. Is het voor dc Fransen te onrustbarender dat nu ook deze rede lijke figuur van ziin teleurstelling er zelfs van zijn wanhoop nu blijk schijnt Wapenspreuk Zwedeus Koning: „De plielit boven alles" Diner van Tsjoe voor Hammarsk j ölcl Receptie in het Paleis van het Purperen licht minister van Buitenlandse Zaken Rood-C'hina heeft gisteren aan de j secretaris-generaal van de Ver. Naties, I Dag Hammarskjöld, een cocktailparty i aangeboden, kort nadat beide staatsltc- den een eerste ontmoeting hadden over vrijlating van de elf Amerikaanse vliegers uit Chinese gevangenschap. La ter bood Tsjoe aan Hammarskjöld ook een diner aan. Hammarskjöld en zijn zes metgezellen arriveerden met een vliegtuig van de Chinese regering uit Hankau, waar zij de nacht hadden doorgebracht op weg uit Kanton Hammarskjöld logeert ten huize van de Zweedse ambassadeur, met zijn per soonlijke assistent, de Amerikaan Wil liam Ranallo, die als zijn chauffeur en lijfwacht fungeert, en mej. Aase Alm, zijn Noorse privé-secretaresse. Anderen van het gezelschap logeren In hotel Peking, een van de drie groot ste van de Chinese hoofdstad. Onmiddellijk na zijn aankomst ge bruikte Hammarskjöld de lunch bij de Zweedse ambassadeur Hugo Wistrand. Vergezeld door leden van zijn gesel schap bracht Hammarskjöld vervolgens een hoffeiykheidsbezoek aan Tsjoe. Dit bezoek werd gevolgd door een re ceptie, die Tsjoe ter ere van de gedele geerde van de V N. gaf in het Paleis van het Purperen licht, het receptiegebouw van de residentie van de premier. De receptie werd bygewoond door leden van de Chinese regering, de hoofden van al le diplomatieke missies in Peking en hoge Chinese dignitarissen. Het hoffelijkheidsbezoek was de eer ste ontmoeting, die Hammarskjöld en Tsjoe ooit gehad hebben. Oud-gezant Lagerberg licht de vorst in over ons land (Van onze correspondent in Stockholm) De Koning van Zweden, die dit voor jaar ons land zal bezoeken, verschilt in leeftyd weinig met Prinses Wilhelmina, maar niettemin telt hy minder rege ringsjaren dan Koningin Juliana Het protocol eist derhalve dat hy eerst een officieel bezoek aan Nederland brengt alvorens Koningin Juliana officieel naar Stockholm komt. Dit is van belang om te begrypen waarom Koningin Juliana indertyd by haar bezoek aan Kopenhagen en Oslo niet tevens naar Stockholm is gegaan. De wapenspreuk van de Zweedse Ko ning is: „De plicht boven alles". Zyn bezoek aan Nederland is evenwel meer dan een hem opgelegde taak. Immers h|j knoopt aan het officiële verblijf van drie dagen nog een niet-officiëlc dag vast, waaruit wel duidelijk de sympathie voor ons land spreekt. Zijd wy goed geïnformeerd dan gaat de belangstelling van de Koning vooral uit naar onze strijd tegen de zee en naar onze bloemen. De Koning Is namelijk zelf botanist en persoonlyk hebben wij hem In de open lucht horen doceren over de Rhododendron Alpina, de enige rhododendron die het in Zweden kan uithouden. Men kan er zeker van z|jn, dat Gustaf Adolf goed over ons land is voorgelicht. Hem staat namelijk sinds ruim een jaar ter zijde overste ceremo nie-meester en gewezen gezant In Den Haag, J. Lagerberg. Het is byzonder te waarderen dat ook de Koningin van Zweden niet tegen het vermoeiende bezoek aan Nederland op ziet. In Zweden moest zy Immers en kele officiële ontvangsten in verband met haar gezondheidstoestand over slaan. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Panamese schip ..Katingo".einde van deze vreemdsoortige on-1 werk stellen om het schip bij hoog dat in de storm van 22 December derbreking van zijn reis te wachten, w oter los te krijgen, van liet vorige jaar op het strand j Men is op het ogenblik druk aan het j polQ; p£n pjji<je /„y jc Katingo" werd geworpen bij Bergen aan Zee. werk om het zand er omheen weg tijdens de "raaf werkzaamheden, ligt nog steeds op een gelakkig\te graven en zal pogingen in het Verkoopgolf in Wall Street Aandelen daalden gemiddeld 3.40 dollar In Wallstreot vond gisteren een ver- koopsgoif en koersdaling plaats op een besluit van de Federal Reserve Board, volgens hetwelk de belegger b|j de aankoop van effecten een groter deel van de aankoopsom direct moet vol doen. Makelaars in Wallstreet waren van mening, dat de koersdaling slechts ten dele het gevolg was van dit be sluit. Anderen meenden, dat de markt na een gestadige koersstijging gedu rende de afgelopen 16 maanden ryp was voor een gezonde correctie. De golf van verkooporeiers was af komstig uit het gehele gebied van de Ver. Staten en nam zo snel in omvang toe, dat de ticker byna 15 minuten ten ach'.cr kwam. De omzet te New York was met 4,64 miliioen aandelen de grootste sedert 27 Juni 1950, toen de oorlog op Korea begon. In Wallstreet bedroeg het gemiddelde koersverlies voor 60 vooraanstaande fondsen 3.40 dollar, hetgeen de grootste koersdaling is sedert 26 Juni 1950. Kind zakte door dun ijs Stoffelijk overschot 's avonds gevonden Een 9-jarig meisje uit Elten is gister middag door het zeer dunne ijs van het riviertje de Wildt gezakt cn ver dronken. Alleen haar vijfjarig speel makkertje zag wat er gebeurde. Hij heeft zijn moeder gewaarschuwd. Hoe wel de reddingspogingen door de duis ternis en het ijs zeer werden bemoei lijkt is men er 's avonds in geslaagd het stoffelijk overschot te vinden. Gouverneur van Baal naar ons land De Gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea dr J. van Baal wordt in de loop van de volgende week in ons land ver wacht voor het voeren van routine-bs- bes prekingen. Schoten te Tilburg Onbekende man in auto In de vroege avonduren van giste ren heeft te Tilburg een tot dusverre onbekende drie schoten afgevuurd op een hem achtervolgende burger zon der deze te treffen. Rond zeven uur bemerkte een bezoe- _er aan de Oisterwykse Baan een hem onbekende man in een voor het caf6 geparkeerde auto, waarvan hy de eige naar binnen wist. Onmlddeliyk waar schuwde hy de eigenaar, die naar bui ten rende en de biykbaar gealarmeerde onbekende in een naburige straat zag verdwijnen. Hy zette direct de achter volging in. Waarschyniyk in het nauw gebracht bleef de vluchteling onver wacht staan om kort achtereen drie schoten af te vuren zonder zyn achter volger te raken. De dader verdween toei in het duister, en heeft zich naderhan biykbaar verder uit de voeten gemaal met een rywlel dat enige tyd later vo< een perceel aan de Oisterwykse Ba werd vermist. De TiLburgse recherche heeft terstoi een onderzoek ingesteld, rekening hou dend met het feit dat hier wel eens sprake zou kunnen zyn van een „zee» zware Jongen".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1