LEIDSCH DAGBLAD Moskou wil Amerikanen „ruilen'' voor elf kinderen Vaart door Suezkaiiaal hersteld „Mr H." ontmoette PMF op liet vliegveld Orly WEERBERICHT Premier Malenkof zinspeelt op conferentie voor Verre Oosten President van Panama verinoord 93ste Jaargang MAANDAG 3 JANUARI 1955 No. 28413 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week (Vitte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Russen souden vrijlating van de kinderen niet als voorwaardehebben gesteld De Sovjet-Unie heeft beloofd twee Amerikanen, die zij gevangen houdt, te zullen vrijlaten in ruil voor elf Russische kinderen, die zich thans in West- Duitsland bevinden. De Russische belofte was vervat in een nota, welke Vrijdag bij de Amerikaanse ambassade in Moskou werd afgegeven. De twee Amerikanen in kwestie zijn de 38-jarige William T. Marchuk en de 31-jarige Juhn H. Noble. Marchuk, een lid van de Amerikaanse bezettingstroe pen in Duitsland, was in Februari 1949 met een collega, de 28-jarlge William A. Verdinen, door Russische militairen in Dresden gearresteerd. Noble bevindt zich sedert 1945 in gevangenschap. Vóór de tweede wereldoorlog kwam hü als kind uit Amerika naar Duitsland. De elf kinderen, waarover in de nota wordt gesproken, zjjn kinderen van Russen, die zich tijdens de tweede wereldoorlog in Duitsland bevonden. Rechterlijke uitspraken als Amerika, waar zij geboren werden, belemmering In diplomatieke kringen in Washing ton werd Zondag vernomen, dat de Sovjet-Unie het terugkeren van de elf Russische kinderen, die zich nu in West- Du itsland en de Verenigde Staten be vinden. niet als voorwaarde heeft gesteld voor de vrijlating van de twee Amerikanen, die in Rusland gevangen gehouden worden. Naar men ln Washington verwacht zou de Russische eis betreffende de terugkeer der kinderen verworpen wor den. maar diplomatieke functionarissen zeiden, dat Amerika bij het overwegen van dit deel van de nota gaarne nota zou nemen van nieuwe argumenten ter ondersteuning van de Russische eis. Acht kinderen zijn in West-Duitsland. De drie anderen, de kinderen van een Russische Armeniër, die in 1947 naar zijn geboorteland terugkeerde, bevinden zich in R.K. verzorgingshuizen, in New York. Het Hooggerechtshof van New York heeft destijds beslist, dat zU in moesten blijven. Volgens Amerikaanse functionarissen hebben bezettingshovcn in West-Duits- land onlangs de zaak der kinderen op nieuw in behandeling genomen en beslist dat zij niet naar de Sovjet-Unie. die hen op „humanitaire gronden" opeist, moes ten worden gezonden. Een ander kind, het negende Russische kind in West-Duitsland, kreeg vorige zomer toestemming naar de Sovjet- Unie terug te keren, nadat Ruseiscne autoriteiten hadden kunnen bewijzen, dat de moeder nog leefde en voor het kind kon zorgen. Roofovervallen in West-Duitsland Drie gemaskerde mannen hebben Vrijdag in Frankfort bi] een overval op een gymnastiekzaal, waar ambtenaren van de PT.T. pensioenen uitbetaalden, ongeveer 80 000 mark buit gemaakt. Onder bedreiging met revolvers dwongen de rovers de aanwezigen in een hoek te gaan staan, waarna z\j met het gereed liggende geld verdwenen. In Keulen pleegde twee gemaskerde jongemannen een overval op een spaarbank. Zij maak ten 8.000 mark buit. Liberiaanse tanker, die tegen pijler voer, is weggesleept Vanochtend vroeg konden de eerste schepen, die sedert 31 December niet door het Suezkanaal konden varen door een botsing van de Liberiaanse tankboot „World Peace" tegen een pijler van d spoorbrug bij El Ferdan, hun vaart door het kanaal hervatten, nadat het 10.000 ton metende tankschip vrijgekomen was en intussen op weg is naar Singapore. Aan weerszijden hadden tientallen schepen liggen wachten. Dit ongeluk was het ergste in de geschiedenis van het Kanaal. Zondagnacht deelde de hoofdingenieur van de kanaalmaatschappij mede. dat de gevaarlijkste fase van het demonteren van de ingestorte brug voorbij was. Toen men deze met oxy-acetyleenbranders in drie stukken zaagde, bestond er door de vonken der branders gevaar voor explosie in de lading olie van het tankschip. Aanvankelijk verwachtte men, dat het kanaal een week lang geblokkeerd zou zijn. Hammarskjökl zou voor erkenning Nog een zeer zware agenda gedurende twee weken (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Pierre Mendès-France heeft, na aan vaarding door het Franse parlement van de accoorden van Parus, de laatste dag van het vorige jaar geen tijd verloren la ten gaan om te bewijzen dat hij deson danks nog steeds gelooft in de mogelijk heid van een toenadering tot de commu nistische landen. Zaterdag heeft Dag Hammarskjöld - een naam, die voor de Fransen al hele maal onmogelijk is uit te spreken, zodat de secretaris-generaal van de Ver. Naties de journalisten maar voorstelde hem lie ver gewoon Mr. H te noemen - ruim een uur op het vliegveld Orly vertoefde en op verzoek van PMF hebben beide staatslieden die tijd in een bureau van de vlieghaven met elkander kunnen spre ken. Een communiqué werd niet uitgegeven maar het is waarschijnlijk dat de Franse premier zich door Mr. H. vooral heeft willen laten inlichten over de vorderin gen van de ontwapeningscommissie in New York. De secretaris-generaal was net uit Londen gearriveerd om via Delhi, waar hij intussen is geland, verder te vliegen naar Peking. Daar gaat hij met Tsjoe en-lai besprekingen voeren over de be vrijding van elf Amerikaanse piloten, die daar onder beschuldiging van spion- nage worden vastgehouden. Men dicht Mr. H bovendien het voor nemen toe de weg te willen effenen voor de officiële erkenning van het bewind in Peking en indirect voor de toelating tot de Ver. Naties. In dat verband zal PMF zeker de Indo-Chinese kwestie ter spra ke hebben gebracht, waarover hij in Pa rijs gisteren ook met de hoogste twee Franse vertegenwoordigers in Noord- en Zuld-Victnam, Sainteny en generaal Ely uitvoerig heeft gesproken. Optimisme in Parijs Het is bekend, dat Mendès-France half Januari de portefeuille van Buitenland se Zaken aan een ander - en vermoede lijk de huidige minister van Financiën, Edgar Faure - over zal dragen. Voor deze laatste twee weken heeft hij nog een z.ware agenda af te werken en daar mee is hij Intussen met al zijn recepties en ontvangsten - o.m, van de Ameri kaanse „Miss Melk", die hem 48 flessen van zijn geliefde drank, uit alle Ameri- weg willen effenen van Rood-China kaanse staten kwam overhandigen - dit weekeinde dus begonnen. Volgende week Dinsdag zal de mipis- ter-president een officieel bezoek aan Rome brengen en de tijd die hem dan nog verder resteert wil hij gebruiken om de grondslagen voor een politiek van ontspanning nog sterker te maken. Het parlement heeft bij de ratificatie debatten de laatste twee weken duidelijk doen blijken, dat de Duitse herbewape ning de toenadering tot het Oostelijk blok niet mag ondermijnen. En het interview, dat Malenkof aan een Amerikaans journalist heeft toege staan. beschouwt men hier als een ta melijk hoopvol teken, dat Moskou trots de ratificatie der Parjjse accoorden de deur voor verdere besprekingen - althans met Amerika - niet heeft dichtgegoooid. En voor Parijs is het nieuwe jaar dan ook ingezet onder een nogal optimis tisch gesternte. Dit jaar, zo heeft PMF, in zijn Oude- jaarsboodschap verklaard, moeten we onze economische onafhankelijkheid vol tooien en daaraan zal hij zijn krachten van half Januari af dan ook volledig gaan wijden Een economisch en daar door politiek sterk Frankrijk zal - zo on geveer was de strekking van z(jn uitne- Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk wat lichte neer slag. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JANUARI Zon op: 8.50 uur: onder: 16.44 uur. Maan op: 12.51 uur; onder: 4.17 uur. Hoogwater te Katwijk te plm 11.20 uur (Doodtij). Dit nummer bestaat alt acht pagina's Vreemde uitlating Oskar Schlitter, de Duitse zaakgelas tigde in Londen, is Zondagavond met zijn echtgenote uit Londen naar Bonn vertrokken, waar hy vragen zal moeten verantwoorden omtrent een bericht in de „Daily Sketch", dat zijn echtgenote op een Kerstviering in de Ambassade Enge land „vijandelijk gebied" zou hebben ge noemd. Oskar Schlitter zei voor het vertrek, dat zijn reis naar Bonn niets te maken had met de speech van zijn vrouw. Een woordvoerder van de ambassade verklaarde echter, dat een onderzoek was ingesteld naar berichten over een „indis cretie, begaan door een lid van het gezin van de zaakgelastigde". Vluchtelingenh nip f. 2.726.000 Het Com>té Vluchtelingenhulp 1954 kan het jaar afsluiten met een totale opbrengst van f. 2.726.000. In het nieuwe Jaar zal het comité zo lang de actie nog duurt, niet meer da gelijks mededelen hoeveel is ontvangen. Het stelt zich voor. eens per week opgave te doen van hetgeen is binnengekomen. In de regel zal dit Vrijdags gebeuren. Dag Hammarskjöld. de secretaris ever tie etj gevangen Amerikaansel generaal van de V.N (links) op liet vliegers, in gezelschap van de Chi-\ Londense vliegveld vanwaar hij ver- i ncse zaakgelastigde te Londen, trok naar Peking voor besprekingen Huang Hsiang. Koninklijk gezin vierde Oudejaar PRINS BERNHARD WEER NAAR NEDERLAND Prins Bernhard is Donderdagavond in Sankt Anton aangekomen. Die avond heeft de Koninklijke familie het eerste gedeelte van het optreden van een Tl- roler gezelschap ln het hotel Post bij gewoond. Vrijdagmorgen vroeg ls zij per kabelbaan naar ae Valuga gegaan. Het Koninklijk gezelschap heeft de 2811 me ter hoge top van deze berg beklommen en ls vandaar op de ski's afgedaald naar ZUrs, Het weer was ideaal voer d? shi- I soort overdag vroor het vijf 's nachts twaalf graden. Prinses Margriet maakt goede vorderingen in de skikunst. De Oudejaarsavond heeft men temid den van de andere hotelgasten doorge- i bracht, pm roven uur s-avond werd prinses Marijke opgebeld. Prins Bernhard ls gisteren per trein uit Innsbrück weer naar Nederland ver trokken. Koningin Juliana zal met rt® drie Prinsessen nog enkele dagen in Sankt Anton blijven. Benzine iets duurder Met ingang van heden zijn de prijzen van verscheidene aardolieproducten ge- j wyzigd. Deze wijziging is een gevolg van I het in werking treden van de wet op de Omzetbelasting 1954. De volgende producten worden o.a in 1 prijs verhoogd- autobenzine (met 0.2 j cent per liter), gasolie (met 10 cent per I 100 liter) en tractorpetroleum (met 10 cent per 100 liter). De prijs van lichtpetroleum werdt daarentegen verlaagd (met 1/4 cent per j liter). 3.5 ton uit Surinaamse Bank De Surinaamse politic is het nieuwe jaar begonnen met een onderzoek naar wat de grootste diefstal in de geschie denis van Suriname schijnt te zijn. Uit de kluis van de Surinaamse Bank in Nickerle wordt n.l. een bedrag van 3.5 ton vermist. Koele reactie van Washington en Londen Geen „nieuwe melodie" te ontdekken Hef Westen wil feiten, geen vriendelijke woorden mende toespraak - dan zijn natuurlijke missie kunnen volbrengen, een missie, gericht op wederzijds begrip en toena dering tussen alle volkeren van onze ver deelde wereld. De Sovjetrusslsche premier Malenkof heeft in een vraaggesprek met een Ame rikaanse journalist gezinspeeld op een conferentie voor het Verre Oosten. „De Sovjet-Unie is bereid alles in het werk stellen om het totstandkomen van durende en vriendschappelijke betrek kingen tussen de landen te waarborgen", aldus verklaarde Malenkof in antwoord op vragen, die hem waren gesteld door Charles E.Iward Schott, leider van het kantoor in Washington van ..Teie-News", een Amerikaanse maatschappij voor te levisie-journaal-uitzendingen. Ongeveer 500 huizen werden ver woest en 4000 personen dakloos gemaakt bij zware slagregens, die overstromingen veroorzaakten in Boven-Egypte. Premier Nasser be zocht de overstroomde gebieden per auto. Naar aanleiding van de vraag, of hij voorstander is van besprekingen, welke zouden leiden tot een samenkomst met de leiders der Britse, Franse en Ameri kaanse regeringen, wees Malenkof er op dat „deze Westerse landen pogen op eigen houtje een oplossing te vinden voor de belangrijkste internationale vraagstukken", waaraan hij toevoegde: ..Een bijeenkomst van de leiders der re geringen van Frankrijk, Groot-Brittan- nie. de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zou zich niet gesteld moeten zien tegenover reeds getroffen beslissingen voor vraagstukken, welke op vier-mo- gendhedenbesprekingen zouden moeten worden behandeld". De Sovjetrusslsche premier zei ook, dat er een basis bestaat voor „het ont wikkelen en versterken van de vriend schapsbanden tussen de volken der Ver enigde Staten en van de Sovjet-Unie". Westerse waarnemers ln Moskou merkten op dat Malenkof niet. zoals andere Sovjetrusslsche woordvoerders, heeft gezegd dat vier-mogendhedenbe- sprekingen, nó de bekrachtiging der Parijse overeenkomsten welke onder meer voorzien ln bewapening van West- Duitsland ..zinloos" zijn. Malenkofs antwoorden werden in Mos kou uitgelegd als een veelbetekenende ontspanning ln de Sovjetrusslsohe hou ding. In Washington was de officiële reac tie edhtsr buitengewoon koel. In offi ciële kringen was men van mening, dat hij niet meer deed dan het herhalen van propagandateksten. Het Ameri kaanse standpunt blijkt volkomen over een te stemmen met wat officieel in Londen naar voren is gebracht. De Amerikaanse kringen zeiden, dat het de taak van de Russen was om door bereidheid te tonen een Oostenrijks vredesverdrag te sluiten, aan te geven, dat het hun ernst was met de vreed zame regeling van geschillen, waar steeds maar weer op gehamerd werd. Het Oostenrijks verdrag ls in ontwerp nagenoeg gereed en een Russische on dertekening zou ook meer hoop wekken voor goede resultaten van een ronfe- rentie der Grote Vier of een andere waarbij Russische staatsleiders bij te genwoordig zijn. Eerst Russische bijdrage voor ontspanning Londen luistert met aandacht naar Malenikifs nieuwsjaarszang, maar heeft geen nieuwe melodie kunnen ontdek ken. De Britse regering heeft dan ook negatief gereageerd op Malenkofs zin speling voor een conferentie inzake het Verre Oosten. Londen is van oordeel, dat het tijdstip voor constructieve sa menwerking tussen Oost en West nog niet is aangebroken. Voor er van be sprekingen sprake zal kunnen zijn dient de inwendige versterking van het Wes ten verdere voortgang te maken, in de eerste plaats door de ratificatie van de overeenkomsten van Londen en Parijs. De Britse regering verwacht weinig of niets van een conferentie over het Verre Oosten, welke zich tot algemeen heden zou bepalen. Londen deelt de algemene opvatting ln het Westelijke kamp. dat pas een ge sprek op het allerhoogste niveau of op ministeriële basis kan worden gevoerd na de ratificatie van de nieuwe Euro pese defensieplannen. Londen beseft echter, dat gezien de stemverhouding in de Franse Nationale Vergadering van vorige week. van Frankrijk sterke druk is te verwachten voor een spoedige conferentie van Vier, vooral gezien het door Mendès-France genoemde tijdstip van Mei. terwijl ook de ontwikkeling van de Westduitse poli tiek in dezelfde richting sohtjnt te gaan. Een verdere voorwaarde voor het be reiken van enig accoord met de Russen is, dat zjjn van hun kant een werkelijke bijdrage tot ontspanning leveren, an ders dan door vriendelijke woorden, fikse voetbalteams en uitbundige kunst manifestaties. Op het moment acht men het bezoek van Hammarskjöld aan Peking een toetssteen voor de onmiddellijke bedoe lingen van de machthebbers achter het ijzeren gordijn. Tevergeefs heeft men gewacht op Russische toeschiete lijkheid inzake Oostenrijk. Drie onbekenden schoten met lichte machinegeweren Kolonel Jose Antonio Remon, de po pulaire president van Panama, is Zon dagavond vermoord toen hij de over winning vierde van een van zijn ren paarden op een renbaan in de stad Pa- Een aantal - vermoedelijk drie - on bekend gebleven mannen opende het vuur met lichte machinegeweren vanuit de schaduw. De 46-jarige president stierf twee uur later in een ziekenhuis. Zes van de gasten van de president werden gewond en een lid van zijn lijf wacht werd dodelijk getroffen. P;e-ident Remon is vroeger hoofd van de politie geweest. Gedurende de laatste tien jaar was hij de „sterke man" van Panama. In Mei 1352 werd hij met gro- De polit e is dadelijk begonnen met de Jacht cp de moordenaars van haar voor ma!, re chef. In de stad Panama zijn ver scheidene mensen aangehouden. Jose Remon Guizado, vice-president en minis ter van Buitenlandse Zaken, is als pre sident geïnstalleerd. Een Panamese functionaris in New York heeft verklaard dat ln Panama een vrouw is gearresteerd, die bij de aanslag zou zijn betrokken. Zij behoorde tot de party van de vroegere president Arnulfo Arias. Arias zelf zou zich in Europa be vinden. Lijfwachten van de president, die het vuur beantwoordden, hebben de Olym pische zwemmer Danlla Sousa gedood. Deze zou een aanhanger van de vroe gere president Arias zyn geweest. Volgens onbevestigde berichten ls de politie begonnen met de' opsporing van aanhangers van Arias. De regering van Arias werd ln Mei 1951 omverge worpen. na een bewind van anderhalf jaar. Arias zelf zou ook reeds gearres teerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1