LEIDSCH DAGBLAD Nu tijd om Hoge Commissaris te vervangen door zaakgelastigde? WEERBERICHT PMF moet op drie fronten strijden Weer schepen in nood tijdens hevige storm 93»te Jaargang WOENSDAG 22 DECEMBER 1954 No. 28405 I Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (6.40 per kwartaal; (2,15 per maand; (0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No 57U55 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kivade trouw van Indonesië Tweede Kamer verontwaardigd Nog zin voor een accoord? (Van onze parlementaire redacteur) ,,Men kan geen vertrouwen hebben in een Indonesische regering die mis handelingen toelaat", riep gisteravond de heer Ritmeester (VVD) in de Tweede 1 Kamer uit bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. ,,De I schandelijke bejegening van Nederlanders in Indonesië verontrust ons volk. I Het is niet uit te staan", aldus de heer v. d. Wetering (C.H.), ,,dat zulke dingen I gebeuren en er niets tegen valt te doen. Waarom is de wereldmening niet Vi I opstand te brengen?" „Wat heeft het nog voor zin", zo vroeg de heer De Graaf (KVP) „met Indonesië nog een accoord aan te gaan. De RTC-accoorden heeft Indonesië spoedig na de totstandkoming geschonden. Het blijkt nu, dat Indonesië ook weer een heel andere uitleg geeft aan de in Augustus j.l. in Den Haag gesloten ontwerp-overeenkomst inzake opheffing van de Unie. Aan het Indonesische Parlement wordt meegedeeld dat die opheffing in de toe komst van belang is voor de strijd voor Nieuw-Guinea. Moeten wij zulk een accoord dan maar goedkeuren?" Hetze en verdachtmaking Tevoren had 's middags de heer Weiter (KNP) er al de aandacht op gevestigd dat Indonesië alleen over eenkomsten aangaat om daardoor vol gende stappen te kunnen doen om meer te bereiken. „Lankmoedigheid en geduld hebben geen invloed op de regering van Indonesië. Protestnota's helpen niet. Verdient het geen aanbe veling onze Hoge Commissaris in In donesië maar te vervangen door een zaakgelastigde?" 's Middags had ook de heer Korthals (WD) betreurd dat Indonesië wordt rijp gemaakt voor het communisme, raarby hij de hoop uitsprak dat land rn volk van Indonesië zal worden be hoed voor een ineenstorting. De ongunstige en teleurstellende ont wikkeling van de verhouding tussen Ne- cerland en Indonesië beschouwde de heer De Graaf (KVP) als een verschijn sel van het verval van Indonesië. Dit verval baart de grootste zorg omdat men niet weet wat men aan Indonesië heeft, nu niet en in de toekomst niet. „Russische leiders nerveus1* zegt Dulles Gisteren werd aan de Amerikaanse munster van Buitenlandse Zaken. Fos ter Dulles, in een persconferentie de rraag gesteld, of hy dacht dat de Sov- jrt-Unie haar campagne voor een .vreedzaam naast elkander bestaan van Haten met verschillende maatschappe lijke Instelling" had opgegeven. Hy antwoordde: „De Russische com munistische leiders leggen thans een zeer grote mate van zenuwachtigheid gepaard gaande met een neiging tot geweld, aan de dag, en dit niet slechts in hun betrekkingen met Europa, doch ook in de relaties met Azië. Het is zeer goed mogeiyk, dat het accent der Sovjetrussische buitenland se politiek van een kirrende vredes duif naar bedreiging is of wordt ver legd". Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matjge tot krachtige Westelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). Stormdepressie trekt weg Windstoten van 120 a 140 KM. Het KNMI deelt mede: Een kleine storing, die in de nacht an Maandag op Dinsdag nabij IJsland *as gelegen, trok snel naar het Noor den van de Noordzee en ontwikkelde bch tot een diepe depressie, die over (en uitgestrekt gebied zware stormen (ercorzaakte. Het eerst stak de wind op boven Scotland daarna volgde het Noord- "e;ebied. Reeds gisteren tegen de Gond meldde het lichtschip Terschel- tngerbank 'n zware Noord Westerstorm '"i stoten van orkaankracht. Later in ;ivond meldden ook de overige sta- een zware storm. In de kustpro- •s werden windstoten waargeno- van 120 tot 140 km. per uur. De !'«m ging vergezeld van talrgke hagel- ci onweersbuien. Het centrum van de stormdepressie '3S vanmorgen boven Zuid-Zweden. De !|wing trekt nu langzaam in Oosteiyke "cliting weg. Daarmede samenhangend Jd de wind in ons land vandaag gelei- klljk afnemen Ha by IJsland is intussen een nieuwe Boring verschenen die langzaam in de lichting van Schotland beweegt. 23 December I Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. 1 Maan op: 7.21 uur; onder: 14.53 uur. I Hoogwater te Katwgk te 2.06 en 14.20 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De souvereiniteitsoverdracht heeft al leen maar geleid tot politieke onrust en een overspannen nationalisme met ver waarlozing van de economische belan gen. Het wezen van de rechtstaat is on dergraven. Wy hadden vyf jaar geleden hoop dat de goede krachten ln Indone sië voldoende sterk zouden zyn, doch het is op een teleurstelling uitgelopen. De Nederlanders in Indonesië lyden thans onder hetze en verdachtmaking. Die kwade trouw en ongemotiveerde verdachtmaking staan in schrille te genstelling lot dc angstvallige wgze waarop de Nederlanders zich onthou den van bemoeienis met de binnen landse zaken van Indonesië. De kwade trouw van de Indonesiërs blijkt uit de vele arrestaties van Nederlanders en in schrgnende droefheid constateer ik dat in Indonesië thans de methoden van de Japanse militaire politie wor den toegepast. De regering heeft by herhaling tegen dit onwaardig gedoe geprotesteerd, maar protestnota's worden afgewezen. Is het niet mogelgk andere mogendheden voor deze schendingen van de menselgke rechten te interesseren? Tenslotte betoogde prof. Gerbrandy (AR) in het nachtelgk uur: Als men een accoord aangaat met Indonesië, dan gaat men een overeenkomst aan met een partner,.die nog nooit zijn woord heeft gehouden en nooit zal houden. Wat heeft dat voor zin? De Indonesiërs zijn alleen een overeenkomst aangegaan als het in hun kraam te pas kwam. Dat be tekent dat men in wezen nooit zijn woord gestand doet. Vandaag antwoordt de regering. 3,25% Ned. Staatslening Koers van uitgifte 100% looptijd 40 jaar Blgkens een heden gepubliceerd prospectus heeft de Minister van Financien besloten tot de uitgifte van een 31/4 Ned. Staatslening, welke ten doel heeft consolidatie van vlot tende schuld en financiering van af lossing van buitenlandse schuld. De lening wordt uitgegeven tegen een koers van 100 Teneinde de gelegenheid te scheppen, zoveel mogelgk tegemoet te komen aan de bestaande behoefte aan beleggings materiaal in de vorm van Staatsschuld, is het bedrag van de lenmg nog niet vastgesteld. Hiertoe zal pas worden overgegaan na de sluiting van de in schrijving, zodat het resultaat van deze mschrgving van invloed is op de vast stelling van het bedrag. Bg deze vast stelling zal mede rekening moeten wor den gehouden met het bedrag ad. f. 687 millioen. waarvoor de Minister van Financiën krachtens de leningwet 1953 thans nog gemachtigd is leningen aan te gaan. Zo mogelgk zal het bedrag waarvoor is ingeschreven ten volle worden toege wezen. Voor het geval echter hierdoor schade zou worden toegebracht aan andere sectoren van de vraagzyde op de kapitaalmarkt dan wel het bedrag der zoeven bedoelde machtiging zou worden overschreden, is het recht voorbehouden, op de ingeschreven bedragen een procen tuele toewgzing toe te passen. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 Jaren, gerekend van 1 Februari 1955. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1956. jaarlijks per 1 Februari 2', op de lening worden afgelost. Kan de eindstreep vóór Kerstmis worden bereikt? Pas zes van de veertig sprekers voerden het woord (Telefonisch van onze correspondent te Pargs) Gistermiddag is, nadat eerst niet minder dan elf rapporteurs aan het woord waren geweest in de Nationale Vergadering de rij der sprekers geopend in de lang verbeide debatten over het herstel van de souvereiniteit en de herbewape ning van West-Dultsland. De lgst van sprekers bestond gisteren al uit een veer tigtal namen, waarvan er nu een half dozgn aan de beurt is geweest, zodat voor de debatten in eerste instantie wel 30 uur mag worden uitgetrokken. Er wordt dan ook al twijfel uitgesproken over de mogelijkheid, dat de eindstreep vóór Kerstmis zal kunnen worden bereikt. Dat is zeker wel het uitgesproken doel van de premier en tevens het verzwegen verlangen van vele Kamerleden, die naar vacantie smachten. Maar er zijn ook verscheidene parlementariërs, die om politieke redenen gaarne een uitstel van de discussies zouden zien en tegen hen zal Mendès-Franee daarom mogelgk een vinnige strijd moeten leveren. Kamer in sfeer van berusting te willen tonen van de historische ver- antwoordelgkheid, die op allen geza menlijk rustte. 9 Slot op Pag. 2 De rapporteurs hebben ondertussen de drie verdragsteksten - over de Duitse souvereiniteit, de herbewapening en de Saarkwestie - al wel van alle zgden tot in de meest verborgen uithoeken belicht - zelfs de commissie voor de pensioenen omstandig aan het woord geweest - over het algemeen waren hun conclu- 'S niet afwijzend. Alleen de (radicale) rapporteur Badie, die door de belangrgke commissie voor nationale verdediging was afgevaardigd, beval zgn collega's aan de verdragen althans nu nog niet te ratificeren en ook hij drong dus op uit stel aan. Geestdriftig was intussen geen van al len - en in zoverre gaven de rapporteurs zeker wel het algemene gevoelen van de Kamer weer - maar de consequenties van een weigering durfde evenwel geen hunner openiyk te aanvaarden. Het was dan ook in een atmosfeer wederzgds begrip, om niet te zeggen gemeenschappelijke berusting, zo geen gemeenschappelijk schuldbesef, dat de rapporteurs de eigenlgke discussies een aanvang namen. Dc stormen, die bij de Indo-China de batten nog zo hoog waren opgelaaid, schenen voorlopig te zijn geluwd en zo woonde men gisteren een vergadering bij, waarin bijna ieder zich bewust scheen De 16-jarige. blonde en blauw-gekozen tot Miss Parijs 1955. ogige Danik Patisson is officieel I De Katingoaan de grond Vlieland zonder verbinding Weer zgn tgdens de hevige storm verschillende schepen in nood geweest. Het Panamese schip „Katingo" verkeerde in moeilgkheden ongeveer 5 mgi voor de kust van IJmuiden. Het schip had het stuurboordanker verloren. Pogingen van de kapitein om met zgn schip voor de wind te gaan liggen mis lukten. Het schip dreef snel af naar de kust. Na enige tgd bevond het zich voor de vuurtoren van Egmond aan Zee, twee mgl voor de kust. 's Middags om vier uur meldde het schip, dat het aan de grond was gelopen, twee kilometer van Egmond, vlak voor de wal. De bemanning van het reddingstation Egmond verleende met een wippertoestel hulp. Er bestaat geen gevaar voor de bemanning. De Katallngo meet 7281 brt. Het schip werd in 1944 gebouwd en is e,gendom van de „Cia de Nav. Carna tions S.A.". Vannacht om half vgf is het tjalk schip „Quo Vadis" in de haven van Ou- deschild van de touwen geslagen en op drift geraakt. Het schip is de Waddenzee opgedreven en toen het vanmorgen licht werd was er geen spoor van het vaartuig meer te be kennen. De „Quo Vadis" behoort toe aan de heer J. Bul te Wildervank. die niet aan boord is. Het schip heeft een lading hooi aan boord. In de haven van Oudeschild steeg het water ten gevolge van de storm tot 3 10 boven NAP. Het havenplein staat onder water, waardoor men genoodzaakt werd de toegangen in de havendyk te sluiten. De heer Monnet. voorzitter van de Hoge Autoriteit voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap (links) en de lieer Duncan Sandys, de En- gelse Minister voor Huisvesting, ziel I men hier samen in Lancaster House *in Londen, waar een overeenkomst werd getekend, krachtens welke Groot-Brittannië meer betrokken raakt bij de Europese Kolen- en Staal-Gcmeenschap. Foto: De heer Monnet bekrachtigt een van de actes met zijn hand tekening. Stalin gehuldigd in Russische pers Grote aandacht voor zijn 75ste geboortedag De Russische pers heeft gisteren grote aandacht gewgd aan wglen maarschalk Jozef Stalin, die, zo hg nog in leven zou zijn geweest, op deze dag zgn 75ste verjaardag zou hebben getierd. De naam van Stalin verscheen sinds zgn dood op 5 Maart 1953 slechts weinig in de Russische bladen en het had er de schgn van, dat men de naam van de dictator wilde dnodzwggen en de wereld zo weinig mogelgk wilde herinneren aan het straffe bewind van deze „man van staal". Gisteren echter bracht het' officiële orgaan van de Russische communisti sche party een hoofdartikel op de voor pagina. waarin Stalin geroemd wordt als een „groot strgder voor de vrede". De helft van het vier pagina's tellen de blaa werd ingenomen door andere lofzangen op en beschouwinge over de Russische heerser. Hierin werd hy o.a. „de grote voortzetter van de zaak van Lenin" genoemd. Alle bladen brachten een foto over drie kolommen van Stalin en verder be richten uit de gehele Sovjet-Unie over herdenkingsplechtigheden, welke te zy- nagedachtenis werden gehouden. Ook te Westerschelling bereikte het water vanochtend om zeven uur een stand van 3.10 boven NAP. Dit is slechts 15 cm. lager dan in de rampnacht m Fe bruari 1953. Om vier uur vannacht wer den de dgkwachten gealarmeerd, die met toortsen patrouilleerden. Terschelling had echter het voordeel, dat de wind niet op de dgk stond. Wel stonden op de Willem Barendskade in Westerschelhng dc vloeren en kelders van de huizen blank tengevolge van het hoge water. Vannacht is de „Vlieland", de boot die de passagiers naar Vlieland brengt, van zgn ligplaats in Wcsterselielling losgeslagen en weggedreven. Het schip is spoorloos verdwenen. Het eiland Vlieland zit dus voorlopig zonder ver binding. Gelukkig bevond zich nie mand aan boord van het weggedreven schip. Drie schepen die uit Rotterdam waren vertrokken, zgn naar de Maasstad terug gekeerd. Het 493 brt metende Engelse kustvaartuig „Stork", evenals het 499 brt metende Nederlandse kustvaartuig „Hoop", keerde terug in verband met het slechte weer op zee. Het 10.240 brt me tende Britse tankschip „Southern Atlan tic" kwam weer naar Rotterdam wegens lichte machineschade. Het Costaricaanse s.s. Mariannina, groot 4949 brt, dat Maandagavond na bunkering te Vlissingen op de rede ten anker was gegaan, heeft gisteravond zgn beide ankers met ketting verspeeld. Sleepboten zijn ter assistentie uitgeva ren om te trachten het schip Vlissingen weer binnen te brengen. De Mariannina was op weg van Antwerpen naar Gdynia. Om kwart voor negen vanochtend is een ,,Harpoon"-vliegtuig van de opspo- nngs- en reddingsdienst van het vlieg veld Valkenburg vertrokken om pols hoogte te nemen to het gebied waar de Belgische „Henri Deweert". de Deense „Cimbria" en de Zweedse .Petra" zich in nood bevinden. Het vliegtuig staat on der bevel van luitenant-ter-zee-vlieger 2de klasse J. F. Heeren. Tientallen arrestaties in België wegens smokkelen van wapens „Landbouwmachines" van achter het ijzeren gordijn via Brussel naar rebellen in Noord-Afrika Zwarte handelaars in complot met rode agenten De Belgische politie heeft de afgelo pen dagen 28 personen gearresteerd in verband met hel smokkelen van wapens naar Noord-Afrika. Volgens een politic functionaris is het onderzoek nog steeds gaande en worden in de komende dagen nog meer arrestaties verwacht. Voor deze nieuwe arrestaties waren reeds acht personen in hechtenis geno men in verband met wapensmokkelarij, die dergelgke afmetingen lijkt aan te nemen, dat het waarschijnlijk de groot ste naoorlogse affaire op dit terrein gaat worden sedert de aHoop van de tweede wereldoorlog. Men gelooft, da' de wapens voorna- meiyk geleverd worden aan de Noord- Afrikaanse opstandelingen. Reeds jaren, lang hebben de Franse autoriteiten zich afgevraagd uit welke geheimzinnige bron de rebellen hun wapens betrokken Niet bekend is of de geweren en ma chinegeweren waar het voomameigk om ging ook in België vervaardigd werden, maar na de nieuwste onthullingen is het zeker, dat Brussel een van de voornaamste stapelplaatsen zo niet de grootste moet zijn geweest. Gisteren werd op het particuliere vliegveld Grimbergen op ongeveer 15 kilometer van de Belgische hoofdstad, een vliegtuig van het type Avro Anson in beslag genomen, dat mogelijk voor wapentransporten gediend he:ft.. D? piloot werd ook gearresteerd. Het was Robert Deppe, een vroegere piloot van de Sabena, die in September 1953 door de New-Yorkse politie was ingerekend op verdenking van het de Verenigde Staten binnensmokkelen van diaman ten. Hy werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Notaris gearresteerd Ook een nachtclubzangeres, Vloletta Jansack, een Poolse, is in hechtenis genomen en een man. die ervan ver dacht wordt de smokkelorganisatie te hebben gefinancierd. Een van de gearresteerden is geïden tificeerd als Natasja Woronof. die 18 maanden geleden uitgewezen werd uit Zuid-Afrika wegens communistische ac tiviteiten. Zij beweert de dochter te zijn van de Russische klierendeskundige professor Woronof (van de verjonging door apenklieren die vorig jaar in Parijs overleden is. Woronof was een Wit-Rus. De affaire is aan het rollen gekomen na de arrestatie van een notaris uit. Mailnes. die fraude met vreemde va luta zou hebben gepleegd, voornamelgk ten gunste van zwarte handelaars. Welingelichte bronnen menen (e we ten, dat de wapens van achter het ijzeren gordfln kwamen. Ze zouden naar Antwerpen verscheept ziin endef het mom van .landbouwmachines". Van Antwerpen vond een deel der wa pens zgn weg naar het vliegveld Grim bergen bij Brussel. Daar werden zS aan boord gesmokkeld van het in be slag genomen Avro Anson-toestel en, naar Tanger gevlogen. Per trip kon do Avro drie en een halve ton wapens es machinegeweren vervoeren.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1