LEIDSCH DAGBLAD Lichtschip ging in kokende zee bij Kent ten onder PERBERICHT Jaargang MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 No. 28385 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 5705S Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voor (1e kust van Wales brak tankschip in tweeën; alle 62 opvarenden gered (Telefonisch van onze Londense correspondent) [ngeland is gedurende het weekeinde door zware stormen en overstro- i geteisterd. Het spookte vooral langs de gehele Kanaalkust. Honderden in achttien graafschappen, in het Zuiden, het Westen en het centrum het land, liepen onder als gevolg van de aanhoudende regens en de lollen rivieren. Overal langs de kust verkeerden schepen in nood. Je meest tragische ramp geschiedde voor de kust van Kent nabij de jplaats Deal, waar het lichtschip South Goodwin in de kokende zee ten ging. Van de acht leden der bemanning kon er slechts één worden gered, was een 22-jarige ornitholoog, die aan boord van het lichtschip waar- ien verrichtte over de vogeltrek. Nadat hij zich acht uren lang in de had vastgeklemd, werd hij op wonderbaarlijke wijze gered door een itaanse helicopter. Reddingsboten en sleepboten hadden tevergeefs :JCht het op één zijde op de Goodwin-zandbank liggende schip te naderen, jisteren geen hoop meer dat de overige zeven leden der bemanning, jij zich nog aan boord bevonden, konden worden bevrijd. ederlands motorschip vlak bij de haven vergaan „Saukka" een vrouw en zes mannen dat zich ter hoogte van de Noorse kust in gevaar bevond, zijn door de Zweedse vrachtboot „Bore 2" van boord gehaald. De redding kwam Juist op tijd. Toen de laatste opvarenden van de „Saukka" aan boord van de Bore 2 werd 'gehesen, verdween de Finse koopvaarder in de golven. Een der bemanningsleden van de „Saukka" wordt vermist. ,2sder drama speelde zich af ln de :tt voor de kust van Wales waar 'uberisch tankschip, de ruim 20.000 ïtende ..World Concord" in tweeën Het gebeurde plotseling toen het óa deel van de voornamelijk uit i bestaande bemanning sliep. Ge- berond zich niemand op de plaats breuk. De reddingboot bracht „,jg 55 opvarenden in veiligheid, «en man die zich in het voorste Kite bevonden, werden Zondag ge- Eet achterdeel is door de sleepboot ail'.die beroemd werd bi) de ramp „•„Flying Enterprise" opgepikt. Bi) fera xerden acht leden der beman- un een Deense houtboot, welke •isakte en haar lading over boord terpen, gered. bet plaatsje Fishguard liep het 'adse motorschip „Gramsbergen" breken van de ankerketting op •n dicht bij de haveningang. De uien werden door de reddings- id Fishguyard in veiligheid ge- Aanvankelijk hoopte men Ir te kunnen behouden, maar kapseisde het schip en zonk weg in de golven. Zeven opvarenden van het Finse schip Drie autobandieten slapende gepakt De West-Duitse politic heeft Zondag avond bü Giesscn drie jongemannen aangehouden, die, met een revolver in de hand, in een gestolen auto lagen te slapen. De jongemannen waren er met de auto vandoor gegaan na de bestuurder ge dwongen te hebben uit te stappen. Zij waren echter door motorpech niet ver gekomen. Toen de politie hen aantrof lagen de rovers tc slapen in de auto, die zü langs de weg tussen de bomen hadden gepar- Doodstraf geëist tegen Dominiei Sr Hij houdt zijn onschuld col eti grinnikte als een verdwaasd man Clovis maakte grapjes.. De openbare aanklager heeft Zaterdag de doodstraf geelst tegen Gaston Domi niei, de 77-jarige boer, die beschuldigd is van de drievoudige moord op de Drum- monds. Mensen van zijn leeftijd plegen in Frankrijk gratie tc ontvangen, zodat hU zjjn verdere leven in de gevangenis zal moeten doorbrengen. Op de vraag of de veroordeelde nog iets te zeggen had, zei Gaston Dominiei, die gedurende het proces steeds magerder is geworden.dat hij niet begreep wat er met hem gebeur- later de. HU had overigens niets te zeggen. rtsen aanvaarden nieuwe loongrens Ondanks velerlei bezwaren Zaterdag te Utrecht gehouden ii vergadering van de Kon. Ned. iippij tot bevordering der Ge- a zijn twee moties aangenomen. temmen voor. 3 blanco en nul Krd een motie aangenomen van inhoud: boord het verslag der onderhan- Hn, welke in verband met de ge- de verhoging van de loon de verplicht verzekerden tot i- zijn gevoerd, ogenschouw nemende de ([tingen van de minister, gelijk hoofdbestuur zijn mede- ifgcnde dat alles in het werk I «orden gesteld een conflict- Ie voorkomen. I oordeel zijnde, dat in beginsel Vde weg is geëffend. Weerrapporten I lïan hedenmorgen 7 i Regen en wind verwacht tot morgenavond: lend zwaar bewolkt met nu en f Krachtige tot harde, later ty. storm toenemende wind, tussen Zuid en Zuid-Oost, end naar Zuid tot Zuid-West. te 10 uur). 30 NOVEMBER '33 uur: onder: 16 34 uur. J 1157 uur; onder: 21.14 uur 'i? te Katwijk te 557 uur en bestaat uit 14 pagina's besluit: indien het wetsvoorstel tot verhoging der loongrens tot f. 6000. ondanks de hiertegen bestaande be zwaren. wordt aangenomen, de nieuwe groep van verzekerden te aanvaarden, maar eerst dan blijvend, indien uit het verloop der verdere onderhandelingen voor 1 Juni 1955 blijken zal. dat met haar wensen en verlangens inderdaad ernstige rekening wordt gehouden". Met 42 stemmen voor. 5 blanco en nul tegen werd een motie aangenomen van de volgende inhoud: ..Kennis genomen hebbende van het feit. dat het zgn. comité van actie, leden der maatschappij, buiten het hoofdbe stuur der maatschappij om zich met poli tieke groeperingen en met persorganen in verbinding heeft gesteld. stelt vast, dat het optreden als onorga nisatorisch moet worden beschouwd en grote schade heeft berokkend aan het aanzien der maatschappij en keurt de wijze, waarop het comité deze actie heeft gevoerd te enenmale af". Onze fotograaf maakte deze op name tijdens de nablussing; alleen de beschadigdemuren van het gebouw staan nog overeind De uit zeven leden bestaande jury sprak het schuldig uit. nadat zij zich twee uur en een kwartier teruggetrokken had. De 77-jarige Gaston toonde bij het horen van de uitspraak geen emoties. Sir Jack Drummond, die in Augustus 1952 bij de boerderij van Dominiei met vrouw en dochtertje kampeerde, werd in de vroege ochtenduren van 5 Augustus tezamen met zijn vrouw doodgeschoten. Hun elfjarig dochtertje werd doodgesla gen. Gaston heeft ongeveer een jaar in dc gevangenis doorgebracht. De recht zitting heeft elf dagen geduurd. Nadat de openbare aanklager een reconstructie had gegeven van zijn me ning over de drievoudige moord i Gaston was volgens hem de enige, die hierbij be trokken was> nam de verdediger Pollak het woord. Hij noemde de zonen Gustave en Clovis „monsters", die hun vader de keel zouden kunnen openrijten". Hij noemde ook de 16-jarige kleinzoon Roger Perrln. „Onvolwassenen kunnen wreder en verschrikkelijker doden dan volwas senen".. aldus de verdediger. HU sprak met vuur tegen Gustave en vroeg hem schuld te bekennen. „Als het mes van de guillotine op uw vaders nek valt zal het spuitende bloed dat zijn van de man. die u opgevoed heeft, die u de namen van de bloemen en bomen geleerd heeft". Gaston Dominiei. die nu eens grinnikte en dan weer de trekken van een oud en verdwaasd man toonde, stond na Pollaks pleidooi op en zei wenend. Ik wil niet voor een ander boeten. Ik ben een goed Fransman, ik ben onschuldig". Nadat het vonnis was uitgesproken maakte de oudste zoon. Clovis. grapjes met ieder die maar luisteren wilde. Hij was. zoals gemeld, aanvankelijk ook be schuldigd. De zoon Gustave en zijn vrouw zaten met onbewogen gezichten. Een van de kleindochters van Gaston brak in snikken uit en fluisterde „het is alles Clovis' schuld. Clovis heeft grootvader beschuldigd". Toen Gaston voor de tweede maal weggeleid werd wendde hij zich tot het publiek en zei: „Het Is verschrikkelijk om voor een ander te moeten betalen" Bulten zwaaide hU glimlachend metzUn stok naar de omstanders. De telefoon- lUnen van Digne naar elders waren Zon dag drukker bezet dan tijdens de Torn de France. Een dramatische opname van het Engelse lichtschip ..South Good win". dat. na door de storm van zijn ankers te zijn geslagen, ongeveer 15 km van Ramsgate kapseisde. Van de acht opvarenden kon er slechts één door een helicopter van boord gehaald worden; de overigen waren in het inwendige van het schip opgesloten en zijn om het leven gekomen bij hun taak het leven van andere zeevarenden te beschermen. Zware uitslaande brand in Tilburgse textielfabriek Geen kilo garen meer over en drie millioen schade Honderden arbeiders zonder Merk Zaterdagavond omstreeks half negen is de bleek reeds het vier verdiepingen in de fabrieksgebouwen van de N.V. hoge gebouw van de spinnerij 'n lichter Janssens en Van Buren's Wollenstof- j laaie te staan en toen na korte tijd het fenfabriek aan de Gashuisstraat te dak Instortte dreigde ernstig gevaar Tilburg brand ontdekt die spoedig voor de op slechts 15 meter afstand ge- het karakter van een zware uitslaande 1 legen woningen aan de Philip Ving- brand kreeg. j boomsstraat, omdat, gedreven door een j krachtige storm, een ware vonkenregen J zich vele honderden meters ver ver- Aanstonds rukte de brandweer met I spreidde. Met 15 stralen en 5 motor groot materiaal uit. Toen deze arriveer- I spulten besteedde de brandweer aller- Moskou zou Frankrijk bedreigd hebben met verdragsopzegging Generaal De Gaulle uitgenodigd voor een bezoek aan de Russische hoofdstad Grofe Drie wijzen conferentie over Europa van de hand eerst haar aandacht aan deze woningen, waarvan de bewoners vele angstige uren hebben beleefd. Dankzy het krachtig ingrUpen en samenwerken van politic en brandweer bekwamen deze huizen vrijwel geen schade. Niets meer te redden Intussen bleek, dat er van de spin nerij met zijn talrijke kostbare ma chines. de twijnerü en het garenma gazijn niets meer te redden viel. Met schier onstuitbare vaart joeg het vuur door de gebouwen. Muren begaven het en de ene na de andere verdieping stortte in. Dankzü de gunstige windrichting kon den ketelhuis en fabriekschoorsteen be houden blyven, maar daarentegen dreigde het vuur telkens weer te zullen overslaan naar de weverij. Hierop con centreerde zich dan ook alle belang stelling en mede dankzij een stenen liftkoker kon het vuur worden gestuit, nog voor het de weverij welke voort durend werd nat gehouden kon aan tasten. Na uren van ingespannen arbeid was de brandweer rond elf uur het vuur meester. Toen kon men beginnen met het nablussingswerk. dat de gehele nacht en Zondag voortduurde. Oorzaak onbekend Vele duizenden belangstellenden heb ben deze. sinds jaren ln Tilburg groot ste en spectaculairste, brand van nabij kunnen gadeslaan. De heer Janssens-Laane, een der di recteuren van de Wollenstoffenfabriek verklaarde ons, dat men omtrent de oorzaak van de brand die op de tweede verdieping van de splnnery schijnt te zijn ontstaan, volledig in het duister tast. Kort voor het uitbreken van de brand had de waker nog een rondgang door de fabriek gemaakt en niets" be speurd. De schade aan machines, gebouwen en grondstoffen er is geen kilo ga ren meer over! schat hij op ten minste f-3.000.000.—Het bedrijf was tegen brand- en bedrijfsschade verze kerd. De gevolgen van de brand zul len zeer ernstig zjjn. Door het uit vallen van de assortimenten, de kel- tingljjmmachlne en de twijnmachines komen in de weverij, die met kanto ren en wolvnorraad behouden bleef, honderden getouwen stil te staan. Enige honderden arbeiders kunnen daardoor niet meer aan de slag. Dit. terwijl het bedrijf juist vandaag zou eaan overwerken naar aanleiding van j een belangrijke buitenlandse order. I Volgens een bericht uit Parijs in de New York Times zou de Russische am bassadeur in de Franse hoofdstad onge veer twee weken geleden generaal De Gaulle gewaarschuwd hebben, dat de Sovjet-l'nie haar bondgenootschappen en handcLsovereenkomstcn met Frank rijk zou intrekken als de Nationale Ver gadering de Parijse overeenkomsten be krachtigt. Het jongste bezoek van de ambassa deur. dat van Vrijdag j.l„ had tot be doeling de generaal uit te nodigen voor een bezoek aan Moskou. De volgende maand is het tien Jaar geleden, dat er een bondgenootschappelijk verdrag werd ondertekend tussen Frankrijk en de Sov jet-Unie. Generaal De Gaulle onderte kende dit verdrag op 10 December 1944 als hoofd van de Franse staat. Het is niet bekend wat de generaal de ambas sadeur heeft geantwoord. Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Engeland heeft samen met de Verenig de Staten en Frankrijk de Russische u-t- nodiging tot een vier mogendheden-con- ferentie over Duitsland en een confe rentie van 25 mogendheden over de Europese veiligheid ln nota's, welke vandaag in Moskou overhandigd worden, van de hand gewezen. Voorwaarde voor hervatting van de besprekingen met de Russen is de ratificering van de Parijse overeenkomsten. Het is bekend, dat En geland en de Ver Staten minder haastig willen handelen dan de Fransen, ö;c een conferentie in Mei propageren. Volgens de nota zou echter vrijwel on middellijk een conferentie kunnen wor den gehouden indien de Russen het Oos tenrijkse verdrag ondertekenen of toe stemmen in vrfj verkiezingen in Oost- Duitsland. Op deze wjjze is tegemoet ge komen aan de wens van de Fransen, dat de deur voldoende open zal blijven en aan het Amerikaanse verlangen, dat men zich niet aan een definitieve datum zal binden. In Londen gelooft men dat de confe rentie zo goed als zeker volgend jaar zal worden gehouden. vjjmmieen achten het in Londen niet onmogelijk, dat de Russen eventueel be reid zullen zijn tot vrije verkiezingen .n Oost-Duitsland, mits hierover direct een conferentie zou worden gehouden, waar na van Sovjet-zijde, naar het voorbeeld van Korea, de zaak een jaar of langer slepende zou worden gehouden om te trachten de inwerking tred'.ng van de Duitse herbewapening op de lange baan te schuiven.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1