INGELAND f JUNGLE-COLONNE verstuurt dit jaar 450 millioen kerstkaarten Product van Victoriaanse tijd Als met Kerst de kaarsen branden ZEKER, het Is vreemd in een kring, waar Je nog niet eer der gelegenheid had kennis te maken, binnen te treden. Vooral op Zondagmorgen, wanneer de kerkgangers hun vele verschillende maar hun zo zeer vertrouwde wegen gaan Op deze uitzonderlijke Zon dag. nu je eigen werk van spre ken. uitleggen, vragen aanhoren en vragen beantwoorden, een ongedwongen stilstand beleeft, een pauze die genoten dient te worden. Maar hoe? In deze kring van Humanis ten. bijeengeroepen in één van die ruime en statige kamers aan de Hooigracht? WOORD VAN BEZINNING gens de brede en diepe discus sie. vooral niet opnieuw met andere spinsels van verstand, gevoel of religieuze „overtu.glng" worden opgevuld! Deze methode dus. de w eg waarlangs wij allen en leder voor zich on; bewezen door de jungle, het dichte oerwoud \an denken, zoeken, vragen, bcsl.s- guurlyke jungle van India, langs de hellingen van de ht- melhoge Himalaya OPEN te leg gen, bewoonbaar te maken, staat uiteindelijk ln dezelfde geeste lijke colonne Het plant bomen, millioenen bomen, strijdt tegen een niet te ontwarren chaos van traditie, religieuse misvattingen, een oer woud van moeilijkheden Met taaie doortastendheid worden open vlakten uitgesne den in de wijd en zijd voortwoe kerende Jungle. Voedsel, leven, woonruimten voor tientallen millioenen worden door deze methode, deze moeizame weg van vreedzame bevrijding ver overd. De eerste onwennigheid wijkt echter wanneer de man naast Je een verre bekende blijkt te zijn en het ..verre" in een ge moedelijk praatje tot een over brugbare afstand wordt. Bovendien is de inleiding van Prof Mazure van een heldere eerlijihed en een eerlijke hel derheid. die ondanks de grond stelling: .ik ben atheist", een christen, een kerklid, een kerke- dienaar slechts tot sieraad en aanbeveling zouden strekken! In de wirwar van wereldse maar ook veelal christelijk be stempelde gedachten, die ons dagelijks omsluiten, worden door de spreker met weloverwogen doortastendheid open plekken geslagen en deze moeten, vol- sen, geloven, handelen is hoog. veeleisend, maar ruimte scheppend, bevrijdend. In dit opzicht, laat het één ternauwernood aanwijsbaar punt zijn waar twee cirkels van ove rigens gescheiden werelden" elkaar raken, sta je met de spre ker en talloze MEDEmen en ln één rij. vorm je een colonne, van elkaar gescheiden en toch weer één. moeizaam en volhardend op weg door de jungle van onze wereld, in dit stuk tijd. IR Carbaslus Weber, in zijn belangwekkend en bezielend betoog, helaas voor slecht; enkele tientallen volgens het persbericht, de letterlijke en fi- Dit is, naar de woorden van Ir Carbasius Weber. een modern sprookje Wat onmogelijk lijkt, is waar! En nog veel meer is mogelijk! DE tijd komt. dat wij ons aaneensluiten, hoe mini maal de aanrakingspun ten van ons denken, streven, vragen, zoeken, geloven zijn. als mensen die ruimte maken voor elkaar, bijeengedreven en op el kaar aangewezen, één onverbre kelijke junglecolonne! P. L SCHOONHEIM, Herv predikant voor het Buitenkerkelijk Werk, Hoge Rijndijk 14a. Zaterdag 18 December 1954 (Van onze Londensc correspondent) ?en Engelse Kerstmis is ondenkbaar zonder kalkoenen, plum- 1 pudding, mistletoe, knallende pistaches, pantomimes, aloude astliederen enKerstkaarten. Deze laatste komen ook in ons land steeds meer in zwang, aar in Engeland is het zo, dat iedereen aan iedereen een sart stuurt ter gelegenheid van het Kerstfeest. De Britse poste- isn krijgen maar eventjes 450 millioen Kerstkaarten te srwerken in de laatste weken van December Dit is niet altijd zo geweest. Evenals de Kerstboom deed de irstkaart ruim een eeuw geleden haar intrede in Engeland. De irstkaart, welke een zuiver Engelse uitvinding is - al werden er de vorige eeuw vele in Duitsland gedrukt, wegens de voor rong van dat land op het gebied van de kleurendruk - is jenlijk ontstaan als een gevolg van vergeetachtigheid. waarnaar men vaak terug verlangde, kastelen en landhuizen, roodborstjes op een besneeuwde tak en ook ondeu gende Cupido's waren gezochte afbeel dingen. Bekende kustenaars schijnen slechts zelden te zijn aangezocht om Kerstkaarten te ontwerpen, hoewel William Morris, die erop uit was de kunstsmaak van het publiek te ver beteren, een zekere Invloed heeft uit geoefend. Ook reproduceerde men werken van grote meesters in Kerstkaartformaat, die zodoende in miniatuur onder het oog van duizenden kwamen, die er nooit toe zouden komen een gewone reproductie aan te schaffen. ste uiting der romantiek rr denkbeeld ls afkomstig van zekere Henri Cole, stichter het Victoria en Albert Mu il Londen, een man. die blaakte en die het in de Decem- in het Jaar 1843 zo druk k hij te laat tot de ontdekking dat hij zijn talrijke vrienden cnsen moest sturen. Hij deed ..tijd in een persoonlijke bnei. het werk Hep hem over het en hij kon er geen tijd vin., si Maar geen nood! Hij stelde verbinding me<t een bekende 1 ——■schilder, wien hij opdracht gaf -:;:i:aart te ontwerpen om te la- h™ «ukken, zodat hij tenslotte op ■i'ste nippertje zUn vrienden nog zn kon. and exemplaren werden gedrukt -t de hand beschilderd. Zoveel -a had Cole echter niet. Nadat -f. een kaart had toegezonden, rde hij de rest in zijn kunst- - :n de deftige Old Bond Street, te ondanks de hoge prijs als worstjes wegvlogen. >t was het begin van wat thans enorme industrie is. De eerste d was een triptiek, met in het fen een feestvierend gezin en de kanten toepasselijke B(jbcl- iharitatieve voorstellingen, het j'l omgeven door een guirlande klimop. Doch het zou twintig duren voordat de Kerstkaart blijk populair werd. Dat was -'lijk pas mogelijk door de In- van het goedkope posttarief, pennypost. door de beroemde ■directeur Rowland Hill. Kerstkaart was een typisch pro- tan de laat-Victorlaanse en Kwardiaanse periode. 1 niet toevallig, dat de eerste hart op hetzelfde tijdstip ver- als Dickens' klassieke Kerst- -A Christmas Carol". Want te sentimenten van het En- Ik. die in de verdrukking wa nen door de industriële om- toen de gore fabrleksste- somber stempel op het leven zochten een uitweg. Dickens' en de kleurige Kerstkaarten n idvilisohe onderwerpen vorm- verademing ln de harde, ma- 'iche sfeer van die tijd. De P waren mede een laatste uiting romantiek. Vrije loop in keuze tKngpise Kerstmis is een meng- Jj; van ons Sinterklaas- en het ntmannetje. dat hier Santa et en uit het hoge Noorden r t zijn door zijn rendier Ru- Y ykzen slede, is ln wezen de- guur het geboortefeest en -wjaarsbal. >5 avond van 24 December hos- -oncienaars in de straten met mutsen op en Kerstmis zelf 'namelijk een familiereünie, ten zich tegoed doet aan spijs lr het zover was. heeft men In I ''nd in de afgelopen eeuw nog de t|jd der puriteinen stam mende vooroordelen tegen openlijk vreugdebetoon moeten overwinnen. De Kerstkaart was een onderdeel van de reactie op de algemene in getogenheid van weleer, toen men zo weinig mogelijk natuurlijke uit drukking wilde geven aan zijn ge voelens. In de keuze van z|jn kaart kon men deze de vr|je loop laten, terwijl het daardoor tegelijk moge lijk was een zekere reserve in acht te nemen. Want de gedrukte kaart was tenslotte iets onpersoonlijker in elk geval dan een brief. Een zekere afstand tussen schenker cn ontvan ger kon daarom worden bewaard. Engeland kende trouwens al de tra ditie van de Valentijns-kaarten, de minneprentjes, die personen van te genovergesteld geslacht elkaar op 14 Februari. St. Valentijnsdag, plegen te zenden. De religieuze motieven op de Kerstkaarten waren altijd in de min derheid. Arcadische landschappen, bloemen, afbeeldingen van diligences. Liefderijk gebaar PRACTISCH elk aspect van het leven in de Victoriaanse periode werd door de Kerstkaarten weer gegeven en zij vormen daarom een unieke afspiegeling van Engelands so ciale historie uit die dagen. Ook nieu we uitvindingen als de fiets en de auto mobiel en ook hst luchtschip en af beeldingen van bekende politieke fi guren verschenen op de Kerstkaarten. De strijd voor de vrouwen-emancipa tie werd door de kaarten geïllustreerd. Evenals Dickens dat deed. vestigden ook de Kerstkaarten de aandacht op armoede en vooral op het miserabele lot van millioenen kinderen, die van jongsaf in fabrieken en mijn zwoeg den. De loopjongens, de straatvegertjes en de knapen, die in de avond uit gaanders met fakkels bijlichtten, kre gen met Kerstmis een extra-fooi. In de beide oorlogen dreigde de Kerstkaart te verdwijnen wegens de papierschaarste en om het postvervoer te ontzien. Maar het lukte niet. want juist in die benarde jaren toen zovele gezinnen uiteengerukt waren, was er méér dan ooit behoefte aan het stille, liefderijke gebaar, waarvan de Kerstkaart im mers het symbool was. Kerstkaart uit 1872 Wijlen Koningin Mary gaf hierin in de laatste oorlog het voorbeeld. Zij was trouwens een hartstochtelijk ver zamelaarster van Kerstkaarten, waar van zij achttien dikke albums bezat. Trouwens, er zijn meer verzamelaars en ook in de musea kan men ze aan treffen. Oude kaarten zijn vaak van satijn en pluche voorzien. Aan de teksten op de kaarten wordt meest veel zorg besteed. Eens werd Tennyson aangezocht om een speciaal gedicht voor een Kerst- kaait te maken, h-tgeen hij echter we gens ziekte en ouderdom van de hand wees Maar andere dichters waagden zioh eraan. Me Van mantel naar mantel r EN kan slechts betreuren, dat Kerstkaarten nog zo veel rommel is te vinden .maar smaken valt nu eenmaal niet te twisten. De fabricage van Kerstkaarten is thans een van Engelands grote export- Industrieën. die het hele jaar door handen vol hebben met de voorberei ding der collecties. In het dure Mayfair bezochten wij het rijk gemeubileerde herenhuis, waar de grootste Kerstkaartenfirma is gevestigd. Hier werkt een uitgebreide staf kunstenaars en tekstschrijvers. Hoe het publiek ook verwend is door dieplefilms en televisie, men blijft gcfaseineerd door de zeer simpele en vaak conventionele gekleurde Kerst kaarten. Het is een grootscheeps stuivertje wisselen van si boorsteen- mantel tot schoorsteenmantel. Want de Kerstkaarten op een ry behoren in deze tijd tot de traditionele ver slering van de Engelse huiskamer, waar de grote afwisseling van voor stellingen een vrolijke combinatie vormen, wanneer zy aan de wand worden geprikt of ook als ze, voor zover het dubbelgevouwen kaarten betreft, in het gelid naast cn achter elkaar staan. De duurste kosten ongeveer een rijksdaalder per stuk, maar men kan al voor drie stuivers terecht. Vaak zijn Juist de kleine, eenvoudige kaarten het geestigst en het levendigst. Een enkele fabrikant drukt soms honderden onderwerpen en elk jaar komt hij met geheel nieuwe aan de markt De fantasie ls schier onuitput telijk' De productie wordt twee jaar van tevoren reeds uitgedacht en in Februari al beginnen de eerste ver schepingen naar overzee Sneeuwland schappen zijn voor streken waar Kerstmis ln volle zomer wordt gevierd natuurlijk uit den boze Artistieke mensen ontwerpen soms hun kaarten zelf. Er zijn ook kunst ateliers. die hand-bedrukte kaarten maken voor hen. die het massaproduct verafschuwen. Grote firma's en instel lingen zenden duizenden kaarten aan hun zakenrelaties. Wèl of geen kaart ELK jaar nemen ettelijken zich voor om geen kaarten meer te zenden omdat het zo'n dure grap ls. Iemand met een normale vrienden- en kennissenkring is vaak wel dertig of veertig gulden kwijt door deze ge woonte van het rondsturen van kaar ten. Maar toch kan niemand zich er aan onttrekken. Want al heeft men nog geen vin verroerd, de eerste Kerst kaarten druppelen al spoedig binnen en men voelt zich beschaamd om een familielid of vriend in de steek te la ten. Bovendien krijgt men altijd een onbehaaglijk gevoel wanneer men door anderen bedacht wordt, die men zelf geen teken van sympathie heeft ge zonden. Daarom probeert men die an deren voor te zijn. door tijdig een kaart te zenden. Het is menselijk, dat men elkaar soms de loef tracht af te steken door kostbaarder kaart te stu ren dan men zelf ontvangen heeft. Hoe het ook zij. de opstelling van de adreslijst betekent een Jaarlijkse in ventarisatie van zijn vriendenkring. Kerstmis is in Engeland de tijd om de betrekkingen tot anderen nauw keurig af te wegen Wel een kaart of geen kaart is dan de allesbeheersende kwestie! Niemand onttrekt er zich aan Eenvoudige en goedkope kandelaars om zelf te maken Zij, die de Kersttafel aardig wil versieren, zij die niet vol doende kandelabers heeft of haar kaarsenhouders een apart, Kerstachtig tintje wil geven, zij die bovendien van (eenvoudige) knutselwerkjes houdt, kan zonder hoge kosten en zonder dat het haar veel tijd en hoofdbrekens hoeft te kosten gemakkelijk zelf haar Kerstkandelaars maken. Het is een kwestie van een avondje. Natuurlijk zijn er talloze modellen, waarvoor de benodigde grondstoffen al even uiteenlopend ziin. We houden ons bij de allereenvoudigste en geven U daarvan drie voorbeelden. Als eerste een tafelmiddenstukje met drie kaarsen. Hiervoor wordt uit buigbaar rood carton een rol of ko ker gemaakt (omtrek plus minus 20 cm., lengte ongeveer 30 emi en deze wordt (met Arabische gomi in het midden op een voetstukje geplakt, dat even lang is als de koker i leng ie plus minus 30 cm., breedte ongeveer 18 cm.) en waarvoor een stuk stevig karton dient; voor deze voet kan wit of ge kleurd karton worden gebruikt of wel gewoon karton, dat met goud- of ge kleurd papier wordt beplakt. In oe rol worden op gelijke afstanden de gaten voor de kaarsen gesneden; deze moeten precies op maat worden ge maakt Uit rood of wit crêpe-papier worden vervolgens drie rondjes ge knipt die onder de voet van de knarsen worden gelegd en te zamen met deze in de openingen worden geschoven, zo danig dat een randje van die rondjes zichtbaar blijft. De voet van dit tafel stukje wordt met sparregroen. hulst of mistletoe gegarneerd. Vanzelfspre kend kunnen de maten voor deze kar,- „fk denk aan je" Hoe vaak heeft men niet verzuimd een goede kennis te schrijven zoals men zich al zo lang had voorgeno men. De Kerstkaart brengt uilkomst. Het betekent: „Ik denk nog aan je". Zo worden banden, die dreigden te slijten, bijeengehouden. Een witte Kerstmis behoort, zeker in Engeland, waar het klimaat door gaans zachter is dan op het vaste land. tot de uitzondcrincen. Maar al zullen er dan waarschijnlijk geen vlokken neerdalen, het land zal zeker worden bedolven onder de papieren sneeuw van de Kerstkaarten! óelaber van de genoemde afwyken. al naar gelang een groter of kleiner of wel een hoger model gewenst is. even zo kan het stukje voor vüf of meer kaarsen worden gemaakt, terwijl het zelfde ideetje ook te gebruiken is voor een kaarsenhouder met niet meer dan één kaars. (1). Als tweede voorbeeld eveneens een middenstukje voor de gedekte taf»l. Voor dit tweede modelletje (figuur 2» is een plat. langwerpig doosje (plus minus 2 cm. hoogte) nodig. De doos wordt geheel met rood of wit papier beplakt en op de plaats waar de kaar sen moeten komen te staan worden ga ten gesneden, waarvan de omvang pre cies geliik is aan die van de kaarsen; deze openingen kunnen op een rechte lijn lugen of wel een driehoek vormen. Uit dun karton worden vervolgens drie vijfhoekige sterren gesneden, welke met goudpapier worden beplakt en ook deze sterren worden van een gat voorzien, waar de kaars precies ln zal passen. Deze sterren worden om de voet van de kaarsen op het doosje gelegd. Ook deze kaarsenhouder kan. al naar ge lang de grootte van het beschikbare doosje, voor meer dan drie kaarsen worden gemaakt, terwijl een klein vier. kant dooste als houder van één kaars kan dienen. Tot slot (figuur 3) zijn ook glazen waterglazen, wijn-, champagne- of cognacglazen tot kandelaars om te toveren, indien de bodem of de voet van het glas groot genoegd ls en de kelk voldoende breed is. De glazen wor den daartoe ondersteboven gezet, de kelk wordt van binnen met stukjes ge kleurd papier beplakt, of een ster, een bal of ander kerstboomverslerscl een takje hulst of mistletoe wordt er. met behulp van wat plastic tape. Inge- hangen. De kaars wordt met kaarsvet op de bodem of de voet van het glas bevestigd en al dan niet met een pa pleren druppelvangertje omlegd. J. V. Banden worden er door bijeen gehouden De eerste kerstkaart uit 1843

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 11