Tropische landen maken het de blanke i DE SLAAPMUTS KÓMT NOG WEL.... kolonisten niet gemakkelijk Kolonisatie slaagde sporadisch slaagde WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCII DAGBLAD - VRIJDAG 31 DECEMBER - PAGINA 4 Geslaagde blanke kolonisten in de tropen: een welvarende en in een mooie omgeving gelegen veeboerderij in de laaglanden van Costa Rica, aan de Golf van Nicorja DE EUROPEAAN IN DE TROPEN DE Europeaan vestigde zich vooral in dunbevolkte en achterlijke landen, daar dichtbevolkte ge bieden Ln het algemeen moeilijk te be ïnvloeden zijn. Was de gezondheid ln de tropen perfect, was er geen inheemse bevol king en de bodem er voortdurend vruchtbaar, dan zou er een blanke bevolking kunnen wonen. Maar, zoals we zagen, ziekten belem meren een sterk aantal, vermenigvul diging en activiteit van de blanken: de inheemsen zijn dikwijls reservoirs van virus! Een ander gevaar vormt de sociale organisatie: de blanke bevolking dreigt te verworden tot een nietsdoende aristocratie, indien ze een inheemse maatschappij gaat domineren. Treedt menging op. dan blijkt de Creolen Maatschappij weinig duurzaam Vanwege hun lager levenspeil ziin de tropische landen niet aantrekkelijk voor zuiver blanke kolonisatie. Deze gelukt dan ook slechts sporadisch! Op Costa Rica vinden we op hacien da's blanke veetelers, die niet degene reren. maar een eenvoudig levenspeil hebben. Men behoeft zich hier om gevaarlijke veeziekten geen zorgen te maken en ook stelt een inheemse be volking geen problemen. Verder vormen Porto Rico en Cuba goede voorbeelden van een geslaagde blanke kolonisatie in do tropen. Het milieu Is er'relatlef gezond. Het huidige levenspeil van de bevolking is niet hoog. Men leeft er van een kunstmatig beschermde sui kerexport naar de V S. en de meeste voedingsmiddelen worden ingevoerd. Ook de blanken van de Panamaka naalzone leven zeer gunstig en genie ten en goede gezondhe.d: men lijdt er niet onder het tropische klimaat. Ze hebben er goede voeding en verfijnde comfort. Echter, deze employé's leven in kunst matige economische omstandigheden, ze hangen nJ. van Amerikaanse finan- c.ën (het Kanaal!) af en in het geneel niet van het land. Ook op Saba en aan de kust van N. Queensland zijn de omstandigheden goed. De niet gedegenereerde Schotten en Ieren op Saba hebben echter naast de magere inkomsten van hun eiland belangrijke Inkomsten aan gages van de Amerikaanse marine, waarby ze in groten getale dienen. Deze diverse kolonisaties van blan ken blijken in uitzonderlijke economi sche en sanitaire omstandigheden te verkeren. Zyn deze er niet dan is in het gunstigste geval voor de kolonisten slechte een laag levenspeil mogelijk. OP deze laatste dag van het Jaar voelen U en ik Anders dan op gewone dagen. We snuiven de geur der oliebollen en appelbeignets, waarnaar dit meisje reikhal zend uitziet. We weten, dat het eigenlijk maar een fictie is het aflopen van het „oude" en het begin van het „nieuwe" we weten bést. dat we er morgen heus niet schoner, noch van buiten, noch van binnen, uit zullen zien dan vandaag, maar we „verbeelden" het ons gra3g. We doen alsóf, want er spoelen zoveel mooie woorden over onze schuldige hoofden, dat we er onmogelijk onberoerd onder kun nen blijven en tenminste voor één moment met de beste voornemens bezield zijn. Oudejaarsdag en speciaal Oudejaarsavond zijn niet „gewoon". Er komen 's middags wonderlijke geuren uit de keuken, we gaan op een ongewoon uur ter kerke, er zit iets weemoedigs in de lucht, want we weten dat er alwéér 365 dagen achter ons liggen, die nooit terug komen en waarvan we zeker niet het „beste" maakten, dat we er van hadden kunnen maken. Foto Will Eiselin, Rijswijk Oudejaarsavond is een wonderlijke avond. Men ziet terug met angst en beven, soms met huiver men kijkt vooruit: altijd vol hoop. vol ambitie, met als pessimistische ondergrond: het zal wel blijven, zoals het was. Of ge moest van idéé zijn, dat ge in het komende jaar plotseling tot schoonheids koningin. tot bokskampioen, tot filmster, tot politiek hervormer of tot directeur van een der vier grootste Nederlandse wereldcon cerns U weet zéker, zonder reclame te willen maken, welke „grote vier" ik bedoel wordt uitgeroepen. Voor de meesten onzer zijn dat onbereik bare grootheden. We zullen hoogstwaarschijnlijk geen van allen in 1955 in het middelpunt van „heet nieuws" staan. We doen 't. als gewone burgers en burge ressen. kalmpjes aan, voetje voor voetje de berg op en dan weeromlaag, voor zover gewone mensenkinderen „bergen" in hun leven bestijgen of afdalen. Meestal blijft de levenswandeling beperkt tot de laagvlakte. Dót kost op zichzelf al energie genoeg IN die laagvlakte is Oudejaarsavond beslist een hoogtepunt. Er zijn natuurlijk mensen, die zich da.tr niets van aantrekken. Ze gaan vanavond héél gewoon naar bed, uiterlijk om een uur of elf. Ze „doen" er eenvoudig niet aan: ze ver tikken het. Ze vinden de kerkgang, het soupertje daarna, het vuurwerk nog later en al dat stoomfluitengedoe nonsens. Ze trekken de dekens vér over 't hoofd en horen niets van de climax, die 1954 van 1955 scheldt: de slag van twaalven. Dat zijn de brompotten, de siekeneuren. Wanneer anderen elkaar omhelzen en met een traan in het oog het glas heffen, liggen zij in Morpheus' armen, onwetend van alle poezie en romantiek, die het geluk zalig ogenblik der jaarwisseling omzweeft. ZE weten niet wat het betekent uitgeheven te worden boven de maalstroom der dagelijkse gebeurtenissen, even stil te staan in de tijd, die een seconde later weer zijn eindeloze loop hervat, om ons naar het onbekende mee te nemen. Of U tot die onbekende zonderlingen behoort, weet ik niet. Doch wie, beladen met zorgen, gelijk wij allen om beurten zijn, behoefte heeft aan één avond van de 365 in het Jaar, die boven het alledaagse uitgaat, maakt deze avond tot een, waarvan warmte, bezieling en geloof ln het goede uitgaat, ondanks de zorg, die hem de volgende dag de eerste van het nieuwe Jaar alweer omknelt. TRANSFORMEER daarom oeze avond allen tot een „feestelijke" en zet Uw slaapmuts niet te vroeg op. Luister liever tegen middernacht naar het klokgelui, neem een enkel woord mee in Uw hart van de duizenden mooie, die aan tafel of door de luidspreker gesproken worden en droom vapnacht Uw wensdroom voor het jaar 1955. Maar klink voor het slapen gaan nog even op een gelukkig 1955! De slaapmuts komt daarna nog wel FANTASIO. INGEWANDSZIEKTEN verzwakken o.a. de in de tropen levende mens. Onderzoekt men de darmen van ren bewoner van Yucatan I Midden - 'merikal miscroscopisch, dan neemt rien zo'n grote hoeveelheid organis men waar, dat men zich vol verbazing afvraagt hoe het mogelijk is, dat de mensen de kinderjaren nog kunnen doorkomen. Ook tropisch Afrika dreigt met een erote collectie ernstige of dodelijke ln- ewandsziekten, die men vooral op- •opt door het drinken van ongezui- V ?rd water of het eten van rauw voed sel. Wormen, wier larven het menselijk lichaam binnendringen door de huid van de voeten, verbreiden er de be luchte wormziekten, die men dus en kel door contact met de grond kan op lopen. In de twaalfvlngerlge darm veroor zaken talloze draadwormen ingewands M oornissen en talrijke bloeduitstortin een en bloedarmoede Ook lepra tiert welig: in Nigeria is 1 van de bcvol- lmg erdoor aangetast, in Belgisch Congo 10 Gele koorts is een andere gesel; in Afrika heerst deze vooral rond de Golf ran Guinee, doch ook in Oeganda wordt de bevolking erdoor verzwakt. SLAAPZIEKTE TEISTERT GEHEEL MIDDEN-AFRIKA GEHEEL Midden-Afrika staat on der de dictatuur van dc Tsetse- vlieg. Dit insect, verwant aan onze huisvlieg. veroorzaakt de gevrees de slaapziekte, een ziekte, die jaarlijks tienduizenden doden veroorzaakt. Uit grote gebieden wordt de mens door deze vlieg verjaagd en hele dorpen worden erdoor ontvolkt. In enige ja ren stierven rond het Victoria Meer ruim een half millioen mensen aan deze ziekte. Ook in het stroomgebied van de Congo treft men geweldige ge bieden. die als uitgestorven zijn door deze ziekte. Rond het Tsaad Meer is het niet veel beter. De verwekker van deze moordende ziekte is "n kleine parasiet. Trypano soma, die in het bloed van de zieke leeft. De besmette mensen krijgen koorts en uitslag, worden steeds ma gerder, velen worden dol en tenslotte komt het tot het symptoom waarnaar de ziekte genoemd is: de zieken sla pen dagelijks 15-20 uur lang. tot de dood hen tenslotte uit hun lijden ver lost. tot de bestede arbeid niet genoeg op) of het korter maken van de periode van braakligging En de eerste metho de valt zeker te verkiezen! INSTABIELE BRAZILIAANSE BEVOLKING DE snelle uitputting van de bodem, alsmede de armoede van de boer uiten zich veelal in een instabiele bevolking. De blanke Braziliaanse bevolkings groep illustreert dit wel zeer typerend. Het is een weliswaar niet zuiver blan ke groep, maar het is toch een tot de Europese beschaving behorende, in de tropen koloniserende bevolking. Me rendeels zijn het Z.O. Europeanen, die in hun geboortelanden aan een zeer laag levenspeil gewend waren. De eerste kolonisten (Portugezen) pasten het ladangsystcem toe en ver zamelden bosproducten. Werd het verzamelen echter minder lucratief, dan gingen sommigen niet weer tot de landbouw over. De landelijke Braziliaanse kolonis tenbevolking was opmerkelijk insta biel: honderdduizenden boeren trok ken gelokt door een snel fortuin weg. Men zooht dit dan hetzij in goud. dia manten etc., zoals in de 18e eeuw ln Mihas Geraes, hetzij in nieuwe aan plantingen of in de hoge salarissen, die de sinds kort te Sao Paulo gestichte fabrieken beloofden. Alleen in Z.-Bra- zilië ontwikkelde zich een werkelijk blijvende boerenstand, in een minder warm en regenrijk milieu. Tot op heden worden in Brazilië de gronden verruineerd: het gaat om ex port, dus om onmiddellijke winst en men neemt geen voorzorgen. Zo trekt in Sao Paulo de koffie van Oost naar West, met achterlating van geruïneer de gronden. TROPISCH MILIEU VOOR VEETEELT NIET GUNSTIG DE tropen zijn niet gunstig voor de teelt van groot vee. De runderen zjjn er aan ernstige ziekten bloot gesteld: malaria, longontsteking, run derpest, etc. richten hele slachtingen Trouwens, het tropisch klimaat is ook niet gunstig om de veeteeltproduc ten als vlees, melk, boter en kaas te bewaren. Het bedenkelykst is echter het feit, dat het gemiddelde weiland in rle tropen maar weinig voedingswaarde biedt: de grassen worden snel taal en bezitten slechts weinig fosfor, dat voor de groei van het vee zo nodig is. Deze tekorten zijn weer te wijten aan de armelijkheid van de tropische gronden. Het gevolg is nu, dat het vee lang zaam groeit (6 tot 7 Jaar nodig heeft om volwassen te worden) en enorm veel ruimte behoeft om zich te kunnen voeden. De mens heeft zich hier bij de na tuurlijke omstandigheden aangepast. Hij bedrijft n.l. weinig veeteelt én zijn voeding is bijna geheel vegetarisch. Bij de landbouw maakt hij ook weinig van dierlijke hulp gebruik. DE INDUSTRIE WEINIG industrie vindt men meestal in de tropische landen. Vandaar dat het veelal econo misch achterlijke landen zijn, die voor hun gehele technische vooruitgang van Europa en Amerika afhangen. De natuurlijke omstandigheden zijn er ook minder gunstig voor een in dustriële ontwikkeling dan bij ons; er is weinig steenkool. De even vel In Brits-Indië in opkomst zijnde industrie tobt met het probleem dat de steen koollagen, waarvan ze zich bedienen kan. zo ver van de industriecentra verwijderd liggen. China van de ge matigde zóne. heeft veel meer steen kool dan Brits-Indië en tevens een lagere kostprijs. Men zal de Brits- Indische industrie dus moeten be schermen. Het tropisch woud levert ook geen basis voor een industrie: de bossen zyn heterogeen, bevatten veel waar deloos zacht hout, terwijl het wordt gekenmerkt door een langzame groei. Dikwijls heeft men een tekort aan bewerkbaar hout en moet men dit zelf importeren. De armoede aan steenkool vormt een belemmering voor de ontwikkeling van de tropische landen. De respectabele rijkdom aan witte steenkool, zoals b.v. ln Equatoriaal Afrika, zal dit gemis lang niet kunnen compenseren. Vele ziekten bedreigen mens en dier Terecht hebben de tropen - die streken dus, welke tussen de keerkringen besloten liggen, als Midden Amerika, het Noorden van Zuid-Amerika, het merendeel van Centraal Zuid Amerika en Afrika, behalve dan het gebied ten Noorden van de Sahara en ten Zuiden van de Kalahari, Noord Australië, Nieuw Guinea, Zuid Azië en de Indonesische Archipel - de reputatie veel ongezonder te zijn, dan de landen van onze gematigde zone. Alle ziekten, die vrij hier kennen, heersen ook in de tropen, terwijl op onze breedten de vreselijke tropische inheemse ziekten en epidemieën onbekend zijn. Een en ander maakt, dat de in de tropen levende mens sterk geremd wordt in zijn psysieke en psychische activiteit Het oogsten van suikerriet op een plantage van Cuba. Vanwege het snelle verlies door gisting, nadat het riet is gesneden, moet het met spoed naar de suikerfabrieken worden gebracht voor het extraheren van het sap. Met ossekarren wordt het van het veld naar de spoorweg gebracht. Vervolgens wordt 't snel naar de fabrieken getransporteerd. EVENALS de mens ontkomt ook het dier niet aan ernstige en tal rijke ziekten. Zo lijden bijv. de langarmige apen van Siam veelvuldig aan verlammingsverschijnselen, draad worm- en ingewandsziekten. Runderen worden in equatoriaal Afrika door de slaapziekte aangetast: schapen kun nen in de tropen niet bestaan. Oor zaak van dit alles is de Intense en on afgebroken heersende warmte, de vochtigheid van de lucht, benevens een te groot en te rijk door regenbuien gevoed wateroppervlak. Het meest verbreid is de malaria: bijna leder mens in de tropen is er min of meer door aangetast en ver zwakt. Het werk lijdt eronder, de land bouw wordt verwaarloosd, hetgeen* de voeding weer nadelig beinvloedt en zo ontstaat er een vicieuze cirkel, die v. eer een gunstig terrein voor andere ziekten schept. Bovendien kan de malaria een epi demisch karakter aannemen en aldus grote gebieden teisteren. Zo ligt de be ruchte malaria-epidemie van 1931-"35 op Ceylon, waardoor meer dan 100 000 mensen stierven, nog vers m het ge heugen. Zonder warmte en een overvloed aan water kan de malariamug niet be staan. De door het Insect verbreide ziekte is grotendeels verantwoordelijk voor de middelmatige gezondheid, het zeringe aantal, de matige werklust, het statisch demografische karakter cn de verlate beschaving van de tropi sche bevolking. Dit kleine insect houdt de ontwikke ling tegen, want de ploeg kan men in Afnka slechts gebruiken in gebieden waar men deze vlieg voldoende kan bestrijden. De inzet van trek- en last dieren wordt in tal van gevallen door deze insecten onmogelijk gemaakt. Al leen de kuststroken en de grotere ste den weten de Invloed van de Tsetse- vbeg te bestrijden, maar dieper het binnenland in heerst zij onbeperkt. Gehele stammen verkeren door deze vliegen in de diepste armoede want ie dere vorm van uitgebreide landbouw wordt onmogelijk gemaakt door het optreden van de slaapziekte. Evenals de malaria is deze ziekte er een van de wilde of halfwilde ratuur. Was de bevolking talrijk genoeg om de ongecultiveerde vegetatie, in de schaduw waarvan het kleine insect leeft, te laten verdwijnen dan zouden ook deze ziekteverwekkers snel in aan tal afnemen. In de tropen is de stad het gezondst. Daar immers is geen ongerepte natuur en hygiënische maatregelen kunnen er gemakkelijker getroffen worden dan op het platteland. COMPLETE LUCHTOORLOG GELANCEERD. REEDS jaren is men met de be strijding van de vliegen en de ziekte bezig. Hele bossen zijn om gekapt of verbrand in dc strijd tegen het insect. Plaatselijk beeft men nel succes kunnen boeken, maar wat men hier won ging elders weer verloren. In ternationale samenwerking is nodig in de strijd tegen de vliegen. Dit heeft men ook wel ingezien en te Nairobi werd reeds een conferentie gehouden over de strijd tegen de Tsetse vlieg. Nu wil men echter niets meer of minder dan een complete luchtoorlog ontketenen tegen deze vliegen. Er zijn plannen opgesteld en proefnemingen worden gedaan, om het insect op gro te schaal te verdelgen. Immers alleen dan heeft men kans op werkelijk suc ces. Per parachute wil men bepaalde bommen afwerpen, die pas ontploffen als ze de grond bereiken. Bij de ont ploffing worden zeer grote hoeveelhe den verdelgingsmiddelen verspreid, die de vlieg a h.w. van onderen af belagen. Allereerst wil men deze methoden ln de Britse gebieden van Afnka toe passen. Men heeft echter het voorne men om na gebleken resultaat, in in ternationaal overleg te komen tot een complete luchtoorlog tegen het rijk van de Tsetsevlieg. Wel een bewijs, dat gezondheidspro blemen een dominerende plaats inne men bij de exploitatie van tropische streken. UNIFORME LANDBOUW TECHNIEK VERARMT MENS EN NATUUR DE tropische bodems zijn door het klimaat armer, gauwer uitgeput en brozer dan de onze. Vaak zijn ze arm aan basen en aan assimileerba re fosfor, voorts matig voorzien van humus en dikwijls zuur. Door de hoge temperatuur lijden ze grote verliezen aan stikstof. De opbrengsten zijn dan ook lager dan hier; mest heeft in de tropen een veel kortere uitwerkings periode dan bij ons. De organische stoffen worden er snel ontleed en ge reduceerd tot oplosbare mineralen en ze gaan gemakkelijk in de grond ver loren. Vele termieten voeden zich met humus en zijn aldus de vernielers daarvan. Want, hoe minder humus, hoe sterker de uitloging en hoe ar mer de grond. De inheemse landbouwtechniek is in de tropen overal dezelfde: het is een rondtrekkende landbouw op afge brande stukken bos. met lange perio- den van braakliggen. Ze valt te verge lijken met de ladang ln Indonesië. Eerst ontdoet men de bomen van een strook schors: Daardoor drogen ze uit. Kapt men alleen de takken, dan laat men deze drogen: daarna ver brandt men alles en de as wordt als mest gebruikt. In Afrika bestaan stammen, die alleen voor de as stuk ken bos kappen. Er ontstaan natuurlijk geweldige ravages. Ook kapt men wel de kruin en de grote takken. Het oneconomische van dit procédé valt terstond op: men verkrijgt welis waar as. doch vernietigt tonnen orga nisch materiaal, welke men had kun nen benutten voor timmerhout, voor de papier-, pulp-, en houtindustrie etc. Evenwel vormt het ontbreken van communicatiemiddelen een grete han dicap voor een rationele exploitatie van het woud. Bij de meest vermoeiende arbeid, de ontginning, gebruikt men veelal de hak. Immers het vuur vernietigt de wortelstokken van de grote grassen niet en de boer moet ze er met de hak uittrekken, om te voorkomen dat de wilde grassoorten de graangewassen verstikken. Na de eerste regens begint het zaaien. In een met een stok in de grond ge maakt gat worden enkele korrels ge legd, welke men door een voetbeweging met aarde bedekt. In de regel brengt men diverse soorten zaden en knollen ln de grond. Dank zy deze gemengde cultuur, die de gronden dan in bezit nemen, wordt de aarde weer bedekt met een dicht plantenkleed, dat haar enigszips tegen de erosie beschermt. Wanneer de vruchtbaarheid vermin dert en zich slechte grassen ontwikke len verlaat men de velden weer: deze komen dan wel voor een periode van vijf jaar aan het bos terug. Maar aan gezien deze „droge cultures" de grond zeer snel uitputten, moet de bosgrond wel 25 tot 30 jaar braakliggen, opdat een voldoende hoeveelheid organisch materiaal haar weer toekomt. De zwakke zijde van het ladang- systeem is, dat het de bevolkingstoena me niet kan volgen. Het berust op een zeker evenwicht dat gehandhaafd is tussen de mogelijkheden welke de na tuur spontaan biedt en de behoeften van de mens. Bij bevolkingstoename zal men moeten kiezen tussen toepas sing van een andere methode, bijv. ge ïnundeerde rijstcultuur (maar dan zo mogelijk ln de vlakten, want de zeer kleine terrasjes brengen in verhouding

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 24