KERSTPLATEN - L. v. GEELEN - Haarl.slraat 55 - 22 December kiellegging De Hoop MAGGI'groentesoep Adverteert in het Leidsch Dagblad VOOR DE KERSTDAGEN Adr.van OoyJr M. BLITZ Fa BERNARD LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 17 DECEMBER Wassenaar behandelde begroting JJj .Hartenkamp' en -Wilt/angk' aangekoclit 1 ni). In de Woensdag onder leiding van de burgemeester gehouden raadsvergade- 'l1® ring kwamen de gemeentebegroting en de bcdrüfsbegrotingen 1955 het eerst 10.00 nn de beurt. De behandeling geschiedde aan de hand van de memorie van 22.10 >nlw0ord van B. en W., waarvoor meerdere raadsleden hun waardering te 2.15 kennen gaven. Ten aanzien van de begrotlngs- en i door middel van Marine een extra con- L™i Mastingpolitiek, gingen stemmen voor tingent te krijgen. .mS' ,n tecen afschafïing van belastingen Ten aanzien van het electrlciteits- 1830 cp waarbij in de eerste plaats werd tarief werd gevraagd om de 10 welke 20oq .[dacht aan de straatbelasting. De i in Wassenaar boven het tarief van ••«na Jjorjitter antwoordde, dat de financiële I Leiden wordt betaald, van jaar tot Jaar '20.00 van de gemeente door diverse te bezien en zo vlug mogelijk tot gelijk- H bevallers gunstig is. maar dat daar in stelling te komen. 11,,n aanleiding mag worden gevonden; Hierna werd tot de gewone agenda l3 00 ii de reserves nu maar op te maken 1 uvergegaan. waarbij de raad bezoek 'üU wilde wel toezeggen, dat de kwestie kreeg van het oud-V.V.D.-raadslid mr Mei a.s. in de financiële commissie NwjH r.o; eens zal worden bekeken, ■•«en: Gepleit werd voor aansluiting bij het '0IU1 instituut Ziektekostenvoorziening Amo- lonaren, waartegen B. en W. bezwaar hebben omdat h.i. het draagvlak van het I Z.A. nog te klein is. Een voorstel toch maar tot aansluiting over te I faan werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Naar aanleiding van een vraag over i» uitleg van nieuwe wijken deelde wet houder Hazenberg mee. dat h?t zg. Ulti havenplan. ter kennis is gebracht van seU ce provincicale advlescommi^e en dat 22oj uitvoering in het volgend Jaar verwacht mag worden. Bit het hoofdstuk openbare werken, deelde de voorzitter mee. dat over de uitbreiding van het politiekorps een b«preklng met de minister heeft plaats «had. Dé uitbreiding zal wel te klein jiin en er zal dan moeten worden ge roeid met de riemen, die aanwezig zijn VERKEER Gesproken werd over verbetering van het verkeer door vervanging van de Ham met bussen, over verbeteringen aan het Molenplein door afronding van het plantsoen, voor kinderen en ouderen gevaarlijke punten in de gemeente, over de toestand bij het viaduct. De voorzit ter merkte op. dat de H.TM. concessie heeft tot 1970. zodat het geen zin heeft om over bussen te praten. Ten aanzien van het viaduct deelde wet houder Hazenberg mee. dat Waterstaat een voorlopige voorziening wilde maken, mnar dat Wassenaar en Den Haag daar tecen in zijn gegaan en Waterstaat zich nu zal toeleggen op en definitieve oplos- linc met ondergronds doorgaand verkeer. De noodvoorzieningen blijven. WONINGNOOD De verlichting van de gemeente is nog In studie, maar zal wel gaan in de rich ting van T.L.-buizen. Over de woningnood werd door ver schillende raadsleden het woord ge roerd. Aandacht zal worden besteed aan de suggesties om met gemeentegeld woningen te bouwen, deze te verkopen aan een pensioenfonds en gegadigden lopers financieel bij te staan, voorts om Blom, die destijds naar Canada ver trok en tijdelijk in ons land vertoeft. Aangezien B. en W. het behoud van natuurschoon in de gemeente van groot belang achten stelden zi) voor, het tus sen de Rijksstraatweg en de Backersha- genlaan gelegen landgoed De Harten- kamp met een oppervlakte van 14 HA, van welk bezit de eigenaren zich geheel of gedeeltelijk wilden ontdoen, aan te kopen voor f 300.000. Na een korte geheime vergadering werd buiten de agenda om voorgesteld om tevens te besluiten tot aankoop van het landgoed. De Wiltzangk, groot 10 HA, voor f 475.000. De voorstellen wer den aanvaard. CREDIET VOOR WEGENAANLE.G Voor de aanleg van een weg in het verlengde van de Poortlaan, een weg langs de noordzijde van de zanderijvaart vanaf de Kerkstraat tot aan de Prin sen weg vóór de trambaan ombuigende in aansluiting op de Jonkerlaan en een weg langs de zuidwestzijde van de zanderijvaart vanaf de Prinsenweg tot even voorbij het zwembad, voorts voor de aanleg van een brug over de zanderij- vaart ter hoogte van het zwembad in de as van de verlengde Poortlaan, ver zochten B. en W. een crediet van f. 327515. waarvan komt ten laste van de kapitaaldienst van het gas-, elec- triclteits- en waterbedrijf f. 10.500, het grondbedrijf f. 118.950 en de gemeente f198 065. Zonder bespreking werd dit voorstel aangenomen. Een crediet van f. 171.900 werd door B. en W. verzocht voor de verbreding van de brug in de Van Zuylen van Nije- velstraat. uit het voorstel blijkt dat het tevens de bedoeling is de brug te ver fraaien, o.a. door op de koloin, welke de overgang vormt tussen de brug en een aan te leggen permanente trap naar de terreinen langs de Zijlwetering, een stuk beeldhouwwerk in natuursteen aan te brengen. Het crediet werd zonder com mentaar verleend. VERHOGING GASTARIEF Overeenkomstig het reeds bi) de aan bieding van de begrotingen gedane voor stel werd besloten tot afschaffing van de reinigingsrechten. Te nemen maatrege len ten aanzien van de vuilophaaldienst, meer in het bijzonder ten opzichte van de verstrekte vuilnisemmers en een wij ziging in de politieverordening werden goedgekeurc. Ter gedeeltelijke voldoening aan het contract met Lelden en tor verkrijging van een matige bedrijfswinst stelden B. en W. voor de gastaricven te ver hogen met 1 cent. Voorts bepleitten rij een verhoging van het vaslrcchltarief voor water van 2 cent. Uit de raad werd een reductie op de tarieven voor grote gezinnen in over weging gegeven. Het voorstel werd aanvaard. Ingevolge uit de raad naar voren ge komen wensen betreffende kunstbezit verzochten B en W. de beschikbaarstel ling van een bedrag van f3000, te be steden voor het schilderen van portret ten van vroegere burgemeesters door voor zoveel mogelijk in Wassenaar ge vestigde kunstschilders. De raad ging hiermee acccord. Besloten werd om ook in 1955 tijde lijk overtollige kasmiddelen ter verkrij ging van een hoger rentegenot met een korte termijn van opzegging te beleggen, met dien verstande, dat het te beleggen bedrag het millloen niet mag te boven gaan. Voorlopig vastgesteld werden de ge meenterekening en bedrijfsrekeningen 1953. Aan de besturen van de bijzondere scholen werden vergoedingen toegekend voor z.g. boventallige leerkrachten over 1952 en voorschotten ter zake voor het jaar 1954, Goedgevonden werd de verdubbeling van het bedrag van plan. f 500, dat door het eemeentepersoneel voor de hulp der vluchtelingen werd bijeengebracht. De voorzitter deelde mee, dat de Rode Kruiscolonne blijft bestaan. Nu een pe riode van werkzaamheid ls afgesloten wilden B. en W. een bewijs van waarde ring geven en wel twee gaskachels de lokalen van het Roode Kruis aan de van Zuylen van Nijeveltstraat. De zaal wilde niet achterblijven en keurde het voorstel goed. „Nuts-generaal sprak in Bastogne Herdenking van slag om de Ardennen in 1944 Gisteren ls In Brussel het feit her dacht dat tien jaar geleden de aan dacht'van de hele vriie wereld trok, na melijk de slag der Ardennen, waardoor Von Rundstedt in een laatste wanhopige poging, op bevel van Hitler, het onaf wendbaar lot. nJ. de nederlaag van de weermacht, trachtte te keren. Rond Bastonge (Bastenaken), het J Volgende week Woens- j dag. 22 December, om elf uur des ochtends. j zal op de werf van de Zaanlandse Scheeps bouw Maatschappij te Zaandam de kielleg ging plaats vinden van het nieuwe hospitaal- kerkschip De Hoop Nevenstaand de repro ductie van een aquarel van v. d. Akker, zo als die het nieuwe schip in volle zee heeft uit gebeeld. kleine stadje op de weg van Namen naar Arlons in Luxemburg, was de strijd het hevigst. SS-troepen waren er in geslaagd de stad te omsingelen en onder een hevig artillerievuur te leggen. Maar toen vier geblinddoekte Duitsers de Amerikaanse generaal namens het Duitse commando de totale capitulatie aanboden, zoge naamd om humanitaire redenen, repli ceerde Mac-Auliffe, de generaal der ar tillerie, met het historisch geworden woord „nuts" (barst! De stad werd beschoten en tiendui zenden Amerikaanse soldaten sneuvel den, maar Bastogne bleef vrij en werd na heldhaftig verzet door Engelse en Amerikaanse divisies uit de greep der Duitse troepen losgerukt. Gisteren stond de ziel van deze strijd MacAuliffe in ziln blauwe uniform van generaal der artillerie, in het voorma lige paleis van de Prins van Oranje, te midden van zes veteranen van Bastogne. en met hem herdachten koning Boude- mljn, de kardinaal-primaat van België, de burgemeester en wethouders van Bastogne en andere autoriteiten dit wa penfeit. dat van Bastogne de „nuts- city'' maakte. In ziin rede wees Mac Auliffe op het communistisch gevaar maar hit bevestig, de. dat de NAVO-striidkrachten mo menteel d"le a viermaal sterker zijn dan in 1950. Hij zei ook nog. dat tussen de solda ten van ziin divisie en de inwoners van Bastogne, die zich zo dapper hadden ge dragen en de slag van de Ardennen hebben helpen winnen, vooral toen alle sanitaire verband- en geneesmiddelen ln handen van de vijand waren eevallen. onverbrekelijke vriendschapsbanden zijn ontstaan. Stockholm krijgt ondergrondse, maar behoudt zijn tram Kostendertigduizend gulden per nieter Zonder overstappen 30 km in 50 minuten Cver drie jaar klaar Terwijl Amsterdam, het Nederlandse „Venetië van het Noorden", nog steeds worstelt met «en steeds ernstiger ver keersprobleem, heeft Stockholm, het Zweedse „Venetië van het Noorden", een oplossing in het verschiet: over drie Jaren zullen onder de kanalen, meertjes en straten van de Zweedse hoofdstad snelle electrische treinstellen door tun nels schieten en het bovengrondse per sonenverkeer ontlasten. In het gepro jecteerde „grote" ondergrondse net zul len dan de twee ..kleine" ondergrondsen zijn opgenomen die reeds aanwezig zijn ln het Westen en Zuiden van Groot- Stockholm. Een van de twee kleine ondergrondse netten is eind November opengesteld in ae model-voorstad „Valllngby" ten Westen van Stockholm, die een prachtig voorbeeld is van de moderne Zweedse architectuur. De voorstad, die ln vier Jaren gereed is gekomen, biedt 50.000 mensen huisvesting. De geprojecteerde ondergrondse ver binding tussen de beide bestaande net ten zal ongeveer 30.000 gulden per meter kosten. De gemeenteraad van Stockholm heeft reeds voor een traject van 13 kilometer onlangs 400 mlllioen gulden gevoteerd. Ongeveer 500 arbeiders zijn onder het hart van Stockholm thans bezig tunnels te boren van Kungsgatan (de Konings straat) in het centrum naar Slussen 'da Sluis), waar Stockholm overgaat in de Zuidelijke voorsteden. Het deel •.ussen Kungsgatan en Slussen zal 60 millloen gulden kosten en in het voorjaar van 1958 gereed komen. De Stockholmers zullen dan zonder overstappen vla de ondergrondse in circa vijftig minuten de dertig kilometer van Vallingby naar Högdalen kunnen afleggen. Hogdalen is een der Zuidelijke voorsteden. De ondergrondse zal een uitkomst zijn voor de politie aangezien het verkeer met het toenemen van de bevolking steeds ingewikkelder wordt. Het Inge nieuze „kronkelviaduct" in het centrum van de stad bracht indertijd de ver keerspolitie geruime tijd enige verlich ting. maar de verkeersintensiteit in da straten is geleidelijk zo groot geworden, dat alleen nog de vervolmaking van het ondergrondse net uitkomst zal kunnen brengen. Het stadsbestuur van Stockholm la overigens voornemens de trams 'e hand haven. althans voorlopig. „Zonder een bordje soep vooraf hebben m'n man en ik niet gegeten", zegt Mevrouw den Hartog »e Amsterdam. „Maar mei m'n werk op kanroor plus m'o huishoudentje zie ik geen kans ook nog eens uren aan soep koken te besteden. Mei die lekkere, degelijke Maggi 's soepen hoeft dal gelukkig nier. Ik heb er altijd een voorraadje van in buis, wat meteen de nodige afwisseling in ons menu brengt Ik vind die Maggi'* soepen een uitkomst, wam ze zijn lekker en voedzaam en ze besparen me heel wat tijd en geld!" In zilverzakjes voor 4 diep» borden Zó klaar om van te genieten MACH. SMYRNA KARPETTEN WILTON KARPETTEN HOLTAP KARPETTEN in grote verscheidenheid. Verfraai Uw kamer met een NIEUW KARPET. (Bet. ook ln overleg). BREESTRAAT 39 Leiden t.o. het Postkantoor. Nuttige geschenken Bakovens - Gascontforen Petroleumkachels Eleetrische Kachels Philips - Braun - Remington Droogschcerapparatcn Philips Kerstboomverlichting 'n prachtige collectie: Afwasbare Kappen. Verlichting. Huishoudelijke electrische apparaten Gereedschap - Staalwaren Voor deze dagen... Tulbandvormen1.40 Springvormen 1.10 Eiersnijders 1.00 Borstplaatvornien 0.10 Ovenschotels met deksel, vuurv. glas 4.20 Notenkrakers 1.25 Gratenbakjes 1.25 Zeef met 3 bodems 4.90 Kaarsenhouders. per vijf 0.05 Kop. Kandelaar met kaars, vanaf 3.95 Kroon met kaarsen 2.05 Wildscharen 10.50 N.V. v.h. Breestraaf 55 schuin t.o. de Gehoorzaal Telefoon 20479 MIDZA-declncmer C-/ke vrouw is verrukt over Libelle Soirette! „Ladderstop-nylons"l Een waasdunne, ragfijne kous, die toch minder kans op ladderen biedt, dankzij netnylon boord en netnylon teenring. Ladders worden „opgevangen** voor zij beginnen. Volmaakt van pasvorm en met de slanke, hoge hiel, die aan Uw been zo'n bevallige jeugdige lijn geeft. Boord uitrekbaar tot 32 cm. Prijs f4.95. Tweevoudige bescherming tegen ladderen 1. Ladderen begint vaak in de teen van de kous. Netnylon teenring stopt de ladder. Been blijfi beveiligd. 2. Een veel voorkomende lad derbron is ook de boord. Net nylon boord geeft extra bevei liging en voorkomt „jarretelle ladders". II B ELLE-NYLONS NYLONS Rectisxexrtrtn Litelh nylons uvrJen ftmoail ran do tut! kvahfit EnLslon ra Dnfont nylon. Pryzrn tntrip mtddlin f 2 93 tot f 4.30.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5